TWEEDE BLAD. VRIJDAG 24 JANUARI 1936 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQBN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT DE PLANEET MARS. De planeet Mars is thans „slechts 100 millioen km. van de aarde verwij derd, de kortste afstand sinds 1928. De astronomen over de geheele wereld trachten van deze omstandigheid ge bruik te maken om het groote raad sel van de z.g. Marskanalen thans ein delijk op te lossen. Generaties van geleerden hebben vergeefs gepoogd, de geheimen van Mars te ontraadselen. Naar zijn af stand tot de zon is Mars de vierde pla neet, die tevens de grootste overeen komst met de aarde vertoont. Zijn ge middelde afstand tot de zon is ander- halfmaal zoo groot als die van de aar de. Tengevolge van haar excentrische baan schommelt de afstand van de planeet tot de zon tusschen de 205 en 247 millioen Km. Met zijn middellijn van 6770 Km. is Mars ongeveer half zoo groot als de aarde. Een afplatting heeft men bij de tot dusver verrichtte waarnemingen nog niet kunnen con- stateeren. Reeds bij waarneming met het bloo- te ook valt Mars op door zijn rood licht. Met een sterrenkijker gewapend kan men een heele reeks bijzonderhe den onderscheiden. Zoo ziet men dan bijvoorbeeld aan de beide polen van de planeet witte vlekken, die zicht baar zijn door de zeer dunne, doch niet overal even doorzichtige atmos feer, welke de planeet omgeeft. Al naar gelang het op de planeet winter of zo mer is, breiden zich deze vlekken uit of trekken zij zich terug. De vlekken gelijken op de poolstreken van onze aarde, doch het is welhaast onmoge lijk, dat zij uit ijs of sneeuw bestaan, want men heeft in de atmosfeer van Mars geen waterdamp kunnen aan- toonen. De gemiddelde temperatuur van de planeet is lager dan op aarde en bovendien aan sterke schommelin gen onderhevig. Tegen het einde van de vorige eeuw bracht de bekende Italiaansche astro noom Schiaparelli, de directeur van de sterrenwacht te Milaan, de wereld in opschudding met zijn verklaring, dat hij op grond van jarenlange waar nemingen tot de overtuiging was ge komen, dat de lange, rechte strepen, die men aan de oppervlakte van de pla neet kon waarnemen, niet minder dan een door menschenhand tot stand gebracht, wijdvertakt „kanaalsysteem" konden zijn. Tegenwoordig vindt de leer van Schaiparelli onder de astronomen wei nig aanhangers meer. De tempera- tuursverhoudingen, die men er heeft kunnen vaststellen, maken het voorko men van hoogere levensvormen hoogst onwaarschijnlijk. En het is lang niet zeker, dat in het „kanalenstelsel" van Schiaparelli inderdaad het verband be staat, dat deze geleerde er in meende te kunnen waarnemen. Het is heel goed mogelijk, dat hetgeen men ziet slechts los van elkaar staande punten of stre pen zijn, die den mensch, door den ontzagwekkenden afstand waarop hij toeschouwt als één samenhangend ge heel voorkomen. Vele geleerden houden de „Marskanalen" thans voor enorme kloven en groeven tusschen de eilan den en de voorgebergten. Aan de ran den van deze kloven moeten zich on der bepaalde omstandigheden dooi' af zetting van vulkanische stof of andere materie strooken land kunnen vormen waar plantengroei mogelijk moet zijn. Deze strooken grond zouden zich dan bij beschouwing door den verrekijker als „verdubbeling" van de kanalen voordoen. De atmosfeer op Mars moet volgens den huidigen stand der waar nemingen ongeveer overeenkomen imet de stratosfeer, die wij om onze aarde kennen. De „Marsmenschen" zouden dus wel met zuurstofapparaten op de wereld moeten komen om te kunnen ademhalen. Daarentegen zijn de levensvoorwaar den voor een lage plantenwereld vol strekt niet aanwezig. De warmte, die de paneet zelf bezit, is nog niet uitgeput, ook wordt er door vulkanische erup ties voortdurend zand en stof uitge braakt, waardoor een goede voedings bodem wordt gevormd. Doch dieren, die op longademhaling zijn aangewe zen, kunnen op Mars niet voorkomen. Daarentegen is het zeer waarschijnlijk, dat er op de planeet lage, eencellige wezens, zooals ze ook op aarde onder de moeilijkste levensvoorwaarden kun nen bestaan, aanwezig zijn. Doch dit zijn alles slechts veronderstellingen waarvoor voorloopig nog geen bewij zen zijn aan te voeren. Mochten er niettemin toch „Mars menschen" bestaan, dan leven ze in 'n wonderwereld, zooals men ze op aaide niet kent. De planeet heeft namelijk liefst twee manen tegelijk tot haar be schikking, die in 1877 door den astro noom Hall zijn ontdekt. Ze werden „Phobos" en „Deimos" genoemd. De omlooptijd van do binnenste maan is kleiner dan de Marsrotatie, zoodat eventueele waarnemer op Mars de maan in het Westen op en in het Oos ten onder ziet gaan. Een verkeerde wereld dus, die onze fantasie slechts zou prikkelen EDEL BEDROG. Het was in de jaren 20 -- vertelde de antiquair het zakenleven, dat de we reldoorlog totaal lam geslagen had, bloeide eensklaps weer op. Sommigen voorspelden tVel, dat die opbloei van korten duur zou zijn en weidra door 'n veel diepere inzinking zou gevolgd worden, maar een feit bleef het, dat verscheidene menschen veel geld ver dienden en dus ook veel uit gaven. Mijn zaken gingen voortrefielijk, ik kon zooveel antiquiteiten en kunst voorwerpen niet inkoopen, of ik ver kocht ze grif, en het was vaak een groo te moeilijkheid, den snel slinleenden voorraad van mijn magazijn voortdu rend aan te vullen. Zoodoende was ik aldoor op reis, aan het speuren naar artikelen, die mijn afnemers vroegen. Ik had n.1, veel vraag naar oude prenten en gravures van beroemde meesters uit vroegere eeuwen en het. was verre van gemakkelijk daar aan te komen. Door een toeval hoorde ik van een Duitschen, invaliden, gepensionneer- den generaal, baron von Ehrenfels, die een rijke verzameling gravures en etsen van oude meesters moest hebbn. Hij had het niet breed -- vertelde men mij zijn landgoed, dat in het Ostelbi- sche lag, was verkocht en nu woonde hij in een kleine stad aan den Rijn, niet ver van Dusseldorp. Terstond spoorde ik erheen en mijn portefeuille was ruim voorzien van goed Hollandsch bankpapier, waarvoor ik hoopte, dat hij mij zijn collectie, of minstens een deel daarvan zou willen afstaan. BUITENLANDSCH NIEUWS. Auto op mast gespiest Bij Steinau aan de Oder reed een auto in volle vaart op een wagen met masten zonder achterlicht. Een der lan ge boomen sloeg door de voorruit tegen het hoofd van den bestuurder en kwam van achteren uit de auto te voorschijn. De voerman, die angst kreeg voor een bestraffing, reed met de auto gespietst op zijn boom tegen de straatboomen aan, waarop de auto weer werd afge stroopt van de spiets. Hij liet daarop den verpletterenden wagen met het lijk liggen, doch kon later worden gearres teerd. Kind door wolf ontvoerd. In een Poolsch dorp in het gebied van Wilna kwam een wolf midden 't dorpsplein opsnellen waar kinderen aan het spelen waren. Het dier greep een kind uit het groepje en rende er mede het bosch in. De andere kinderen zetten het op een loopen en schreeuw den om hulp waarop de boeren den wolf achtervolgden. Deze kreeg angst en liet het kind vallen, waarop de wolf snapte. Het kind is volkomen on gedeerd. Amerika's>Doodencel. Het geval Hauptmann leidt tot de opmerking, dat het onbegrijpelijk schijnt, waarom nooit mondinaal niet tegen de doodstraf!"maar tegen liet ge sol met ter dood veroordeelden in de Vereenigde Staten geprotesteerd wordt. Wie herinnert zich niet. het rukken en trekken van „recht" en politiek aan de terdoodveroordeelden Sacco en Van- zetti, zeven jaar lang Blijkbaar even onschuldige negers „van Scotts- boro" zitten op dezelfde manier nog steeds in hun dooden-cellen te wachten! en nu het geval-Hauptmann. Wij scheu ren voor onze kleinen de Kinderkrant uit het avondblad, maar onvermijdelijk kijken ze ook de andere bladzijden wel eens in, en wat moet dan hun in druk wezen van Hauptmann, met één oog draaiend van ontzetting, gekooid als een dier en zoo gefotografeerd Kinderen stellen ons vragen. Moeten wij dan uitleggen, hoe onzedelijk wat onmenschelijk „groote menschen" zijn, en in hel bijzonder de allergroot sten in hun kinderlijke oogen de machtigen, want een kind heeft nog ongebreidelden eerbied voor macht. On zedelijk is het zeker, dat eindeloos voorspiegelen van dood en leven aan een terdoodveroordeelde. Hauptmann zoo moeten wij aannemen, roofde uit geldzucht een kind en doodde het wel licht uit angst van ontdekt te wor den ofschoon nooit is waarschijnlijk gemaakt, dat hij aan dien moord an- nes was. Stel echter hij dééd dit alles, stel hij verdiende in onze oogen den dood, is dan wat Amerika met moorde naars doet „de dóód" Dit op langen termijn den datum bepalen en dv telkens die herhaling „en tóch zult ge door ons worden gedood Hebt u wel eens gezien, hoe boerenjongens een rat hadden gevangen, die in een kooi plaatsten, de kooi openden, en rondom stonden in een dichten kring met dikke stokken en hebt u dan die rat zien kijken Zoo leek Haupt- mann's blik in zijn kooi Niet de dood is dat. Iets duizenmaal ergers satanische angst. (Haagsche Post.) luitenant Vos toesnellen, gewapend met een pistool en gevolgd door den controleur. De amokmaker nam toen èen houding aan, alsof hij geen kwaad wilde. Plotseling loste hij op korten afstand eenige schoten. waarvan er een kapitein Koster trof. De contro leur, luitenant Vos en eenige anderen slaagden erin, hoewel zij door Amat werden beschoten, kapitein Koster naar de ziekenzaal te brengen, waar hij een uur later overleed. Sergeant-majoor Van Zandbergen vuurde op den amokmaker, die een be weging maakte alsof hij viel. Van Zand bergen dacht, hem te hebben geraakt, doch dit bleek onjuist te zijn, waarna Amat tweemaal schoot, daarbij den on derofficier doodelijk verwondende. De amakmaker is vervolgens gevlucht. Den volgenden morgen, toen hij in de vroegte het kampement poogde binnen te dringen, hebben de wachthoudende militairen hem doodgeschoten. Zeven Amsterdamsche winkeliers veroordeeld. Overtreding van de Wet op de uitverkoopen. De Amsterdamsche kantonrechter heeft schriftelijk vonnis gewezen in zeven strafzaken tegen winkeliers, die Dinsdag 14 Januari terecht hebben ge staan wegens overtreding van de Wet op de uitverkoopen. De kantonrechter zeide van mee ning te zijn. dat in al deze gevallen de indruk wordt gewekt van tijdelijke voordeelige aanbiedingen in verband met bijzondere omstandigheden. ten aanzien van hun winkelnering. Con form den eisch veroordeelde de kanton rechter de winkeliers ieder tot 'n geld boete van f 25 subsidair tien dagen hechtenis. Wordt de steunregeling gewijzigd In verschillende bladen is een mede- deeling opgenomen betreffende een eventueele wijziging in de steunrege ling voor werkloozen, waarbij de steun normen zelf buiten spel zouden wor den gelaten. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ik had niet de minste moeite hem te vinden. De eerste voorbijganger, wien ik op straat naar generaal von Ehren- felz vroeg, wees mij zijn woning aan en vertelde mij, dat de generaal in den oorlog blindgeschoten was. Het was een klein, eenvoudig huis je, bijna armoedig niemand zou daar een generaal van het voormalige Duitsche leger, die nog boven dien ba ron was, gezocht hebben. Een blonde jongedame deed open. Zij was de dochter van den generaal, dien ik op het oogenblik niet. spreken kon, want hij deed juist zijn middag dutje, maar als ik over een uur zou willen terugkomen. Dat beloofde ik te zullen doen. maar toen ik haar het doel van mijn bezoek meedeelde, ver toonde zich een trek van ongerust heid op haar mooi regelmatig gelaat en haar groote, korenblauwe oogen drukten angst uit. Toen ik haar eenigs zins verwonderd aankeek, zeide zij Zoudt u, alvorens wij u bij vader toelaten, eerst een gesprek onder vier oogen met moeder willen hebben Zij zal u iets meedeelen, dat u weten moet, voordat u met vader spreekt. -- Ik ben geheel tot uw dienst, ant woordde ik. Prompt over een uur wan delde ik het stadje door waar weinig belangwekkends te zien was, en op het bepaalde uur belde ik opnieuw bij generaal von Elirenfelz aan. Zijn doch ter liet mij ditmaal binnen en brachv mij in de voorkamer, die zeer karig ge meubileerd was. Daar wachtte mij een statige, grijze dame, die zich als baro nes von Elirenfelz aan mij voorstelde en mij verzocht, plaats te nemen. Mijnheer, begon zij, het is een De amok op Larantoeka op Flores. Nadere bijzonderheden. Naar Aneta seint zijn thans bij het departement van oorlog te Batavia de bijzonderheden bekend geworden om- rrent de amok te Larantoeka op Oost Flores. waarbij de kapitein der infan terie II. J. M. Koster en de sergeant- majoor Van Zandbergen werden ge dood. De Maleische fuselier Amat werd op Nieuwjaarsdag op heeterdaad betrapt bij het stelen van geld van een korpo raal en is daardoor blijkbaar ..maloet' geworden. De man wist zich op 5 Jan. in den namiddag meester te maken van een karabijn uit het wachtlokaal van het kampement van het te La rantoeka liggende detachement. met welk wapen hij eenige schoten gelost heeft op den fuselier Planton, die op wacht zat, zonder hem te treffen. Door het geluid van het schot geal armeerd, kwamen kapitein Koster en droevige geschiedenis, die ik u moet vertellen, alvorens ik u bij den gene raal kan toelaten. Voor den oorlog wa ren wij rijk, wij bezaten een fraai land goed, waar wij den tijd doorbrachten als mijn man niet voor zijn dienst te Berlijn moest wezen. In den oorlog hebben wij ons vermogen verloren en het landgoed is voor schuld verkocht moeten worden, maar mijn man had tenminste nog een groote gage als ge neraal. Toen hij als invalide van het oorlogstooneel terugkeerde, stelde zijn pensioen ons nog in staat, eenigszins overeenkomstig onzen stand te leven. Toen kwam de grootste ramp, de infla tie. De mark zakte dieper en dieper, het geld was tenslotte nagenoeg waar deloos geworden en waar wij vroeger, met de grootste zuinigheid, een maand van konden leven, is nu nauwelijks toereikend voor drie dagen, ook al heb ben wij ons hier, in dit provinciestadje teruggetrokken. Mijn man is altijd 'n hartstochtelijk liefhebber van oude platen en gravu res geweest, al van zijn jeugd af en zijn geheele leven heeft hij er aan be steed, om 'n prachtige verzameling bij een te brengn. Teneinde raad hebben mijn dochter en ik er toe moeten be sluiten, die verzameling aan te tasten. De oude etsen en gravures waren veel geld waard en stuk voor stuk hebben wij ervan verkocht. Zoo is het ons mo gelijk geweest in het leven te blijven, alleen mijn man weet daar niets van. In de eeuwige duisternis, die hem om geeft, is zijn platenverzameling zijn eenige geluk. Ik bid u, als u straks bij hem bent, verstoor dan dat geluk niet, speel mee de droeve comedie, GAPPEN. H. t. H. Men rooft de fietsen om de plaatjes, Betaalde tijd gaat heen met praatjes, Een schattig meisje om haar mond Een doos sigaren om de bandjes Een kunstgebit om 't goud der tandjes Maar elke roof is ongezond Men rooft de zegels van de brieven Om U en mij met port te grieven Men rooft ook goede naam en eer Men rooft de rust die wij behoeven Genot, door veel belastingschroeven Lawaai, geschreeuw en nog veel meer Bezuiniging wordt aangeprezen Om onz' inzichten te genezen Een middel erger dan de kwaal Gaat men zoo voort is het te vreezen Dat ieder op „roof" uit zal wezen Dan zijn we roovers allemaal Men is zoo zacht als kannibalen Daarbij zoo glad als versche alen. Grijpen en houden gaat niet best Maar Sijmpie lief zal wel betalen Al zou de duivel zelf het halen, Heel Holland lijkt een rooversnest. die mijn dochter en ik al maanden lang met hem spelen en wij zullen er u voor zegenen. Wat kon ik anders doen, dan het ver zoek der oude dame inwilligen Een dankbare blik beloonde mij voor die toezegging en zij nam mij mee naar den blinden generaal. Toen zij hem zeide, dat ik van zijn verzameling had gehoord en opzette lijk uit Holand was gekomen om ze te zien, straalde 's-grijsaards gelaat van trots en voldoening. Hij drukte mij hartelijk de hand en begon vol op getogenheid, te spreken over zijn col lectie, de mooiste, die in Duitschland was te vinden en mij te vertellen hoeveel moeite het hem gekost had, zulk een keurverzameling bijeen te brengen. Freule Von Ehrenfelz legde nu een groot aantal mappen op de tafel, keu rig in volgorde en de generaal opende ze stuk voor stuk. Hij zag zijn kunst schatten weer voor zijn geestesoog en beschreef ze mij tot in de kleinste bij zonderheden en ik bewonderde met hem, hetgeen ik niet zag, want de plaats, waar kunststukken gelegen hadden, welke onder de etsnaald van Rembrandt, Alfred Durer en andere groote meesters waren ontstaan, werd ingenomen door banale prenten, welke men voor een paar dubbetjes in eiken boekwinkel kan koopen. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Nieuwe behandeling van migraine. Volgens mededeeling in de „Wiener Medizinische Wochenschrift" heeft de zenuwarts, prof. Wagner—Jauregg, be kend door zijn malaria-kuur bij hersen verweeking, een dieetkuur voor lij ders aan migraine (schele hoofdpijn) uitgevonden. Daarbij is het gebruik van suiker, honing, jam, bonbons en alle zoetigheden, ook van zoet ooft verboden. Zetmeel in den vorm van brood en aardappelen is geoorloofd. Dit dieet moet minstens 4 weken lang worden volgehouden en in dien tijd moet de patiënt eiken morgen vóór het ontbijt een glas Karlsbader-water drin ken en daarna een uur wandelen. Het succes dezer kuur zou volgens de be richten zeer groot zijn en aanhouden als de lijder er voor zorgt, ook verder een suikerarm dieet op te volgen. Deze nieuwe behandeling van migraine heeft geen onoverkomelijke moeilijk heden of gevaren en kan dus in voor komende gevallen zonder bezwaar be proefd worden. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. HOORN. 23 Jan. 1936. Op de gehou den kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt 4 stapels kleine boeren kaas f 19.50 1 stapel kleine boeren kaas f 19. Totaal 5 stapels wegende 2702 Kg. De handel was vlug. De Veemarkt. SCHAGEN, 23 Jan 1936. Op de ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 25 Paarden f 150- f 350 5 mag. Geldekoeien f 92-f 130 23 vette Geldekoeien f 150-f 200 4 Kalf koeien fl50-f 200 4 Vaarzen f 80-f 90 2 Graskalveren f 30-f 40 36 Nuchtere kalveren f 6-f 14 96 vette Schapen f 9-f 14 14 vette Varkens per Kg. 34-36 cent 115 Biggen f 10-f 16 en 15 Konijnen f 0.50-f 1.50. Stichting „Heldersche Eierveillng." Noteering van 23 Januari 1936. Aan gevoerd 20428 Kipeieren. Prijs 52-54 Kg. 300 55-57 Kg. 300 a 320 58-60 Kg. 300 a 350 61-63 Kg. 320 a 370 64-67 Kg. 330 a 380. Alles per 100 stuks. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 23 Jan. 1936. Aange voerd 35000 Kipeieren. Eendeieren 600;. Prijs 54-56 Kg. 300 a 320 56-58 Kg. 300 a 330 58-60 Kg. 310 a 330 60-62 Kg. 310 a 330 6£-65 Kg. 330 a 370. Eendeieren 260 a 280. Alles per 100 stuks. Lierveiling Purmerend. Weekbericht van 21 Jan. 1936. Aangevoerd 90.000 Kippeneieren. Eendeieren 80.000. Prijs 50-52 Kg. 300 a 320 53-55 Kg. 320 a 340 5&-57 Kg. 320 a 340 58-59 Kg. 330 a 350 60-62 Kg. 340 a 360 63-64 Kg. 350 a 370 65-66 Kg. 370 a 380 70-80 Kg. 3.80 a 5.00. Eendeieren 250 a 265. Alles per 100 stuks. Afdeeling Pluimvee Oude Kippen f 0.90 a f 1.20 Jonge Hanen f 0.65- f 0.90 Oude Eenden f 0.50-f 0.60 Jonge Woerden f 0.50-f 0.70 Kilo prijs Oude Kippen f 0.45-f 0.48 idem Jonge Hanen f 0.55-f 0.60. DE OUDE MOP. Mij is Zaterdag wat overkomen, nou Met die woorden zette zich rentenier Jansen aan de stamtafel, waar zijn vrienden, evenals hij in hun vrijen tijd jager, hem wachtten. Pietersen noodigt mij uit bij hem te komen jagen. Loopen we door het bosch. Vraagt-ie ineens „Heb jij je jachtacte bij je Ik doorzoek al mijn zakken en blijk ze te hebben vergeten. Weet je wat, zegt Pietersen, als ze op ons afkomen, om ons te contro leeren loop ik hard weg. De veldwach ter denkt dan natuurlijk dat ik geen acte heb en zet mij na. Als hij me heeft, haal ik m'n acte voor den dag en jij bent onderdehand al kilometers ver weg. Goed of niet Ik zeg „reuze Pas heb ik „,reu ze" gezegd, of er duikt een veldwachter op. Ajuus, zegt Pietersen en zet het op een loopen. Rustig komt de man der wet op mij af en zegt „Uw jachtacte alstublieft." Lachend kijkt hij Pieter sen na en grappigt Wat kan die vriend van u hard loopen Jansen, dacht ik, nu slim zijn, en ik antwoordt „Als zijn papieren in orde waren, zou hij niet zoo vlug de kuiten nemen. Loop 'm na voor de aardigheid' Ik zal wel wijzer wezen, zegt de man der wet, bovendien is het een ou de mop, die tot vervelens toe wordt toe gepast 't is een mop met een baard van honderd jaar. Uw jachtacte alstublieft Toen zat ik in de klem. Hij slingerde me op den bon, nam me mijn geweer af en liet mij staan met de woorden: Dat wordt een duur jachtgenot, edele heer het komt u op minstens 20 gulden* En Pietersen Die heeft me uitgelachen op den koop toe.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3