27e JAARGANG DINSDAG 28 JANUARI 1936 No. 8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN MESALLIANCE. REIST PER W.A.C.O. WIERINGER COURANT rrÉ» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 i 5Ud BINNENLANDSCH NIEUWS. Van valsche munters en clandestiene alcohol. Een der gearresteerden heelt reeds bekend. Reeds geruimen tijd waren in den sector Haarlem-Aalsmeer-Amsterdam, valsche guldens en rijksdaalders in om loop, waarvan af en toe exemplaren bij de politie werden gedeponeerd. Het bleek dat de bron van uitgiite in Be verwijk ol' naaste omgeving moest worden gezocht. De marechaussee en de rijkveldwacht, zijn er thans in sa menwerking met de gemeente-politie van Beverwijk in geslaagd twee perso nen op te sporen, die zich aan het ver vaardigen en uitgeven van de valsche geldstukken hebben schuldig gemaakt. Mtt de technische voorlichting van de centrale inzake Falsificatiën te Am sterdam, is de zaak verder uitgewerkt zoodat dezer dagen tot arrestatie kon worden overgegaan. Een van de aan gehoudenen, de vervaardiger, afkom stig uit Wijk aan Duin, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Bij de huiszoeking werden verschillende ma terialen, zooals matrijzen voor het vervaardigen van valsch geld, in be slag genomen. Daarbij deed de politie nog een verrassende ontdekking, In de schuur, waar het valsche geld werd gemaakt, trof zij bovendien nog een clandestiene distelleerderij aan, bene vens een hoeveeheid alcohol. Ambte naren van invoerrechten en accijnzen hebben dit alles in beslag genomen. De tweede aangehoudene eveneens te Wijk aan Duin woonachtig, die er van verdacht wordt de valsche geld stukken te hebben uitgegeven, blijft hardnekkig ontkennen, niettegenstaan de door verschillende personen, die het geld in beslag hebben genomen, pertinenti is herkend. Beiden zijn naar Haarlem overge bracht en ter beschikking van de Jus titie gesteld. Zij hebben zich geduren de een jaar aan valsche munterij schuldig gemaakt, zoodat de politie een goede vangst heeft gedaan. De Koningin en Prinses naar Tirol. Vertrek op 31 dezer. Het ligt in het voornemen van de Koningin en de Prinses om op 31 Ja nuari voor eenigen tijd naar het bui tenland te gaan. Voorloopig zal H.M. zich begeven naai* Tirol, alwaar Prinses Juliana de wintersport zal beoefenen. Militair vliegtuig bij Waalhaven verongelukt. De twee inzittenden gedood. Vrijdagmiddag ongeveer één uur is ongeveer anderhalve Km. ten Z. van het vliegveld Waalhaven, een militair vliegtuig van Soesterberg door tot nu onopgehelderde oorzaak gevallen. Het toestel werd geheel vernield en de bei- FEUILLETON Roman door COR DE BUJ. HOOFDSTUK XXII. De nieuwe wereldburger was geboren. Geen Moederarmen, die koozend wacht ten.... geen reine Moederoogen, die smach ten om te zien, dien schat des hemels geen luisterend Moederoor, dat vreugdebe- vend wachtte op eerste geluidjes. Neen, de Moeder wist niet. Onbewust van den rijkdom, haar geschonken. En toch „Zoo, vertel eens, Marie, hoe is het er mee?" In gespannen aandacht stond Dokter de Voogt, de zenuwspecialist. Er bestond een mogelijkheid, dat nu een terugkeer tot de herinnering kwam. Marie keek den geneesheer aan. Er zat een vraag in de oogeneen verwondering. dat„Waar ben ik „Zoo, zoo, goed geslapen Ja, ik zie het al. Erg moe natuurlijkMaak je nergens on gerust over, mijn kindAlles is goed Ja zeker, alles is in orde. Kijk, hier is de ZusterOnze lieve Marie heeft lekker ge slapen, laat haar eens wat frlsch drinken Ik zal raden, of je er zin in hebt, een fijne, lekkere sinaasappel De patiënt knikte. Had de vraag begrepen. Het was tot haar doorgedrongenDr. de Voogt hield, angstbevend, de onzichtbare dra den van het herstel vastDe minste schokHet juichte in hem.... in hem, den specialist, voor wien ieder geval.... een mensch wasm zijn handen gegeven om terug te brengen aan de maatschappij..,. de inzittenden werden op slag gedood. De slachtoffers zijn de reserve-luite nant E. Segboer en de reserve-luite nant H. F. van Ernst, beiden ruim 20 jaar oud. De machine, een Fokker C 4 verkenner was des ochtends vroeg te Soesterberg opgestegen. Nadere bijzonderheden. Omtrent het vliegongeluk bij Rhoon meldt men nader Omstreeks tien minuten vóór half één zag een landbouwer, die werkzaam was op de grens van Rotterdam en Rhoon, een militair vliegtuig ten Zui den van het vliegveld Waalhaven vlie gen op vrij groote hoogte. Plotseling brak de linker-vleugel af en in schui nen stand dook het toestel pijlsnel om laag. Op een weiland vlak bij een hof stede achter den Kleidijk te Rhoon sloeg het toestel tegen de aarde. De botsing was zoo hevig, dat de motor drie meter diep in den grond drong. De vleugel is ongeveer 300 M. verder in een aardappellandje terecht geko men, niet ver van den provincialen weg weg naar Hellevoetsluis. Onmiddellijk snelden eenige perso nen naar de plaats des onheils. Zij von den daar het zwaar gehavende toestel en bevrijdden het verminkte lijk van den vlieger. Bij de hulp-colonne van het vlieg veld Waalhaven, waar men het onge luk had zien gebeuren en vanwaar men terstond per auto was uitgerukt be vonden zich eenige militairen, die zeker wisten dat in het toestel twee perso nen hadden gezeten. Men is daarop aan het graven gegaan en vond inder daad vrij diep in den grond het zwaar verminkte lijk van den tweeden vlie ger in de wrakstukken. Met behulp van een paard heeft men eerst de wrak stukken opzij moeten sleepen, alvo rens men bij het slachtoffer kon ko men. Het stoffelijk overschot van den ver ongelukten, de reserve-luitenant Seg boer uit Den Haag en van Ernst uit Rotterdam, is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Bij het voorloopig onderzoek hebben getuigen verklaard, dat het toestel rechtuit vloog en geen stunts maakte. Plotseling hoorden zij een knal en za gen iets naar beneden komen. Eerst dacht men, dat dit strooibiljetten wa ren, doch later bleken het stukken triplex te zijn. Na den knal ging het toestel nog even door, doch enkele se conden daarna brak de vleugel af en stortte het toestel naar beneden. De gevaarlijke(?) Zondag. Men kan des Maandags vrijwel geen krant meer opnemen, aldus schrijft „De Auto", of er wordt op de een of an dere wijze in gewezen op de verkeers ongelukken van den afgeloopen Zon dag. De indruk wordt gewekt, dat de Zondag zoo'n gevaarlijke dag is. De statistiek wijst evenwel anders uit. Het laatste statistisch overzicht der verkeersongevallen in 1934, uitgave van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, geeft de volgende cijfers van ver keers-ongevallen over de verschillende dagen van de week Zondag 3645, Maandag 7046, Dins dag 6912 Woensdag 6790 Donderdag 6447 Vrijdag 6676 Zaterdag 7175. Men zal moeten toegeven, dat deze cijfers zeer merkwaardig zijn. Want zij leeren ons, dat des Zondags de minste ongelukken gebeuren En wel bijna de helft van het aantal onge lukken, dat voor den Maandag en den Zaterdag staat genoteerd, welke dagen de gevaarlijkste van de heele week 'blijken te zijn. WEG VAN DEN AFSLUITDIJK VIA SNEEK NAAR HEERENVEEN. Den 4en Februari a.s. zal de Rijkswaterstaat aanbesteden bestek no. 52 (werkverruiming) voor den aanleg van de aardebaan van een nieuw aan te leggen gedeelte van den Rijks- planweg AfsluitdijkSneekHeerenveen, van den Afsluitdijk tot aan den weg Witmarsum- Bolsward. Dit ruim 5 kilometer lange wegvlak krijgt een gemiddelde kruinsbreedte van 21 m, waarvan 6 m bestemd voor de rijbaan, ter wijl gelegenheid bestaat voor verbreeding tot 9 m. Op een der bermen zal een vrijliggend rijwielpad worden aangelegd. Voor den aanleg van dezen weg, zal vooral in Friesland belangstelling bestaan, want daarmede wordt een begin gemaakt met de lang verwachte rechtstreeksche verbinding van den Afsluitdijk met Heerenveen, waarop zoo lang en zoo herhaaldelijk is aangedron gen en welke route thans gaat over smalle, bochtige wegen, terwijl tusschen Sneek en Joure een verbinding geheel ontbreekt, zoodat de eene plaats van de andere uit slechts met een grooten omweg te bereiken is. De plannen voor een rechtstreeksche ver binding tusschen deze plaatsen zijn in een vergevorderd stadium. Ook dit zal door de talrijke betrokkenen met vreugde en instem ming worden vernomen. Voor een belangrijk deel van Friesland be- teekent een en ander een groote verbetering en ook aan de directe noordelijke verbinding verbinding tusschen het westen en oosten des lands komen deze werken ten goede. AUTOVERKEER OP DEN AFSLUITDIJK. Verscherpte controle. De door den ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het ar rondissement Leeuwarden aangekondigde verscherpte controle op het autobus- en ta xi verkeer over den Afsluitdijk is heden be gonnen. Twee autobussen van de Friesch- Hollandsche Reisvereeniging „Samenwerking", op weg naar Holland, werden te Kornwerder- zand aangehouden en met de passagiers naar de marechaussée-kazerne te Makkum ge bracht. Inmiddels had het bestuur der veree- niging twee bussen gehuurd en naar Mak kum gezonden waar de passagiers in deze Roepingtaakplicht.. Het herstel hield aan. Zachtkens, schrede voor schredeterug naar de wereld die, wreed haar zou wachten. Ware Boer Beukers er niet geweest. Beukers, de menschdie zijn huisje voor haar openstelde. Alie en Frans Verhoeven waren getrouwd. De oude Verhoevens bleven op het boerderij tje. Vader hield den moestuin., het land was bij de groote hoeve getrokken, onder beheer van den nieuwen jongen boer. „Dat is nou allemaal goed en wel," had Beukers gezegd, „maar nou mot ik, oude ke rel, een vrouwmensch hebben, om voor me te zorgen. Alie kon d'r werk wel an." Daar kwam uitkomst in den vorm van Trijn. Zij was zonder betrekking, nu de fami lie Van Beers naar Oegstgeest verhuisd was, „Ja, Juffer Drost, je liekent me wel een geschikt mensch om mien potje te koken. Maor, dat zeg ik oe, je mot niet zoo op mien schoot gaon zitten, zoo as toen in de bus ,Och man. Met mij kun je de kachel niet aanmaken. Daar kan je op rekenen." AIzoo was Trijn er, om Marie liefdevol bij te staan. „Bewaarder. Breng No. 437 bij me." Een geslof door de lange kille gangen, een tonig gezang hierlawaaiin die cel.. daartusschen het geklikklak van sleutels het huis der verschrikkingen „Je moet bij den directeur komen. Ga maar met mij mee." Grauw, ingevallen, kaal geknipt het hoofd, in zijn ruwe gevangeniskleeding.Arie Swievers. Hij keek lusteloos op, van het zaag- werkde anderen klopten, hamerden door geen spreken.geen ijverige bekwame men schen met aandacht aan het werkma chinaalnummers. „Ikke „Jij bent toch 437vooruit, de directeur wacht." „Wat mot meneer van me 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. wagens overstapten en hun reis naar Holland konden vervolgen. De in beslag genomen bus sen werden later vrij gegeven. Een bus van de Noord-Nederlandsche Reisvereeniging werd later te Kornwerderzand den doorgang be let. De bestuurder keerde met zijn passagiers terug. Een zelfde lot onderging een aantal taxi's. CONCOURS VAN DE WEST-FRIESCHE BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE-CORPSEN WAARSCHIJNLIJK TE MEDEMBLIK. Onder voorzitterschap van den heer W. J. Bruul werd de 24ste algem. verg. te Hoorn gehouden. Volgend jaar viert de Bond dus zijn zilve ren feest. De Bond telt 6 Harmonie- en 27 Fanfare corpsen. 2 Nieuwe leden varen in 't afgeloopen jaar toegetreden, n.1. Callantsoog en Wieringer- waard. Als juryleden voor het a.s. concours zullen fungeeren de heeren Schuitemaker, Amster dam, Hazebroek, Haarlem en Boudijn, Hoorn. Waar over het verdeelen van eventueel batig saldo tusschen den Bond en 't con- coursnemend corps door de afgevaardigde van Medemblik geen vast standpunt kon worden ingenomen, kon niet vast worden gesteld of 't concours te Medemblik zal zijn. Is het wèl te Medemblik dan zullen de da tums zijn Hemelvaartsdag 21 Mei en de Zon dag daarop 24 Mei. BUITENLANDSCH NIEUWS. Verwoede strijd om Makalé. Bloedige gevechten van man tegen man. Zoowel Abessini- ërs als Italianen meenen over winnaar te zijn. Volgens ontvangen maar nog onbe vestigde berichten, is de veldslag ten Noorden van Makalé geëindigd met 'n overwinning voor de Abessiniërs, die tien stukken veldgeschut, ruim hon derd machinegeweren, alsmede duizen den geweren en een groote hoeveel heid munitie zouden hebben buitge maakt. De verliezen der Italianen zou den eenige duizenden manschappen aan dooden, gewonden en gevangenen bedragen. Over het verloop van den veldslag in de laatste dagen is thans een Abes- sinisch rapport verschenen, volgens hetwelk de troepen van Ras Kassa op 21 Jan. ten Noord-Westen van Ma kalé ten Noord-Oosten van Abbi Ad- di tot den aanval zijn overgegaan en in zware gevechten voor de achter hen komende troepen den weg hebben vrij gemaakt. Op 22 Jan. werden de troepen van Ras Sejoem bij de gevechten betrokken. De slag die drie dagen duurde, was hij na uitsluitend een gevecht van man tegen man, waarbij sabels en messen een groote rol speelden. Zelfs des nachts duurden de gevechten voorr. Abessinische vrijwilligers bestormden twee Italiaansche stellingen en de ge- heele bezetting werd gedood. De strijd eindigde op 23 Jan. met een overwin ning voor de Ethiopiërs. „Zul je wel hooren. Allé." Arie liep naast den bewakerslof slofsleurniet meer dan angstbeest in 'n slof„wat kon d'r wezen „Mijnheer No. 437." „Goed. Ga maar. Ik zal U wel bellen „Bedeesd stond Arie voor de tafel in de directeurskamernu toch even opschuch- terendschuw oogenblikkenweer neer de wimpers „Jé heet Adriaan Swievers, niet?" Zijn naamZijn naam.... na al die maanden. „Ja Meneer." „Zoo Swievers. Ik heb een goed bericht voor je, man. Je straftijd zou eerst over drie maanden beëindigd zijn, doch door een zeer groote voorspraak van menschen, die het heel goed met je meenen, endaar komt het voornamelijk doorje voorbeeldig ge drag hier in het Huis van Bewaring, is je de verdere straf kwijt gescholden." Nog suf, niet omvattend „Ja, Mijnheer „Dus, Swievers, je bent vrij." „Mijnheerwatik.... vrij?" „J a, mijn beste man." De directeur had er zooveel gezien, die niet omvattend direct plots gerukt uit de sleurende tredVrij. Weken, dagen, uren uitgeteldopeens.. vrij Dat woord, verbeid, klank in stompe hersens gegriftVrijdanniet omvattend. Maar dat zijn niet de geraffineer- dende door 't leven getrapten, de be roeps, de recidivisten, neen, dat zijn de stak- lcerts die nooit hadden vermoed, „die hel" eens tot woon te hebben. Alsof het meeren- deel geen „stakkerts" zijn. Omslooten door vier muren van steen, envan de kou de ongevoelige wereld Swievers, ga eens bij me zitten. Ja, gerust, doe het maar. Luister eens. Je hebt straf gehad. Die had je verdiend. Neen, kijk me eens in de oogen, en zet van je, man, dat gevoel vanwraak. Ik weet je heele ge schiedenis. Ik weet het motief van je daad. Heb je in dien tijd, hier doorgebracht berouw gehad De verliezen der Italianen zouden aanzienlijk grooter zijn dan van de Abessiniërs. Men spreekt van eenige duizenden dooden en gewonden. Beves tigd wordt, dat de Abessiniërs tien stukken veldgeschut en 100 machine geweren hebben buitgemaakt De slag bij Makalé wordt beschouwd als het grootste gevecht dat zich tot dusver in den oorlog heeft afgesepeld. e De gemeenteraad staakt. In het Poolsche dorp Slawkow staakt sedert meer dan een jaar de ge meenteraad, omdat men het dorp een niet gewenscht persoon als dorps schout heeft voorgezet. De gemeente raadsleden verschijnen echter op alle uitgschreven vergaderingen van den Raad. De schout kan echter zeggen wat hij wil, geen van de raadsleden doet een mond open, zoodat geen voor stel kan worden aangenomen of ver worpen. Vereenigde Staten. Nieuwe koudegolf in vele streken. Wederom talrijke slachtoffers. In de Noordelijke Staten duurt de grimmige koude nog steeds voort. Ver schillende streken zijn opnieuw door een koudegolf geteisterd. Blijkens de jongste opgave zijn de laatste drie dagen in 16 staten alleen reeds 129 men schen tengevolge van de koude omge komen. Minnesota, Noord-Dakota, Illi nois en Iowa melden nog temperatu ren van 35 tot 49 gr. C. onder nul. In deze koude hebben ook talrijke branden gewoed, waarvan de blus- sching in verband met de vorst groote moeilijkheden opleverde. In totaal zijn bij deze branden 18 per sonen om het leven gekomen. In het Noorden van den staat New York zijn niet minder dan drie dorpen afge brand. Milwaukee, de stad die bekend is als centrum der bier-industrie, heeft onder de koude bijzonder zwaar te lij den. In verband met de aanhoudende vorst heeft de industrie de verzending van bier gestaakt. In de Oostelijke staten is de koude iets afgenomen, doch ook hier liggen nog tal van plaatsen geheel «inge sneeuwd en van de buitenwereld afge sloten. Ook in Canada houdt de koudegolf nog steeds aan en de temperatuur be draagt ongeveer 20 graden onder nul. In Ontario is het leven op het platte land volkomen gedesorganiseerd door de sneeuw. Te Quebec komen de treinen met 12 uur vertraging aan. De Niagara waterval is geheel be vroren. Het plaatsje Port Franko, aan het Buron-meer, is geheel van de bui tenwereld afgesloten als gevolg van 'n sneeuwstorm. De bewoners hebben ge brek aan levensmiddelen. De laatste woorden van Koning George Sir John Simon, de Minister van Buitenlandsche zaken, maakt melding van nog een treffend incident tijdens de laatste oogenbiikken van koning ,,'k Weten 't niet." „Ja Swievers, dat weet je wel. Jij antwoordt niet, dan zal i k het doen. Dat is neen. Maar Swievers, als ik je nu vertel, dat Ma rie „Nee Mijnheerneenee mijnheer tjeArie snikte. „Kalm, Swievers. Ik mag je zeggen, Ma rie isgoed. Zij is weer bij haar volle verstandzij is bij mijnheer Beukers enze heeft veel naar je laten informee- ren. Marie weet dat j ij een braaf mensch bent. Dat, man, die wetenschap, zal je ge voel van wraak wegnemen. De achting van een goede vrouwis meer waard, kerel, dangevoelens vanverbitte ring." Maanden had Arie gezetende tred ge- loopengeen weten van tijd., van smart.. berouw. Slechts dat eene: Marie„gek".. Zonder het zich te realiseeren waren zelfs de haatgevoelens verdwenenop den achter grond geraakt. Het was een verstomping „vier muren", hadden hem getemd, gebroken. De wetenschap „z ij g e n e z e n" bracht in één slag, ommekeer. „Ik heb nog meer nieuws. Ik heb hier een brief voor je van een heer uit den Haag, met ingesloten twee honderd vijftig gulden. Van dit bedrag kun je kleeren koopen, en den eersten tijd, dat je werk zoekt, leven." „Van wie is dat, mijnheer Arie keek arg wanend. „Van een heer, waarvan je het gerust kunt aannemen. Een vriend van je. Neen, neen, neen, Swievers. Niet van „die" Ik weet, wat je voelt, Man, ga de maatschappij weer in zonder mokken, met het voornemen, deze plaats nooit meer terug te willen zien. Want de wraak is niet aan ons." Dien avond ging er een brief naar den heer R. van Segwaert, dat het bedrag was uitbe taald. Weer was het herfst In den tuin voor het huis van Beukers stond een kinderwagen. Bloote voetjes trap pelden het dekentje weg „Foei, ondeugend jonk, je moet slapen. Wil Trijn zingen „Haha, jij niet kan zingen. Baby gaat hui len, ja." „Zoo, roetmop, wat voer jij hier uit Appels gappen „Gekregen van baas. Ik gap niet. Heb er nog een. Lekker zal ik zing „Wel ja, vooruit maar. Voorzichtig hoor, doe het maar net zoo as gister. Je verstaat d'r wel geen sikkepit van't helpt. Nou laat hooren." „Moet jij weg gaan, Trijn. Anders zusje schrikken Bertie lachte. „Brutale Bruine Boon. 'k Gaan al." Op een afstand, achter de keukendeur keek ze nog even, dan ging ze hoofdschuddend aan haar werk. Toch 'n schat van 'n jong. Alleen dat ie zoo zwart is, afijnmisschien, binnen daar ook goei minsen onder Daar klonk de melodieuse kinderstem „Nina, Nina, Bobo, „Popok, Lag i, Dalom, „Ajoenan.het laatste, wonderlijk uit gehaald, steeds weer die regels herhalend, tot eindelijk baby zou slapen. „Nina, Nina, Bobo Achter de heg, een wandelaarluister de.... keekhier moest Beukers wonen." Maar, dat jongetje, met die stem. Op zijn teenen kwam hij nabij. „Sssttt, kindje slaaptNinaBobo." Dan naar den vreemde „U bijna weer aan 't huilen gemaakt. Trijn dacht, ik niet konHahanu slapen. Trijn niet kan zingen. Waar woont U „Wie ben j ij jongetje „Ikke?Bertie!' „Zoo. En waar kom je dan „ArieArie Tante Marie niet zoo schreeuw jij, anders klein babytje weer wakker EINDE.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1