'IMl 27e JAARGANG VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 No. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN r AS PI RIN ETHIOPISCH CONFLICT. STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C. O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN "•o/ 'J BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 kan het komen als op Uw I i- chaam gegooid eerst hevige ril lingen, dan koorts. De weg tot herstel: het product van vertrouv Uitsluitend verkrijgbaar in da oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cis. SUCCES AAN OOSTELIJK FRONT. Italianen verdreven uit Koerati, 80 km. van Sasabané. Officieel wordt uit Harrar gemeld, dat de Abessiniërs er in zijn geslaagd de Italianen na een hevig gevecht uit Koerati, 80 kilome ter van Sasabané, te verdrijven. Aan beide zijden zijn zware verliezen ge leden. Het bericht uit Harrar, dat de Abessiniërs erin geslaagd zijn Koerati, 80 km. ten zuid westen van Sasabané, op de Italianen te her overen, is in verschillend opzicht van belang. In de eerste plaats bevestigt het, dat de Abessinische tactiek om de communicatie af te snijden de juiste is. De Abessiniërs hebben Koerati omsingeld en na een hevig gevecht waarbij vele dooden vielen, stormenderhand genomen. Ten tweede verliezen de Italianen een be langrijke positie, daar Koerati op een plateau gelegen is, dat zich in noordelijke richting uitstrekt naar Harrar, terwijl van daar uit tevens controle mogelijk is in zuidelijke rich ting, op de vlakte van Ogaden. Ten derde is Koerati een belangrijk punt voor de waterverschaffing. Het is de centrale waterplaats voor de karavanen die uit Guer- logoebi en Wrandab komen en die zich naar Engelsche Somali-land begeven. Het is interessant te overwegen welke ge volgen een eventueele voortzetting van het Abessinisch offensief in deze sreek zou kun nen hebben. De Ethiopiiërs zouden het leger van generaal Graziani in het rechterflank kunnen aanvallen en zoo den druk op de provincie Sidamo belemmeren. Te Addis Abeba verheugt men zich zeer over dit nieuwe succes van de Abbessiniërs en men wacht er met spanning op bijzonder heden. Inschrijving Handelsregister Alkmaar. Van 4 11 Februari 1936. Nieuwe Zaken Wieringerwerf Buwalda's bakkerij, brood-, koek-, banket- en beschuit bakkerij. Anna PaulownaC. de Boer, Spoorbuurt F 55A, bedrijf uitgebreid metdameskappen, afd. optiek en bandage. FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 5.) Ik kan dus niet naar de meisjes zoeken, doch alleen naar den man en dat wel op die wijze, dat ik tracht uit te vinden langs wel ken weg hij met de vrouwen in aanraking is gekomen. De mogelijkheden zijn natuurlijk talloos. Hij kan ze in lunchroom's, café's, nachtlokalen, dansgelegenheden, hebben ont moet. Onwaarschijnlijk, in de eerste plaats, wijl volgens beschrijvingen der hospita's al deze meisjes 'n zeer soliden indruk maakten en ten tweede, omdat de kerel zeker met dui zenden vrouwen kennis had moeten maken, om juist die te vinden, die geld hebben, ab soluut alleen in de wereld staan en ook ver der voor zijn doel geschikt zijn. Neen, de man moet om zoo te zeggen een onbeperkte keus hebben gehadhij moet in de gelegenheid zijn geweest, geheel onpersoonlijk en zakelijk meisjes uit te zoeken, die hem pasten. Derhal ve beperken zich de verdere mogelijkheden tot twee punten a. op bonafide huwelijks makelaars en b. op advertenties in de dag bladen. Daar ik echter niet, om de uitdruk king van dien bekenden bankier te gebrui ken, een vogel ben, die op twee plaatsen te gelijk kan zijn, zal ik eerst de eene mogelijk heid nagaan. De daarop volgende dagen bracht Krause bij verschillende bekende Berlijnsche huwe lijksmakelaars door. Mevr. Buchholz en me vrouw Schulz, meneer Dattelbaum, en me vrouw Pfefferminz, Groen en Blaum en hoe ze allen heeten mogen, werden door hem als huwelijkscandidaat bezocht. Hij stelde zich steeds voor als ingenieur en vertelde ook steeds hetzelfde verhaaltje. Hij had in den OpheffingenDen Helder Heldersche Eetsalon, Keizerstraat 21, winkelier in gebak ken en gerookte visch, enz., eetsalon. B1NNENLANDSCH NIEUWS. EGMOND AAN ZEE. Het aantal werkloozen. Nog steeds is het aantal werkloozen zeer groot. Het bedroeg op 8 Februari 254, tegen 256 op 1 Januari j.1. Het aantal werklooze fabrieksarbeiders steeg van 8 tot 14. De voor uitzichten voor de visschers zijn nog altijd zeer ongunstig, slechts sporadisch komt een enkele nog in de vaart. GEVOLG VAN EEN SCHOT. Indringer in een café overleden. In het ziekenhuis te Sittard is Dinsdag ochtend overleden een 33-jarig man uit Ko ningsbosch (gemeente Echt) die Zondag door den zoon van een caféhouder uit Konings bosch door twee kogels in het onderlijf werd getroffen. Toen de man Zondagavond met twee ka meraden het café wilde bezoeken, werd hun de toegang, in verband met het sluitingsuur geweigerd. Hierop sloegen de mannen een ruit stuk, waardoor de nu overledene naar binnen drong tot bij een der slaapkamers. De zoon van den caféhouder greep hierop zijn geweer en loste twee schoten, welke den man in het onderlijf troffen. VERVOLGINGSRECHT VERJAARD. Op 26 Mei 1934 veroordeelde de Haagsche kantonrechter iemand, die een overtreding had begaan, n.1. het voorbijrijden van een stilstaande tram. De veroordeelde ging van dit vonnis in hooger beroep bij de Haagsche rechtbank op 2 Juni 1934, dus binnen den wettelijken ter mijn. Op 4 October 1935 werd hij in hooger be roep gedagvaard, doch de rechtbank, die op 29 October d.a.v. uitspraak deed, overwoog daarbij, dat, waar vóór 4 October 1935 van de zijde van den officier van justitie bij de rechtbank geen enkele daad van vervolging heeft plaats gehad, op dien datum het recht van strafvordering was verjaard, aangezien de termijn voor verjaring voor overtredingen is gesteld op één jaar. De rechtbank verklaar de den officier dan ook niet-ontvankelijk in zijn dagvaarding. Van deze beslissing kwam de officier in cassatie, doch de Hooge Raad heeft zich in zijn arrest vereenlgd met het oordeel van de rechtbank en uitgemaakt, dat in dit geval het recht van den officier tot optreden tegen den dader was vervallen. GRUWELIJKE KINDERMISHANDELING TE HEERLEN. Een triest verhaal van ontaarde ouders. Een moeder van 13 jaar. De gemeente-politie van Heerlen heeft een negen en dertigjarigen mijnwerker in ar rest gesteld, die verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan gruwelijke mishan deling van zijn kleindochtertje, een kind van nog geen twee jaar. Zijn vrouw heeft bekend, haar echtgenoot bij zijn misdadig optreden te hebben geholpen zij bevindt zich thans nog op vrije voeten, daar zij over een maand een baby verwacht. De moeder van het mishan delde kind, een meisje van op het oogenblik vijftien jaar, is terstond onder de hoede van de kinderbescherming geplaatst. Hieromtrent schrijft „Het Volk" nader In Maart 1934 werd het kindje geboren. De moeder was toen dertien jaar oud de vader was een Duitscher, die zich uit de voe ten maakte naar zijn geboorteland en hetl door hem verleide meisje achterliet. Zij werd| door haar ouders verstooten, maar slaagde erin, ergens een dienstje te vinden. Het spreekt vanzelf, dat zij daar haar kind niet bij zich kon houden. Haar vader P. V., die later met een tweede vrouw in het huwelijk trad, verklaarde zich bereid, zich over de pas-geboren Elsje te „ontfermen." j i En hoej Het valt uiterst moeilijk na te gaan, wan- J neer met de mishandelingen is begonnen, j Ook de rol van de jeugdige moeder is moei lijk te bepalen toch kan het haast niet an- j ders het onderzoek heeft daaromtrent' reeds enkele dingen aan het licht gebracht of zij moet geweten hebben, dat haar kind zoo werd mishandeld. Of zij beseft heeft, wat men het kind aandeed, is nog niet vast gesteld. Onophoudelijk werd de kleine door den grootvader en diens tweede vrouw geslagen, soms met de bloote hand, soms met een voor werp dat toevallig voor de hand lag. Het is voorgekomen, dat Elsje, nadat de beide men- schen haar hadden afgerost, bewusteloos ter aarde bleef liggen. Zij werd dan in een hoek getrapt en bleef daar liggen, zonder eenige hulp, tot ze weer bij kwam. Vaak werd zij dan met nieuwe handelingen bedreigd, wan neer het arme kind haar pleegouders door schreien dreigde te verraden. Zoo sloeg men het huilen „uit" en krimpend van de pijn placht de kleine zich dan in een hoekje van de kamer te verbergen Eéns kwam een stomp in het gezichtje zoo ongelukkig aan, dat een der oogen van het kind dichtgeslagen was. Begrijpelijker wijze lieten V. en zijn vrouw nooit een dokter ko men. Onmenschelijk Op Zaterdag, als het stupmertje gewasschen moest worden, vierden de beide bruten hoog tijZij stopten het dan in een tobbe ijs koud water, om het daarna met een harde werkboender zoodanig af te rossen, dat het vel niet zelden opengeschaafd werd en het' bloed te voorschijn kwam. Ging Elsje al te hard huilen, dan kreeg ze een paar stompen in het gezicht. Daarbij heeft zij verschillende keeren tandjes verloren. Wellicht heeft de jonge moeder, uit angst voor de wraak van haar_vader, over deze din gen gezwegen. Het volgende voorval geeft grond aan dit vermoeden Op een dag hadden de beide lafaards de baby de trap in hun woning afgesmeten. Dat het kind dit heeft overleefd, is wonderlijk. Vlak daarna kwam de vijftienjarige dochter haar kind bezoeken. Toen zij hoorde wat er gebeurd was, werd het haar te machtig. Zij wilde het afgebeulde kind in bescher ming nemen. De stiefmoeder was haar ech ter vóór, greep de kleine stakker en hief het! boven haar hoofd. „Donder op, of ik ver moord dat kind schreeuwde zij. Het meisje rende naar de deur, maar kon Elsje een nieu we marteling niet besparen met kracht wierp de groote vrouw het kind naar haar trein een heer leeren kennen, wiens naam hij zich helaas niet meer kon herinneren. Deze heer zou zich juist door bemiddeling van me vrouw hebben verloofd en wel met een aller aardigst meisje, dat niet alleen wat geld bezat, maar tevens het voorrecht had zonder familieleden of vrienden in de wereld te staan. Hij zou op dezelfde wijze zijn geluk willen beproeven en stelde zich daarom met me vrouw in verbinding. Op deze wijze en in breedloopige gesprekken kwam Krause dan bijna altijd de namen te weten van de gelukkigen die door den make laar „te zamen waren gebracht" hij kreeg persoonsbeschrijvingen van tal van menschen, maar al zijn pogingen bleven vruchteloos. Er was onder de meisjes geen enkele, dat een van de vermisten kon zijn geweest en onder de huwelijkseandidaten bevond zich ook nie mand dien men voor den moordenaar zou kunnen houden. Na acht dagen was Krause ervan overtuigd, dat hij op deze wijze nooit achter de waar heid zou komen en ten slotte kwam het hem ook hoogst onwaarschijnlijk voor, dat de blauwbaard zoo onvoorzichtig zou zijn ge weest zich door praatgrage huwelijksmake laars in de kaart te laten kijken. En zoo be sloot hij zijn geluk te beproeven bij de twee de en laatste mogelijkheid. Reeds de eerste stap zou hem daarbij tot een succes brengen, dat hij niet had durven verwachten. „Idylle aan de Havel." De Berliner Generalanzeiger was het blad voor de huwelijksadvertenties. De jongeling, die zielsverwantschap noodig had, de erva ren man met behoefte aan kapitaal, de een zame maagd, de weduwe, de vader, die an ders zijn dochter niet aan den man kan brengen zij allen plachten hun wenschen toe te vertrouwen en vele duizenden huwe lijken waren wellicht elders gesloten, maar in den Generalanzeiger voorbereid. Vroeg in den morgen, toen nog slechts weinig menschen de loketten van het blad onveilig maakten, begaf Krause zich naar toe. Half bewusteloos sloeg het tegen den grond, terwijl het meisje gillend vluchtte Eindelijk politieoneel ingrijpen. Zoodra nu de politie een „tip" kreeg van iemand, die in de woning van V. moest zijn en daar had gezien, hoe het kind er uit zag, stelde zij een nauwgezet onderzoek in. Elsje zag er, toen politie-ambtenaren het huis be traden, deerniswekkend uit. Ze zat vol bui len en schrammen en hier en daar waren le- lematen, lichaam en hoofdje zelfs nog be bloed. Onmiddellijk werd een geneesheer ge waarschuwd, op wiens last het kind naar het ziekenhuis werd vervoerd. Daar wordt ze nu liefderijk verpleegd hoewel het heel lang zal duren eer het kind hersteld is als het alle ontberingen ten minste ooit te boven komt verkeert het niet in levensgevaar. Nadat Elsje verzorgd was, ontfermde men zich ook over de ongelukkige vijftienjarige. Zij werd naar de kinderbescherming gebracht, die haar dadelijk, tot vreugde van het meis je zelf, in een meisjesgesticht onderbracht. V. zelf werd natuurlijk terstond in arrest gesteld. De man, die nog nooit met de politie in aanraking is geweest, gedroeg zich zeer onverschillig. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. Ook zijn vrouw zal gerechtelijk vervolgd wor den. Men heeft er evenwel van afgezien, haar thans reeds in het Huis van Bewaring in te sluiten, daar zij in Maart een baby ver wacht BUITENLANDSCH NIEUWS. 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. VERTRAAGDE UITWERKING VAN MOSTERDGAS. Na negentien jaar blind geworden. In het tehuis voor blindgeworden soldaten St. Dunstan te Londen is tijdens het week end een man opgenomen, di!e tijdens) den veldslag van Arras in 1917 gegast was en die eerst nu daardoor blind is geworden. Dit is het vijftiende geval in de laatste twee jaar, dat iemand in het blindenhuis is opgenomen, die het gezichtsvermogen heeft verloren ten gevolge van „vertraagde uitwerking" van mosterdgas. DE STRENGE KOUDE. Hier en daar ook overstroomingen. Door den feilen Oostenwind van de laatste dagen is het water aan de Deensche kust aan merkelijk gestegen. Nabij Kopenhagen is de kust op twee plaatsen overstroomd, eenige huizen staan onder water. Op het eiland Laaland zijn vele weilanden overstroomd. Te Sonderborg is de havenwijk overstroomd op sommige plaatsen stond het water 2 meter hoog, zodat men met booten door de straten kan varen. Dit is de grootste overstrooming, die Denemarken de laatste 30 jaar heeft ge kend. De in Hongarije opgetreden koudegolf heeft tot hevigen sneeuwval geleid. In vele deelen des lands is het spoorwegverkeer stop gezet. Op den landweg naar Stuhlweissenburg raakte een met twee paarden bespannen boe renwagen in een sneeuwstorm van den weg de boer en de beide paarden werden later doodgevroren. In de met ijs bedekte straten van Boedapest zijn ruim 20 ongelukken ge beurd. Een storm, die den Britten een denkbeeld kan geven van het klimaat van Noord-Siberië, heeft den ganschen Maandag over Engeland gewoed. De bitterkoude wind bereikte hier en daar een snelheid van ruim 130 k.m. Zware zeeën beukten de kust. Een kolenschip ter het bureau. Zijn werk werd vergemakkelijkt doordat aan elk loket slechts bepaalde soor ten advertenties werden aangenomen. Hier kon men personeel zoeken, daar zijn meu bilair ten verkoop aanbieden en loket num mer vijf was voor trouwlustigen gereserveerd. Krause toonde de bejaarde, met een hoornen bril gewapende dame die hier voor Amor speelde, zijn politiepenningen verzocht haar om een kort onderhoud. In korte bewoordin gen zette hij uiteen waarom het hier ging, om haar tenslotte de gepreciseerde vraag te stellen De man dien ik zoek moet in den loop van de maand Juni, misschien nog iets eerder, zijn advertenties hebben opgegeven. Deze ad vertenties zullen waarschijnlijk zeer aanlok kelijk zijn geweest daar 't hem om zooveel mogelijk antwoorden te doen was. Hij moet dan ook hopen brieven hebben gekregen. Bovendien was deze man blond, droeg een lorgnet en maakte een zeer goeden indruk. Meer weet ik niet en al het andere hangt van uw goed geheugen af. Juffrouw Lieblein geraakte in vuur en vlam, balde de vuisten en haar oogen schit terden van boosaardigheid. Zoo'n schoft, zoo'n beest van een kerel! O, als ik er iets aan zou kunnen doen om hem op het schavot te helpen, zou ik be paald gelukkig zijn. j Zij drukte een potlood tegen haar spitse kin en dacht ingespannen na. j M'n hemelNu herinner ik me een blonden heer met een lornet, die maar, neen die kan het niet zijn Die zag er zoo lief en goedig uit en toch hij heeft een heelen stapel antwoorden gekregen en ik herinner me nog goed hoe hij lachend de brieven in zijn actetasch stopte en tegen j me zeiGelooft u niet juffrouw, dat ik me nu wel een dozijn goede echtgenooten kan uitzoeken j Krause luisterde aandachtig toe. Goed en weet u nog hoe de tekst van de advertentie j was Juffrouw Lieblein schudde het hoofd. Neen, dat niet, maar het motto, waar- onder moest worden gereflecteerd, is me des tijds wel opgevallen. Als ik het hier voor me had, zou ik het direct onder honderd ande ren weten te vinden. Ongeduldig klopte menschen tegen het loketraampje, juffrouw Lieblein verzocht een der andere dames haar plaats zoolang in te nemen, bracht Krause naar achteren in de Administratie en begon de nummersi der „Generalanzeiger" vanaf midden Mei door te zoeken. Na ruim een uur, zij waren juist tot het Zondagsblad van 2 Juni gekomen, legde Krause, die over haar schouder heen meezocht, zijn vinger op een annonce en zei droog en gedecideerd „Dat zal ze zijn De advertentie luidde Accademisch gevormd heer, 32 jaar oud, innemende verschijning, welgesteld, die zich in de omgeving van Berlijn een villa wenscht te koopen, zoekt een levensgezellin. Slechts dames uit den beteren stand, die voor een naar huiselijkheid verlangend man een lie ve, trouwe echtgenoote willen zijn, komen in aanmerking;. Eenig kapitaal gewenscht. Brie ven onder motto „Idylle aan de Havel" aan het bureau van de Generalanzeiger. Jawel, riep juffrouw Lieblein opgewon den, dat is de annonce Idylle aan de Ha vel, zoo luidde het motto Ziet u, dat „Idyl le aan de Havel" heeft nogal indruk op me gemaakt en ik dacht zoo bij mezelf, dat aan de zijde van zoo'n netten, blonden heer een fneisje toch wel haar geluk zou kunnen vin den. Ik werd zelfs destijds een beetje senti menteel. Juffrouw Lieblein zweeg plotseling be schaamd en Krause liet uit zijn koele grijze oogen een blik vol medelijden over de m? gere, hoekerige gestalte van de bejaarde vrouw glijden. Spoedig was nu de copie der annonce met hulp van den chef der administratie gevon den. Teleurgesteld hield Krause het besmeur de en gekreukte velletje papier, dat met de schrijfmachine beschreven was, in de hand. Veel verder ben ik nu eigenlijk nog niet gekomen. Maar we hebben tenminste den draad te pakken. En iets zou ik althans kun- noogte van Flymouth werd door hooge golven overstroomd en twee leden der bemanning sloegen over boord en verdronken. De diensten tusschen Wight en het vaste land zijn onderbroken. De nachtdienst tus schen Folkestone en Duinkerken over het kanaal is stopgezet. De luchtlijnen ondervin den groote vertraging. Verscheidene groote stoomschepen, die op weg naar huis waren, hebben ook groote vertraging gekregen. Uiter aard heeft de storm ook schade aangericht, terwijl over het geheele land minder ernsti ge ongelukken in grooten getale zijn voorge komen. Opnieuw is boven de staten van het Mid den-Westen een felle sneeuwstorm opgesto ken, heviger dan men tot nu toe heeft mee gemaakt. In Illinois, Iowa en Michigan zijn 12 treinen ingesneeuwd en ook elders is het verkeer vrijwel onmogelijk. Vele steden zijn geïsoleerd en de toevoer van levensmiddelen wordt voortdurend moeilijker. De gevolgen van de ontzettende koude, die thans reeds sedert een maand heerscht van het Rotsgebergte tot de kust van den Atlan tische Oceaan, worden met den dag ernsti ger. In Minnesota, en Noord Dakota zonk het kwik tot 45 graden Celsius onder nul en uit Dawson in Alaska wordt zelfs 56 graden vorst gemeld. Niet alleen heeft men te kampen met ge brek aan steenkolen en petroleum, ook de watervoorziening loopt' gevaar, doordat op tal van plaatsen de buizen der waterleiding zijn bevroren. Vooral in Ohio is de toestand ernstigdaar loopt ook de melkvoorziening gevaar. Slechts aan kinderrijke gezinnen wordt nog melk verstrekt. In Minneapolis heeft men het geheele trein verkeer naar het zuiden stopgezet, omdat de spoorlijnen zijn bedekt door een dikke laag hardbevroren sneeuw. In den staat Aransas heeft de koude aan leiding gegeven tot een merkwaardig natuur verschijnsel. Tijdens een zandstorm vermengden enor me massa's zand en stof zich hoog in de lucht met sneeuw, met het gevolg, dat uren lang een grijsbruine bevroren massa omlaag viel. In een oogwenk waren huizen, landerijen en wegen door een dikke laag bedekt. Het was onmogelijk op een grooteren af stand dan zes meter iets te zien en het ge heele verkeer werd volkomen verlamd. Verwacht wordt, dat in de Vereenigde Sta ten de koude nog zal toenemen. Na den zwaren sneeuwval was het aanvan kelijk snel gaan dooien, waardoor de straten in snelvlietende stroomen werden herschapen o.a. doordat het nog niet gesmolten ijs de putten deed verstoppen Het water kwam hier door in de straten soms 10 c.m. hoog te staan en het verkeer werd ernstig belemmerd. Door de erop volgende vorst is het water bevroren, zoodat het verkeer nog meer werd belemmerd. MARKTBERICHTEN. Eierveiling Purmerend, 11 Febr. 1936. Aangevoerd 80.000 Kipeieren. Prijzen als volgt 70-80 Kg. f 4.10 a 5.1065-66 Kg. f 3.60 a 3.70 63-64 Kg. f 3.60 a 3.70 60-62 Kg. f 3.50 a 3.60 58-59 Kg. f 3.40 a 3.60 56-57 Kg. f 3.30 a 3.50 53-55 Kg. f 3.20 a 3.40 50-52 Kg. f 2.90 a 3.10. 80.000 Eendeieren f 2.85 a 3.30. Oude kippen f 0.65 a 1.20 Jonge Hanen f 0.60 a 1 Oude Eenden f 0.40 a 0.60. Kiloprijs Oude kippen f 0.35 a 0.40 Idem Jonge Hanen f 0.50 a 0.55. nen probeeren. Juffrouw Lieblein, ik zal nu den tekst van een advertentie opmaken, die u wel morgen wilt laten plaatsen. Veel zal het niet helpen wat ik doe, is eigenlijk na ïef, maar men kan niet weten. Zoo nu en dan begaan zelfs de geraffineerdste misda digers nog wel eens de grootste fouten. Juffrouw Lieblein beloofde strikte geheim houding van alles, wat in verband met deze geschiedenis zou kunnen gebeuren en in het eerstvolgende ochtendblad van de Genera lanzeiger verscheen de volgende, door Krause opgegeven annonce onder het opschriftje „Idylle aan de Havel." Heb op advertentie op bovenstaand motto, op 2 Juni geplaatst, geantwoord, maar mijn brief is niet afgehaald. Verzoek daarom, wijl ik mijzelf voor de geschikte persoon houdt, brief onder motto „Gretchen", postkantoor Dorotheenstraat, af te halen. De blonde heer met het lorgnet. Van acht uur 's morgens tot laat in den namiddag stond Krause den volgenden dag, een uniformpet van de posterijen op het hoofd, voor het loket poste restante in de Dorotheenstraat. Het is doorgaans verre van plezierig, zeven a acht uur in een klein, be dompt vertrek te staan en op iets te wach ten, dat wellicht heelemaal niet zal gebeu ren. De hoop vervliegt in zoo'n geval met elke voortkruipende minuut en ieder ervaren speurder weet, dat met dergelijke opdrach ten slechts uiterst plichtsgetrouwe, taaie en gedisciplineerde menschen mogen worden belast. Joachim von Dengern was van huis uit zeker niet bijzonder taai en evenmin een plichtfanaticus, maar de drie vreeselijke ja ren in de gevangenis hadden hem voldoende zelfbeheersching en geduld bijgebracht. Want voor hem, die nog niet gedegenereerd is, die van het leven nog iets verlangt, beteekent immers eenzame opsluiting niets anders dan een smartelijk wachten, een tellen van mi nuten en uren en dagen en weer wachten, wachten, niets dan wachten. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1