- Opening Beurs te Middenmeer - M Bodemkundige Bouwvoorkaart met toelichting plaatsnamen prijs 11- in BOSKER'S Boekhandel Middenmeer 27e JAARGANG VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE OPENINGSDAG. STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O, WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden i 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 wicoiwonrteooLMQ gips fÜ tij ^oootcoota a in uuuniiuuuui Groote drukte te Middenmeer. Reeds vroeg waren de dorpsbewo ners Woensdagmorgen bezig zich op de groote dag in te richten. Het rood- wit-blauw werd naar buiten gestoken en de zakenmenschen drentelden ze nuwachtig heen en weer om hunne etalages een fleurig aanzien te geven en zoo mogelijk hun waren ook voor het pand op het trottoir te exposeeren. Dan komen auto's en vrachtwagens van heinde en ver, in lange rijen het wordt geweldig druk en bij het beursgebouw (Hotel Smit) is de politie bij de hand het verkeer te regelen en parkeerplaatsen aan te wijzen. De ruimte die op het gazon voor het hotel over is, wordt ingenomen door exposities van paarden, landbouw-arti- kelen, camera-menschen, die opdrin gend U op de gevoelige plaat willen vereenigen, het is een beeld, waar 'n stadsmarkt op het oogenblik naar wa tertand. IN DE BEURSZAAL. Als het altijd zoo druk op de beurs- dag in Middenmeer zal zijn is de zaal veel te klein. Men dringt tegen elkan der op, en nu zijn er nog geen boxen, die een deel der ruimte zullen innemen Op het tooneel hebben talrijke repor- FEUILLETON. Roman van Hugo Bettauer. Nadruk verboden) Krause nam zijn zakmes en boog aan den achterkant van de lijst een paar spijkertjes om, zoodat hij de foto èr uit kon nemen. In stijl, eigenzin nig schrift stonden daar de woorden „Steeds de jouwe Lotte.' Krause pleegde een oogenblik over leg, ging toen naar het portaal, sloot de deur van de woning af en liet den sleutel in het slot steken, zoodat de we duwe Armbruster of Hartwig bij even tueelen terugkeer zouden moeten bel len. Nu was hij tegen elke onwelkome storing gevrijwaard. Een klein lederen foudraal, dat hij uit z'n binnenzak haalde, werd nu van zijn inhoud, bestaande uit een aantal miniatuur werktuigen, ontdaan en kort daarop was de eene lade van de schrijftafel na de andere geopend. Ma nuscripten, tabakszakken, half leege sigarettendoosjes, prentbriefkaarten, foto's en documenten werden over de tafel verspreid. Het onderste, grootste vak was gevuld met brieven. In ware bundels lagen zij daar opgestapeld, do zijnen, honderden, vele nog ongeopend maar alle aan Idylle aan de Havel, Ad ministratie van de Generalanzeiger ge richt. Het gelaat van Krause verried geen verrassing slechts een lichte flikke ring in zijn oogen bewees, dat de zaak ters en pers-fotograven plaats geno men, vóór in de zaal vele autoriteiten en genoodigden. Rede voorz. Beurs-commissie. De voorzitter der Beurs-commissie, de heer A. C. de Graaf, spreekt dan de volgende welkomstrede uit Geachte aanwezigen Ik acht het mij een groot voorrecht U namens een commissie, gevormd uit de drie plaatselijke landbouworgani saties die zich ten doel stelde een Beurs hier in Middenmeer te openen, hier op deze eerste Beursdag een enkel woord van welkom toe te mogen roe pen. Het verblijdt ons grootelijks dat zooveel genoodigden en belangstellen den door hun aanwezgheid blijk geven van hun medeleven en sympathie. Wij willen hier in de eerste plaats een woord van welkom richten tot den WelEd. Heer Ir. Smeding, Dir. der Wieringermeer. Zeer geache Heer Smeding. Wij stel len Uwe aanwezigheid op zeer hoogen prijs, ook zeggen wij U dank voor de medewerking en grooten steun, welke gij betoond hebt met de voorbereidende werkzaamheden voor dezen dag. Ook voor Uwe bereidwilligheid om straks met een toespraak onze Wieringer- meersche Beurs te openen. De keus om U aan te zoeken is zoo eenparig en bij ons zoo vanzelfspre kend dat het niet ging omdat U Dir. v.d. W.M. zijt, maar wij die het voor recht hebben U al meerdere jaren te kennen, weten dat welke positie gij ook moogt innemen en hoe beperkt Uwe tijd ook moge wezen, gij altijd in Uw hart nog een groote plaats niet alleen voor de W.M. boer, maar voor de boer in het algemeen hebt ingeruimd. En misschien is het bout gesproken maar wij weten dat dit, niettegen staande al Uwe functies, zoo zal blijven. Mijnheer Smeding, wij hopen dat gij voor de landbouw-bevolking van N.-H. Noorderkwartier nog lang behouden mag blijven. Voorts een bijzonder woord van wel kom tot de Edel Achtbare Heeren Bur gemeesters uit de omliggende ge meenten, de heeren Peters, Medemblik; De Bruine, Opperdoes Loggers, Bar- singerhorn Lovink, Anna Paulowna; Zwart, Winkel D. Kaan, W.-Waard en loco-Burgem. Bosker, Wieringen. Een bijzonder geval dat gij allen een grooter of kleiner gedeelte v.d. W.M., hetzij bewoond of onbewoond onder Uw gemeente moogt rekenen. Ook voor Uwe aanwezigheid zijn wij zeer erkentelijk en wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Uwe gemeenten hebben door de droogmaking der W.-Meer een achter land gekregen. Mogen wij hopen dat de Beurs in Middenmeer een aanknoopingspunt wordt van een drukke zaken-relatie van Uwe gemeenten met het achter land de W.-Meer. Vervolgens heet ik welkom de-.. Wel Ed. Heeren voorzitters der kamers van Koophandel te Alkmaar en Hoorn. Dat ook gij aan onze uitnoodiging heb* willen voldoen, wordt door ons ten zeerste gewaardeerd. Hoewel de landbouw rechtstreeks niet zooveel in aanmerking zal komen met de K. v. K., wil het mij toch voor komen, wil het goed zijn, dat deze ope ning der Beurs zoo mag blijven nawer ken, dat het tot gevolg mag hebben, dat ook de werkzaamheden op Uw kan toor daardoor mogen uitbreiden. Tevens zeggen wij welkom aan den WelEd. Heer Kolster, secr. der Contact- commisie der Middenstand voor de Wie ringermeer. hem geweldig interesseerde. Gelaten nam hij de brieven uit het vak, zette zich aan de schrijftafel, als bevond hij zich in zijn eigen kamer en begon dan bliksemsnel van den inhoud der ge opende brieven kennis te nemen, ter wijl hij de nog ongeopende terzijde leg de. Daarmee verliep een half uur, tientallen couverts lagen opeen gesta peld, alle mogelijke en onmogelijke luchtjes stegen uit den berg postpa pier op. Het begon in de kamer naar oude vrijsters, armoede, kommer, viool tjes en lavendel te ruiken. En terwijl hij las, luisterde hij scherp, vernam door de open deur elk geluid, elke schrede op de trappen, steeds bereid binnen een paar seconden alles weer in orde te brengen en uit de kamer van Hartwig naar die van zichzelf te sluipen. Nu werden zijn pupillen grooter, in gespannen aandacht, de lippen opeen geklemd las hij een brief nauwkeurig door. Het was die van de verdwenen Kathe Pfeiffer. En vlug achtereen vond hij nu ook de epistels van de da mes Muller, Möller, Jensen en Cohen. Blauw, groen, rose en wit postpapier, van goede linnen kwaliteit, maar ook van het slechte soort, zooals dat in lunchrooms en café's te krijgen is, ern stige, nuchtere en prullerige, met dui ven en vergeet-mijnietjes versierd. Dit was de brief van Annemarie Jen sen uit Hamburg Zeer geachte Heer Naar aanleiding van uw advertentie in de Generalanzeiger, ben ik zoo vrij te reflecteeren, daar ik meen aan alle door u gestelde eispnen te kunnen vol doen. Ik ben 24 jaar oud, van nette fa milie en geboren n Hamburg. Mijn vader was kapiteip bij Wóermann, 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. We zien hier ook in ons midden de vertegenwoordiger van de Landbouw organisatie de heer Kolijn hoofdbe stuur C.B.T.B. en de Heer Joh. Ver- kuijl namens de C.B.T.B. Holland- Brabant. Bericht van verhindering is ingeko men van 't hoofdbestuur der H. M. v. L. doch in een schrijven betuigde het zijn sympathie en instemming met dezen dag. Wij heeten ook U van harte wel kom. Door samenwerking, van de 3 afd. in de ^V.-Meer is het mogen gelukken dat wij straks onze eigen Beurs zul len openen. Naar mijn weten is dit de eerste Beurs welke op dergelijke manier tot stand komt en getuigt van goede ver houdingen der organisaties. Het is daarom ook dankbaar dat onze hoofdbe sturen hier door hun tegenwoordig heid blijk geven van hun medeleven. De vertegenwoordigers van de Graan handel meer speciaal de Bond v. Graanhandel N.-H, willen wij danken voor hun tegenwoordigheid en met eenige woorden welkom heeten. De graanhandel wordt door de vele crisis-maatregelen belemmerd, zoodat een gedeelte van ons graan van de markt is vervallen. Toch willen wij! hopen dat in dit groote graangebied 'n Beurs levensvatbaarheid mag vinden. Willen wij daarin slagen, dan hopen en vertrouwen wij ook op Uwe mede werking. Wij hopen ook nog door samenwer king met U te komen tot die tijd dat hier het graan verkocht wordt op spe ciale condities der Beurs van M.-Meer. Ook het aanwezig zijn van de WelEd. Heer Ir. Brakman, Bedrijfsconsulent voor N.-H. stemt ons tot vreugde. Ir. Brakman, ik heet U daarom ook Jvan harte welkom. De Bedrijfsvoorlichtingsdienst staat in het midden der belangstelling. Ook daarom willen wij hopen dat gij meer dere malen tijd en gelegenheid moogt vinden om deze Beurs te komen bezoe ken, want ge kunt er ook van over tuigd zijn, dat gij hier de Boerenstand uit de omgeving zult aantreffen. Tevens een bijzonder woord van welkom tot den WelEd. Heer Minder houdt en Ir. v. Stein. U beider aanwezigheid wordt door ons ten hoogste gewaardeerd. Wij weten van U beiden dat, én de W.-Meer én de ontwikkeling v.d. W. M. U na aan 't harte ligt. De gebeurtenis van dezen dag is ook een van de vruchten van Uw pioniers werk, van wat gij hier in dezen Polder gedaan hebt. Voorts heet ik hier welkom de beide inspecteurs van de Cultuur Mij., de Heeren Ir. Prummeï en Ir. v. Kretchmar. doch is, evenals mijn moedei*, reeds lang gestorven, zoodat ik niemand op de wereld meer heb en geheel alleen sta. Voor een goed echtgenoot zou ik graag een zorgzame vrouw zijn en ik durf dan ook wel te zeggen, dat u er geen spijt van zoudt hebben. Ik ben bru nette, slank, naar men zegt knap en en ben, behalve van een goeden uitzet in het bezit van een vermogen van 20.000 Mark, waarover ik vrij beschik ken kan. Daar. ik geheel onafhankelijk van dit schrijven, van plan ben naar Berlijn te gaan, zouden wij elkaar wel licht kunnen ontmoeten en dan zien of we bij elkaar passen. Gaarne zie ik het antwoord onder motto „Levensge luk 24" poste restante postkantoor Dorotheestraat, Berlijn, tegemoet. En in precies denzelfden toon, zij het dan ook in ander handschrift en met andere zinswendingen, schreven ook de dames Muller, Möller en Cohen. Zij allen legden den indruk op haar eenzaamheid, beweerden, naar men zegt knap te zijn, spraken van tiendui zend of twaalfduizend of nog minder Mark, van uitzetten en gespaard geld, van verlangen naar huiselijk geluk en den wensch, om een trouw en voor beeldig echtgenoote te zijn. Diep ademhalend leunde Krause achterover in zijn stoel, legde de liand op het voorhoofd, lachte zijn boosaar dig lachje, sprong toen op, stak de vijf verraderlijke brieven in zijn binnen zak, bracht de schrijftafel weer in orde en trok zich met zijn bezit in zijn ka mer terug, nadat hij de deur van de woning weer had geopend. In de kamer van de weduwe Arrn- buster echter liep hij met gruote pas sen op en neer, bleef van tijd tot tijd bij het raam, wanneer men de opening in het donkere hol zoo althans mocht noemen, staan, bekeek oen van de brie ven opnieuw, maakte grimassen, trok alle denkbare plooien in zijn gelaat en verzonk minuten lang in diep naden ken, om dan weer opnieuw te begin nen met z'n wandeling door de kamer. Tot hij hoorde hoe buiten do deur geopend werd en schreden op het por taal weerklonken, om in de kamer van Hartwig te verdwijnen. Krause wachtte een minuut, nam toen hoed en stok, sloep onhoorbaav uit de woning, wachtfe op den corri dor weer een oogenblik, trok aan de bel en zeide, nog vóór Hartwig de deur opende, in zichzelf het spel kan be ginnen Een onderhoud met den moordenaar. - Is mijnheer Thomas Hartwig thuis -- Dat ben ik zelf. Met wien heb ik het genoegen - Mijn naam is Recker, neemt u mij niet kwalijk, als ik stoor, maar - Och meneer Recker Ja, ik ben op uw bezoek voorbereid, daar ik van middag toevallig juffrouw Frölich ont moet heb. Komt u binnen. Aanbieding van een stoel en een si garet, hetgeen dankbaar geaccepteerd wordt. - Juffrouw Frölich heeft me ver teld, dat u zich voor mijn werk inte resseert. Komt zelden voor en is daar om voor mij des te vleiender. En m'n roman heeft die dame u ook in handen weten te drukken. Nou, u hoeft hem niet te lezen, maar bij den antiquair zult u er wel geen dubbeltje voor krijgen. Meneer Hartwig lachte luid en vroo- De secr. v.d. W.-Meerpolder de heer De Bruin de beide adjunct-inspec teurs der Cultuur Mij., de Heeren Ir. Corstiaansen en Ir. 't Veld. de archi tect Van Eek. Ook wil ik hier van harte welkom heeen de Heeren Ir. Bosma en Ir. Kales- vaart. Uwe a aanwezigheid doet ons groot ge noegen, temeer daar gij misschien tot de meest getrouwe Beusbezoekers zult behooren. Wij zijn er van overtuigd dat de Landbouw-voorlichtingsdienst van de W.-Meer bij U in zeer goede handen is. Dat U door ervaring en door de ver schillende proefvelden, een kennis en een cijfer-materiaal ter beschikking hebt, welke niet is te overtreffen. Dit weet ik, de tafel welke wij voor de voorlichtingsdienst zullen reservee ren, zal zeer zeker in het middelpunt der belangstelling staan. Ook voor deze toezegging brengen wij de Dir. der W.-Meer onzen dank. Rest mij ook welkom toe te roepen aan de verschillende vereenigingen op Landbouwgebied in N.-H. Noorder kwartier De Heeren: Jb. Kistemaker, voorz. Zaadtelersvereeniging W. en G. v. Ba len Blanken, id. Anna Paulowna Jb. Kaan, Ned. Tuigpaard St. Rundvee St.; P. Blaauboer, voorz. Oud-leerlingen R. L. W. School Schagen Burman, voorz. tot Bevordering v.d. Landbouw in Hollands Noorderkwartier G. v.d. Sluijs, voorz. der Coop. Zuivelbank. Ook de vertegenwoordigers van de plaatselijke vereenigingen hartelijk wal kom. De Heer v. Oeveren, voorzitter van de Middenstands Vereeniging Dr. Hoogkamer, Boerenleenbank, Utrecht Vergauwen, Boerenleenbank, Eindho ven Schoorl, voorz. Afd. H. M. v. L., W.-Meer Giessen, voorz. Afd. C.B.T.B. W>.-Meer. De vertegenwoordigers der Pers, het machtig wapen, zij hier welkom toege zegd in ons midden. Tenslotte wil ik alle aanwezigen, welke hier tegenwoordig zijn, de Handel, de belangstellenden uit de omliggende ge meenten en de inwoners met een enkel woord welkom heeten. We zijn er van overtuigd dat gij het moet zijn dien de Beurs, welke straks geopend wordt en dus in de kinderschoe nen staat, steeds met Uwe tegenwoor digheid kunt helpen steunen. De Handel eenerzijds, de Boeren uit deze en omliggende Polders anderzijds, wij rekenen op Uwe steun. De Beurs-commissie zal blijven be staan en onzerzijds zal geen middel onbeproefd worden gelaten, indien wij denken dat de belangen van onze Beurs er mee gebaat zullen zijn. lijk en niet alleen zijn mond lachte, maar ook zijn blauwe, kinderlijk on schuldige oogen achter het lorgnet. Meneer Krause lachte minder spon taan, zelfs ietwat geforceerd mee. Meneer Recker, ik meen u toch al eens eerder te hebben gezien, sprak Hartwig tot zijn bezoeker. Ja, u komt me ook bekend voor, was het antwoord van Krause. Halt, hebben we gisteren niet elk met een nuilend kind op den arm in de Elzas- serstraat tegenover elkaar gestaan Juist, dat was het En de beide mannen lachten en kwamen zoo het oest over hun eerste verlegenheid heen. -- Uw boek heeft me zoo geboeid, meneer Hartwig, dat ik het aan één stuk door gelezen en daardoor m'n lunch vergeten heb. De dwingende lo gica, waarmee u het moeilijkste van alle problemen, het huwelijksvraag- stuk, oplost, de moed, waarmee u de hand legt op wonden, die iedereen pijn veroorzaken en die iedereen loochent, de voortreffelijke milieubeschrijving, de zuivere, mooie stijl -- alle achting Ik heb me er alleen sterk over verwon derd, dat niet een van de grootste Duitsche uitgevers beslag op dit werk heeft gelegd. Om Hartwig's lippen kwam een har de trek. Beslag heeft gelegd Die is goed Een jaar lang is het manuscript van den eenen uitgever naar den an deren gegaan. Het werd me met on verschillige phrasen geretourneerd. Geloof maar niet, dat een van de met werk overladen lektoren zich maar zelfs de moeite getroost heeft het door te bladeren. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1