Aspirin TWEEDE BLAD. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 No. 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN oen teaa „GELUKKIGE JEUGD", WOENSDAG 4 MAART, 8 UUR. WIERINGER COURANT van Aspirin-tabletfen berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaak- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beïnvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. 3JHet product van vertrouwen. Uisluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjei van 20 labl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. BUITENLANDSCH NIEUWS. Laffe overval te Eindhoven. Carnevalsgasten mishandelden jong meisje. Naar thans bekend wordt, heeft Zon dag-avond te Eindhoven een laffe aan randing plaats gehad op een 16-jarig meisje. Toen het meisje, A. N., dien avond te half zeven haar ouderlijk huis had verlaten om een boodschap te doen, werd zij op het Kerstroospiein slagen deerlijk toegetakeld. Zij werd aldaar plotseling gegrepen door drie ge maskerde carnevalsgangers, welke haar in een auto sleepten, blindoek- ten en een prop in den mond duwden. Bij Aalst hebben de onverlaten haar in een bosch gebracht en met vuist slagen deerlijk toegetakeld. Zij werd daarna nog vele malen getrapt, gesla gen en op andere wijze mishandeld, waarna het gespuis haar bewusteloos achter de Aalster Dorpskerk liet lig gen. Bewoners hebben daar het meisje des avonds laat met gescheurde klee- ren en bloedend aan gelaat en handen gevonden. De gemeente-politie van Aalst en de marechaussee hebben het onderzoek in handen. Smokkelaar doodgeschoten. Duitsche douane-beambten uit Kleef die in de omgeving van de Nederland- sche grens surveilleerden, ontdekten twee personen, die per rijwiel de grens passeerden, in wie zij een paar beken de smokkkelaars meenden te herken nen. Zij sommeerden hen zich aan visi- EEN BEROEMD DUIKER GAAT RUSTEN. Jan van Drimmelen hangt den helm aan de wilgen. Grepen uit zijn veelbewogen leven. Een bekend duiker, één die naast de leden van de familie Sperling zich naam heeft verworven zoowel in ons land als daarbuiten, gaat rusten. Jan van Drimmelen heeft die rust volkomen verdiend. Hij is nu 68 jaar en zijn heele leven is werken geweest, hard zwoegen onder de ongunstigste omstandigheden dikwijls, meermalen ook onder het grootste gevaar. Het leven van een duiker is gevaar lijk en avontuurlijk. Hij ging vrijwel dagelijks met ongeluk en dood om. Het zijn bekenden van hem geworden. Waar het ongeluk en het noodlot zwaar troffen, werd zijn werk t vraagd. Belangrijk waren de opdrach ten meestal ook een enkele maal dra matisch als nabestaanden hem smeek ten, vóór hij in een gezonken wrak af daalde, het stoffelijk overschot van den omgekomene te zoeken en zoo mo gelijk te bergen. Dat vereischte dikwijls veel geest kracht. Geboren in Maassluis, opgegroeid tusschen de sleepbooten en bergings vaartuigen, pakte hem het avontuur lijke leven. Een harde leerschool was het, maar een goede. Ruwe kerels met een hart van goud. En ze durfden alles. Daargelaten zijn werk bij tallooze bergingen, werd Van Drimmelen de z.g. Lutine-duiker. Het goudschip „Lutine" werd zijn groote levensmoment. Dichter dan wie ook is hij bij den vermaarden goud- schet geweest en de geborgen goud stukken heeft hij door zijn handen la ten gaan. tatie te onderwerpen. Toen de mannen daaraan geen gevolg gaven, lieten zij hun diensthond op hen los. Ook dat was voor de wielrijders geen beletsel om in snelle vaart te ontvluchten. Toen de douane-beambten merkten, dat zij zou den ontsnappen, losten zij eenige scho ten in de richting van de vluchtenden, met het gevolg dat e%n der mannen in den rug werd getroffen, van zijn rij wiel stortte en kort daarna overleed. Het was een man, die reeds twintig maal wegens smokkelarij was veroor deeld. Hij bleek thans in het bezit te zijn van een partij koffie, tabak en ca cao. Zijn medeplichtige wist te ontko men, maar het is mogelijk, dat ook hij door een der schoten is getroffen. Provinciale Staten van Nrd. Holland. In verband met het ontslag, nemen door den heer G. W. J. de Bruin (N.S.B.) is door den voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland be noemd verklaard de heer J. P. van Kampen te Amsterdam. DOUANE - AMBTENAAR GEDOOD. Gevaarlijke handelwijze van smokkelaars. De truc, die veel smokkelaars tegenover douaneambtenaren toepassen door recht op hen af te rijden, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag op den straatweg Em merik-'s Heerenberg een doodelijk ongeluk veroorzaakt. Een douane-inspecteur uit Emmerik, is, toen hij een vrachtauto wilde aanhouden, en de bestuurder weigerde te stoppen, door het voertuig overreden en zwaar gewond. De man werd haar het hospitaal te Emmerik overge bracht, waar hij kort na opneming is over leden. De herkomst van de auto bleef onbe kend. DEN HELDER. OVERBOORD GESLAGEN. Van Hr. Ms. onderzeeboot O. 15 welke oe fende ter hoogte van Callantsoog, is Woens dagmorgen in de vroegte door onbekende oorzaak de kwartiermeester C. A. Bossers overboord geslagen en verdronken. LEEUWARDER VEEMARKT. In 1935 werden aan de Leeuwarder Vee markt aangevoerd 216.041 stuks vee, tegen 214.770 in 1934 en 246.228 in 1933. Onder bo venstaande cijfers zijn begrepen de runderen en. varkens, welke aan de Nederlandsche Vee houderij-Centrale werden geleverd, n.1. 7449 runderen in 1935, 10.204 in 1934 en 1641 in 1933 7913 varkens in 1935, 13.563 in 1934 en 16.730 in 1933. Uit den staat van aanvoer blijkt, dat de teruggang in aanbod tot stilstand is geko men en dat zelfs weer een kleine stijging vanl271 stuks is te boeken. Wanneer hierbij dan nog de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de Nederlandsche Veehouderij-Cen trale dit jaar 8205 minder runderen en var kens heeft overgenomen, dan is de feitelijke marktaanvoer met ruim 9000 stuks gestegen. BOERDERIJ. STEUNVERLEENING AAN RUNDVEEHOUDERIJ. Wat wordt uitgekeerd uit het Landbouwcrisisfonds. De minister van Landbouw en Visscherij Als het woord „Lutine' wordt uitge sproken, wordt Van Drimmelen enthou siast. Naast succes bracht deze onder neming dikwijls ook hevige teleurstel ling en nu kan hij zeggen „Voor mijn part zie ik de „Lutine" nooit meer." Maar dat meent hij niet. Daarvoor heeft hij te veel met het wrak te maken gehad. In het begin van zijn loopbaan als duiker ging de firma Drost te Terschelling zich met de berging bemoeien. Van Drimmelen ging naar Terschelling en werd duiker van de ojiderneming. Dertien voet zand stond er op het wrak, dat zooveel mogelijk door zandzuigers werd weggezogen, ver telt hij. Dan werd er een pijp opgezet en de schelpenzuigers begonnen hun werk. Een volle zomer duurde dat. Bijna een half millioen aan goudstuk ken is er toen geborgen. Maar de gouden staven bereikten we niet. Har telijk lacht hij bij een oude herinne ring. Die zuigers gingen, als het weer minder gunstig was, hun oude vak weer beoefenen, het schelpenzuigen. Later kwamen we er achter, dat in de zeildoeksche broeking, welke de pijp- verbindingen van de buizen vormt, wel eens goudstuken bleven zitten, die dan met de schelpen bij de brande rijen werden gestort. Daar vond men het goud, vermoedde waar het van daan kwam en hield men natuur lijk zijn mond. Tot wij de zaak in de gaten kregen en eerst de broekingen onderzochten. Ik haalde er wel eens een halven emmer goudstukken uit. Wat is uw meening over 't wrak? Van Drimmelen geeft een positief antwoord -- Het heele schip ligt al lang in diggelen. Alleen het z.g. vlak zit er nog en daarop een laag van ballast van munitie en goud. Met dien toren van Becker kunnen ze slagen als ze eerst een behoorlijke werkput zuigen. Zooals het nu gaat, komt -er niets van terecht. Men moet de caippagne van heeft vastgesteld, uit het Landbouwcrisis fonds aan de geoigakiseerden, aangesloten bij een der Landbouwcrisisorganisaties een bedrag van f25, f 40 of*£ 50 zal worden uit gekeerd overeenkomstig de bepalingen van het Reglement Steun aan de Rundveehouderij In dit reglement wordt bepaald, dat de ge organiseerde, wiens hoofdberoep bestaat uit het voor eigen rekening uitoefenen van den akkerbouw of de veehouderij, aanspraak kan maken op bedoelde uitkeering indien o.a. hij bij de inventarisatie in de maand Mei 1935 niet meer dan 5 ha cultuurgrond in gebruik had b. te zijnen name bij een der rundveetel lingen in Mei of in December 1935 ten minste één, doch niet meer dan drie melk- of kalf- koeien werden geïnventariseerd hij na 1 Januari 1936 noch in een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing opgenomen is geweest, noch steun heeft ge noten ingevolge een door den minister van Sociale Zaken goedgekeurde steunregeling, noch is aangesloten geweest bij de werkloo- zenkas eener vereeniging, gesubsidieerd inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 d. hij niet is aangeslagen in de Inkomsten of Vermogensbelasting voor het belasting jaar 1935—1936. De uitkeering, waarop de georganiseerde aanspraak kan maken, bedraagtvoor hem, te wiens name bij een der rundveetellingen, hierboven bedoeld, één melk- of kalfkoe werd geïnventariseerd, terwijl bij de andere rund veetelling niet 2 of 3 melk- of kalfkoeien werden geïnventariseerd: f 25 voor hem, te wiens name bij een dier tel lingen 2 melk- of kalfkoeien werden geïn ventariseerd en bij de andere telling niet 3 f 40 voor hem, te wiens name bij een der tellin gen 3 melk- of kalfkoeien werden geïnventa riseerd f 50. Geen spoor van vermisten ijsbreker. Van den nu reeds sedert 15 Febr. op de Kaspische Zee vermisten Russische ijsbreker Sjaoemjan is tot dusverre nog steeds geen spoor gevonden. De ijsbreker had op den dag van vertrek S.S.S.-seinen uitgezonden, waarop verscheidene stoomschepen te hulp zijn geschoten zij zijn echter onverrichterzake teruggekeerd. Er wordt thans een duikerafdeeling ge zonden naar de plaats, vanwaar de ijs breker zijn noodseinen heeft uitge zonden. Het volkscommissariaat voor de scheepvaart heeft verklaard, dat ver wacht moet worden, dat de ijsbreker is vergaan. BUITENLANDSCH NIEUWS. Uitsluiting van 125.000 arbeiders. Staking als tegenmaatregel. Na het mislukken der bemiddelings pogingen zijn de werkgevers in Kopen hagen tot uitsluiting overgegaan. On geveer 125.000 arbeiders worden door dezen maatregel getroffen. Daarbij komen dan nog groepen ar beiders, die indirect door ae uitslui ting getroffen worden. Als tegenmaatregel der vakvereeni- gingen zal na de dagtaak een svmpa- thie-staking beginnen van de transport en havenarbeiders, welke staking voor al gericht zal zijn tegen de aan de uit sluiting deelnemende ondernemingen. CINEMA DE HAAN, WIERINGEN verwacht Grace Moore in „ONE NIGHT OF L 0 V E GRIEPEPIDEMIE IN RUSLAND. De ernstigste sedert tien jaar. De ergste influenza-epidemie die sedert de laatste tien jaar in Rusland geheerscht heeft, woedt op het oogenblik, en geeft den medici handen vol werk, meldt de „Daily Tel." Waarschijnlijk is deze epidemie een gevolg van het aanhoudend zachte, vochtige weer, gevolgd door strenge vorst. Professor Pavlov, Rusland's grootste physioloog, die verleden zomer een bezoek aan Londen bracht, met het doel het Internationale congres voor zenuw lijders te bezoeken, is een der slachtoffers van de heerschende epidemie. Hij is ernstig ziek en zijn geval is des te erger, omdat hij reeds 86 jaar oud is en zich long-complicaties bij zijn ziekte hebben voorgedaan. In een zitting van de voornaamste medici in het ministerie van gezondheid, werd besloten, dat alle kamers en gangen met een desinfec- teerend middel gereinigd moesten worden terwijl allen die slachtoffer waren geworden van de epidemie zooveel mogelijk in afzonde ring gehouden moesten worden. Tevens heeft men besloten een massaver koop te bevorderen van desinfecteerende ta bletten, die zoowel voor genezing als voor koming der ziekte geschikt zijn. Bij volwassenen schijnt de ziekte een ern stiger verloop te hebben dan bij kinderen. Eigenaardig bij deze griep is dat gedurende een week de ziekte zich niet als ernstig voor doet, om dan plotseling een ernstige wending DUITSCHE ONDERZEEER BIJ VARNA GELICHT. Een Duitsche onderzeeër, welke gedurende den oorlog nabij de haven van Varna is ge zonken, is gelicht. In het schip is het stoffe lijk overschot ontdekt van 13 opvarenden, dat heden te Varna ter aarde zal worden besteld in tegenwoordigheid van de Bulgaar- sche autoriteiten en een vertegenwoordiging van de Duitsche legatie. GEMEENTE WIERINGEN. Zoeken en rapen van eieren. Het zoe ken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphane i, wulpen, scholeksters grutto's, tureluurs, meerkoeten en wa terhoentjes is toegestaan vanaf 1 Mrt. 1936 tot en met 28 April 1936. Het ten verkoop, in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleve ren en langs openbare wegen en voet paden vervoeren van eieren van voor noemd waterwild is toegestaan vanaf 1 Maart 1936 tot en met 30 April 1936. Het zoeken, rapen, ten verkoop, in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren, van zwanen, ganzen, eenden (al le soorten) duikers, watersnippen en goudplevieren is niet toegestaan. Vergadering Goop. „De Tijdgeest." Woensdag 26 Febr. j.1. is in het Eigen Gebouw" de Districts-ledenver- gadering van de Coöperatie „De Tijd geest gehouden. De voorzitter Klaver opende de bij eenkomst en sprak er zijn vreugde over uit, dat zooveel leden aan de op roep om de vergadering te bezoeken, gehoor hadden gegeven. De bedrijfs leider Korver, alsmede den voorzitter Ham en fwee bestuursleden waren mede aanwezig. In zijn openingswoord memoreerde Klaver, dat het „De Tijdgeest" in het afgeloopen jaar, ondanks de crisis zeer goed is gegaan. Het ledental is gestegen met 128 leden en bedraagt 1373 leden. De omzet ging omhoog en steeg van f 405.237.- in 1934 tot f 418.189.- in 1935. Daarbij komt, dat het boekjaar 1934 over 53 weken liep en 1935 over 52 we- CINEMA DE HAAN, WIERINGEN Wie een werkelijk stuk volksleven wil zien uit tegenwoordig Rusland bezoeke de film S. f. o. Internationale film Onderneming. het schip te pakken hebben. Dan zit men op de goudstaven. Bij de pogingen van de laatste jaren ben ik ook betrokken geweest. De idee van den toren is niet nieuw, maar de heer Becker voerde de idee het eerst uit. Ik ben in den toren geweest. Ik heb aanwijzingen gegeven omtrent de ligging van het wrak, maar de fout was dat ze den toren neerlieten op 'n plaats, waarvan het de groote vraag is, of die wel goed is. Na die eerste po ging, nu meer dan 40 jaar geleden, lag het wrak dertien jaar stil, vervolgt Van Drimmelen. Dien tijd heb ik mij tennutte gemaakt om meer van het Lutine-drama te weten te komen. Ik heb de geschiedenis bestudeerd en ik kwam er achter dat lang geleden de familie Wijker uit Egmond aan Zee met een duikerklok bij de „Lutine' aan het werk was geweest en ook wat had gevonden. Ik naar Egmond. Vond daar nog één van die goudzoekers in leven. Twee dagen hebben we alles besproken. De Wijkers hebben het zoover gehad, dat zij met de krabbers op de gouden staven afgleden. Toen kwam een sein tje van hoven dat de klok zou worden opgehaald, omdat slecht weer op komst was. Later kregen ze geen kans meer. De zandlaag was te dik ge worden. Die verzanding is altijd funest ge- geweest. Toen een Engelsche duiker en ik 13 jaar geleden later weer aan het werk gingen, bleek de zandlaag van 13 tot 31 voet te zijn aangegroeid. We werkten ieder afzonderlijk in een groote werkput. Een premie van f 8000 stond op het vinden van de eerste goudstaaf. Dat werd een wedstrijd. Eens, toen beiden weer op den rand van de putten bij elkaar kwamen, trok ik mijn dolk om een boeilijn door te snijden. Toen ik even later opk«ek, was de Engelschman verdwenen. Ik liet me ophalen en boven vertelden ze me dat de Engelsche duiker zeer ver ontstekingen voordoen. Nader wordt gemeld, dat de griepepidemie steeds sneller om zich heen grijpt, en dage lijks te Moskou en Leningrad duizenden nieu we slachtoffers eischt. De dokters kunnen al het werk onmogelijk aan, een speciaal co mité is te Leningrad gevormd om medische hulp te verleenen, en de ambulances hebben instructies ontvangen Zondag van 's mor gens 8 tot 's avonds 8 uur door te werken. In sommige plaatsen, waar de griep woedt, is de toestand nog verergerd, doordat er te kort aan brandstoffen heerscht, en de huizen onvoldoende verwarmd worden, en men ook veel te dicht op elkaar woont. Te Leningrad komen dagelijks 2000 gevallen voor. De ziekte tast de kinderen zoo goed als niet aan. schrikt had verteld, dat ik hem met 'n dolk te lijf wilde. We hebben hartelijk om deze vergissing gelachen, maar de Engelschman^dacht blijkbaar het zijne van de zaak en kwam niet meer he neden. Een premie is toen niet verdiend. Ook later niet. Een goudstaaf is nog niet gevonden. Wel duigen en hoepels van de goudvaatjes. En toch bestaat er een kans om alles te bergen als ze het maar goed aanpakken. Het bergingswerk. En verder vertelt Jan van Drimme len van het bergingswerk. Het zijn dramatische verhalen. Tientallen, zija zijn bergingen geweest Overal langs de kust heeft hij gedo ken. Daar was de „Liberty Glo" die bij Ameland strandde in 1919. Voor zijn manmoedig gedrag in den stormnacht kreeg hij een zilveren plaquette. Daar was de „Promus" bij Den Hel der, waarvan hij de lekken dichtmaak te en die hij den volgenden morgen tot zijn groote verbazing Den Helder zag binnenkomen. De „West Aleta", een wijnboot bij Terschelling, waarvan hij 18.00 vaten wijn wist te bergen. Daar was ook de „Salento", die in 1929 bij Zandvoort met man en muis ver ging en welk wrak hij nauwkeurig on derzocht, zonder omgekomenen te vinden. En het zoeken naar den verganen loodsschoener, die in een wilden storm nacht in 1925 bij Terschelling met man en muis verging. Meer dan drie we ken dregde de marine met twee sleep booten de zee af. Meermalen vond men wrakken. Van Drimmelen daalde dan af en kwam tot de ontdekking, dat het totaal onbekende schepen waren, die niet op de kaart stonden aangegeven. Eens haakte de dregtros op 65 voet diepte. De marine-menschen dachten op een anker of zoo. Jan van Drimmelen gooide het lood uit, voelde het „rijgen", zooals men dat noem. Het schuurde f 43.000.-. Op de Gebouwen en Inventarissen werd afgeschreven een bedrag van f 7.679.49.- Ondanks deze afschrijvin gen is er een overschot van f 4.237.70. Uit deze cijfers blijkt voldoende dat De Tijdgeest" kerngezond is. Na dit openingswoord werd het Ha- ka-Lied gemeenschappelijk gezongen. Door de goede zorgen van de Coöpera tie werd nu een heerlijk kopje koffie gedronken en tevens een sigaartje uit gereikt. Vervolgens vond plaats het optre- ren van het „Duo Kooij." Het duo had een hartelijk applaus van de aanwezi- tegen iets, dat voor zijn gevoel wel op het want van een zeilvaartuig geleek. Men voer echter door, maar nog kan hij niet van de gedachte afkomen, dat zij bij die gelegenheid den schoener zouden hebben gevonden als hij maar kans had gekregen naar beneden te gaan. Dat was tusschen Terschelling en Ameland. De afhaalboot „Junior" van IJmuiden strandde eens op een pier en zonk. De machinist verdronk jammerlijk in de machine-kamer. Dat was een van de gevaarlijke momenten uit mijn leven, vertelt Van Drimmelen. Ik wilde in elk geval het lijk bergen. Maar ik vond het niet. Door een gat kroop ik naar de stook plaat. Gevaarlijk, maar het lukte. Na lang zoeken, vond ik den verdronkene. Bergen was niet mogelijk, omdat het lijk beklemd zatt. We moesten wach ten tot het wrak was gelicht. Zoo heeft Van Drimmelen tallooze herinneringen aan zijn avontuurlijk beroep. Met de Sperlings, die kerels als hoornen, zooals hij hen noemt, heeft hij altijd de beste verstandhou ding gehad. Vier bedrijven heeft hij ge diend. Van Dirkzwager ging hij naar de Nieuwe Bergingsmaatschappij, toen naar Zurmuhlen in IJmuiden, la ter weer na de Nieuwe Bergingsmaat schappij en na 1920 naar Wijsmuller in IJmuiden. Voor zijn menschlievend reddings werk ontving hij de zilveren eere-pen- ning voor Menschlievend Hulpbetoon. De bronzen medaille van Koning Wil lem III, de zilveren reddingsmedaille van het Britsche Rijk en de zilveren medaille van de Zuidi-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen. Jan van Drimmelen heeft zijn duik- helm aan de wilgen gehangen. Een beroemd duiker gaat rusten.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3