27e JAARGANG DINSDAG 3 MAART 1936 No. 18 nieuws- wiei advertentieblad voor ;n en omstreken LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. „WIERINGERMEER" REIST PER W.A.C.O. STRIJDENDE ZIELEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIE RINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringe: Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 DE BELASTING OP MOTORVOERTUIGEN. Het heffen van parkeergelden. In 1935 hebben de lasten op het mo tor-verkeer naar de raming ongeveer f 58 millioen bedragen, zegt de Minis ter in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het Verkeersfonds. Het gebruik van Dieselmotoren in automobielen schijnt nog niet in zoo danige mate doorgedrongen, dat in voering van een belasting op Diesel olie thans urgent is te achten. Deze aangelegenheid heeft evenwel de aan- aandacht van de Regeering. Wanneer mocht blijken, dat toenemeud gebruik van Dieselmotoren daartoe aanleiding geeft, zal de Minister van Financiën ongetwijfeld overwegen, dat voor weg motoren ook andere brandstoffen dan benzine worden belast, hetzij dat. zoo als in Indië is geschied, de motorrij tuigenbelasting wordt verhoogd voor de voertuigen, welke met een andere brandstof dan benzine gedreven wor den. Behalve belastingen op motorrijtui gen kunnen ook andere feiten, zooals achteruitgang van de volkswelvaart en van het bedrijfsleven van invloed zijn op vermindering van het aantal motorrijtuigen. De Minister kan niet toezeggen, dat hij in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën het daar heen zal leiden, dat de druk der belas tingen zoodanig wordt verminderd, dat het aantal automobilisten niet zal afnemen, hoewel deze aangelegen heid zijn volle aandacht heeft. Het is den Minister niet bekend, dat een commissie zich zou bezighouden met het verzamelen van gegevens in verband met de mogelijkheid van ver vanging van de motorrijtuigenbelas ting door een hoogere heffing op brand stof voor motorrijtuigen. De vragen, of sommige categoriën van motorrijtuigen in Nederland, in verhouding tot andere landen, te hoog of te laag worden belast, of de belas ting op vracht-automobielen voor verhooging in aanmerking komt en of de belastingen op het motorverkeer zouden kunnen worden vervangen door een algemeene benzine-belas ting, houden alle zoo nauw verband met het vraagstuk der verkeerscoör- dinatie, dat naar het oordeel van den Minister het te dien aanzien hangende onderzoek beter kan worden afgewacht Bij de behandeling van gemeentelij ke verordeningen tot heffing van par keergelden worden de verkeersbelan- gen niet uit het oog verloren. Immers, de Koninklijke Goedkeuring van die verordeningen wordt door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken in het algemeen niet bevorderd, dan nadat daaromtrent het oordeel van den Mi nister is ingewonnen. Uiteraard wor den de verordeningen dan ook zijner zijds getoetst aan de wettelijke bepalin gen betreffende het verkeer en aan de algemeene verkeersbelangen. Indien hem ernstige bezwaren blijken, worden deze ter kennis van zijn ambtgenoot gebracht. FEUILLETON. middag circa half drie botsten op den geveer 1000 tak seringen zijn in Toron- Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de thans geldende toeslagregeling voor ondermelk, welke zou eindigen op 29 Febr. 1936 gedurende een peri ode van nog 14 dagen zal worden voortgezet. In voorbereiding is het plan, om in gaande 15 Maart 1936 een stelsel in te voeren, waarhij de teruglevering van ondermelk verplichtend wordt gesteld. In dit stelsel zal het terugleverings percentage voorloopig 10 pCt. van de ontvangen volle melk bedragen en zulks voor die kaas- en melkproduc ten fabriceerende bedrijven welke min der dan 5 pCt. van de ontvangen volle melk als ondermelk plegen terug te le veren. Voor andere bedrijven dan de laatstbedoelde zal met ingang van 15 Maart a.s. de productie van kaas- en melkproducten worden gecontingen teerd op basis van de in het jaar 1931 geproduceerde hoeveelheden, een en ander met inachtneming van in dit be drijf opgetreden veranderingen in de noeveeineid verwerkte melk. Verbeterde publicatie. De Ned. Zuivelcentrale maakt naar aanleiding van het bericht betreffen de inzake verplichte teruglevering van ondermelk bekend, dat met dit stelsel getracht zal worden een netto-kaas- waarde per Kg. ondermelk te bereiken van 0,5 cent gedurende de 2e helft der maand Maart, van 0,4 cent gedurende de maand April en van 0,3 cent in het tijdvak van Mei tot en met Augs. 1936. Indien de gemiddelde netto-kaas- waarde der ondermelk gedurende een tijdsverloop van 4, respectievelijk 5 weken mocht blijken gestegen te zijn tot of boven de waarden, hiervoren ge noemd, echter verhoogd met 10 pCt. voor de 2e helft van Maart en de maand April en met 20 pCt. voor elk der vol gende maanden en dus de gemiddel de netto-kaaswaarde in de bedoelde tijdvakken meer zou hebben bedragen dan respectievelijk gemiddeld 0,55, 0,44 en 0,36 cent per Kg. ondermelk, zal worden overgegaan tot buitenwerking stelling van de regeling. Dit laatste zal echter achterwege kunnen blijven, wanneer gedurende de heide laatste weken van een 4- of 5-weeksch tijdvak, als waarin het tijds verloop, waarvoor de regeling geldt, zal worden onderverdeeld, de netto- kaaswaarde der ondermelk gelegen heeft beneden de meerbedoelde prij zen van achtereenvolgens 0,5 0,4 en 0,3 cent per Kg. ondermelk. Nadere bijzonderheden over de uit werking van het stelsel zal de Neder- landsche Zuivelcentrale aan belang hebbenden rechtstreeks mededeelen. hoek bij de Habo-garage te Schagen de vrachtauto van den heer A. Gelder te Schagen tegen de autobus van den heer M. Geel, van Wieringen. In de vracht-auto zaten de heer A. Gelder en Mej. Zwart. De heer Gelder raakte bewusteloos, terwijl Mej1. Zwart lich te verwondingen bekwam. De vracht auto, zoowel als de autobus, kregen ernstige averij. De schuld lag bij den heer Gelder, die van links kwam en voorrang had moeten verleenen. Veer Enkhuizen-Stavoren stopgezet. Voor wat goederen-vervoer betreft per 1 Juli a.s. Naar de „Telegraaf" verneemt zul len de Ned. Spoorwegen niet ingang van 1 Juli a.s. het pontveer tusschen Enkhuizen en Stavoren - voor wat goederenvervoer betreft stopzetten. I Bij informatie hieromtrent deelde men van de zijde der Spoorwegen me de, dat deze maatregel, welke uit be- zuinigings-overweging wordt genomen, niets te maken heeft met den passa- gierdienst Stavoren—Enkhuizen, wel ke geheel gehandhaafd blijft. De Spoorwegen hebben hiervoor drie stoombooten zoo zeide men en verder twee ponten. Deze. ponten zijn speciaal voor het vervoer van spoorwa gens op rails. Slechts deze zullen nu met 1 Juil a.s. niet meer over gaan. Door dezen maatregel nu komt het vervoer van leege wagens te vervallen. Er is wat dit betreft slechts een klein vervoer, dat niet meer van voldoende belang is om daarvoor groote ponten te onderhouden. Bovendien zijn de Spoorwegen altijd nog in de gelegen heid om langs de Zuiderzee om te rij den en op die manier dit vervoer toch nog te doen plaats hebben. Geen bedrijfssteun voor de visschers. In een gehouden jaarvergadering van den Ned. Visschersbond te 's-Gra venhage, heeft de voorzitter, de heer Joh. W. Stevenson, medegedeeld, dat van den Minister van Sociale Zaken een brief is ingekomen, dat vanwege zijn Departement geen bedrijfssteun zal worden verleend. Aalsmeersche seringen naar Canada to aangekomen zij vonden afzet. Hoe wel de reis 10 a 12 dagen duurt, zijn de seringen in 3 a 4 uren weer geheel frisch. De voorloopige indruk is. dat Canada zich voor dit Aalsmeersche product interesseert en dat het voor niet te hooge prijzen verkoopbaar is. Met verzending zal worden voortgegaan, zij het dan alleen op order van Canada, dus niet in commissie Ook naar de Vereen. Staten worden eeds zoodanig seringen gezonden, dat dit de markt op sommige tijdstippen gunstig be-invloedt. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGEN. Auto-ongeval. Vrijdag Directeur Mr. J. H. van Doorne Adviseur C. P. Vergouwen. Belastingzaken. Administratief BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALIË. Premie op huwelijk en kinderzegen. Bij decreet is op de begrooting voor 1936 een crediet van 42 millioen lire uitgetrokken ten behoeve van de toe kenning van premies voor huwelijk en kinder-rijkdom van staatsbeambten. Tien geboden voor vrouwen. Donna Rachele Mussolini, de vrouw van den Duce, heeft aan de Italiaansche vrouwen tien geboden gegeven. Zij hoopt dat deze door de vrouwen van andere Europeesche landen en ook van Amerika zullen worden verstaan. „Wij zijn het fascisme dankbaarheid verschuldigd", zoo zegt Donna Rachele, omdat het ons op onze eigen plaats ge bracht heeft. De tien geboden luiden als volgt le. Wijdt u zelf geheel en al met trots aan Italië, en aan het fascisme, door Benito Mussolini gegrondvest. 2e. Zorg er voor dat er dagelijksch een laaiend enthousiasme van u uit gaat, dat het land vervult met opti misme. 3e. Heilig meer en meer uw over tuiging en gevoelsleven, wees er trouw aan, verloochen het niet. 4e. Let niet op de wreedheid en zijn van een bevalling het moederschap is een geestelijk offer aan de mensch- heïd dat steeds met blijmoedigheid moet worden volbracht. 5e. Beschouw u zelf niet als een en keling, maar beleef de schoonheid van de sociale structuur, en buig dan ne- Zendingen hebb"n"*su"*cces."öok i de"g m hoofd voor hun wetten. Kn l/Ayihrt« int nn-nlf 1, naar Amerika. De heer C. Eveleens Pzn., te Aals meer, die door den Aalsmeerschen Tuinbouwbond en exporteurs is afge vaardigd naar Canada, om daar een afzet voor de Aalsmeersche seringen te bevorderen, heeft reeds eenig succes geboekt. Reeds drie zendingen van on- 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. 6e. Verban uit uzelf kleine, nutte looze ijdelheden, zonder echter het mas ker van huichelarij aan te nemen. 7e. Wees trotsch en dankbaar op uw bestemming als vrouw, een wezen, voorbeschikt om zich in de toekomst te dragen en voor te bereiden. Ontwikkel uw verstand, sla acht op het maatschappelijk leven en volg moedig alle nieuwe paden, hij voorkeur het moeilijkste. 9e. Verzorg uw lichaam, teneinde schoonheid, gezondheid en kracht te verkrijgen. 10e. Werk hard. Ethiopisch Conflict. Italianen sparen hun munitie. Bombardement van flesschen. De Italiaansche vliegers hebben, naar Roman van Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 10.) Tenslotte leerde ik door een toeval de ge broeders Merker in Brunswijk kennen, die daar een kleine uitgeversmaatschappij heb ben. En daar beiden het in het huwelijk niet bijster getroffen hadden, interesseerden ze zich levendig voor mijn roman en namen hem. Maar zij hadden niet genoeg geld om de geweldige druk- en papierkosten alleen te dragen. Ik moest de rest van mijn vaders erfdeel opofferen om m'n werk in een aller- miserabelste uitvoering te kunnen laten ver schijnen. En nu ligt het sinds een jaar onbe weeglijk bij den boekhandel. Ik geloof niet, dat er van de vijfduizend gedrukte exempla ren al driehonderd zijn verkocht. Wie geeft er ook trouwens voor een boek in een derge lijke uitvoering en nog wel van een totaal onbekenden auteur een naar verhouding vrij groot bedrag uit Krause knikte. Pech, geweldige pech Want de roman is een meesterwerk, dat staat als een paal boven water. Spelen uw eigen er varingen er wellicht ook een rol in, als m'n vraag niet te onbescheiden is Hartwigs gelaat nam een harde en afwij zende uitdrukking aan. De eeuwige strijd bij ons thuis, het dra ma van m'n eenige zuster, die zich van het leven beroofde, omdat zij de ellende niet lan ger verdragen kon, mislukte huwelijken van m'n vrienden, dat is voor mij genoeg ervaring. Dus dan zal u wel tot de eeuwige celiba tairs behooren Ik Waarachtig nietIk wou, dat ik zoo spoedig mogelijk maar als u mijn boek goed gelezen hebt, moet u toch weten, dat ik geen vijand ben van het huwelijk op zichzelf, maar alleen van het huwelijk zooals het ge worden is Juffrouw Fröhlich heeft me van een too- neelstuk verteld, dat u geschreven hebt. Hartwig bloosde tot over de ooren. Heeft dat goeie kind daar ook over ge sproken Als het u interesseert wil ik er wel een afschrift van geven. Het origineel ligt op het oogenblik in het Kleist Theater. De vierde directie, wie ik het heb toege zonden. Natuurlijk zal de directeur van 't Kleist Theater, de heer Hohlbaum, het net zoo min lezen als die anderen Vier maanden lang heeft het stuk in 't Volkstheater gele gen toen ik begon aan te dringen en er per soonlijk heenging was de directeur een en al lof over mijn werk en beloofde hij het beslist in twee of drie jaar te zullen laten opvoeren. Nu bleek, zooals ik direct bemerkte, de man het stuk nog in 't gelieel niet gelezen te heb ben en had hij een heel ander op het oog. Als ik genoeg geld had, dan zou ik het stuk Drie menschen heet het op eigen kosten ergens in een goeden schouwburg in de pro vincie laten opvoeren. Nou, misschien ge beurt dat nog wel eens Krause begon te twijfelen, wist niet wat hij er van denken moest. Medelijden, sympathie, afschuw maakten zich van hem meester. Een motief tot de niets ontziende daad vijf men schen van het leven te berooven Eergierig heid, zucht om zich te laten gelden, drang om zich te verwerven Doen veldheeren het an ders En toch zoo gaat het nietHier was geen sentimentaliteit op haar plaats. En nu aanpakken Meneer Hartwig, in een van uw feuille tons, nog sterker in uw voortreffelij ken roman wijst u op vermetele gedachten. Tot eiken prijs, ook als 't moet, over lijken. Is dat niet zuiver persoonlijk gedacht U lijkt me een mensch, in staat om* eenmaal in gevaar, te gronde te gaan. Zoudt u in staat zijn uit die denkbeelden de consequenties te aanvaar den? Laten we b.v eens zeggen, menschen te dooden, waardelooze, belachelijk overbodige menschen, wanneer hun dood u materiëel voordeel bracht Hartwg werd plotseling doodsbleek. Een koppige, hulpelooze trek kwam er op zijn knap, open gezichtz'n oogen flikkerden on rustig achter de brilleglazen. - Ik begrijp niet goed wat u bedoelt, bracht hij er stootend en kuchend uit. Begrijpt u me niet, meneer Hartwik Welnu, ik bedoel of u zich werkelijk het recht, het hoogere, zedelijke recht teekent, domme vrouwen te dooden, om uw drama in de pro vincie te kunnen laten opvoeren Hartwig sprong op, omklemde de leuning van den stoel, staarde Krause aan en heesch kwam het uit zijn keelWat moet wie bent u wat beteekent Dat beteekent dat ik u moet arrestee ren, meneer Hartwig, niettegenstaande uw roman mij toch heusch uitstekend bevallen is en ik werkelijk niet precies weet of uw drama tenslotte niet van meer beteekenis is dan de vijf meisjes, die u naar zich toegelokt, vermoord en beroofd hebt Doodsche stilte Twee mannen stonden te genover elkaar en keken elkaar strak in de oogen. Hartwig richtte zijn ietwat ineenge doken gestalte hoog op. Doe uw plicht maar, ik zal kalm met u meegaan, meneer, meneer Neen, niet Recker, maar inspecteur Krau se Deze kleine comedie was me zelf niet sympathiek maar helaas noodzakelijk. En nu verzoek ik u uw hoed te nemen en voor mij uit te loopen. Hartwig aarzelde, staarde gedachteloos voor zich uit. Vertel u mij eens, ik mag toch in het huis van bewaring voor m'n eigen onderhoud zorgen en m'n eigen kleeren dragen Jawel, meneer Hartwig, dat moogt u. Tot uw veroordeeling bent u gentleman om zoo te zeggen een gewone staatsburger in een cel. Ik zou u willen adviseeren maar di Spreekuur iederen Woensdag van 10I uur in Hotel Smit, Middenmeer. men uit Havas meldt, sedert eenigen tijd het aantal en de lengte hunner vluchten beperkt. Op het oogenblik voeren zij bombardementen van ge heel anderen aard uit, waarbij zij zich bedienen van flesschen, potten en conservenblikken. Zoo werd onlangs na hij Waldia een Abessinier door een leege bierflesch gedood. Te Dessië ge looft men, dat de Italiaansche vliegers in deze nieuwe strijdwijze verstrooi-ing zoeken, terwijl het natuurlijk boveuai hun doel is munitie te besparen. Duitsche buitensporigheden. Op religieus gebied. Tafelgebed jes en mevr. Ludendorff. De Berlijnsehe correspondent van de „News Chronicle" vertelt dat in een in richting te Keulen de „Hitlerjugend" voor en na den maaltijd een tafelge bed je opzegt, dat tot Hitier is gericht. Dit is publiek bekend geworden toen de politie een brochure van de kerke lijk oppositie in beslag had genomen, waarin deze merkwaardige gewoonte werd onthuld. De correspondent ci teert uit de brochure Voor den maaltijd „Leider, mijn leider, dien God aan mij gegeven heeft, bescherm en bewaar mij gedurende mijn leven. Gij hebt Duitschland uit den diepsten nood gered, en ik moet u danken voor mijn dagelijksch brood. Blijft bij mij en verlaat mij nooit, lei der mijn leider, mijn geloof en mijn licht." Na den maaltijd „Wij danken u voor dezen maaltijd, beschermer van de jeugd en de broeder der eeuwen. Wees gerust, mijn leider, daar gij ge rust kunt zijn." Excerpten van nat. soc. literatuur wa ren ook weergegeven in de brochure, om te bewijzen dat de jongens en meis jes leeren geestelijke verheffing te zoe ken in de verafgoding van de Germaan sche godheden. Beslissende uren te Tokio. Muiterij geëindigd zonder dat een schot werd gelost. Het eerste detachement van de op standelingen, ongeveer 100 man sterk, had zich Vrijdagavond overgegeven. Zaterdagochtend legden, zooals ge meld, 160 anderen de wapens neer, al- rect een tasch met de noodzakelijkste dingen mee te nemen. Wij zullen natuurlijk van een taxi gebruik maken. Terwijl Hartwig zwijgend een kleinen hand koffer pakte, gingen de gedachten van Krau se enkele jaren terug. O, wat begreep hij de zen angst goed, dien angst voor het gevange nispak, het gedwongen bad, erwtensoep en bruine boonen. Niet 't arrest, de gevangenis, de lichamelijke arbeid, het eerverlies zijn im mers het vreeselijkste, maar de vilten schoe nen aan de voeten, het grove, veel te groote hemd, het jij en jou van de bewakers, het blikken bord met den gedeukten lepel, de la trine. Op voorzichtige vragen, die Krause hem in den auto stelde, gaf Hartwig geen antwoord. Vast kneep hij de lippen opeen, alsof hij ze nooit meer wilde openen. Slechts op het laat ste moment, toen zij de Alexanderplatz reeds naderden, zeide hij heesch Meneer Krause, op de een of andere ma nier straalt uw schunnige detectiveziel toch ook iets menschelijks uit en daarnaar wil ik me wenden met het vriendelijk verzoek Trekt u het reinste schepseltje ter wereld niet mee in dezen poellaat u Lotte Fröhlich er buiten Krause knikte, terwijl zijn gezicht weer in duizend plooien trok. Dat beloof ik u graag zij het dan dat Lotte Fröhlich door den loop der dingen auto matisch daarbij zal worden betrokken. Strijdende Zielen. Dr. Clusius imiteerde Napoleon na een ge wonnen veldslag, kruiste de armen over de borst, keek Hartwig doordrongen aan, liep op en neer zonder hem uit het oog te verliezen en wachtte op het gelukzalige moment, waar op de geweldige, de president, zijn entrée de chambre zou maken. En deze kwam, opge wonden serenissimus met krommen neus en monocle, tien kleurige lintjes op de revers van zijn gekleede jas, begroette bijna vriend schappelijk den chef der recherche, nam Krause, die eigenlijk van afkomst met hem gelijk stond, welwillend van 't hoofd tot de voeten op, wierp een donkeren blik -op den verdachte, zei „goeden dag" tot den aanwe zigen klerk, die het procesverbaal zou opma ken en het eerste verhoor begon. Het werd eigenlijk in 't geheel geen ver hoor. Hartwig verklaarde kort en bondig Thomas Hartwig te heeten, twee en dertig jaar oud te zijn, in Keulen als zoon van den overleden leeraar aan het lyceum, Wilhelm Hartwig, ge boren, tot dusver met een blanco strafregister, Nederduitsch-Hervormd en over het geheel genomen zonder middelen en vaste betrekking te zijn. Daarna echter En nu, mijne heeren, verzoek ik u drin gend zich geen moeite meer te geven, daar ik geen verdere vragen zal beantwoorden. Nog niet eens die of ik schuldig of onschuldig ben. Later, voor mijn werkelijke rechters, zal ik me misschien ik weet het op het oogen blik nog niet uiten, maar tot zoolang zult u van elk onderhoud met mij moeten afzien. De president raasde, Clusius zweette bloed. Krause leunde onverschillig, alsof hem de heele zaak niet aanging, tegen den muur het was alles vergeefsch. Woorden als bru tale schurk, een toontje lager laten zingen, massamoordenaar, misten hun uitwerking. Hartwig liet niets los. Tenslotte probeerde Clusius het met verzoeken. Hartwig, het bewijsmateriaal tegen u is overstelpend, houdt u ons dus niet onnoodig op De brieven der vijf verdwenen meisjes zijn bij u gevonden en daarmee alleen is ko men vast te staan, dat u schuldig bent. Geef kalm toe, ontlast uw geweten, dat kan u, wanneer het er later om gaat uw straf te ver zachten, niets anders dan voordeel brengen. Het spijt me, zei Hartwig beleefd en zweeg. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1