27e JAARGANG DINSDAG 17 MAART 1936 No. 2Q NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQBN EN OMSTREKEN STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN: DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0,50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.—. CRISISBUREAU De Ned. Groenten- en Fruit Centrale maakt het volgende bekend. Bij de vaststelling der oppervlakte, ingenomen door warmoezerij-gewas sen en vroege aard appelen als onder teelt in boomgaarden en fruittuinen, wordt veelal van de meening uitge gaan dat steeds 50 pCt. genomen kan worden van de totale oppervlakte boom gaard of tuin, waarop de onderbepian- ting plaats heeft. Dit is echter in strijd met de gelden de voorschriften, die een zoodanigen uitleg niet toelaten. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt er daarom de aandacht op ge vestigd, dat ook bij onderbeplanting met warmoezerij-gewassen en vroege aardappelen moet worden uitgegaan van de „werkelijke oppervlakte", waar op deze gewassen zijn geteeld en dat ook bij controle alleen met deze „wer kelijke oppervlakte" rekening wordt gehouden. PERSBERICHT. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal uit het Landbouw-Crisisfonds een bedrag van f 5000 beschikbaar worden gesteld voor den aankoop in Duitschland en Zwitserland van 1.800.000 stuks jonge zalmen (zalmbroed), welke in het stroomgebied van den boven- Rijn zullen worden uitgezet. Deze aankoop zal geschieden boven dien van het aantal jonge zalmen, dat Nederland op grond van het Zalm tractaat van 1885, waarbij de Regeerin gen der oeverstaten van den Rijn o.m. zijn overeengekomen samen te werken tot het be houd en de vermeerdering van den zalmstapel in den Rijn met de ruimste aanwending van de kunstmatige vischteelt, verplicht is uit te zetten en waarvoor de gelden op de Rijksbe- grooting voor Landbouw en Visscherij beschik baar zijn. Het uitgezette zalmbroed trekt later als jonge zalm langs onze rivieren naar de groeiplaatsen in zee en keert na verloop van tijd weer naar de stroomopwaarts gelegen paaiplaatsen terug. Dit geschiedt eveneens langs onze rivieren, zoodat er dan alle gele genheid bestaat voor de Nederlandsche zalm- visscherijen, deze zalm op te vangen. PERSBERICHT. EXPORT VAN GARNALEN NAAR FRANKRIJK Reeds gedurende eenige dagen bestonden moeilijkheden inzake den uitvoer van con sumptiegarnalen naar Frankrijk, waardoor groote partijen garnalen niet konden worden uitgevoerd. Uiteraard werden de betrokkenen hierdoor gedupeerd. Thans kan worden medegedeeld), dat de Nederlandsche Visscherijcentrale in samen werking met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart er in is geslaagd een oplossing voor deze moeilijkheden te vinden door middel van een wijziging in de exportregeling van Nederlandsche zijde. De export van garnalen naar Frankrijk is der halve thans weer mogelijk. BINNENLANDSCH NIEUWS. VISSCHEN IN HET IJSSELMEER. Causerie prof. De Beaufort. In een bijeenkomst van de Vereen, van Zuiderzeegemeenten in Krasna- polsky te Amsterdam, heeft prof. L. F. de Beaufort een causerie gehouden over het vraagstuk, welke vischsoor- ten, voor de toekomstige be- vissching van het IJsselmeer van be lang zijn. Prof. de Beaufort behandelde eerst de visschen, die voor het leggen van den afsluitdijk in de Zuiderzee voor kwamen en verdeelde deze in drie ca- tegoriën visschen die, in de Zuider- kwamen broeden, haring en ansjo vis die er kwamen groeien, de bot ert die er het leven doormaakten, spie ring en paling. De afsluitdijk heeft voor de eerste categorie den toegang afgesneden, de paling, die in de Cari bische Zee paaide en als jonge larf naar de Zuiderzee kwam, werd al even zeer uitgesloten. Doch bovendien bracht de verzoeting van het water een groote inbreuk op de levensvoor waarden van de visschen. De kans is zeer gering ook al door de verarmde bodemfauna -- dat er van de botten een zoetwaterras zou zijn te krijgen. Garnalen kan rrieii met zeker heid afschrijven. Daartegenover staat, dat men het er wel over eens is, dat men de spie ring in het IJsselmeer zal kunnen be houden. Het behoud van de spiering is tevens van belang om hun beteeke- nis als grondvoedsel voor waardevol ler visschen, zooals de snoekbaars, die alleen van spiering kan leven. Zouden de paaiplaatsen voor de snoekbaars niet voldoende zijn in het IJsselmeer, dan zou te overwegen zijn de Aineri- kaansche blackbass, die onder minder gunstige gesteldheden kan paaien. Spr. wilde dit slechts onder de aan dacht brengen, zonder een pro of con tra hiervoor uit te spreken. In de plaats van de zeevisch ziet men in het IJsselmeer witvisch komen, echter minder waardevol, en men zoekt er visch in te brengen, die aan hocger gestelde eischen voldoet. De zalm-ach tige visschen behoeven zout water en zoeken een harden ouderbodem de kans, dat deze soort in het IJsselmeer haar levensvoorwaarden zal vindien, is dus al buitengewoon gering. Prof. die Beaufort liet de aandacht vallen op verschillende mogelijkheden van vischoverplanting, daarbij evenwel opmerkende, dat hij vreesde daarvan weinig heil te kunnen vernachten. Aan het slot van zijn causerie stelde de spreker zijn toehoorders in de gelegen heid omtrent de details van zijn be toog nadere vragen te stellen. BEGROOTING ZUIBERZEEFOND3. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is de memorie van ant woord betreffende de begrooting van het Zuiderzee-fonds voor 1936. Hel vol gende is er aan ontleend Windbemaling komt voor den N.O.- polder niet in aanmerking wegens dt hooge eischen, welke aan het droog houden van den polder moeten wor den gesteld. De minister is van oordeel, FEUILLETON. Roman vau Hugo Bettauer. Nadruk verboden) 14.) Om tien uur 's morgens begon in het Kleist- theater de generale repetitie van „Drie men- schen" voor gesloten deuren, precies op het zelfde tijdstip verklaarde de president van het hof de zitting voor geopend en verleende hij het woord aan den griffier tot het voorle zen van nergeen den beklaagde ten laste was Hartwig zat tusschen twee veldwachters in op zijn beldaagdebank en hoewel hij zich zichtbaar moeite gaf, om slechts de uiterste onverschilligheid ten toon te spreiden, be merkte men toch reeds spoedig achter dit masker een opwinding, die gaandeweg sterker werd. Hij knipte met de kortzichtige blauwe oogen, streek zich telkens weer met de hand over het gezicht en zijn blond haar plakte vochtig op het voorhoofd. Slechts, wanneer hij zijn oogen over het auditorium, de dames uit de eerste kringen, de kunstenaars, schrij vers, persmenschcn van rang en beteekenis liet gaan, kwam cr een ironische blik op zijn gelaat. De vele, vele getuigen, die hetzij door den officier dan wel door den verdediger waren gedagvaard, moesten bij het voorlezen van de dagvaarding de zaal verlaten, slechts de op dringend verzoek van dr. Nagelstock opge roepen deskundigen op psychopatisch-pato- logisch gebied bleven en monsterden elkaar met een wantrouwigen, boosaardigen blik. Zoodra de een iets opschreef, grabbelden ook de anderen haastig naar hun potlooden om iets te noteer en. De president gaf daarop nog een korte en duidelijke uiteenzetting van den loop der ge beurtenissen, welke tot de arrestatie van Thomas Hartwig aanleiding hadden gegeven en besloot deze recapitulatie met de woor den Nog nooit heeft ons college een zoo zeldzaam geval te behandelen gekregen als ditmaal. Wij weten, dat vijf trouwlustige meisjes verdwenen zijn, wij kunnen nagaan dat slechts Thomas Hartwig de verloofde was, met wien elk van de vijf slachtoffers de noodlottige reis ondernomen heeft. Wij we ten en kunnen bewijzen, dat Hartwig een breed opgevat plan had ontworpen om meis jes, die wenschten te trouwen, geheel alleen in het leven staan en min of meer gefortu neerd zijn, tot zich te lokken, te dooden en te berooven. In één woord wij kunnen bewijzen, dat Thomas Hartwig, de romancier en dramaticus, wiens werk vandaag voor het eerst zal worden opgevoerd, een lage moor denaar, ja zelfs een vijfvoudige roofmoorde naar is, zooals nog nooit voor de Berlijnsche gezworenen heeft terecht gestaan. Slechts één ding kunnen we niet leveren het tastbare bewijs, dat de vijf slachtoffers van Hartwig inderdaad vermoord zijn Hartwig zelf zegt niets, verdedigt zich niet en weigert elke in lichting en elk antwoord. Maar juist deze stijfhoofdigheid en terug houdendheid getuigen tegen hem en wanneer ik dan ook niet in staat ben om u, heeren gezworenen, de lijken of verminkte lichaams- deelen der vermoorde meisjes te toonen, toch zal spoedig niemand er meer aan twijfelen, dat Thomas Hartwig met dezelfde geraffi neerdheid, als waarmee hij de misdaad be gaan heeft, ook de sporen van die misdaad heeft uitgewischt. En nu begon het verhoor van Hartwig, die eerst de juistheid der voorgelezen formalitei ten met betrekking tot naam, datum van ge boorte etc., bevestigde. Daarop vroeg de pre sident met verheffing van stem Beklaagde, u hebt gehoord wat u ten laste wordt gelegd! Bekent u, zich aan het ten laste gelegde mis drijf te hebben schuldig gemaakt Een oogenblik van doodsche stilte toen zeide Hartwig luid en voor ieder duidelijk dat voor een naar moderne eischen in- gerichten diepen polder, grootendeels uit houwland bestaande, slechts me chanische bemaling in aanmerking komt. De voor drie jaren met de stichting tot opleiding van Joodsche uitgeweke nen „Joodsche Arbeid" te Amsterdam gesloten pacht-overeenkomst voor een boerderij in de Wieringermeer loopt 1 November af. Nagegaan wordt, of na afloop van dezen termijn de overeen komst voor verlenging in aanmerking komt. Afgescheiden van de vraag, in hoe verre de onttrekking van leidingwater aan de duinen voor de kustverdedi ging en instandhouding onzer duinen schadelijke gevolgen kan hebben op theoretische gronden valt wellicht te betoogen, dat voortgezette water-ont trekking niet volstrekt onschadelijk is te achten is de minister uit anderen hoofde overtuigd, dat met geregelde wateronttrekking aan onze duinen niet kan worden voortgegaan en dat weldra een belangrijk deel van het drinkwater voor het westelijk deel des lands aan andere bronnen zal moeten worden ontleend, waarvoor de hoven- rivieren en het IJsselmeer in aanmer king komen. Op grond van de thans verkregen gegevens mag worden aangenomen, dat aanleg van den polder de voorzie ning met leidingwater uit het IJssel meer tezamen met de peiiverla- ging niet zoodanig zal bemoeilijken dat gedurende een reeks van jaren een bevredigende oplossing van het water leidingvraagstuk niet zou worden ver kregen. Of de directies der gemeentelijke drinkwaterleiding van Amsterdam en van het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noord-Holland voornemens zijn eerlang met den bouw van een of meer prises d'eau te beginnen, is den minister niet hekend. De vraag, hoe het staat met dc ont- zilting van het IJsselmeer, beant woordt de minister aldus, dat het niet wenschelijk wordt geacht den water toevoer uit den Gelderschen IJssel gedurende eenigszins lange perioden te verminderen. De minister deelt mede, dat met den aanleg van den N.O.-polder de meest mogelijke spoed zal worden betracht. Koningin en Prinses te Delft. Bezoek aan Nieuwe Kerk in gezelschap van Groot-herto gin van Oldenburg. Zaterdag om twaalf uur brachten 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg- jaar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21. Middenmeer. verstaanbaar Neen Opwinding in de zaal, rumoer en gemom pel. Tot dusver had Hartwig steeds geweigerd, voor den rechter-commissaris deze vraag met ja of neen te beantwoorden. Thans scheen zijn neen te bewijzen, dat hij bereid was de tot nog toe gevoerde tactiek van het weigeren van antwoorden op te geven. De verdediger Nagelstock, de officier van justitie, de presi dent en rechters, de jury, de toehoorders, zij allen bogen scherp luisterend voorover, toen nu de president zijn tweede vraag stelde Beklaagde wilt u zelf een volledige beschrij ving geven van het gebeurde of geeft u er de voorkeur aan op door mij te stellen vra gen te antwoorden Toenemende opwinding. Noch het een, noch het ander, meneer de president. Ik verklaar hiermee nogmaals, dat ik onschuldig ben, ik zal voorloopig geen vragen meer beantwoorden, maar behoud me voor, later nog nadere toelichtingen te geven. Overigens sta ik nog steeds op het standpunt, dat niet ik m'n onschuld te bewijzen heb, maar dat het geheel aan de rechtbank is, mijn schuld te toonen. Geroep van uit het publiek, afkeurend ge mompel onder de juryleden wisselen van blikken van verstandhouding onder de getui gen. U weigert dus voorloopig op m'n vragen te antwoorden Ja, meneer de president. Is de raadsman van beklaagde misschien bereid, hem duidelijk te maken, dat zijn tac tiek absuurd en alleen in zijn eigen nadeel is? Nagelstock vloog op. Meneer de president, sinds weken doe ik al niets anders. Maar hij wil me nog niet eens antwoord gevenHet beste bewijs, dat de man totaal mesjik bedoel niet toe rekeningsvatbaar is De president maakte een afwerende bewe ging. Goed, dan zal ik met het getuigenverhoor beginnen. H.M. de Koningin en H.K.II. Prinses Juliana een bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft. Zij bevonden zich in ge- gezelschap van de groothertogin van Oldenburg, een zuster van wijlen Prins Hendrik, die tijdens de begrafenis van den Prins ziek was en zich thans op de hoogte liet stellen omtrent de in richting van de kerk en het verloop van de begrafenis. De hooge bezoek sters vertoefden geruimen tijd in den Koninklijken grafkelder en bezichtig den daarna de restauratie-werken, on der leiding van den burgemeester van Delft, Mr. G. van Baren. Om ruim half een vertrok de Ko ninklijke familie weer, toegejuicht door een groote menigte belangstellen den, die zich bij de kerk had opgesteld. EU WE -- ALJECHIN. Naar men verneemt heeft de direc tie van het Carlton-Hotel besloten haar aanvankelijk voorstel om de re vanche-match om het wereldkampioen schap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin in het Carlton Hotel te doen spelen, om organisatorische rede nen ingetrokken. Dr. Aljechin is Zaterdagmorgen uit Amsterdam vertrokken en heeft zich naar Weenen begeven. Het staat nog niet vast of het op een andere basis toch nog mogelijk zal blij ken de match in Nederland te doen plaats vinden de definitieve beslis sing daaromtrent kan, naar men ver neemt, binnen enkele dagen worden tegemoet gezien. De kansen de match voor Nederland te behouden staan verre van gunstig al poogt het Euwe—Aljechin Comité alsnog een oplossing in die richting te vinden. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en de kleine Middenstand. De Kamer van Koophandel en Fa brie ken voor Hollands Noorderkwartier Lfet-ioot m hare dato 10 Maart j.1 ge houden vergadering, behoudens goed keuring van den betrokken minister, voor duizend gulden deel r,e nemen in hel reseivefonds van het op te richten Borgstellingsfonds voor den midden stand in Hollands Noorderkwartier en het Fonds in 1936 tevens een bijdrage van honderd gulden te verleenen voor voor haar werk-kapitaal. jacht vermeerderen., doen den wal- vischstand van jaar tot jaar meer af nemen dan hij door de voortplanting der dieren aangroeit. Tengevolge van de vermindering van het aantal wal- visschen daalt natuurlijk ook het ge boortecijfer en wel in nog sterkere ma te dan het totaalcijfer der volwassen dieren. In de vakwereld is men dan ook algemeen van oordeel dat alleen energieke samenwerking en vrijwilli ge beperking van deze vangst deze dier soort voor een definitieven ondergang zal kunnen behoeden. Burgemeester Waugh bestolen. Onderscheidingsteeken van Oranje Nassau-orde verdwe nen. Reuter meldt uit Melbourne Het on derscheidingsteeken van de Oranje- Nassau Orde, waarmede Koningin Wil helmina der Nederlanden verleden jaar den burgemeester van Albury, den heer Waugh, heeft gedecoreerd, wegens zijn hulp tijdens de noodlan ding die de „Uiver" destijds te Albury heeft gemaakt, is gestolen. De burgemeester liet tijdens een ge zoek aan Melbourne een koffer, waar in zich het onderscheidingsteeken be vond, in een hotel achter. Bij zijn terug komst was de koffer verdwenen. De tectives stellen een onderzoek in. MARKTBERICHTEN. BUITENLANDSCH NIEUWS. De walvisch slachtoffer der techniek. Reeds geruimen tijd gaan er stem men op en hun aantal neemt voort durend toe die er met bezorgdheid op wijzen, dat het aantal walvisscheo in alle wereldzeeën snel afneemt en reeds thans het tijdstip te berekenen is, waarop deze groote zeebewoners uitgestorven zullen zijn. De moderne methoden van walvischvangst, die de eens zoo gevaarlijke jacht tot een een voudig rekensommetje maken en daardoor tevens de opbrengst van de DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 13 Maart 1936. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 354 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt 51 voertarwe f 5.50-f 6 121 gerst f 5.40-f 6; id. chev. (zaai) f 6.50 78 haver f 6.25-f 7.50 24 boonen, w.o. paarde, f 6.50, bruine f 10-f 13 citroen f 13- f 14 duiven f 9-f 10.50 en witte boonen f 11-f 14 1 mosterdzaad geel f 11.25 1 blauw- maanzaad f 16 Grauwe erwten (zaai) f 35 78 H.L. groene erwten, w.o. klei ne groene f 7.60-f 9.50 groote groene f 10-f 15 grauwe f 18-f 26 en vale erw ten f 21-f 25.50. Alles per 100 Kg. De handel was goed. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 13 Maart 1936. Op de ge houden Kaasmarkt waren in totaal 35 stapels, wegende 49500 Kg. kaas aan gevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt Fabriekskaas Kleine f 21 en Commissie f 17.50. Boerenkaas Klei ne f 19.90. Alles met njksmerk. Handel goed. GEMEENTE WIERINGEN. OUder-avond O.L.S. Oosterlaad. Op de Vrijdag 13 Maart gehouden ouder-avond van deze school, waar een 30-tal ouders aanwezig waren, werden in plaats van de aftredende heren Jb. Heijblok en P. C. Lont, tot leden van de ouder-commissie gekozen de h.h. Corn. Metselaar en E. Zetzema Daarna, was aan de orde het punt En nu werden zij allen, de een na den an der voorgeroepen de hospita's van de da mes Muller, Möller, Jensen, Pfeiffer en Co- hen. Na het afleggen van den eed moesten zij een' uitvoerige uiteenzetting geven van alles wat op de bij haar gewoond hebbende jongedames betrekking had haar aankomst, uiterlijk, uitlatingen over den geheimzinnigen verloofde etc. En tenslotte konden allen, die dezen verloofde gezien hadden ook de con ciërge Zimmermann met zekerheid verklaren, dat Thomas Hartwig beslist met hem iden tiek was. De officier Ik ben zoo zoo vrij heeren pre sident en rechters en de heeren juryleden na drukkelijk op een merkwaardig en hoogst belangrijk samengaan der gebeurtenissen opmerkzaam te maken Elk der vijf verdwe nen meisjes heeft haar kamer voor een gehee- le maand vooruit betaald. Daaruit mag m.i. worden geconcludeerd, dat zij allen van plan waren te blijven wonen, waar zij haar intrek hadden genomen, respectivelijk van het geprojecteerde uitstapje naar de Havel zoo spoedig mogelijk terug te keeren Dat is van buitengewoon belang, omdat daaruit blijkt dat zij door indirecte, geweldadige omstan digheden verhinderd werden, haar rechten op de kamers te laten gelden. Hadden zij niet vooruit betaald en niet haar armoedig bezit achter gelaten, dan zou men aan de noodzakelijk kunnen denken, dat de slacht offers tot die onbehuisden behoorden, die vandaag hier en morgen daar opduiken en haar reden hebben, geen sporen achter te laten. De rechters, de getuigen, de toehoorders en de juryleden knikten toestemmend. Daar over zou men slechts één meening hebben. Een opmerkzaam toeschouwer had kunnen constateeren, dat zelfs Thomas Hartwig knikte. En nu deed zich iets voor, dat de spanning nog deed toenemen. Von Dengern werd voor- j geroepen. Alle halzen rekten zich, gouden! lorgnets werden gericht, hier en daar zag men zelfs 'n kleinen discreten tooneelkijker hanteeren. Dat was dus die geheimzinnige, beroemde, geniale detective, die feudale jonker, die de politie jarenlang obscure diensten had bewe zen, jarenlang ook onschuldig in de gevange nis had gezeten De president was één en al voorkomendheid. Getuige, u bent de in dienst der Pruisi sche regeering staande, commissaris der re cherche Doctor Juris Joachim Jonkheer van Dengern en u hebt onder het pseudoniem Krause het onderzoek naar den moordenaar der vijf verdwenen meisjes geleid. Wilt u zoo goed zijn eens te vertellen, wat u aanlei ding heeft gegeven om Thomas Hartwig te arresteeren Von Dengern's gelaat ontspande zich. Met automatische kalmte en zekerheid vertelde hij van zijn jacht achter een theorie, welke hem eerst tot diverse huwelijksmakelaars en vervolgens in het bureau van de Generalan- zeiger had geleid, waar hij den tekst der noodlottige advertentie had ontdekt. Ook Hartwig's arrestatie en de middelen, welke daartoe waren aangewend, werden uitvoerig besproken. Ik zou er hier op willen wijzen, dat ik nog nooit met een man te doen heb gehad, die een misdaad, welke hij vermoedelijk heeft gepleegd, slimmer heeft ontworpen, maar la ter, toen alles achter den rug was, alle voor zichtigheid zoo uit het oog heeft verloren als meneer Hartwig. Hij vond het niet eens de moeite waard, de verraderlijke brieven, die op [zijn advertentie gekomen waren, te vernieti- gen Een dergelijke, bijna naïeve onbezorgd heid bij een zoo ernstige misdaad ongetwij feld een crlminalistische curiositeit Toen Von Dengern zijn inlichtingen, welke onder een algemeen gemompel van bijval I werden aangehoord, geëindigd had, wendde hij zich tot den president. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1