IVO ROL TWEEDE BLAD. VRIJDAG 2o MAART 1936 No. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN SHIRLEY TEMPLE IN HARTED1EF. SHIRLEY TEMPLE IN HARTEDIEF. WIERINGER COURANT B1NNENLANDSCH NIEUWS. HOOIPRIJZEN TE LAAG. Minister gevoelt niet voor uitvoerpremie Op vragen van den heer Vervoorn betreffende het nemen van maatrege len van regeeringswege ter verbete ring van de hooiprijzen hier te lande, met name door het verleenen van een premie voor den export van hooi, heeft Minister Deckers geantwoord Het is den Minister bekend, dat de sterke daling van de hooiprijzen deze heeft gebracht tot onder het prijspeil van vóór den oorlog. Daar één der voornaamste redenen hiervan is de door verschillende om standigheden verminderde export, is het voor den Minister zeer de vraag, of het mogelijk zal zijn maatregelen te treffen om de hooiprijzen tot een vol doende hoogte te voeren. Niet verge ten mag worden, dat door den over gang op motor-tractie, zoowel op mili tair als op ander gebied, de afzet-mo- gelijkheden voor hooi sterk zijn ver minderd. In sommige landen belemmeren hy giënische politie-maatregelen den in voer in andere leggen de monetaire moeilijkheden aan den afzet bezwaren in den weg. De minister betwijfelt dan ook ten zeerste, of een uitvoerpremie eenige, verbetering van beteekenis zal kunnen brengen. Hij blijft intusschen aan deze aange legenheid zijn aandacht wijden. Hotels, Café's en Restaurants klagen steen en been. Het is thans in de residentie nog niet zoo erg gesteld als in Rotterdam met den toestand in het hotel-, café- en res taurantgedrijf, met de slijterijen en ver loflokalen, maar het zal waarschijnlijk niet lang meer duren, of ook hier zul len deze zaken met tientallen verdwij nen. Reeds zijn de symptonen daar van de laatste maanden aan te wijzen. In de Wagenstraat en de Spuistr. te Den Haag gapen groote leege ramen van een der grootste zaken, in dezelf de Wagenstraat werd dezer dagen 'n hotel gesloten, lijden andere inrich tingen van vermaak in die straat, een kwijnend bestaan. Wie wel eens des avonds door de Wagenstraat wandelt, om ons nu maar eens tot deze hoofd straat van de binnenstad te bepalen, 5 vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat al die zaken nog kunnen bestaan. De meeste orkesten spelen daar voor de stoelen, de tafels en de kellners. Leege en holle ruimten zijn het geworden waar vroeger vertier was. Terwijl vroeger in een ander zeer groot café des avonds altijd veel pu biek kwam, is er nu soms zoo weinig bezoek, dat het dames-orkest in de enorme ruimte, een veel te groot vo lume krijgt. In menige oude arbeiders wijk zijn vele café's gesloten. Men mag dit laatste misschien niet al te zwaar opnemen, bekijkt men deze kwestie uitsluitend uit een oogpunt van bedrij vigheid, dan is dit toch een treurig ver schijnsel. Er is in de laatste jaren uit den kring van het hotel-, café- en restau rantbedrijf, door de slijters en de eige naren van verlofzaken, door de distil leerderijen enz. tal van keeren het noodsignaal geblazen. En nog leven de meeste zaken. Inderdaad, maar hel komt hier in de residentie voor, dat de eerste bezoeker om vier uur 's mid dags binnentreedt, dat een caféhouder in totaal op één dag f 1.80 ontvangt, dat het geld van een glaasje bier door 'moeder-de-vrouw onmiddellijk in be slag wordt genomen voor het huishou den. Dagontvangsten van een rijks daalder zijn geen uitzonderingen. Outt-Notaris wegens verduistering veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 66-jarigen oud-notaris A. F., vroe ger te Langweer, wegens verduiste ring van ruim f 6000 veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 10 maanden. CINEMA DE HAAN, Wieringen VERWACHT PROVINCIAAL NIEUWS. HAUWERT. Iets bijzonders. Bij den veehouder P. Gorter alhier, bracht drie weken geleden een schaap een lam ter wereld, wat niets bijzonders is, maar wel, dat hetzelfde schaap thans weder om 2 lammeren het levenslicht schonk. Het schaap en de lammeren zijn ge zond en normaal. BARSINGERHORN. Verkooping. Ten overstaan van Notaris G. J. v. Leersum te Winkel, werd Woensdag openbaar verkocht het koffiehuis, ge naamd „Populair", te Barsingerhorn. Kooper werd de heer Joh. Schenk te Barsingerhorn voor f 2700. Penningmeeester bestolen De penningmeester van een Haar- lemsche woningbouwvereeniging deed bij de Haarlemsche politie aangifte, dat hem een bedrag van 1150 gulden aan bankpapier, hetgeen in een geld zakje was geborgen, was ontvreemd. Het geld is eigendom van de woning bouwvereeniging. De penningmeester had het geld den vorigen avond thuis nageteld en met twee zakken zilvergeld in een acte-tasch gesloten. Deze tasch heeft hij des nachts in zijn brandkast gezet en den volgenden morgen meege nomen naar de fabriek, waar hij werk zaam is. Daar plaatste hij haar in een kastje, zooals hij reeds elf jaar gewoon is te doen. Toen hij echter om half twaalf naar de bank ging om het geld te deponeeren, ontdekte hij, dat de zak met het bankpapier uit de tasch was verdwenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Biljet van 1000 gulden verloren. In een garage aan de Falckstraat te Amsterdam heeft iemand een auto ver kocht. De verkooper incasseerde 1000 gulden terstond het overige zou hem later betaald worden. Die duizend gul den werden betaald met een bankbil jet. Hij ging naar de garage, doch daar had men het niet gevonden. De man heeft daarop bij de politie aangif te gedaan. Deze heeft het personeel van de garage aan een verhoor noder- worpen, doch allen ontkenden het bil jet gevonden te hebben. Deze perso nen, vier in getal, werden gefouilleerd doch op hen werd het biljet niet be vonden. RECHTSZAKEN. Arrondissemcnls Rechtbank Alkmaar. Zitting van Dinsdag 17 Maart. Verduistering, Wegens verduistering in dienstbe trekking ten nadeele van de fa. H. Wilms te Wieringen tot een bedrag van ruim f 2000 stond terecht de ged. D. v.d. B. van Wieringen, die het hem ten laste gelegde bekende. De Officier wees op het ongunstig verleden van verd. en requireerde 1 jaar gevangenisstraf. Mr. J. Belonje pleitte clementie, Uitspraak 24 Maart. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. HOORN, 19 Maart 1936. Op de gehou den Kaasmarkt waren in totaal 4 sta pels kleine fabriekskaas aangevoerd, wegende 3417 Kg. en de prijs f 20. De handel was goed. De Veemarkt. SCIIAGEN, 19 Maart 1936. Op de ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 12 Paarden f 150 f 300 10 mag. Geldekoeien f 90-f 115; 27 vette Geldekoeien f 140-f 190 30 Kalfkoeien f 130-f 170 425 Nuchtere kalveren 1' 5-f 10 48 vette Schapen f 18-f 25 150 Overhouders f 10-f 17.50; 16' Varkens (vette) per Kg. 33-35 cent 114 Biggen f 9-f 14 10 Konijnen f 0.50- f 1.50 Kippen 50-90 cent. Stichting „Heldersche Eierveiling.' Noteering van 19 Maart 1936. Aange voerd 28388 Kipeieren. Eendeieren 620. Prijs 52-54 Kg. 190 a 200 55-57 Kg. 200 a 230 58-60 Kg. 210 a 240 61-63 Kg. 220 a 240 64-67 Kg. 230 a 280; Eendeieren 190 a 220. Alles per 100 stuks. Eierveiling Schagen. Veilingsberieht van Donderdag 19 Maart 1936. Aangevoerd 68000 Kipeieren. Prijs 54-56 Kg. 220 56-58 Kg. 220 a 230 58-60 Kg. 220 a 230 60-62 Kg. 230 a 240 62-65 Kg. 230 a 260. Aanvoer Eendeieren 2500. Prijs 205 a 210. Alles per 100 stuks. GEMEENTE WIERINGEN. Melkverstrekking aan de schooljeugd Door het raadslid D. Oden is namens de Sociaal Democratische Raadsfrac tie aan de Raad voorgesteld, om aan alle schoolgaande kinderen melk te doen verstrekken.. In de toelichting tot het voorstel wordt er o.m. op gewezen, dat als ge volg van het invoeren van de roule ring voor de arbeiders werkzaam in de werkverschaffing, de koopkracht van deze groep van arbeiders sterk is verminderd. In het bijzonder heeft hier onder te lijden, het toch al zo ern stig onder crisis-omstandigheden lij dende volkskind. Dringend is het daarom gewenst, dat zo spoedig moge- gelijk wordt overgegaan tot het ver strekken van melk aan de schoolkin deren. Wordt dit voorstel door de Raad aanvaard, dan zijn hier niet al leen mee gebaat de schoolkinderen, maar is dit ook in het belang van de melkveehouderij, die momenteel in zeer moeilijke omstandigheden ver keert. Denkt aan uw waschlijn Hoewel er door de huismoeders wel de noodige zorg wordt besteedl^aan de waschlijn, bleek het toch dat menige huismoeder bij het afhalen der wasch van de lijn, ongewenschte hulp had ontvangen. Men heeft het thans voorzien op dames-onderkleeding en menige huis moeder bleek, dat bij het binnenhalen der wasch een bepaald stuk ontbrak. Hoewel men des nachts in het ge heel geen wasch buiten kan laten han gen, is het zelfs nu geraden, voor het donker worden deze binnen te halen, daar deze anders niet veilig meer is. Een bizondere geboorte. Donderdag werden bij den landbouwer C. Klein te Noordburen twee kalveren geboren bij een vaarsje. Het bizondere hierbij was, dat deze 2 kalveren samen 13 pooten hadden. De eerstgeborene had 5 poo ten. De tweede echter had het respec tabele getal van 8 poolen, 2 staarten en 1 kop. Jammer dat deze diertjes niet in hun geheel konden geboren worden. Voorwaar een mooie prestatie van den heer Jansen (Veeverloskundige) om deze kluwen van pooten te voor schijn te brengen. Het moederdier is goed gezond. Miois. uxüa tonden. DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. GEMEENTERAAD A. PAULOWNA. BJLC.-NIEUWS. A.s. Zondag wacht B.Iv.C. een groote doch mooie taak. Zij zal dan het ster ke Alkmaar bestrijden. De wedstrijd wordt gespeeld in het Sportpark. Wint Alkmaar en ook Texel wint, dan eindigen deze twee gelijk en zal een beslissings-wedstrijd moeten wor den gespeeld. Gelukt het B-K.C. Alk maar een gelijk spel af te dwingen en Texel wint inAndijk dan is Texel kam pioen. Dus ook voor deze vereeniging hangt alles van B.K.C. af en we zijn er zeker van dat B.K.C. zal spelen alsof hun kampioenschap er van af hangt, B.K.C. komt in dezelfde opstelling; als j.1. Zondag tegen Succes. B.K.C. 2 moet naar H.R.C. 6 en wacht een zware strijd, terwijl B.K.C 3 vrij is. B.K.C. 4 moet naar Wieringerwaard 2. Doe je best B.K.C.-ers. Behaalde prijzen. Op de gehouden Bakkers-tentoonstelling van cursisten in Alkmaar, behaalde de heer P. Baik bediende bij N. Nap, een le prijs met marsepainwerk, terwijl de heer R. Doets, bediende bij Iioutlosser, een 2e prijs behaalde in graveer-werk. Voor beiden een mooie prestatie. Uit de hand gekocht. Naar we verne men, heeft de Heer R. Blankevoort Sr. uit de hand gekocht een woonhuis, staande in de Grasweg toebehoorende aan den heer Jn. Gerritsen. Biljarten. Maandag speelde in café Alkemade een zestal spelers van Bo- venkarspel tegen 6 van A.-Paulowna, welke na een spannende strijd werd geëindigd in een gelijken stand, ieder gewonnen partijen. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND. Gem. ZIJPE van 13 t.m. 19 Maart. Geboren Jan Elmert, z.v. Elmert de Boer en van Antje van der Sluijs Janke,, d.v. Niklaas Snip en van Jan-' neke Schuil. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Cornelis Hendrik Jonker oud 23 jr., slager te Ursem, en Janne tje Dekker, oud 20 jr., alhier. Overleden Tarsicha Anna Schil der, oud 5 maanden, d.v. Lourens Schil der en van Everdina Anna Tromp. Frans Hoeve, oud 10 maanden, z.v. Frans Hoeve en van Hebrina Quist, (overleden te Alkmaar) Jan IJven, oud 73 jr., echtgenoot van Corneliske van der Wal. OUDESLUIS. Officieele opening Ca fé „Fortuin" van den hr. Joh. Kreijger. Donderdagavond had de officieele opening plaats van bovengenoemd Café. Het was te ruim acht uur, toen de heer C. Nannis, 2e Wethouder onzer gemeente de aanwezigen in opdracht van de fam. Kreijger hartelijk welkom •heette. Spreker had aan het verzoek, om de ze avond als leider op te treden, gaar ne voldaan, maar vraagt aan het pu bliek eenige toegevendheid bij cventu- eele tekortkomingen. Het is een belangrijke avoid voor Oudesluis dit zoo mooie gebouw te mo gen openen. In de eerste plaats heet spr. hartelijk welkom Burgemeester Breebaart met diens echtgenoote. Het is voor de tweede maal dat U als Burgemeester te Oudesluis aanwe zig is en hoewel het de zelfkant van de gemeente is, getuigt het van sympa thie voor de inwoners, door onmiddel lijk gehoor geven aan de uitnoodi- ging. Terwijl de heer Nannis aan 't woord is, komt Dr. Boerma en diens echtge noote binnen en worden van harte welkom geheeten, evenals de heer Chr. Dekker uit Schagen, de architect van dit gebouw. Verder een woord van welkom aan de Harmonie en Zangvereeniging, de verschillende bestuursleden der 15 di verse vereenigingen en aan de Pers, welke wij niet willen vergeten. Alles heeft een geschiedenis, aldus vervolgt spr., zoo ook dit café ,Fortuin." Het café „Fortuin" heeft reeds 62 jaar behoord aan de fam. Kreijger, het geen wel de moeite waard is om opge noemd te worden. Het was in het jaar 1874 toen een paar jonge menschen, toen woonach tig in het tegenwoordige perceel van den heer Daan Pool, na rijp beraad het besluit namen om „Fortuin" te koopen. Dit waren de voorouders van de tegenwoordige bewoners. Het café was toen niets anders als een oud gebouw, bestaande uit vier kale muren. De heer Kreijger altijd vooruitziende, bracht dit klein „Fortuintje" steeds for tuin, zoodat in 1905 het café werd afge broken en naar de toen gestelde eischen werd opgebouwd. Toen in 1917 de oude heer Kreijger ter ruste ging, werd de zaak overge daan aan den tegenwoordigen eigenaar den heer Joch. Kreijger en deze deed steeds zijn best om het publiek zoo goed mogelijk naar den zin te maken tot de fatale 19e September kwam en het café in de asch legde. Wel spoe dig was de beroemde brandweer van Schagerbrug aanwezig, maar deze kon zich slechts bepalen met het behouden van de belendende perceelen. Nog dienzelfden nacht werd al in gedachte het nieuwe café opgebouwd. Het was de Architect Chr. Dekker, welke toch reeds den volgenden dag in samenwerking met den uitvoerder den heer KI. Kreijger, plannen voor legde van de bouw van dit nieuwe ge bouw en hoewel het met de Brand, Waarborgmij. niet zoo vlot ging als men hoopte, werd toch nada* de teeke ning door B. en W. en door de advies commissie was goedgekeurd op den 4en November de eerste spade in de grond gestoken, om een begin te ma ken en langzaam maar zeker verrees het nieuwe „Fortuin." Nu zijn wij dan zoover dat wij het nieuwe „Fortuin" moge openen en ik wensch den heer Kreijger en diens echtgenoote van harte gaiuk. Het is 'n sierraad voor het dorp en wij mogen hopen dat het fortuin in „Fortuin" moge terugkeeren en U er nog lange jaren met Uw gezin in gezondheid mog doorbrengen. Ik zou dan willen openen en een dronk wijden aan de goede gang van zaken, want zegt sprgaat het U goed, dan gaat het allen goed. Na deze openingsrede van den heer Nannis traden de plaatselijke vereeni gingen voor het voetlicht, welke aller aandacht van de zijde van het publiek genoten, gezien het spontane applaus wanneer een nummer ten beste was, gegeven. Burgem. Breebaart verkrijgt hierna het woord. Familie Kreijger, dames en heeren, aldus begint spr. Ik zou willen beginnen met den heer Nannis te wijzen op een tekortkoming. De heer Nannis heeft n.1. verzuimd zichzelf welkom te heeten en daar toch het college van B. en W. is uitgenoo- digd, meen ik dat ook de heer Nannis een woord van welkom in zijn kwali teit als Wethouder toekomt. Dan moet ik U verontschuldigen on ze Gem.-Secretaris en diens echtge noote, welke door familie-rouw niet aanwezig kunnen zijn en de heer Van der Sluijs wegens ziekte van. diens echtgenoote. Wij waren zeer verheugd en hebben dan ook aan Uw uitnoodiging direct gevolg willen geven. U sprak daar zoo straks dat Oude sluis de zelfkant der gemeente is, maar dit is uw voorouders hun eigen schuld, indien deze niet hadden toegestaan dat de tegenwoordige gemeente Anna Paulowna zich had losgemaakt van de onze, zou Oudesluis nu niet op dc zelf kant liggen, maar zou zeer zeker het centrum der gemeente zijn. Ik zei in de aanvang van mijn rede dat ik direct gehoor heb gegeven aan de uitnoodiging en daar heb ik een speciale reden voor. Oudesluis heeft zooiets bizonders, zooiets als het Rem- brandtsplein te Amsterdam, waar het vermaak hoogtij viert. Uw dorp heeft bijv. ook beroeps- en amateurs-artis- ten, ja zelfs politieke artisten ontbre ken hier niet. Namens B. en W. wensch ik U dan ook van harte geluk met Uw nieuwe zaak en hoewel fortuna een grillige da me is die niet spoedig naar U lacht, geloof ik dat dit hier wel zal gebeuren, want diegene welke wil werken wordt eenmaal hiervoor beloond en waar hier een 15-tal vereenigingen zijn, geloof ik ook dat deze zaak in bloei zal toene men en wanneer het Oudesluis goed gaat, dan zal het de fam. Kreijger niet slecht gaan en velen zullen naar hier trekken hetgeen tot heil is van onze gemeente en zeer zeker van Oudesluis. Nogmaals namens B. en W. onze hartelijke gelukwensch met Uw nieuws zaak. De volgende sprekers verkrijgen hierna het woord De heer K. Kaan namens de band van Jo Stipperiaan. De heer De Graaf als voorz. van de Harmonie. De heer H. Jippes spreekt namens de Schoolfeest-commissie namens het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en vacantie-kolonies, namens het Nut en namens zichzelf. Spr. memoreert dat de fam. Kreij ger een kwart eeuw een zetel heeft ge had in de schoolfeest-commissie, het geen toch zeker vermelding verdiend. Men had en heeft heden nog aan de fam. Kreijger op velerlei gebied een groote steun. Spr. hoopt dan ook dat „Fortuin" 'n fortuintje moge brengen en de heer Kreijger eenmaal een gefortuneerd man moge worden. De heer G. Geerligs sprak als voorz. van de Middenstandsvereeniging. De heer Jb. Biemond namens de IJs club en de heer H. C. Veliman namens de Sint Nicolaas-commissie. Dan spreekt de heer C. Nannis nog namens de Afd. Oudesluis der Arb. Sportbond en het Landb.-, Tuinb.- en Zuivelbedrijf, de V.A.R.A en de S.D.A.P. Na deze lange rij van sprekers treden ter afwisseling voor het voetlicht de dames Hoep en Slikker, welke, het pu bliek op enkele zang-voordrachten ver gastte. Ook de plaatselijke vereenigingen geven weder enkele nummers ten beste Dan treedt de heer Nannis weder op het podium en brengt oen woord van dank aan de geefsters en gevers, be dankt voor de vele bloemstukken en felicitaties en richt een speciaal woord van dank aan de Burgem. op wiens hulp en steun wordt gerekend. Tot Dr. Boerma U heeft niet het woord gevoerd dokter en volgt dus niet de voetsporen van dr. Oterdoom dat was mij bekend. Wij hopen echter dat U met evenveel liefde als Uw voor ganger naar Oudesluis komt. Hierna werden allen welke aan het welslagen van dezen avond hadden me degewerkt nogmaals dank gebracht en spr. besloot met de woorden dat Oude sluis zich dezen avond van zijn beste kant heeft laten zien. (Applaus.) Wij willen dan nog even de verschil lende personen noemen welke een werkzaam aandeel in de bouw van dit mooie perceel hebben gehad. Zooals we reeds eerder meldden was de Architect de heer Chr. Dekker te Schagen, uitvoerder was de heer KI. Kreijger, Oudesluis. Mestelwerk werd uitgevoerd door Gebr. Jasper te Verlaat. Schilderwerk de heer C. Goet te Oudesluis. Electrici- teit, Jan Meijer, Schagerbrug Sani tair Firma Swart te 't Zand Stof feering de heeren Silver en De Vries. De verlichting in het café was aange bracht door den heer B. Veltman te Oudesluis. De verlichting der zaal door Jan Meijer, Schagerbrug. Vermelding verdiend nog dat boven het nieuwe biljart van de firma De Bruin uit Alkmaar, een schitterende lamp prijkte,, welke evenals de in het café aanwezige electrische klok, waren aangeboden door de besturen der ver schillende vereenigingen. Wij van ons kunnen dan ook niet na laten den heer Kreijger van harte ge luk te wenschen met dit voor Oude sluis zoo mooie nieuwe gebouw. PREDIKBEURTEN ZUPE. ZONDAG 22 MAART. NED. HERV. GEM. Schagerbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop. Doop. Burgerbrug, St. Maartensbrug, Oudesluis, en Petten geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE: Oudesluis nam. 2 uur "Ds. R. v. d. Veen. Doop. EVANGELISATIE Schagen v.m. 10.30 uur Ds. Nelck van Am sterdam. Coll. Chr. School. Schagerbrug, Maandagav. 8 uur, Bijeenkomst Chr. Jongemannenvereen. in Evangeisatiegeb. CINEMA DE HAAN, Wieringen VERWACHT

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3