27e JAARGANG DINSDAG 24 MAART 1936 No. 24 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN STRIJDENDE ZIELEN. REIST PER W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN U BUREAU: ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.—. CRISISBUREAU SNIJVERGUNNING BOLBLOEMEN. De Nederlandsche Sierteeltcentrale maakt bekend Het is aan bloembollenkweekers in ge mengd bedrijf verboden, bolbloemen te telen zonder een door de Nederlandsche Sierteelt- Centrale verleende vergunning. Onder bolbloemen wordt verstaan Bloemen van hyacinthen, tulpen en narcis sen, die worden gekweekt op den kouden grond. Ter verkrijging van deze vergunning moet de betrokkene aan de Nederlandsche Sier teeltcentrale opgeven le. de door hem in het kweekjaar 1933 met deze producten van de bloementeelt be kweekte oppervlakte bekweekte oppervlakte. 2e. de preciese omschrijving en ligging van het perceeel, waarop de betrokkene in het kweekjaar 1936 de teelt van deze gewassen uitoefent. Ingevolge de wettelijke bepalingen, moet het snijden van bolbloemen geschieden op de onderstaande wijze a. bij hyacinthen moet een gedeelte van de bol worden meegesneden b. bij tulpen moet de plant in den grond worden afgesneden c. bij narcissen moet de plant in den grond met lof worden afgesneden. BEENDERMEEL. Naar wij vernemen zal binnenkort worden bepaald, dat slechts diegenen vleeschbeender- meel en beendermeel zullen mogen fabricee- ren, die hiervan reeds hun bedrijf maakten op 1 April 1935. Voorts zal worden bepaald, dat zij, die de bovengenoemde producten reeds op dien da tum fabriceerden, hun productie niet zullen mogen uitbreiden boven een hoeveelheid, welke gelijk is aan 100% van hetgeen in het jaar 1934 werd geproduceerd. BINNENLANDSCH NIEUWS. LANDELIJKE RUITERSPORT. 10 jaar landelijke ruitersport. 19261936. In dit jubileumjaar der Nederlandsche lan delijke ruitersport is het niet overbodig nog eens met nadruk te wijzen op het doel en streven der landelijke rijvereenigingen. Duidelijk komt dit naar voren in art. 2 der Statuten van de „Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen", waarin we lezen, dat het doel is „De liefde voor en de ^kennis van het paard te bevorderen en daar door het gebruik van het paard in het be drijf aan te moedigen. Het paardrijden, de ruitersportbeoefening dus, is slechts middel om genoemd doel te bereiken. Een aangenaam, sportief, nuttig en dus een goed middel. En dat het paardrijden niet doel-zelf is, doch, dat men het eigenlek doel veel hooger heeft gesteld, is juist gezien, vooral in deze tijden van depressie ten plattelande. Alleen organisaties die werkzaam zijn in het belang van een goede economische bedrijfsleidng hebben dan reden van bestaan een zuivere sportorganisatie is in dezen tijd veelal een luxe. Zoolang het paard nog in de bedrijven ge bruikt wordt en dat is nog steeds het geval zelfs in grooten getale zoolang is de gebruiker er van verplicht verstand van zijn paard te hebben. Dit laat de laatste jaren nogal te wenschen over en daarom wil de FEUILLETON Roman vau Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 16.) zien, waarmede zij dus het platteland een grooten dienst bewijst. Ernstige gevallen van slijmhoest. Drie kinderen in een huisgezin in één week gestorven. In een arbeidersgezin te Weert heeft op- ernstige wijze de slijmhoest ge- heerscht. Verschillende kinderen wer den hierdoor getroffen. Het jongste kind, een meisje van zeven maanden, overleed het eerst aan deze ziekte. La ter overleed nog een jongen van vier jaren, terwijl nog in dezelfde week 'n meisje van drie jaar gestorven is. SLUITING SCHOOL. In het dorp Markenbinnen heerschen in hevige mate de „mazelen." Hoewel niet van ernstigen aard grijpt de ziek te zoodanig om zich heen dat van de 29 leerlingen op de openbare school er nog maar 7 waren die de lessen bij woonden. Het gevolg is dan ook dat de school thans gesloten is. Lading Fosfaat aangekomen. Eerste lading in onze haven. In de haven van Amsterdam is aan gekomen het Engelsche stoomschip Baron Erskin", dat de eerste lading fosfaat heeft aangebracht van het Christmas-Island het schip meet 5600 ton. Het Christmas-Island ligt, zij in her innering gebracht, 700 mijlen ten Zui den van Java, in den Indischen Oce aan, het telt ongeveer 1200 inwoners en de exploiatie van de fosfaat-vind plaatsen is er de hoofdbron van be staan. Het eiland, dat een oppervlakte heeft van elf bij elf mijlen, verheft zich als een rots in den Oceaan. De aanlegplaats voor dit eilandje bestaat uit een steiger ter lengte van honderd meter, aan het einde waarvan 43 va dem water staat. De bodem-formatie loopt steil af, tien M. verder draagt de diepte reeds 100 vadem en vlak daar achter is zij peilloos. Het eilandje, dat Engelsche bezit is, is rijk aan super fosfaat, zoodat er nog heel wat scheeps reizen gemaakt moeten worden eer de belangstelling uit commercieel oog punt voor dit vlekje op het Oceaan-op pervlak verloren zal zijn gegaan. Er is nog een kleiner Christmas-Is land, dat in Polynisië ligt en slechts 42 inwoners telt daar ontbreekt water; het voert guano uit. Vrijwillig verblijf onder de wapenen. Maatregelen van den Minister. De Minister van Defensie heeft een regeling vastgesteld omtrent vrijwillig verblijf in werkelijken dienst, welke re geling een dezer dagen in de leger orders zal verschijnen. Deze regeling maakt de dorps-com mandanten bevoegd om dienstplichti gen groot-verlofgangers gelegenheid te geven, vrijwillig in werkelijken dienst te komen voor zoover zij ande ren, die liever naar huis willen, kun nen vervangen, Deze maatregel geldt zoowel voor onder-officieren en korporaals als voor soldaten. De vrijwilig opkomenden moeten even lang in dienst blijven als de anderen, die zij vervangen, zouden moeten blijven. Hoe lang dit zal zijn, is uit den aard der zaak niet bekend. Daar de verlenging van den werkelij ken dienst voorloopig beperkt is tot de infanterie en de wielrijders, geldt de be doelde gelegenheid voorshands ook al leen voor de daartoe behoorende dienstplichtigen. Zij, die vrijwillig onder de wapenen zouden willen tornen, behooren zich schriftelijk te wenden tot hun corps commandant. Toestand Binnenscheepvaart blijft onbevredigend. Te veel aan scheepsruimte. Toenemende concurrentie van andere verkeersmiddelen. In het reeds gepubliceerde jaarver slag der Rotterdamsche Scheepshypo- theekbank treffen wij in de algemeene beschouwing enkele belangwekkende gegevens aan omtrent de positie dei- scheepvaart. Wij ontleenen hieraan het vol gende Ook gedurende het afgeloopen jaar kwam er geen verbetering in den on- gunstigen toestand van het scheep vaartbedrijf. De toestand van de binnenvaart in in Nederland liet alles te wenschen over. De omstandigheid, dat het we gennet voortdurend verbeterd wordt en dat de versnelde bouw van nieuwe bruggen den afstand te land steeds doet afnemen, brengt de binnenscheep vaart in steeds ongunstiger positie te genover de zelfs gedurende den crisis tijd nog in aantal toegenomen vracht auto's. Daarnaast doen de spoorwe gen, nu zij niet langer aan algemeene tarieven gebonden zijn, de binnen scheepvaart een buitengewoon scher pe concurrentie aan. Verder nemen de steeds in aantal toenemende kustvaartuigen, die tot diep in het land komen, een deel van het transport, dat vroeger door de bin nenscheepvaart verricht werd, weg. Doordat de Rijnvaart ook slecht gaat, wordt ooR veel meer dan vroeger door Rijnschepen een deel van datgene, wat anders aan de eigenlijke binnensche pen zou toevallen, vervoerd. Daarnaast nemen de onveranderd hooge scheep- vaartlasten, die vooral in sommige De eendensnavel knikte, dat knikken werk te aanstekelijk op de andere juryleden en de officier bracht den een na den anderen ge tuige a décharge op een handige manier tot uitlatingen, welke bewezen dat Hartwig steeds op allen, die met hem in aanraking waren gekomen, een zeer normalen indruk had ge maakt. Dat was een verweer tegen elke, even tueel latere poging van den verdediger om den beklaagde als niet toerekeningsvatbaar voor te stellen. Het was intusschen laat geworden. Op de publieke tribune zoowel als op de banken der juryleden ontstond een zekere onrust, welke zich ten laatste zelfs van de rechters meester maakte. Advocaat Nagelstock sprong op. Meneer de president, daar het getuigen verhoor nu is afgeloopen, verzoek ik u drin gend de behandeling van deze zaak tot mor gen te willen verdagen. Niet alleen ik, maar zeker ook enkele der juryleden, misschien ook de edelachtbare heeren president en rechters hebben zich niet uit brutale nieuwsgierigheid, maar uitsluitend met het doel om in 't raad- sel-Hartwlg wat meer licht te brengen voor zien van plaatskaarten voor de vanavond plaats hebbende voorstelling in het Kleist- theater. Het is nu zeven uur over een uur begint de voorstelling derhalve Met een zucht van verlichting gaf de presi dent aan dit verzoek gevolg. Maar nog vóór hij de zitting ophief wendde hij zich ander maal tot den beklaagde. Hartwig, wilt u niet vandaag nog het verlossende woord spreken en een bekentenis afleggen Vermoeid en nerveus schudde Hartwig het hoofd. Meneer de president, voor me ligt een nacht, waarin ik het met mezelf eens zal worden. Morgen zal ik spreken Ondanks de algemeen heerschende ver moeidheid en het vergevorderde uur doodsche stilte. Duidelijk hoorde men een bromvlieg tegen een der hooge ramen gonzen. Morgen dus morgen zou de sensatie haar hoogte punt bereiken. Joachim von Dengern wierp den beklaagde van onder de halfgesloten oogleden een langen blik toe. Dan trad hij naar voren. Meneer de president, zooals ik reeds zeide, heb ik nog een zeer belangrijk onder zoek te doen. Mag ik u dus vriendelijk ver zoeken mij morgen bij de voortzetting der behandeling van deze zaak het eerst te ver- hooren Verwonderd stemde de president toe. En even verwonderd als hij waren alle menschen in de zaal. Wat had dat nu weer te beteeke nen Wat kon Von Dengern nog te vertellen hebben, waarom verlangde hij zoo beslist, om morgen als eerste te worden gehoord Het eene raadsel na 't andere Als een zwerm bijen vlogen de menschen uiteen. Taxi's suisden naar alle richtingen nu gold het zich zoo snel mogelijk te verklee- den, groot toilet te maken en een kleinigheid te eten, vóór men zich naar de sensationeel ste, spannendste schouwburgpremière begaf, welke Berlijn ooit gekend had. De sensatiepremièrc. Joachim von Dengern had een snellen Mer- cedeswagen, eigendom van het hoofdbureau van politie, besteld, waarin hij nu plaats nam om zich naar Liitzow Ufer te laten brengen. In de onmiddellijke nabijheid van het huis, waar Lotte Fröhlich bij mevrouw Lammelein woonde, liet hij den chauffeur stoppen, om daarne een klein restaurant binnen te gaan, vanwaar hij de woning in het oog kon hou den. Hij had overlegd, dat Lotte Fröhlich na drukkeril zijn, vergeleken bij vroeger 'n onevenredig groot gedeelte van de vrachten in beslag Daarenboven is liet aantal binnen schepen veel te groot, terwijl, doordat het sloopen van binnenschepen niet loonend is, er practisch geen schepen vallen. De Wet op de Evenredige VracliLver deeling heeft in dezen slechten toe stand geen verbetering gebracht. Een gevolg van de toepassing van bovengenoemde wet is geweest, dat het saneeringsproces, dat gaande was, onderbroken is en dat door de nivel- leerende werking van deze wet, verou derde schepen weer in de vaart zijn ge komen, of, terwijl zij anders op den duur uit de vaart gedrongen zouden zijn, thans in de vaart zijn gebleven. Niet alleen ten opzichte van het mate rieel, maar vooral ook ten opzichte van de schippers, heeft de wet een ni velleerenden invloed gehad. In het bijzonder zijn de eigenaren van motorschepen, in 'n buitengewoon moeilijken toestand geraakt, daar door de toebeurt-regeling hun de voor keur, die zij anders boven andere schip pers zouden hebben, ontnomen is. Het laat zich hooren, dat, waar de belem meringen van de bovenvermelde wet er toe leiden steeds meer het vervoer naar andere verkeersmiddelen over te hevelen, de vooruitzichten voor de bin nenscheepvaart buitengewoon slecht zijn Slechts ingrijpende maatregelen om tot saneering van het veel te om vangrijke scheepmaterieel te komen, zouden op den duur in dezen toestand verandering kunnen brengen. Door de slechte resultaten van de binnenvaart is de waarde der schepen ook gedurende het afgeloopen jaar weer afgenomen. Ook in het buitenland en speciaal in België was de toestand der scheep vaart in het algemeen ongunstig. Slechts in Duitschiand, waar de crisis in de binnenscheepvaart nimmer zoo sterk geweest is als in Nederland, onderging de binnenscheepvaart in het algemeen weer een verbetering. Daar staat echter tegenover, dat, zoolang in dit land de transfervoorschriften blij ven bestaan, de moeilijkheden voor buitenlanders blijven voortduren. 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21. Middenmeer. tuurlijk de opvoering van „Drie menschen' in het Kleist-theater zou gaan bijwonen en wel, naar alle waarschijnlijkheid, in gezel schap van haar hospita, mevrouw Lammlein. Juist had hij eenige happen gegeten en betaald, toen ook inderdaad de beide dames het huis verlieten. Nu was de weg voor hem vrij. Ongemerkt sloop hij de gang van het groote huurhuis in vloog twee trappen op en stond voor de. deur der woning van me vrouw Lammlein. Hard trok hij aan de bel, maar niemand deed open. De hospita hield er geen dienstmeisje op na. Een scherpe blik naar links en rechts, een looper werd zacht jes in het slot gestoken en Von Dengern kon de woning binnen gaan. Zorgvuldig sloot hij de deur achter zich dicht, begaf zich direct in de hem reeds vluchtig bekende kamer van Lotte Fröhlich om eerst na ruim een kwar tier weer te vertrekken. Onder den arm droeg hij een klein pakje. Kwart voor acht. Von Dengern gaf den chauffeur een adres op het in het noorden van Berlijn met de opdracht zoo snel als slechts eenigszins mogelijk te rijden. Binnen tien minuten was hij waar hij zijn moest, weer tien minuten later had hij den uitdra gerswinkel van meneer Goldlust weer verla ten en juist op het oogenblik, dat het scherm opging, liet commissaris Von Dengern zich behaaglijk glimlachend in zijn fauteuil in de loge neervallen. Het spel begon en hield het verwende, naar sensatie snakkende snobistische en ondank bare Berlijnsche première-publiek drie acten lang in buitengewone spanning. Geen stem- mingverstorend kuchen, geen hoesten, geen gefluister werd gehoordin aandachtige, bijna plechtige stilte volgde men hetgeen zich daar op het tooneel afspeelde. De edele taal, de meesterlijke opbouw, de vermetelheid van het probleem, dat alles bracht het drama een ongekend en ongeëve naard succes, Reeds na het eerste bedrijf dreunden de bijvalsbetuigingen door de zaal, na het tweede zwegen de toehoorders in die pen eerbied om eerst na enkele minuten in een storm van enthousiasme los te barsten BUITENIANDSCH NIEUWS. VEREENIGDE STATEN. 240 dooden in de vereenigde staten. 300.000 dakloozen en 400 milli- oen dollar schade. Het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen bedraagt in 14 sta ten 240, het aantal dakloozen 300.000, terwijl voor 400 millioen dollar inate- rieele schade is aangericht. In Pennsylvania en het Westen van Virginia bindt het Roode Kruis den strijd aan tegen typhus en diphteritis. leg afgekondigd. President Roosevelt heeft zijn jacht naar de kust van Flo- rida laten terugkeeren, teneinde zich geheel met de regeling van de hulp verleening aan de slachtoffers te kun nen bezig houden. De „Daily N.ews" meldt, dat vrouwen en kinderen de markt te Pittsburg ge plunderd hebben en zich wierpen op de besmette levensmiddelen, die met den stroom werden meegevoerd. 200 milliciens voerden een charge uit, .waarbij 12 personen werden gewond en talrijke anderen werden gearresteerd Wegens plundering van winkels te Leetsdale nabij Pitlsburgh werden ne gen personen gearresteerd. Volgens een later bericht hebben 300 kinderen en jongelieden te Pittsburgh een trein met bedorven groenten en vruchten bestormd en geplunderd, om hun buit te doelen met hun uitgehon gerde families. Het peil van het water blijft echter dalen. Waar het water zich terugtrekt komen tooneelen van verschrikkelijke vernieling aan den dag. Hongersnood en ziekten bedreigen thans hen die aan den dood door het hooge water kon den ontsnappen. Op de plaatsen waar het thans veilig is, verzamelen zich de vluchtelingen, rillend van de koude, en geheel verzwakt door de geleden ontberingen. Onder hen zijn vele kin deren die hun ouders zijn kwijtgeraakt Jammerend en met verwilderde oogen loopen de ongelukkigen hun ouders te zoeken. Meestal zijn zij met modder be dekt en zijn hun kleeren tot lompen ge worden. Op een van de schuilplaatsen te Wheeling hebben drie vrouwen on der de meest primitieve omstandighe den een kind ter wereld gebracht. In Manchester zijn 200 dieren uit den Dierentuin in hun hokken verdronken. HauptmamTs lot bezegeld. Terechtstelling bepaald op 31 Maart. Majoor Kimberly, de directeur der strafgevangenis te Trenton in New Jersey, heeft de terechtstelling van Hauptmann bepaald op 31 Maart, des avonds te acht uur. De machtigingen tot bijwoning der terechtstelling liggen klaar om aan de officieele getuigen en aan de journa listen, die daarvoor in aanmerking ko men, te worden toegezonden Inmiddels tracht de gouverneur van New Jersey een onderhoud tot stand te brengen met Condon, Lindbergh's bemiddelaar, die in het proces als ge tuige is opgetreden. Twee overvallen in 'n Spaansche Bank „Wij zijn in deze wijk nog niet bekend." Zaterdagmiddag zijn vijf gewapen de bandieten een hypotheekbank te Sevilla binnengedrongen. Zij wisten 't personeel in bedwang te houden en te ontkomen met een buit van 5000 pe- setas. en aan het slot werd zoo lang geapplaudis seerd tot directeur Hohlbaum het tooneel be trad en een korte rede hield. De ongelukkige auteur kan helaas de bekroning van zijn levenswerk niet bijwonen. Tusschen de gevangenismuren boet hij voor een ontzettende misdaad, welke wij, die het voorrecht hebben zijn drama te kennen, min der dan ooit te voren kunnen begrijpen. Een zeldzame, tragische vereeniging van genie en waanzin heeft zich in dezen begaafden man geopenbaard en wij kennen niets anders doen dan de aardsche en hemelsche gerech tigheid smeeken niet te streng te zijn in haar oordeel, opdat Thomas Hartwig, wiens naam niet meer uit de Duitsche litteratuur zal ver dwijnen, in een sanatorium volledig herstel zal vinden en aan het leven zal worden te ruggegeven. Verward, onzeker, ietwat verlegen, klapte het publiek in de handen om zijn bijval te betuigen met het door directeur Hohlbaum gesprokene. Men had zelfs graag Leve Hart wig geroepen, maar dat ging dan toch niet. Een man, die vijf vrouwen had vermoord. De critici spoedde zich naar de redactie- bureaux en schreven feuilletons, waarin de beteekenis van het stuk ten volle werd er kend. Men had tenslotte niet altijd een zoo gunstige gelegenheid precies zoo te schrijven als men er over dacht. Bij nog in leven zijn de auteurs moest met verschillende dingen rekening worden gehouden, bedenkingen, persoonlijke aangelegenheden, waar men niet zoo gemakkelijk over heen kon komen. Maar Hartwig was dood, althans zoo goed als dood. Joachim von Dengern haastte zich, toen het scherm voor de laatste maal gevallen was, naar de vestiaire, welke bij de plaatsen van juffrouw Fröhlich en mevrouw Lamm lein behoorde, drong door de menigte heen tot hij Lotte bereikt had en fluisterde haar snel eenige woorden in het oor, welke het meisje aanleiding gaven van mevrouw Lamm lein afscheid te nemen en met Von Dengern een wijnrestaurant te bezoeken, waar zij tot middernacht bijeen blijven. De bom barst. De opening der terechtzitting was weer op tien uur vastgesteld, maar reeds een uur voor dien maakte een onafzenbare menschenme- nigte queue voor het gerechtsgebouw. Al werd men dan niet in de zaal toegelaten, dan kon men toch allicht probeeren, door middel van de in- en uitgaande berichtgevers of door de dienaren der wet, die voor een paar siga ren hun zwijgzaamheid gaarne prijs gaven, te weten te komen, wat zich daarbinnen af speelde. Geheel Berlijn verkeerde immers in de grootste spanning, er werd maar over één onderwerp van gedachten gewisseld, ja, zelfs in de scholen oefende de heerschende span ning onder onderwijzers en leerlingen een nadeeligen invloed uit op het onderwijs. Zou Hartwig nu een volledige bekentenis afleggen Misschien zelfs een bekentenis van meer moorden dan hem ten laste waren gelegd Of zou het een onverwachte verras sing worden, zou wellicht blijken, dat niet Hartwig de moordenaar was, maar een an der, dien hij wilde redden De dolzinnigste geruchten deden de ronde. Hartwig zou in zijn cel zelfmoord hebben gepleegd Neen hij leefde, maar zou tot razernij zijn verval len. Plotseling ging het van mond tot mond De rijkskanselier komt om de zitting bij te wonen en den moordenaar direct na het uit spreken van het vonnis te begenadigen. Fraaie limousines en taxi's, waarin de ge lukkige bezitters van toegangskaarten reden voor. En steeds kwamen er meer autoriteiten, wien men den toegang niet kon weigeren, zoodat achter de tallooze zitplaatsen nog een inderhaast geïmproviseerde staantribune door tientallen nieuwsgierigen werd ingenomen. Zwaar gedecoreerde generaals, bekende po litici, beroemde schrijvers, zij allen stonden zij aan zij. Op het allerlaatste oogenblik, klokke tien, werd inderdaad medegedeeld, dat de rijkskanselier in gezelschap van den president van den Rijksdag in aantocht was. Voor de beide heeren werden stoelen dicht naast de beklaagdenbank geschoven. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1