BERTELS' PRE5T0 TWUAARGANG VRIJDAG 34 APRIL 1936 No. 20 NIEUWS- BN K IV^RTENTIEBLAD VOOR WIERINOBN viN OMSTREKEN /ASPIRIN STRIJDENDE ZIELEN. N.V. „WA CO"-HOORN WIERINGER COURANT *E83èm VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytnshoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 zorgt Aspirin voor .1 oen betere circulatie van f het bloed en veroorzaakt j zodoende de uitscheiding J van schadelijke stoffen, J die pijnen veroorzaken. EDaaromookvoorU:Neemt^ J h.t product van vertrouwen Uitfluitend verkrijgbaarir deoranj^andbuisje» van 20 tabl. 70 cH. en oranjezakjei van 2 tabl. a 10 cis. MIDDENSTAND EN BELASTINGDRUK, door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en belastingconsulent. VERVOLG.) Het is merkwaardig, dat met de wet op de inkomstenbelasting, die in 1914 een nieuwe periode van belastinghef fing kwam inluiden, een belastinghef fing een aanvang nam, welke voortdu rend in zwaarte is toegenomen. Merk waardig omdat juist die wet beoogde, meer dan voorheen, rekening te houden met de draagkracht van den be lastingplichtige. Tot dien tijd had de wet op de bedrijfsbelasting gegolden, die een groot contingent der ingezete nen niet trof, waar immers zij die geen bedrijf hadden plus landbouwers en veehouders, van deze belasting waren vrijgesteld. Maar die wet had tenmin ste het voordeel dat belasting geheven werd naar het gemiddelde winstcijfei van de laatste drie jaren, waardoor dus verliezen konden worden geeon- penseerd, een voordeel dat de wet op de. inkomstenbelasting, welke méér dan voorheen rekening zou houden met den draagkracht, miste Eerst in 1927, dus dertien jaar na de inwerking tredingj kwam men op het schitteren de idee, dat het toch eigenlijk wel bil lijk was ook met de verliezen rekening te houden, en werd de wet op de inkom stenbelasting verrijkt met ae bepaling die mogelijk maakte onder zekere voorwaarden (allereerst een deugde lijke boekhouding geleden verliezen te compenseeren. De draagkracht van de belasting plichtigen is na 1914 wel op een zwa- ren proef gesteld. Velen zullen zich nog wel de befaamde oorlogswinst be lasting herinneren. Deze belasting was op zich zelf zeer zeker rationeel, maar de excessen, die er uit voortvloeiden hebben menigmaal geleid tot rainee- ring van aangeslagenen. Geen wonder, als men bedenkt dat bij navordering van inkomsten- en oorlogswinst-belas- ing het heffingspercentage kon stijgen FEUILLETON Roman van Hugo Bettauer. (Nadruk verboden). 19) Von Dengern wischte zich het zweet van het voorhoofd en liet de gemoede ren der toehoorders eenigszins tot kalmte komen, aleer hij verder sprak. Het zou misschien mijn plicht zijn geweest dit alles het O. M. mede te deelen en zoodoende het proces te voorkomen. Daar ik echter m'n plicht niet mechanisch opvat, deed ik dat niet, maar wachtte rustig de ontwikke ling van den eersten dag van het pro ces af, omdat daardoor de affaire veel sneller tot oplossing zou worden ge bracht dan door het opnieuw aanhan gig maken van het instellen van een onderzoek. En bovendien wilde ik nu ook de exacte bewijzen voor hetgeen ik wist te verschaffen. Daarvoor heb ik de avond van gisteren gebruikt. Met recht neem ik aan, dat juffrouw Frolich met haar hospita de première van het dra ma in 't Kleist-Theater zou bijwonen. Nauwelijks hadden ze de woning ver laten toen ik het huis binnenging en de kamer van de jongedame aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp. Daarmee was ik vlugger gereed dan ik aanvankelijk meende te mogen ver wachten. In de lade van een tafel vond ik een bruinen, een roodachtigen en 'n zwarten chignon, een lorgnet met ven sterglas en andere attributen, vvelke tot meer dan 200 pCt. Toen de oorlogswinsten achter den rug waren, en de oorlogsvei liezen ge leden waren, bleek de „lioogconjuc- tuur" van de eerste jaren na 1920 ge- reede aanleiding voor de regeeiing het heffingspercentage voor de inkomsten belasting op te voeren tot voorheen onbekende hoogte, een voorbeeld dat in tal van gemeenten voor de heffing van de gemeentelijke inkomstenbelas ting navolging vond. Wanneer men thans de aanslagbiljetten ziet uit die jaren dan vraagt men zich met ver bazing af, zoowel waar de in die jaren gemaakte winsten als de daarvoor go- lieven belastingen wel gebleven mogen zijn En hoe aanslagbiljetten tot navordering er uitzagen, daar van kan men zich geen voorstelling maken, als men weet dat men in 1927 nog door erbij komende verhooging met het viervoud voor de inkomsten belasting en het tweevoud voor de ver dedigingsbelasting, van iedere f 100 in komen f 1.73 aan belasting kon betalen. En interessant is het te lezen uit een voordracht door den heer P. J. J. Adri- ani, Inspecteur der Keg. en Domeinen te Amsterdam aldaar in 19&3 gehou den over „De Psychologie van den belastingbetaler", hoe iemand die een erfenis kreeg van f 500.900, welke door het terugloopen zijner geerfde aandee- len slonk tot f 100.000 daarvan f 202 <3b belasting mocht neertellen. Hij kreeg een ton in handen, de rest moest hij zelf maar bijpassen Dat de middenstand momenteel in de put zit, is niet alleen te wijten aan de „crisis-omstandigheden." Daartoe hebben de hooge belastingheffingen van de laatste jaren het hunne bijge dragen. En die heffingen gaan maar steeds voort. Telkens is „de uiterste grens bereikt" en telkens wordt de druk zwaarder. Is op het gebied der di recte belastingen niets meer te halen, dan maar de indirecte de hoogte in Zoo'n kleine misrekening als de wet op de Omzetbelasting, volgens vvelke het publiek de belasting moet betalen, terwijl deze in zeer vele gevallen op den middenstand drukt, is zoo erg niet! En als men dan nog bedenkt dat deze wet medebrengt het volkomen wille keurige opleggen van verhoogingen, waartegen -- in tegenstelling niet de wetten op de directe 'belastingen geen rechtsmiddel openstaat, en waar van een vlot gebruik wordt gemaakt, dan zal men kunnen beseffen, dat thans bij den middenstand .,de uiter ste grens is bereikt" en dat er maai weinig meer behoeft bij te komen om deze geheel en al tc nekken. Meer dan ooit te voren is soepele wets toepas- Met ingang van Zondag 5 April gewijzigde dienstregeling. Volledige dienst- en tariefregelingen ver krijgbaar bij de chauffeurs a 5 cent. dienst hadden gedaan voor de vermom ming ais Möller, Muller, enz. Tusschen de vloeibladen van een schrijfmap ech ter lag een uitgeknipte advertentie, waarin de uitdrager Goldiust uit de Chausseestrasse zijn ongelooflijke sor teering in vrouwrenkleeding. onder goed, schoenen enz. aanprees. Ik stak in der haast nog een foto van juffrouw Frolich in den zak, alsmede het Frari- sche boek, waarvan ik zooeven reeds sprak en reed naar den uitdrager. Ook daar klopte alles. De uitdrager her kende uit de foto direct de opvallend knappe jongedame, die ettelijke maan den geleden zonder een bepaalde voor keur aan dn dag ttl leggen, een hoe veelheid afgedragen kleeding en ette lijke oude koffers bij hem had gekocht en dat alles naar haar woning aan de Lutzow Ufer had laten brengen. In zijn boeken vond hij ook zonder veel moeite den naam en het adres van juf frouw Lotte Frolich. Ik woonde de première in het Kleist- Theater bij, overtuigde me er in de pauze van, dat het randschrift in den Franschen roman niet door Hartwig. maar door een vrouw moest zijn ge schreven en zeide na afloop van de voorstelling ronduit tegen juffrouw Frolich dat zij met de verdwenen meisjes identiek en mede debet was aan deze wereldschokkende comedie. Juffrouw Frolich lachte luid. deed in het geheel geen poging om te ontken nen, vergezelde me naar 'n wijnrestan- rant en vertelde me daar eerlijk de heele geschiedenis. De jonge dame be vindt zich op het oogenblik in dit ge bouw en is bereid haar verklaringen sing eisch dezer tijden. De meeste in specteurs zijn daarvan ook overtuigd, en toonen bij de aanslagsregelingprij zenswaardige humaniteit. Maar zijner zijds is de middenstand dan ook ver plicht alle medewerking te verleenen om tot een juisten aanslag te komen, en daartoe behoort allereerst een deugdelijke boekhouding. En wij weten dat het daarmede doorgaans treurig gesteld is. Volgens de statistiek van het Oec. Instituut voor de Middenstand is slechts 25 pCt. van de middenstanders in 't bezit van een goede boekhouding de rest heeft geen boekhouding of maakt er maar wat van. Dat mag niet De kosten verbonden aan het doen inrichten en controleeren van een deugdelijke administratie door een goed accountantskantoor (men wete ook hier kaf van koren te onderschei den zijn betrekkelijk gering en we gen ruimschoots op tegen het gemak mak en het voordeel dat een perfecte boekhouding met zich brengt. Midden standers, begrijpt Uw belang ten deze Hebt gij nog geen goede, volledige boekhouding, begint daarmede dan ten spoedigste. Wie nog besluiteloos mocht zijn informeere dan eerst eens naar de werkzaamheden en de kosten daaraan verbonden en men zal zieri dat dit mee valt. De Wieringermeer- ders weten dat ook in dit opzicht hun nieuwe provincie niet ten achter is ge bleven. Ook Middenmeer heeft reeds een accountantskantoor, zoogoed als het in andere opzichten van vooruit strevendheid heeft blijk gegeven. Wordt vervolgd. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Kce bij een gebroken been te helpen. Een beenbreuk is herkenbaar aan de hevige pijn, de onnatuurlijke houding van het gebroken lid en een sterke op zetting op de plaats van de breuk. Is het gebroken been door vleesch en huid heengedrongen, dan spreekt men van een open breuk. In dergelijke ge vallen kan men slechts een antisep tisch verband aanleggen en een dokter halen. Nooit mag men probeeren het lid recht te buigen. Bij eenvoudige breuken, d.w.z. bij breuken, waar het been niet door de huid is gedrongen, legt men onmiddel lijk een spalkverband aan. Onder de spalk moet echter iets zachts liggen. Heeft men niets om te spalken hij de hand. dan bindt men bij beenbreuk het eene been aan het andere, bij armbreuk bindt men den arm aan het lichaam vast. Heeft het slachtoffer hevige pij nen, dan kunnen koude omslagen ver lichting geven. Bij knieschijfbreuken, die dikwijls door een ongelukkigen val van de fiets ontstaan, moeten onmiddellijk koude omslagen worden aangebracht. Do knie mag niet meer bewogen wor den. Bij schedelbreuk en breuk van de wervelkolom kan men niets uittrich- ten voor de dokter komt, of het moest hier te herhalen. En ook meneer Hart wig zal nu wel willen spreken en het mij niet kwalijk nemen, wanneer ik hem met de onthullingen, die hij wilde doen, vóór ben geweest Uit de duisternis tot het licht I Von Dergern maakte een lichte bui ging en trad daarna terug. En nu ont stond een lawaai en rumoer, zooals de rechtbank in Moabit dat nog nooit had beleefd. De zaal daverde van het la chen, er werd gegierd, kreten van ver wondering werden gehoord, tientallen menschen juichten Hartwig toe. ande ren floten en sisten. De officier schreeuwde onophoude lijk het woord „blasphemie", de presi dent klopte als een waanzinnige mei zijn hamer op de groene tafel en brul de „stilte de verdediger zag doods bleek en beefde over het geheele lichaam, de rapporters verdrongen zich in de deuropening om 't eerst bij de telefoon te zijn. En reeds scheen hij de menigte op straat iets van Von Den- gern's opzienbarende mededeelir.gen te zijn doorgedrongen luide kreten drongen tot de zaal door men wil de méér weten. Eindelijk was de orde in zooverre hersteld, dat de president zich ver staanbaar kon maken en het O. M. het woord kon geven. Met gebalde vuisten, wit van woede, stond de officier van zijn zetel op, gereed om zijn meening te zeggen over dit ongehoorde schan daal. Maar neen. wat was dat Zat de rijkskanselier daar niet te schudden van het lachen Ja, waarlijk, de eer ste minister proestte, dat de tranen fêe £kcs Aisioferen, j, WS) alii/ol en atdeén f A f^edds'Prjhkvoectcr II il.if itvv/i ////imp ra aar» dan u/ordt je een goede Legkip J h? OLI6FABBIEKEM AMSTERDAM _0. bed zijn dat men het slachtoffer te legt en hem kalm houdt. Schedelbreuk kenmerkt zich door bloe den uit mond, neus en ooren, bewuste loosheid en braken. In alle gevallen moet bij breuken ook de eenvoudigste, onmiddellijk de dokter gehaald worden. BINNENLANDSCH NIEUWS. ZOMERUITSTAPJES MET DE SPOORWEGEN. De Nederlandsche Spoorwegen zijn weder om bezig, plannen uit te werken voor zomer- uitstapjes. Er komen dertig standaardreisjes voor gezelschappen van minstens twintig kinderen, terwijl het aantal „Kant en Klaar- tochten" tot 38 is uitgebreid. Dit zijn reisjes voor gezelschappen volwassenen van 10 of 25 personen. Verder zullen er ook weer zijn de individueele reizen per spoor, in aanslui ting op auto- en bootuitstapjes in binnen- en buitenland. Nieuwe uitstapjes zijn o.m. Een spoorreis naar Arnhem met aansluitenden autotocht over de Dellensche heide en Hoenderlo naai de Hooge Veluwe, met Geldersche koffietafel in het Jagershuis. Een uitstapje naar Hoek van Holland met boottocht op de Noordzee ZEEPPOEDER PR0J-I hem over de wangen liepen, hield r.iei op met lachen en was juist van plan z'n zakdoek tegen zijn mond te drukker om zijn lachsalvo's wat 19 temperen Bij den aanblik van al die vroolijkheii was het onderdeel van een seconde vo doende om den officier van gedachtei te doen veranderen. Was deze geschie denis eigenlijk niet eerder vermakelijK dan weerzinwekkend, wanneer zij ii staat was een dusdanige vi ool ij kheic bij den eersten ambtenaar van dei Staat op te wekken En zou hij zicli niet blameeren, wanneer hij, in plaats van te elfder ure bonr.e mine a mau- vais jeu te maken, van zijn afkeuring over deze handelwijze van den -,be klaagde" blijk zou geven Zijn gelaat had weer een normalere tint, toen hij gelaten en koel antwoordde Wij hebben hier in '11 korte span ne tijds beleefd wat. wij 48 u.ir geleden nog voor onmogelijk zouden hebben go houden. Voorloopig kunnen we niets anders doen dan den commissaris dei recherche, den heer Von Dengern. on zen oprechten dank betuigen voor zijn inderdaad zeer kostbare inlichtingen. Alvorens ik echter uit de door hem afgelegde verklaringen de noodigo consiquenties trek, verzoek ik eerst de hier aanwezige verloofde van den beklaagde, juffrouw Lotte Frolich, zoomede den uitdrager Goldiust als go tuige te hooren. Daarna kan dan wel licht nogmaals de beklaagde worden gehoord. De president gaf aan dit verzoek go- hoor en direct daarop kwam, door dui zend oogen aangestaard. Lotte Fro lich de zaal binnen en in minder dan Een standaardreisje voor kinderen naar Den Dolder, Huis ter Heide of Soestduinen met uitstapjes naar het vliegveld Soesterberg. DE BODEMVERZILTING IN HET WESTLAND. De Oranjepolder, een gebied van ongeveer 700 ha: onder de gemeente Naaldwijk, dreigt verloren te gaan voor den land- en tuin bouw, als gevolg van ernstige verzilting van het water, dat voor gietdoeleinden moet wor den gebruikt. Des zomers is het zoutpercentage zoo hoog, dat de planten, die met het water worden begoten, dood gaan. Ook is het reeds voorge komen, dat een koe, die van het water had gedronken, stierf. Thans zijn plannen ontworpen, aan dezen toestand een eind te maken. Het water voor den Oranjepolder wordt grootendeels ont trokken aan den Nieuwen Waterweg, waar langs deze polder is gelegen. Het is dus geen wonder, dat vooral by vloed het zoutpercentage hoog is. Doch ander water om mee te gieten is meestal niet be schikbaar, omdat de welputten vooral bij wat droge zomers spoedig leeg zijn. De schade, die op deze wyze reeds is aan gericht, is van beteekenis, en de vele land en tuinbouwers in dezen polder hebben reeds meermalen beraadslaagd hoe een eind kan worden gemaakt aan dez entoestand. In een vergadering, die onder voorzitter schap van den burgemeester van Naaldwijk, den heer Th. J. p. Eisen, is gehouden, is op nieuw de toestand onder de oogen gezien Deze vergadering werd o.m. bygewoond door besturen van de veilingvereeniging Wester- lee, den Oranjepolder, de af deeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Woning- bouwvereeniging Samenwerking. De kwestie is moeilijk, doordat de tuinbouw meer direct belang heeft bij de oplossing dan de landbouw, zoodat de kosten van het aan brengen van verbetering juist verdeeld moe ten worden. Besloten werd, te trachten de oplossing te verkrijgen door het stichten van een inmaal-installatie voor zoetwater. De kosten van dit gemaal zouden dan over tien. jaar worden verdeeld. Op welke wyze een en ander zal worden geregeld, zal nader door de verschillende tuinders-organisaties worden besproken. BÜITENLANDSCH NIEUWS. SMOKKELAUTO MET 75 SCHAPEN AANGEHOUDEN. Belgische douane-beambten sommeerden in de buurt van Capelle en Putten aan de Belgisch-Nederlandsche grens een vracht geen tijd had haar alleraardigste ver schijning aller harten veroverd. De rijkskanselier, die nog steeds lichte lachkrampaanvallen had, klemde z'n monocle in het oog en wierp een blik vol welgevallen op het jonge meis je, waarop president en officier haar uiterst correct behandelden. Lotte Frolich verkaarde zich bereid een samenhangend verhaal te geven, Wat zij mededelde, werd door Von Dengern's verklaringen volkomen be vestigd. Sedert langen tijd had zij moe ten aanzien hoe haar verloofde steeds rerbitterder en moedeloozer werd. Ik zag aankomen, dat hij op zekeren dag alle hoop en vertrouwen in zich zelf zou verliezen en geheel in de dagblad journalistiek ten onder zou gaan. Ik wist, dat hij vaak bitteren nood leed, dikwijls 's-avonds niet at, om mij een paar bloemen te kunnen geven en des nachts adressen schreef om tenminste iets te verdienen. Daarbij mocht ik hem niet helpen, ook niet, wanneer dat in mijn macht had gelegen. Want Hart wigi is trotsch en gevoelig en meer dan eens heeft hij mij verzekerd, het als 'n vergrijp te beschouwen, dat hij mijn le ven aan zijn hopelooze toekomst bond. In een dergelijke stemming las ik 'n Fransch boek, dat Hartwig mij geleend had. Een roman, waarin o.m. ook een schilder voorkwam, dien de wereld niet wil erkennen. Later, wanneer hij lauweren heeft geoogst, vertelt hij van zijn strijd en zegt Destijds, was ik zoover, dat ik een moord had kunnen begaan, alleen om me uit de duister nis op te heffen. Slot volgt.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1