27e JAARGANG DINSDAG 19 MEI 1936 No. -4 o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN' EN OMSTREKEN LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. HET MYSTERIE ETHIOPISCH CONFLICT. NAAR HOORN - MEDEMBUK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN •r BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 „Het Vaderlandt ghetrouwe blijf ik tot in den doedt." 18 Mei Volkenbondsdag, maar nog niet Vredesdag Nog heeft de Volkenbond aan zijne hooge roeping niet beantwoordt nog zijn macht en geweld de doorslaande factoren in het wereldgebeuren nog dringt de geest der Samoerais met mi litaire dreiging China tot oplossing in Japansche Vazalstaten nog woedt het Italiaansch imperialisme met gas- en brandbommen over het Abessijn- sche land nog klinkt wapengekletter en dreunende soldatentred over den Rijn en houdt Europa in onrust Nog isoleert een Staten-Unie aan gene zijde van den Oceaan zich in zelf genoegzaamheid. Overal heerscht angst vrees voor 'n nieuwe wereldkrijg En men hoort weer de oude negatieve leuze nooit meer oorlog Waarom Omdat de menschheid, de volken, de individuen (en ook gij, Nederlanders) niet bereid zijn geweest tot den positie ven opbouw van den staat des vredes mede te werken met die offervaardig heid welke dit hooge doel vereischt. Niet met lialve middelen beteugelt men misdaad en contractbreuk in staat en statengemeenschap. Alleen het in zetten der gansche gezamenlijke macht kan de collectieve veiligheid verzeke ren of kerstenen. Maa1- deze collectieve machts-uitoefe- ning vergt offerings-gezindheid, be reidwilligheid om eigen goed en bloed te geven teneinde het recht te doen ze gevieren en den rustverstoorder ie breidelen. Zoolang geen krachtig: georganiseer de en toegeruste volkenbonds-politiek aanwezig is, moet deze taak door alle volkenbondsstaten gezamenlijk worden vervuld. In de vervulling dier taak zal een ieder de gansche menschheid dienen zoowel als zijn eigen land, dat vraagt om rust en vrede, welvaart en voor spoed. Zoo toog eens Wilhelmus van Nas- saue ten strijde, „vrij en onvervaerd", voor de verlossing der Nederlanden, voor de bevrijding der geestelijke waar den der wereld. Moge het Nederlandsche volk, den gi'ooten voorzaat indachtig, pal staan voor recht en vrijheid, gereed om zich offers te getroosten voor wereldvrede en wereld-orde Alleen een sterke Volkenbond kan vrede brengen waar thans oorlog en oorlogsdreiging heerschen, maar een sterke Volkenbond ondenkbaar, zoo lang vrees en halfheid alle actie ver lammen. De vrees is een slechte raadgeefster Wanneer de Volkenbond niet reeds bestond, zou zij thans moeten worden gesticht door alle staten en volken, die van goeden wille zijn. Maar de goede wil is niet voldoende! Onvervaarde handeling, bereidwil- Naar men zich zal herinneren heeft de Minister van Landbouw en Vissclie rij onlangs op desbetreffend dringend verzoek van de bloembollenkweekers een bedrag van f 500.000,- ter beschik king van het Bloembollensurplus- fonds gesteld teneinde deze stichting in staat te stellen bij de uitbetaling- van de bij haar ingeleverde vroege tulpen de voor deze gestelde minimum prijzen zoo dicht mogelijk te benade ren. Blijkens verschillende, dezer da gen verschenen uitingen wordt de in druk gewekt, alsof de Minister gene gen zou zijn nog verdere bedragen voor dit doel beschikbaar te stellen. Van bevoegde zijde wordt echter medegedeeld, dat belanghebbenden in geen geval op een beschikbaarstelling van verdere bedragen kunnen rekenen. FEUILLETON. 3.) Hij keek haar verlangend aan en zei op zaehten toon Aldred Hoe is het mogelijk? Dus is hij niet dood -Neen, natuurlijk niet, antwoordde zij ongeduldig, ik zeg je toch, Francois, dat ik hem gezien en gesproken heb. Een vergissing bestaat er niet. Ik was echt aangedaan over zijn spel. En ik voelde mij gesticht er door, zelfs zoo, dat ik mij gestemd voelde om te bidden. Wat ik zei, weet ik niet meer, maar toen ik opkeek zag ik hem in de kerk staan. Het was Aldred, zonder knevel en slecht ge kleed, maar toch even fier en knap als altijd. Deed hij geen poging om te zeggen, dat hij het niet was Neen. Wij herkenden elkander, dat is alles. Hij poseert hier als dorpsorganist en gaat door onder den naam van Aldred Ba- renstowe. Hij leeft van wat hij verdient dat kan niet veel zijn, eenige honderden gul dens. Hier in Trebarwith riep Francois. Hij lijkt wel gek. Neen, hij is zoo gek niet. De hertog heeft geen zoon, dus de kinderen van lady Treval- ga erven Trebarwith. Hoe bedoel je dat Wel, de echtgenoot van lady Trevalga zal O, is dat de bedoeling van sinjeur Al dred, zei de man, nu, hij zal wel gauw on dervinden, dat hij het mis heeft. Ja, ik begrijp er alles van. Jij wilt het lieve meisje hebben, Francois. ligheid tot offering van eigen rust en leven, voor dezen prijs moet de wereld vrede gekocht. Hij die zijn leven offert, zal het be houden Alleen langs dien weg kan de Vol kenbondsgeest groeien tot de onweer staanbare kracht, die de aarde zal paci- ficeeren. BINNENLANDSCH NIEUWS. BOERDERIJ. Friesch Paardenstamboek. Zittende bestuursleden wegge stemd. Vergadering te Leeu warden. In de onder voorzitterschap van den heer J. B. Hannema uit Hantum ge houden vergadering van het Friesch Paardenstamboek, werd medegedeeld, dat de centrale keuring dit jaar zal worden gehouden op 19 Augustus te Leeuwarden. Vervolgens kwam aan de orde een be stuursverkiezing. Periodiek moeten af treden de heeren J. W. Terpstra te Dokkum, K. D. Hibma te Leeuwarden en J. P. Boelstra te St. Jacoba Parochie In de plaats van den heer Terpstra werd gekozen de heer J. S. Boelstra te Lieve Vrouwenparochie, die 49 stem men op zich vereenigde tegen 36 op den heer Terpstra. In de plaats van den heer K. D. Hibma werd gekozen den heer M. Postma te Legemeer bij Langweer, die 48 stemmen tegen 37 op den heer Hibma kreeg. De heer J. P- Boelstra werd herkozen met 62 van 88 uitgebrachte stemmen. De voorz. zeide het niet aangenaam te vinden, dat de meerderheid twee zit tende bestuursleden heeft afgestemd, temeer daar de heer Hibma meer dan dertig jaar zijn functie tot volle tevre denheid heeft waargenomen. Spr. dank te beiden voor hetgeen zij in het belang van het Stamboek gedaan hebben. Het bestuur stelde voor een blanco- crediet voor fok-doeleindcn beschik baar te stellen, hetwelk werd verleend. De muggenplaag op den afsluitdijk. Broedplaatsen zijn niet te ver nietigen. In den loop van den vorigen zomer heeft de K. N. A. C. naar aanleiding van veelvuldig ingekomen klachten van automobilisten bij herhaling een onderzoek doen instellen naar den muggenplaag op den Afsluitdijk. Daar is toen gebleken, dat 't muggenzwerm verschijnsel zich intermitteerend voor doet. De zwermen kwamen even snel als zij verdwenen. Thans ontving de Iv. N. A. C. van de directie van de Zuiderzeewerken in antwoord op een betreffend verzoek de volgende inlichtingen Vast is komen te staan, dat de mug genzwermen op den Afsluitdijk voor namelijk ontstaan op de ondiepe plaat sen in het IJsselmeer, waar de uitge legde larven tot ontwikkeling kunnen komen. Aangezien deze larven een ge liefd vischvoeder zijn en dan ook voor heen, toen groote scholen visch uit de Waddenzee in de kom van de Zuider zee konden dringen op deze wijze werden vernietigd, wordt verwacht, dat de meeste larven weer zullen wor den opgegeten, wanneer zich in het IJsselmeer een goede zoetwatervisch- stand zal hebben ontwikkeld. Thans kunnen te veel larven tot ontwikke ling komen, hetgeen de muggenzwer- 'men op den dijk veroorzaakt. Bij zonnig weer zijn de muggen het meest in de lucht, bij koud, nat en don ker weer zitten zij tusschen de stee- nen en onder tegen de grasstengels. Bestrijding zou alleen mogelijk zijn, indien de broedplaatsen konden wor den vernietigd. Wegens de uitgestrekt heid van het IJsselmeer is zulks prac- tisch ondoenlijk en moet gehoopt wor den, dat de plaag; telkenjare geleide lijk zal verminderen. Wat Nederland in 1935 oprookte. Minder sigaren, meer sigaretten Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in 1935 gebanderol- leerd 1.428.770.000 sigaren, 4.008.972.000 sigaretten en 10.569.000 Kg. tabak. Van de in 1935 verbruikte sigaren moest voor 1.048.335.000 sigaren 12V£ pCt. en voor 380.435.000 sigaren 17V2 pCt. ac cijns worden betaald. Het verbruik per hoofd is toegeno men van 153 sigaren over 1926 tot 174 sigaren over 1930, waarop een daling is gevolgd tot 169 sigaren over 1935. Het gemiddeld sigarettenverbruik steeg an 317 over 1926, behoudens en kele gevallen van treuggang, tot 475 over 1935. Het tabaksverbruik is daarentegen iets afgenomen. Over de jaren 1926 tot en met 1933 bedroeg dit gemiddeld 1.5 Kg. en over de jaren 1934 en 1935 gemiddeld 1.3 Kg. De totale verkoopwaarde vermeer derde van ruim f 152 millioen in 1926 tot ruim f 183 milloen in 1930, waarop Nu, ik zal het je niet beletten, alleen moe ten wij heel voorzichtig te werk gaan. Tot nu toe hebben wij gewonnen en wij moeten niet eindigen met te veriezen. De hertog d'Orvée beet zich op de lippen en vroeg met een spottend lachje En ga je nu naar onzen vriend toe Zij knikte toestemmend. En is er iets op tegen, dat ik mee ga vroeg hij. Heel veel. Ik heb hem vast moeten belo ven, dat ik zijn bestaan geheim zou houden, tot ik hem vanmiddag weer had gesproken en het is beter dat het juist lijkt, of ik mijn belofte gehouden heb. Het dient nergens toe om hem al dadelijk te irriteeren. Zooals ik reeds zei, wij moeten met zorg en rustig onzen gang gaan, dan is onze overwin ning zooveel te vollediger in het eind. Ja, je hebt gelijk. Ik kan toch op jou rekenen, Dola Dat behoef je niet te vragen. Je weet, wat ik gezworen heb. Ik zal nooit rusten voordat ik elk gevoel van geluk in het hart van Aldred vernietigd heb. De man die Dola de Bernier niet wilde en haar liefde ver smaadde, zal nooit een andere vrouw aan haar hart drukken, zoolang ik leef om dit te beletten en hij zal geen enkel uur van geluk kennen dat ik in staat ben om hem te ontnemen. De hertog keek haar vol bewondering aan. Haar schoonheid schitterde des te meer door den hartstocht, die zich plotseling van haar meester maakte. Zelfs in zijn oogen ofschoon hij slechts haar broeder was, scheen zij de schoonste vrouw ter wereld en hij bewonder de haar het meest, als zij uit haar gewonen rustigen toestand opgewekt werd. Hoor eens, zeide hij, haar hand vattend en een blik werpend in haar vlammende oo gen, je hebt hem nu vandaag weer ontmoet, maar werd je hart niet verteederd bij zijn dalingen zijn gevolgd tot bijna f 128 mil lioen in 1935. Deze sterke daling is in hoofdzaak veroorzaakt door het groo- tere gebruik van goedkoopere soor ten sigaren, sigaretten en tabak, waar tegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. Voorts blijkt, dat in 1935 van de to- totale gebanderolleeerde hoeveelheid sigaren 41 pCt. een waarde had van 5 tot en met 10 cent. van de sigaretten 59 pCt. van 1 tot en met 3 cent. Eerste kwartaal 1936. In het eerste kwartaal van 1936 wer den gebanderolleerd 360.204.000 siga ren tegen 355.209.000 in het eerste kwartaal van het vorig jaar, 964,495.000 sigaretten tegen 951.504.000 in 1935 en 2.811.000 Kg. tabak tegen 2.477.000 Kg. in het vorig jaar. GENOEG SOLLICITANTEN. Voor de betrekking van hoofd eener i.1. school te Woudenberg (U.) hebben zich 86 sollicitanten aangemeld, ter wijl voor de vervulling van de vaca ture van hoofd der o.l. school aan de Prof. Lorentzschool te Zeist, het aan tal gegadigden 35 bedraagt. Voor deze plaats is de acte Fransch vereischt. De sollicitanten zijn uitsluitend hoof den in functie, wier jaarwedde door het rijk vergoed wordt den hoofd wachtgelders. Ondanks het feit, dat er geen z.g. vrije sollicitatie bestaat, heb ben de grootere en meer gunstig gele gen plaatsen niet te klagen over ge brek aan keuze. BUITENLANDSCH NIEUWS. Gezant der Vereenigde Staten te Addis Abeba gaat met vacanUe. Moeilijkheden der erkenning omzeild. Zoodra de toestand te Adis Abeba minder duister zal zijn geworden, zal de gezant der Vereen. Staten, Van En- gert, met vacantic gaan, en op deze wijze zal het ministerie van Buiten- landsche Zaken een oplossing hebben gevonden voor het vraagstuk van de erkenning der Itaiiaansche overwin ning in Abessinië. De gezant kan zijn standplaats niet verlaten zonder een beleefdheidsverzoek aan den Italiaan- schen gouverneur te brengen, en dit zou vrijwel gelijk staan met erkenning van het nieuwe régime. De negen Britsche zendelingen, die uit Asbate fari waren gevlucht wegens plunderingen door de Sjifta's, zijn, naar en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. Reuter meldt, in gezelschap van de zoons van dr. Martin, den Abessini- schen gezant te Londen, te Addis Abe ba aangekomen. Aanleg van weg van Addis Abeba naar Assab. Italië bereidt zich voor om het plan tot exploitatie van Abessinië uit te voeren. Zeven groote wegen zullen wor den aangelegd o.a. een weg, welke Ad dis Abeba met de haven Assab in Eri trea zal verbinden. De kolonisatie zal geschieden met de volledige eerbiedi ging van de rechten der inlanders. Verder schijnt het, dat Abessinië zal worden verdeeld in drie gouvernements districten Addis Abeba, Harrar en Djemma. De grafkerk te Jeruzalem. Op instigatie van de Engelsche Re geering is de toestand van de grafkerk te Jeruzalem een een nauwkeurig on derzoek onderworpen. Een uitvoerig reparatieplan is opgesteld. Daar even wel liet Heilige Graf gemcenscliappe lijk bezit is van de Grieksch-Ortho- doxe, ArmeeUsche en Roomsch-Kath. kerk, moet dit plan aan alle drie ker ken ter goedkeuring worden voorge legd. Verschillende gedeelten van het oude gebouw, vooral het uit den tijd der kruistochten dateerende front zijn zeer bouwvallig en moeten door ijze ren stellages worden geschut. Bij de reparatie wil men teruggaan tot de oor spronkelijke vormen van de grafkerk, zooals men die na zorgvuldig onder zoek heeft kunnen vaststellen. De overtollige gebouwen zullen verwij derd warden. Bovendien zal het ooste lijk hoofdportaal, dat sedert langen tijd was dichtgemetseld, weer worden ge opend. Nr. 1 WAARSCHUWT Nr. 2. Een oude heer te Kopenhagen, al dus vertelt „Fridericus", had zich op een oude weduwe verliefd. Er was een verloving gevolgd en de bruiloft stond voor de deur. Maar nu wil het nood lot, dat een paar dagen voor het trou wen de man door het woonvertrek van zijn geliefd bruidje loopt. Hij blijft staan voor het groote portret van den overleden eersten echtgenoot. Plotse ling laat de draadnagel, waaraan het schilderij is opgehangen, los en de eer ste man valt bruidegom no. 2 op het hoofd. Gelukkig kwam de aanstaande echtgenoot er nog maar alleen met 'n dikke buil. Maar hij zag in dit geval een waarschuwing en verbrak de ver doving. Van het trouwlustige weeuwtje was hij echter nog niet af. Zij ging een proces tegen hem voeren. Zij eischte schadevergoeding. En gedurende het proces was "zij zoo weinig vriendelijk, dat de bruidegom, die zich bedacht had en die het proces verloor, van den rech ter afscheid nam met de volgende woorden - Ik betaal graag de schadebergoe- ding en de proceskosten en ik bedank aanblik Ben je er wel heel zeker van, Dola, dat je geen liefde meer voor hem koestert Haastig trok zij haar hand terug en haar gelaat verbleekte, toen zij antwoordde Evenzeer als ik hem eens liefhad zoo haat ik hem nu, dus denk daaraan, Francois, als je ooit over deze zaak in twijfel verkeert. Het kan zijn, dat ik mij verliefd voordoe, ook kan ik andere dingen doen om eens doel te bereiken, maar verdedig dit punt nooitik haat hem met mijn gansche ziel en zelfs al moest ik er straf voor lijden, zal ik toch zijnj leven bederven, en zal hem pijnigen en dat kan ik waarschijnlijk heel wel doen door middel van het meisje, dat hij liefheeft. Weldra sloop madame De Bernier een van de kleine paden door in het park van het kasteel, dat leidde naar den heuvelkant en daar volgde zij nog verder het voetpad en kwam aan een boomlooze vlakte op de klip pen, waar dichtbij het strand van Trebarwith zich in zijn wilde schilderachtige schoonheid uitstrekte. Zij beefde van opwinding bij de gedachte aan het naderend onderhoud en trokken haar korte witte Parijsche japon wat dichter om zich heen, terwijl zij haar gelaat tegen de felle stralen van de namiddagzon beschutte met haar gekleurde parasol en zoo wandelde zij naar het strand. Toen Aldred Barenstowe in zicht kwam, plooide zich een flauw lachje om haar lippen. Er was niemand in de na bijheid. De golven der zee sloegen met een verfrisschend geluid tegen de rotsen. Het was een van die stille dagen, waarop de ge- heele wereld in harmonie had moeten zijn met de natuur, maar dit had geen invloed op deze twee menschen in hun harten raasde een storm, die niet door zonneschijn tot be daren kon gebracht worden. Haar lippen plooi den zich tot een nog beminnelijker glimlach toen zij dichter bij Aldred kwam, want een enkele blik op hem was haar reeds voldoende geweest om er zeker van te zijn, dat hun kor te ontmoeting van 's morgens reeds uitwer king had gehad. Een vrouw, die hem minder gehaat had dan zij, zou nu medelijden met hem gekregen hebben, maar Dola de Bernier zag het bleeke, strakke gelaat en verheugde zich. U wou mij spreken, zei Aldred zonder verdere begroeting, en nu ben ik volgens uw wensch hier gekomen. Zeg u nu maar, wat u te zeggen hebt en laat mij dan gaan. Laten wij maar even samen voortwan- delen, Aldred, zeide zij met groote gelijkmoe digheid, als wij hier blijven staan konden wij opgemerkt worden. Men denkt nu, dat ik lig te rusten en ik ben hun zorgvuldig ontweken. Je ziet nu zelf, monami, dat ik mijn reputa tie voor je in gevaar breng. Aldred's gelaat bleef strak staan, alsof het uit steen gehouwen was. Ik ben op uw wensch gekomen, zeide hij, en het zal mij aangenaam zijn, als de ontmoeting zoo kort mogelijk duurt. Ik zou zoo zeggen, dat je niet overbeleefd bent, mon ami. Waarschijnlijk verbetert dit landelijke leven uw manieren niet. Maar zeg mij nu eens, Aldred, waarom doe je dit toch? Waarom vergooi je op deze manier al je kansen Als u alleen hier gekomen bent om mij vragen te stellen, madame, wil mij dan ex- cuseeren. Ik vroeg het alleen uit belangstelling. Ik heb je toch in beter omstandigheden ge kend, Aldred en het hindert mij, dat ik je nu arm en berooid zie en je zoo'n obscuur- leven moet leiden. Je was toch geboren voor een heel ander lot. Waarom heb je nu armoe de gekozen als je zoo rijk kon zijn Ik vind het juist geen armoede, zei hij op hartstochtelijken toon, maar ik vind, dat ik hier in weelde leef en ik voelde mij heel gelukkig, totdat u nu vandaag gekomen zijt. Ik voelde mij rijk, alleen moest ik niet den ken aan het verleden. Drie jaar lang heb ik nu hier in vrede en rust geleefd en zoo iets zou men nog niet eens met al de goudmijnen der aarde kunnen koopen. Dola de Bernier keek hem met een verach- telijken blik aan. En waarom kon je niet gelukkig zijn toen je waarlijk in weelde leefde Vraagt u mij dat nu, die dat steeds on mogelijk voor mij hebt gemaakt En toch moet ik mij er niet over verwonderen, dat u dit niet begrijpt, al zou ook de schande in de wereld op u rusten dan zoudt u er nog om lachen. Ik zou stellig niet mijn persoonlijk ge mak en mijn genoegens er aan geven, zooals jij gedaan hebt, antwoordde zij. Ik behoor niet tot dezelfde soort men schen als u en uw broeder, zei Aldred op scherpen toon, ik leef liever in armoede en rust dan in weelde en schande. De wereld vergeeft veel aan iemand, die geld heeft, zeide zij. Uiterlijk misschien, maar innerlijk ver geeft en vergeet de wereld nooit iets het zou voor mij een dagelijks wederkeerende pijn geweest zijn en ik had het nooit kunnen verdragen. Een enkel woord van u had mij alles teruggegeven, mijn eer, mijn positie, ja alles, maar u wilde dat woord niet uitspreken en ik moest mijn val en ondergang maar dra gen zoo goed als ik kon. En toen gaf u er de voorkeur aan om haar alles te verliezen. Ik zou liever verdwijnen dan schande beleven. Als ik schuldig geweest was, zou ik er mij misschien tegen gehard hebben. Een man, die gehandeld kon hebben, zooals men zei dat ik gedaan had, zou zonder twijfel wel tegen de wereld hebben durven optreden, maar van dat soort ben Ik niet. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1