emnEÉi 27e JAARGANG VRIJDAG sa MEI 1936 No. 41 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN^ËN OMSTREKEN BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOfeKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringei Telef. Intercoram. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 I 0.10 Er zullen 34 onderhands worden verpacht. EEN LANDBOUWGEBIED VAN GROOTE BETEEKENIS. In navolging van voorgaande jaren is ook thans wederom een prospectus verschenen inzake de onderhandsche verpachting van boerderijen in de Wieringermeer. De uitgifte zal dit jaar 4 akkerbouw-, 18 gemengde en 12 weidebedrijven omvatten. Daarnaast werden reeds 9 akkerbouwbedrijven in pacht toege zegd aan bedrijfsleiders, die aan het in cul- tuurbrengen van de Wieringermeer hebben deelgenomen en op dien grond voorkeursrecht konden doen gelden,, zoodat dit jaar 43 be drijven omvattende een oppervlakte van cir ca 1500 H.A., zullen worden verpacht. In 1934 werden 46 bedrijven met een oppervlakte van 1800 H.A. uitgegeven, terwijl in 1935 67 boer derijen ter gezamenlijke grootte van 2700 H.A. werden verpacht. Wanneer de verpachting dit jaar haar beslag zal hebben gekregen, zullen derhalve 6000 H.A. of 1/3 gedeelte van het totale in de Wieringermeer beschikbare cul tuurgrond bij particuliere landbouwers in gebruik zijn. De resteerende oppervlakte blijft als groot bedrijf in exploitatie bij de landbouwcultuur- maatschappij „de Wieringermeer", tot we derom een gedeelte geschikt voor verpachting zal worden bevonden er worden n.1. geen gronden aan particulieren in handen gegeven, alvorens is gebleken, dat daaraan geen noe menswaardig risico voor de pachters meer verbonden is. In de eerste dagen van het in cultuurbren- gen zijn verrassingen op de jonge zeegron den niet uitgesloten, waarom deze zooveel mogelijk worden opgevangen door den staat. Stond men aanvankelijk over het algemeen in landbouwkringen eenigermate gereserveerd tegenover het aanvaarden van een boerderij in de Wieringermeer, omdat men op zoo'n korten termijn, dat de gronden in cultuur waren, nog moeilijk een oordeel kon vormen omtrent de cultuurwaarde van den bodem, al spoedig echter toonden de practische uitkom sten dat voor landbouwersgezinnen bestaans mogelijkheden aanwezig waren. De bevredigende uitkomsten, welke de eerst verpachte boerderijen het vorig jaar reeds opleverden, deed de belangstelling voor het verkrijgen van een boerderij in pacht in de Wieringermeer aanmerkelijk verlevendigen en velen moesten het vorig jaar reeds worden teleurgesteld. Deze hopen dit jaar gelukkiger te zijn, al zal ook thans aan velen een teleur stelling niet kunnen worden bespaard. Vele landbouwers uit verschillende streken van ons land maakten reeds voor dit jaar gading naar een bedrijf, terwijl dit aantal nog steeds toeneemt. De aanmelding staat dit jaar tot 11 Juni open. Uit den aard dei- zaak maakt deze groote belangstelling het noodig, een strenge selectie toe te passen. Niet alleen wat de persoonlijke geschiktheid betreft, doch eveneens aangaande het finan- cieele weerstandsvermogen en de landbouw- technische kennis. Om voor een bedrijf in aanmerking te kun nen komen, wordt een bedrijfskapitaal van f 300 per H.A. voor een akkerbouw en f 250 per H.A. voor een gemengd- en weidebedrijf geëischt. Gegadigden moeten dit bedrijfska pitaal öf zelf bezitten óf daaraan door naaste familie worden geholpen. Dit bedrijfskapitaal is noodig om te kunnen slagen. Ongetwijfeld zullen deze eischen ertoe medewerken den landbouwersstand in de Wieringermeer op hoog peil te brengen. Ook thans bieden de te verpachten boer derijen weer 'n variabel-beeld. De grootte loopt uiteen van 10 tot 75 H.A., de weidebe drijven bestaan in hoofdzaak uit zand grond, de gemengde bedrijven uit zand, zavel en klei, de akkerbouwbedrijven meerendeels uit zwaarderen grond. De pachtprijzen zijn vastgesteld overeenkomstig die voor soox*tge- lijke bedrijven in vorige jaren en houden niet alleen rekening met den oogenblikkelijken cultuurtoestand van den grond, doch sluiten tevens in een steun aan den optredenden pachter. Zij varieeren van f 25f 50 in het eerste en tweede tot f 50f 80 in het vijfde en zes de pachtjaar. Een conjunctuurcorrectief wordt thans verkregen door toepassing van een indexcijfer. De aanbesteding voor bouw van boerderijen voor de te ver pachten bedrijven heeft Dinsdag plaats ge had. Deze zullen een hooge gebruikswaarde bezitten, omdat het mogelijk is daarbij reke ning te houden met de bijzondere eischen, welke aan een boerderij worden gesteld en met de ervaringen welke bij het gebruik van boerderijen reeds is opgedaan. De Wieringermeer begint als landbouwge bied wel beteekenis te krijgen. Geen wonder ook, want waar elders in ons land treft men een verkaveling, een wegen- en scheepvaart- net aan als juist in dezen eersten Zuiderzee polder, waar van het eerste oogenblik af kon worden rekening gehouden met het scheppen van een outillage, welke een economisch be drijf in hooge mate in de hand werkt De uitgifte van gronden in de eerste twee jaren mag als uitstekend geslaagd worden genoemd. Zonder twijfel zullen de ook in de toekomst beschikbaar komende boerderijen gretig aftrek vinden en de tijd is niet meer veraf, dat de Wieringermeer zal worden be schouwd als een der mooiste landbouwgebie den van ons land. DE TE BOUWEN BOERDERIJEN. Nu de aanbesteding van den bouw van weder een 45-tal boerderijen in Nederlands twaalfde provincie heeft plaats gehad, heeft de Directie van de Alkm. Crt. een praatje ge maakt met de te Alkmaar gevestigde Wierin- germeerdirectie, om te informeeren naar de plannen tot bebouwing van het tot dusver drooggelegde gedeelte van de voormalige Zuiderzee. Een langdurig gesprek met: den architect A. D. van Eek, van wiens mededee- lingen wij hier den korten inhoud laten vol gen. Boerderijen van verschillende typen. De bouw van bovengenoemde 45 boerderijen zal geschieden in vijf groepen in verschillen de deelen van den uitgestrekten polder, vol gens de typen q, r, s, t en o, waarnaar ook het vorige jaar reeds een aantal boerderijen werden gebouwd. Deze typen zijn in hoofd zaak gelijk, zij verschillen slechts in inhoud wat de tasruimte en de stallen betreft, zulks in verband met de grootte en den aard van het bedrijf waarvoor zij moeten dienen. Het zuidelijk deel van den polder is het meest geëigend voor akkerbouw als zijnde kleigrond, de streek aan den kant van Medemblik leent zich voor gemengd bedrijf, het noorde lijk deel van den polder kan het best dienst baar worden gemaakt voor melkbedrijf. De letters en cijfers, waarmee de verschil lende bouwtypen worden onderscheiden, be- teekenen voor de ingewijden een aanduiding van het aantal normaaldwarsprofielen, ook al weer afhankelijk van den aard van het te vestigen bedrijf. Er werden b.v. vier dwars profielen van groot naar klein ontworpen voor resp. de typen q, r, s en o, waarvan de eerste drie precies gelijk stalprofiel (Zuidhollandsch) hebben, doch waarvan het type o, in verband met de relatief hooge kosten van een derge lijken stal, een Friesch of een Noordhollandsch stalprofiel bezit. De spantafstand is in alle typen gelijk genomen en zoo heeft men nut tige tasinhouden van 450, 350, 250 en 150 kub. M. verkregen voor de genoemde typen q, en o. Op deze wijze is het zeer gemakkelijk te bepalen welk type voor een bepaald bedrijf het meest gewenscht is. Het type t is gelijk aan s, maar kleiner en speciaal voor weide bedrijven van 25 H.A. Voor al deze bouwtypen zijn verschillende maten dezelfde en ook in vele onderdeelen is FEUILLETON een streng systeem doorgevoerd, waarbij ech ter is gezorgd, dat men niet verviel in star heid, waardoor het practische nut zou kun nen worden geschaad. De ervaring heeft ge leerd, dat deze opzet de bouwkosten gunstig beïnvloedt. De woningen van de 45 boerderijen zijn bij 34 ervan rechts en bij 14 links vóór de schuur gedacht. Met deze soort bouw is men pas ver leden jaar begonnen. Tot dien tijd werden woning en schuur onder één kap gebouwd, wat in de practijk in verband met den slap pen bodem wel eens bezwaren opleverde, om dat immers een hooge en zware brandmuur tusschen beide deelen van het gebouw noo dig was. Bij den nu voorgenomen bouw heeft de woning den brandmuur met de schuur gemeen. Een ander voordeel is nog, dat er meer vrijheid bestond ten aanzien van de indeeling der ruimte en dat men ook méér rekening kan houden met de zon. De woningen beschikken over een woon keuken van 6 bij 3.60 meter, een kamer van 4 bij 4.50 meter, een spoelkeuken, een badcel en een slaapkamer beneden, met zolder, en boven nog drie slaapkamers, terwijl er voorts nog aanwezig is een ruime kelderkast. De stallen. Wat de stallen betreft, in het voorgaande terloops aangeroerd, zij opgemerkt, dat voor de groote boerderijen het enkelrijïg Zuidhol- landsche type is gekozen. De practijk heeft Er is nog wel tijd om alles te ree tificeeren, zei madame, hem van ter zijde aanziende. -- Ik heb u al gezegd, zei hij met steeds aangroeiende ergernis, dat ik mijn lot gekozen heb. Er kan nu niets meer veranderd worden. Wij ver- kSvisten onzen tijd, madame. Bestaat er een reden, om dit onderhoud te ver lengen Ben je er niet nieuwsgierig naar, hoe wij toegang hebben gekregen op Trebanvitch, Aldred En zou je niet graag weten hoe wij hier zijn gekomen als gasten van den hertog ik vind het wel vreemd, maar veel belang stel ik er niet in, zeide hij. Dola de Bernier fronste het voor hoofd, veel was zij niet vooruitge komen. Toch ben ik er zeker van, dat je het wel graag zou weten, hield zij vol, wij hebben ongeveer een maand gele den den hertog en lady Trevalge ont moet bij een uitstapje op de rivier. De hertog en Francois konden het samen best vinden, zij bespraken samen steeds de politiek en om kort te gaan, de hertog inviteerde ons om een paar weken hier te komen logeeren. Lady Trevalga is allerliefst, je kent haar misschien wel, Francois is smoorlijk op haar verliefd en Ik verlang er niets meer van te hooren, zei Aldred buiten zichzelf, ik heb het nu al gezegd, niets dat u mij vertellen kunt boezemt mij belang in. Ik ben een uitgeworpene volgens mijn eigen wensch, dat kan zijn, maar daar om stel ik weinig belang in alledaag- sche praatjes. Laat mij stil en in vrede leven. Je zegt vreemde dingen, Alfred. Je stelt toch zeker wel belang in lady Trevalga. Zij is niet alleen de dochter van je chef zullen wij maar zeggen, maar zij is ook een allerliefst meisje. Je bent toch zeker niet blind voor haar bekoorlijkheden, al leef je dan ook buiten de wereld om. Hij antwoordde niet, maar zij zag dat hij de lippen stijf opeen kneep als of hij zijn zelfbeheersching niet wilde verliezen. Zij waren nu genaderd tot aan de groote rots die op liet einde van liet stuk strand stond en daar bleef hij staan en vroeg llebt u mij nog iets bijzonders te zeggen, anders neem ik nu maai af scheid. Dola stond hem een poos zwijgend aan te staren, de glimlach was van haar gelaat verdwenen, maar zij was zeer schoon met den gloed van de on dergaande zon op haar fraai blond haar, dit moest Aldred wel bekennen, al wist hij ook zeker dat zij al haar praatjes alleen hield om hem te kwel len. Hij kende haar maar al te goed en niets van wat zij zeggen kon zou hem overtuigd hebben van haar eer lijkheid. Ja, ik heb nog wel iets te zeg gen, Aldred. Luister nu goed en denk goed na voor je spreekt. Haar stem klonk ernstig, maar ii Aldred's ooren was de toon ervan ge dwongen en theatraal. Het dient nergens toe om het verleden nu weer op te halen, ging zij voort, dat is afgehandeld, zooals je en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. bewezen, dat de pachters het liefst met een dergelijken stal werken zelfs zij, die, vóór zij in den Wieringermeerpolder kwamen, een ander staltype hadden, b.v. het Friesche of Noordhollandsche, verkozen den Zuidholland- schen stal als den meest practischen. De ramen der stallen worden van beton ge maakt, zoodat ondanks een uiterst langen levensduur er slechts een minimum-onderhoud zal noodig zijn. De ramen worden zóó ge plaatst, dat het licht achter de koeien valt, in tegenstelling met andere stalinrichtingen. Men bereikt hierdoor dat men méér licht heeft bij het melken en, wat nog van groot belang is, er zal méér licht vallen in de omgeving van de zoogenaamde „groep", waardoor de ontwikkeling van vliegen e.d. wordt tegenge gaan. Hoewel de ramen niet draaibaar zijn, is men er in geslaagd ze toch dienstbaar te maken aan den toevoer van versche lucht. Trouwens, het vraagstuk van de ventilatie is nog lang niet als opgelost beschouwd. Telkens weer worden en werden er proeven genomen om het meest mogelijke te bereiken. Dit geldt ook ten aanzien van de zoldering der stallen. Intusschen kan wel al gezegd worden, dat reeds een enorme vooruitgang is gekomen vergeleken met de toestanden van een paar tientallen jaren geleden. Deze zoldering toch bevat een inrichting tot het afzuigen van staldampen, maar, zooals gezegd, telkens worden nog proeven genomen om de reinheid en de zuiverheid in de stallen te bevorderen. Nóg iets gunstigs valt van de stallen te zeggen zij zijn brandvrij. De zoldering wordt n.1. gemaakt van bims-betonbalken en -pla ten, zoodat in geval van brand op de boer derij ruimschoots gelegenheid bestaat het vee te redden, vóór de zoldering zou instor ten. De constructie is niet zoodanig, dat bij instorting van het gebouw de stalzoldering intact zal blijven. En ten slotte van de stallen nog dit de voedering der dieren geschiedt op zéér gemak kelijke wijze, doordat het voer zonder veel moeite in een goot wordt gedeponeerd, welke voorlangs het vee loopt. De stalknecht behoeft zich dus bij het voederen niet meer tusschen de dieren te begeven, waardoor behalve het gemak ook de vlugheid van werken wordt gediend. De koeien zijn in de stallen van elkander gescheiden door ijzeren bokjes ter hoogte van 90 c.m. waaraan zich verstelbare vastbin ders bevinden, zoodat voor elk dier afzonder lijk het meest geschikte bevestigingspunt kan worden opgezocht. Om bij het kalven en in tijden van ziekte onder de koeien over méér ruimte te kunnen beschikken, zijn de afschei dingen om de ander uitneembaar. Voor de drinkwatervoorziening zijn aan de vaste bokjes automatische drinkbakken bevestigd, waarin het water van den onderkant af wordt aangevoerd. De bakbedekking en constructie der boerderijen. De dakbedekking der boerderijen zal be staan uit een laag pannen, waaronder riet ter dikte van 7.5 c.M., of dekriet. Deze laatste wijze van dakbedekking is wel duurder ii aanleg en in onderhoud en ook is het brand gevaar grooter dan bij de eerstgenoemde dak bedekking, maar toch zijn er ook voordeelen aan verbonden. Een rieten dak bezit immers jichtlijder, wanneer de pijnen ondragelijk worden. Dan is er maar één i middel dired te nemen /lm en we': ji ^het product van vertrouwen^ Uitfluitend verkrijgbaar Ir de oranje-bandbulije» van 30 tabl. 70 ctf. en oranjezekjei van 2 tabl. 10 ets. de eigenschap van isoleerend en ventileerend en tevens absoluut waterdicht te zijn. Dit laatste nu is in den Wieringermeerpolder ei genlijk op geen andere wijze te bereiken, om dat bij storm zelfs bij de best sluitende pan- nenbedekking het water tusschen de pannen wordt doorgejaagd. Dit gevaar zal onvermin derd blijven duren totdat het dak ouder is geworden en de naden tusschen de pannen zijn dichtgewaaid of op andere wijze zijn af gesloten en pas als de boombeplanting in den polder als een windscherm zal functionnee- ren, zal het bezwaar naar verwacht mag wor den geheel worden opgeheven. Een voorname aanleiding voor het toepassen van rietbe dekking is ook nog gelegen in het feit dat de noodlijdende rietcultuur erdoor zal worden geholpen op zeker niet onbelangrijke wijze. De kapconstructie wordt samengesteld uit gezaagd hout. De hoofdconstructie wordt gevormd dooi de bekende vierkant-constructie in moderner uitvoering. Ten behoeve van het grootste type q, dat dus ook bestemd is voor de groot ste bedrijven, is een speciale spantconstructie ontworpen, met een zeer groote vrije ruimte, welke de mogelijkheid biedt met een verplaats baren transporteur de tasruimte volledig te vullen. Voor het eerst zal men nu over een groote ruimte beschikken, waarin geen enke le spant of v/at ook een hinderpaal vormt voor het vrije gebruik van de groote ruimte. Onderscheidene van de pachtboeren, be woners van de reeds eerder gebouwde boer derijen, hebben van hun waardeering getuigd voor deze inrichting der bedrijfsgebouwen. Trouwens, dit geldt ook voor de woningen. Natuurlijk mag niet verwacht worden, dat een boerderij in den Wieringermeerpolder, als zijnde feitelijk een confectieproduct, in alle opzichten zal voldoen ook aan de speciale wenschen van de toekomstige bewoners, voor namelijk reeds daarom, omdat deze menschen vaak afkomstig zijn uit streken waar een gansch ander type boerderij inheemsch is. Maar in elk geval staat wel vast, dat de Wie ringermeerpolder op de nu nog meest practi sche wijze wordt bebouwd. zelf zegt. Je zoudt mij toch niet geloo- ven, al zei ik dat ik spijt had en mijn berouw gaat misschien ook niet zoo diep, als jij wel verwachten zoudt. Eén ding wil ik je echter wel zeggen, om dat het zoo vreemd is, zooals de dingen geloopen zijn. Vandaag had ik een oogenblig erg spijt van mijn verkeer de daden, ik zou heel wat hebben wil len geven om alles ongedaan te ma ken en ik weet zelf niet, hoe het kwam, maar ik gevoelde be hoefte om te bidden. Zij keek beschaamd en uitte de laatste woorden fluisterend. Het was zeker een vreemde bekentenis voor Dola de Bernier, maar het was waar, zij had gebeden om vergeving van haar zonden. Hoe kon hij de waarheid daarvan betwijfelen Aldred legde zijn hand op haar arm en begon - Dola maar voordat hij nog iets kon zeggen, was zij reeds aan zijn aanraking ontsnapt en lachte schril. - Och het duurde maar een enkel oogenblik zeide zij en het kwam door jou muziek, Aldred, het was terwijl jij speelde was dat niet vreemd - Erg vreemd, mompelde hij, zich van haar afkecrend. - Maar wat ik verder zeggen wou, was, dat de uitwerking van dat oogen blik nog niet geheel weg is. Ik gevoel nog genoeg berouw om je alles terug te geven, wat je verloren hebt en ten opzichte daarvan heb ik je iets voor te stellen. Je zei, dat ik een woord had kunnen spreken, dat je zou gered heb ben. Aldred knikte zwijgend, hij wilde niet vooruitloopen op het voorstel, dat zij te doen had en hij voelde zich als verstijfd door alles wat hij dien dag beleefd had. Zijn tijd van rust en vrede was nu voorbij en hij durfde er niet aan denken, wat de toekomst hem brengen kon. Je dacht er niet aan, dat ik dat woord nog wel steeds uit kan spreken, ging zij voort, nu komt dat er niet op aan, maar ik zou het nu wel willen doen. Zoudt u nu de waarheid willen bekennen vroeg hij ongeloovig. Ja, dat bedoel ik. Er zal nog wel iets meer zijn. Ik wil je alles teruggeven, wat je verloren hebt, je goeden naam, je rechtmatige positie, als je mij wilt maken tot je vrouw. Eenige oogenblikken heerschte er diepe stilte, die alleen verbroken werd door het slaan der golven tegen de door de zon verlichte rotsen. Aldred stond Dola de Bernier aan te staren met een blik dien zij haar geheele le ven niet vergat en eindelijk zei hij Vijf jaar geleden hebt u mij de eer gedaan mij uw liefde aan te bie den. Die heb ik toen geweigerd en dit heeft mij mijp carrière gekost. En nu wijs ik die weer af, finaal en absoluut, al zou die weigering mij ook het leven kosten. Haar schoon gelaat werd asch grauw en een poos lang schoot er een gevaarlijk licht uit haar oogen. Zij her kreeg echter haar zelfbeheersching spoedig en met een glimlach stak zij hem haar hand toe. Dan kunnen wij niets anders doen dan afscheid nemen Aldred, het is mo gelijk dat wij elkander nog eenmaal ontmoeten, maar het is ook mogelijl van niet. Na den tegenspoed van van daag kunnen wij dat niet weten. Nu zal ik echter voor het oogenblik maar afscheid nemen. Bijna dadelijk was zij weg en hij stond haar na te kijken, terwijl zij over het strand wegging. Toen zij weg was, begon Aldred opeens te begrijpen in welk gevaar hij thans verkeerde. Wat hij met haar besproken had, her innerde hij zich nauwelijks, alleen wist hij nog, dat hij haar opnieuw van zicli gestooten had en hij tot loon daar voor een glimlach van diepgaanden haat van haar had gehad. De herinne ring aan dien glimlach vervolgde hem nu. Hij viel op een van. de rotsen bij de zee neer en het gelaat in de handen ver bergende, verdiepte hij zich in een reeks bitter^ overdenkingen. III. Aldred wist zelf niet hoelang hij wel op de rots was blijven zitten, maar te gen zonsondergang kwam hij tot de ontdekking dat de vloed opkwam er het dus niet veilig zou zijn om lan ger op het strand te blijven. Hij stond op en wandelde naar den heuvel, waar zijn klein huisje stond aan den zoom van het bosch. Hij ging echter niet naar binnen, want hij zou het in huis niet hebben kunnen uithouden mei de gedachten, die hem thans vervolgden. De wind stak op er toen het getij op kwam sloegen de golven met kracht tegen de rotsen. De jonge organist stond aan den kant van de klip en staarde ernaar van een hoogte af van ongeveer driehonderd voet. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1