27e JAARGANG VRIJDAG 12 JUNI 1936 No. 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN iprarN- HET MYSTERIE NAAR HOORN - MEDEMBLIK AMSTERDAM BERTELS WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 1. BUREAU: ADYERTENTlëN UITGEVER: Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 CORN. J. BObKER WIERINGEN }r Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 llUTTIN Ülblulltnd v#rVfljgb«ar In da oranje-bandbuisjes van «abl> 70 «t». an oranjazakjai van 2 fabl» to elf. BINNENLANDSCH NIEUWS. VASTE LASTEN-ONTWERP VERWORPEN. Ook het ontwerp inzake de landbouw-hypotheken van de baan. De Tweede Kamer heeft Dinsdagna middag de artikelen 1 van 't wets-ont- werpen, houdende bijzondere maatre gelen ten aanzien van loopende land- bouw-hypotheek- en pacht-overeen- komsten en ter verkrijging van verla ging van sommige vaste lasten en van huren verworpen met 55 tegen 37 stem men. Op verzoek van Minister Oud besloot de Kamer tot aanhouding der beide ontwerpen. Motor driemaal over den kop. In Nieuwerkerk a.d. IJssel tuimelde Dinsdagmorgen de heer A. de Graaf aikomstig van Rotterdam, die met zijn motor met zijspan, waarin zijn echtge- noote was gezeten, met vrij groote snel heid op 'den hoogen IJsseldijk reed, naar den binnenkant van den dijk at, doordat hij de macht over zijn stuur verloor. De motor sloeg driemaal over den kop en bleef beneden aan den dijk liggen. ,De bestuurder liep slechts lich te verwondingen op, doch zijn echtge- noote, die alle buitelingen in de zij span meemaakte, werd deerlijk ge wond. Een oor werd haar o.a. bijna ge heel afgerukt. Per auto werd zij naar Rotterdam vervoerd om in een zieken huis ter verpleging te worden opgeno men. De heer De Graaf was juist eenige dagen geleden uit het Ziekenhuis ont slagen, waar hij geruimen tijd was verpleegd wegens verwondingen, even eens opgeloopen bij een motor-onge luk. Het motorrijtuig, dat zwaar was beschadigd, was verzekerd. Sloopen en bouwen in de binnenstad van Rotterdam. Hoe onze voorvaderen knoeiden Men heeft een bouwperiode in de vorige eeuw, toen de stenen zoo snel be gonnen te ontwikkelen, wel eens den tijd van den revolutiebouw genoemd. Zulks omdat er door de toenmalige bouwers sterk zou zijn gezondigd te gen de geldende denkneeiden omtrent soliditeit. En men heeft daaruit veel al ne conclusie getrokken, dat het bouwvak sterk acnteruit was gegaan en dat met den tijd van het gndewe- zen eigenlijk een noogiepurit van dege lijkneid was teniet gegaan. JNu er een ter in de oude mnnensiad zoo veel wordt gesloopt, krijgt men van de de gelijkheid der gildenazen toch wel een neei anderen indruk. Er werd in den loop van vroeger eeuwen zoo geknoeid als bij den ergsten speculatie-bouw met is voorgekomen. Aan de Rotersioot, één der oudste gedeelten van Rotterdam is thans alge Droken het winkelpand van de firma Ophon en de aannemers Van Hoorn gaan er een nieuw zetten. Onder de reeds onlangs vernieuwde kap. Want net bleek, dat het muurwerk zóó bouw vallig was, dat van verbouwen geen sprake meer kon wezen. Hij het sloopen zijn baksteenen voor den dag gekomen van wel vier eeuwen oud, een mengsel van vrij harde en zeer zacüte steen, waarbij er zijn van bijzonder mooie kleur. Het grappigste is eenter, dat men, toen de huizen aan de Rotersioot allengs hooger werden, net niet eens de moeite waard heeft ge vonden de houten gootbodems te ver wijderen, toen men de muren op de en iCiieiding hooger gmg optrekken. Men metselde rustig verder op die houten gootbodem en bij het sloopen kan men ueze thans midden tusscnen het met selwerk zien als een soort fossiel. Maar ook overigens zijn deze muren van een samenstelling, die naar niets lijkt en balken zijn maar met er tegen aan gespijkerde planken in deze slech te muren geprutst. Men krijgt den in druk, dat men eigenlijk in hoofdzaak met oud materiaal bouwde in die da gen en als men ziet, hoe zulke muren tenslotte uitgebuikt zijn, dan laat zich hooren, dat wat er thans van blijft staan, straks door een stevig beton- corset moet worden bijelkaar gehou den. De muren zijn zóó wrak, dat men er doorheen kan kijken en hier en daar bij de buren op tafel. Knaapje uit een raam geworpen. Maandagmiddag is een 1-jarig jon getje uit het raam van de eerste ver- dieping van een huis aan de EerLaens- FEUILLETON. 9.) Wat lief van je om nu nog te komen, riep madame, het is erg laat, dat weet ik, maar het meisje zei, dat je nog niet in bed was. En daarom vroeg ik of je nog een kwar tiertje bij mij kwam. Ga mee naar de andere kamer, daar is het koeler. Valga volgde haar naar de slaapkamer. Haar oogen deden haar pijn van het felle licht. De fraaie kamer was schitterend ver licht en in den open haard brandde een groot vuur alsof het midden in den winter was. Madame trok een van de gemakkelijke stoelen vooruit en zei Ga hier zitten. Je ziet er moe uit. Het is schande, dat ik je geroepen heb. Denk u maar niet over mij, zei Valga, plaats nemend, ik heb alleen een beetje hoofdpijn. Madame zonk weg in de den stoel tegen over haar en leunde achterover tusschen de zijden kussens. Zij had haar groene avond japon uitgetrokken en nu een los wit kanten gewaad aan, terwijl haar prachtig blond haar overweldigend was samengebonden. Dola las de gedachten in haar oogen. Ik wou even met je praten, begon Dola op vertrouwelijken toon, het is alsof men over dag nooit tijd kan vinden voor een gezellig praatje. Je hebt het altijd zoo druk met je gasten, dat bet lastig is om een woord met je te kunnen wisselen. Ik ben al blij als de gasten zich maar amuseeren, zei Valga glimlachend, het is hier te Trebarwith erg stil en na de vermaken van Londen Het is hier heerlijk Zoo vredig en zoo mooiriep madame. Het doet mij genoegen, dat het u. bevalt, madame. Vader en ik zijn erg gehecht aan dit landgoed en wij zijn er ook heel trotsch op. Het kasteel is heel oud, weet u, hot heeft een interessante geschiedenis en allerlei le genden bestaan erover, zooals altijd hier in Cornwall het geval is. Je was zeker wel verbaasd, toen je hoor de, dat Trebarwith aan je vader kwam merkte madame op. Wij waren er beiden verwonderd over, antwoordde Valga, naar de vlammen in den haard starend, wij hadden eigenlijk nooit ver wacht, dat het ooit aan ons zou komen. Vader was geen erfgenaam in de rechte linie. Vertel het mij eens precies, zei madame, ik stel er zooveel belang in Dat zou nu te lang duren. Vader erfde het na den dood van den jongen lord Kneigh- ton, die te Weenen om het leven kwam. En hoe kwam dat Ik weet het niet zoo precies. Hij had wild geleefd, bij het kaartspel valsch ge speeld en toen geduelleerd. Arme man. Vergeef mij, dat ik over zoo iets nu praat. Laten wij over iets anders spre ken. Frangois heeft mij het nieuws al ver teld, kind, en ik moest je feliciteeren, alleen weet ik niet of het daar nu wel het oogen- blik voor is. Ik ben heel en al in de war en dat ben ik sedert Frangois mij dat bericht heeft gebracht. Valga keek madame verwonderd aan en Dola ging voort Ik vind je een lief meisje, één van de liefste meisjes, die ik ooit ontmoet heb en wat er gebeurd is, spijt mij vreesdijk. Ik begrijp niet, wat u meent, zei Valga eenigszins uit de hoogte. —•Ja, zie je, ging madame met treurigen laan te Heemstede gevallen en met ern stige inwendige kneuzingen in zorgwek kenden toestand naai* een van de Zie kenhuizen te Haarlem overgebracht, waar het is overleden. Naar men meldt van de zijde der Heemsteedsche politie, heeft de vrouw des huizes, waarschijnlijk in een vlaag van waanzin, het kindje uit het raam laten vallen. Aanleiding tot haar gru welijke daad is waarschijnlijk oneenig- heid tusschen man en vrouw geweest. De verstandhouding, tusschen beiden was reeds lang gespannen. De vrouw zal naar een inrichting voor geesteszieken worden overge bracht. Het lijkje van het jongetje is in beslag genomen. Een poes als konijnenmoeder. Een van de zeldzame staaltjes van dierenliefde, waarvan zoovele legenda rische verhalen gaan, is te zien bij den heer Stam aan het Noorderpad te Beemster, alwaar 'n poes, wie men de jongen ontnomen had, zich heeft ont fermd over een nest van 8 konijntjes, dat moederloos was achtergebleven. De konijntjes noch de kat schijnen iets bijzonders in de verzorging, te zien. Het stiefmoedertje besteed aan haar aange nomen kindertjes dezelfde zorg als ze aan haar eigen jongen gedaan zou hebben. Met echte katten-jaloezie wordt iedere nieuwsgierige op een af stand gehouden Pastoor rijdt in een sloot. Door duizeligheid bevangen. Maandagmiddag reed pastoor Gala ma uit Deurningen (gem. Weerselo) met zijn nieuwe auto, welke hij zelf be stuurde, over den straatweg van Hen gelo naar Oldenzaal. Eensklaps zwenk te de wagen naar links, kwam eerst tegen een boom en daarna in het water van een beimsioot terecht. Voorbijgangers snelden toe ert hiel pen den pastoor uit de auto. Een pas- seerende geneesheer bracht den geeste lijke per auto naar het Ziekenhuis te Hengelo. De pastoor had een bloedende wonde aan het achterhooid opgcioo- pen en had waarschijnlijk eenige rib- uen gebroken. Een plotselinge duize ligheid schijnt hem de macht over het stuur te hebben doen verliezen. De auto werd zwaar beschadigd. DRIFTIGE KOEIENDRIJVER. Een troep van ongeveer 40 koeien en 10 paarden werd Zaterdagavond langs den Kleiweg te Hillegersberg ge dreven, bestemd voor de weide achter de spoorbaan bij den Kleiweg. Een luxe auto reed achter de koeien en de bestuurder trachtte met een kalm gangetje de koeien te passeeren. De dieren schrokken echter van het ge raas van den motor en begonnen te steigeren, zoodal de troep in wanorde dreigde te geraken. Een der drijvers maakte zich hier over boos en sloeg mei een stok de voorruit van den auto in. De autobestuurder zette zijn wagen aan den kant en wachlte de komst van de politie af, die proces-verbaal op maakte tegen den driftigen koeien drijver, ten eerste wegens vernieling, ten tweede wegens overtreding van het verbod om vee los langs den weg te vervoeren. Auto met zes paarden te water. Tegenligger haalde onvol doende uit. Na een botsing met een onvoldoend uithalend tegenligger geraakte op den rijkstraatweg onder Hazerswoude de vrachtauto van den expediteur Voort- huijzen uit Bergschenhoek met drie personen en zes paarden te water. De inzittenden die allen kneuzingen en schaafwonden opliepen wisten met groote moeite zichzelf en later ook de paarden te redden. De chauffeur van den tegenligger, die na de aanrijding snel was doorge reden, is later in Waddinxveen aan gehouden. Ontslagen en toch verdiensten. Het 17-jarig dienstmeisje G. M. uit Groningen is aangehouden wegens dief stal van eenige rijwielen. Zij was bui ten betrekking en durfde dat thuis niet zeggen. Toch kwam zij geregeld met haar loon thuis. Zij verkreeg het geld door den verkoop van de gesto len fietsen. Zij is toen zij bemerkte dat de politie haar zocht, naar een vriend te Haarlem gevlucht, waar zij is gearresteerd. en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. PROVINCIAAL NIEUWS. blik voort, ik ken dien persoon, die zich Al- dred Barenstowe noemt, ik heb hem jaren lang gekend en ik vrees, dat hij niet is wie je denkt. Kent u mijnheer Barenstowe vroeg Valga verschrikt. Ik ken den persoon, dien je Aldred Ba> renstowe noemt, zei madame, ik heb hem lang gekend, wij waren vroeger goede vrien den. Valga zat naar het vuur te staren. Er volg de een korte stilte, die opeens verbroken werd door het klokkenspel van de groote klok van het kasteel, die één uur speelde. Ik heb er voor het diner nog met Fran gois over gepraat, zei Madame, en wij waren het er samen over eens, dat je de waarheid moest weten. Het zou heel verkeerd van ons geweest zijn, als wij hadden toegelaten dat de zaak voortgang had. Valga hief haar bleek gezichtje op en zei Uw woorden klinken geheimzinnig, ma dame, maar ga u liever niet voort. Ik heb heusch liever, dat u mij maar niets vertelt. Kind, ik weet, dat het wreedaardig lijkt, het grieft mij tot in het diepst van mijn hart, maar niemand kan je oogen voor de waar heid openen dan ik, het is mijn plicht om dat te doen. Als u mij iets over mijnheer Barenstowe wilt vertellen, dan verklaar ik u dat ik het liever van zijn eigen lippen hoor. Wat ben je onnoozelDat benijd ik je, Valga, het is engelachtig. Maar je begrijpt toch wel, dat Aldred het je nooit vertellen zou. Nu, men kan hem daar zoo hard niet over vallen, want hij zou je stellig verliezen, als hij dat deed. Het sneed Valga door de ziel, dat madame Aldred's naam op zulk een familiaren toon •uitsprak. Zij had een gevoel alsof zij liever niet in de kamer wilde blijven, zij kon het er niet langer uithouden. MOSSELZAADVISSCHERIJ. De mosselzaadvisscherij in de Wad denzee is begonnen, en de resultaten zijn wat de vangst betreft goed. Er mag van 4 tot 19 Juni worden ge- vischt. In de afgeloopen week zijn ruim 100 diep geladen motorvaartuigen met een totale vangst van ongeveer 20.000 balen naar Zeeland vertrokken, waar het zaad op de banken is uitge strooid. Voornamelijk wordt gevischt in de Oost Meep, welk vaarwater is ge legen tusschen het Terschellinger Wad en de Meeuwenstaart. Zooals bekend, is er in Zeeland op het oogenblik een groote behoefte aan goed zaad. Enkele Zeeuwsche visschers hebben in Febru ari en Maart al mosselzaad laten aan voeren van de verpachte perceelen bij Harlingen. Bijna alle visschers, die thans zelf naar zaad visschen, doen dit voor hun eigen gepachte banken. Voor het geval er nog een enkele maal van handel sprake is, wordt gemiddeld 4W tii OLIEFABRIEKEM MV._ AMSTERDAM.o. U moet mij excuseeren, madame, zeide zij, haar de hand toestekend, mijn hoofdpijn is erger geworden, als u het niet onbeleefd vindt, wou ik nu maar naar bed gaan. Madame stond langzaam van haar stoel op en zei Ja, het is een vermoeiende dag voor je geweest, die niet zoo'n gelukkig einde heeft, als je wel had mogen verwachten. Je wilt het mij zeker wel vergeven. Zij sloeg haar arm om Valga heen. Dat ik iets zei, was meer uit zorg en angst voor jou, ik heb je lief gekregen en ik zou niet kunnen verdragen, dat je schoon jong leven bedorven werd door een onwaar dig man Ik ben er van overtuigd, dat u met goede bedoelingen spreekt, madame, zei Valga koeltjes, excuseer, dat ik u nu goeden- nacht wensch. Goedennacht, lief kind. Je ziet zoo bleek. Beschouw mij maar als je beste vrien din, lady Valga. Met kloppend hart zocht Valga haar kamer op en zij bleef nog lang zitten nadenken over de gebeurtenissen van de laatste paar uren. De woorden van madame De Bernier hadden haar met schrik vervuld. De woorden „de persoon, dien je Aldred Barenstowe noemt" klonken haar nog in ooren, evenals de toon, waarop madame het woord „Aldred" had uit gesproken, dit laatste deed haar wangen van schaamte gloeien. Zij trachtte de gebeurtenis sen van den dag nog eens verstandig en kalm te overwegen. Madame Bernier was al leen in de kerk achtergebleven. Zij had ge zorgd dat zij daar alleen kon blijven. Was het mogelijk dat zij geweten had, wie de organist was en dat zij hem had willen spreken Voor dat de kerkdienst begon, had Valga Aldred nog even gezien en toen hij haar op de gewo ne wijze begroet, toen had hij nog niets wat hem hinderde, daar was zij van verzekerd en 50 ct. per baal berekend. De vrije visscherij naar zeer kleine mosselen is thans veel meer beperkt dan voorheen. De groote mosselbanken binnen den afsluitdijk zijn door de ver zoeting van 't IJsselmeerwater geheel uitgestorven. En op de groote bank ten Noorden van Wieringen, de z.g.n. Lutjeswaard, waar veel klein mossel zaad moet liggen, mag niet worden gevischt. Door 6 zeilvaartuigen wordt dage lijks nog naar zaad gevischt op de Kromme Balg bij het Marsdiep, óók voor verzending naar de Zeeuwsche banken. Schooltandverzorging te W.-Waard. De dienst der schooltandverzorging in dit district is alhier in de o.l. school begonnen. Als tandarts werd aangesteld de heer J. de Jong te Amsterdam, die ge durende een aantal jaren gemeentelijk schooltandarts te Haarlem is geweest (wegens bezuiniging is de dienst te Haarlem stopgezet) en dus op dit ge bied zeer veel ervaring heeft. Wat het tandheelkundige gedeelte betreft zal de dienst onder toezicht staan van de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde, welke jaarlijks con trole zal doen uitoefenen op de verrich te behandelingen door een harer des kundigen. De administratie werd ingericht op aanwijzingen van mr. dr. van Zanten (directeur van het bureau voor statis tiek der gemeente Amsterdam. Voor elk kind wordt een onderzoek- en be- handelkaart aangelegd, waarop nauw keurig wordt aangeteekend hetgeen bij onderzoek wordt gevonden en de behndelingen die worden verricht. Deze kaart geldt de geheele school tijd, zoodat er bij halfjaarlijks onder zoek 12-14 keer de gang van zaken op wordt aangeteekend. Dit is het werk van de assistente van den tandarts later, toen zij hem op de klippen ontmoette, was er een groote verandering over hem ge komen en daarvan kon zij het geheim niet oplossen. En toch, als de hertog d'Orvée Aldred vroe ger herkend had, waarom had hij zich dan zwijgend laten voorstellen en niet gezegd Mijnheer Barenstowe en ik hebben el kander al vroeger ontmoet? Weer klonken haar die woorden in de oo ien „de persoon, dien je Aldred Barenstowe noemt", wat beteekende dit alles. Als Aldred niet Barenstowe was, wie was hij dan Zij kon niet langer denken, haar hoofd duizelde en zij kon geen oplossing van het raadsel vinden. Plotseling herinnerde zij zich de woorden van Aldred „Wat je ook van mij hooren kunt, is gelogen, ik ben onschuldig". Neen, zij behoefde niet bang te zijn. Zij slaakte een zucht van verlichting, stond op en keek naar buiten in den donkeren nacht. Op korten af stand tusschen de boomen kon zij een licht zien branden, dat was Aldred's lamp. Hij was ook wakker en overdacht den toestand. Er kwam een teedere uitdrukking in haar oogen, toen zij op dat licht rustten en met een zach- ten kreet strekte zij de handen er naar uit. Mijn beminde Mijn liefste Ik ben het niet vergeten, ik zal je vertrouwen en liefheb ben tot het einde. Moge de hemel ons bij staan, dat wij spoedig bijeengebracht kunnen worden Aldred Barenstowe liep in zijn eigen huls- je ook de kamer op en neer. Dien nacht was er geen rust voor hem te vinden en hij durfde niet gaan slapen uit angst dat In zijn slaap de gehate gezichten van Dola de Bernier en Frangois d'Orvée zou den komen tusschen hem en het meisje, dat hij liefhad. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1