TWEEDE BLAD. VRIJDAG 12 JUNI 1936 No. 47 NIEUWS- £N ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT de notulen van de vorige vergadering, terwijl de Heer de Jong, penningmeester, verslag uit brengt. Tot haar leedwezen moet de vergadering constateeren dat de opbrengst van de lijsten voor het schoolreisje i 100 is teruggeloo- schulden komen in het kqrt hierop neer, dat De Vries beginnen meer en meer naar aan de obligatiehouders en aan hen, die aan voren te komen. In de laatste wed- S.S. of aan H.S. óp' schuldbekentenis geld strijd te Leeuwarden werd De Vries, hebben geleend, de gelegenheid zal worden bij een valpartij van Pijnenburg, gekop geboden, om hun obligaties en schuldbeken- peld met Slaats en maakte toen een tenissen in te ruilen voor staatsobligaties. De zeer goeden indruk. De andere ren- rentevoet der nieuwe staatsobligaties zal voor nerS zijn stuk voor stuk vechters, zij Pen- Ht is wel eens zaak de burgerij daarop alle te converteeren, spoorwegleeningen ge- zullen het veld uit elkaar trachten te te wijzen. Als deze opbrengst nog meer terug- lijkelijk op 3 pCt. worden gesteld. rukken en het zal steeds jachten en loopt komt de Vereeniging er financiëel be- Het ligt in de bedoeling, de gelegenheid jachten zijn en dan zal zeker de sterk- denkelijk voor te staan. De reisjes zullen dan tot inruiling tegen staatsobligatie^ aanstonds ste winnen. minder groot moeten worden opgezet. Ook na aanneming van het wetsontwerp open te De Directie zit echter niet stil om bet gemeentelijke subsidie zal men noode kun stellen. 'goede programma's in elkaar te zetten. nen missen. Voorzitter hoopt dat dit wederom j Het ligt in de bedoeling, dat de Staat een Zoo zuilen we met Kermis een inter- j zoodanig deel van de spoorwegschuld, die op nationaal program krijgen zooals hier f 31 December 1935 rond f 412 millioen bedroeg, nog niet is verreden. zal overnemen, als overeenkomst met de De zeer bekende proiession ris A, J INKUILEN VAN GRAS IN DE WIERINGERMEER. OVER zal worden verstrekt, maar gezien de financi- ëele moeilijkheden der gemeente staat dit geenszins vast. De aftredende leden van het bestuur, de Heeren van 't Hof en N. Kaan worden beiden herkozen. Hierna volgde de samenstelling van het reisprogramma voor de kinderen van de hoo- overkapitalisatie, die een rechtstreeksch ge- Braspenninx en J. Braspenninx (wie volg is van de te lage afschrijving in de ja- kent de Bias niet) de Gebr. Vroomen, ren vóór 1925 en die door de bovengenoemde yan Scheijndel-Van de. Broek De commissie in 1927 op f 229 millioen is becij- Kuijscher-Ramerlink (een van hc ferd. sterkste prof. koppel uit België) Jaset- ëere klassen, die het eerst aan de beurt zijn, De staat zal dit offer brengen door in de Schotma .zesdagen-renners, Kuiper Plm. 100 in getal, eerste plaats de Staatsspoorwegen, welke Klink W. Metz J. van der Heijden Men geeft er de voorkeur aan per bus te zoowel naar de gekapitaliseerde huur als vol- zullen dan starten. reizen. Met 4 bussen zal de reis moeten wor- gens het bedrag, dat thans nog ter zake van Voor deze wedstrijd, waar enorme den aanvaard. Zij zal plaats vinden op Dlns- spoorwegaanleg in de Staatsschuld aanwezig belangstelling voor zal bestaan, wor- dag 30 Juni a.s. GRAS KUILEN EN ken- is' een waarde van rond f 100 milboen ver- den voorverkoopkaarten verkocht. Wij Het reisprogramma luidt als volgt: 7 uur 1 in die gevallen waar men het kuilgras ge- tegenwoordigen, bi de nieuwe „NV. de Neder- raden een ieder, die deze wedstrijd wil vertrek van Hippo, na pauze te Alkmaar -HOOIEN. wonnen heeft ten koste van het hooiland landsche spoorwegen" in te brengen tegen zien, daarom aan, daarvan gebruik te ±10 uur in Amsterdam. Van 19.30—2 uur in Wij zitten al volop in de hooitijd en voor zal men in feite niet zoo heel veel meer op over&lft€ van een bedrag van f 10 millioen maken om niet teleurgesteld te wor- Artls, waar wordt gegeten. Daarna volgt nog het geven van eenig technisch advies is het de krachtvoeder aankoop kunnen sparen dan aan aandeelen- Hierdoor komt op de balans den daar de toeloop zeer groot zal zijn. een bezoek aan Schiphol. —- uNadere bijzonderheden zullen nog bekend gemaakt worden. Ik weet wel dat men tegen het vorenstaan-1 nu aan het hooien gaan. de kan aanvoeren dat men via de weg van al rijkelijk laat. Toch wil ik in deze dagen ingeval men het nu gekuilde ook als hooi f 90 mimoen beschikbaar, dat aan de afschrij nog even de aandacht vragen van die gras- had gewonnen. vingsrekeningen kan worden toegevoegd, landgebruikers welke al hebben gekuil en die j ik weet wel dat men tegen het vorenstaan-1 Voorts ziet de staat zijn bezit verminderen, doordat het in 1921 op zijn aandeelen op In de eerste plaats kan ik wel vertellen dat het kuilen toch bespaard heeft op uitspoe- naam ^storte bedrag van f 4.950.000 bij de het aantal silo's in Noordholland sterk is toe- lingsverliezen die men bij hooien onvermij- li(Iuidatie zal blijken verloren te zijn. genomen in 1936; er zullen nu wel ongeveer delijk had gekregen; hiermede is zeker al 111 het wetsontwerP vraagt de Regeering de een 200 van dergelijke bergruimten zijn te wat te winnen, maar de eigenlijke besparing machtigingen, welke zij behoeft, ten einde vinden benoorden het IJ. op de krachtvoederrekening is op deze manier het hierboven, toegelichte plan te kunnen Verreweg de grootste hoeveelheid kuilgras slechts van een zoodanig geringe beteekenis u^voeren- is echter dit seizoen nog geborgen in grond- dat het straks niet in die mate zal meevallen Bedacht moge voorts worden, dat er geen kuilen, kuilhopen op de grond, weinig of als men zich soms al voorstelt, slecht afgedekt. Een werkelijke besparing is gelegen in hel Dit zou nog niet zoo erg zijn indien men winnen van kuilgras naast de gewone portie tenminste voldoende straf de hand had ge- hooihierbij neemt men dus niet van het De terugreis zal worden aanvaard over Haarlem. Het bestuur zal dit plan nog nader uitwerken. AANBESTEDING. De rondvraag leverde niets op. Hierna slui- Vanwege den Rijkswaterstaat is aan ting. sprake van zou kunnen zijn het geheele spoor wegtekort te dekken uitsluitend door een fi- nancieele reconstructie. Verdere besparing zal moeten komen door b.v. verdere ophef- houden aan het tempo; in een zeer groot hooiland af om te kuilen, maar men heeft ,fing,van de meesfc verliesgevende lijnen en aantal gevallen zal de massa veel warmer dan van het „koeland" tijdelijk een perceel geworden zijn dan noodzakelijk is met het afgenomen voor de winning van kuilgras. oog op een gunstig resultaat. In de tweede plaats wil ik er op wijzen dat de strekking van dit artikel niet bedoeld is als een nabeschouwing inzake hetgeen Is geschied en waaraan in de meeste gevallen toch niet veel meer is te veranderen, maar dat ik de aandacht wil vestigen op het vol gende Het gras inkuilen is dit jaar door sommi ge gezien als een soort mode waaraan niet te ontkomen valtik doel hier op die gebrui kers welke niet van te voren met zekerheid van plan waren om een bepaald perceel klaar te maken voor de kuil en die toch zijn gaan kuilen. Nu was er dit seizoen vrij veel moge lijk op het punt van graskuilerij o.a. omdat er in Noordholland een zoodanig verloop van de grasgroei plaats vond dat men vroeg zou moeten maaien, voor hooi wel wat rijkelijk vroeg met het oog op de weersgesteldheid. De bijzonder vroege stukjes bij huis die toch moeilijk hooien zijn zoo nogal eens in de kuil geraakt en dat kwam mooi van Das ook, men ontlastte daardoor immers ook de drukke hooitijd al aardig Het is juist deze gang van zaken, waar ik nu al op wil wijzen, die straks in de stalpe- riode wel eenige teleurstelling kan veroorza- Ik meen op het bovenstaande den nadruk, te moeten vestigen omdat ik weet daü in zeer vele gevallen te gemakkelijk over deze zaak wordt gedacht en dat kan niet. anders dan tot teleurstelling leiden, indien men gedacht heeft met kuilen inplaats van hooien, nu eens flink vooruit te zijn gekomen. Mijn standpunt is steeds geweest en zal voorloopig ook niet anders zijn dat graskui- len een uitstekend hulpmiddel is voor de stal- voederperiode, maar het economische voor deel schuilt in het feit dat men het kuilgras heeft gewonnen naast het hooi (dus geen kuil inplaats van hooi) en wel in een tijd (Mei, le helft of herfst) dat men anders toch geen goed wintervoedsel van het gewas op een andere manier kan maken. Is men straks nog in de gelegenheid een stukje extra te hooien dan zal diegene welke het met het bovenstaande eens is en die iets te corrigeeren heeft nog het een en ander gunstig kunnen herstellen, gunstig voor de komende stalperiode. De rijkslandbouwconsulent, Ir. G. LIENESCH. bevrijding van verouderde en te bezwaarlijk geworden exploitatie-contracten, voortzetting van de versobering der bedrijfsorganisatie en dergelijke, welke maatregelen door de voor stellen worden vergemakkelijkt of mogelijk gemaakt, doch waarvan de geldelijke gevol gen thans niet onder cijfers gebracht kunnen worden. Ons Lichaam en onze Gezondheid. de SPOORWEGBEDRIJF WORDT GEREORGANISEERD. INHALEN ACHTERSTAND BEPERKT TOT EENIGE MILLIOENEN. Verdere besparing noodig. Ingediend is een wetsontwerp tot reorganisatie van het Spoorwegbedrijf. van de belangrijke oorzaken der financieele moeilijkheden, waarin het spoorwegbedrijf thans verkeert, worden vermeld. De ver scherpte concurrentie met de weinig kapi taalintensieve autodiensten heeft voor de spoorwegen het vraagstuk der overkapitalisa tie steeds meer acuut doen worden. Het inhalen van den achterstand is tot slechts eenige millioenen guldens beperkt In de Memorie van Toelichting zeggen de gebleven en nu de productieve waarde de Ministers van Waterstaat en van Financiën spoorwegen blijft dalen, is allengs een toe- o m stand ontstaan, welke grondige herziening Gelijk reeds in de Memorie van Toelichting onvermijdelijk maakt. op het wetsontwerp tot verlaging der open- Middelen tot verbetering, bare uitgaven is uiteengezet, is het bedrijfs-| Genezing moet worden gezocht in verschil- tekort der Spoorwegen, dat zulk een zwaren lende richtingen. Vooreerst is het noodig, de en nog steeds stijgenden druk legt op het, taak, die de spoorwegen te midden van an- Haarverven schadelijk voor gezondheid Onder de haarverfmiddelen kan men drie groote groepen onderscheiden die uit plantaardige stoffen, die uit me taalverbindingen en die uit organische verbindingen van de benzol reeks. Alle plantaardige stoffen, die voor haar kleurmiddelen gebruikt worden, zijn volkomen onschadelijk. Als het gebruik van henna-kleurmiddelen tot ontste kingen leidt, dan ligt dat hieraan, dat henna, hetwelk een plantaardige stof met metaalverbindingen of de orga nische verbindingen van de benzol reeks gecombineerd werd. Men heeft ook reeds vastgesteld, dat vele van de ze z.g. henna-preparaten in het geheel geen henna bevatten. Evenals sommi ge menschen bij behandeling met jo dium, kinine, enz. overgevoeligheids reacties vertoonen, zijn ook de organi sche stoffen voor het kleuren der ha ren bij sommige personen de oorzaak van het optreden van huidontstekin gen. Wil men de daarmede gepaard gaande pijnlijke verschijnselen vermij den, dan verdient het aanbeveling, het bewuste haarkleurmiddel vooraf op een of andere gevoelige plek van de huid te probeeren. Vertoont zich bin nen de 24 uur geen ontsteking, dan kan het mdidel zonder eenig bezwaar worden toegepast. Deze proef moet men men niet alleen nemen, als men een nieuw middel wil gebruiken, doch ook bij een bekend. Overigens zal ieder, die ma f 10.50; ppiu haarverfmiddel wil srebruikenJ f 4.10; Ma besteed het uitvoeren van baggerwer- ken in de vaargeul ten Noorden van de buitenhaven te Kornwerderzand en in den mond van de buitenhaven te Den Oever. Laagste inschrijver was P. Spek te Sliedrecht voor f 14.674., Bruin en niet verbrand. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrême In de loop van deze week en de volgende week zullen weer inteekenlijsten worden aan geboden. Gaarne doen wij een beroep op de Burgerij om met milde hand te geven opdat aan de kinderen een mooie, leerzame dag kan worden bereid. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Dinsdag hebben een 80-tal dames der afd. Wieringen v. d. Bond van Plattelandsvrouwen in 4 autobussen een uitstapte gemaakt naar Zeist. 's Morgens 7.30 uur reden de bussen van Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Wieringen af en zetten koers naar Schiphol, alwaar alles in oogenschouw werd genomen. Vanaf de le vliegmachine door Fokker ge bouwd tot de groote Indië - vliegtuigen zoo als Douglas enz. Welk een machtig gezicht BURGERLIJKEN STAND van 5 li Juni 1936. Geboren Dirk Reinder, z.v. D. P. IJpma en S. HummelJan, z.v. J. Wagenaar en R. Blom Jacob, z.v. J. Bakker en G. Halfweeg; Alida, Catharina, Gerarda, d.v. C. J. Kroon en T. E. Luijt. Getrouwd M. Th. van Hoesel en A. M. Schoonen. Overleden Anna Engelina Rasch, oud 1 dag, d.v. Th. A. Rasch en C. BoerdijkGriet je Jonk, 1 jaar, d.v. J. Jonk en B. Haan Overleden te Alkmaar Jacob Gorter, 29 jaar, man van A. Asjes; overleden te Den Helder: Marie Berkhout, 4 jaren, d.v. A. W. Berkhout enj M. v. d. Zee. als men de machines zag starten voor Malmo. (Kopenhage), Londen enz. Een 30-tal dames kon dan ook niet nalaten een vliegtochtje boven de stad te maken. Na een kop koffie te hebben genuttigd, werd de reis langs de Vecht over Utrecht naar Zeist voortgezet. Daar werd de Gero- fabriek bezichtigd. Geen der dames kon zich indenken dat de vorken en lepels, welke da gelijks worden gebruikt, zulk een enorme behandeling krijgen. Op 't laatst werden de show-kamers getoond, alwaar niet alleen luxe voorwerpen, doch ook van Zilmeta prac- tische keukenvoorwerpen te bezichtigen wa ren. Als aandenken kreeg iedere bezoekster een zilveren lepeltje mee naar huis. Hierna werd ons door den zeer vriendelijken leider der fabriek een thea aangeboden in Soesterberg. Werkelijk, een bezoek aan de Gero-fabriek is alleszins de tocht naar Zeist ONDERWIJS. Ter tijdelijke vervanging van den Heer P. Overeem, onderwijzer aan de O. L. School te Oosterland aan wien ziekte verlof is verleend, is benoemd de Heer M'. Hooijberg te Kwadijk. waard. Dit bleek ook wel, daar even voor ons SUCCES-NIEUWS. Zondag gaat Succes II een afd- u*t Drente (v. d. Plattelandsvrouwen) naar J.V.C. (Julianadorp) om daar deel te deze fabriek bezocht hadden. Uit het restau- nemen aan de Seriewedstrijden. DINSDAGAVOND om half acht speelt Suc ces II haar laatste competitiewedstrijd eigen terrein tegen Wieringerwaard I. Dit zal voor de Successers nog een lastige wed strijd wezen. rant zag men de militaire vliegtuigen steeds weer omhoog en omlaag gaan. Beter en mooi er plekje om een kopje thee te gebruiken had op de Gero ons niet kunnen aanbieden. Zeer voldaan werd de terugreis aanvaard en werd in Soestdijk even gestopt bij het Paleis van Wijlen H. M. Koningin Moeder. In Hilversum werden het Raadhuis en de GELUKKIGE WINNAARS. Bij de door de Avro-studio bezichtigd. Indrukwekkend wa- „Stad Panarama" (Agent D. Kooij Hippo- ren deze zeer mooie gebouwen, lytushoef) gehouden Juni-verloting vielen Verder door het prachtige Gooi naar Am- deze keer twee prijzen van f 10.- op haar vol- sterdam, waar de dames een warme maaltijd gende abonné's, n.1. Nan Koorn Noorderbuurt wachten, en S. Wagenmaker Cz. te Vartrop, voorwaar een mooi buitenkansje. ,een haarverfmiddel wil gebruiken.. rijks-budget, te wijten aan verschillende oor-1 dere verkeersmiddelen hebben te vervullen, g0ed doen, het bij een betrouwbaar zaken. |opnieuw en zoo goed mogelijk te bepalen. |adregt te koopen waar voor de deugde In de eerste plaats heeft de crisis het ver- Een objectief onderzoek daaromtrent kan voer zoowel van personen als van goederen in slechts tot de conclusie leiden, dat, terwijl sterke mate doen afnemen. Daarbij komen andere moeilijkheden. Ter wijl eenerzij ds en door de internationale handelsbelemmeringen en door de algemeene daling van het welvaartspeil het aanbod van vervoer en goederen sterk is geslonken, heeft zich anderzijds zoowel in de personen- als in de vrachtauto een machtige concurrent ont wikkeld, die het railvervoer uit de deels mo nopolistische positie van vroeger heeft ver drongen. De samenwerking van beide oorzaken heeft op ae financieele uitkomsten van het spoor wegbedrijf een zeer nadeeligen invloed, welk nadeel nog is vergroot door de uitbreiding, die in de laatste jaren door het graven van kanalen aan het vervoer te water is gegeven. Alleen wegens de Juliana- en Twente-ka nalen lijden de spoorwegen, vervolgens een door de directie gemaakte berekening, een nadeel van netto omstreeks f 10 millioen 's jaars. Nog en vierde omstandigheid moet als een eenerzij ds de spoorwegen als middel van ver voer zoowel van personen als van goederen niet kunnen worden gemist, anderzijds spe ciaal wat het locale en regionale vervoer be treft, passender verkeersmiddelen zijn ont staan, waartegen de spoorwegen niet meer kunnen concurreeren. En eindelijk zal ook herziening in financi eel opzicht niet zijn te ontgaan, nu mede door de ontwikkeling der techniek de gebruiks waarde der spoorwegen zoodanig is gedaald, dat het vervoer de kapitaallasten geenszins meer kan dekken en de waarde van het ac tief door het totaal bedrag der schulden be langrijk wordt overtroffen. Deze overwegingen hebben de regeering geleid tot de overtuiging, dat het wenschelijk is, S.S. en H. S. samen te voegen In een nieu we „NV. de Nederlandsche Spoorwegen," ter- wel S.S. en H. S. zouden moeten worden ge liquideerd. Maatregelen inzake de schulden. De maatregelen met betrekking tot lijkheid van de samenstelling kan wor den ingestaan, want tal van dergelijke middelen, die metaalverbindingen be vatten, zijn bepaald schadelijk voor de gezondheid gebleken. GEMEENTE WIERINGEN. WIELERBAAN „WIERINGEN". Zondag 14 Juni belooft voor de Wielersport-liefhebbers weer een mooie dag te worden. Het programma, dat de Directie in elkaar gezet beeft, zal zeker in de smaak van het publiek vallen. Nu het koppel Kuiper-Klink in Alkmaar tegenover de profs, zulk een buitengewoon goed figuur heeft ge slagen, zullen zij alles op alles zetten om de bovenste plaats te bereiken. Het zal een geweldige strijd worden, daar het koppel Adam-Korridon zeer sterk is en Markus-Balk de favorie ten van Halfweg zeker niet mindei zijn. De renners Hiemstra, Leijenaar en OPBRENST ZONNESTRAAL. Mevr. Bergs Gien Tijsen f 12, Masta Siegers f 2.40; Annie Meijers f 5.30; Annie Smit f 5.50; Marie Lont Gd. f 6.50; Geer Snooij Wd. f 3.07; Tr. Koorn Vd. f 4.32; Tr. Snooij Sd. f 3.40; Bets Visser-Geer- lings f 2.90; R. v.d. Wal f 5.77; Annie Jansen f 6; Jannie Blaauboer f 5; Doortje Oudt f 3.26; Eliz. de Haan f 1.25; Mieke Poppen f 5; Marie Hegeman f 4.85; Dina Kok f 5.23; Sita Kooij f 4.35; Gezien Tijsen Jd. f 4.10; D. Dirks f 6.16; Sijtje Lont f 0.80; Ali Dek ker f 1.30; Marie Lont Dd. f 1.90; Stieneke Duijnker f 7.35; Reina Dijkshoorn f 4.65; Rad- di Kort f 2.90; Catrien Kaan f 1.50; Trieneke de Haan f 3.15; Gre Asjes f 0.90; Truus Bos- ker f 1.30. Gezamenlijk heeft deze collecte opgebracht f 137.06. OUDEN VAN DAGEN TOCHT. Woensdagavond kwam de comr^iis- SCHOOLREISJES. De vereeniging tot be vordering van getrouw schoolbezoek te Hip- polytushoef vergaderde Dinsdagavond in Hotel Kaan De opkomst was gering. De heer N. Kaan, voorzitter van de veree niging betreurde in zijn openingswoord dan ook de geringe opkomst doch sprak de wensch uit dat voor het doel meer belangstelling zou blijken te bestaan, waaraan spr. niet twij felde. De secretaris, de Heer Grooa leest daarop g oosterbeek sie in Hotel Centraal bijeen om te trachten ook dit jaar de ouden van dagen op een auto-rit te vergasten. Men kwam ten slotte overeen een tocht naar de hooidstad te maken. Per boot door de stad koffiedrin ken in de Bijenkorf en eten bij Heek. Als datum werd vastgesteld Woens dag 15 Juli. Vóór 1 Juli wordt gaarne deelname ingewacht van de ouden van dagen bij C. J. Bosker of J. N. Bruul, te H.-Hoef, bij P. Jongkind, De Haukes bij J. Poppen, Den Oever of bij De Kuiter, Tehuis „Noorderlicht." Ook van de auto-bezitters wordt voor dien datum gaarne opgave inge wacht of zij en bun wagen zich weder disponibel willen stellen. Tevens hopen wij, dat de burgerij weer iets wil bijdragen voor deze mooie dag voor onze bejaarden. Dames, die dit reeds vroeger deden, zullen ook nu weder een lijst presen teeren. Gezien bet medeleven door ieder met deze tocht twijfelen wij niet, of de be- noodigde gelden zullen wel weer bij elkaar komen.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3