27e JAARGANG DINSDAG ie JUNI 1936 No. 48 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE WIJZE VAN UITGIFTE DER ZUIDERZEEGRONDEN. VOOR UW TUINGRIND W.G.v. VLIET (Hotel Smit) MIDDENMEER. WIERINGER COURANT Dl*. H. Molhuysen schrijft in de N. H. Crt. Over dit onderwerp hoort men de laatste jaren weinig meer spreken. Vóór de Wierin- germeer medio 1930 droogviel, was het een punt van vaak levendige landbouwgedachten wisseling op congressen, algemeene vergade ringen van organisaties, van de broederschap van notarissen e. d. De inzichten liepen daar bij zóó sterk uiteen, dat eens de opmerking werd gemaakt, dat de uitgiften der nieuwe gronden nog meer moeite zou kosten dan de inpoldering. Het blijkt intusschen nogal te zijn meegevallen. Want hoewel de Wieringer- meer nu al bijna zes droog is en hoewel de vraag naar de definitieve bestemming der gronden meer en meer actuel is geworden, schijnt het onderwerp uit de publieke belang stelling te zijn verdwenen. Wat overigens, bij de benarde economische omstandigheden en den gespannen toestand op internationaal terrein, niet behoeft te verwonderen. Intsschen vordert het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder gestadig. Vol gens het laatste halfj aarlij ksche verslag, ver schenen in Januari 1936, is thans bij de cul tuurmaatschappij ±3900 H.A. bouwland in exploitatie, terwijl reeds 113 boerderijen en 21 perceelen land ter grootte van 4750 H.A. in pacht zijn uitgegeven, waarbij de pacht som op basis van z.g.n. mobiele pacht wordt bepaald. Ruim 2500 H.A. land is gedraineerd. Allengs is derhalve de helft van den polder in exploitatie genomen en binnen afzienbaren tijd mag worden verwacht, dat de regeering eerlang zal beslissen, hoe met de geheele voor cultuur gereed zijnde gronden zal worden gehandeld. Of is de beslissing al genomen Wij zouden het soms haast gelooven. Want zonder dat de regeering zich uitspreekt schijnt de Wieringermeerpolder tot domeingrond te worden gepromoveerd, bestemd om ten eeu wigen dage te worden verpacht. Een dergelijke gang van zaken zou echter indruischen tegen het advies van de Com missie inzake het bestudeeren van de uitgifte der Zuiderzeegronden, neergelegd in haar in, 1930 verschenen rapport. Deze geeft op blad zijden 42 en 43 als haar oordeel, dat de na- deelen van uitgifte der gronden in tijdpacht grooter zijn dan de voordeelen. Alleen in den| overgangstijd naar de erfpacht, welke deze commissie als den besten vorm van uitgifte beschouwt, is uitgifte in tijdpacht aan te be velen. Ook als aanvulling van erfpacht wordt tijdpacht aanbevelenswaard geacht. Het te genwoordig stelsel van de pacht vertoont, volgens de commissie, gebreken en daarom heeft zij zich zelfs beraden op verbetering. De regeering is natuurlijk vrij de adviezen der commissie al of niet op te volgen, doch het moet in ieder geval wenschelijk worden geacht, dat zij zich uitspreekt. Anders wor den zij, die zich hier tot medeoordeelen geroe pen gevoelen, overrompeld, hetgeen nu niet bepaald aangenaam is. Bovenstaande ontboezeming vindt haar aan leiding in het aan de regeering toegeschreven voornemen, uitvoering te geven aan het ad vies der genoemde commissie-Vissering, om een proef te nemen met exploitatie der Zui derzeegronden door de overheid. De Centrale Landbouworganisaties hebben hiervan tijdig kennis gekregen en hebben gemeend van haar afwijkende meening te moeten doen blijken. Dit neemt echter niet weg, dat belangrijke zaken als deze o.i. beter in het openbaar kunnen worden behandeld, bijv. in dien zin, dat de regeering het advies der landbouworganisaties zou inwinnen. Ten einde onze lezers in deze materie wat meer wegwijs te maken, zullen wij een en ander uiteenzetten aan de hand van het rapport der commissie-Vissering. Deze commissie heeft de navolgende wijze TIJDGEVOEL BIJ DIEREN, PLANTEN, MENSCHEN (uit een artikel van dr. P. Völkner in „Das Werk" Dusseldorp, Februari 1936). TLIOE merkwaardig het ook moge klinken, een soort „tijdzin" schijnt in het die renrijk wijdverbreid te zijn. Glim wormpjes bijvoorbeeld lichten onder norma le omstandigheden uitsluitend des nachts. Houdt men ze voortdurend in het donker, dan merkt men niettemin zeer duidelijk het ver schil is het buiten nacht, dan schitteren hun lichtpuntjes, veel helderder, dan wan neer het buiten dag is. Iets soortgelijks neemt men ook bij nachtvlinders waar. Deze insec ten bezitten de eigenschap, dat zij hun oo- gen kunnen instellen op het zien bij dag en het zien bij nacht.Nu hebben de geleerden vastgesteld, dat deze afwisselende instelling zich ook voltrekt, als men de dieren voortdu rend onder dezelfde belichting laat. Om nog een voorbeeld uit de vele te noemen, zeeane monen uit de gebieden van eb en vloed ge dragen zich op dezelfde wijze. Dergelijke ane monen, die dus slechts bij vloed door het water worden bedekt, doch bij bij eb droog komen te liggen, breiden tijdens den vloed hun vangarmen uitbij eb daarentegen trekken zij ze samen en sluiten zij hun mond van uitgifte der Zuiderzeegronden voor defi nitieve exploitatie in overweging genomen verkoop, staatsexploitatie, uitgifte in tijd pacht, uitgifte van erfpacht. Verkoop der gronden. Ten gunste daarvan werd o.m. aangevoerd, dat de Staat niet meer grond in eigendom behoort te hebben dan noodig is voor de uit oefening van zijn staatsrechtelijke functies en dus zeker geen privaat-bezit met daaraan verbonden kansen van voor- en nadeel. Voorts achtte de commissie den staat niet ingericht op een economisch beheer der Zuiderzeepol ders slechts particuliere exploitatie biedt waarborg voor een goed beheer der landbouw bedrijven. Inzonderheid voor den tuinbouw werd verkoop beter geacht dan verpachting. Bij gebruik van den grond door den eigenaar bestaat meer kans op het vestigen van een economisch krachtigen boerenstand, wat niet alleen voor den middenstand, maar tevens voor de gemeenten van groote beteekenis is. En ten slotte zou door verkoop van de gron den de schuldenlast van den Staat aanmer kelijk kunnen worden verlicht De groote meerderheid der commissie was evenwel van andere meening en wees verkoop van de hand. Het argument, dat de Staat niet meer on roerende goederen in eigendom moet hebben, dan strikt noodig is voor zijn staatsrechtelij ke functies, moet als verouderd worden be schouwd sedert er groote staatsbedrijven en bezittingen als het staatsmijnbedrijf en dat der posterijen bestaat. De uitkomsten dezer bedrijven doen zien, dat goed overheidsbeheer en economisch beleid vereenigbaar zijn. En al is het juist, dat de Staat niet meer schuldig mag maken dan noodig is, toch moet hij geen objecten uit handen geven, die later wel eens meer waard zouden kunnen worden, hetgeen ten nadeele van de belastingplichti gen zou zijn. Voorts bestaat bij verkoop kans, dat niet de landgebruiker, ten slotte het eigendoms recht verkrijgt, maar de geldbelegger. In het algemeen is het een ongewenschte toestand, dat eigenaar en gebruiker verschillende per sonen zijn. Om dit te verhinderen dient het gebruiksrecht niet al te vast te zijn. Verkoop aan pachters geeft geen enkelen waarborg, dat de grond later toch niet tot beleggings object zal worden gebruikt. Op deze gronden sprak de commissie zich in meerderheid uit tegen verkoop der Zuider zeegronden. Het stelsel, waarvoor ten slotte de commis sie het meest bleek te gevoelen was uitgifte in erfpacht met verander lijken canon. Gelijk reeds is opgemerkt is nog steeds niet bekend, welke de definitieve vorm van uit gifte zal zijn. Intusschen schijnt de regeering voornemens te zijn in zooverre gevolg te ge ven aan het advies der commissie-Vissering, dat zij een belangrijk deel der Wieringermeer gronden door de overheid bij wijze van proef wil doen exploiteeren. Daarbij schijnt te wor den overwogen één staatsbedrijf te creëren van 2 tot 3000 H.A. in den trant der Ameri- kaansche en Russische grootbedrijven. Wellicht, dat de Wieringermeerdirectie ten deze over cijfers beschikt. Een grootbedrijf van 2 tot 3000 H.A. lijkt ons echter veel te uitgestrekt. ENGELAND. De Negus bedankt voor het hartelijk welkom. In vereenigïng met ca. honderd an deren heeft een Hollandsche corres pondent van aangezicht tot aangezicht tegenover den Negus van Abessynië gestaan. Haile Selassie had hen laten noodigen naar den tuin van zijn huis in Prinses Gate in Kensington. Wij ont vingen een verklaring niet van de lippen van den vorst maar naar de on MAATSCHAPPELIJKE KRABBELS, miskenbare toon verraadde door hem| Door de welwillende medewerking opgesteld -- over de redene,n die hem van den Hoofd-inspecteur van het had genoopt zijn land te verlaten. In Staatstoezicht op de volksgezondheid de verklaring werd gewaagd van de j (Afd. Drankbestrijding) kwamen wij barbaarscheid waarmede de vijand in het bezit van de jaarcijfers omtrent den oorlog had gevoerd, van de ver woesting door de Italiaansche vlieg tuigen achter de gevechtsfronten aan- het verbruik van alcoholhoudende dranken in ons land over de laatste 25 jaar. gericht. Den Negus had de verwoesting) Wat ons bij de beschouwing van deze gezien. Zijn verklaring was die van een cijfers opvalt, is wel de sterke terug- betrouwbaar ooggetuige. Het gas had gang van het gebruik van alcoliolhou- kinderen, grijsaards en vrouwen in de dende dranken per inwoner, wat zeer dorpen fel en pijnigend geveld. De Ne- zeker een verblijdend verschijnsel is te gus had zich niet voorbereid op den!Roemen. oorlog, in vertrouwen op den Voiken- Voor 25 jaar werd per inwoner niet bond en den rechtvaardigheidszin'minder dan 7 liter sterke drank per van de naties van de wereld. En zoo voort. Men stond op een smetteloos kortge schoren ovaalvormig grasveld van den achtertuin. op den achtergrond bloeiden rhododendrons in een ver scheidenheid van donkere en lichte tinten. De dreun van Londen's verkeer was als altijd om ons heen. De Negus kwam uit zijn huis geloopen in een donkeren mantel over een roomkleu rig jak van lichte stof, een Abessijnsch kieedingstuk, dat sjaba heet. Zijn ge stalte is zeer klein en zijn bouw ten ger. Zijn fijn beschaafd gezicht is vol waardigheid. De kleine prinses, de kroonprins en de jongere hertog van Harrar volgden hun vader. De kleedij der prinsen was bereids verengelscht. Een legatie-gevolg met dr. Martm aan lie; liooid voltooide het oliicieele ge zelschap, dat de belangstelling irok van dienstmeisjes en lakeien in hui zen in de naaste omgeving. Men juichte hec gezelschap aarze lend toe. De ontmoeting was piecht- tig en kort. De fotograien en filmma kers moesten eerst worden geholpen. De Negus begaf zich op het gras veld en begon ten behoeve van de ge- iuidstrook van de filmcamera's een gesprek met zijn dochter, zijn oudsten zoon en den gezant. Daarna richtte Haile Selassie zich tot zijn gasten met woorden, die zij niet konden verstaan, maar die gelegenheid gaven het lichte en voor hun gehoor ook afgescheiden timbre van zijn stem te waardeeren. Een lid van het legatie-personeel ver taalde de in het Amharisch uitgespro ken zinnen in het Engelsch. Het speet den Negus dat hij. niet in het Engelsch kon spreken om rechtstreeks het Brit- sche publiek (de meeste journalisten waren Engelschen) dank te zeggen voor de vriendelijkheid en de hartelijk beid zijn ongelukkig land beloond. Meer vernam men niet uit zijn mond. De camera's bleven den Negus in den tuin achtervolgen, terwijl deze om den rhododendrons heen wandelde. Men kreeg en indruk dat de Negus nog niet lieelemaal op zijn gemak is in de Londensche lucht en dat de echte warmte van zijn ontvangst door het publiek hem zeer heeft getroffen. opening. Brengt men ze naar een aquarium over, dan behouden zij nog weken lang deze gewoonte parallel, met de wisselen van eb en vloed. Pas heel geleidelijk dringt het tot hen door, dat zulks een voorzorgsmaatregel niet langer noodig is. De nauwkeurigste onderzoekingen aan gaande den tijdzin heeft men evenwel met bijen verricht. Nadat reeds vroeger natuur onderzoekers en imkers hadden geconsta teerd, dat men den bijen kan aanwennen, eiken dag op een bepaald uur voor de „voe dering" (met suikerwater bijvoorbeeld) te verschijnen, heeft men onlangs systematische proeven betreffende den tijdzin van bijen genomen. Om te beginnen stelde stelde men de juistheid vast der bovenvermelde waar nemingen. Vervolgens nam men waar, dat de bijen, ook als men ze voortdurend in een donkere kamer bij constant zwakke verlich ting hield, op den vasten tijd voor de voede ring verschenen. De electriciteit der lucht bleek hierbij (anders dan men aanvankelijk mogelijk achtte) niet van invloed te zijn, zoo dat het bewijs is geleverd, dat bijen inderdaad tijdzin bezitten. Zelfs gelukte het de bijen er aan te wennen, slechts om de twee, drie of vier dagen op het vastgestelde uur ter voe dering te verschijnen I Voor de bijen vormt deze tijdzin eenvoudig een levensnoodzakelijkheid. In den bijenstaat Wenst ge voor ieder een rustigen ouden dag? Zorg dan dat arm oudje een pensioentje halen mag is immers een rationeele tijdindeeling niet minder noodig dan in de maatschappij der menschen. Immers de natuurlijke voedings bronnen der bijen, de nectar bevattende bloe men, zijn voor de bijen volstrekt niet op elk uur van den dag toegankelijk. Elke plant opent haar bloemen slechts gedurende een beperk ten tijd. Boekweit bijvoorbeeld opent haar bloesem weliswaar in de eerste morgenuren, doch daar staat tegenover, dat zij al van 9 a 10 uur des ochtends den bijen geen toe gang meer verleent. Cichorei sluit haar bloe men pas in de middaguren, bij de witte wa terlelie is dit pas om zes uur 's avonds het geval. De bijen zijn wel verplicht, zich naar deze „bloemenklok" te richten, willen zij zich niet blootstellen aan het gevaar, dat zij ver geefs op het zoeken van honing uitgaan. Boonen spreiden overdag breed hun blade ren uitdes nachts laten zij ze omlaag han gen. Belichtte men boonenplanten dag en nacht in dezelfde mate, dan bleek, dat zij niettemin nog gedurende eenigen tijd voort gingen, met regelmatige tusschenpoozen hun bladeren in te stellen op dag en nacht. Zij hielden daarbij nauwkeurig vast aan het gewone dagelij ksche rhythme van hun in vrijheid levende soortgenooten, ofschoon men ook in dit geval evenals bij de bijen nauwlet tend zorg droeg, dat de planten van de zich buiten voltrekkende opeenvolging der dagen jaar gebruikt, terwijl dit gebruik thans ruim D/kliter per inwoner bedraagt Het biergebruik is in 25 jaar tot de helft teruggeloopen. Voor 25 jaar werd per inwoner 34 liter en thans 17 liter gebruikt. Zoo is ook het wijnverbruik belangrijk lager. Voor 25 jaar was het verbruik IV2 liter per hoofd, wat thans op 0.9 li Ier is teruggeloopen. Voorts blijkt, dat het aantal vergun ningen en verloven A (verkoop van zwak-alcoholhoudende drank in het klein) in de laatste jaren een gestadi- gen teruggang vertoont. In 25 jaar is het aantal vergunnin gen dat in 1910 over het heele land 20414 bedroeg, verminderd tot 16019 en het aantal verloven A van 21479 tot 11267. Als men nu weet, dat in Nederland een kwarteeuw geleden op elke 140 in woners een vergunning of vei lof A werd aangetroffen en thans een op de 307 inwoners, dan zal men tot de con clusie moeten komen, dat wij thans een gunstiger beeld hebben verkregen. Dit zijn getallen, die ons doen zien, wat een staag werkende georganiseer de drankbestrijding op den duur berei ken kan. En dit niet op de eerste plaats door het invoeren van Drank wetten, maar vooral door het omzet ten der drinkzeden. Wat een slaven bevrijd, wat een leed verzacht, wat een tranen gedroogd, wat een armoede voorkomen, wat een weldaden bewezen aan mensch en maatschappij door de dankweer. lijk 24 procent intelligentie, 19 pro cent gezondheid, 9 procent vroom heid, 4 procent schoonheid 4 procent moraal 2 procent geld 1 procent jeugd en 1 procent familiebetrekkingen Ook hier dus elk wat wils. Weer een nieuw vak. Op eenige Parijache meisjesscholen is een nieuw vak ingevoerd. In de hoog ste klassen wordt les gegeven in het „zich opmaken" en wordt den meisjes gewezen hoe ze zich poederen moeten, hoe rouge opleggen en hoe ze vaardig de lippenstiit hebben te hanteeren. Verder wordt haar ook bijgebracht hoe ze haar huid goed kunnen onder houden. De leiding van deze scholen is is n.1. van oordeel dat het beter is dat de meisjes al vroeg verstand krijgen van schoonheidsmiddelen, dan dat ze zich later de huid met schadelijke pre paraten bederven. Soja-melk ter vervanging van koemelk. Langdurige proeven, welke in de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting te Batavia zijn genomen, hebben aange toond, dat soja-melk, bereid uit kede- lee-boonen een volledig succes is ge worden. Dit product wordt thans regel matig gebruikt als bij-voeding in de plaats van koe-melk. Het dagelijksch gebruik in deze inrichting bedraagt 8(J liter soja-melk, tot een kostprijs van 2V2 cent per liter. Hierdoor wordt een bedrag van 1800 gulden per jaar bezuinigd. De directeur van de C.B.Z. deelde aan het dagblad „De Locomotief" mede dat soja-melk, dat hij een belangrijk volksvoedsel acht. reeds in Zuid- en Midden-Java algemeen wordt gebruikt. De Javaan is nameleijk afkeerig van koemelk. BUITENLANDSCH NIEUWS. Een toepasselijk huwelijkscadeau. Een dokter, die een zeer drukke praktijk had in Kopenhagen, werd op een huwelijksfeest gevraagd. Den hee len dag was hij in de weer geweest en toen hij eindelijk des avonds klaar was, bedacht hij dat hij heelemaal ver geten had een geschenk voor het jon ge paar te koopen. Helaas, het was al laat en dus waren ook de winkels dicht. In allerijl zocht hij nu uit zijn verzameling, cadeaux, die hij van dank bare patiënten gekregen had en waaronder heel kostbare dingen wa ren - een fraaien taartschep. Dezen overhandigde hij de verheugde bruid. Doch plotseling bloosde zij en deed erg verlegen. Ze had den schep omge keerd en op den achterkant de inscrip tie gelezen „Hopend dat wij ook ver der zoo aangenaam zullen samenwer ken, de Vroedvrouwenvereeniging van Kopenhagen en Omstreken." Wat is in een huwelijk belangrijk Door middel van een enquette hebben de studenten van de New Yorksclie Universiteit uitgemaakt welke eigen schappen bij het kiezen van een vrouw voor het leven belangrijk zijn. 46 Pro- cent vond persoonlijkheid noodzake op geenerlei wijze iets konden „bespeuren." Hierdoor was het bewijs geleverd, dat ook sommige planten denzelfden mysterieuzen tijdzin bezitten als bijen. Merkwaardigerwijs komt men van tijd tot tijd ook boonen „met abnormalen aanleg" tegen, die zich bij de proeven in aanzienlijke mate blijken te „ver gissen" en er in plaats van den normalen dag op na gingen houden. Gelukkig heeft men tot dusver niet de wreede proef genomen, een mensch weken lang te kerkeren, met het doel bij hem een onderzoek in te stellen naar den merkwaardi- gen tijdzin. Waarschijnlijk zou in dat geval blijken, dat het meerendeel der proefperso nen zich, wat de lengte der dagen betreft, aanzienlijk zou vergissen. Eenigen tijd gele den heeft de Duitsche physioloog von Skram- lik een diepgaand onderzoek ingesteld naar de vraag, met welken graad van nauwkeurigheid de mensch bij machte is de lengte van een tijdruimte te schatten, te beginnen met een fractie van een seconde tob minuten en uren. Hij consateerde, dat men door oefening zijn prestaties in dit opzicht weliswaar in aan zienlijke mate kan verbeteren, doch dat niet temin de vaardigheid den tijd met vrij groote nauwkeurigheid te schatten bij voortduring tamelijk gering blijft. De fouten, welke iemand maakt, die zich in het schatten van den tijd heeft geoefend, zijn 400 maal zoo groot als de WIERINGERMEERPOLDER DE GRAANBEURS. Ondanks, dat er momenteel weinig valt te verhandelen, is het bezoek de laatste weken aan de Beurs steeds toenemende. Alleen van de Wieringermeer-directie wor den nu nog partijen aangeboden. Binnenkort, als de campagne aanvangt, te beginnen met het koolzaad, zal het aspect van de beurs wel een verandering ondergaan. DE RUNDVEE - FOKVEREENIGING WIE RINGERMEER. Momenteel zijn 18 leden aan gesloten met 350 koeien Reeds een mooi ge tal, dat zeker binnenkort zal uitbreiden als weder nieuwe pachters in de Meer komen. DE TROMMELZIEKTE De z.g. trommel ziekte onder het vee eischt weer. slachtoffers. Eenige dieren zijn aan deze ziekte, die in den regel door de jonge klaver wordt veroorzaakt, bezweken. BOUW GEGUND. De bouw van het woon huis, kantoor en garage te Middenmeer, on der architectuur van den heer F. Klein en voor rekening van 't accountantskantoor R. J. de Ridder en Zn. is gegund aan de laagste inschrijver fa. A. Kingma en Zn. te Slootdorp. Bekroond. De heer J. Ouderdijk al hier behaalde op de tentoonstelling te Opmeer met een merrie en veulen (k. bloed) een eerste prijs (f 15.) Tevens behaalde de heer J. L. Ouder dijk een eerv. vermelding met een in zending konijnen. of ander Verhardingsmateriaal afwijkingen van een horloge, 400.000 keer zoo groot als de afwijkingen van een precisie- horloge, 1.600.000 maal zoo groot als de on nauwkeurigheden van een kwartsklok, den geraffineerdsten en besten chronometer, waar over de menschheid beschikt. Desondanks kent men verschillende geval len, die er op schijnen te duiden, dat ook de mensch een tijdzin bezit. Merkwaardigerwijs schijnt de mensch namelijk, als hij slaapt, beter den tijd te kunnen schatten, dan als hij wakker is. Het is in elk geval een bekend feit, dat tal van menschen in staat zijn, op een willekeurig uur wakker te worden, indien zij zich dit hebben voorgenomen, alvorens zij des avonds gingen slapen. Ook in den toestand van hypnose treedt bij den mensch het bezit van een tijdzin aan den dagindien men iemand, die onder hypnose verkeert, een taak opdraagt, met bevel haar in tien of twintig minten te volbrengen, dan neemt hij in den regel, zonder over een horloge te beschikken, met verbazingwekkende nauwkeurigheid den hem voorgeschreven tijd in acht. Op welke wijze deze merkwaardige prestaties worden geleverd, heeft de wetenschap tot dusver on danks alle moeite niet vermogen vast te stellen. Derhalve zal het nog wel geruimen tijd duren, alvorens de mysteriën van dit merkwaardigste van alle zintuiger ontsluierd zullen zijn.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3