je/tl 27e JAARGANG VRIJDAG 10 JUNI 1936 No. -4 0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Voor Uwe 4f^^ezondVteid OPBRENGST VAN ONROEREND GOED HET MYSTERIE. „WIERINGERMEER" NAAR HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I 1.—. UITGEVER: CORN. J. BOfeKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 u steeds het goede en het beste, daarom alleen ASPIRIN-^Tn TABLETTEN bayir en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tat>l. a 10 ctb door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 9. Hoe eenvoudig de vragen ook lijken, welke met betrekking tot de opbrengst van onroe rend goed in het aangiftebiljet gedaan wor den, toch liggen ook op dit terrein, evenals op het overige, uitgestrekte fiscale gebied tal rijke voetangels en klemmen. De vragen wel ke ook in deze rubriek met betrekking tot dit onderwerp gesteld worden, bewijzen, dat die eenvoudigheid maar schijn is. Bij de be paling van de opbrengst van onroerend goed diene men allereerst in het oog te houden, dat de wet op de inkomstenbelasting tweeër lei soort onroerend goed kentonroerend goed als privé-vermogen en onroerend goed als zaakvermogën. Deze onderscheiding ligt in art. 5 der wet, dat sprekende over de opbrengst van onroerend zegt, dat hieronder is te verstaan de opbrengst van die onroeren de goederen welke verkregen wordt anders dan door de uitoefening van een beroep of bedrijf. In het laatste geval toch valt die opbrengst onder artikel 7 opbrengst van onderneming en arbeid. Een verschil dat al leen reeds hierom van groot belang is, omdat men op onroerend goed behoorend tot het zaakvermogen mag afschrijven, en op onroe rend goed, behoorend tot het privé vermo gen niet. Als opbrengst van onroerend goed worden beschouwd „voordeelen die" aldus begint art. 5. Het woordje „voordeelen" doet denken aan geldelijke profijten. Toch behoeft het „voor deel" niet te bestaan in ontvangst in eeniger- lei vorm „genot" was daarom wel zoo juist geweest. Het gebruiken van een huis voor huishoudelijk doeleinden (privé-doeleinden ware beter geweest) is eigenlijk evenmin in komen als het gebruik van een auto. Toch rekent den wet het tot inkomen. Waarom Hij die zijn geld in effecten belegt en daar van b.v. f 1000 rente trekt, betaalt van dit bedrag inkomstenbelasting, het zou dus on billijk zijn en in strijd met de bedoeling van de wet, hem, die zijn geld in eigen huis be legd heeft, en op deze wijze profijt van zijn geld trekt, hiervoor niet te belasten. Niet al leen voor een huis geldt ditook grond, park of moestuin, kan men in eigen gebruik be zitten en evenzeer wordt de huurwaarde daarvan als inkomen aangemerkt. Welke vruchten men van zoodanigen tuin mocht trekken, blijft echter buiten beschouwing. Ook al zouden daarin de kostbaarste en heer lijkste producten gekweekt, niet de waarde dier producten, doch de huurwaarde van dien grond, dat wil zeggen, het bedrag dat FEUILLETON ii.) Ja, ik ben ook niet van plan om je ver wijten te doen. Valga heeft mij alles duidelijk uitgelegd, maar daarover wou ik je just spre ken, Barenstowe Ik wou, dat je mij open en oprecht alles omtrent jezelf vertelde, wat het ook is. Ik zou niets liever willen, als het mij maar mogelijk was, antwoordde Aldred, als ik het u zeggen kon, dan zou ik het zeker doen, maar mijn lippen zijn verzegeld en zelfs om het meisje te winnen, dat ik zou willen hebben, kan ik ze niet openen. De hertog bleef een oogenblik zwijgend zit ten en zijn gelaat stond strak van zenuwach tigheid. Ik houd niet van geheimzinnigheid, Ba renstowe, zei hij op zachten toon, misschien beteekent het niets en misschien ook veel. Ik houd er niet van. Aldred zat een weinig voorovergebogen on der het rooken naar den grond te staren. De hertog keek hem onderzoekend aan trachtte vergeefs zijn geheim in zijn oogen te lezen, maar het fraaie, klassiek gevormde gelaat zeide hem niets dan dat er wanhoop en een diepgaand verdriet uit sprak. Het was niet het gelaat van een man, die kwaad had gedaan of tot een misdaad in staat was, dacht de hertog. Neen, wat de slagboom ook was tusschen hem en Valga, die was niet opgeworpen door kwaad dat Aldred gedaan had, daarvan voelde de diplomaat zich over tuigd. De geheele zaak deed hem onuitspre men er als huursom bij verhuur onder nor male omstandigheden voor zou kunnen be dingen, is maatstaf voor de bepaling der- op brengst. .Normale omstandigheden" brengt mede, dat men huis met erbij behoorende tuin beschouwt als bestemd voor privége- gebruik, wat een kweeker eventueel voor dien tuin als huursom zou willen betalen, is hier van geen belang. Dit sluit in zich, dat de kosten tot verwerving dier producten even min een rol spelen, en bij de bepaling van de zuivere huurwaarde buiten beschouwing dienen te blijven. Natuurlijk mag men, ter verkrijging van de netto-huurwaarde, in mindering van de bruto-opbrengst, hetzij dat deze bestaat in ontvangst en huur hetzij in genot voor eigen gebruik, alle onkosten brengen welke op die opbrengst drukken, dus alle noodzakelijke lasten (grond, straat-, rioolbelasting enz.) en alle kosten van onderhoud en assurantie. Let welonderhoud dus geen kosten tot verbetering van huis of grond. Hierbij komt men vaak voor het geval te staan dat de kosten zoo groot zijn, dat van een restant opbrengst geen sprake meer is. Wij doelen niet op abnormale kosten wegens bouwvallig worden, maar bijvoorbeeld het schilderwerk. Het schilderen van uw huis brengt soms dergelijke kosten mede, dat met de ander gewone onkosten erbij, de geheele opbrengst of huurwaarde kan verdwijnen. Men heeft wel eens gevraagd of het juist was die schil- derkosten inééns in mindering te brengen. De inspecteurs laten het veelal toe, ofschoon het juister zou zijn, indien die kosten werden ver deeld over het aantal jaren dat het schilder werk meegaat; immers mén mag slechts in mindering brengen van de j aarlij ksche op brengst de jaarlij ksche kosten, en niet de kosten welke op vier of vijf jaren drukken. Opbrengst is" dus ook genot van onroerend goed door gebruik voor „huishoudelijke" doel einden. Hieronder valt echter ook het ge bruik van schuren, garage's stallen, al wor den deze niet voor het „huishouden" gebe zigd. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat wijl het genot van schuren enz. een zekere geldswaarde vertegenwoordigt en bijdraagt om te voorzien in de levensbehoeften in rui meren zin van de belanghebbende, dit genot als inkomen is te bescouwen. Vandaar dat wij zoojuist opmerkten, dat in den aanhef van artikel 5 het woord „genot" beter zou zijn geweest dan „voordeelen." Niet alleen de eigenaar van onroerend goed kan belastingplichtig zijn volgens artikel 5. Hij, die een huis kosteloos van den eigenaar mag bewonen valt evenzeer onder dit artikel. Alle voordeelen welke men van privé-onroe- rend goed geniet vallen onder artikel 5, en daar onder valt ook het om niet bewonen van een huis, onverschillig of men het genot daarvan heeft krachtens een zakelijk dan wel een persoonlijk recht. Directeur Mr. J. H. van DOORNE AdviseurC. P. Vergouwen. Kerkring No. 3, Middenmeer. Administratief. Belastingzaken. Spreekuur iederen Woensdag van 101 uur in Hotel Smit, Middenmeer. BINNENLANDSCH NIEUWS. Voetballer na botsing gestorven. Weduwe en vier kinderen blij ven achter. Zondag, tijdens een veteranen-voet balwedstrijd had te Schijndel (N.-Br.) een ongeluk plaats, dat tragische ge volgen heeft gehad. De 36-jarige A. v.d. Wetering bot ste tegen een anderen speler op en kwam te vallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht dat hij bewuste loos bleef liggen. Hij bleek ernstig te zijn gewond en werd naar zijn woning overgebracht. De toestand van het slachtoffer verergerde dermate, dat hij in den daarop volgenden nacht aan de gevolgen is overleden. Van der W. laat een weduwe met vier jonge kinde ren achter. OVERVAL OP OUDE VROUW. Dinsdagmorgen is een brutale over val geschied bij twee oude menschen, wonende in de Klapstraat te Etenaken- Wylre (Limb.) Tegen elf uur vervoegde een net ge kleed persoon zich in verschillende daargelegen woningen en gaf zich uit voor ambtenaar der belastingen. Bij de twee bovengenoemde oude menschen kwam hij ook binnen en vernam al spoedig van de vrouw, dat zij alleen thuis was en twee dagen geleden een koe had verkocht. Onverwacht werd de vrouw daarna door den man over rompeld en onder bedreiging moest zij zeggen waar het geld was verbor gen. De dief stopte haar een prop in den mond en legde haar op het bed. Daarna maakte hij zich uit de voeten. Het geld nam hij mede. DOOR EEN STIER GEDOOD. Bij het vastzetten van een 2-jarigen stier in een weiland te Numansdorp werd Maandag de 48-jarige veehouder M. Kalis door het woest geworden dier zoodanig toegetakeld, dat hij aan den kant van een sloot bleef liggen met ernstige inwendige kneuzingen en eenige gebroken ribben. Dr. Hartman vervoerde den man per auto naar zijn woning. Zijn toestand baart zorg. Door een drijfriem gegrepen. Woensdagmorgen om 7 uur is de 18- jarige landbouwerszoon A. Nabuurs van de Vullingshoeve te Venraay (L.) tusschen de drijfriemen van de maal- molen en tractor geraakt en vrijwel op slag gedood. De geneeskundige dienst kon geen hulp meer bieden. kelijk leed. Hij mocht Aldred gaarne lijden, zelfs nu voelde hij zich nog meer tot hem aan getrokken dan anders en hij zou heel wat hebben willen geven, als hij de schaduwen van dat fraaie gelaat had kunnen wegvagen. Misschien ben je niet vrij en heb je al een vrouw vroeg hij aarzelend, want het denkbeeld van een ongelukkig huwelijk schoot hem door het hoofd. Neen, ik ben nooit getrouwd geweest, zei Aldred hoofdschuddend, ik heb nooit iemand anders liefgehad dan Valga en dat doe ik nu al sedert drie jaar, toen ik haar voor het eerst zag. Dat kan ik met een gerust geweten zeggen. Zou je mij niet kunnen vertrouwen Ba renstowe vroeg de hertog op hopeloozen toon, als je wist hoe groot mijn wensch is om je te helpen, dan zou je het vast doen. Ik vraag het niet alleen uit nieuwsgierigheid, maar ik denk aan mijn kind, jij hebt haar toch ook lief, Barenstowe Dat weet de hemel. Maar heb dan medelijden met haar, riep de hertog, moet haar jong leven opgeofferd worden Is er geen uitweg Ik heb nooit een gunst aan iemand gevraagd, Barenstowe, maar ik vraag je nu dringend om harentwil, dat je mij zegt waarom je van haar moet scheiden. Aldred werd voortdurend bleeker, zijn siga ret viel uit zijn bevende hand op den grond en hij sloot een oogenblik de oogen, alsof hij physleke pijn leed. Ik kan niet, zei hij eindelijk met heesche stem, ik kan niet. De hertog stond op en legde zijn hand op Aldred's hoofd, terwijl hij zei Als het dan zoo moet zijn, als deze zaak moet staan tusschen u en mijn lief kind, dan is het eenige wat u doen kunt, onmiddel lijk van hier te gaan. Je moet Valga nu nooit 60 punten E»n kwikthermometer in keurige uitvoering, met verdeelschaal voor Col- cius en Fahrenhelt. 50 punten Een luxe fotoalbum in lin nen band met koordilui- ting. Formaat 20 x 27 cm. Inhoud 24 bladen stevig fotocerton. 60 punten Een fotostandaard ver chroomd. Deze kan zoo wel voor staande als liggende foto's van 9x14 cm. gebruikt worden, daar ze uitneembaar is. 240 punten Een fototoestel 6x9 cm. met prima lens voor tijd en momentopnamen. Maakt zéér mooie foto's. Eenvoudige be diening. In elk pakje Keg's Thee en Koffie bevinde zich puntenbons. GEMEENTE WIERINGEN. WIELERCLUB „WIERINGEN." Dinsdagavond vergaderde genoemde, vereeniging in de zaal van den heer S. Kaan. Na het openingswoord van voorzitter den heer J. J. Bosker worden mededeelingen verstrekt inzake de ko mende wedstrijden. De Wielerclub „Leeuwarden" heeft voorgesteld om hier des Donderdags op de trainings-wedstrijden te komen rijden tegen vergoeding van f 10.- bus kosten. De Directie der Wier. Wielerbaan ging hiermede accoord. Als tegen-pres tatie zullen renners van onze plaatse- en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. meer ontmoeten, dat is haar eenige kans. Verschrikt keek Aldred op en riep O, neen, dat nietDat zou ik niet kun nen Haar nooit weerzien. Vraag u mij dat niet, want ik De hertog bracht hem door een gebaar tot zwijgen en zei op strengen toon Je ziet toch wel in waarom Valga heeft je lief. Als zij je dagelijks ziet of ontmoet, zal haar liefde toenemen en als zij dan voor goed afscheid van je moet nemen, zal zij het niet kunnen dragen. Ik kan niet blijven toezien dat haar leven bedorven wordt. Gaarne had ik je als mijn zoon welkom geheeten en dat heb ik Valga gisteravond ook gezegd, ik mag je heel graag lijden Dat je geen adelijken ti tel hebt en geen geld komt er niets op aan, maar u schijnt van een onoverkomelijken hinderpaal te weten en als dat zoo is, dan moet je weg, terwijl het nog tijd is. Zoudt u dus Valga aan mij gegeven heb ben als die hinderpaal niet bestaan had De hertog knikte toestemmend. Dan zal ik dien uit den weg ruimen, zei Aldred opeens. Er scheen een nieuw licht uit zijn oogen terwijl hij sprak. Geef mij nog een paar dagen, dan zal ik zien, wat ik doen kan. Er bestaat een kans, een gewaagde kans maar ik kan altijd probeeren, ik zou mijn le ven willen geven om Valga te winnen. Als mijn plan mislukt, nu dan is. mijn leven uit, maar mocht het lukken, dan Als het gelukt en je dan bij mij komt, dan zal ik mijn toestemming tot een huwelijk geven en zal Valga de uwe zijn. Dus u wilt mij nog een paar dagen uit stel gevenIk dank u uit den grond van mijn hart en u zult nooit spijt hebben van de edelmoedigheid die u mij getoond hebt. Nu zal ik weer heengaan, maar laat ik u van één" ding verzekeren. Die hinderpaal Is niet geheel door mij opgeworpen. Er zijn andere personen bij betrokken en daar moet ik nu tegen optreden. Het zal een ware strijd zijn, maar u hebt mij nieuwen moed gegeven, ik zal Valga toch nog winnen. De hertog ging weer zitten toen Aldred weg was en stak nog een sigaret op. Het onder houd had hem sterk aangegrepen. Aldred's geheele houding had hem getroffen als ei genaardig. Wat wou hij nu doen? En wat zou daarvan de uitslag zijn Zou Valga toch nog gelukkig kunnen worden Hij legde de papieren op de tafel ordelijk bijeen om ze te kunnen wegsluiten. Terwijl hij dit deed, viel zijn oog op de waarschuwing in geheimschrift en opeens schoot hem een gedachte door het hoofd die hem deed ver- bleeken. Hij bleef een oogenblik bewegenloos zitten met de papieren in de hand als ver stijfd van schrik en toen mompelde hij vol ontzetting Dat nietO, dat nietterwille van Valga VII. Het was den volgenden ochtend heerlijk weer. De hertog d'Orvee en de andere heeren waren naar Boscastle gegaan om een paar uur forellen te gaan visschen en zij waren nog niet terugde dames zaten op een koel plekje in den tuin, behalve Dola de Bernier, die nog niet verschenen was. Valga liep langs de rozenstruiken en plukte hier en daar een roos, die haar beviel, terwijl zij de uitgebloei de rozen wegknipte. Zij zag er echter afgemat uit, dit trof den hertog, die haar vanuit het raam van de studeerkamer gadesloeg en hij kwam in opstand tegen het noodlot, dat het lieve kind van haar zielerust had beroofd. Toen zij langs het begrinte pad verdwenen was, zuchtte hij diep en ging weer verder aan den brief, waaraan hij een poos geleden lijke club een avond per week naar Leeuwarden gaan te rijden, zoodat er een hechte band zal ontstaan tusschen beide „continenten." Daartoe zal een bus gebuurd moeten worden. Ook Leeuwarden zal f 10.- bus-vergoeding geven. De rest der onkosten moeten de renners zelf dragen. Doch, als, aldus de voorz., de renners supporters mee kunnen krijgen, die derhalve de bus- kosten betalen, zullen de renners eeu goedkoope overtocht hebben. Dit is bij meerdere clubs bet geval. Tevens de ingekomen stukken aan de orde zijnde, deelt voorz. mede, dat er op 28 Juni a.s. een grasbaan-wed- strijd te Scbagen zal gehouden worden vanwege de Ben- en Toervereeniging aldaar. Indien er deelname van Wie- ringen komt is Schagen bereid een contra-bezoek af te leggen. Opgave dient vóór 21 Juni a.s. te geschieden bij den secretaris den heer Post. Ter vergadering schijnt biervoor nog geen interesse te bestaan. begonnen was. Hij werd al spoedig gestoord door een zacht kloppen aan de deur. Toen hij „binnen" riep, ging de deur open en tot zijn verwondering verscheen madame De Bernier op den drempel. Zij trad een schrede terug en zei O, pardon, hertog, ik ben in de verkeer de kamer, ik dacht, dat lady Valga hier was, en De hertog stond haastig op en zei Neen, dit is mijn hol, madame, maar kom gerust binnen. Ik vrees, dat er hier niet veel te kijken is, maar uw allerliefste ver schijning maakt alles goed. Zij ging langzaam naar binnen en keek met geaffecteerde belangstelling om zich heen. Het is al heel onbescheiden van mij om hier binnen te komen, zeide zij, iemands ei gen kamer is hem heilig en dat is vooral met uw kamer wel het geval. Als deze muren eens spreken konden, wat voor geheimen zouden die dan wel aan het licht brengen. De hertog trok lachend een stoel naar vo ren en zei Als deze muren spreken konden, dan zouden zij ons leven veranderen. Zij wéten geheimen, die misschien nooit zullen uitko men of morgen aan iedereen bekend zullen zijn. Wie zal het zeggen Uw dochter kent zeker al uw geheimen? Als u staatsgeheimen bedoelt, dan zeg ik beslist „neen" op uw vraag want, er is nie mand op aarde aan wien ik die zou mogen mededeelen. Die zijn mij absoluut heilig. Dus de vrouw van een staatsminister weet even weinig als het publiek daar bui ten Ja natuurlijk, antwoordde hij. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1