KING TWEEDE BLAD. VRIJDAG 19 JUNI 1936 No. -4 0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PEPERMUNT WIERINGER COURANT De geneeskracht, de geur en de smaak van het edele natuur product. Verfijnd, versterkt door de moderne, wel doordachte fabricage. Alles tezamen TONNEMA CIE SNEEK BINNENLANDSCH NIEUWS. Werkverschaffing en Stsunverleening. Extra steun aan werkloozen. Hulp aan gemeenten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een suppletoire begrooting voor het de partement van Sociale Zaken voor het jaar 1936. Ter toelichting wordt opgemerkt Tengevolge van de groote toename van de werkzaamheden bij de afdee- ling werkverschaffing en steunverlee- ning moest in 1935 tot een belangrijke uitbreiding van het aantal controleurs voor de steunverleening worden over gegaan. Mede in verband met het voorne men om het aantal controleurs voor de steunverleening in den loop van dit jaar nog uit te breiden zal art. 2 der begrooting voor 1936 met 175.000 wor den overschreden. De belangrijke uitbreiding van het hiervoren bedoelde personeel brengt tevens een aanzienlijke verhooging der materieele uitgaven met zich, waardoor het daarvoor uitgetrokken bedrag met f 50.000 dient te worden verhoogd. Bij de wet van 4 Maart 1935 werd een bedrag voor eenmaal toegestaan van f 2000.000 zulks omdat de particuliere liefdadigheid niet voldoende georgani seerd was om in de extra hulp aan werkloozen ter voorziening in de be hoefte aan kleeding, schoeisel en dek king te kunnen voorzien. Door de re geling inzake de z.g.n. ruimeren arm slag is de particuliere liefdadigheid ge legenheid gegeven zich beter te ont plooien, met het gevolg, dat van parti culiere zijde thans meer wordt gedaan, doch nog niet voldoende, althans niet bij alle groepen der bevolking, om ex- tra hulp van overheidswege overbo dig te achten. Het is met hec oog hierop, dat in de ze overgangs-pcriode een bedrag van 1 millioen gulden noodig wordt geacht voor den winter 1936-1937 met dien ver stande, dat f 500.000 ten laste wordt gebracht van 1936 en f 500.000 ten ias- te van den dienst 1937. Intusschen blijft de noodzakeijkheid bestaan om aan enkele gemeenten, waar onder ook Rotterdam, alsnog een extra bijdrage over 1934 te verleenen. Met het oog hierop wordt daarom een ver hooging van dit artikel met een bedrag van f 2.474.433 voorgesteld. Dit jaar zal worden aangekocht het Echtener-, Ruiner- en Koekangerveld in het Zuid-Westelijk deel van Drente, groot ongeveer 1830 H.A. De kosten hiervan zijn geraamd op ten hoogste f 300.000. Na aankoop zal dit complex in werk verschaffing, deels worden ontgonnen tot weide- of bouwland, deels worden beboscht. Na verschillende compensaties wordt het eindcijfer der begrooting tenslotte verhoogd met f 243.800. DE GEHEIMZINNIGE ZWARTE HAND Een overspannen kantoor bediende. Herhaaldelijk kwamen in den laat- sten tijd bij de politie te Amsterdam menschen met dreigbrieven, die zij in hun brievenbus of op andere plaatsen hadden gevonden en waarin geëischt |een bankbiljet te deponeeren op een 'nader aangegeven plaats, meestal een telefooncel, waar het bankbiljet dan (volgens den brief op een nader aange- jduide bladzijde in den telefoongids 'moest worden gelegd. Deze epistels waren gewoonlijk ge- teekend met een zwarte hand en hiel den dikwijs bedreigingen met hevige wraak in, waaraan dan kracht werd bij gezet door primitieve teekeningen van messen of dolken. In alle buurten van de stad heeft deze geheimzinnige Zwarte Hand" geopereerd en hoewel de recherche de bedreigingen niet al te ernstig nam en geruimen tijd dacht aan een kwajongensstreek, werden toch ijverigen nasporingen naar den dader gedaan. Temeer toen bleek, dat hij zich ook schuldig maakte aan het af trekken van brandalarmschellen. Eenige malen werden ter plaatse van een loos alarm pakjes of briefjes ge vonden, die gericht waren aan den1 brandmeester van het uitrukkende voertuig en waaruit bleek, dat deze baldadige alarmeering eveneens het werk van de z.g. „Zwrate Hand" was. Dezer dagen is de centrale Recher che erin geslaagd den dader aan te houden op het kantoor waar hij werk zaam was. Hij werd naar het hoofdbu reau van politie overgebracht en reeds bij het eerste onderzoek bleek, dat de man, een 31-jarige kantoorbediende, hoewel hij zijn dagelijksch werk naar behooren verricht, in overspannen toestand verkeerde, waaruit waarschijn lijk zijn merkwaardig optreden als de geheimzinnige „Zwarte Hand" moet worden verklaard. Hij is ter nadere observatie nog in den loop van den avond naar de Vale- rius-kliniek overgebracht. „CANADA HET RIJK DER TOEKOMST." Van het bureau der Canadeesche Handels delegatie te Rotterdam ontvingen we een propaganda-werkje over „CANADA HET RIJK DER TOEKOMST." Canada is een jonge Staat van het Noord- Amerikaansche vasteland, met een steeds groeiende bevolking en een gestadig" toene mende internationale beteekenis. Hoewel het een nieuw vaderland aan vele geëmigreerde Nederlanders heeft verschaft en de Nederlandsch - Canadeesche handelsbe trekkingen belangrijk te noemen zijn, zijn er toch slechts enkelen in Nederland die het land kennen, terwijl het bij de overgroote meerderheid der Nederlanders wel zeer wei nig bekendheid geniet. In dit boekje is daarom getracht, een kort maar toch veel omvattend overzicht te geven van Canada in het verleden, het heden en haar verwachtingen voor de toekomst. We willen enkele gedeelten uit dit interes sante werkje overnemen. HET CANADEESCHE RIJK. L Het Canadeesche Rijk omvat het Noorde zeldzaam en de vraag is grooter dan het aanbod, maar het verzamelen moet steeds als bijverdienste worden be schouwd, want voor een volslagen tuin man is er geen verdienste genoeg in. Oude en zwakke lieden vinden in het verzamelen van deze kruiden meestal een welkome bezigheid, die daarenbo ven ook nog gezond is. Het zijn be- renkruid, duizendblad, boerenworm kruid, waterdrieblad, groot hoefblad, alsem, boschviooltje, volkruid, leeu wentand, kamille, herfstijloos, kalmoes eereprijs, steekappel, duizendgulden- kruid, quendel, vingerhoedkruid, bil zenkruid enz. Maar wie een tuin heeft, die zaait zooveel hij kan en oogst voorzichtig om de andere planten niet te beschadi gen. Dit geldt eveneens voor hen, die de planten op eens anders grondge bied verzamelen. Deze moeten daar nog voorzichtiger zijn dan op hun ei gen stuk grond. In ons klimaat en bij onze bodemgesteldheid dreig,ep de planten spoedig uit te sterven, zooals wij dit reeds bij andere planten hebben kunnen waarnemen, die onder wette lijke bescherming zijn gesteld, omdat zij anders met ondergang worden be dreigd. Men neme dus vooral het vol gende in acht. Als men geneeskruiden zoekt en men daarvoor de plantjes met wortel en al uitgraaft doe dit clan zoo voorzichtig mogelijk, dat geen andere planten worden aangeraakt en druk de aarde daarna weer stevig aan. Wij gaan onzen Bond opdoeken, Als men oud en arm vergeefs gaat zoeken. GEMEENTE ANNA PAÜLOWNA. Ons Lichaam en onze Gezondheid. GENEESKRACHTIGE KRUIDEN. De volgende kruiden groeien in het wild en kunnen door menschen, die er verstand van hebben, na toestem ming van den betrokken eigenaar van het land gekregen te hebben, worden verzameld. Zij zijn alle erkend en wor den in de geneeskunde regelmatig ge bruikt. Daarbij zijn ze heelemaal niet lijke deel van het Noord-Amerikaansche vas teland, met uitzondering van Alaska, Groen land en de Britsche Kolonie Newfoundland, waar Labrador bij behoort. In het Westen, Noorden en Oosten wordt Canada omgeven door den Grooten of Stillen Oceaan, de Poolzee en den Atlantischen Oce aan. In het Zuiden grenst het aan de Ver- eenigde Staten, welk land wat kleiner dan Canada is. Voor inwoners van een land met korte afstanden is het dikwijls moeilijk zich een voorstelling te maken van de geweldige af standen in een Rijk als Canada, dat slechts weinig kleiner is dan geheel Europa, of bijna 300 maal zoo groot als Nederland. De afstand van het aan de Oostkust gelegen Halifax tot Vancouver aan de Westkust be draagt iets meer dan 6.000 KM., of even ver als van Rotterdam of Amsterdam naar Omsk in Siberië. Deze afstand wordt per spoor in circa vijf dagen afgelegd. Van de Zuidelijke stad Victoria aan den Grooten Oceaan tot het Noordelijke Dawson aan de Yukon rivier laatstgenoemde na men wellicht geen onbekenden voor lezers van de boeken van Curwood is een afstand van circa 2500 km. te spoor en te water, terwijl in Loop der bevolking. Ingekomen Mej. J. A. v.d. Oord van Muntendam C. J. Mol en echt.- gen. van Den Helder P. van Dijk van Den Helder. Vertrokken W. Glim naar Den Hel der A. W. W. Smit naar Zijpe H. J. van der Burg naar Haarlem. BURGERLIJKE STAND. Geboren Anna Theresia, dochter van J. T. van Zanten en C. M. H. Vink; Hubertus Hendrik, zoon van W. Pijn- acker en M. J. Lute Maria Agatha Ida, dochter van Th. H. Gelierse en M. H. van Rooijen Jan, zoon van K. Schenk en E. Ch. Bakker Janny, dochter van J. A. de Ridder en M. van Scheers Bernardus Petrus, zoon van S. J. Kroon en J. E. Leek Jan en Ger rit, z. van K. Tijsen en E. Petter Luitje Berend, zoon van H. J. Hem mes en F. Rieks. Ondertrouwd L. Kalter en C. Gil let K. Paarlberg en C. Keijzer. Getrouwd J. Daalder en A. P. Alke made. Overleden Jac. Wiggers, oud 6 jr. D. de Wit-Haan, oud 70 jaar P. Rui tenburg, oud 85 jaar B. J. Langes, oud 36 jaar. Politie. Gevonden Belastingplaatje duimstok. Verloren Belastingplaatje (op slot gesoldeerd.é Aan komen loopen Een koe. Oostelijk Canada de afstand van Quebec tot de Belle-Isle Straat bij den Atlantischen Oceaan „maar" 1.370 k.m. is. De geheele bevolking van Canada bedraagt ongeveer 11.000.000 zielen, wat neer komt op iets meer dan één menschelijk wezen per vierkante kliometer. Uit den aard der zaak is het grootste deel der koude Noordelijke streken zeer dun bevolkt. Het overgroote deel der bevolking woont dan ook in de meer Zuidelijke streken, waar speciaal de Vallei der St. Laurensriver en het lagere „Groote Meren" district het dichtst bevolkt zijn, daar het goede klimaat en grond tot nederzet ting lokten. Hier zijn dan ook de meeste ste den te vinden. Het vaste land van Canada ligt in het Zui den op dezelfde breedtegraad als Noord- Span je en Italië en in het Noorden op dezelf de hoogte als de Noordkaap. Van den rand der Noordelijke IJszee tot de Noordpool bevindt zich een groep eilanden, waarvan enkelen zóó groot, dat men ze bijna als een vasteland op zich zelf zou kunnen beschouwen. Natuurkundig is dit geweldig uitgestrekte land in een aantal gedeelten, elk met hun bijzondere eigenaardigheden^ te onderschei- GEMEENTE ZIJPE. Officieel DIENSTPLICHT. WENSCHEN OMTRENT INLIJVING. De ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wenschen met betrekking tot de in lijving niet reeds bij de keuring hebben op gegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben tot 15 Juli gelegenheid, hun voorkeur op te ge ven aan den commaïidant van het indeelings district. Het verdient in het algemeen aan beveling dit schriftelijk te doen. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de In deeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps als het garnizoen, den tijd van op komst en de opleiding tot officier of onder officier. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aanwijzingen stipt worden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven. De hierbedoelde bijzondere aanwijzingen hebben voornamelijk betrekking op vervroegde inlij ving, indeeling bij den motordienst en oplei ding tot reserve-officier-vliëger of reserve officier-waarnemer by de luchtvaartafdee- ling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wen schen kan worden voldaan. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te verkrygen. ZIJPE (N.H.) 16 Juni 1936. De Burgemeester voornoemd, D. BREEBAART. GEMEENTE WIERINGEN. Opening jacht. Voor de Prov. Noord Holland geldt de volgende regeling Patrijzen van 29 Augs. - 1 Jan. '37. Korhanen v. 3 Oct. '36 tot 26 Jan. '37. Korhennen v. 3 Oct. '36 tot 8 Nov. '37. Fazantenhanen v. 3 Oct. '36 - 31 Jan. 1937. Houtsnippen id. Fazantenhennen en hazen van 3 Oct. tot 1 Jan. 1937. Watersnippen 27 Juli - 11 Apr. '37. Alle soorten eenden (behalve berg en eidereenden) van 27 Juli 7 Febr. '37. Ganzen v. 27 Juli 11 April 1937. Meerkoeten v. 27 Juli - 7 Febr. '37. Goudpluvieren v. 29 Aug.- 7 Febr. '37 Het vangen van eenden in eenden kooien zal zijn toegestaan van 15 Aug. tot 1 Maart 1937. De jacht op eenden te Texel en Ame land is geopend van 20 Juli tot 7 Febr. 1937. Burgerlijke Stand. Gem. Wieringen van 12 t.m. 18 Juni. Geboren Sijtje Teuntje, d.v. P. Bons en C. J. Visser Helena Grietje, d.v. F. Vriezema en G. Buntjer. Ondertrouwd R. v. Bloemedal en N. de Wit. Overleden D. Rotgans, 49 jr., vr. van A. Wiegman; C. Koster, 59 jr. man van N. Hutman (te Alkmaar.) Toeslagregeling Usselmeervisschers. Voor de Usselmeervisschers die toe treden tot de regeling A, zal de toe slag, te beginnen met 21 Juni 1936 tot nader te bepalen tijdstip, nihil bedra gen. Waarschuwing. Door de zorg, van de Ned. Heide Mij. is voor indirecte be mesting op verschillende plaatsen langs de wegen in de Wieringermeer, tusschen de aanplantingen, lupine ge zaaid. Deze fraaie bloemen maken een bijzonder aardig effect doch blijken bovendien op de voorbijgangers een buitengewone aantrekkingskracht uit te oefenen. Bij bossen worden de bloemen mee genomen. Dit mag natuurlijk' niet. Het is echter jammer dat door de over treders niets wordt ontzien, want soms worden planten in hun geheel uit de grond getrokken. Dit maakt het feit nog erger en door de politie wordt dan pok scherp toezicht uitge oefend. Reeds hebben enkele personen een bekeuring opgeloopen. Men zij dus ge- DEN OEVER. De commissie van O.L. en Chr. School vergaderde ter be spreking schoolreisje. Besloten werd zoo mogelijk den 10e en 17e Juli een schoolreisje te organi- seeren voor beide scholen samen. Lijsten biervoor zullen bij de burge rij worden angeboden ter teekening. De commissie hoopt voldoende bij een te kunnen brengen om beide groepen een prettige en leerzame dag te bezorgen. HOE DE WIERINGER WIELERBAAN WORDT BEOORDEELD., Sinds de bestaansperiode van de Wielerbaan op Wieringen heeft deze meteen een goede plaats ingenomen bij publiek en renners. Dit is ongetwij- ïeld voor het overgroote deel te dan ken aan de manier waarop de Directie de programma's samenstelt. Zoo heeft men voor de a.s. Kermis weer een prachtig programma samengesteld uit de allerbeste baanrenners. A. J. Braspenninx, de oude Bras, eens één der sterksten uit de Zesdaagscben, on langs won hij nog de openlucht-zes- daagsche te Ginniken. De gebroeders Willy en Mathieu Vroomen, twee op komende renners, die zich niet alleen op de baan m^.ar ook op den weg uit stekend. kunnen redden. Beiden zijn onder de winnaars van bet Criterium van Scbeveningen geclasseerd. Dan noemen we nog het zeer sterke Belgi sche koppel Hamerlinck—De Kuijser, een combinatie die bijna alleen al in staat is om de Wieringerbaan vol te doen loopen. Natuurlijk starten de plaatselijke favorieten Kuiper en Klink ook. Dit was slechts een greep uit het programma wat met Wieringer Ker mis zal vertoond worden. DIRK ZIJP. (Overgen. uit „Het Groentje,") MARKTBERICHTEN. den. Zoo vindt men in het Oostende Aca- aische streek en de laaglanden van de St. Laurensrivier. Het Acadisch gewest, bestaan de uit de drie Oostelij ke aan zee grenzende „Maritieme" Provincies, is een eenigszins gol vend terrein met slechts enkele heuvels van meer dan 300 meter hoogte. Het is een prach tig boschrijk landschap, terwyi in de vallei en der rivieren en langs de zeekust zeer veel vruchtbaar, voor landbouw geschikt land, ligt. De laaglanden van dei St. Laurensrivier worden gevormd door de bijna geheel vlakke vallei van dezen machtigen stroom, die van het Huron Meer naar den Atlantischen Oce aan strqomt. Verder landwaarts, midden in het vaste land en ongeveer de helft van het opperwlak van Canada beslaande, ligt het Laurentisch Plateou, en enorme hoefvormige wig, waar van de ondergrond uit oergneis-gesteenten bestaat, de oudste geologische formatie. Het omvat de heele streek ten Noorden van de St. Laurens Laaglanden tot de Hudsonbaai, welke er door begrensd wordt, en strekt zich in het Westen uit tot de Mackenzie rivier en in het Noorden tot de Hudson Straat. Het landschap is golvend en merkwaardig door het enorm aantal groote en kleine meren, De Veemarkt. SCHAGEN, 18 Juni 1936. Op de ge houden veemarkt waren aanvoer en prijen als volgt 8 Paarden f 100- f 265, 10 mag. geldekoeien f 80-f 160 64 id. vette f 160-f 202.50 9 Kalfkoeien f 120- f 180 131 Nuchtere kalveren f 5-f 11 20 Vette schapen f 17-f 21 91 overhou ders f 18-f 23 64 lammeren f 6-f 12 11 mag. varkens f 16-f 19 12 id. vette per Kg. 34-36 ct. 88 biggen f 8-f 14. Eierveiling Scha gen. Veilingsbericht van Donderdag 18 Juni 1936. Aange voerd 65000 Kipeieren. Eendeieren 3000 Prijs 54-56 Kg, 260 a 275 56-58 Kg. 270 a 275 58-60 Kg. 270 a 280 60-62 Kg. 275 300 62-65 Kg. 285 a 305; Eendeieren 220 a 225. Alles per 100 stuks. Weer een nieuw scheermes. Ontegenzeggelijk heeft bet veilig heidsscheermes bet gewonnen van het aloude scheermes, al is dit zeker in het gebruik veel goedkooper, daar als men het op de juiste wijze aanzet en slijpt, vele jaren kan gebruiken. Men snijdt zich natuurlijk ook wel eens met een veiligheidsscheermes, maar in het algemeen kan men zich zelf veel sneller er mede scheren en zijn waarmede het letteriyk bezaaid is. Dit me rengebied, een byzonder interessante en be zienswaardige streek, is eenig ter wereld. Slechts een district in Finland, echter op zeer veel verkleinde schaal, is hiermede eenigszins vergehjkbaar. Het is een waar Paradysch voor liefhebbers van visschenmen vindt er volop snoeken, diverse variëteiten van forel len en etteUjke goed eetbare in Europa onbe kende vischsoorten. Als middel van vervoer wordt de Canadeesche kano gebruikt, een bootje speciaal zeer licht gebouwd om het gemakkeiyk over land naar een ander dicht- by gelegen meer of rivier te kunnen dragen. Meer Westelijk heeft men de „Great Plains," het Noordeiyk deel der groote vlakte welke zich uitstrekt van de Golf van Mexico, waar ze ongeveer 2.300 km. breed is en langzaam smaller wordt tot de IJszee waar ze een breed te heeft van 650 km. Dit is de groote vlakte der eindelooze prairies waar in vroeger tyden de Indianen op buffels jaagden. Tegenwoor dig vindt men de kudden buffels nog slechts in de groote „Preserves" der verschillende Nationale Parken, waar zU onder bescherming der regeering staan, zy vermenigvuldigen zich aldaar dermate, dat niet alleen van uit sterven geen sprake meer is, maar men van tyd tot tyd zelfs een opruiming onder hen moet houden. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3