27e JAARGANG DINSDAG 23 JUNI 1936 No. e»o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN MN OMSTREKEN BELASTINGVLUCHTELINGEN. HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BObKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 In de „Limburger Koerier" (R.K.) pleit een deskundige op het gebied der belasting-wetgeving, voor het hef fen van een belasting op menschen, die in Nederland hun bron van inkom sten hebben, doch in het buitenland wonen en daar dus dit geld verteren. Hij schrijft „Wat te zeggen van hen, die hun ge heele inkomen naar het buitenland brengen en zich aldaar vestigen Velen, die geld hebben, vestigden zich in België. Dezen zijn dien trek naar het buitenland eigenlijk begon nen en werden gevolgd door een leger van gepensionneerden. Naar men zegt zouden in Brussel en omstreken dui zenden gepensionneerde Nederlanders wonen. Wat dit alles voor den midden stand teekent, begrijpt ieder, daar de zeer vele millioenen guldens, die hier te lande opgebracht moeten worden, daardoor hun weg naar het buiten vinden, zonder dat de middenstand er een halven cent aan heeft. Door dien trek naar het buitenland wordt tevens de werkloosheid in de hand gewerkt, vooral in de bouwbe drijven, want hoeveel huizen zijn hier niet onbewoond waar men ook komt, ziet men bordjes met „huis te huur" of „kwartier te huur" voor een groot gedeelte het gevolg van den trek naar het buitenland. Geen wonder, dat de belastbare som voor belasting op het inkomen ieder jaar kleiner wordt en de personeele belasting minder opbrengt dienten gevolge moeten de belastingen ver hoogd worden, want de begrooting moet kloppen. Wij betalen immers de crisisheffing. Indien aan dien trek naar het buiten land een einde gemaakt kon worden, ware de middenstand reeds voor een gedeelte geholpen, want het zijn niet de slechtste betalers, die ons land heb ben verlaten. Een belasting op het inkomen van in het buitenland wonende personen, die in Nederland hun bron van inko men hebben, ware dan ook gewenscht. Deze belasting zou dan gelijk kun nen zijn aan het bedrag, dat de Neder lander aan vermogens-, inkomsten- en personeele belasting, plus accijnzen en crisisheffingen, moet betalen. Wellicht dat dit velen van vestiging in het bui tenland zou afhouden en de reeds ver trokkenen het vaderland, dat voor hen zorgt, weer deed opzoeken om door mede belasting te betalen aan leniging van den nood mede te werken." PAUL VAN ZEELAND. Financieel Specialist en Staatsman. De tegenwoordige Belgische pre mier, Paul van Zeeland, is zichzelf als zoodanig opgevolgd. In Maart 1935 be gon zijn eerste premierschap. Tevoren was hij in het door graaf De Brocque- ville gevormde kabinet met den libe ralen senator Ingenbleek lid van den ministerraad „zonder portefeuille."' Beiden waren toegevoegd aan den mi nister van financiën, Sap, teneinde den toen reeds uiterst verwarden financi- eelen toestand te saneeren. Van Zeeland trad in dien tijd in het 'publiek weinig op den voorgrond, daar minister Sap steeds namens het departement van financiën handelde en sprak Slechts één enkele maal heelt Van Zeeland in die periode in ue Kamer gesproken. Sedert lang was het voor ingewij den geen geheim, dat men tot devalu atie zou komen, indien het bewind aan Van Zeeland zou worden toever trouwd, Uit zijn werken en bijdragen in tijd schriften over de devaluatie in Zwe den, Tsjecho-Slowakije en andere lan den bleek duidelijk, dat hij een voor stander van devaluatie (muntwaarde vermindering) was. Toen Van Zeeland, na het ontslag van het kabinet Theunis in Maart 1935 door den Koning werd geraadpleegd, had een Brusselsche correspondent een kort gesprek met hem. Op de vraag of Van Zeeland van oordeel was, dat de devaluatie, waarvan hij de goede gevol gen voor andere landen had beschre ven, ook is België behoorde te worden doorgevoerd, antwoordde Van Zeeland zonder aarzelen, dat zijn gedachten daarover nooit waren veranderd en dat de devaluatie ook in België moest worden toegepast, mutatis mutandis) met de wijzigingen wegens plaatselijke toestanden noodig.) Tot op het laatste oogenblik even wel was de groote meerderheid der li berale en rechtsche Kamergroepen een andere meening toegedaan. De mees ten rekenden er stellig op, dat Van Zee- land's plan in de Kamer schipbreuk zou lijden. Tegenover de oude en be proefde politieke leiders zou hij, zoo redeneerde men, ongetwijfeld het on derspit delven. Niet alleen de devaluatie was een doorn in het oog van velen. De Kamer leden voelden zich gekrenkt omdat Van Zeeland openlijk had verklaard dat het Parlement nog alleen de be grooting zou behandelen, daarna zou den de heeren naar huis worden gezon den om eerst weer bijeen te komen, indien hij, Van Zeeland, dit noodig zou oordeelen. In de wandelgangen der Kamer riep de oud-premier Jaspar dat Van Zee land een verwaande kerel was. Zij, die dien avond het woorden-du el tusschen Jaspar en Van Zeeland hebben bijgewoond, zullen dit niet gauw vergeten. Alle Kamerleden waren aanwezig, toen de rechtsche leider zich naar de sprekerstribune begaf de openbare tribunes, ook die der diplomaten en senatoren, waren dicht bezet. Men gaf er zich rekenschap van dat een beslis- sende strijd zou worden gestreden tus FEUILLETON. 12. De vrouw, die een staatsman gehuwd heeft, bekleedt dus maar de tweede plaats in zijn gedachten Het hangt er heel en al van af welk standpunt die vrouw inneemt, zei de hertog droogjes. Ik geloof toch niet, dat mij dat bevallen zou, zei Dola eindelijk, ik zou het een en al van mijn echtgenoot willen zijn, al zijn ge dachten innemen, zijn geheele liefde bezitten in de plaats voor alles, wat ik gegeven had. Maar liefde is in dit leven niet alles, zei hij, naar haar schoone oogen kijkend, er be staan plichten op de wereld, die men moet betrachten, het is niet de taak van een vrouw om een man daarvan af te keeren maar om hem te helpen, ze met eer en deugd te be trachten. Ik voel mij beschaamd, zeide zij, voor zich kijkend en aan haar ringen draaiend, ik weet, dat mijn denkbeelden verkeerd en ver wrongen zijn, dat komt door het leven, dat ik geleid heb, dat heeft mij bedorven, ik ben iemand zonder karakter en overtuiging. De natuur heeft u anders rijkelijk met haar goede gaven begiftigd en u moet niet zoo neerslachtig zijn, antwoordde hij opge ruimd, u hebt fortuin, bezit een groote schoon heid en een goede positie, wat wilt u meer Ja, ik heb veel en toch niet alles wat een vrouw noodig heeft. Er is niemand onder al mijn talrijke kennissen, dien ik mijn vriend kan noemen. Om mijn schoonheid heb ik de dames tegen en wat de heeren betreft pch, u weet wel, wat schoonheid bij hen be-' teekent. Er is er niet een, wien ik nu eens om raad zou kunnen vragen of zelfs een praatje meemaken, zooals ik nu met u doe. Het hart van den hertog werd met mede lijden voor haar vervuld. Zij had op zoo bit teren toon gesproken, het scheen hem toe, dat zij haar hart voor hem had geopend, want terwijl zij sprak, had zij die coquette manieren afgelegd, waarvan zij zoo goed op de hoogte was. U hebt mij nog niet zoolang gekend, ma dame, zeide hij, maar toch kunt u steeds op mijn vriendschap rekenen, als ik u in eenig opzicht van dienst kan zijn. - Dank u zeer, zeide zij, hem de hand toe stekend. Ik ben u recht dankbaar, u weet niet hoeveel goed u mij doet en als ik soms eens bij u mag komen, terwijl ik op het kas teel logeer en mijn hart bij u uitstorten, dan zoudt u een nieuw mensch van mij maken. - Kom maar, wanneer u wilt, zei hij haai de hand drukkend, het zal mij altijd een eer en genoegen zijn om u te mogen ontvangen, madame. - Ik ben lady Valga zeide zij, het moet heerlijk zijn om iemand te hebben, die zoo goed voor je zorgt. - Ik zou nooit te veel affectie aan haar kunnen geven, zei de hertog met een zucht, zij heeft nooit de liefde van een moeder ge kend. Madame keek hem met een blik vol sympa thie aan en zei U moet den dood van uw jonge vrouw wel diep gevoeld hebben, vertel u mij eens iets van haar, was zij even mooi als Valga Voor mij is er nooit een schooner gelaat op aarde geweest, zeide hij. Valga lijkt op haar en toch is er een verschil. Hebt u een portret van haar Alleen een miniatuurtje, dat haar recht schen den grijzen, geschoolden staats man Jaspar en Van Zeeland, dien li.'j ironisch „jonge man" noemde. Jasper zeide niet te kunnen be grijpen hoe deze zich kon inbeelden in staat te zijn het land te redden - Het is absoluut onmogelijk dat gij slaagt uw experiment moet het luna naar den ondergang leiden. Bewusi van mijn verantwoordelijkheid wil ik België voor een economische en mo- reele ramp behoeden, zeide Jasper o.a. woordelijk. Twee volle uren sprak Jaspar op dien toon. Sommigen meenden reeds dat do jonge Van Zeeland was verpletterd. Wat zou hij antwoorden Van Zeeland vroeg onmiddellijk het woord. Indrukwekkend stil was het toen hij de plaats van Jaspar op de sprekers tribune innam. Jaspar was opgewonden Van Zeeland kalm. Met zachte, innemende stem, .lie door den luidspreker een weinig weid versterkt, sprak hij een uur lang, een taal, die men tot dusver in het Belgi sche parlement nog niet had gehoord. Van Zeeland's rede was zakelijk, zui ver technisch, het politieke deel \an Jasper's betoog liet hij onbeantwoord. Doo* de meeste leden der Kamer werd hij toegejuicht, terwijl Jaspar misnoegd toekeek, zonder een woocd te spreken. De politicus had zijn meester gevon den in den technicus. Toen den volgenden dag na een nachtzittirig, een groote meerderheid zich voor Van Zeeland had uitgespio- ken zeide een Kamerlid - Het is heden een historische «lag in de geschiedenis der Belgische poli tiek. Mei Van Zeeland begint een nieuwe periode. De oude politici, De Brocqueville, Jaspar, Segers, Janson, Hijmans en anderen, wier beleid mach teloos is gebleken, moeten het veld ruimen voor iemand van de nieuwe generatie. Het oude is voorbij, de nieuwe tijd begint. Vergeet niet, dat indien Van Zeeland slaagt, voor ieder een duidelijk zal zijn, dat hij heeft gekund wat de anderen niet hebben gekund. Dit is de uitlegging van Jaspar's rede Zoo was het in Maart 1935. Inderdaad leek de devalutie voor België en de Belgen groote voordeeleri op te leveren. De Wereldtentoonstel ling trok vele duizenden vreemdelin gen naar de hoofdstad. De franc was goedkoop, men kon voor weinig geld in België veel doen. 60 punten Een kwikthermometer In keurige uitvoering, met verdeelschael voor Cel- dus en Fahrenheit. 50 punten Een luxe fotoalbum In lin nen band met koordslui- tlng. Formaat 20 x 27 cm. Inhoud 24 bladen stevig fotoearton. 60 punten Een fotostandaard ver chroomd. Deze kan zoo wel voor staande als liggende foto's van 9 x 14 cm. gebruikt worden, daar ze uit neembaar is. 240 punten Een fototoestel 6x9 cm. met prima lens voor tijd en momentopnamen. Maakt zéér mooie foto's. Eenvoudige be diening. In elk pakje Keg's Thee en Koine bevinden zich puntenbons. en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. doet. Ik zal het even voor u halen, madame, als u mij een oogenblik excuseeren wilt, het is op mijn kamer boven. Onder het spreken stond hij op en met een glimlach keek zij hem aan en zei Ik zou het erg graag eens zien, als het tenminste niet al te lastig voro u is. Hij lachte geruststellen tegen zijn schoone gast, terwijl hij de kamer verliet en zij ging stil zitten, als om zijn terugkomst af te wach ten. Zoodra de deur achter hem dicht was, sprong zij op, al de minzaamheid was uit haar gelaat verdwenen en met een listigen blik keek zij om zich heen. Zij snelde de kamer door en bevoelde ach ter elkander de eikenhouten paneelen in de kamer, vol ergernis merkte zij, dat er geen enkel bij haar aanraking open sprong. Eén veerde echter wel en zij hield den adem in.Het sprong open en nu kon zij een blik werpen in een open ruimte. Het is zooals ik dacht, mompelde zij, de brandkast is hier. Op hetzelfde oogenblik deed een geluid haar het hoofd omwenden en nog voordat zij het paneel weer sluiten kon, ging de deur open. Dola de Bernier was gerustgesteld, het was Valga maar. Zij deed het paneel weer gewoon dicht en zij O, Valga, je bent zeker verwonderd, dat je mij hier vindt in het heiligdom van je va der. Ik heb een heel gezellig gesprek met den hertog gehad. Hij heeft mij alles omtrent Je lieve mama verteld en nu is hij even weg om een portret van haar te halen, dat hij mij wou laten zien. Valga keek niet meer zoo verwonderd. Dat incident van het paneel maakte geen indruk op haar, zij had er nauwelijks op gelet. Er wa ren overal geheime paneelen in het kasteel Bovendien floreerde het Antwerp- sche havenbedrijf de buitenlandsche havens, mot name Rotterdam, konden niet concurreeren tegen de lage prij zen. Maar... een goed jaar nadat Van Zeeland aan het bewind was gekomen, in Mei en Juni van dit jaar kwam reeds de kentering. Juist, toen de uitslag der Kamerver kiezingen de Roomsch Katholieken, so- sialisten en liberalen gevoelige verlie zen hadden doen lijden en de Rexisten met een groep van 20 voor het eerst in het Parlement verschenen, en het Kabinet Van Zeeland aftrad, bleek, dat de devaluatie slechts schijnwel vaart had gebracht aan een inderdaad door en door verarmd, volk. Arbeidsconflicten ontstonden aller wegen de arbeiders eischten korte- ren werktijd, hooger loon. En zoo hun eischen moeten worden ingewilligd, waarop alle kans bestaat, beteekent dit het te niet doen van de door de de valuatie verkregen voordeelen. en dat hierachter iets kon gestaan hebben dat de belangstelling van madame De Bernier kon opwekken, kwam niet bij haar op, ook toonde madame geen de minste verlegenheid wat kwade vermoedens bij het meisje zou kunnen opgewekt hebben. Zij legde een bou- quet versch geplukte rozen op den lessenaar van haar vader en madame snoof den geur ervan verrukt op, zij riep Wat een prachtige rozen En wat een heerlijke geur. Maar kind, je ziet er bleek uit! Je tobt toch niet over ons gesprek van gis teravond Voordat Valga nog antwoorden kon, kwam haar vader met het miniatuurportretje terug. Madame wilde zoo gaarne het portret van je mama eens zien, zei hij tot Valga, en dit is wel het beste, dat ik van haar heb. Madame nam het miniatuurtje op en be keek het met aandacht. Ziet u de ergernis vroeg de hertog met een blik vol affectie op zijn dochter, keer je eens om, Valga, en laat je gezicht eens zien. Ja, ik zie de gelijkenis heel goed, zei ma dame de Bernier, maar Valga ziet er vandaag slecht uit, bleek en vermoeid. De hertog keek ongerust, door zijn gesprek over het verleden had hij de moeilijkheden van het tegenwoordige vergeten. Valga ontsnapte zoo spoedig als zij maar kon en na den lunch slaagde zij er in om met de honden opgemerkt weg te komen en het pad naar de kerk in te slaan. Haar on rust over Aldred was groot en zij wou alles wagen om eenige oogenblikken bij hem te kunnen zijn. De kerkdeur was open maar het orgel werd niet bespeeld. Ze duwde de binnendeur open en trad bin nen. Daar was Aldred in een bank, hij lag Inmiddels is Van Zeeland erin ge slaagd in opdracht van Koning Leo- pold III een nieuw ministerie te vor men. Hij heeft dus weer de teugels van het bewind in handen en ziet zich daardoor voor een onmenschelijk zwa re taak gesteld. Boerderij. HOE HET GEWAS ER VOOR STAAT. De goede belofte van Mei niet geheel ver vuld, maar nochtans geeft de stand reden tot tevredenheid. GEGEVENS OVER BETEELDE OPPERVLAKTE. „Staatscourant" no. 118 van 19 Juni bevat een overzicht van den stand der landbouw gewassen op 15 Juni, welke in de verschillen de gemeenten door de burgemeesters, met medewerking van de commissie van bijstand voor de landbouwstatistiek, werden verza meld. Het overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 18 Juni 1936 is onder medewerking van de Rijkslandbouwconsulen- geknield en hield het gelaat in de handen verborgen. Een schoon en heerlijk licht glansde uit haar oogen, terwijl zij zachtjes in de bank bij hem sloop, daar knielde zij naast hem neer, zoodat haar gelaat bijna het zijne aanraak te. Hij hief het hoofd op en keek haar aan, daarop sloeg hij zwijgend den arm om haar heen en trok haar dichter naar zich toe. Zoo bleven zij eenigen tijd bijeen in de heilige stilte van de kerk. de zon scheen met schuine stralen door de gekleurde glazen naar bin nen en wierp een warmen lichtglans over hen heen. Na een poos stond Aldred op en hielp ook Valga opstaan, terwijl hij fluisterde Mijn liefste Mijn innig geliefde Ik wou je spreken, 'fceide zij, kom mee naar buiten, dan zal ik je alles vertellen, wat er gebeurd is. Hij volgde haar. Nadat hij de deur van de kerk gesloten had, sloegen zij het pad in, dat van den heuvel naar beneden liep naar een kleine rotsigen inham waar een smalle stroom water uitstroomde, die in de schui mende golven afvloeide. De zon scheen heet op de rotsen en een zachte bries uit den Atlantischen Oceaan streek over het geurige kreupelhout op dezen schoonen Augustusmiddag. Voor den eersten kere sedert den vorigen middag voelde Valga zich weer gelukkig terwijl zij naast haar geliefde voortliep en ook hij vergaat door haar aangenaam gezelschap het verdriet, dat hem overschaduwde. Hij vertelde haar de bijzon derheden van zijn onderhoud met den hertog en dat hij toestemming had gekregen een paar dagen langer te Treberwith te blijven om in dien tijd den hinderpaal weg te ruimen, die tusschen hen bestond. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1