TWEEDE BLAD. DINSDAG 23 JUNI 1936 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGER EN OMSTREKEN Nederiandsche Veehouderij Centrale e WIERINGER COURANT 'iffgtm DE TARWEMARKT NOG NIET IN EVENWICHT. De prijzen geheel beheerscht door Canada. Gunstige stand in uitvoerlanden. WERELDVERSCHEPINGEN VERDER VERMINDERD. De wereldverschepingen van tarwe blijken van jaar tot jaar nog te kunnen slinken. Over 10 maanden van het thans loopende graanjaar, dat 31 Juli eindigt, is 7 a 8 minder verscheept dan vorig jaar. Toch be trok Engeland, dat thans juist een derde van den werelduitvoer en de helft van den Euro- peeschen invoer kocht, aanzienlijk meer. In vele Europeesche landen onderging de invoer nauwelijks wijziging. Griekenland, Turkije en de Scandinavische landen, die zich steeds meer op zelf voorziening instellen, ga ven echter een sterke daling te zien. De marktprijzen worden geheel beheerscht door Canada dat naar verwacht mag worden zal doorgaan met zijn pogingen zooveel mo gelijk van zijn oude voorraden te ruimen tot dat op het Noordelijk halfrond de oogsten worden binnengehaald. Onverdeeld gunstig is de stand niet, doch juist de landen, die een belangrijk exportsur- plus hebben, schijnen er gunstig voor te staan. Betrouwbare schattingen omtrent Canada zijn nog niet te geven. De klachten over droog te schijnen niet gegrond meer te zijn nu er regen is gevallen. Voor de prairie provincies worden 356 mil. bushels geraamd tegen 256 mill. vorig jaar. Sinds 1 Augustus 1935 blijkt de uitvoer van gerst veel grooter te zijn geweest dan - vorig jaar. De Vereenigde Staten Canada en Rus land en de Donau-landen voerden de eerste dubbel, de tweede driemaal zooveel uit als in de vorige periode. Daarentegen zag Argen tinië zijn uitvoer inkrimpen tot de helft. De uitvoer van haver door dezelfde exporteeren- de landen slonk tot ongeveer de helft van de vorige periode, toen Argentinië abnormaal veel uitvoerde. Alg. Hdbld. De Nederiandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat van 22 Juni af tot nadere aankondiging ter leve ring op een nader te bepalen datum kunnen worden opgegeven a. Varkens, wegende bij opgave 95-120 levend, voor zoover deze var kens reeds eerder als baconvarkens aan de zaakvoerders der Nederiand sche Veehouderij Centrale waren op gegeven. Voor deze varkens zal worden be taald Voor kwaliteit A 48 cent per Kg. ge slacht gewicht voor kwaliteit B 46 cent per Kg. geslacht gewicht voor kwaliteit C 44 cent per Kg. geslacht gewicht. b. Varkens wegende bij opgave van 120-200 Kg. levend. Voor deze varkens gelden navolgen de prijzen Van 95 tot 110 Kg. geslacht 45 cent per Kg. geslacht Van 111 tot 125 Kg. geslacht 44 cent per Kg. geslacht van 126 tot 140 Kg. geslacht 43 cent per kg. geslacht van 141 tot 165 Kg. ge slacht 42 cent per Kg. geslacht van 166 Kg. en daarboven 41 cent per Kg. De opgave van de onder b. genoem de varkens kan schriftelijk worden gedaan bij de kringzaakvoerders der Ned. Veehouderij Centrale. Geleverde varkens, welke niet aan de bekende voorwaarden voldoen, wor den naar waarde uitbetaald. Het gebruik van drooginrichtingen bij den oogst van landbouwgewassen. Nu de hooi-oogst en straks de oogst van vlas-, peul- en graangewassen, weer voor de deur staat, wordt voor den boer de vraag weer van belang, welke middelen hem ten dienste staan om zijn producten zoo goed en goed koop mogelijk te oogsten. Een trouwe helper hierbij vooral bij onvaste weersgesteldheid is de klaverruiter, een vrijwel overal bekend droogtoestel Door de Nederiandsche Heidemaat schappij wordt thans een nieuw sy steem droogruiter vervaardigd, „dak ruiter" genaamd en gemaakt naar het model van den in Duitschland reeds sedert eenige jaren met veel succes ge bruikten Dalheimer ruiter. Voorts is ook een nieuw systeem droogstelling voor mais geconstru eerd, dat van groote beteekenis is voor het goede oogsten van dit late gewas. De Nederiandsche Heidemaatschap pij te Arnhem heeft van een en ander 'een ge-illustreerde brochure vervaar digd, waarin gebruikswijze, bouw, be lading, enz. uitvoerig worden beschre ven en welke brochure op aanvrage gratis wordt toegezonden. Argentinië vraagt veel aardappelen. Kans voor Nederlandschen export Wegens de mislukking van den aard appeloogst in 1935 (de oogsttijd valt daar in September-October) heeft Ar gentinië tot aan den herfst van dit jaar groote behoefte aan aardappelen. Wij hebben de invoerbehoefte op 40.000 a 50.000 ton hooren schatten. Zonder nu al te letterlijk aan dit cijfer vast te houden kan toch worden vast gesteld, dat Argentinië de eerstkomen de drie maanden veel aardappelen zal kunnen betrekken. Exporteurs hier te lande hebben reeds besprekingen gevoerd over uit voer. Op het oogenblik is het tijdstip voor uitvoer nog wat vroeg. Onze allereerste aardappelen zijn niet de meest geschikte om een zee reis van drie weken te doorstaan. Over eenige weken zijn er echter vol doende nieuwe aardappelen beschik baar, geschikt voor overzeesch trans port. Op het oogenblik worden reeds nieu we aardappelen uitgevoerd naar Duitschland. Al te groote verwachtin gen bouwt men voor het vervolg op de zen kooper niet, zoodat een onverwach te groote afnemer zeer te stade zm komen. Naar men van bevoegde zij de meldt, moet men zich van de moge lijkheden van export naai' Argentinië geen overdreven voorstellingen maken De prijzen zullen concurreerend moe ten zijn, want Chili zoowel als Canada zijn in Argentinië aan de markt. Laatst genoemd land hecht zooveel waarde aan deze transacties, dat het een re- geerings-vertegenwoordiger heeft uit gezonden om de Argentijnsche aardap pelmarkt te verkennen. Markt van oude aardappels Oude aardappels halen op de markt geen hoogeren prijs dan dien welke bij partijen aan de markt gekomen, die dienen voor verbruik in het leger. Buitenlandsche koopers weten na tuurlijk precies hoe hoog de bijslag voot denatureering is en meer dan dien bijslag brengen de uitvoerprijzen dan ook niet op. Uit de markt nemen van varkens. Zooals gemeld, heeft de Minister van Landbouw besloten, de Veehoude rijcentrale in de gelegenheid te stel len om, tot steun aan de te lage var- kensprijzen, varkens af te nemen. Naar men meldt, zal vermoedelijk over eenige weken daarmede worden begonnen. Overwogen wordt nog, of 'n deel van deze varkens zal worden in gevroren, terwijl dan naar alle waar schijnlijkheid het andere deel, in over leg met Sociale Zaken in bussen zal worden beschikbaar gesteld voor werk loozen en andere behoeftigen. RAABIA DE GESTENIGDE. Zij was bleek, armzalig en haveloos. De menschen versleten haar voor idioot en zagen met minachting en afschuw op haar en haar kind neer. Niemand wist, vanwaar ze kwamen. Onver wachts waren ze in hun midden, een achterbuurt van Salonica verschenen en zij had zichzelf een hut gebouwd van klei en steenen, dicht bij de oude moskee, wier slanke torentjes zich blank tegen de blauwe lucht afteeken- den. Raabia, de Eenoogige, noemde men haar en enkel het uitspreken al van den naam deed de menschen huiveren van weerzin en afschuw. In het begin gaven ze haar nog wel eens restjes eten als bewijs van een glimpje medelijden voor het arme, ver minkte wezen, dat altijd haai' kind in de armen met zich voerde. Maar ook EXPLOITATIE VAN VERGIF. Er zijn bijenhouderijen in Z.-Duitsch land, waar de bijen niet alleen gehom- den worden om de honig en de was, maar in het bijzonder ook om het bijen gif te gebruiken voor geneesmiddel te dit verdween en waar ze toen van be stonden, wist niemand. Zij werd nog bleeker, haar oogkassen nog dieper, het kleine ventje nog magerder. Totdat men haar betrapte op het ste len van een stuk brood. En zij, haar diefstal ontdekt ziende, werd bevan gen door een plotselinge woede en stortte een stroom van verwenschin- gen uit over hen, die haar en het kind nog niet een stuk brood gunden. Zij schreeuwde het uit, al haar haat, haar smart, haar armoe en den hon ger van haar kind. Op haar luide kre ten kwamen steeds meer menschen aan, mannen, vrouwen, kinderen, mee rendeels armoedig in hun vuile, versle ten kleeren en ze beantwoordde haar verwenschingen met bedreigingen. Zij hoorde er niet naar, ging al maar door, een furie gelijk. Plotseling vloog er een steen door gen rheumatiek. Wij laten het aan de medici over, om te beoordeelen, of het vergif der bijen een goed geneesmiddel ervoor is. Wij wijzen hier alleen op de merkwaardige winnings-methode. In plaats van den lijder door bijen te laten steken, met alle infectie-geva ren van dien, verkrijgt men hier het vergif, dat gebruikt zal worden voor inspuitingen, of in zalf, door de bijen te laten „steken" in een speciaal ge prepareerd papier. Een 600-tal bijenvolken,, wordt na de overwintering krachtig gevoed met honig, en suiker, zoodat zich wel dra een dubbel aantal volken gevormd heeft, die in totaal wel 50.000.000 bijen tellen, waarvan een deel begint met nectar uit de bloemen te halen en an dere groepen weer andere functies ver vullen. Vóór de openingen der korven nu zijn meisjes gezeten, die zulke kleeding dragen, dat geen bij er doorheen kan steken haar hoofd wordt beschermd met een beschermende kap en masker en de handen met handschoenen. De meisjes kennen de soorten bijen pre cies en onderscheiden op het eerste ge zicht de honigzoekende bijen van die, welke de opening bewaken, of het stuif meel wegnemen, of het jonge broed voeden, enz. Met een bepaald soort pencet pakken zij een bij, die de ope ning moet bewaken (dus die ongeveer 18 a 20 dagen oud is), en zij houden het dier zóó, dat deze zijn woede kan botvieren, door in een geprepareerd papier te steken. Dit is groot genoeg, om het vergif van ongeveer 200 bijen op te zuigen, terwijl de angel niet blijft steken (zooals bij het steken in de menschelijke huid wel zou gebeuren, waardoor de bij sterft.) Het materiaal dat in het papier dringt, kan hieruiit weer gemakkelijk worden weggeno men door bepaalde oplosmiddelen, ter wijl volledige sterialisatie k an plaats vinden. Men verkrijgt dan een stof, waarmede infecties kunnen worden ge geven, zonder dat de patiënt infectie gevaren loopt. Een geoefend meisje kan dagelijks 600 bijen behandelen, zoidat in totaal een groote hoeveelheid ampullen en zalf kan worden bereid. Door de goede organisatie en den hoogen prijs van het verkregen pro duct schijnt het loonend te zijn, op de aangeduide wijze het vergif te winnen, ook al kunnen slechts werkbijen van een bepaalden leeftijd ervoor worden gebruikt. Misschien, dat het echter ook voor dit doel (wanneer grootere hoeveelheden noodig zouden zijn) naar andere soorten bijen gezocht zal moe ten worden, die gedurende een lange re levensperiode een sterk militante natuur bezitten. Zulke soorten schijnen voor te ko men in Engelsch Indië (Men leze het verhaal van Kippling „Red Dog" waar in hij zijn boschmensch Mowgli de wilde bijen ertoe doet brengen, om 'n wolvenbende te helpen vernietigen en ook in Oost-Afrika, destijds zorg vuldig opgestelde bijenkorven welke door de Engelschen, die uit een woud moesten komen, werden omgeworpen (met behulp van gespannen koorden), waardoor de woedende bijen de man nen aanvielen en tot den terugtocht dwongen. Dan vergaart men slangenvergif. En kele groote slangensoorten leveren vergiften, die bloedstelpend, of pijn stillend, werken en die ook reeds medi cinaal gebruik vinden. Deze zeer ge vaarlijke dieren worden door deskun digen blijkbaar gemakkelijk gehan teerd en koelen dan hun woede dooi bijten en vergif te spuiten in proppen watten in een glas, zoodat de watten alle vergif vasthouden, en het later weer gemakkelijk kunnen afstaan. Doordat de slangen zooveel grooter zijn, blijvend vergif produceeren en ge makkelijk in gevangenschap gehou- den kunnen worden, kan de prouüc- tie van slangenvergiften vermoedelijk heel wat gemakkelijker gebeuren dan die van het die van het bijenvergif. DE GRAANBEURS. Beschermt het natuurschoon in den Polder. De wijze waarop Staatsboschbeheer door middel van aanplantingen het na tuurschoon in onzen Polder bevorderd kan niet genoeg gewaardeerd en ge prezen worden. De resultaten die ook op dit gebied Hoewel de hooioogst voor vele getrouwe beursbezoekers een beletsel is om uit het werk te stappen, kan toch van een flinke Z1J" verkregen zijn werkelijk met ge- drukte hedenmorgen gesproken worden. De Woensdag heeft als marktdag in de Wieringermeer reeds burgerrecht. Het is reeds ring. Nu bereikt ons van politiezijde de klacht, dat helaas het publiek niet heel gewoon voor allen die er bij betrokken 200 meewerkt tot instandhouding zijn. BINNENLANDSCH NIEUWS. van de polder-fauna Herhaaldelijk moet opgetreden wor den tegen de opgeschoten jeugd die het jonge groen vernield "door de boschjes als speelterrein te kiezen. Ook het plukken van de Lupine-aanplant neemt hand over hand toe. Men wordt Borgstellingsfonds in West-Friesland. Het Bureau van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Westfries- er dan ook °P gewezen dat dit verbo- land belegde Maandagavond te Hoorn d®n is, er is zelfs al proces-verbaal een vergadering in het Parkhotel om opgemaakt. tot oprichting van een Borgstellings- Wij zouden er met klem op willen fonds voor den Middenstand te komen, aandringen, vooral bij de ouders, zorgt De vergadering werd bezocht door ver er voor dat uw kinderen, het jonge tegenwoordigers van diverse gemeente groen niet vernielen. Veel wordt in on besturen, middenstandsvereenigingen bedachte speelschheid in een oogen en leden van de Kamer. blik vernietigd waar jaren van zorgvul De heer J. F. Foekens van het de- dig kweeken voor noodig is. partement van Handel, Nijverheid en Ook grooteren schijnen zich aan het Scheepvaart hield een inleiding. Na vandalisme schuldig te maken. De po- discussie werd een commissie van ütie heeft ons verzekerd, dat streng voorbereiding ge-installeerd, waarin zal worden opgetreden, zitting nemen vijf leden van de K. v. K.Men is, dus gewaarschuwd, drie vertegenwoordigers der Midden-! voor de Stal-mrichting opgedragen. Aan de fa. J. Rosier en Zn. te Mid- RIJKSMIDDELEN IN MEI. |denmeer, is bij onderhandsche aanbe- ln vijl maanden f 9.1 millioen steding opgedragen het maken van de •bij raming teil achter. Mei gaf stal-inrichtingen in de 15 landbouw- iets meei dan verleden jaar I schuren die momenteel worden ver- De Rijksmiddelen brachten in Mei bouwd. f 30.7 millioen op, tegen f 30.5 millioen stands-organisaties en zes gemeente-besturen. in Mei 1935 en i' 30.9 millioen als l/2 ra ming. Wat de kohierbelastingen betreft, was eind Mei in totaal f 45.1 millioen op kohier gebracht, tegen f 39.4 milli oen op 31 Maart 1935. Herberekening pensioenen. Bezuiniging, van totaal f 5.700.000 Ingediend is een wetsontwerp, hou dende herberekening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambtena ren. Uit de in dit ontwerp voorgestel de maatregelen wordt een jaarlijksche bezuiniging verkregen voor het Rijk van f 5.3UU.OOÖ (voor de burgerlijke ambtenaren f 2.3UO.O00, voor de mili taire ambtenaren f 1.000.000), voor het veertigtal gemeenten, dat voor een deel harer ambtenaren het risico voor eigen pensioen bedraagt, f 800.000 en voor het Burgerlijk Pensioenfonds f 1.600.000. Droogdokbouw te Enkhuizen. Binnenkort zal worden begonnen met den bouw van het droogdok te Enkhuizen in werkverschaffing. De loonen zullen voor een klein aantal vaklieden iets hooger liggen dan het ter plaatse geldende werkverschaf- fingsloon, terwijl deze groep buiten de gebruikelijke rouleering zal vallen. Geschoolde arbeiders zullen verdienen een uurloon van 35 cent, geoefenden 32 cent, waarhij dan de mogelijkheid komt in accoord iets meer te verdie nen. Ongeschoolden krijgen het plaat selijk geldende uurloon in de werkver schaffing, 30 cents. WIER1NGERMEERP0LDER de lucht, rakelings langs haar heen. Toen ,werd ze hang en vluchtte, het kind in de armen. Maar meer steenen volgden en met hen de joelende menig te. Reeds op verscheidene plaatsen voelde zij zich gewond en ze wist niet meer waarheen. Daar plotseling kreeg ze de moskee in het zicht en ze vloog er heen, een opgejaagd dier gelijk. Ze dacht er niet aan, dat het niet geoor loofd was, den driemaal heiligen drem pel te overschrijden. Ze dacht slechts aan het lijfsbehoud van haar en haar kind. Maar de mannen, begrijpende waar ze heen wilde, grepen haar toen ze de veilige haven bijna bereikt had en sleurden haar mee, om haar aan de woede der vrouwen over te geven. Plotseling echter verscheen op den drempel der moskee een stokoude man, wiens haar zoo wit was, als de sneeuw RECTEF1CATIE. In ons nummer van j.L Vrijdag hebben wij vermeld dat op de tentoon stelling te Opmeer een merrie met veulen koud bloed) van den heer J. P. D. bekroond was met een eerste prijs. Dit was niet juist en moest zijn de merrie met veu len van den heer J. Onderdijk, landbouwer aan de Koggenrandweg te Middenmeer. Een verwarde berichtgeving is hiervan de oorzaak. Intusschen onze felicitatie nog aan den heer Onderdijk met het behaalde succes. Zware brand te Medemblik. Bioscoop, Café en Woonhuis tot den grond afgebrand. Hedennacht is er brand uitgebroken ken in de Bioscoop te Medemblik. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat reeds spoedig een gevaar voor uitbrei ding bestond. De brandspuit van Me demblik die van niet al te groote capa citeit is, werd dan ook vrij spoedig ge assisteerd door de motorspuit uit Mid denmeer. De brand was echter van zoo danigen omvang, dat een nevenperceel, Caié „de Lange Jan" en een daarach ter gelegen woonhuis ook vlam vatten Het spreekt van zelf dat het stadje in rep en roer was. Het doortastende optreden van de Wieringermeer sche brandweer onder leiding van brandmeester Jaspers wist echter in de dichtbevolkte buurt de brand tot de drie genoemde perceelen te localiseeren. Naar wij vernemen schijnt de brand aangekomen te zijn in het achterste ge deelte der bioscoop daar waar de cabi ne zich bevind, de oorzaak kon echter nog niet worden vastgesteld. Verzekering dekt de schade. BÜITENLANDSCH NIEUWS. witte tulband op zijn hoofd. Hij hief zijn handen op en zoo groot was de in vloed van hem, dien ze als een heilige beschouwden, dat ze allen deemoedig de hoofden bogen, de opgeheven han den en stokken zakten, het geschreeuw verstomde en onder de reine blikken voelden ze hun haat en woede ver dwijnen. In de ademlooze stilte verhief zich zijn stem, helder en klaar Waarom, o) broeders, vervolgt gij deze vrouw met uw haat Enkel vooraanstaanden zeiden het hem en terwijl ze spraken, voelden ze hun toorn en woede weer opkomen. Toen zeide de heilige tot Raabia Is dat waar Ja, antwoordde zij, het is waar. En hebt ge berouw, over wat ge gedaan hebt? Ze hief het gebogen hoofd op en hem STUDENT IN DE KEUKENKUNDE. Sedert eenigen tijd is aan de Columbia Universiteit in New York een leerstoel in de keukenchemie opgericht. Daar kan men leeren hoe de verschillende voedingsstoffen het best en zuinigst gebruikt worden en er is ook een volle dige kookcursus aan verbonden. Vijf en twintig jaar geleden vond bij na iedereen het bespottelijk, dat op een zeer moderne school de kleine jongens ook moesten leeren met een naald om te gaan. Maar langzamer hand schijnt het mannelijk geslacht wel te zijn gaan inzien, dat het nog niet zoo kwaad is iets van huishoudel. zaken af te weten. De meeste studen ten die deze keuken en kookcolleges volgen zijn n.1. mannen recht in de oogen ziende, zeide zij Neen, want ik deed het voor mijn kind. Toen wendde de grijsaard zich tot menigte en sprak met diepe verwijten de stem Waarom veroordeelt gij deze vrouw die uit liefde voor haar kind zonde beging Heeft onze Groote Meester u dat voorbeeld gegeven En het kind uit haar armen nemen de, hief hij het boven zich, zeggende Als Allah het wil, dan zullen we een man van hem maken. Daarop nam hij Raabia bij de hand en leidde haar binnen. Eet en drinkt mijn dochter, en de vrede van Allah zij met U. En de menigte trok zich stil terug, diep beschaamd. Raabia, de een-oogige werd na dien tijd genoemd Raabia, de gesteenigde.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3