TWEEDE BLAD. DINSDAG 7 JULI 1936 No. 54 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BLOEMEN VERGAAN. VOOR UW TUIN GRIND W.G.v. VLIET (Hotel Smit) MIDDENMEER. TOEN DE WIERINGERMEER NOG ZEE WAS. BRONNER BOODSCHAPPEN EN REPARATIES W1ERINGER COURANT B1NNENLANDSCH NIEUWS. Overtreedt Sociale Zaken de Warenwet Blikgehakt met in plaats van 4 pCt. zetmeel. Volgens de „Vee- en Vleeschhandel" zal per 100 Kg. blikgehakt (niet het IJmuidensche, maar het andere, het z.g. varkensgehakt eveneens voor Sociale Zaken) moeten worden gebruikt 71 Kg. varkensvleescih 19 liter melk (gepasteuriseerd) 7V2 Kg- meel en verder zout en specerijen. Het zeer eigenaardig feit zal zich echter voordoen, dat het aldus bereide gehakt op grond van de bepalingen 111 beslag zal moeten worden g;enomen. Deze wet schrijft n.1. voor, dat voor ge hakt in blik een maximum-zetmeel gehalte geldt van 4 pCt. Dit zou dus de tweede maal zijn, dat het Departement van Sociale Zaken 'n wet doet overtreden. De eerste maal was het advies (en recepten) voor de huisvrouwen (in het onder de auspi ciën van dit departement uitgegeven maandblad „De huishouding van nu") om zelf margarine te maken, heigeen een strafbare overtreding inhoudt van de desbetreilende bepalingen uit hoof de van de Landbouwcrisiswet. En thans zou vanwege dit departe ment gehakt worden gemaakt, dat niet voldoet aan de bepalingen van de Warenwet Duitsch militair maakt noodlanding. Piloot gewond. Maandagnamiddag te half twee heeft een twee-persoons Duitsch mili tair vliegtuig, D.-I.UjU.K., komende van Hamburg, een noodlanding ge maakt te Oude Schip onder Roode school, gemeente Uithuizermeeden, in den polder op een stuk vlasland van den heer J. Havinga. De bestuurder, die volgens, zijn verklaringen den koers kwijt was geraakt, had een hee- len tijd boven Roodeschool zeer laag gecirkeld en is tenslotte gedaald, waar bij het toestel den neus in den grond boorde en zwaar werd beschadigd. De piloot werd gewond aan hoofd en armen. De burgemeester van Uithui zermeeden heeft het toestel in beslag genomen. Huwelijkszwendelaars veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heelt 'n huwelijkszwendelaar, een metaal draai er van middelbaren leeftijd, wegens op lichting tot twee-en-een-half jaar ge vangenisstraf, met aftrek van voorloo- pig arrest, veroordeeld. Door middel van huwelijks-adverten ties had hij kennis gemaakt met acht dames. Hij beschikte over een rijke fan tasie en door zijn trouwbeloften werden zij er toe bewogen hem geld ie geven. Het O.M. had drie jaar geëischt Tegen een man, die een Tsjechisch dienstmeisje had bedrogen en haar f 900 afhandig had gmaakt, had de of ficier twee jaar gerequireerd. De recht bank veroordeelde hem tot een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van drie maanden voorioopig. Ruim 7 dagen in mijn opgesloten. De mijnwerker Schmidt is na, ten gevolge ban een instorting, 178 uur in een mijnschacht bij Herne, 8 Km. van de buitenwereld te hebben doorge Maurits schudde den regen van z'n jas en ging naar boven. Na de eerste trap even een pauze. Het viel niet mee die ziekte had hem kortademig gemaakt. Z'n moeder deed open. Maar jongen, wat onverstandig om met dit weer uit te gaan. Vanavond lig je weer met koorts. Is Martha al thuis vroeg hij. Ik geloof, dat ik haar op haar kamer heb gehoord. Hij vond haar, gekleed om weg te gaan. Naar het groote modemagazijn waar ze ver koopster was. Ga je nu al weg Ja, klonk het kort. Ik had zoo gehoopt, dat je vanmiddag vrij zoudt hebben gevraagd. Waarom? Deze dag is precies voor mij gelijk aan de andere dagen. Hij zweeg. Ze was den laatsten tijd zoo vreemd, onverschillig koel. Ze wierp een laatsten blik in den spiegel, maar men kon zien, dat ze met het beeld niet tevreden was. De mantel was niet mooi meer. Als ik haar het gouden kettinkje, dat ik vanmorgen heb gekocht, om den hals leg de, zou ze dan tevreden kijken vroeg Mau rits zich af. Ze greep haar tasch en ging naar de deur. Tot vanavond Wacht es bracht, Maandag naar boven gebracht. Hij werd gedurende den tijd van zijn gevangenschap gevoed door middel van een buis, die door 't gesteente was ge boord. Via de buis werd hem brood, kaas, worst, groente, melk enz. gegeven Zelfs werden hem geregeld couranten verstrekt. Het reddingswerk ging inmid dels langzaam maar zeker voort en is men erin geslaagd den gevangene te bevrijden. Oude granaat kost viji menschen het leven. Te Montevecchio (Noord-Italië) is een granaat uit den wereldoorlog, die door een aantal jongelui was opgegra ven, tot ontploffing gekomen. Vijf jon gelui werden g,edood. Hun lijken wa ren zoo deerlijk verminkt, dat identi- catie niet mogelijk was. DE BEURS. Het was stiller op de Beurs dan wij de laatste weken gewoon waren. Het gesprek van den dag was, dat het ge was op vele bedrijven nog al ernstig heeft geleden, van het zware weer van Maandag. Wij ontvingen een pracht collectie VREEMDE POSTZEGELS, VOOR DE AANVULLING VAN UW VERZAMELING. BOSKER'S BOEKHANDEL Middenmeet-. ol ander Verhardingsmateriaal We beschreven de vorige maal de watervloed van 13 op 14 Januari 1910. Nog willen wij daarvan de oorzaak na gaan, zooals die wordt beschreven in een uitgave van de Zuiderzee-vereeni- ging in 1917. Men schrijft daarin ondermeer Hooge waterstanden in de Zuiderzee kunnen worden veroorzaakt door le. inloopen van Noordzeewater door de zeegaten, 2e. opwaaien van het Zuiderzeewater naar een of andere zijde. 3e. beide oorzaken onder le en 2e te gelijk. Deze oorzaken hangen niet alleen af van de sterkte doch ook van de rich ting van den wind. Begint het, zooals meestal bij ons te lande, uit het Z.W. te stormen, dan komt daardoor weinig of geen water binnen de Zuiderzee. Blijft de storm aanhouden en draait, zooals gewoon lijk, de wind naar W, waardoor veel van het eerst uit het Z.W. langs onze kusten gejaagde water hoog daartegen wordt opgezet, dan gaat meer water naar binnen komen en blijft de storm dan nog langer doorgaan, terwijl de Wat is er Vlug, het is al laat Daar klonk de bel. Ze ging even de huiska mer binnen, gevolgd door Maurits. Het daghitje opende. Even later kwam het kind binnen met een grooten ruiker rozen. Donkerrood en zoet van geur. Voor u, juffrouw En meteen verdween ze weer. Van wie zijn die rozen? vroeg Maurits' moeder. Ze pakte het kaartje uit Martha's handen, Jhr. J. van Zevenaar, las ze hardop. Wie is dat - Odie komt wel, eens met z'n ma mee, als ze bij ons inkoopen komt doen, Zeer attent van hem om aan m'n verjaardag te denken Al te attent, merkte de moeder op. Waarom, viel Martha in. 't Kan nooit kwaad, goede vrienden te zijn met iemand van stand en invloed. Het hart bonsde Maurits in de keel. Hij omvatte in z'n zak het kleine étui, waarin het dunne kettinkje zat, dat hij haar nu niet meer durfde geven. Dat pietepeuterige ding stak veel te veel af bij die rozen. In dezen tijd van het jaar haast niet te betalen. Martha scheen door de rozen betooverd. Ze streek er voorzichtig met haar vingers langs, stak haar gezicht er tusschen om ten volle te ge nieten van den geur. Maurits stond te trillen. windrichting N.W. wordt, dan komsn groote massa'sAr^jordzeewater binnen de Zuiderzee. Dit water blijft dan niet ten N. van Urk, maar verspreidt zich weldra over de geheele Zuidelijke kom. Hooge standen langs de kusten aldaar worden daardoor veroorzaakt. Maar ook zonder dat een droppel Noordzeewater binnen de Zuiderzee is gekomen, kunnen langs de kusten daarvan zeer hooge zeestanden voor komen en wel door het verschijnsel van op- en afwaai-ing. Als het n.1. hard waait of stormt, wordt de bovenste laag van een 01 ander water van eenige uitgebreid heid voor den wind uit naar ééne zijde voortbewogen, stel ter diepte van 2, 3, 4, 5 M. dit hangt af van de kracht van den wind. In diep water wordt nu de leegte, ontstaan door het wegwaaien van water op zeker punt, onmiddellijk aangevuld door het water daaronder, waarin dan een tegenstroom ontstaat, en dus blijft de wateroppervlakte nage noeg overal op dezelfde hoogte, m.a.w- neemt geen helling aan. Maar bij ondie pe wateren ontbreekt het water onder de voortgejaagde massa grootendeels of geheel, daar kan dus weinig of geen aanvulling plaats hebben en dus neemt de waterspiegel daar een hel ling aan. De grootte van die opwaai ing hangt af van de windkracht en van den afstand waarover de opwaai-ing plaats heeft. Bij den bekenden Pink- sterstorm van Mei 1860, die uit het Z.W. woei, woei het IJ vóór Amster dam zoo laag af dat hier en daar de bodem droog lag, terwijl het water te gen de Oostelijke kusten der Zuider zee zoo hoog opwoei, dat er tusschen Amsterdam en Dronten een verschil in stand was van 4.30 M. En bij den vloed van Januari 1884, ook door Z.W. 'storm veroorzaakt, werd een verschil tusschen gelijktijdige standen aan de Oranjesluizen en te Blankenham waar genomen van 4.60 M. Toch was er in deze beide gevallen weinig Noordzee water binnen de Zuiderzee. Een voorbeeld van inloopen en op waaien biedt de stormvloed van 13-14 Januari 1916. In de 2^ etmaal n.1., die voorafgingen aan. den storm, die den 13en te 11 uur begon, had het den meesten tijd uit N.W. richting storm achtig gewaaid met vlagen van storm, behalve gedurende 20 uur dat de wind W. en Z.W. was. Daardoor was de Zui derzee reeds grootendeels volgewaaid met Noordzeewater, toen de eigenlijke storm begon. En deze woei ook uit het Noordwesten en tegen het einde (6 u. voorm. 14 Jan.) zelfs uit Noordelijke ichting en deed dus uit die richting het water opwaaien in de Zuidelijke kom en vooral tegen de Zuidelijke kus ten, zoodat daar zeestanden voorkwa men, die op eenige plaatsen zelfs hoo- ger waren dan die van den beruchten stormvloed van Febr. 1825. In de Noor delijke kom waren de standen ook wel hoog, doch bleven beneden die van sommige voorafgaande stormvloeden, wat uit de afwaai-ing van dat gedee'te te verklaren is. Ik heb gemeend deze eigenschappen van de ons begrenzende zee en van de Zuiderzee hier nog eens te moeten uiteenzetten, omdat bij de beschouw in gen van sommigen daarmee geen reke ning gehouden wordt. Dit leidt dan natuurlijk tot verkeerde gevolgtrek kingen. (Wordt vervolgd. Wolkbreuken in Japan. Het centrale deel en het Noord-Oos ten van Hondo, het Japansche hoofd eiland, zijn door wolkbreuken en over stroomingen geteisterd. Honderden huizen en hofsteden zijn door het wa ter ondermijnd en ingestort. In tal van steden is het zakenleven volkomen verlamd. Het meerendeel der scholen in het geteisterde gebied is gesloten. De autoriteiten hebben uitgebreide maatregelen genomen. Voorts is voor het getroffen g;ebied een moratorium afgekondigd voor de rente en amorti satie van landbouw-hypotheken. Hoeveel slachtoffers de ramp gevergd heeft, kon niet vastgesteld worden, daar de verbindingen met een groot aantal plaatsen geheel verbroken zijn. Aardbeving veroorzaakt paniek. Een aardbeving van een halve mi nuut veroorzaakte te Lahore (Br. In- dië) een paniek, welke 20 minuten duurde. Twee huizen stortten in, een hiervan was door den bliksem getrof fen. Slachtoffers zijn niet te betreuren. BUITENLANDSCH NIEUWS. WIERINGERMEERPOLDER. PLOEG DEMONSTRATIE. Woensdagmiddag werd op kavel 8 in de Wieringermeer een ploeg-demon- stratie gehouden met 'n Mc. Cormick 3- en 4- scharenploeg, door de impor teurs Boeke en Huidekooper. Er was geen overweldigende belang stelling. Van de Cultuurmij. waren aan wezig, de inspecteurs Ir. B. Prummel en Ir. Van Kretschmar. Wanneer men deze ploegen ziet wer ken dan springt onmiddellijk weer in het oog wat een arbeidsbesparing wordt verkregen. De kavel waarop de demonstratie werd gehouden was pl.m. 800 M. lang. Het zal van belang zijn te vernemen hoe of dit ploegen uitvalt indien de grond wat nat is of dan alle scharen even diep ploegen en niet weg springen. Zooals het nu ging werd een mooie voor verkregen Er werd ongeveer 20 c.M. diep ge ploegd. De nieuwe brandspuit voor de Wieringermeer. Dinsdagmiddag werd door de fa. A. Rikkers brandspuiten-fabrikanten te Rotterdam, de nieuwe brandspuit afge leverd aan de Directie der Wieringer- meerpolder. Bij dezen overdracht, die te Midden- meer plaatsvond waren aanwezig, Ir. S. Smeding, Directeur v.d. W.-Meer- polder, de heer A. D. van Eek, hoofd van de Bouwkundige dienst Burge meester Peters van Medemhlik de heer Jaspers, Opzichter v.d. Polder, te vens Opperbrandmeester verschillen de leden van het brandweer-corps en natuurlijk de jeugd in groote getale. De nieuwe spuit waarmede vanzelf sprekend een demonstratie werd ge houden is een juweeltje van een spuit. Hij is gebouwd op 8-cylinder Ford auto en heeft een capaciteit van 2500 liter per minuut. De opvoerhoogte is maar eventjes 60 M. Hij is ingericht voor het meevoeren van een dubbel- laddergestel en 600 M. slang. Aan de spuit kunnen 8 slangen ge koppeld worden en kan zoowel op open water als op de waterleiding werken. Een flinke schijnwerper is bo ven op de spuit gemonteerd die alld richtingen gedraaid kan worden. Een vervaarlijke sirene ontbreekt al even min. De constructie van de pomp-in- stallatie is zoodanig dat des winters deze verwarmd kan worden. De demonstratie die met de spuit werd gegeven mag als geslaagd ge noemd worden. Er werd met een en twee slangen water gegeven, ook met vier te gelijk en de hoeveelheid water die wordt uir. gegooid is geweldig Ook kan men een z.g.n. waterkanon van den spuit ma ken, twee slangen worden dan op één slraalpijp gekoppeld. Naar wij vernemen zal de spuit ie Wieringerwerf gestationeerd worden. lies* mooie leverantie. De heer A. C. van üeveren, die zich sinds ae vesti ging van de pachters in de Wieringer meer geheel heelt ingesteld op het boa wen van landbouw wagens, en e«' dan ook reeds vele heeft algeleverd, mocht het genoegen smaken dat hij een belangrijke opdiacht kreeg van landbouwers uit het z.g.11. Biesbosch. Voci den heer Van Oeveren is dii n mooi succes eii een bewijs dat het pro- uuci wat hij fabriceert van goed genai- te is. Erug afgesloten. In de nacht van 3 op 4 Juli zal de Waardhrug nabij juomorn van n.m. iy uur tot v.m. 7 um voor alle verkeer zijn aigesloten, be halve voetgangers en rijwielen. Overgeplaatst. De heer J. H. van Hee, onderwijzer te Wieringerwerf is over geplaatst als zoodanig naar de school te Middenmeer. Onderwijzeres tijdelijk benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school te Wieringerwerf is benoemd Mej. B. W. v.d. Es. Politie. Geiv.: een nummerplaat G. 46974. Verloren een zilveren halsketting met hangertje. Partij vleesch in beslag genomen. Door de pplitie is een partij vleesch in beslag genomen, van den landbou wer B. V., die ondeugdelijk bleek voor de consumptie. Tegen V., die met een auto in de Wie ringermeer, voor een slager uit Den Helder dit vleesch uitventte, is tevens proces-verbaal opgemaakt wegens het niet in bezit zijn van een rijbewijs. op. Ga met die bloemen uit de kamer, zei ze bits. Je weet, dat ik asthma hebdie ster ke geur maakt me aan het hoesten. Martha bracht de rozen naar haar kamer en verliet het huis. Martha, die reeds op zeer jeugdigen leef tijd haar ouders had verloren, was groot ge bracht door Maurits' moeder. In de jeugdja ren waren de jongen en het meisje speelmak kers geweest. Zij het katje, dat steeds haar zin doordreef, hij de sul, die steeds haar zin deed. Toen ze de twintig gepasseerd waren, was het tot een verloving gekomen. In hun verhouding was niet veel veranderdzij de heerschende, hij de dienende. Martha was 's avonds laat thuis gekomen. Er hing een zwoele rozengeur in haar kamer. Ze ging bij het raam zitten en drukte het warme voorhoofd tegen het glas. Ze zag jhr. Van Zevenaar voor zich. Zag hem, toen ze hem voor de eerste maal ont moette, toen hij met z'n moeder in den win kel kwam. Zij had onopvallend naar hem gë- keken, maar hij had het toch gemerkt en tegen haar gelachen. Zij bloosde. Een paar dagen later was zij hem op straat tegen ge komen en sinds dien dag kruisten hun We gen zich iederen dag. Een paar dagen geleden was hij haar gevolgd tot aan huis. En van daag had hij haar de rozen gestuurd. Geluk- Z'n moeder zag het en wond zich eveneena kig, dat ze net jarig was. Nu liep het tenmin ste niet zoo heel erg in de gaten. Alleen tan te scheen er heelemaal niet over te spreken te zijn. Ze zou hem vragen geen bloemen meer te sturen. Een schok voer door haar lichaam. Daar stond een man op het trottoir. Ze herkende hem. Ook hij zag haar en wenkte. Ze trad terug, stapte met onzekere schreden eenige malen de kamer op en neer en ging toen naar beneden. Ze opende de buitendeur. Kom, zei hij en hij kuste haar op de hand, die naar rozen rook. Ze vroeg niet waarheen hij haar zou bren gen, doch antwoordde Ja, ik kom. Wacht even op me. Ik moet boven nog wat halen. Ze snelde de trap op, haar kamer in. Daar keek ze naar links en rechts, maar ze zag niets. Wat zou ze meenemen? Niets? Niets! Neen niets mocht haar herinneren tot aan haar leven van dezen dag. Alleen de rozen. Ja, de rozen zou ze meenemen. Ze pakte de rozen en koelde haar brandend gezicht erin. Ze schrok. Het ééne blaadje na het andere viel op de tafel en op den vloer. Getroffen stond ze te kijken naar hetgeen van al het wonderschoone was overgebleven. Dood, na eenige Uren leven en hoe mooi en frisch wa ren ze geweest Ze ging naar het venster en stak het hoofd naar buiten. Jhr. Van Zevenaar liep nog te. wachten. Hij keek naar boven en maande aan tot spoed. Toen schudde zij „neen" en trok haar hoofd naar binnen. WIERINGERWERF. worden voor onze zaak aangenomen door den Heer S. HOOGEBOOM Torenstraat Middenmeer. FLINK DAGMEISJE GEVRAAGD niet beneden 20 jaar. HOTEL SMIT MIDDENMEER. Ze werd eerst wakker toen het al lang licht was. Maurits en tante stonden aan haar bed. Wat is er, vroeg Martha en ze ging zitten. Voel je je wat beter kind, vroeg de vrouw. Je hebt met rozen in je kamer gesla pen. Het had je dood kunnen zijn. Och, onzin Geen onzin. Ik vond je vanmorgen vroeg gekleed op bed liggenJe moet beslist zijn flauw gevallen. Ik zal vlug wat sterke koffie zetten, dan zal je wel wat opknappen. Je voelt je nog steeds niet goed, Martha, zei Maurits. Je wilt het niet zeggen, wel Neen, heusch, het is in orde. Maar als jullie me eens niet meer hadden gevonden Ze zag hoe het bloed uit Maurits gezicht scheen weg te zakken en ging toen lachend verder Kom bij me zittenIk voel me werke lijk nog niet heelemaal fit. Ik zou beslist met die rozen gestorven zijnZie je nu, wat er van dat heerlijke geschenk is overgebleven? Maurits tastte in z'n zak. Dacht je nu heusch, Martha, dat ik je verjaardag was vergeten Het cadeautje leek me zoo ellendig klein bij die schitterende rozen.. ..Toen hield ik het in m'n zak. Ze nam het gouden kettinkje uit z'n han den en deed het om haar hals. En, z'n handen streelend, sloot ze haar oogen.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3