27e JAARGANG DINSDAG 21 JUU 1936 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEM8L1K - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIEKINGEN per 3 maanden f 1.—. BUREAU: Hippolytushoef Wierlnge Telef. lntercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 ÜlNNENLANDSCH NIEUWS. Verboden bereiding van margarine neemt merkbaar toe. De verkoop van fabrieks- margarine vertoont een dui- daling. Het zelf maken van margarine door de huisvrouwen begint reeds betrekke lijke groote afmetingen aan te nemen; dit was trouwens ook de reden, waar om de regeering den prijs van labrieks margarine heeft verlaagd (via de hef fing) en de oliën en vetten resp. 67 en 33 pCt. zwaarder belast. Deze clandestiene bereiding had in het eerste kwartaal reeds een merkba ren invloed op den verkoop van ia- brieks-margarme, want in het kwar taal-verslag van den minister aan ue &>taten-Gerieraal over de werking en uitvoering der iandbouw-crisis-maat- regelen, dat over eenigen tijd zal wor den gepubliceerd, zal men kunnen le zen, dat van ue ïiióU ton maigarine, welke per week mag worden verkocht, (er is een vrijwillige productie-beper king,) in het vierde kwart aai-ltfaó werd verkocht gemiddeld 939 ton per week, tegen nog slechts Dit» ton in net eerste kwartaal van 1936, een vermin dering dus van 77.UUU hg. per week oi bijna 3 pCt. De verstrekking van heningsvrije volksmargarine steeg van 121 ton tot 131 ton, dus met lU.uüü lvg., zoodat het totale margarine-verbruik daalde met üi.GOO Kg. in de week. Het nadeel voor 't Landbouw-crisis- fonds bedroeg circa f 3U.UOU per week! Het is waarschijnlijk, dat het euvel dezer verboden margarine-bereiding zich in het tweede kwartaal nog aan zienlijker zal blijken te hebben uitge breid. Adoptie van Rngeiscu^ kinderen. Levert moeilijkheden bij de ambtelijke instanties nier te lande. De Kngeische bladen blijven ophef maken van het feit, dat een paar hon derd kinderen van ongehuwde moe ders in Nederland zijn geadopteerd. Zij keeren zich vooral tegen de Kngei sche vereenigingen die zich met dien export bezig houden. Zulk een handel wijze beschouwlmen ais een slechte daad jegens het vaderland. Het feit, dat sommige ongehuwde moeders via die vereenigingen geld heb ben ontvangen, geeft den bladen aan leiding met eenige overdrijving te schrijven over „verkoop van babies naai' Nederland." Van eenig misdrijf is overigens geen sprake. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, letten de genoemde Engelsche vereenigingen er nauwlet tend op, waar de kinderen terecht ko men. Zij hebben zich meermalen met de kinder-politie in verbinding gesteld Over het aantal gevallen van adop tie zijn weinig gegevens bekend. Naar FEUILLETON. men weet, is het aannemen van ande rer kinderen ais de eigene volgens de Nederlandsche wet niet mogelijk. Ne derlanders kunnen evenwel wel in En geland kinderen aannemen volgens de regelen der Engelsche wet. Zij krij gen dan daar ook den naam van hun pleegouders. Bij het Bevolkings-regis- ter en den Burgerlijken Stand krijgen zij doorgaans moeilijkheden. De amb telijke instanties nemen met de Engel sche naamsveranderings-papieren meestal geen genoegen. De regeering stelt zich op het standpunt, dat geadop teerde Engelsche kinderen hun Engel schen naam behouden. Te Amsterdam echter is men bereid het kind in te schrijven op den naam der pleegou ders, welke bij de adoptie in Enge land op het kind is overgegaan. Het kind blijft dan volgens Nederlandsche opvatting altijd nog zijn Engelsche nationaliteit behouden. IN ZiJN VACANTIK GEDOOD. Door verkeersongeval. De 30-jarige T. J. A. Dam, marechaus see van de brigade Venlo, is met zijn motorfiets in Geldern in de Kijnprovin cie door een vrachtauto aangereden en aan de gevolgen bezweken. Dam, die in de Duitsche grensplaats zijn verlof doorbracht, reed uit een zijweg den hoofdweg op. Up het kruis punt werd hij door n Duitsche vracht auto gegrepen en over den weg geslin gerd. In zorgwekkende toestand is hij met een dubbele schedeifractuur naar het St. Antonius-hospitaai te Geldern overgebracht,, waar hij enkele uren na aankomst overleed. De motorfiets werd totaal vernield. De nieuwe Indische landvoogd. Bij den Indische Volksraad is inge diend een suppietoire begrooting voor 1936 ten bedrage van f bo.üüt) in ver band met de wisseling van Gouver neur-Generaal, als volgt gespecificeerd f 46.000 voor uitrusting, f 20.000 voor reiskosten en bezoldiging van het ver trek uit Nederland tot de aanvaarding- der landvoogdij, f 6000 voor pensioen voor den aftredenden Gouverneur- Generaal, jhr. de Jonge, over de laatste vier maanden van ly36, onder aftrek van rond f 1000 in dit verband met den wensch, afstand van 17 pCt. van dit bedrag te doen. VAN PAARD GEWORPEN., Aan hersenschudding overleden De 22-jarige J. van de Munckhoff is vorige week te Venray, toen hij bezig was met het africhten van een paard, in volle vaart door het dier algewor pen, waarbij hij tegen een boom werd geslingerd. De jonge man is met een zware hersenschudding opgenomen. Hij is aan de bekomen verwondin gen overleden. Kinderspel in dienst van de politie. In 'sGravenzande en omgeving hou den de kinderen er een nieuw spelle- tje op na het noteeren van letters en XV. De hertog had zijn kamer nog niet verla ten, toen een bediende met verschrikt gelaat bij hem binnenkwam en zei Mylord, er is een vreeselijke ontdekking gedaan, mijnheer Otterham ligt dood in uw kamer. De hertog greep den stijl van het bed vast en zei Dood Ben je daar wel zeker van, Mar ston Is Otterham dood Ja, mylord. Een van de meiden zag het lijk liggen, toen zij binnenkwam om de kamer aan te vegen. Hij hoofd een wond op zijn voorhoofd en ligt in een plas bloed. Het is een moord, daaraan bestaat geen twijfel. Een moord riep de hertog nog meer ontsteld. Hij beheerschte zich echter en ging voort Ik zal mij gauw kleeden en dan dade lijk beneden komen. Geef mij mijn chamber- cloak maar, dat is voldoende. De hemel alleen weet, wat voor schurken streek er begaan is, als dit waar is. Marston hielp zijn meester om zich verder te kleeden en volgde hem met verschrikt ge laat naar beneden naar het tooneel van de misdaad. Een groep verschrikte bedienden was bui ten de studeerkamer in de hal samengeloo- pen en de bottelier stond bij de deur om hun te beletten binnen te gaan. Het nieuws had zich al door het kasteel verspreid en tenge volge daarvan heerschte er de grootste ont steltenis. nummers van auto's. Dank zij dit spelletje kon nu iemand opgespoord worden, die zicli aan op lichting had schuldig gemaakt. Een chinees bood '11 automobilist 'n pull over te koop aan en de man deed als of bij het kleedingstuk wou koopen. Hij reed echter plotseling weg zonder te betalen. Eenige kinderen hadden ook dezen automobilist in hun spel betrokken en letter van de auto opgenomen. Het was voor de politie een kleinigheid den autobestuurder op te sporen. Nachtelijke politieke vechtpartij. Treffen aan het Abcoudermeer Langs den straatweg van Amster dam naar Utrecht is in verband met een meeting, die de N.S.B. te Maarssen zal houden, overal een reclame voor den leider van deze beweging geplakt. Een groep leden van de H.D.A.P. is er opuitgetrokken om die reclame te niet te doen door er een woord aan toe te voegen, waardoor het tegendeel werd gezegd van hetgeen oorspronke lijk werd bedoeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben groepen van beide partijen elkaar aan het Ab coudermeer ontmoet en is een vecht partij ontstaan, waarbij enkele leden van de S.D.A.P. verwondingen oplie pen. Een van hen werd in het water geworpen. Behalve een nat pak had hij verwondingen aan het hoofd en aan 'n 'arm. Een juist passeerende auto nam den gewonde mee naar het Israëli tisch Ziekenhuis te Amsterdam. Ook de vracht-auto, waarmee de S.D.A.P.-ers waren gekomen, raakte in de sloot. MlLiTAlK VAN PAARD GEVALLEN. Zwaar gewond opgenomen. Bij de militaire oefeningen te Wijk bij Duurstede is een der manschappen van zijn paard gevallen en onder het dier geraakt. Hij werd in hoogst zorg- wekkenden toestand opgenomen. Het paard had hem een oog uitgetrapt en een trap op den buik gegeven. De onge iukkige is naar een ziekenhuis ver voerd. AUTO RIJDT TROTTOIR OP. Vijf menschen gewond. Zaterdagavond wilde een bestuur der van een auto in de Fahrenheit- straat te Den Haag, toen hij twee fiet sers, die voor zijn wagen reden, wilde ontwijken, iets naar rechts uithalen. Vermoedelijk drukte hij daarbij op het gaspedaal, want met voile vaart reed de wagen het trottoir op en ver der tegen den pui van den bakkers winkel der firma Stevers, welke ge- Toen de hertog de trap afkwam, liet hij snel de oogen over de groep gaan en op stren gen toon zeide hij Gaat allen weer stil aan uw werk en zorgt dat lady Trevalga niets te weten komt van wat er gebeurd is. Terwijl hij echter nog sprak kwam Valga haastig de kamer uitsnellen en riep O, vader, wat voor verschrikkelijks is er gebeurd Het kan niet waar zijn. Waarom zijn al de bedienden hier Zij wierpen een verschrikten blik op haar en gingen allen heen op bevel van hun mees ter, alleen de bottelier bleef. De hertog bleef staan en legde zijn hand op den arm van ht meisje. - Kom, Valga kind, ga niet met mij mee zei hij, dit is geen gezicht voor jou, doe wat ik vraag, ga naar je kamer terug en wacht daar tot ik bij je kom. Er was iets in zijn toon, dat haar dwong tot gehoorzaamheid. Zij sloeg de armen om hem heen, kuste hem en liep de trap weer op. Een oogenblik daarna wist de hertog de vreeselijke waarheid. Zijn stukken, de plan nen die hij evenals de teekeningen zorgvul dig had moeten bewaren, waren weg en Ge- rald Otterham was vermoord bij zijn loffe lijke pogingen om die te beschermen. Die ontdekking was verpletterend voor hem. Nog maar een paar uur geleden had hij zijn secre taris gesproken en nu was de man dood. Hij bekeek het lichaam nauwkeurig. Ja, het was duidelijk een geval van moord, zoo Marston wel gezegd had. De wond op het voorhoofd en de sneden in den arm, de hou ding waarin het lichaam gevonden was slo ten de gedachten aan een ongeluk buiten. De hertog voelde zich als verpletterd en met aan doening herinnerde hij zich nu de laatste woorden van den secretaris, dat hij zijn ei gendom tot in den dood zou beschermen. Nu, dat had de jongeman in waarheid gedaan. en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. Voor den tweeden keer doorzocht hij zijn brandkast, maar hij kon geen spoor van de actetasch vinden. Met een aschgrauwe kleur op het gelaat en bevende handen sloot hij de brandkast weer. Er was geen enkel bewijs van den diefstal achtergebleven en de brand kast was weer gesloten. De geheele zaak was ongeloofelij k. Hij wist dat er geen duplicaat van den sleutel bestondhij bezat zelf den eenigen sleutel die erop paste. Wie kon de brandkast open gemaakt hebben En hoe Wie had dat geheime paneel ontdekt Wie had, behalve Otterham kunnen weten, dat hij die bepaalde stukken in zijn actetasch had Dat was een onoplosbaar raadsel. Er moest dadelijk ingegrepen worden. De moord was pas een uur geleden begaan, mis schien was het nog mogelijk om te beletten, dat de misdadiger ontsnapte. Er was al om een dokter gezonden en ook was er iemand naar Tintagel gezonden om de politie. De hertog trachtte zich weer alles te her inneren, wat Otterham tegen hem gezegd had. Ja, het was het beste, dat hij den her tog d'Orvée dadelijk eens sprak en van hem de bijzonderheden vernam omtrent het ver haal, dat hij gisteravond begonnen was. Hij sloot de deur van de studeerkamer en begaf zich naar de kamer van d'Orvée. Het spijt mij, dat ik u op zoo'n ongelegen uur kom lastig vallen, zei hij, toen Frangois half gekleed aan zijn deur verscheen, maar de zaak in kwestie kan geen uitstel lijden. Kom binnen, zei de Franschman, ik heb het vreeselijke nieuws gehoord, hertog. Het is een ontzettende slag voor u De hertog ging zitten, want hij beefde zoo, dat hij zich niet staande kon houden. Het is een vreeselijke slag voor mij, veel erger dan u denken kunt, maar er is geen tijd te verliezen. Ik wou u een paar vragen doen, monsieur. Als ik iets zeggen kan, dat u voort helpt, heel vernield werd. In zijn vaart had de auto een 18- jarig meisje dat daar met een jonger zusje en een broertje wandelde, meege sleurd en in de etalage geworpen. Met een verbrijzeld onderbeen, dat vermoe delijk geamputeerd zal moeten wor den, is bet meisje naar bet R.K. Zie kenhuis aan bet Westeinde gebracht. Ook beide andere kinderen werden door de auto getroffen, gelukkig echter minder ernstig. Het 16-jarig dochtertje kreeg een kneuzing van den rechter- enkel en schaafwonden, terwijl bet 9- jarig zoontje een gapende hoofdwonde bad. De moeder der kinderen, die bet on geluk zag gebeuren, geraakte geheel overstuur en is eveneens naar het Zie kenhuis gebracht. Verder werden nog getroffen een 49-jarige dame uit de Fahrenheitstraat, die niet ernstig werd verwond, en een 67-jarig,e dame van het Koningsplein, die een bloeduit storting in een der beenen kreeg. Nader meldt men, dat de bestuur der geen rijbevoegdheid bezat. Het was een 16-jarige jongen, die onder toe zicht van zijn vader reed. Hiermede is reeds een strafbaar feit gepleegd, aangezien men volgens de wet ook voor het onder toezicht rijden den 18-jarigen leeftijd moet hebben be reikt. De familie, waarvan het oudste meisje zoo ongelukkig g,etroffen werd, woont in Schiedam, doch logeerde tij delijk in een woning in de Begonia straat te Den Haag. Het communistische voorstel aan de S.D.AP. Het partij-bestuur van de S.D.A.P. heeft aan de Communistische partij medegedeeld, niet op samenwerking in te gaan. DE „DRENTE" VERDWENEN. Eindelijk is het laatste stukje van de sleep boot „Drente" op het Egmondsche strand ge sloopt. Bijna negen maanden hebben de sloopers werk gehad om hun arbeid te voltooien. De „Kerkplein" en de „Drente" stranden beide tegelijk tijdens een hevigen Noord westerstorm in den nacht van 19 op 20 October van het vorige jaar. In Februari gelukte het, na vele vergeefsche pogingen, de „Kerkplein" weder vlot te brengen, nadat de „Jos Maria", die weer later was gestrand, op Nieuwjaarsdag weder zee had gekozen. Dat de „Drente" ver loren was stond vast. Dat het geen gemak kelijk werkje zou zijn om deze sleepboot te sloopen, daarover waren de deskundigen het eveneens direct eens. Maar dat men negen maanden voor dit werk noodig zou hebben, had toch niemand kunnen denken. Vooral het sloopen van de kiel, die meters diep in het zand gedrongen was, heeft heel wat hoofd brekens gekost. Juist aan het begin van het drukste deel van het badseizoen is nu ook de „Drente" geheel verdwenen en niets herinnert de bad gasten op het strand nu meer aan de merk waardige drievoudige stranding van dezen winter, die Egmond aan Zee een extra-seizoen bezorgde, waarin de badhotels de gasten in strijd met de gewoonte laafden met warme groc en erwtensoep OMZET GRESBU1ZEN EN PANNEN VERMINDERD. Tengevolge van de vermindering van om zet in de Noord-Limburgsche gresbuizen- en dakpannenindustrie heeft men tot voorloo- pige stopzetting en inkrimping van bedrijven moeten overgaan. Aan de gresbuizenfabriek van de gebr. Teeuwen te Reuver, waar ongeveer tachtig arbeiders werd hebben, werd sinds eenigen tijd nog slechts drie dagen in de week ge werkt. Nu heeft de directie tengevolge van te geringen omzet moeten besluiten de fabriek voorloopig geheel te sluiten. Te Tegelen is bij de kleiwarenfabrieken van de N.V. Teeuwen's Kleiwarenindustrie en de Stoomfabriek voor Kleiwaren Russel-Tiglia de fabricatie van blauw-pannen voorloopig stopgezet, terwijl hier ook de dakpannenfa- briek van de gebr. Laumans haar productie heeft moeten beperken en men ook in andere kleiwarenfabrieken arbeiders heeft moeten ontslaan. Tengevolge van deze maatregelen zijn in de gemeente Tegelen weer vijftig fabriekarbeiders werkloos geworden. IN ZEE VERDRONKEN. Bij poging een drenkeling te redden. Zaterdagavond ongeveer negen uur geraak te een 15-jarige jongen in zee aan het stille strand bij Scheveningen bij den golfbreker tegenover de politietent in gevaar. Twee broers uit de Boeistraat,, resp. 23 en 19 jaar, begaven zich daarop eveneens in zee om te trachten de drenkeling te redden. Ook zij kwamen echter in levensgevaar te verkeeren, waarop een agent van politie te water sprong. Hij werd evenwel vastgegrepen door de broers, doch wist zich met groote inspanning los te werken en zag nog kans een der broers te redden. Inmiddels had zich nog een 17-jarige jongen te water begeven om den anderen broer te redden, doch zonder resul taat. De 23-jarige man verdronk, voordat hem de reddende hand kon worden verleend. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. De aanleidende oorzaak van alles, de 15-jarige jongen, slaag de er ten slotte in, op eigen kracht het strand te bereiken. BUITENLANDSCH "ÖVERZICHt~ DE DROOGTE IN AMERIKA. Dr. Kerssen, een Nederlandsche landbouwkundige, die reeds jaren in Bejou (Minnesota) woont, schrijft in de heden verschenen „Nieuwe Veld bode" over de droogte is Amerika het volgende (hoewel de brief niet is ge- dagteekend, kan men aannemen, dat hij ongeveer twee weken geleden werd geschreven.) De Westelijke „.plain-staten") voor al de meer noorderlijk gelegen Dako- ta's en Montana zijn weder het slacht offer van ongunstige klimaat-condities Terwijl de plantengroei dit voorjaar buitengewoon gunstig begon door de groote hoeveelheid grondwater, ai- zei Frangois, terwijl hij zijn knecht een wenk gaf om de kamer te verlaten, dan zou mij dat een waar genoegen zijn Gisteravond laat is Otterham nog bij mij gekomen, begon de hertog, hij leek erg ze nuwachtig en hij scheen in dien toestand geraakt te zijn door een gesprek, dat hij met u in de biljartkamer had gehad. Ja dat kan Wel, ik geloof, dat ik met hem gepraat had over Barenstowe. Ik wou u nu eens vragen, wat u eigenlijk weet, bestaat er eenige grond voor uw onder stelling, dat hij een geheim agent zou zijn Mijn eenige grond berust op de vroege re kennis die ik aan hem had, zei de ander met een veelbeteekenenden glimlach. Zoudt u mij eens ronduit willen vertel len wat u weet d'Orvée sloeg zijn beenen over elkaar en leunde achterover in zijn stoel. Hij begon Ik heb hem het laatst gezien te Weenen, nu vijf jaar geleden. Mijn zuster en ik wer den op een bal aan de Ambassade aan hem voorgesteld en toen dachten wij dat hij een geëerd lid was van een voorname Engelsche familie. Wie gingen met hem om en werden zelfs zoo intiem, dat wij hem bij ons verzoch ten te Parijs. Mijn zuster was erg met hem ingenomen en moedigde zijn avances aan, die in dien tijd zeer gemarqueerd werden. Bij het einde van den season te Weenen, gingen madame en ik daar weg en vertrokken naar ons landgoed De Chalons en toen wij daar ons weer een beetje gerestaureerd hadden, vertrokken wij naar Parijs. Ik was er pas een paar dagen geweest toen ik een kennis ont moette, die met mij te Weenen geweest was en den man ook gekend had. Ik vroeg naar hem en u zult mijn verbazing begrijpen, toen ik hoorde dat hij uit Oostenrijk naar Enge land was gevlucht om aan de politie te ont komen, die op den uitkijk naar hem was Er was uitgekomen, dat hij een buitenland- sche spion was en dat hij er reeds in geslaagd was om eenige geheimen van de Oostenrijk- sche regeering te verraden. Dat is eigenlijk alles wat ik weet, maar mij dunkt, dat er weinig twijfel overblijft, of deze zoogenaamde Barenstowe is alleen hier met het plan om zijn schandelijk bedrijf voort te zetten. Als ik dit alles maar eerder geweten had, dan had er veel kwaad verhoed kunnen wor den, zei de hertog. Ik had er u juist vandaag over willen spreken, zei d'Orvée, maar het stelde mij weer eenigszins gèrust van Otterham te hoo- ren, dat hij hier nu al drie jaar gewoond had. Wij moeten hem nu opzoeken en hem niet laten ontsnappen. Maar u brengt hem toch niet in ver band met die misdaad, die begaan is - Hoe kan ik iets anders denken na wat u mij verteld hebt De dood van mijn secre taris is niet het eenige ongeluk, dat mij ge troffen heeft. U'bedoelt toch nietriep de Fransch man opspringend. Jawel, ik zie, dat u het al begrijpt. Er zijn belangrijke documenten uit mijn kamer verdwenen. O, mylord, dat is vreeselijk Wat kan ik doen om u te helpen Neen, dank u, niets. Het is een zaak voor de politie. Tot weerziens. Aan het ontbijt zie ik u weer. Kalmeer u uw zuster, het is een vreeselijk iets voor de dames. Toen de deur achter den hertog dicht viel, lachte Frangois spottend en mompelde Hij heeft geen vermoeden op mij, alles loopt nog beter van stapel dan ik verwacht had. Hij maakte gauw een einde aan zijn toilet en ging naar Dola. Zij was nog in bed. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1