27e JAARGANG DINSDAG 2© JULI 1936 No. 6o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN f OXFORD GROEP IN ENGEAND. HET MYSTERIE. NAAR WIERINGER COURANT a. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercom m. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels 1 0.50 Iedere regel meer f 0.1Q üen Uitei uit Uinünugc. Een geaacnte van wereiü-iiervorming. i)£. „UuiUalbLlJhij RE V Uii UT1E." ivien scnnjit aan het Hbld uit Engeland Het bnjit altijd de moeite waard, een be- zoetc aan Camoridge te brengen zelf minden in aen zomer wanneer de „colleges" veriaten liggen en ne oude universiteitsstad uitgestor ven lijkt omdat de studenten met vacantie zyn gegaan. Wij hadden ons voorgenomen, een dagje in Camoridge te gaan doorbrengen om op ons gemak de beroemde en oudste coileges te gaan oekijken. Onmiddellijk trof ons de ongewone bedrijvigheid die ondanks de vacantie op het station heerschte toen onze trein binnenreed. „K.yk eens," wees mijn vriend mij, „wat zou dat beteekenen Hij bedoelde een bord waarop met groote letters „Oxford Group" stond vermeld, en dat blijkbaar het centrum vormde van oeze bedrijvigheid. Buiten het station hadden de taxi-chauffeurs de han den voi werk met bagage opladen heel veel wijzer konden wij uit hen niet worden, al leen wisten zij te vertellen dat er een inter nationale houseparty van de Oxford Groep te Cambridge gehouden werd, en dat was voor hen „een onverwacht buitenkansje' „Cambridge Daily News" sir vroeg een krantenverkooper terwijl hij mij een exem plaar onder den neus duwde. Toevallig viel mijn oog op het opschrift van de frontpagina. „Oxford Group te Cambrid ge" stond er met dikke letters. Dat was net wat wij noodig hadden om wat nader kennis te maken met deze beweging. „De Oxford Groep is een christelijke revolutie met het doel de wereld te hervormen." Om een oplossing te vinden voor de wereld problemen moeten wij in de eerste plaats be ginnen met ons zelf te veranderen. Is dit gebeurd, dan verandert een heele natie, de geheele wereld. Eenigszins verbluft keek mijn vriend mij over de krant aan waaruit hij mij zoojuist het nieuws had voorgelezen. „Wat is daar te doen vroeg ik een voor bijgangers en wees op de „Guildhall" waar ik troepjes menschen naar binnen zag gaan. „O, daar worden de meetings gehouden van de Oxford-Groep", kreeg ik ten antwoord. Interesseert u zich misschien voor de Ox ford-Groep, hoorden wij achter ons zeggen, en toen wij ons omdraaiden zagen wij tegen over ons een bruinverbrand jongmensch met een gestreepte Cambridge „blazer" aan. Dat doen wij zeker, antwoordde ik snel kunt u er ons eens iets meer van vertellen Ongeveer vijftien jaar geleden, zoo vertelde onze jonge vriend, liet God aan Frank Buch- mann zien dat de wereld in een hopeloozen toestand verkeert, en gedoemd is ten onder te gaan wanneer zij door menschen bestuurd wordt, die hun eigen plannen doorvoeren en nooit geleerd hebben naar Gods stem te luisteren. Ieder mensch wil zijn medemen- schen graag veranderd zien, en zoo is het. ook met de naties. Ieder volk wacht op den eersten stap van het andere, niemand wil de eerste zijn, maar ieder wacht op den ander en zoekt de fout bij dien ander. „Ja, maar wat heeft dat allemaal met den doodgewonen enkeling te maken Wij kun nen het toch niet helpen, dat het er zoo be die problemen op te lossen „Wel degelijk kunt u veel voor den wereld vrede doen door te beginnen met u zelf te veranderen, door God tot u te laten spreken en te luisteren naar wat Hij u te zeggen denkelijk met den wereldvrede voorstaat, De stemmen om ons heen verstommen, het thans is de koopsom, waarvoor hij het daar hebben wij onze staatslieden voor om wordt heel stil.... De leider van den avond indertijd van het bureau Wijsmuller heeft zijn plaats op het podium ingenomen, overnam, nog niet voldaan. De verkoo en stelt de sprekers van den avond voor, na per heeft thans beslag laten leggen op eerst een korte inleiding gehouden te hebben, alles wat zich van de sleepboot nog in jEgmond aan Zee op verschillende Het eerst is een huismoeder aan het woord, plaatsen bevindt, zooals ijzerwerk, an- heeit. God heeft een plan voor de wereld, en Voordat ik met de Groep in aanraking kwam, kers, kettingen, de scheepsTos en der- Hij heeft „God controlled men" noodig, die zoo vertelde zij, had het leven voor mij weinig gelijke. Waarschijnlijk zullen deze dit plan ten uitvoer zullen brengen. Voor - beteekenis. Ik woonde met mijn man bij voorwerpen dus binnenkort executori- ieder mensch heeft Hij een andere taak, die mijn schoonouders in en er was altijd ruzie, aal worden verkocht en zal Egmond ons echter alleen duidelijk zal worden wan-J mijn schoonmoeder en ik raakten reeds dan werkelijk de laatste acte van dit neer wij iederen dag rustig naar Hem luis- geïrriteerd als wij elkaar zagen; de oorzaak drama beleven. Dan valt het doek voor teren met ons verstand, en niet blindelings daarvan was natuurlijk alleen dat wij elkaar goed en zal er niet meer „geliaald'r onzen weg willen volgen. Wanneer ieder niet lief hadden. Sinds ik bij de Oxford-Groep worden, omdat er niets meer te h« !en mensch dit gebod opvolgt en er naar streeft b®n» is alles anders geworden, we begrijpen is De „Drente" had voorwaar een in eigen milieu, te beginnen in zijn eigen elkaar nu veel beter. God is in ons leven ge- beter einde verdiend gezin, zijn medemenschen te veranderen, komen, en er is vrede en harmonie in ons huis. I dan ontstaat een „God controlied nation. Voor mij is de Groep een openbaring ge-MOORD TE OPENDE, ruled bij God controlied men." weest, zoo verklaarde een Britsch-Indiër, enZaterdagochtend is te Opende (gem. Dat klinkt allemaal heel mooi, maar hoe ik geloof dat het mijn taak is een schakel te Grootegast) vermoord in zijn bed ge- word ik door God bestuurd? In de eerste vormen tusschen Engeland en Br.-Indië op- vonden de 72-jarige R. Wetsema, lid plaats door zelfdiscipline aan te kweeken, in dat meer samenleven mogelijk zal zijn en van het Burgerlijk Armbestuur al- de tweede plaats zich bij alles wat men doet alle vooroordeelén die wij tegen Engeland daar. De daders hadden het slachtof- hebben uit den weg te ruimen. Als slaven zijn mijn beide ouders gestorven, vertelt even later een negerin, en ik sta hier nu als vrij mensch en ben in de gelegenheid de boodschap van de Oxford-Groep door te geven. Een zendeling vertelt van zijn leven fer een prop in den mond geduwd. De heer Wetsema woonde alleen. In zijn huis was alles overhoop gehaald. De burgemeester heeft na de ontdek king van het misdrijf het parket te Groningen gewaarschuwd, dat nog in den loop van den morgen ter plaatse of gedaan heeft af te vragen Is het absolute liefde, trouw, eerlijkheid en reinheid die mij tot een dergelijke daad drijft of gedreven heeft. „Maar zou dat werkelijk in de practijk op gaan vraag ik nog niet volkomen overtuigd. Ik kan mij toch niet indenken, dat hiermee het klassen- en rassen-probleem opgelost zou zijn." „Wat dat betreft glimlacht onze jonge vriend. De Oxford Groep is alleen maar een ander woord voor practisch christendom. Hall van de Groep een telegram waar. t i_ j m hu als znn overtuiging uitsprak, dat alleen ÏC1IUC1U xieti ei&L Maar komt u mch vanavond zelf overtuigen; ln ™sp a aat a mft WQOnde a||een Hy ]eefde zeer go_ om half negen is er een bijeenkomst." Wij behMden ber. De (laders hebben waarschijnlijk beloofden hem te komen en namen afscheid getuigenverklarin-velmoed' dat hiJ als lid van het Biir- Even voor half negen waren wij in de Guil-j ved.® "wooXd ;gerlijk Armbestuur het geld, dal hij hall aanwezig; wij waren zeer nieuwsgierig tegenwoordige toestanden z«n zoo Zferdagochtend aan do armlastigen wat wij dien avond te zien zouden krijgen. uiuitkeert, in huis had. Of er iets ver- China en hoe ook daar deOxford-boodschap 'vWam- politie-onderzoek is in vol- in vruchtbare aarde gevallen is. j £ané>- De Chineesche minister van financiën! Pe mo°rc' Zaterdagochtend tus- stuurde gedurende een bijeenkomst in de' lcn acm uur en half negen door de buren ontdekt, doordat een der ruiten FEUILLETON 22) Om ons heen roezemoesden allerlei vreemde talen door elkaar. Hier stond een Deen ge- j noegelijk met een Britsch-Indisch vrouwtje Engelsch te Brabbelen, ginder ontdekte men plotseling een paar landgenooten, drie Neder landers stoven op ons af en verwelkomden ons hartelijk. Wat ons direct bij het binnen komen had getroffen, was de zelfverzekerd heid waarmee iedereen zich bewoog, een ver zekerdheid echter die vertrouwen inboezem de en niet afstootte. Wisten jullie dat er 500 Nederlanders naar Engeland waren overgekomen om een van de ^ave a part.' zes house-parties bij te wonen die van 16—27 Juli in allerlei plaatsen in Engeland gehou den worden N.l. te Cambridge, Oxford, Harrogate en Exeter En verder nog twee kampen dicht bij Birmingham. Gedurende het weekeind van zorgen uit moeten schakelen en allen slechts als eenig doel den wereldvrede voor oogen moeten houden, dat waren de eigen woorden van een jonge Zwitsersche. Van tien volken waren hier menschen bijeen BINNENLANDSCH NIEUWS. De tragedie van de „Drente". Nog is de tragedie van de sleep- 25—26 Juli zullen deze house partles allemaal boot „Drente" niet ten einde, hoewel samen komen in de „Britsh Industries Fair" bet schip thans geheel gesloopt is. in Birmingham. Alleen voor die twee dagen Voor den si00per is dit schip blijkbaar zullen nog driehonderd andere Nederlanders een scheepje van bijleg" geworden, al- naar Engeland oversteken, zoodat een enorm aantal Nederlanders tezamen getuigen zal kunnen zijn van een massademonstratie voor een geestelijke revolutie die vijftien jaar ge leden door één enkelen man begonnen werd.HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM Met duteelt ons wanneer wij dat allemaal in west-Friesland, hooren20 extra tremen zijn op Zaterdag ittat\ipuptpm speciaal afgehuurd om menschen uit bijna PER WACO AUTODIENSTEN, alle landen der wereld naar deze demonstra tie te brengen. ■mist wordt moet het onderzoek, dat eenigen tijd zal vorderen, we] uit wijzen. Het bleek, dat de indringers het huis, dat aan de hoofdstraat van het dorp is gelegen, maar geheel af- J zonderlijk staat, van onder tot boven van zeer u.teenloopende rang, stand opvoe- oyerho hebben gehaald. De daders ding en ouderdom. Vyfhonderd menschen zoo hebben enke, achtergela. verschillend van aanleg, doch allen met ^en slechts één doel voor oogen, n.l. God te die- Een boodschap voor een mensch, voor een Noodlottig ongeval te Castricum, natie, voor de wereld. „God has a plan, you Jongen door antennepaal ge troffen en ernstig gewond. Vrijdagmiddag te omstreeks 2 uur zat op een duinterrein achter de dr. Jacobilaan te Castricum een vijftal jongens, dat zich bezig heid met het oplaten vaXj een vlieger. Op een gegeven oogenblik hoorde de oudste van hen, de 21-jarige D. V., gekraak achter zich en omziende be merkte hij, dat een achter hem staan de antennepaal van ongeveer 12 meter lengte naar beneden kwam. Hij zag nog kans twee naast hem staande jon gens opzijde te duwen, de derde, de ongeveer 5-jarige J. Blei, kon hij ech ter niet meer bereiken. Het kind werd door het topeinde van de paal getrof fen. Met een levensgevaarlijke verwon ding is het jongetje naar de ouderlijke woning gebracht. De andere jongens kwamen met den schrik vrij. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. ting, zeg dat toch niet, o, vader, vader, zwijg zwijg daarover De hertog wankelde naar een stoel en zonk op het stuk strand, dat hij wist dat onder de klip was. Het stond echter vast, dat hij dit niet bereiken zou. Hij had vergeten, dat er een sterke zuiging zou zijn naar de opening daarop neer' te™«' hoo'd °p a«n van een grot en voordat hij het wist, voelde i borst neerzonk. Hy bleef zitten in de houding hij zich door den stroom meegesleept en ge- der ps e wannoQP- voerd naar wat hij een zekeren dood waande. Hij boog zich over den kant heen om het te grijpen, maar op dat oogenblik kwam er een hevige windvlaag, die gillend en sissend voorbij stermde. Door die vlaag kreeg hij zulk een stoot dat hij zijn evenwicht verloor, de boot kantelde en hij viel in de ziedende gol ven. Toen hij weer boven kwam, zag hij het bootje een eind van zich afdrijven in de rich ting van de klippen, waar het stellig te plet ter zou slaan. Aldred Barenstowe was een athleet en had we6- dikwijls voor zijn genoegen de groote golven Is h*j we& van den Atlantischen Oceaan getrotseerd, maar dit was een geheel andere zaak. Hij werd door de zwaarte van zijn kleeren neer getrokken, werd voortgejaagd door de mee- doogenlooze golven naar de ruwe harde klip pen op de kust, hoe kon hij nu zijn leven redden Snel trok hij zijn jas uit, wendde zijn ge laat naar den inham, waar een grot was en deed toen een paar forsche slagen. Dat was geen kinderspel, die strijd met den machtigen Oceaan, die nu tot razernij was opgezweept Hoe hij ook zijn best deed, toch voelde hij dat hij steeds dichter bij de puntige rotsen gejaagd werd, waar zijn arme boot reeds tot splinters gebeukt werd. Zijn eenige kans was nu nog, dat hij de rots voor hem ontwijken kon, dan was het mogelijk, dat hij ln de golf terecht kwam. Hij verborg zijn gelaat in het schuimende water en verdubbelde zijn pogingen. Eindelijk was hij de rots voorbij. Met een zucht van voldoening keerde hij zich om en hield aan xvn. Ik wil het niet gelooven, het kan niet waar zijn. Die kreet rees uit het diepst van Valga's hart, toen zij bij haar vader stond en hem met wilde en angstige oogen aanstaarde. Valga, zeide hij op ernstigen toon, kind, het is waar, er blijft geen twijfel over, hij is Kind, wat ik je zeggen moest doet mij meer' pijn, dan je kunt beseffen. Je bent mijn alles in deze wereld. Ik heb je zoo lief, dat ik gaarne alles zou verdragen hebben als ik je dit leed had kunnen besparen, maar ik heb geen keus, het noodlot heeft gewild dat je niet gelukkig zoudt zijn in je liefde. Je moet Aldred Barenstowe voor goed vergeten hij moet als dood voor je zijn want je kunt nooit zijn vrouw worden O, vader, ik zal hem blijven liefhebben, zoolang ik leef. Jij en ik zijn de laatsten van het geslacht Trebarwith en wij moeten de eervan den naam hooghouden. Als je Aldred Barenstowe zoudt trouwen dan zou je een vlek op dien naam werpen, die je nooit zult kunnen uit- wisschen. Deze man is een betaalde agent in den geheimen Franschen spionnendienst, dan is hij een dief en nog meer, een moorde naar. Valga, er kleeft bloed aan zijn handen, hij heeft Valga keek hem verschrikt aan, knielde bij hem neer en klemde zich met bevende han den aan hem vast, terwijl zij riep U moet zoo iets vreeselijks niet van hem gelooven vader Aldred is onschuldig dat zegt mijn hart mij en zijn onschuld zal weldra aan het licht komen. Laten de men schen intusschen maar zeggen en denken wat zij willen. U en ik gelooven niet aan zijn schuld, o, vader, heb medelijden met mij, die gedachte in u zou mijn dood kunnen zijn, heb medelijden met mij en doe wat ik vraag. Hij was tot in de ziel bewogen, dit vertrou wen van haar in den man deed hem sterk aan. Valga klemde zich aan hem vast en legae haar hoofd op zijn knie. Toen zij dit deed scheen het hem toe, dat het magnetisme van haar kracht zich aan zijn brein mededeelde en daar stand hield. Hij streek eenige keeren met de hand over haar fraai zijdeachtige haar, terwijl hij die kracht van haar scheen over te nemen, die hun leed in de volgehde weken zou verzach ten. Als hij zichzelf maar kon overreden om in Aldred te gelooven en te wachten, zooals Valga wilde, dan zou zijn leed minder'hard te dragen zijn. Ik wil het beproeven, zei hij na een poos met heesche, zachte stem. Ja, Valga, ik wil trachten ln de onschuld van Aldred te geloo ven, tot wij bewijzen van zijn schuld hebben. Toen vertelde hij haar de omstandigheden van Aldred's vertrek en na een poos, toen hij wegging, bleef Valga alleen in de kamer BU1TENLANDSCH NIEUWS. Eieren-tekort in Sowjet-Rusland. J Het regeeringsblad, de „Izwestija", j deelt mede, dat sedert eenigen tijd jvrijwel nergens in de Sowjet-Unie 'meer eieren te koop zijn. Noch in de staatszuivel-bedrijven, noch in de fili alen van de staatshandels-organisatie „Gastronom", noch in de kruideniers winkels zijn eieren te krijgen. Overal ziet men borden, die categorisch mede deelen eieren zijn er niet. Hetgeen door de collectieve bedrijven op de markt gebracht wordt, is zoo wei nig, dat het binnen twee uur is uitver kocht. Zooals vanzelf spreekt, zijn de prijzen voor eieren sterk verhoogd, n.l. verdubbeld en zelfs verdriedub beld. Als reden vermeld het blad, dat er gebrek is aan koelhuizen in Mos kou voor het maken van voorraden, of dat de organisatie voor het op de markt brengen niet deugt. Vermoedelijk spelen nog andere fac toren een rol, n.l. gebreken in het transportwezen, fouten bij de verdee ling, en tenslotte het feit, dat de boe ren wegens het volkomen mislukken van den oogst van fruit en groente ten gevolge van de droogte, zelf de eieren verbruiken, om hun voedsel aan te vullen. Tien dooden in Roemenië. Bij ontploffing in dorsch- machine. Te Roscioni heeft een ontploffing plaats gehad in een dorschmachine. Tien boeren werden gedood en 10 an deren zwaar gewond. Driehonderd wa gons graan zijn in de vlammen opge gaan. Colorado-kever in Belgisch-Brabant. Steeds dichter bij de Neder- landsche grenzen. De Colorado-kever 'begint steeds meer onze grenzen te naderen. Nadat - hij verleden week in de Belgische pro vincies Limburg, West-Vlaanderen en Antwerpen was gesignaleerd, heeft men hem thans ook in Brabant waar genomen. Eenige schoolkinderen ont dekten den gevaarlijken vijand te Assche, een dorp ten Noord-Westen 'van Brussel, in een aardappelveld. Nog denzelfden dag heeft het telefo nisch verwittigde ministerie van land bouw het besmette veld met benzine doen bewerken en sedertdien zijn een aantal sproeiers aan het werk om alle omliggende aardappelvelden te Assche met chemische middelen te zuiveren. ITALIË. Misrekening in Abessynië. Was de Negus maar niet gevlucht Volgens een bevoegd persoon in Ro me, die de „Manchester Guardian" heeft voorgelicht, ondergaat men daar den weerslag van den overwinnings roes. Deze is gekomen en alleen bij de ernstige en realistisch denkende - O, vader,' zwijg riep Valga vol ontzet- a«hter- Dlt t001"*1 had plaats gehad in de ochtendkamer, een zonnige en fraai gemeu bileerde kamer op de beneden verdieping. Juist de gezelligheid van de kamer deed haar nu onaangenaam aan, zij keerde zich van de fraaie schilderijen af en keek het raam uit naar de sombere lucht. De storm, die in den vroegen morgen ge woed had, was wat verminderd en had nu plaats gemaakt voor een ^plasregen. Het ge heele kasteel was door een atmosfeer van somberheid omgeven en de schaduw van den doode, die nog in de kamer van den hertog lag, scheen overal overheen te vallen. Het ontbijt was in alle stilte gebruikt. Er was nau welijks een enkel woord gewisseld en de heer das huizes had aan het boveneinde der tafel gezeten, terwijl hij 'met moeite zijn plichten waarnam tegenover zijn gasten. Madame De Bernier, had hoofdpijn voorgewend en haar kamer niet verlaten en de overige dames, die er logeerden, waren naar haar kamers ge gaan, toen het ontbijt was afgeloopen om haar goed te pakken en zich gereed te maken om van het tooneel van den moord te vertrek ken. De hertog had getelegrafeerd om een aantal automobielen om het gezelschap 's middags naar Londen te laten brengen. Alleen de hertog d'Orvée en zijn zuster zouden blijven en dit deden zij op den uitdrukkelij- ken wensch van den hertog. Aldred was weg, die waarheid drong zich aan Valga op, terwijl zij daar zoo stond. Al dred was weg. Hoe of waarom of waarheerif dat wist zij niet. Haar vader had haar alleen verteld, dat hij een boodschap naar zijn huisje had gezonden en dat de vrouw, die Aldred's huishouden verzorgde, gezegd had, dat zij hem sedert zeven uur niet meer ge zien had, na zijn ontbijt. Bij Trebarwith Cove was er ech bij een onderzoek aan het licht gekomen, dat Aldred in een zeer opgewonden toestand een bootje had laten uitzetten en om de punt heen geroeid was. Sedert dien tijd was er van hem noch van de boot iets meer gezien. De visschers dachten dat er een onge luk gebeurd was, de storm, was hevig geweest en zij zeiden dat het erg te betwijfelen viel, of Aldred wel om de punt had kunnen terug- keeren. Het was veel waarschijnlijker dat hij liever den storm zou getrotseerd hebben in de open zee dan zich te pletter te laten slaan op de rotsen. De golven sloegen nog te hoog op om een bootje uit te zetten, maar zij hadden be loofd om zoodra de zee weer wat kalm was op zoek te gaan om tenminste eenige zeker heid te krijgen. De hertog had echter dat bericht met on rust vernomen en hij was het dadelijk eens geweest met d'Orvée, die de onderstelling had geopperd, dat hij de zee een eind was ingeroeid, omdat een boot hem daar opwacht te, die hem meegenomen had. Tot op deze laatste dagen had Valga geen verdriet gekend, haar leven was een lange tijd van genot geweest en nu scheen de smart haar op heel bittere wijze getroffen te heb ben. En haar vader Och, wat was zij toch steeds zelfzuchtig geweest. Zij had alleen maar gedacht aan haar eigen leed en aan Aldred, maar hoe zou haar vader gestemd zijn. Zijn kostbare gewichtige stukken waren weg en zijn trouwe secretaris lag vermoord in zijn kamer. Medelijden en berouw overweldigenden haar als zij aan hem dacht. Hij, haar lieve vader, had het eerst aan haar gedacht en toch was ook hij in groote smart gedompeld en het verlies, dat hij geleden had, zou zijn diplomatieke carrière veel kwaad doen. Haar gedachten dwaalden af naar Dola en Fran- cois. Welke rol hadden zij in de tragedie ge speeld (Word vervolgd.))

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1