osraia voluma TWEEDE BLAD. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 No. 62 NIBUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WiERINGEN EN OMSTREKEN VOOR UW TUINGRIND OPRICHTINGSVERGADERING VEREENIGING „DE BEURS" MIDDENMEER. LOONMAAIEN VOOR ALLE SOORTEN GRANEN met 8 voets ZELFBINDER MET TRACTOR. WIERINGER COURANT LANDBOUW. ten beschikt, hebben velen nog de nei ging in het krachtvoer het graanmeel Het Noord-Hollands Veevoederbureau 11 een vTij belangrijke rol te laten I-Iet verslag van het Noord-Hollands sPelJ"- 9.ok '"J ,het, melkend mesten Veevoederij-bureau over 1935 vermeldt worden vrij veel fouten gemaakt, me bet volgende izoozeer bij koeien die nog vrij veel Terwille van het behoud van een melk geven, maar vooral bi^die, wel- gecentraliseerde leiding bij de voor lichting op het gebied van de veevoe ding in Noord-Holland, meent men 'n beroep te moeten doen op de medewer king der beide confessionneele land bouw-organisaties in Noord-Holland, te weten de afd. Holland-Brabant der Christ. Boeren- en Tuindersbond en den R.K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond in het Bisdom Haarlem (L.T.B.) Waar op de Rijksbegrooting Afd. Landbouw voor 1936 een grooter be drag voor subsideering der Prov. Vee- voeder-bureaux is uitgetrokken, is te vens als uitvloeisel van deze subsidiee- ring en het zich afteekenen van een 011 geveer gelijke werkwijze bij alle Prov. V.B. door den directeur-generaal van den landbouw besloten, 'n Rijksregle ment te ontwerpen, waarin de werk wijze van deze V.B.'s in groote trekken is vastgesteld, een en ander dus betrek king hebbende op de besteding der rijksgelden en waarin tevens wordt vastgelegd de samenstelling van de V.B., n.1. door de Prov. Algemeene Landbouw;-organisaties. Een reorganisatie, welke wij ons hadden voorgesteld langs vrijwilligen weg te bereiken, zal dus ten slotte toch moeten komen, met deze verschillen, dat het nu min of meer van boven wordt opgelegd en dat thans de z.g.n. specifieke landbouw-organisaties, als de Vereeniging van Oud-leerlingen der R.L.W.S., Bond van Melkveehouders, Coop. Aankoopvereenigingen, direct geen vertegenwoordigers in het V.B. zullen kunnen aanwijzen maar enkel indirect via het overleg met de Centra le Landbouw-organisaties. Adviezen. Mondelinge adviezen worden vooral gedurende de stal-periode zoo mogelijk gegeven op de zitdagen Dinsdag te Purmerend Donderdags te Schagen Vrijdags en Zaterdags te Alkmaar Zaterdags te Hoorn en Maandags te Amsterdam. Adviezen via de z.g.n. „Stal-controle" Hiermede worden bedoeld de door het V.B. verstrekte adviezen via voeder controleurs. Als voeder-controleurs worden hoofdzakelijk gebezigd oud leerlingen van lagere landbouwscho len en landbouwcursussen, en eenige andere personen, die daarvoor ge schikt zijn. Deze voeder-controleurs ont vangen daarvoor een financieele ver goeding. Voor den aanvang der stal- periode wordt de medewerking van de Hoofden van lagere landbouwscholen en van verschillende oudleerlingen hier voor te krijgen, ingeroepen. Ook fun- geeren enkele melkcontroleurs als voe dercontroleur Het werk van deze voeder-contro leurs bestaat hierin, dat zij bij die vee houders, die daartoe den wensch te kennen hebben gegeven, de wijze van voeren controleeren, door van één dier of van 1 stal 2 stuks per groep gelijk soortige dieren (kalveren, drachtige pinken, vaarzen oude koeien, hetzij oudmeiks, nieuwmelks, melkende mes ten) het verstrekte voer wegen, dit noteeren op daarvoor beschikbaar ge stelde formulieren en deze toezenden aan het V.B. Het V.B. beoordeelt deze rantsoenen en adviseert. De adviezen worden mondeling door de voedercon troleurs ter plaatse besproken. Waar wij aan de voedercontroleurs een financieele vergoeding in het voor uitzicht hadden gesteld, heeft dit ze ker de deelname zeer gunstig be-in- vloed. Wel hebben wij geen toezegging kunnen doen over de hoegrootheid van het bedrag per stal, omdat wij niet over een geldbron beschikken, waaruit wij kunnen putten naar be hoefte. Wij ontvangen diverse subsi dies, w.o. een vrij belangrijk bedrag van het Rijk en van de H. M. v. L., het totaal bedrag aan inkomsten is toch bescheiden, zoodat hier tevens het ge vaar schuilt, dat bij een te groote deel name de spoeling te dun wordt. In veel gevallen is ons wel gebleken, dat op de wijze van voeren soms vrij belangrijk bespaard kan worden. De voorkomende fouten zijn van zeer uit- eenloopende aard. Te royaal voeren komt meer voor dan te zuinig. Een ru briek maakt hierop een uitzondering en dat is wel het jongvee, kalveren, pinken, vaarzen, welke in verhouding tot het oudere vee, in het algemeen ge nomen, nogal vaak aan den krappen kant bedeeld worden. Vaak wordt gezondigd tegen eiwit verhouding van het krachtvoermeng- sel, dat soms onnoodig te eiwitrijk, dan weer te eiwitarm is. Vooral in ge vallen waarin men over vrij veel bie- ke zeer weinig meer geven. Deze geeft men vaak veel te groote hoevelheden eiwitrijk krachtvoer. Tenslotte wordt in zeer veel geval len nog te weinig gezocht naar de meest goedkoope combinatie van krachtvoermiddelen. CRISIS - BUREAU. STEUN KOOLZAAD OOGST 1937. Met betrekking tot den uitzaai van koolzaad voor den oogst 1937 deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat over eenigen tijd een beschikking zal afkomen, waarbij de steun aan dien oogst wordt geregeld. Het voornemen bestaat, den uit zaai van koolzaad aan te moedigen door een hoogeren prijs dan voor het gewas 1936 in uitzicht te stellen. De voor oogst 1937 te betelen opper vlakte zal niet worden beperkt iede re teler is vrij in het bepalen van de door hem te bezaaien oppervlakte. Evenals voor den oogst 1936 het geval zal zijn, zullen voor den oogst 1937 steunbedragen per ha. worden vastge steld, afhankelijk van den marktprijs ten tijde van den verkoop van het zaad de uitkeeringen zullen geschie den over de voor iederen teler afzon derlijk vastgestelde opbrengst. De steunbedragen zullen zoodanig worden vastgesteld, dat bij een markt prijs van f 6.50 per 100 Kg. of lager, een bedrag van gemiddeld f 150 per ha. zal worden uitgekeerd, terwijl bij een marktprijs van f 13.50' per 100 Kg. of hooger, geen steun zal worden gege ven. Bij een marktprijs liggende tus- schen de hiervóór genoemde bedragen zal de steun naar evenredigheid wor den vastgesteld. Een en ander betee- kent, dat de telers uiteindelijk 'n prijs zullen iontvangen, welke omgerekend per 100 Kg. ongeveer f 1.- hooger zal zijn dan die, welke zij voor het, in het seizoen 1936-1937 verkocht zaad zullen krijgen. Teneinde voor den steun in aanmer king te kunnen komen, zullen de te lers zich dienen te verbinden, om des- verlangd hun geheele opbrengst of 'n gedeelte daarvan, aan de Nederland- sche Akkerbouw-Centrale te leveren tegen een prijs van f 13.50 per 100 Kg. gezond, droog, marktschoon koolzaad van goede kwaliteit, franco gebruike lijke leveringsplaats. Deze Centrale verplicht zich echter niet, koolzaad af te nemen. Voor zoover zij de levering dus niet verlangt, dient de teler zelf 'n bestemming te zoeken voor het door hem geteelde zaad. Zij, die hun koolzaad in de steunre geling wenschen te zien opgenomen, ■moeten zich, indien zij voor dien da tum nog geen aanvraagformulier heb ben ontvangen, vóór 16 Augustus 1936 wenden tot de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie onder welker werkgebied zij resorteeren, ter verkrijging van een aanvraagformulier. Deze formulieren moeten uiterlijk 31 Augustus 1936 nauwkeurig ingevuld, in het bezit zijn van de Landbouw-Crisis-Organisaties. Ter voorkoming van misverstand wordt er nog de aandacht op gevestigd dat onder koolzaad zal worden ver staan het gewone winterkoolzaad (Brassica, Napus L. of Oleifera D.C.) Zaden, die worden geteeld als zaaiza den voor diverse koolsoorten en knol zaad zullen dus buiten de steunrege ling vallen. Steun aam kleine boerenbedrijven. De Minister van Landbouw en Vis- scherij heeft tot voorlichting van het kleine boerenbedrijf en ter uitvoering van de maatregelen met betrekking- tot den bijzonderen bedrijfssteun inge steld een dienst voor de kleine boeren bedrijven. Voor dezen dienst heeft de Minister een reglement vastgesteld, waarin de taak van den nieuwen dienst als volgt is omschreven 1. Het verstrekken en bevorderen van de voorlichting, welke de kleine boerenbedrijven met het oog op hun aanpassing aan de veranderde omstan digheden behoeven 2. De uitvoering van de bijzondere steunverleening aan de kleine boeren bedrijven. Voorts is bepaald, dat met betrek king tot aangelegenheden van den dienst de Minister terzijde wordt ge staan door een commissie van advies, waarvan de directeur-generaal van den landbouw ambtshalve lid en voor zitter is en de overige leden worden be noemd en ontslagen door den Minister. Deze dienst vormt een onderdeel van de directie v^n den Landbouw. Als directeur zal optreden de inspecteur van den Landbpuw,- ^^ef der Tweede afdeeling der dh'ectie0ept,n den Land bouw. De bedrijfsconsulenten voor den landbouw zijn onder leiding van den directeur belast met de aangelegen heden van den dienst in hun ambts gebied. Wat betreft den bijzonderen bedrijfs steun is bepaald, dat deze wordt ver leend aan door den Minister erkende houders van boerenbedrijven, welke be drijven een oppervlakte van 5 ha. of minder beslaan en erkend zijn. Voor er kenning komen in aanmerking zij, die hun bestaan hoofdzakelijk vinden in uitoefening van het beroep van zelf standig landbouwer. De toekenning en uitbetaling van het bedrag van dezen steun geschiedt naar de door den Minis ter vastgestelde grondslagen. De direc teur verstrekt aan iederen erkende hou der van een klein boerenbedrijf een be drijfskaart, welke een beknopte be schrijving van het bedrijf bevat. Benoemd zijn tot leden van de com missie van advies van den dienst voor de kleine boerenbedrijven de heeren D. W. ten Bokkel, Baflo; K. Brok Assen dr. ir. W. Droessen, Roermond; P. J. van Haaren, Tilburg; ir. Tj. Huisman, 's Gravenhage; ir. F. P. Mesu, Utrecht; ir. J. Nysingh, Zwolle; R. Siebenga, Ma rum; Mej. G. Smit, Den Haag; ir. C. G. P. Stevens, Den Haag; die tevens wordt benoemd als secretaris der Commissie, ir. J. Wind, Abt Hardenberg. DE MAISCULTUUR IN ONS LAND. Minister overweegt steunver leening. Op de vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Louwes, betreffende het verleenen van steun aan de mais- cultuur hier te lande heeft de Minister van Landbouw en Visscherii geant woord De ervaring van vorige jaren en de tot dusver verkregen resultaten van de talrijke proeven en aanplanten in 1936 vestigden den indruk, dat de cul tuur van mais hier te lande mogelijk is. Onder het zeer groote aantal rassen schijnen er verschillende te zijn, wel ke onder het Nederlandsche klimaat voldoende vroeg rijp worden en een hoogere zaadopbrengst geven dan de gewone graangewassen. Het vraagstuk verkeert op dit oogenblik evenwel nog het stadium van onderzoek. Voor de kleinere, gemengde bedrij ven is het ongewijfeld van belang, dat de cultuur van mais meer arbeid vraagt dan die van andere granen. Daarnaast is van beteekenis dat mais als een hakvrucht kan worden be schouwd en dat de invloed op de ar- beidsverdeeling in het bedrijf gunstig zal zijn. Indien de voorlopige gunstige in druk bevestiging mocht vinden in de resultaten van het' voortgezette, in gang zijnde onderzoek, zal worden overwogen, in hoeverre aan de mais- cultuur dezelfde steun ware te verlee nen als aan andere voedergranen. ter wordt gevoerd, welke kant noch wal raakt, als men weet, dat de fabri kanten vóór de inschrijving een af spraak hebben gemaakt, om 60 ct. per 100 Kg. geslacht gewicht te reservee ren voor hen, wien geen varkens wor den toegewezen. Er is nu in het bijzonder veel agita tie verwekt voor het bedrijf te Uit hoorn, een der fabrieken vari het con cern Van Zwanenberg, Oss. Wij schrij ven agitatie, want actie kan men het niet meer noemen, als men weet, dat dit bedrijf vroeger voor het slachten van 280 varkens per week een bedrag ontving van bijna f 500, terwijl aan dit bedrijf thans ongeveer f 300 per week wordt uitgekeerd als schadevergoed ing uit den onderlingen pot der bacon- fabrikanten, welk bedrag voor dit be drijf zuivere winst is. Hoe men thans nog den moed heeft te spreken over het noodzakelijk broodeloos maken van gezinnen is on begrijpelijk, vooral, waar deze bedrij ven in de verloopen jaren aan de z.g.n. bacoivcontracten schatten verdiend hebben." Aldus de heer Ruyter. H. C. de Bont, K. Schenk, ((groep landbou wers), en de heeren J. Koolhaas, C. Rezel- man en K. Beem voor de handelaren. De voorzitter feliciteert de vergadering met de genomen besluiten en het gekozen bestuur. Spr. dankt tevens voor het in hem ge stelde vertrouwen en de overige bestuursleden Medegedeeld kan nog worden dat het lid maatschap f 1.50 per jaar bedraagt en dat van niet-leden entrée zal worden gevraagd voor toegang tot de Beurs. Het dagelijks bestuur werd uit de volgende heeren als volgt samengesteldA. C. de Graaf, voorzitter, J. Koolhaas, secretaris en K. Schenk, penningmeester. Hierna volgde sluiting der vergadering, waarbij de heer A. C. de Graaf dank bracht aan de heeren die deel uit hebben gemaakt van de voorloopige Beurscommissie. iJUi 1ÉNLANDSCH NIÉUWS. Dr. van Schelven's prachtig boek „TUSSCHEN BOMMEN EN ROOVERS MET DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSINIE," verkrijgbaar in BOSKER's Boekhandel H.-hoef Middenmeet. WIERINGERMEERPOLDER. DE GRAANBEURS. Het weer is een geduchte spelbreker bij de oogstwerkzaamheden, die nu eigenlijk volop verricht moeten worden. Op de gang van zaken aan de Beurs heeft dit natuurlijk ook invloed. Toch konden enkele noteeringen gemaakt worden, n.1. voor wintergerst werd gemaakt f 5.60; karwijzaad f 9.25, blauw maanzaad f 7.25, koolzaad f 7—9. BOERDERIJ. BOERDERIJ EN TUINDERIJ Afspraak der Baconfakrïkanten. De fabrikanten voeren tegen minister Deckers een agitatie, want een actie kan men het niet meer noemen." De baconfabrikanten hebben een nieuwe poging gewaagd, om zooveel mogelijk te ontkomen aan de nadeeli- ge gevolgen der opheffing van het ba con-contract, aan hetwelk zij ten kos te van boer en consument millioenen te veel hebben verdiend. Zij hebben, nu het slachten en zouten door de Vee houderij-Centrale wordt aanbesteed, een geheime onderlinge afspraak ge maakt, om zestig centen per 100 kilo geslacht gewicht van hel slac-htloon te reserveeren voor de fabrikanten, die bij de inschrijving te hoog in prijs wa ren en derhalve niets toegewezen kregen. Het lid der Eerste Kamer, tevens secretaris van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond, de heer H. Ruyter, bevestigt dit beticht thans in „De Maasbode". Hij wijst, erop, dat in sommige bladen veel rumoer wordt gemaakt over de aanbesteding der ba- con-slachting. „Gemeentebesturen" zoo schrijft hij „en andere colleges worden er voorgespannen, om den minister te be wegen, op zijn besluit terug te komen, omdat hij hierdoor (door het stelsel van aanbesteding, in plaats van het bacon-contract) bedrijven vernietigt en oorzaak is, dat eenige honderden arbeiders ontslagen moeten worden. Hiertegen is reeds van andere zijde aangevoerd, dat het slechts over eenige tientallen arbeiders gaat. Erger is ech ter, dat hier een actie tegen den minis of ander Verhardingsmateriaal W. G. V. VLIET (Hotel Smit) MID DENMEER. Woensdagmorgen j.1. is te M.-meer opgericht de vereeniging „De Beurs", welke geboren is uit initiatief wat door de drie gezamenlijke landbouworganisaties is genomen voor onge veer zeven maanden terug. De voorloopige Beurscommissie die toen is benoemd door de 3 organisaties, mocht na enkele maanden voorbereidend werk het ge noegen smaken dat op 27 Februari j.1. eeiï graanbeurs werd geopend. De taak van deze commissie was echter maar een voorloopige, temeer daar de graan handel ook haar wenschen en verlangens ten aanzien van Beursconditiën en reglementen had. Het feit dat de voorloopige beurscommissie, ook het voorbereidend werk van de te stich ten vereeniging ter hand had genomen thans door besprekingen en conferenties voor wat de beursconditiën, statuten en reglement betreft reeds voldoende was ingelicht van de zijde der graanhandelaren, is de vereeniging op vlotte wijze tot stand gekomen. Pl.m. 60 personen waren ter vergadering aanwezig, die door de heer A. C. de Graaf, voorzitter van de voorl. beurscommissie een welkom werd toegeroepen, alsmede ir. B. Prummel, die als adviseerend lid namens de Wieringermeer-Directie "aanwezig was. De heer de Graaf gaf een kort overzicht van het verloop der werkzaamheden en de wijze waarop één en ander ten aanzien van de beurs tot stand is gekomen. Spr. herinnerde aan de oprichting van de beurs door ir. S. Smeding. Spr. dankt namens de commissie voor de steun die men van ver schillende zijde mocht ondervinden, o.a. de Bond van graanhandelaren, de heer Lin- denberg uit Groningen en anderen. Spr. hoopt dat de besprekingen een aan genaam verloop mogen hebben. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van het reglement, statuten en beurscondiies. Alleen in de laatste wordt een kleine woord correctie aangebracht. Overigens wordt alles goedgekeurd, zoodat het ter tafel wordt ge bracht. HET BESTUUR. Uit een gedrukte toelichting blijkt dat het bestuur zal bestaan uit 7 personen, t.w. 4 landbouwers, w.o. de voorzitter en 3 graan handelaren. Allereerst wordt de voorzitter gekozen. Uit de gehouden stemming blijkt dat de huidige functionaris, de heer A. C. de Graaf met bij na algemeene stemmen is benoemd. Tot overige bestuursleden worden vervol gens gekozen, de heeren.Th. Oostenbrug, ZIJDEFABRIEK TE BARCELONA. Door Nederlanders bewaakt. De directie der N.V. Hoilandsche Kunstzijde industrie te Breda heeit ;uit Darijs van een der Nederlandsche ingenieurs, verüonden aan de kunst zij deianriek La. feeda de Barcelona fe Barceiona bericht ontvangen, dat in vernand met de siraatgevecliten in die stad, de fabriek sinds een week gui ten werking is gesteld, lot nog toe zijn de fabriek en de machines onnescna- digd gebleven. De Nederlandsche directeur der fa briek, zeven Nederlandsche ingeni eurs en dertig arbeiders bewaken de fabrieksgebouwen n omliggende ter reinen. Het overige personeel en alle vrouwen en kmoeren zijn uitgeweken, bmds acht dagen is iedere teleioni- scne verbinding met Barcelona onmo gelijk. La Seda de Barcelona mag worden aangerekend als een der belangrijkste zusterondernemingen van de ti.K.1. Haar aandeelenkapitaal is voor een groot gedeelte in banden van de N.V. internationale Viscose Compagnie te Breda. Russisch vliegtuig verongelukt. Vier dooden. Dit Wiladiwostok wordt gemeld, dat ieeriing-parachute-sp2'iriger niet durfde springen, een vliegt 0 beeft doen verongelukken. Hij stond op den vleugel, doch durfde zich niet omlaag te werpen, met bet gevolg, dat de bestuurder de macht over het toe stel verloor, zoodat bet omlaag stort te. De vier inzittenden kwamen om bet leven. Dr. van Schelven's prachtig boek „TUSSCHEN BOMMEN EN ROOVERS MET DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSINIE," verkrijgbaar in BOSKER's Bosker's Boekhandel H.-hoef Middenmeer. HEDEN TE ONTBIEDEN BILLIJKE PRIJS. LANDMAN en KOSTER, Balgweg 13, Anna Paulowna. è^- houder, de vulpen die de geheele wereld verovert Deio houder heelt een inkt-" vermogen, dat grooter ii dan^ van iedere endere penhou-, '-der, die in den handel ii»i Technisch de volmaaktste 4.' (Doet Uw kauio uil de uit-1 gebreide Oimie collectie, legen de nevolgende prijzen* Öimle Volume I 9,-tut f15.-' V Oimle Supre bO.- f 16--J OimieTorpedo f k ÏKX-i t Oord» -<vr' vanaf f3.95 V Ozmla lekt niet. Oimta U onbreekbeea Bosker's Boekhandel

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3