itilskantoor TWEEDE BLAD. DINSDAG i SEPTEMBER 1936 No. ~C> NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE - INRICHTING DENTOFORM A. C. VAN OEVEREN van R. J. RIDDER VOOR UW TUINGRIND W. G. v. VLIET (Hotel Smit) MIDDENMEER. WIERINGER COURANT iA4- NIEUWE MEHTHODE VAN KUIL- V OEDER-B EREIDIN G. Proevei* met zeer gunstig resultaat Sedert een vijftal jaren is in Duitsch land geëxperimenteerd met een nieuwe manier van inkuilen, waarbij het ge bruik van zuur of suiker niet meer 1100 dig is. Dat de periode van proefnemin gen afgesloten is, blijkt wel daaruit, dat de „Machinen- und Gerateprüfings stelle des Reichsbauernführers" na on derzoek der er bij te gebruiken machi ne heeft verklaard, dat deze feilloos werk levert. De ver-doorgevoerde ver kleiningen van de dichte opeenhooping van het voeder beteékent, van weten schappelijk standpunt beschouwd, de garantie, dat de gisting goed verloopt. Uit deze verklaring der bevoegde autoriteiten blijkt, dat de machine, die voor deze methode van ensileeren noodig is, de in te kuilen voedermid'le len allerlei groenvoedergewassen en hakvruchten zeer sterk fijn maakt. Het zijn feitelijk twee machines een stalen hakselmachine met een nieuw soort stalen rupsbanden en een z.g. „Planmühle", (vlakmolen) die in serie zijn geschakeld. De hakselmachine ver richt de eerste bewerking, terwijl de molen alles verder fijn maakt. Dooi den molen worden de plantenstengels zoodanig gekneusd, dat de lucht er uittreedt. Daardoor vloeit het planten sap, zoodra de massa in de silo wordt vastgetrapt, er ook uit en vult de nog aanwezige holten. Alles wordt daar door direct een compacte massa, zoo dat er weinig sprake is van nazakken. De machine kan per uur ongeveer 5000 Kg. massa verwerken. Zoodat in een werkdag van tien uur een silo van 50 kbm kan worden gevuld. Voor het aandrijven der machine kan een trac tor van ongeveer 18 P.K. worden ge bruikt. Door de machines op een onder stel van een oude dorschmachine te plaatsen, kunnen ze verplaatst worden Dit is vooral voor onze Nederlandsche omstandigheden zeer noodzakelijk, om dat hier sprake is van een werktuig met een groote capaciteit. Of ook klei ne machines worden gemaakt, vinden wij niet vermeld. Over prijzen, fabri kant, enz. wordt evenmin iets medege deeld. De grootte behoeft geen be zwaar te zijn. Dit hebben wij wel ge zien bij de dorschmachines. Of zoo'n werktuig wordt door eenige boeren voor gezamenlijke rekening aange kocht, óf de loondorscher trekt met zijn machine van de eene boerderij naar de andere. Verschillende voederproeven zijn reeds met op deze manier bereid kuil- voer genomen. Zoo heeft prof. dr. C. Krpnacher met zijn assistenten dr. Kliesch en dr. Deisz man in den herfst en den winter van 1935-1936 op de proefboerderij van de landbouwhoogëschöol te Berlijn er melkkoeien mee gevoerd. Deze dieren werden vergeleken met een proef, die werd gevoerd met silovoer, waarvoor zuur was gebruikt. Behalve, dat hel eerstgenoemde kuilvoer op z'n minst evengoed voldeed als het „zure" voel, was de melkopbrengst er mede verkre gen grooter. Gebruikt werd een meng sel van lupinen (zoete), lucerno en erwten met suikerbieten en aardappe len. Vermeld wordt, dat het voer uit ONTMOETING IN DEN TREIN. Als u hard loopt, haalt u hem nog, juf frouw, zei de man, die haar kaartje knipte tot Rita. Zij zette het op een loopen en net toen zij de wagondeur van den electrischen trein had geopend begon hij te rijden. Zij sprong erin, geholpen door een paar heeren, die op het achterbalkon stonden. Dank u, zei zij en liep de gang van den wagen door, zoekend naar een vrijen bank, waar zij aan het raam kon zitten om te ge nieten van het uitzicht over de lage landen, wa voor haar altijd weer een vreugde was. Eindelijk vond zij er één Zij liet zich neer vallen in den hoek en had de eerste vijf mi nuten noodig om bij te komen van haar gedraaf. Gelukkig zij had den trein tenmin ste. Het was haarzelf wel een raadsel, waarom zij nu met alle gewéld dezen trein had wil len hebben. Er reden er genoeg. Bovendien had zij den tijd aan zichzelf. Toch gaf het haar een heerlijk gevoel van voldoening. Zij opende haar taschje en poederde haar neus. Nu voelde zij zich heelemaal op haar gemak en zij keek de afdeeling, waarin zij zat, eens rond. Tegenover haar zat een heer, bijna geheel verborgen achter een krant. Het topje van zijn voorhoofd kon zij zien. Zij keek er even naar en ineens, met een schok van ver bazing, herkende zij hem. Jongsma, een vroe gere leeraar van haar. Hoe lang was het wel geleden, dat zij hem had gezien Zij rekende snel, acht, neen, negen jaar. Hij was zoo aardig geweest, altijd, en bijzonder aardig tegen haar, zeiden de anderen altijd plagend. Zij had zelf ook altijd het gevoel gehad, dat het zoo was, maar had het eigenlijk nooit durven denken. Maar goed ook, want na het zijn krant om en keek haar even aan. Her- de verschillende silo's zeer mooie analyses gaf dat geen verlies van eiwit viel te constateeren en dat de koeien de zoet-zuurachtige massa goed opnamen. Ook over het door de machine geleverde werk waren de proefnemers uiterst tevreden. Een andere proefnemer wijst op de arbeidsbesparing verkregen. Bij inkui len met zuur waren voor een silo van 50 kbm zes man noodig om de massa vast te trappen en één voor het begie ten met zuur. Daar de massa bij berei ding met zuur sterk ineenzakt, zijn op zetstukken noodig. Zoo'n silo wordt in twee dagen gevuld. Voor de nieuwe methode zijn twee man noodig bij het afladen, één man voor het bedienen van de machine en drie man voor het vasttrappen van het liaksel. Wanneer de silo half gevuld is, kan een paard dit werk nog beter doen. (Wordt zuur gebruikt, dan kan natuurlijk geen paard worden ge bruikt.) De silo is in één dag vol. Er worden dus vier arbeidskrachten uit gespaard. Deze proefnemer deelt mede, dat hij ook eiwitrijk groenvoeder alleen heeft ingekuild. Hoewel dus geen suiker werd toegevoegd om de gisting in te leiden, was het kuilvoer goed gelukt. Wel was het gehalte aan melkzuur bij onderzoek naar verhouding gering. Het voer was zwak-zuur, rook uitstekend, terwijl boterzuur, zoowel vrij "als ge bonden niet werd gevonden. Ons Lichaam en onze Gezondheid. MELK VOOR DE ZENUWEN. Over het algemeen hoort men bewe ren, dat de menschen als ze de kinder schoenen zijn ontwassen, niet meer van melk houden. Misschien, omdat ze er te veel van hebben gekregen ze gebruiken doorgaans alleen maar melk bij de thee of koffie en beschouwen het voor het overige als een bestanddeel van allerlei gerechten, waarin zij het - nu ja, wel op den koop toe zullen ne men. Doch in den laatsten tijd schijnt de melk als drank in alle landen een nieuw bloeitijdperk tegemoet te gaan. In Londen zijn tal van winkels ge opend, die bijzonder smaakvol zijn in gericht, en waarin het publiek onder het oog wordt gebracht, hoeveel sma kelijke dranken er met koude en war me melk zijn te bereiden. Er wordt vooral ook op gewezen, welk een uit stekend voedingsmiddel voor de zenu wen melk is, om welke reden deze drank dan ook bij uitstek geschikt is voor allen die hersenwerk verrichten. Meer en meer gaat men tegenwoor dig inzien, hoe practisch het is, inplaats van een omvang van een rijken maal tijd op het midden van den werkdag een melkdrank in te voeren, die in voedingswaarde niet onderdoet voor het zwaar te verteren voedsel en ons daarbij niet in onze werkkracht be lemmert. Van melk sprekende, moet tevens op de groote waarde van gist worden ge wezen. Een glas heete melk met wat versche gist erin opgelost, geeft een drank zooals men zich nauwelijks een betere voor zijn lichaam kan wen- schen. Voor verkoudheid helpt niets zoo goed als heete melk, waarin wat eindexamen had zij hem nooit meer gezien, nooit iets van hem gehoord. Gelukkig, dat ik mij geen illusies heb gemaakt, dacht zij wel eens. In later jaren was er soms nog wel eens even verwondering geweest, dat alles zoo plotseling voorbij was geweest. Zij had zoo zeker geweten, dat zijn oogen met opzet de hare zochten als er iets grappigs gebeurde in de klas. Waarom was het altijd gebleven bij flirt uit de verte Zij was toch geen kind meer Bijna negentien was zij, toen zij van school ging. Jaren van druk studentenleven waren gevolgdtallooze vrienden en vrien dinnen had zij gehad, waarmee zij praatte over het leven, dat zoo onontwarbaar in zijn vele raadselen voor hen lag Zij was Jongsma vergeten. Haar gedachten waren vol geweest van anderen, alleen soms in een rustig avond uur, als het leven scheen stil te staan, dacht zij nog wel eens aan hem. Dan, bij het her denken van de gezellige schooljaren, kwam de herinnering op aan den man met zijn zwaarmoedig gezicht, dat zoo opfleuren kon door zijn plotseling lach. Na haar studietijd had zij een betrekking gekregen in Engeland. Druk, maar prettig werk. Maar elk jaar bracht zij, een gedeelte van haar vacantie in Holland door en zocht oude kennissen op. Nooit had zij Jongsma teruggezien. En nu zat hij hier, onbewust van haar te genwoordigheid, de man over wien zij, ze er kende het nu wel, haar mooiste jongemelsjes di'oomen had gedroomd. Wonderlijk kon het leven toch zijn, zoo geheel anders dan je eigenlijk verwachtte honing is opgelost. ,Wie vlug wat bij zonder versterkend voedsel tot zich wil nemen, als de tijd voor het klaarma ken van een uitgebreiden maaltijd ont breekt, kan niet beter doen dan een glas melk te gebruiken met een weinig vleesch-extract erin opgelost, hetgeen een buitengewoon smakelijke drank is. Een andere drank maakt men door aan een glas heete melk een theelepel soepkruideh toe te voegen en hier het geel van een ei doorheen te kloppen. Men mag de melk niet aan de kook la ten komen. Bijzonder opwekkend smaakt een glas warme melk met ei geel erdoor geklopt waaraan men wat sherry of cognac en suiker toevoegt. Kinderen die een afkeer van melk ben, kan men er doorgaans wel toe krijgen deze onovertroffen drank te drinken, als men de melk met een wei nig vruchtensap vermengd zooals trou wens in den zomer vruchten met melk tot de vaste gerechten niet alleen voor kinderen, doch voor nagenoeg alle menschen, behooren. Een niet minder aanbevelenswaardige drank voor kin deren is melk met een beetje chocola de en het geel van een ei erdoor ge klopt. Dikke melk in eiken vorm is voor het organisme bijzonder nuttig. Ook het geregeld gebruik van karnemelk verdient aanbeveling. Het bevordert niet alleen den algemeenen gezond heidstoestand, doch verfraait ook de teint. Het is bekend dat de om haar schoon heid befaamde koningin Cleopatra zich in melk baadde en dat hieraan haar schoonheid voor een groot deel werd toegeschreven. Zoo'n melkbad zou voor onze begrippen te kostbaar zijn, doch we kunnen tenminste onze gelaatshuid met melk behandelen. Het best doet men dit door 'n papje havermeel en melk te maken en dit op het gezicht te smeren. Als men dit „masker", dat zoo lang op het gezicht moet blijven tot het volkomen droog ,is, verwijdert, voelt men zich ver- frischt en verjongd. De geneeskunde in het jaar 2000. Men zal nog slechts aan zenuw ziekten en hartkwalen sterven. Wat de geneeskunde in het jaar 2000 zal zijn, voorspelt dr. Maranon. Vol gens dezen geleerde zullen tegen dien tijd infecties als doodsoorzaak wel haast tot het verleden behooren. Van tuberculose met al haar jammer en el lende zal dan nog slechts gesproken worden, zooals tegenwoordig over cho lera en, pest. Ook kanker zal in die ge zegende toekomst een historische ziek te geworden zijn. Men zal nog slechts aan zenuwziekten en hartkwalen ster ven en ongelukken, die het moderne leven in toenemende mate met zich mede zal brengen, zullen een groot deel van het sterf te-cijfer uitmaken. De dokters zullen weinig meer te genezen hebben. Het voorkomen van ziekten zal hun voornaamste taak zijn de dokter zal een soort ambtenaar wor den, die onder staatstoezicht waakt voor de uitvoering van allerlei maatre gelen in het belang van de volksge zondheid. Van den practiseerenden ge neesheer, die op ziekenbezoek uitgaat, zal dan nog slechts in historische ver handelingn sprake zijn. ONZE OOST. Mensch en dier in Batakland. Jager door tijger aangevallen. Uit Baligé meldt men aan de „Deli Crt.", dat te Parsoboeran een gevecht heeft plaats gehad tusschen een ja ger en een tijger, waarbij de man ern stig gewond werd, doch erin slaagde het dier op de vlucht te jagen. Het du el had des naphts plaats en de jager was slechts gewapend met een stevi- gen stok, zoodat hij van geluk mag spreken dat hij er zoo goed afgekomen is. De jager was bezig Kalongs (vleer muizen) te vangen en had hiertoe een net gespannen tusschen twee boomen. Oudergewoonte sliep hij des nachts on der het net, om onmiddellijk bij de hand te zijn als er buit in de vangnet ten mocht komen. Dezer dagen wederom zijn bedrijf uit oefenend, werd hij in de duisternis aan gevallen door een tijger, die den sla- penden man een gapende wonde aan het been toebracht. Door de pijn werd de jager wakker geschrik, doch hij ver loor zijn tegenwoordigheid van geest niet, sloeg het dier met een knuppel op den kop en pooten en dank zij dezen stouten^ aanval ging de tijger, die blijk baar niet bijzonder bloeddorstig was, op den loop en verdween in het boscli. Kampongbewoners, die het hulpge roep van den gewonde hoorden, bracii ten hem naar zijn woning, vanwaar hij later naar het hospitaal is vervoerd. WIERINGERMEERPOLDER. Lunchroom „De Sierkan", Veemarkt 18, Hoorn. SPREEKUREN DINSDAGS VAN 9—1 UUR, DONDERDAGS VAN 9—12 UUR. Inlichtingen van 9—3 uur. Heele gebitten, alles inbegrepen f 30, met garantie. Vullingen f 2. Eerste Wieringermeersche Electrischt Timmer- en Wagenmakersbedrijf levert U al het nootrige TIMMER-, EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEWIELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Levert uiterst billijkEiken- en Grenen Spoorbiels, Dam- en Hekpalen. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER TEL. 5. De man tegenover haar sloeg een blad van kende hij haar Zij had het niet kunnen zeggen. Onmiddellijk zochten zijn oogen weer de krant, maar toch had zij het gevoel dat hij er niet heelemaal bij was. Zij keek het raampje uit. Het vlakke Hollandsche land schap zwaaide voorbij. Pardon. Zij keek hem aan. De krant was dichtge vouwen. Bent u niet Hij aarzelde. Ja, zei zij. Rita Ringers. RitaWerkelijk? En hoe gaat het? Zij legde haar hand in de zijne, die hij uit stak. Best. Zij vertelde van haar werk. En u vroeg zij tenslotte. Hoe gaat het u Nog altijd op dezelfde school Nog altijd. Er was een stilte. Ik heb je nooit meer gezien, zei hij toen. Neen. Anderen zijn nog wel eens bij mij ge weest later. Ook op de feestavonden van den Gymnasiastenbond kwam je nooit. Neen, zei zij wèer. Waarom was zij er eigenlijk nooit heenge gaan O, ja, het was er erg vervelend in dien tijd. Een troepje praatsmakers die den baas speelden. Zij vertelde hem ervan en hij knikte. Ja, erg geanimeerd was het nooit. Weer viel er een stilte. Ineens was er een scherp geknars van remmen. Een paar ruk SCHAKEN IN DE WIERINGERMEER. Reeds geruimen tijd worden er pogingen in het werk gesteld, om eens een groepje scha kers in de Wieringermeer bijen te krijgen. Liefhebbers van dit mooie spel waren er genoeg doch onderling verband kon men nog niet met elkaar krijgen. J.l. Maandag is het echter gelukt om een dertiental liefhebbers bijeen te krijgen In het gebouw Maatschappelijk Werk te Slootdorp en als eerste aanloop voor een clubverband heeft men er een Simultaan Seance van gemaakt. De heer Bos uit Medemblik die een bekend N. H. hoofdklassespeler is zou de strijd aan binden tegen 13 borden en mocht het genoe gen smaken, 12 partijen te winnen en een remise, die tegen den heer G. Ekkers. De eerste schaakavond is zoo zeer in den smaak gevallen, dat men besloten heeft om voortaan zoo mogelijk steeds Maandagen bij elkaar te komen. Tot vast clubverband is men nog niet over gegaan. CARBID IN OOGEN. Een dezer dagen heeft in de smederij van de Culuur Mij. een ongeluk plaats gehad met een laschapparaat. j De monteur K. B. uit Den Helder was be zig het apparaat te vullen met carbid, waar bij hem wat carbid- in het gezicht en oogen spatte. Het venijnige goedje gaf hevige pijnen en op het eerste gezicht vreesde men ernstige gevolgen. Dr. Tamsma die eerste hulp ver leende, adviseerde verdere behandeling door een oogspecialist. Gelukkig blijkt het nog al goed afgeloopen te zijn, één oog althans mankeert niets, ter wijl het andere iets beschadigd lijkt. aanbevolen voor het ken en stooten en de trein stond stil. Overal klonken verwarde uitroepen. De raampjes gingen open, de passagiers hingen eruit en informeerden wat er aan de hand was. Ook Jongsma stond op en keek naar buiten. Zij stonden dicht bij een kleine halte in de duinstreek. Heel in de verte was een to rentje van een dorpskerk zichtbaar. De lande lijke stilte, die hier gewoonlijk heerschte, werd verbrokendoor pratende en roepende menschen. Iedereen wilde weten wat er was. „Op den overweg is een auto aangereden", was tenslotte het bericht. Naast Jongsma hing Rita uit het raampje. Geen persoonlijke ongelukken, vertelde de conducteur. Maar de auto is versplinterd. Het zal nog wel even duren voor wij verder kunnen. Er is getelefoneerd om hulp. Rita's oogen keken naar de verre duinen, waarover de zon haar stralen uitgoot. Mooi ligt het dorpje daar, zei zij. Heele maal in het bosch. En die duinen erachter. Wat is Holland toch mooi. Zullen wij erheen loopen? kwam Jongs- ma's stem. Goed, zei zij, zonder hem aan te kijken. Meen je het informeerde hij. Natuurlijk. Zij lachte. Ik heb er altijd naar verlangd eens op het een of andere mooie plekje een trein uit te gaan en dat prachtige land in te loopen. Waarom zou ik het nu niet doen, nu er de gelegenheid voor is Inderdaad. Hij ging haar voor door het gangpad van den wagon en hielp haar de hooge treeplank afstappen. Langzaam liepen zij langs de spoorbaan. Ik voel me net, of ik uit school ben ont houdt zich beleefd bijhouden uwer boeken, behandeling van Belasting aangelegenheden, het opmaken van balansen. ELKEN WOENSDAG van 10—12 uur te Middenmeer op de Beurs in 't Hotel Smit. Reeds jarenlange ervaring op het gebied van Landbouwboekhouding. DE EERSTE FRIESCHE ONDERL. LANDB. PAARDEN VERZ. MIJ. TE HEERENVEEN. OPGERICHT 1905. RESERVE f 30.000. VERZEKERT UW PAARDEN, OOK VEULENS, MERRIES, voor ongeveer 1 V< PREMIE en geen andere kosten dan eenmaal hoogstens f 1.75 inschrijfgeld. Gunstige voorwaarden. Uitbetaling verliezen binnen drie dagen. Aangifte en inlichtingen bij de Taxateurs P. R JACOBI, Slootdorp. of ander Verhardingsmateriaal snapt, zei zij. Heb je eenig idee waar wij zijn vroeg hij. Ongeveer, zei zij. Jij Zij merkte ineens, dat zij hem tutoyeerde en zij bloosde. In ieder geval zullen wij daar wel ach ter komen, zei hij. Zwijgend liepen zij een boschpad in, dat bij de spoorbaan uitkwam. Achter hen ver dween het geluid van pratende menschen bij den trein. In den stillen middag liepen zij voort. Wat doe ik eigenlijk dacht Rita, maar ze sprak het niet uit. Het was, of zij eigenlijk altijd geweten had, dat dit komen zou. Jongsma keek recht voor zich uit. In de verte opende het boschpad zich op de zandige vlakte achter de duinen. De zon tegemoet, zei hij. Waarom doen wij dit, Rita. Hij bleef staan. Rita keek naar hem op. Zijn blauwe oogen keken haar ernstig aan. Rita Ik denk dat het moest, zei zij eenvoudig. Na al die jaren Kind, ik heb zoo naar je verlangd, in het begin. LaterIk weet het niet. Soms kwam het ineens weer boven. Maar je was weg, onbereikbaar. En hu ineens ben je bij me Rita leunde tegen een boom. Zij keek hem aan. Ja, zei zij, zoo was het. Blijf je Rita knikte.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3