27e JAARGANG DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIêN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 per 3 maanden f 1.—. BUITENLANDSCH NIEUWS. dan zal de oogst 1936 niet slechts even redig aan de bebouwde oppervlakte hooger zijn, maar belangrijk meer. De *,4 I gunstige ontwikkeling van de graan- De Internatonale tarwemarkt. \prijzen zal dus aail Argentinië zeer len Argentinië kan piofiteeien g0ede bunnen, komen, vooral omdat ya;x 5*en j ,C?ï ?.og ,0^i zulks dan plaats heeft na een jaar het Noordelijk halfrond. |van siechten oogst en lagere graan- De zeer ongunstige oogst in vrijwel priiZen alle landen van het Noordelijk half rond heeft reeds geleid tot een belang rijke vermindering van de beschikbare FORD MOTOR COMPANY. Naar de fa. Louis Kor ij r. en Co. ver- BINNENLANDSCH NIEUWS. CRISIS MAATREGELEN. voorraden. In Canada b.v. zijn de b'-- neemt, heeft deze maatschappij een or schikbare voorraden thans gedaald .o gekregen van 500 autobussen van ongeveer 100 millioen schepels tegen'de stedelijke Autobusmaatschappij meer dan het dubbele bij het begin van;van Detroit. De Ford Motor Company het oogstjaar. De huidige Canadeescheproduceerde ziju i.ooo.OOO ste V-8 1936 voorraden zijn het laagst sedert 7 jaar Fol,d Car 29 Augustus. De dagelijk- ile Vereen. Staten zullen, zooals be *sche productie bedraagt 4500 stuks, kend, tarwe moeten importeeren. Do tarweproductie der wereld wordt voor het loopende seizoen geraamd op 3Vü milliard bushels, terwijl het gemiddel- jaarlijksch gebruik over de laatste 5 jaar 3.8 milliard schepels bedroeg. In clusief de „carry-over" van het vorige jaar en de waarschijnlijke uitvoer van Sowjet-Rusland zal men voor het komende jaar de tarwe voorziening op 3.590 millioen schepels, d.i. 250 mil lioen minder dan het vorige jaar, kun nen stellen. De tarweoogst van de Ver- eenigde Staten is ongeveer de laagste in 20 jaren tijd, bij de huidige raming van 633 millioen schepels. De oogstvooruitzichten voor het Zui delijke halfrond zijn daarentegen niet ongunstig de stand van den oogst in Australië wordt onder goeden regen val gunstig genoemd; voor oogst-ramin gen is het nog te vroeg particuliere schattingen gebasseerd op den regen val tot nu toe stellen den Australische» oogst op 150 millioen schepels het aanbod van Australië zou evenwel ge ringer zijn dan in het tarwe jaar 1935- 1936. Wat Argentinië betreft, waar men de graanmarkten met groote belangstel ling volgt, hier begint de uitzaai van tarwe reeds in Juni, maar men kan de zen uitstrekken tot 1 Sept., wat het groote voordeel voor het Zuidelijk half rond is, omdat het hierdoor bij zijn uit zaai steeds rekening kan houden met de oogstresultaten van het Noordelijk halfrond. De eerste officieele raming van de Argentijnsche regeering meldt een stijging van de met graan' en lijn zaad bebouwde oppervlakte van 12 pCt. de met tarwe bebouwde opper vlakte bedroeg in 1935-1936 6.800.000 ha, d.i. dus circa 18 pCt. meer, niette gen staande deze toeneming is de be bouwde oppervlakte van dit jaar toch nog steeds beneden dat van de laatste jaren in de laatste 10 jaren bedroeg de met tarwe bebouwde oppervlakte n.1. gemiddeld 8.861.890 ha. het vori ge jaar was de bezaaide oppervlakte abnormaal klein door de toen zeer lage wereldprijzen en bovendien leed de oogst sterk onder ongunstig» weersom standigheeden en ziekten, zooclat de oogst zeer klein was. Wanneer de oogst van dit jaar weer geen tegenslag onder vindt en de Argentijnsche winter, de zaaitijd, is tot nu toe verloopen. zonder zooveel droogte als het vorige jaar FEUILLETON. Meer invoer van indische rijst. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de Regeering besloten de hoeveelheid van 15.000 ton Indische rijst, die in de periode 1 April tot 31 December 1936 met vrijstelling van van de monopoliewinst van f 1.- hier te lande kan worden ingevoerd, te ver- hoogen tot 200.000 ton. STEUNVERLEENING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de steunver- goeding voor de laagste klasse groene ewten van de kwaliteitsklasse C, en andere erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 17 tot en met 22 Aug. 1936 zal bedragen respectievelijk.f 1.90, f 2.40 en f 1090 per 100 Kgr RELLETJES AAN SCHOOL. Van een ontevreden moeder. In de Jan M&yensrra&t te Amster dam zijn sedert Zaterdag eenige oploo pen v. d. Jan Evertsenschool Een dre leerlingen aan deze school zou door een onderwijzer gekastijd zijn, met als ge volg, enkele blauwe plekken. De moedervan dezen leerling heeft daarvoor haar beklag ingediend bij de politie, maar liecft ook de buurtgenoo- ten van het geval in kennis gesteld. Deze hebben dadelijk partij getrok ken tegen het hoofd der Jan Evert senschool. Het gevolg was, dat een oploop ont stond, waaraan de politie met eenige krachtige maatregelen een eind heeft gemaakt. De moeder van den geslagen leer ling werd naar het politfe-bureau op den Adm. de Ruyterweg gebracht. La ter hebben zich de relletjes herhaald en daarbij heeft het hoofd van de school een klap opgeloopen. De politie verspreidde ook ditmaal de menigte. Notarisklerk uit Prinsenhage gearresteerd. Toen hij van vacantie in ons land terugkeerde. De notarisklerk, die gedurende een eeks van jaren hypotheekacten heeft vervalscht, en daarmee een groot aan tal slachtoffers heeft gemakt, is, Vrij dagavond, toen hij om half tien met zijn gezin van vacantie terugkeerde, op het station te Breda door den chef- veldwachter van Prinsenhage gearres teerd. Hij is te Prinsenhage opgesloten. Gestolen plaatjes te koop aangeboden. De politie te Leeuwarden heeft twee personen wegens diefstal van rijwiel- belastingplaatjes gearresteerd. De dieven zijn zoo brutaal te werk ge gaan, dat zij de gestolen rijwielplaat jes aan de eigenaars van de rijwie len hadden ontvreemd, te koop aanbo den. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Fraude bij steunverleening. Ambtenaar te Zuidbroek aange houden. Vrijdag is te Zuidbroek een 25-jarige ambtenaar ter secretarie, belast met de steunverleening, onder verdenking van fraude, aangehouden. Tijdens zijn vacantie was n.1. aan het licht geko men, dat de staten betreffende de steunuitkeeringen was geknoeid. Eén eerste onderzoek wees uit, dat de knoeierijen over een jaar moeten loo- pen. Bij zijn terugkeer is de man aan gehouden en na verhoord te zijn, ts hij ter beschikking van de justitie ge steld. Het bedrag, dat met deze fraude is moeid, kon nog niet worden vastge steld. Zaanlandsche Bank vraagt surséance van betaling aan. Naar men meldt, heeft de Zaanland sclie Bank N.V. te Krommenie, welke bijkantoren heeft te Zaandam en Am sterdam, haar betalingen gestaakt en surséance van betaling aangevraagd. Tot deze maatregel is in een vergade ring van het bestuur besloten. Den laatsten tijd was het vertrou wen in de Bank al eenigszins geschokt, waardoor veel gelden aan haar beheer waren ontrokken en dus in dit op zicht het aantal gedupeerden niet zoo groot is. Meer slachtoffers zullen zich onder de spaarders bevinden. De spaargelden namelijk, welke men aanvankelijk van de rest afgescheiden had willen houden, zullen echter toch bij het overige kapitaal getrokken wor den. De stukken betreffende de sursé ance-aanvraag zijn reeds naar de recht bank te Haarlem verzonden Naar men weet, heeft in 1926 de Zaan landsche Bank ook reeds een surséan ce van betaling aangevraagd. VANAF 1 SEPT. UITGEBREIDE DIENST- 1 REGELING HELDER WIERINGERMEER MEDEMBLIKHOORN AMSTERDAM v.v. Vraagt gratis dienstregeling hiervan aan onze chauffeurs. GEMEENTE ZIJPE. RESTAURATIE RAADSZAAL der Gemeente-Secretarie Zijpe. Door de Burgemeester onzer gemeen te werden wij uitgenoodigd tot hei be zichtigen van de gerestaureerde Raads zaal onzer Gemeente, aan welke uit- noodiging wij volgaarne gehoor gaven, temeer daar ons van bevriende zijde reeds was medegedeeld dat deze restauratie zoo uitnemend was ge slaagd en inderdaad, wij kunnen niet anders als lof uitspreken over de ma nier waarop dit is geschied. Vrijdagmorgen werden wij dan door Burgemeester Breebaart in gezelschap van de le Wethouder en de Gemeente- Secretaris in de gelegenheid gesteld een en ander te bezichtigen. Burgemeester deelde ons in de eerste plaats mede, dat deze restauratie de gemeente hoegenaamd geen financieel offer heeft gekost, daar dit hoofdzake lijk is bekostigd uit de financiën welke waren terug ontvangen door de ophef fing der tramweg Schagen-Alkmaar. Voor dit werk was de gemeente in overleg gegaan met den heer Marga- dan, directeur van publieke werken te Alkmaar n werden deze diensten dooi de gemeente Alkmaar belangeloos aan geboden. Het werk werd opgedragen aan de fa. Van Til te Alkmaar, welke firma blijk heeft gegeven van haar vakkennis. Op smaakvolle maar tocli eenvoudige wijze is een lambriezeering aange bracht van eiken triplex, terwijl de ou- derwetsche zolderbalken mede door triplex-bedekking aan het oog zijn ont trokken. Voorts zijn alle stoelen vervangen door nieuwe, welke ook in moderne stijl zijn uitgevoerd. Boven de schoorsteenmantel is het Zijper wapen in haar origineele kleu ren aangebracht. Dit werd vervaar digd door de Opzichter-teekenaar bij de gemeente-werken te Alkmaar, de heer Tiemes. De vloer is belegd met een geluiddem pend matwerk wat voor een vergader zaal al zeer aangenaam aandoet, ter wijl voor de ramen flinke sluitgordij- nen zijn aangebracht in dezelfde kleur der stoelen. Boven de plaats v.d. Burgemeester is een geheel nieuw portret van H.M. de Koningin aangebracht, terwijl aan de zijwand het portret van Óud-Burge- meester Hulst is aangebracht. Verder dienen we nog, te vermelden dat het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer Renooij te Burgerbrug, terwijl de drie electrische ornamenten werden geleverd door den heer Jn. Meijer alhier. Op de schoorsteenmantel is een pen dule geplaatst waar aan de eene zijde de vaas en aan de andere zijde een kaarsen-standaard prijkt. Deze werd geleverd door de firma Van Geelen te Schagen. Wij willen niet eindigen alvorens onze groote tevredenheid uit te spre ken en kunnen met zekere trotsch zeg gen, dat wij hier een raadszaal gekre- gn hebben, welke de concurrentie van vele gemeenten kan doorstaan. Na de bezichtiging werd in gezel schap van Burgemeester, le Wethou der en de Gem.-Secretaris aan de Peis een kop koffie aangeboden. Woensdagmiddag zal na afloop der gemeenteraadszitting de ingebruikne ming officieel plaats vinden. SCHAGERBRUG. Door het Bestuur van de Holl. Mij. is besloten dit jaar eens te breken met de traditie en niet meer na afloop van de Tentoonstelling- een middag van Paardensport te ge ven, doch nu eens van Hondensport. Hiervoor werd de medewerking inge roepen van de politie-honden-dresseer- club, welke in onze gemeente reeds langen tijd werkt, doch nog niet is op getreden voor het publiek Velen zullen de vraag gesteid hebben, is dit nu wei iets om het publiek te trekken en dan moeten wij vanaf deze plaats direcl zeggen „Ja." Zaterdagmiddag hebben, we even een kijkje genomen op de repetitie en kre gen we direct een zeer gunstigen in druk. Het is een lust als men de hon den ziet werken en wanneer 't nu eens niet te veel tegenloopt met het weer, kan dit voor groot en klein een amu sante middag zijn daar voor veel afwis seling wordt gezorgd, terwijl een des kundige de werkzaamheden volledig zal toelichten, wat volgens ons zeer te waardeeren. Wij hopen dan ook op goed weer, dan zal de belangstelling zeker niet ontbreken. GEMEENTE WIERINGEN. No. 34. Daarna verliet hij de kamer en ging de trap af naar een zijdeur beneden. Hij was genoodzaakt om de studeerkamer van den hertog voorbij te gaan en zijn hart stond bijna stil van angst toen hij licht zag onder de deur. Zachtjes liep hij er heen, den adem inhoudend. Hij kon de stem van een vrouw onderscheiden en van den hertog en rillend liep hij voort. Opeens ging de deur open en de hertog ver scheen. Zijn gelaat had een grauwe kleur bij het licht van de lamp beneden. Achter hem stond de zuster en in de kamer kon Fran gois de wilde oogen van Aldred onderscheiden, die als vuurballen glinsterden. Hij begreep opeens, dat hij te laat was. Schavuit, riep de hertog met heesche stem, hem bij den arm grijpend, dus jij wou je nu maar uit de voeten maken, lafaard. Frangois rukte zich los en gaf den hertog zulk een geweldigen duw, dat hij met zijn hoofd tegen een scherpen punt van een boe kenkast stootte en bewusteloos bleef liggen. Frangois zelf stormde voort in den storm- achtigen nacht naar den stal, waar zijn auto stond. De hertog lag nu stil en bleek op de sofa in zijn studeerkamer, terwijl het bloed uit een diepe wond aan zijn slaap gutste. Toen Aldred de- kamer van Frangois verliet-, had hij erop aangedrongen, om naar den hertog te gaan, ten spijt van de protesten der zuster. Hij zei Het moet terstond verteld worden, er hangt te veel van af. Zij had wel niet volkomen begrepen hce de zaken stonden, maar toch was zij hem gevolgd en had zij op zijn bevel bevestigd,' wat de hertog gezegd had. Langzamerhand begon zij te realiseeren, dat er iets van groot belang op het spel stond, maar toch verlang de zij er naar, dat zij haar patiënt weer in bed zou kunnen krijgen en zij bleef met on geduld wachten tot zij hem mee kon krijgen. Een paar minuten later was het geheele kasteel in beweging. De hertog d'Orvée had getracht den hertog te vermoorden, hij was nu ontsnapt en moest vervolgd worden. Alles was in de war. Slechts één persoon bleef kalm en dat was de detective, die door den hertog belast was om den Franschman in het oog te houden en die nu een paar uur geleden last had gekregen om zijn waakzaam heid te staken. Hij kalmeerde de verschrikte bedienden en zond een boodschap naar Ca melford om den dokter te halen. Hij droeg Aldred weer in bed en liet de zuster gerust gesteld aan zijn zijde. Intusschen waren ei mannen uitgezonden om de buurt af te zoe ken naar den vermisten man, een taak, die met geestdrift ondernomen werd, want de hertog was zeer bemind bij zijn onderhoori- gen en al de bedienden dorstten naar wraak op den hertog d'Orvée. Frangois d'Orvée zou echter door hen zijn straf niet ontvangen, een hoogere macht diende hem die gevoelig en snel toe en hij ging onvoorbereid het laatste oordeel tege moet. De storm ging liggen bij het invallen van de eb en toen de ochtend aanbrak over d< klippen, viel er nog slechts een zachte regen. Een lange streep schuim bedekte de rotsen en het ezelpad. Op eenigen afstand kon men een donker voorwerp zien drijven op de opgezwiepte gol ven en toen het lichter werd onderscheidde een der mannen, die op onderzoek uitgetrok ken waren, door een telescoop een pet, die op de golven dreef. Weldra ontdekten zij een automobiel, die geheel in elkaar gedrukt was en die tusschen twee groote rotsblokken vast zat en dit feit met de pet sprak voor zichzelf. Later zag men de diepe voren, die door een automobiel gemaakt waren. Zij liepen van den top van een klip dicht bij het kas teel neer naar het strand. Men kon zien, dat Frangois zijn stuur was kwijtgeraakt en met zijn machine in de diepte gestort was. Er was geen spoor van het lijk te zien en degenen die met het getij bekend waren, wisten, dat het misschien nog dagen duren kon, voordat het ergens opdook. XXVII. Er waren nu acht uren verloopen sedert de hertog van Trebarwith den doodelijken slag- had ontvangen van den Franschen spion. Zijn hoofd was zoodanig gekwetst, dat her stel onmogelijk was en Valga had de bittere waarheid van den dokter vernomen. Haar vader was stervende, misschien zou hij nog leven tot het einde der week, maar het kon ook wel zijn, dat hij binnen een paar uur stierf. Valga zat als verplet aan zijn bed. Zij had slechts ééne gedachte en die was, dat hij nu met haar vrede zou maken voor hij stierf en overging naar dat onbekende land, waar zonde en smart niet meer zouden heer- schen en geen oogenblik verliet haar de zorg, dat hij sterven zou, terwijl zij er niet bij was. De verpleegster en de dokter traden binnen om hem te verzorgen, maar Valga lette niet DE FLORALIA FEESTEN TE DEN OEVER. Het slechte weer heeft veel af breuk gedaan. Groot aantal inzendingen bloemen en planten. De bloemenvereen. „Flora" treft bet het met haar jaarlijksche feesten wel bijzonder slecht dit jaar. Regen en nog eens regen, waardoor heel wat van het programma, wat in de openlucht moest plaats hebben, werd afgelast. Het inluiden Zaterdagavond kon ai niet afgewerkt worden, zoodat de tra- ditioneele rondgang letterlijk in hei water viel. „Apollo" opende de stoet, die al spoe dig onderdak zocht in het tentoonstel lingsgebouw, waar de heer C. Tijsen met eenige welgekozen woorden de ten toonstelling opende. De ruime danstent van den heer C. Scheltus doet ook dit jaar weer dienst als tentoonstellingsgebouw en bood door het groote aantal inzendingen planten en bloemen een prachtigen aanblik. Apollo gaf eenige nummers ten gehoore en de feesten waren inge luid. Het kermisterrein met de diverse at tracties aan de Gasthuisweg, had ook van het slechte weer veel te lijden. ZONDAG. De volksspelen die voor Zondagmid dag waren vastgesteld zijn maar ten deele doorgegaan, slechts de twee eer ste wedstrijden konden voortgang vinden. Er was ondanks de regen toch nog veel belangstelling. De uitslagen van deze wedstrijden op hen, zij scheen wel een steenen beeld te zijn, zooals zij daar stil en zwijgend zat. Intusschen bleef Dola de Bernier als ver plet van smart te bed liggen. De plotselinge dood van haar broeder had haar een hevigen schok gegeven, maar dat was niet de voor naamste oorzaak van haar toestand, het was meer, dat zij gebukt ging onder de hevige te leurstelling, die zij ondervond. Al haar plan nen waren nu verijdeld en haar luchtkastee- len lagen als stof aan haar voeten. Waarom was zij op Trebarwith gekomen Waarom had zij haar geliefd Parijs verlaten voor dit koude ondoordringbare Engeland De dood van Frangois deed nu ook de plannen van haar land mislukken en zij steunde van ver driet als zij bedacht, hoe spoedig dat plan in vervulling zou getreden zijn. Dit was haar ondergang. Wat er dien nacht gebeurd voorspelde haar ondergang. Zij trachtte den toestand kalm te overzien en nog eenige hoop te blijven koesteren, maar zij wist wel, dat zij zich met een ij dele hoop vleide. Zij was geheel vervuld met een angst, die ieder oogenblik aangroeide, want zij voel de zich verlaten, verwaarloosd en ver van haar thuis. Met uitzondering van den dokter had ieder een haar zoo behandeld,, alsof haar vernede ring al een voldongen feit was. In de oogen der bedienden had zij afschuw gelezen voor hen was zij de zuster van den man, die hun meester vermoord had en hoeveel meer zou den zij weten Toen die vraag bij haar opkwam, werd zij als door een soort paniek aangegrepen. Waar om zou Frangois dat gedaan hebben Waar om was hij gevlucht zonder haar te waarschu wen Wat zou er gebeurd zijn na gisteravond dat hem genoopt had tot zulk een wanhopi- gen stap Zij stond op van haar bed en liep opge wonden de kamer op en neer, toen zij plotse ling tot stilstand kwam voor het raam en uitkeek naar de woelige en schuimende zee. In de verte dreef een van de roode kussens uit de automobiel op de witte golven en het leek haar het lijk van haar broeder, badend in zijn bloed. Het vizioen stond duidelijk voor haar en bracht haar tot het besef van haar toestand. Zij uitte een kreet van wanhoop en sloeg de handen aan het hoofd toen kwam er een waas tusschen haar en het voorwerp op de golven. Zij wankelde op haar voeten en viel. Trebarwith was vol opgewondenheid. Nie mand was daar op die plek in de laatste ja ren verdronken en voor twaalf uur was over al het nieuws al verspreid, dat een van de gasten van den hertog omgekomen was, dat er naar het lijk gezocht word en dat er een groote belooning was uitgevaardigd voor den vinder. Na een langen diepen slaap werd Aldred wakker. De gebeurtenissen van dien naacht hingen hem nog in het hoofd als een nacht merrie en het duurde nog een heele poos voor hij realiseerde, dat die werkelijk gebeurd wa ren. Ik moet opstaan, zei hij tot den dokter, ik kan hier niet blijven liggen, dan zou ik mijn verstand verliezen, ik moet opstaan en zien wat ik doen kan voor lady Valga. j Laat hij maar doen, wat hij wil, zei de i dokter tot de zuster, hij heeft al bewezen dat zijn wil sterker is dan zijn lichaam en dat hij zich wel staande kan houden en in ieder geval moeten wij het er maar op wagen. Al onze aandacht is nu noodig voor den hertog, ofschoon ik vrees, dat in dit opzicht alle hoop verloren is. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1