Hebben kinderen vrachten noodig? ONS PATRONEN HOEKJE. slanke vrouw dragen? NAJAARSJAPONNEN. LICHTE GARNITUREN OF DONKERE OVERGANGSJAPONNEN. Wat zal de zeer lange, IN EN Oi\l DE KEUKEN Bonte schotel Noodig: eenige tomaten, slablaadjes, 1 komkommer, 2 a 3 eieren en 150 gram doorregen spek, olie, azijn of citroen en peterselie, zeer fijn gehakte uitjes, koude aardappelen. De aardappelen worden gebakken en in het. midden van een ronde schotel opge stapeld, hieromheen komt een krans van schijfjes tomaten, vervolgens roerei met dobbelsteentjes gebakken spek, daarna komkommer, aan schijfjes gesneden en vervolgens een rand van fijn gesneden blaadjes kropsla, alles overstrooien met peterselie. Op het bord aanmaken met olie en citroen of msj onaise. Gebakken worstjes Worstjes uit het blik worden van het velletje ontdaan, gehalveerd en gepaneerd in ei en paneermeel, daarna in ruim vet (het beste is frituurvet) gebakken. Op een schotel gelegd omgeven door plakjes ei6n tomaat, terwijl men Kprtij spaghetti geeft en tomatensaus. WENKEN Een gesnipperde ui, waarvan de stuk jes op schoteltjes verdeeld op verschillen de plaatsen in de kamer gezet worden, ont neemt de slechte lucht hieraan. Indien een strijkijzer stroef over het goed gaat wrijft men een mengsel van bijen was en zout over het strijkvlak. Peulvruchten worden moeilijk gaar in hard water, daarom voegt men er een mes punt natron aan toe of kookt ze in regen water. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 30, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven ƒ0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro ot per postwissel. VOORZICHTIG ZIJN MET WONDEN IS GEBODEN. Voor zoover de smaak van kinderen niet bedorven is door het eten van allerlei snoeperijen, houden zij over het algemeen veel van vruchten. Het is nog niet uitgemaakt of kinderen door den smaak aangetrokken gaarne vruch ten eten, dan wel of zij bij intuitie voe len, dat het goed voor hen is. Hoe het ook zij, de medici erkennen het nut van fruit voor het organisme en stellen het gebruik er van ver boven een z.g. aanvulling van biscuitjes, chocolade e.d. Vruchten regelen den stoelgang, zuiveren het bloed en wer ken door de vitaminen aanvullend, zijn dan ook als toespijs zeer geschikt. Alhoewel de meeste fruit weinig voedende bestaanddee- len als koolhydraten, eiwit en vet bevat, zijn er weer andere stoffen, die bijzonder goed werken en mag het daarom niet als genotmiddel beschouwd worden, doch moet het tot een belangrijk onderdeel der voedin- gerekend worden. Behalve vitaminen, zij het dan in geringe mate, bevatten vruchten o.a. minerale stoffen en vruchtensuiker en zijn inderdaad als onontbeerlijk te beschou wen voor de voeding van jonge en op groeiende kinderen. Waar de meest gebruikelijke levensmid delen als brood, eieren, boter, vleesch e.d. in 'hoofdzaak opbouwende brandstoffen voor het menschelijke organisme aanvoeren, zoo kan men de aanvullende stoffen beschou wen als de vonk, die de benzinemotor tot werken brengt. Zonder het gebruiken van vruchten wordt de beste voeding niet vol komen benut en groeit het jonge organisme niet zooals zulks gewenscht is. De werking der inwendige klieren, het beenderstel en niet minder de zenuwen worden buitenge woon gunstig beïnvloed door het eten van verschillende vruchten. Reeds de zuigeling van drie maanden kan dagelijks beginnen met het gebruiken van een theelepel vruchtensap, vooral sinaas appelsap is uitstekend; evenals gezeefde to maten en druivensap, verder geklopte ba nanen en pruimen. Rauwe vruchten zijn beter dan gekook te, aangezien bij het koken steeds waarde volle bestanddeelen verloren gaan In tijden, dat er weinig variatie van vruchten is, kan men grootere kinderen gedroogde vruch ten geven, die 24 uur geweekt hebben; het weekwater wordt bedronken met citroen sap en suiker. Wat zal de mode ons brengen? Was er vroeger wel sprake van een „schoenen"-mode? Immers neen, want men had stevige winterlaarzen en een paar dunne voor 's zomers, soliede handwerk, dat lang stand hield. Thans zijn de be grippen omtrent kleeding en wat hiermede ten nauwste verbonden is, totaal gewij zigd. Wie draagt er thans nog onverslijtbare eigenge- breide zwarte of bruine, wel licht jaegerkousen? Inder daad ze zijn met een kaarsje te zoeken en de moderne kou sen ien wij in de grootste verscheidenheid van kleuren en nuanceeringen van een voudig macco tot de ragfijn ste weefsels. Het is thans dan ook volstrekt niet overdre ven, indien wij van een „schoenen"-mode spreken. Toe te juichen is het ech ter, dat de hooge Fransche hakjes of paaltjes indien men de benaming meer juist wil veergeven hoe langet hoe meer op den achter grond geraken. Het gezond verstand aer moderne vrouw doet haar modellen kiezen, die eenvoudig en practisch zijn, enkele uit zonderingen daargelaten. Het materiaal past zich aan het doel aan, zoodat de spor tieve wandelschoenen van steviger leer of zwaardere kwaliteit peau de suède ge maakt zijn, dan middag- en avondschoe- aen. Linnen sandalen en sandalettes wor den by voorkeur aan het strand gedragen. Behalve zwarte ziet men bruine, blau we en groene schoenen, soms ook twee kleuren gecombineerd, terwijl vele model len met een overslag en veters sluiten, ook met riemen. Het gangbare model molières pest zich weer meer aan den winter aan. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. In een der groote modehuizen kwam on langs een zeer lange, slanke vrouw, die in derdaad vrijwel radeloos was, omdat zij nergens kon slagen om iets te vinden, wat by haar figuur paste. Nu eens waren de modellen zóó, dat ze haar no6 langer maak te, in den geest, zooals de kleine afbeeldin- niet ongelukkig te gevoelen. Zij hebben al leen ontwerpen noodig, die hare lengte breken b.v. geen spitse hals uitsnijding of prinsesse modellen dragen. Alle dwarse garneeringen werken gunstig, schootjes hooge hals afwerkingen, klokkende stroo- ken e.d. De driekwart lange mantel met Als overgang zien wij zoo wel drie-kwart lange man tels als caseques dragen van effen en bedrukte of ingewe ven dessins. De eerste man tels als casaques dragen van is, wordt op een fantasie rok gedragen en is versierd met stiksels, die zakken imitee- ren De bovenmouwen zijn ruim en sluiten naar de pols toe aan. Het middelste model is meer voor feestelijke ge legenheden bestemd en kan van brocaat, gebrocheerde zijde of wel een bedrukt of ingeweven weefsel gemaakt worden. Driekwart lange rag- lan-mouwen en split aan de voorzijde, dat met een dub bele rij knoopen en lusjes sluit. Hoog opstaand boordje. Het rechter model doet ons neen zwart zijden geplisseer- de rok zien met zwart-wit gestreepte casaque, die van de taille af open valt. Aange knipt kraagje en mouwen, die met ingehaalde ruimte de schouder voor een klein deel bedekken. Wonden niet aanraken met de vingers, niet uitwasschen, zelfs niet als ze vuil zijn! Geen carbolwater, sublimaat of dergelijke gebruiken, doch de omgeving bestrijken met 5 pet. Jodium tinctuur; daarna wordt de wond onmiddellijk af gedekt. Waarmede? Met een droog steriel snel- verband, dat gereed is voor het gebruik en waarop de gebruiksaanwijzing is aan gegeven. Deze zijn bij apothekers en goe de drogisten te verkrijgen en behooren in het verbandkistje in ieder huis aanwezig te zijn. Heeft men beide genoemde arti kelen niet in hui6, dan medische hulp in roepen. Slechts bij een wondje, dat zich aan de oppervlakte bevindt, een schram e.d. kan men volstaan met jodium en er desnoods een vingertje over aantrekken. Bij grootere en diepe wonden in de om geving van vinger en kniegewrichten is medische, soms zelfs chirurgische hulp gewenscht, liefst spoedig, doch hoogstens 6 tot 8 uur na het ongeval. staat echter, om verschillende garneeringen met rijgsteken onder de pat te hechten, hetgeen heel eenvoudig te doen is, omdat de pat met een knoopsgat gesloten wordt, Verkrijgbaar in de maten 40, 42, 44, 4& OVERGANGSJAPON VOOR MEER GEZETTE FIGUREN Succespatroon VKK 1760. Prijs 0.25 plus f 0.05 voor administra tie- en verzendkosten. Een meer gezet figuur vraagt een model, dat niet alleen goed zit, doch tevens een afkleedende lijn geeft. De heupen moeten een model rok hebben, dat ze omsluit zon der te strak te zitten, terwijl chabots-re- vers, die in lichte klokken vallen, even eens afkleeden. Indien gewerkt materaal gebruikt wordt, moet b.v. zwart-wit in kleine patroontjes worden gekozen, terwijl moesjes ook altijd aardig kileeden. We zien ook mooie wollen stoffen met ingeweven zijden moesjes. De lange ondermouwen worden los ge dragen en van boven met een elastiekje af gewerkt, doch kunnen natuurlijk ook aan de bovenmouw genaaid worden. Om het middel een smalle ceintuur, die van achte ren gestrikt wordt. Ben. stof bij een breedte van pl.m. 1 M. is 4 M. bij 1.30 M. is 3.25 M. noodig. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: .i....*, PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. 'Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 oents)^ Reeds zien wij de herfst langzaam maar zeker naderen en wordt het tijd de over gangsjaponnen aan een onderzoek te on derwerpen. Gelukkig maken de mooie, flat- teuse garneeringen het mogelijk menig wel lichtwat al te stemmige japon of blouse ge heel en al te metamophoseeren. Na al de gezellige lichte zomerkleeren dadelijk aan- omtrek is afgewerkt met plissé. Een der gelijke garneering wordt ook op de mou wen aangebracht. 3. Kraag van Crêpe de chine, die vier af geronde vormen aangeeft en met smalle nervures is bewerkt; om de hals ziet men een volant van stijve tulle, terwijl de ver bindingsnaad met smal bandfluweel be- pasöen aan de meer donkere kleuren, die de herfst nu eenmaal onvermijdelijk met zich brengt. Zeer modern is een vierkant uitgesneden hals, die met smalle tulle ruches wordt ge garneerd, terwijl tegen de hals op een tulle plissé is aangebracht. Inplaats tulle kan men ook tafzijde of organdie kiezen. 2. Garneering voor fluweelen japon ge maakt van organdie, waarin smalle ner vures zijn gewerkt en waarbij de buiten dekt is. 4. Kleine roosje van witte zijde versieren de halsuitsnijdingen en flatteeren vooral voor jeudige meisjes kopjes, terwijl zij ook aan de wijde pofmouwen worden gehecht. 5. Zeer gekleed garnituur van geplisseer- de zijde, waarop smal bandfluweel is aan gebracht. 6. Twee bloemen van organdie, die ook in de komende herfst menig japonnetje zullen opvroolyken. JURK VOOR GROOTERE MEISJES Succespatrocn VKK 1905. Prijs 0.25 plus f 0.05 voor administra tie- en verzendkosten. Deze zeer eenvoudige jurk heeft als eenige garneering een doorgestikte pat, die met een knoop op de jurk gehecht wordt, ook de ceintuur is meerdere malen door gestikt en sluit met een knoop. Onder de pat wordt een aardige garneering aange bracht van donkerder effen materiaal, in dien men althans een ruit of bewerkte stof kiest. Heel aardig staat ook een garnee ring van wit organdie, de mogelijkheid be- gen weergeven, dan weer waren ze haar véél te kort. Zij vroeg, of er dan inderdaad geen mo dellen voor haar te krijgen waren, die haar lijn zouden verkorten. Inderdaad is het niet zoo'n moeilijk op te lossen vraagstuk en lange vrouwen behoeven zich heusch ruim klokkende roland voldoet evengoed als de japon ernaast met schootje en hooge shawlkraag. De rechter japon heeft een opgestikte bovenpas met kleine zakjes en ceintuur met aangezet schootje, terwijl de rokken niet overdreven lang mogen zijn.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 4