f*A f A 27e JAARGANG VRIJDAG tl SEPTEMBER 1936 Ne. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BAYER E tt m HET MYSTERIE N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT EIKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. AD VI Van 1 5 regels Iedere regel meer RIENTIiN f 0.50 f 0.10 Wanneer U iets koopt, dan onderzoekt U en over tuigt U zich van de goe de kwaliteit. Zoudt U bij een geneesmiddel minder zorgvuldig te werk gaan? Onderzoekt ook hier pre cies, door op het Bayer- kruis te letten, dat echt heid en goede hoedanig heid der Aspirin-tabletten garandeert. toekent voor 't noodlijdend visschcrij- Voor deze 5 avohden zijn reeds thans 8. In verband met den uitslag van bedrijf, en wil de Minister dan nog rujm 125 doorloopende kaarten ver- de proef met de brug bij „veelbuig eens overwegen, of niet. een geringe hef I kocht,.zoodat de zaal veel te klein zal wordt voorgesteld ook de iij-yzei» \an i .ic' m nonnivticvA wai-ictviirl v\f>l- <ip jinrlprp hrnffsren te verwilderen en fing kan worden volstaan PROVINCIAAL NIEUWS. 9. Rondvraag. BINNENLANDSCH NIEUWS. UITGEEST. ZIJN GELD VERSCHROEID. Een winkelier had zijn geld opgebor gen in een geldkistje en clit zoolang ge deponeerd in den oven van het for nuis. Op zich zelf een goede bewaar plaats, doch zeker minder goed als moe der de vrouw het fornuis begint op te stoken, zooals hier geschiedde. Des morgens moest de waseh gedaan wor den met als gevolg dat het fornuis werd aangestoken en dit gedurende langen tijd flink brandde. Opeens schoot den winkelier te binnen, dat zijn geld nog in den oven stond, hij haalde het er uit, doch het bleek hem, dat hij alreeds te laat was. Twee brief jes van f 10 waren totaal verschroeid en ook het zilvergeld in de portemem- naie was zoodanig aangeslagen, dat het niet meer gangbaar is. Gelukkig voorh. em zijn de nummers der bankbil jetten nog goed te lezen, zoodat hij alle hoop mag hebben het geld bij de Bank nog weer te kunnen inwisselen. DE HEFFING OP BAKOLIE. De heer Vos (lib.) heeft gevraagd aan den Minister van Landbouw en Vischerij Is het juist, dat de heffing op bak olie is verhoogd van 24 cent tot 40 cent per Kg. Indien de voorgaande vraag in beves tigenden zin moet worden beantwoord is de Minister dan niet van meening a. dat deze verhooging een ernstige belemmering beteekent voor de visch- bakkerijen om tegen een niet te hoo- gen prijs en op eenigszins loonende ba sis gebakken visch te kunnen leveren; b. dat ook voor de huisvrouwen deze heffing in vele gevallen een on overkomelijk bezwaar oplevert om versche zeevisch te koop-en omstandighe dat in de gegeven den dit een nieuwe achteruitzetting he' land, te Wognum. MEDEMBLIK. De tooneelvereeniging: „Hierna Beter" (Regiseur Jan Vader), aangesloten bij den „Bond van Dilettan ten Tooneelvereen. in West-Friesland'' heeft voor het a.s. winterseizoen een Groote Nationale Tooneelwedstrijd uit geschreven voor Dilletanten Toone'el-j vcreenigingen en Rederijkers-kamers in Nederland. De volgende vereenigingen zijn tot deelname aangewezen 1. Amstel's Tooneelvereenging „Stre ven naar Kunst" te Amsterdam met „Peggy mijn Kind, tooneelspel in drie bedrijven door J. Hartley Manners, ver taling Arnold van Deenen. 2. Tooneelvereeniging „Dr. Willem Royards" te Zaandam met de „Privé- Verpleegster" Blijspel in 4 bedrijven (5 tafereelen) door A. den Hertog. 3. Amsterdamsche Dilletanten Too neelvereeniging „A. D. T. V. te Amster dam met „Mijn en Dijn", spel van eer zucht en ijdelheid in 3 bedrijven dooi' A. den Hertog. 4. Rederijkerskamer „Helmers" Am sterdam met „Candida" Mysterie in 3 bedrijven, een cler meesterwerken van George Bernard Shaw. De eere-vond zal worden verzorgd door „Hierna Beter" zelf, waaraan te vens de prijsuitreiking is verbonden. De uitschrijvende vereeniging heeft in studie genomen „Pension Zonne schijn", comedie in 3 bedrijven van Cor Hermus. Dit prachtige stuk was het succeswerk van het „De Boer Van Rijk Ensemble" in het vorige seizoen. Hierna Beter" is de eerste dilettanten vereeniging in Nederland die dit stuk heeft aangekocht. „Streven naar Kunst" staat onder re gie van W. de Leksfeld. „Dr. Willem Royaards" regie P. J. Schagen „A. D. T. V." regie Chr. Laurentius en „Helmers" regie C. J. Pieters. Als prijzen zijn uitgeloofd f 125 f 75 en f 50. Verder 8 zilveren Lauwerkransen en 7 Zilveren Lauwertakken 2 Medail les en een fraaie Beker, aangeboden door den bekenden acteur-auteur Jaap van der Poll, (verbonden aan het gezel schap Musch te Amsterdam) en een prachtige Zilveren Medaille van Neder land oudste actrice Mevr. Esther de Boer-Van Rijk, Amsterdam. De Jury bestaat uit Mevr. Y. S. E. Wegener Sleeswijk van Balen Blan ken, declamatrice en regiseuse, Amster dam Mevr. Joh. van der Veen-Wilson declamatrice te Alkmaar. M. Kater, regiseur Tooneelvereen „Bilderdijk" Alkmaar en als plaatsver vanger P. Kooijman, voorz. Bond van Dilett. Tooneelvereen. in West-Fries- C.EMEENTE WIERINGEN. zijn voor deze prachtige wedstrijd, *el-jde andere bruggen te verwijderen en kc wel de beste zal zijn hier ooit in deze van een teerslijtlaag te voorzien. „West-Friesland" gehouden. WANDELSPORT. De bekende Wandelsportvereeniging „DT ZILVERMEEUW" organiseert, naar aanleiding van haar twee-jarig bestaan, op 20 September a.s. een twee tal afstandmarschen. n.m. 30 Km. Marsch Voor alle per sonen boven 16 jaar en een 20 Km. Marsch Voor alle per sonen van 11 tot 16 jaar. Het parcours loept grootendeels door DEN HELDER. De start heeft plaats v.m. 10 uur in v,Musis-Sacrum" (Koningstr.) Het inleggeld bedraag slechts 60 cl. Jeugdmarsch 45 cent. De belooning bestaat uit een fraaien Zilvermeeuw-Medaille". De marsch moet binnen 6V2 ulir rust inbegrepen) volbracht zijn. Voor groepen vele extra prijzen be schikbaar. Burger- en Militaire-groepen worden apart beoordeeld. Prijzen zijn o.a. beschikbaar gesteld door den Edelachtbaren Heer Burge meester van Den Helder en Zijne Excel lentie de Vice-Admiraal. Inschrijving vóór ,13 September a.s. te richten aan den Heer J. Dienaar, Langestraat 126, of den Heer J. J. P- Christiani, Crocusstraat 5b, Den Helder Ook de wandelaars uit de omstreken worden in groote getale verwacht. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. OpenbareVergadering van Hoofd-in- gelanden van den Anna Paulownapol- der op Zaterdag 12 Sept. 1336 des voor middags te 11 uur in het Polderhuis. PUNTEN 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Voorstel tot het verleenen van machtiging aan het Dagelij ksch Be stuur om het maken van een voetbrug van gewapend beton over de Moien- vaart onderhands op te dragen aan Joh. van Veldhoven voor f 1313.- 4. Benoeming; van leden eener com missie belast met het onderzoek der rekening van den Penningm. over 1935. 5. Beslissing omtrent de toelating van benoemde en herbenoemde Hoofd ingelanden. 6. Voorstel tot het verleenen van machtiging om het bouwland en het grasgewas wederom onderhands te ver huren. 7. Voorstel om de instructie van den Algemeen Opzichter zoodanig aan te vullen dat hém ook wordt opgedragen de zorg voor de bemaling en in verband daarmede de aan die betrekking ver bonden jaarwedde met f 500 te ver- hoogen. F1LMNIEUWS. „DE ONZICHTBARE MAN" Bovengenoemde film draait Zaterdag en Zondag a.s. in CINEMA DE HAAN. Men herinnert zich wellicht Wel I's verhaal van den. uitvinder die een stof gevonden had, welke hem volmaakt onzichtbaar maakte, ook al bleef zijn gestalte intact.. Eenige jaren geleden kocht „Universal" de filmrechten en zette een legertje scenario-schrijvers aan het werk. Hierop maakten de dia- loog-auteurs zich er van meester. Het resultaat was, dat negen verschillende lezingen kant en klaar werden ge maakt, maar de film bleef onopgeno- men. Eenige jaren verliepen en iniuschen had James Whale den film „Franken stein" gemaakt. Dit werd een groot succes en Whale kreeg de opdracht de negen scenario's door te lezen. Hij be studeerde ze nauwkeurig en gaf toen den verbijsterden wensch te kennen om het oorspronkelijke boek var: Wells te lezen. In Hollywood wist men niet hoe men het had, maar men gal hein zijn zin Men moet nu eenmaal de gril len van een bekwaam auteur ontzien. Whale las het boek en deed een tien de scenario schrijven door R. C. Sheriff, De vorige negen verhuisden in dén prul Iemand en de 10de werd uitgevoerd De schrijver hield zich tamelijk getrouw aan het verhaal en slaagde er in een Engelsche atmosfeer in het relaas te behouden. Zoo is „DE ONZICHTBARE MAN" ge worden tot een onderhoudende, span nende film met. wel heel bijzondere griezel-kwaliteiten. Onderwijs. Tot tijdelijk onderwijze res aan de Chr. Nat. School ie Den Oever is benoemd de hr. II. R. Koorn stra. Inlijving dienstplichtigen. B. de Jong, x\. Kok en J. Landok, allen dienst plichtigen uit de gemeente van de lich ting 1937 moeten op 5 October a.s. te Amersfoort hij het 21e Regiment In fanterie onder de wapenen komen FEUILLETON men naar de zee uitstrekkend, daar ligt hij VANAF 1 SEPT. UITGEBREIDE DIENST REGELING HELDER WIERINGERMEER— MEDEMBLIK—HOORN AMSTERDAM v.v. Vraagt gratis dienstregeling hiervan aan onze chauffeurs. voor den duur van oU» maand K. N. Smit bij de School Comp.ie van het Regiment Kust Artillerie te Den Helder op 2 November a.s. even eens voor 5V2 maand. De Koninklijke verloving. Het Gemeenter-bestuur van Wierin gen ontving officieele mededeelirtg van Z.E. den Minister van Binnenl. Zaken van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.H. Prins Bern- hard von Lippe Biesterfeld, waarop onmiddellijk de vlaggen van de gemeen te-gebouwen en andere instellingen wei' den uitgestoken. Tevoren had het gemeente-bestuur reeds telegrafisch zijn felicitatie's aan het Vorstelijk paar doen toekomen. BURGERLIJKE STAND, Gem. Wieringen van 4 t.m. 10 Sept. Geboren: Zita, d.v. P. C. Lont en Tr. Klein. Ondertrouwd Geene Gehuwd A. Schmitt en A. G. Lont. Overleden Geene. REQUEST D. E. T. V. Plet Bestuur van de Visschersveree- niging D.E.T.V. alhier, heeft het vol gende request aan Z.E. den Minister van Landbouw en Visscherij gezonden: Excellentie, Geeft met verschuldigden eerbied le kennen, de visschers-vereeniging D.E.TV., gevestigd te Wieringen, waai' van de statuten Koninklijk goedge keurd zijn, dat de kreukelvisscherij aan den Noordkant van den Afsluitdijk Hol land-Friesland is verpacht, dat deze verpachting de vereeniging ten zeerste verbaasd heeft, daar de visscherij altijd vrij is geweest en ook in de Visscherij-wct 1931 is vastge legd, dat de Waddenzee, waartoe ook de Noordzijde van den Afsluidijk be hoort, altijd vrij zou blijven, dat het rapen en visschen van kreu kels wordt gedaan door de armste en werklooze visschers van Wieringen en deze thans 70 ets. per H.L. kreu- kelspacht aan den pachter moeten be talen, terwijl het een zeer slecht loo- nend bedrijf is en daardoor voor deze menschen groote bezwaren met zich brengt, dat verreweg het grootste gedeelte van deze visschers belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzee-steun wet en trachten met een kleine bijverdien ste in hun noodzakelijk levens-onder houd te voorzien, dat door het verpachten eventueel van de visscherij zoowel op de Wadden zee als op het IJsselmeer het den bona fide visscher onmogelijk zou worden gemaakt met kans op eenig succes hun bedrijf langer uit te oefenen. Redenen, waarom de visschers-ver eeniging beleefd doch dringend ver zoekt het daarheen te willen leiden, dat de verpachting van de kreukel visscherij aan de Noordzijde van den Afsluitdijk in dien zin wordt gewijzigd nu, weggezonken en meegesleurd door die zeide hij. kunt u mij weer verplegen naar hartelust, No. 35. Dus had Aldred permissie om op te staan. Het eerste, wat hij deed was een boodschap aan madame zenden om haar een onderhoud te vragen. Toen hij de kamer in kwam vond hij haar op een divan in een atmosfeer van eau de cologne, zij zag erg bleek, haar oogen waren rood en gezwollen van het weenen, haar fraai haar hing verward om haar gelaat en over haar schouders. Zij zag er uit als een toonbeeld van smart en Aldred schrikte er van, toen zij de oogen naar hem opsloeg. Hij was zoo zeer met an dere gedachten bezig geweest, dat hij verge ten had, dat de dood van Francois zijn zus ter stellig sterk zou aandoen. Aldred zag zelf ook doodsbleek, hij moest zich aan een tafel steunen en toen zonk hij op een stoel in de nabijheid neer. Ah, mon ami riep zij, uw komst heeft mij gered. Je weet niet, wat ik geleden heb, Den heelen morgen ben ik alleen geweest, niemand is mij komen troosten. Lady Valga lijkt wel een steenen hart te hebben. Heeft zij geen medegevoel voor mijn smart Lady Valga heeft haar eigen smart te dragen, zei Aldred, misschien weet u niet, dat zij bij het sterfbed van haar vader waakt. Dola streek zich met de hand over het voorhoofd en riep U denkt alleen aan haar en toch heb ik den eenigen broeder verloren, die mij alles op aarde was. O, mon Dieu, hoe zal ik het nog kunnen dragen ging zij voort, haar ar- wrèede golven en ik kan hem niet redden Wat is de smart van dat meisje vergeleken met de mijne Zij heeft haar vader bij zich, en zij kan hem tot het laatst toe verzorgen, maar ik, ik kan Frangois nooit meer zien of spreken, 't is vreeselijk Zij eindigde met haar gelaat in de kussens te verbergen, terwijl zij wild snikte. Aldred staarde haar een poos verbluft aan. Hij had er alleen aan gedacht, dat Fran?ois d'Orvée een spion was en een moordenaar, dat hij de oorzaak geweest was van zijn ge broken carrière en nu was hij gekomen om Dola de Bernier, tot een bekentenis van al die wandaden te brengen. Hij had eigenlijk verwacht, dat zij een uitdagende houding zou aannemen en nu vond hij haar treurende over een doode. Toch had hij geen medelijden met haar. Zij had reeds lang elk deeltje van medege voel voor haar in hem vernietigd en zelfs niet de gedachte aan haar stelligen onder gang kon zijn hart tegenover haar verzach ten. Hij voelde geen medelijden voor haar, wel eerbied voor haar smart en die eerbied redde haar. Ik zal later terug komen, stamelde hij, opstaande. Zij trachtte hem niet terug te houden en zei alleen Ja, kom terug, wanneer u kunt, en daar mee ging hij heen. Op de trap kwam hem een bediende tege moet, die hem zeide, dat lady Valga hem gaarne in de kamer van den hertog wilde spreken. Op den drempel van de kamer gaf de verpleegster hem een glas melk met bran dewijn en zei: Drink dit leeg, u moet bij krachten blij ven, eigenlijk moest u heel niet uit bed zijn. Als deze moeilijkheden voorbij zijn, dan Daarop ging hij geruischloos de kamer in. Eenige seconden later zag hij niets dan het lieve, angstige gezichtje van zijn geliefde Valga. Zij zag er hopeloos bedroefd uit. Hij vergeleek onwillekeurig haar stille droefheid met de drukte van de vrouw, die hij juist verlaten had. Hier was ware smart, die uit het diepst van het gemoed voortkwam. Valga lieve Valga fluisterde hij en vatte haar koude hand in de zijne. Hij zag dat haar lippen beefden, terwijl zij zei Vader is bij zijn bewustzijn en hij vraagt naar je. Uit de verte klonk een heesche stem, die van den hertog. Ben jij daar, Barenstowe Aldred trad naderbij, hij was te aange daan om iets te zeggen. Ik wou je om vergeving vragen, zei de hertog, het spijt mij, dat ik je verkeerd beoor deeld heb. Aldred vatte de uitgestoken hand, hij kon echter geen woord uitbrengen. Hij was nu versuft door het denkbeeld, dat de dood dreigde voor een man, die een paar uur ge leden nog zoo sterk geweest was en ook ge heel verplet door de smart, die hij in Val- ga's oogen zag. Er bleef eenige oogenblikken stilte heer- schen en toen sprak de hertog weer. Barenstowe, zei hij, denk je dat de her tog d'Orvée die papieren bij zich had. Ja, antwoordde Aldred zonder aarzelen, u behoeft nu niets te vreezen, want die zijn met hem verloren. En madame De politie zal haar zaak wel in handen nemen, zei Aldred. Valga, riep de hertog. Het meisje kwam bij het bed en legde haar hand in die van haar vader. Beloof mij, zei hij op koortsachtigen toon, dat je haar niet hier zult laten blijven, geen dag langer dan je mogelijk is. Ik kan er niet aan denken, dat je dezelfde lucht inademt als zij. Hoor eens, kind, je dacht, dat ik van haar hield en dat ik haar in de plaats wilde stellen van je moedermaar, dat was zoo nietik houd niet van haar, ik vroeg haar maar ten huwelijk om haar hier te houden, dat ik op haar gedrag kon letten en op dat van haar broeder tot de actetasch was teruggevonden. Begrijp je mij, Valga Zij zonk op de knieën bij zijn bed neer en drukte zijn hand aan haar lippen. Zeg maar niets, vader, 't breekt mij het hart. Arme Valga Arm kind zei hij op teederen toon, het is toch zoo treurig voor jou en ik zou veel willen geven, als ik je deze pijn kon besparen, maar ik sta er machteloos tegenover. Het is wel hard dat ik nu moet sterven, nu al de wolken weggevaagd schij nen. Barenstowe, ging hij voort tot Aldred, laat je verleden nu niet staan tusschen jou en Valga. Laat mij sterven met de overtui ging, dat zij gelukkig zal zijn, als ik weg ben, Aldred legde zijn hand op Valga's schoone hoofdje en zei De hemel weet, dat ik haar innig lief heb, ik heb haar mijn levensgeschiedenis ver teld en zij is er van overtuigd dat ik onschul dig ben en bedrogen, maar ik moet nog iets vertellen, iets, dat u weten moet. Ja, zei de hertog, ik moet alles weten, vertel het mij maar, Barenstowe. Valga begreep, dat nu het gewichtige 00- genblik gekomen was en dat Aldred nu zijn waren naam zeggen zou. XXVIII. De hertog was in een diepen slaap gezon ken en de kamer was in duisternis gehuld. Aan den eenen kant van het bed zat Al dred. Hij was ook in een sluimering verzon ken en leunde tegen den muur, terwijl hij zacht en regelmatig ademhaalde aan den anderen kant van het bed hield Valga de wacht. Buiten loeide nog de storm en de schadu wen van den nacht begonnen reeds te vallen, de zee zwiepte het water tegen de rotsen met een steunend geluid. Alles was nu in mist en somberheid gehuld. De geschiedenis van Aldred's verleden was verteld en het geheim van zijn identiteit was blootgelegd. Hij had aan den hertog beloofd zijn recht matige positie in te nemen zoodra hij kon, maar hij had nog veel te doen eer het zoo ver was. De hertog had aangeraden om Dola de Bernier door de geheime politie te laten arresteeren en daarom was de detective dien middag vertrokken om zich de noodige stuk ken tot inhechtenisneming te verschaffen. Dit plan beviel Valga echter niet. Er bestond kans op, dat zelfs al werd madame gearres teerd, dan toch de noodige bewijzen voor haar schuld niet te vinden zouden zijn en dan was zij vrij om te gaan waar zij wilde en zou zij stellig met haar machinaties weer beginnen. In dat geval zouden de feiten tegen Aldred te Weenen nooit opgehelderd worden. Wat Aldred vertelde was zoo ongeloofelij k en hij kon de waarheid van zijn beweringen niet bewijzen, zonder de hulp van madame. Voor Aldred's leven in de toekomst was het noodig, dat elke smet van zijn naam werd weggeno men en de eenige persoon, die daarin van dienst kon zijn was Dola de Bernier. Het was echter onwaarschijnlijk, dat zij den mond zou openen om den man vrij te spre ken, dien zij eerst zoo hardnekkig vervolgd had en Valga verwachtte, dat madame met een valschen glimlach zou verdwijnen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1