17e JAARGANG DINSDAG 33 SEPTEMBER 1936 No. 76 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER BObKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. AD VI Van 1 5 regels Iedere regel meer RTENTIëN f 0.5G f 0.10 BiNNENLANPSCH NIEUWS. geschenk voor den prins. Naar aanleiding van het feit, dut prins Bernhard den vvensch heeft uitgespro ken zich voorloopig eerst rustig te wij den aan een studie van de Nederland- sche cultuur, heeft de uitgevers-maat schappij W. de Haan te Utrecht het eerste exemplaar van de zoo juist ge reed gekomen „Kunstgeschiedenis dei- Nederlanden" in een specialen donker groen lederen band gebonden als hul deblijk aan den Prins aangeboden. het tandemvraagstuk. De A.N.W.B. stelt zich ten aanzien van het tandemvraagstuk op het standpunt, dat alleen centrale, voor het geheele land geldende voorschrif ten hier afdoende verbetering kun nen brengen. Det bestuur heeft daar om, na op de bestaande verwarring te hebben gewezen, in een adres aan den minister van Waterstaat aangedron gen op het inlasschen in de bepalingen van het Motor- en Rijwielreglement, van voorschriften betreffende het ver voer van personen buiten den bestuur der, op een rijwiel. een ongepaste grap. Onderdeel van feestprogram ma, dat beter weggelaten had kunnen worden. Bij de feestviering ter eere van de verloving van Prinses Juliana Donder dag-avond heeft in de gemeente Moer- kapelle een vertooning plaats gehad, die een bedenkelijk karakter heeft. Bij deze feestviering is n.1. een gefingeerd bezoek van den Prins en de Prinses aan deze gemeente in scène gezet waarbij een officieele ontvangst ten raadhuize heeft plaats gehad. Tijdens de muziekuitvoering werd plotseling aan de daar verzamelde menigte de verrassende mededeeling gedaan „dat Prinses Juliana en Prins Bernhard op hun terugtocht van Amsterdam naar Den Haag door Moer kapel le waren ge komen en zich bij het raadhuis bevon den," Terstond na deze .mededeeling door den gem.-secretaris gedaan, ijl den de menschen naar het raadhuis. Er stond een auto, die zoo juist was aangekomen, vooraf gegaan door een paar geüniformeerde motorrijders. Een dame en een heer waren uitge stapt, die als het Prinselijk, paar wer den begroet. De menschen juichten het paar toe, verheugd als zij waren, dat de gemeente Moerkapelle de eer van dit hooge bezoek was aangedaan. Het quasie-Prinselijk paar liet zit'h die toejuichingen welgevallen en dank te wuivend daarvoor. De enthousiaste stemming steeg ten top toen de burge meester der gemeente het jeugdig paar gelukwenschte en vervolgens de toegestroomde menigte toesprak. Daar na begaf het verloofde paar zich bin nen het raadhuis om even later zich aan de menigte te vertoonen, die hen opnieuw toejuichte. De muziek speel de het „Wilhelmus". Het was een ech- te feestelijke plechtigheid. Na korten tijd vertrok het paar, voorafgegaan door motorrijders onder enthousiaste toejuichingen der bevolking, die in de donkerte van den avond niet hadden bemerkt, dat het toegejuichte paar niet waren de Prinses en den Prins, maar gesminkte jongelui, uit de nabu rige gemeente. De feestcommissie heeft de burgerij een verrassing willen bereiden met iets heel bijzonders, dat te voren niet was aangekondigd. Een verrassing is dit bezoek inderdaad geweest maar verscheidene ingezetenen hebben zich aan deze vertooning dan toch werkelijk geërgerd en zij hebben het beschouwd, als een grap van zeer be denkelijk gehalte, om het maar zacht uit te drukken. Bovenstaand bericht aldus het Hbld. kwam ons zoo ongelooflijk voor, dat wij ons om nadere inlichtingen gewend hebben tot den burgemeester van Moerkapelle. Deze deelde ons mede, dat de feitelijke gegevens juist zijn. Er was Donderdag den geheelen dag feest in de gemeente een onderdeel jan 13 2/5 Mc2 Verhagen 13 3/5 sec4e serie Na totalisatie der punten verkreeg men het volgende resultaat 1. Derksen 5 pt.; 2 Kreij- ger, 8 pt.; Snijders 10 pt.; Pronk 11 pt.; 5. Baardman 14 pt., 6 Snoodijk 15 pt., 7 Tiche laar 18 pt., 8 N. Bakker 20 pt. (Wie de minste punten haalde werd hier dus overwinnaar.) Een klein incident deed zich voor toen de Jury bij de klassement-race Pronk ondanks zijn goede positie op de laatste plaats zette, daar hij Kreijger hinderde. Het publiek was het met deze zienswijze geheel eens. Evenwel kennen wij Pronk te goed om bij dit onaan gename voorval aan opzettelijkheid te den den. En wij twijfelen dan ook niet of hij ge raakte bij ongeluk de hoogte in, hetgeen ech ter niet weg nam, dat Kreijger werd gedu peerd en daarom de straf. (Tusschen twee haakjes willen wij er echter aan toevoegen dat wij eenzelfde geval van den heer Pronk nog al eens eerder hebben geconstateerd en wel toen de heer Willemse uit Schagen op ernstige wijze werd gedupeerd.) De sprint-series der Profs en Onafh. gaven een pracht strijd te zien. le serie 1 de Bruycker 2 van Schijndel 13 3/5 sec. en 13 4/5 sec 2e serie 1 v. d. Broek 13 2/5 sec.; 2 Dieterman 13 3/5 sec. 3e serie 1 Pelser het programma luidde „feestelijke intocht van het verloofde paar." Ik heb geen oogenblik gedacht aldus de burgemeeser dat men het voor ernst zou opnemen. Er schijnen echter enke le personen geweest te zijn, die geloof den dat het werkelijk gebeuren zou. De muzikanten yyisten ook, dat het geen werkelijkheid zou zijp. Op onze vraag, wie die gefingeerde Prins" was, antwoordde het hoofd der gemeente „Een manufacturier uit Berkel, afkomstig uit Moerkapelle, die iedereen kende." GEMEENTE WIERINGEN. FEUILLETON. Prachtige sluitingswedstrijden op de Wieringer Wielerbaan. Pijnenburg verovert ondanks ernstige blessure het publiek der Wieringer Wielerbaan, Zaterdagavond gaf de Directie der Wier. Wielerbaan e,en pracht programma te zien. Op Wieringen wordt thans wel feest gevierd. jNu de landbouw- en Middenstandsfeesten zoo goed slaagden waren deze wedstrijden geheel in het kader der feestelijkheden. Het weer werkt uitstekend mede en ondanks het vroe ge aanvangsuur stroomden zeer velep in de richting van den baan. Ook uit den naasten omtrek waren veel bezoekers komen opdagen. Om kwart vopr zeven werd met de wed strijden een aanvang genomen. Hieronder laten wij de uitslagen VQlgen Omnium voor Am. en Nieuwelingen. Deel genomen werd door Pronk, Derksen, Alkmaar, Snijders, Tichelaar (Den Helder) Baardman, Snoodijk, Kreijger en Nic. Bakker, Wieringen. Het liet zich direct aanzien dat de strijd besloten moest worden door Kreijger en Derk sen. Deze omnium bestppd uit een afval-race, klassementrace en een tijd-race. Van de afvalrace werd Pronk no. 1, van de 0 pt., 6 Pelserv. Rijn op 2 ronden met 13 pt. uitreiken van de prijzen aan de ver- Derksen uit Alkmaar had het genoegen dejschilendè winnaars en winnaressen, prachtige beker voor de omnium mee naar Zakloopen voor jongens huis te nemen. |e pr_ j, Weert, inktlap en dessiné; Met dat al kunnen wij mededeelen dat deze 2e pr. H. Wagenaar, f iets-achterlicht wedstrijden als goed geslaagd mogen heeten en lantaarn 3e pr. C. de Jong, Zak), en zijn hiermee de sluitingswedstrijden op Meisjes le pr. C. Metselaar, net keurige wijze beëindigd. p. de Gr. met ballen; 2e pr. J. v. Ringen, fietsvl.; De premies werden gewonnen als volgt3e pr. T. Bosker, lantaarn met spel. f 1.KI. Boersen gewonnen door Pelser 1 Balioopen meisjes le pr. Alie v.d. gewonnen door!Velde, net met ballen f 1 van N.N. gew. door Zwart, notitieboekje Vries, zaklamp. van Rijn f 2.- Wier. Crt. Pelser - van Rijn Dieterman. Een zilveren lauwertak geschonken door den heer Rump werd gewonnen door v. Schijn- 2e pr. Mollie 3e pr. L. de Jongens le pr. P. Wighout, fiets- tasch met bel 2e pr. A. Moes, figuur delv. d. Broek welke zeer sportief deze zaagplaat 3e pr. S. Wilms, Laimp. schonken aan de Wieringer Wielerclub om' Hardloopen meisjes 40 M. le pr. R. deze bij een onderlinge wedstrijd te laten v.d. Veen, lietstasch met zonnebril verrijden. 2 Zilv. theelepeltjes waarop monu ment geschonken door den heer Konijn door Pij nenburgSlaats. 1 Van Rijn 13 4/5 sec.; 2 Braspenninx 14 sec. Demi1 de Brucker 13 sec., 2 Pelser 13 1/10 sec.1 v. d. Broek 13 2/5 sec. Rijn 13 3/5 sec. Finale 1 v. d. Broek 13 1/5 sec., 2 de Bruycker 13 2/5 sec.; om 3e en 4e plaats 3. Pelser 14.1 sec., 4. v. Rijn 14.2 sec. En dan komt een der mooiste wedstrijden aan de beurt n.1. de koppelachtervolging tus schen Pijnenburg—Klink en SlaatsKuiper. Een pracht strijd werd hier te zien gegeven, waaruit zeer goed geconcludeerd kon worden dat Klink een pracht achtervolger is en best met den Pijn kon worden. Uit den mond van den Pijn mochten wij dan ook vernemen dat hij Klink een pracht rijder vond. Een spontaan applaus brak los toen Pijnen burg ging speechen voor de microfoon. Het was de eerste maal dat hij op Wieringen reed en zijn bevindingen op de baan waren van dien aard dat hij niet naliet daarover, z'n meening te uiten „De béste betonnen baan" waarop ik tpt heden reed. De koppelwedstrijd werd vanzelfsprekend gewonnen door Fijnenburg-Slaats. Pijnen burg scheen hevig geblesseerd te zijn aan z'n dijbeen nietttemin was zijn kracht zoo groot dat hij met zijn koppelgenoot al spoe dig een rondje wist; te nemen. Over het al gemeen is er prachtig gereden. De meeste strijd gaven Dieterman—Braspenninx van Schijndel—v. d. Broek. Bij het eere-rondje wilde Pijnenburg— Slaats niet alleen zijn en het was geheel in overeenstemming met onze voorspelling, toen het publiek op den vraag van den omroeper, welk koppel dit moest zijn, sehreepwde van Dieterman—dpn Brga. Het volgend seizoen komen Pijnenburg— Slaats wederom en dan met nog sterkere tegen-koppels dan heden het geval was. De uitslag luidt als volgt1 Pijnenburg Slaats 12 pt., (het laatste klassement was overeenkomstig de traditie voor den Pijn 2 op 1 ronde Van Schijndelv. d. Broek 15 pt., 3 op 1 ronde BraspenninxDieterman klassementrace Derksen en van de tijdrace niet 7 pt., 4 de BruyckerVerhagen op 1 ron- Kreijggr, 0e met 3 pt., 6 KuiRer^-Klink op 1 ronde met TENTOONSTELLING Holl. Maatschappij v. Landbouw afdeeling Wieringen. Vrijdagmiddag om ongeveer 2 uur werd het zoo goed opgezette Land- bouwfeest voortgezet. Thans waren de kinderspelen aan de beurt. De school- 2 van kinderen hadden voor dit doel vrij gekregen. Het feestterrein bood een vriendelijke aanblik en toen wij om uur het veld betraden waren reeds vele kinderep met hun ouders aanwe zig. Alle kinderen kregen een gratis bewijs, om een keer van de zweefmolen gebruik te maken, hetgeen geweldig in sloeg wat wel bleek uit het drukke bezoek aan de „zweef." Kort daarna namen de kinderspelen een aanvang. Het weer werkte uitstekend mede. De spelen bestonden uit vier gedeel ten, zoowel voor jongens als voor meis jes, te weten zakloopen voor 6-7 jaar> balioopen (met 2 ballen op een lei} 8-9 jaar, hardloopen voor 10-11 jaar (jongens 50 M. en meisjes 40 M.j en hardloopen met hindernissen voor 12- 13 jaar. De spelen hadden een vl.Qt ver loop en vele malen kwamen de leukste tooneeltjes voor. Na afloop van do spelen moesten alle kinderen zich paar de groote len* be geven, waar allen getracteeul werden op een heerlijke beker chocola van C, Z. Lutjewinkeh Deze spontane daad van de Coop. Zuivelfabriek Lutjewinkel wordt door de burgerij ten zeeste op prijs gesteld, Hierna sprak de heer C, Bosker een woord van dank uit jegens allen, die medegeholpeu hadden, om deze mid dag zoo goed te doen slagen. Spreker memoreerde het zoo goed geslaagde Oranje-feest van Zaterdag j.1. Dit feest was echter hoofdzakelijk voor de ouderen geweest. Om de jeugd schade- ooos te stellen was deze middag voor hen georganiseerd. Eigenlijk is dit feest dus het vieren van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernard door de Wieringer jeugd. Spreker ver zocht toen allen om het Wilhelmus te zingen op de muziek van omroeper Jannes. Vervolgens werd overgegaan tot het No. 38. Op de eerste /erdieping gekomen zag zii de zuster uit de kamer van Aldred komen en zij Vroeg naar hem. Wij hebben een slaapmiddel gegeven zei de zij, hij moet slapen. Ongerust behoeft u niet te wezen, maar u hebt zelf ook rust noo- dig en ik hoop, dat u nu een poos naar bed gaat. Valga knikte toestemmend en antwoordde: Ja, ik ga naar bed, want er is nu toch niets meer te doen. De zuster keek haar na tot zij in haar ka mer was en mompelde Het is een flink meisje en zij heeft alles zoo manmoedig gedragen, de reactie zal stel lig komen. Zij heeft zich te sterk ingespannen, het zal mij spijten, maar ik vrees, dat lady Valga mijn volgende patiënt zal zijn. Zij stond nu ongerust aan de deur te luis teren en hoorde een smartkreet gevolgd door luid snikken. Arm kind, dacht zij, en ging spoedig de kamer in, waar zij nog juist bijtijds kwam om het jonge meisje in haar armen op te vangen. Zij legde nu Valga half bewusteloos te bed. De inspanning van de laatste uren was te veel voor het meisje geweest en weldra lag zij in hevige koorts hulpeloos in bed tt woe len, onbewust van wat er om haar heen voor viel. Toen Valga haar verlaten had, was Dola de .Bernier in een vlaag van toomelooze woe^' de uitgebarsten. Zelfs haar kamenier was er door verschrikt en die was anders wel aan haar heftige driftbuien gewend. Die kroop in een hoek en beefde van angst, toen zij haar met groote schreden en gloeiende wangen de kamer op en neer zag stappen, Heb ik daar nu al de jaren voor gewerkt en getobd riep madame met heesche stem, moet ik nu dat schaap van een kind gehoor zamen en wegsluipen als een geslagen hond Zij sloeg zich op de borst en beet haar lip pen aan bloed. Gaarne had zij iemand ver moord. Zij brandde in de vlam van een lief de, die nu in haat verkeerd was en haar ziel met wanhoop vervulde. j Zoo wil ik niet verslagen worden, ging zij voort, p, als Aldred nu toch zijn erfenis krijgt en dat kind trouwt,, ten spijt van al les wat ik gedaan heb en heb trachten te doen. Wat kan ik nu nog beginnen Francois weg! Ik heb geen enkele vriend op de wereld Geen geld om weer de goede positie te her overen, die ik verloren heb. Maar ik ga niet De dood zou mij nog welkomer zijn dan zulk een schande. Ik blijf hier en ik zal het dien twee nog afwinnen. Mijn macht bestaat nog en die ben ik zoo dadelijk nog niet kwijt. Het verschrikte meisje kwam weldra uit haar hoek te voorschijn en herinnerde er madame aan, dat het rijtuig wel zou wach ten. Lady Valga zei, dat wij terstond vertrek ken moesten, zeide zij. Dola keerde zich om en grijnsde haar aan, terwijl zij tusschen de tanden siste Dat vergeet ik niet, maar het is mijn zaak of ik er mij aan stoor en dat gaat jou niet aan. Pardon, madame, maar ik zeg het, uit vrees voor uw veiligheid O, ja, lady Valga dreigde mij, dat ik zou gearresteerd worden en zij denkt, da,t zij het nu van mij gewonnen heeft, maar dat staat nog te beriep. Als ik vanavond wegga, Marie, dan kom ik morgen weer terug ep ik blijf, totdat ik dat meisje haar beleedlgipgep betaald heb gezet, o, madame 1 Zwijg en laat mij met rust. Je ziet toch wel, dat ik geheel buiten mijzelf ben. Als een wild dier stormde zij de kamer dOQfv greep rozen, die zij uit elkander scheurde en in het uitgaande vuur wierp. Zij had alle heerschappij over zichzelf verloren en was zichzelf niet meer meester. Een half volle flesch eau de cologne ging denzelfden weg op, die Marie van angst deed sidderen. Nu bleef madame geruimen tijd sprakeloos voor zich uit staren. Zij kwam langzamerhand weer toch zich zelve en nu vervulde haar weer de vrees voor arrestatie en de gevangenis. Er bleef haar geen keus over dan het kasteel dien avond nog te verlaten, evenals zij wel genoodzaakt geweest was om dat stuk te schrijven en te onderteekenen, dat lady Valga nu in haar bezit had. Zij had er nu echter weer spijt van, dat zij in haar driftbui iets togen Marie gezegd had. Zij zou gaan omdat zij niet anders kon, maar toch wilde zij het nog winnen van Al dred en Valga. Ik kom terug, mompelde zij, zóó Verkleed, dat niemand mij hier herkent en dan waeht ik mijn tijd af. Aldred zal nooit Valga de zijne noemen en zij zal nooit het geluk sma ken, waar ik vergeefs zoo vurig naar ver langd heb. Die zotten hadden gedacht, dat zij zoo gemakkelijk van mij af zouden komen. 2e pr. C. Kaan, verjaardagalbum 3e pr. T. Post, schilderij. HardL jongens 50 M. le pr. Jan Jan sen, zadeldek en padvindermes 2e pr. L. Luppe, figuurzaag en inktlap; 3e pr. H. Bos, verkeerspiegel. Vermeld dient nog te worden dat R. v.d. Veen het hardst liep voowel van de meisjes als van de jongens. Zij maak te een tijd van 6.2 sec. Hardloopen met hindernissen. Jongens le pr. A. Pres, klokje 2e pr. Marie Omis, Poezie-albuin 3e pr. C. v.d. Velde, naaidoos. Jongens le pr. Joop Halfweeg, fietsslot 2e pr. P. Bleeker, bagage drager 3e pr. H. Raatjes, zakl., Allen kunnen terugzien op een wel geslaagde middag. Het feest van Zaterdag. Ook nu we der prachtig weer, een groote belang stelling en prachtige regeling van de wedstrijden, waarvoor 'n groot enthou siasme bestond., Ringrijderij te paard voor dames en heeren le pr. Jacob Mulder 2e pr. Mej. Rus selman-Dekker 3e pr. S. Bakker-Mz.; 4e pr. Jn. de Jong. Ringrijden op tandems. Laten we voorop zeggen, dat zonder uitzonde ring geweldig veel werk van de costuums was gemaakt. De jury voor keuring der costumes bestond uit de dames Mevr. Kolff-Van Heurn, Mevr. Wilms-Mostert, Mej. Gr. Bosker en de hr. Noorden. Voor het ringrijden op tandems ont vingen de vólgende deelneimers(sters) de prijzen le pr. Mevr. N. Koorn-Klein en Mevr. A. Vet-Wagemaker 2e pr. De hr. en mevr. v.d. Kreke 3e pr. Mej. Cath. Bruul en de hr. S. Lont. Voor de Costumes le pr. Mw. T. Kreijger-Blaailboer en de hr. J. Doesburg 2e pr. Mej. A. Smii en de hr. H. Lont 3e pr. de hr. en iMevr. v.d. Kreke 4e pr. Mej. E. Monis houwer en de hr. de Ruiter 5e pr. de dames R. en M. Kort. Als zij maar even hun verstand gebruikt had den, dan hadden zij begrepen, dat ik de laat ste persoon ben om stil te verdwijnen en voor hen het veld te ruimen. Op een geheel anderen toon richtte zij zich nu tot haar kamenier en riep Kom eens hier, Marie Laten we nu geen tijd meer verliezen. Laat de koffers maar staan, die zal lady Valga wel opzenden naar mijn adres te parijs. Pak alleen het noodige in een handkoffer en haast je wat. Marie gehoorzaamde dadelijk. Zij had al veel doorgemaakt met madame De Bernier, maar dit was wel het ergste. Dola had haar genomen, omdat zij een eenvoudig, stil meisje was, dat haar meeste res blindelings diende. - Gelukkig gaan wij weer naar Frankrijk terug, dacht Marie, het is hier koud en guur in Engeland en ik zal blij zijn als ik weer in een land terug ben, waar ik vrienden zou vinden in tijd van nood. Geef mij iets donkers om aan te trek ken, Marie, zei madame, die zwarte lakensche japon met den mantel, die er bij behoort. Haast je wat Misschien dacht zij, dat het wijzer was om maar donkere kleeren te dragen, dan viel zij zoo niet in het oog. Over haar Mond haar trok zij een nauw sluitende üuweelen muts, waaraan een lange zwarte sluier bevestigd was, dien zij om haar gelaat dichtbond. Daar op bekeek zij zich in den spiegel. Zelfs zoo gekleed was zij schoon, te mooi om haar le ven in eenzaamheid en schande door te brengen, waar lady Valga haar toe had willen veroordeelen. Zulk een gelaat en gestalte hebben een bedoeling en wel voor een hooge positie hier op aarde, dacht zij. Zou ik weg gaan en mij verbergen, terwijl die pop hier zou heerschen VANAF 1 SEPT. UITGEBREIDE DIENST REGELING HELDER WIERINGERMEER— MEDEMBLIK—HOORN AMSTERDAM v.v. Vraagt gratis dienstregeling hiervan aan onze chauffeurs. als de vrouw van Aldred en hertogin van Tre- barwith. Neen, duizendmaal neenAls ik alles verliezen moet, dan doe ik het op mijn eigen wijze en niet op de hare. Marie stond haar aandachtig aan te kij ken en dachtde woede is voorbij. Zij is nu weer gewoon, mooi en glimlachend. Wat doet zij toch vreemd Zij glimlacht nog en toch wordt zij weggejaagd alsof zij een dienstmeis je is, dat gestolen heeft. Zij heeft geen hart. Zij denkt niet aan haar broeder, die daar nu op den bodem der zee ligt, maar alleen aan zichzelf. Ja, het is een raar mensch en als wij maar eerst weer in Frankrijk zijn, dan ga ik van haar weg. Zij had gelijk. Dola de Bernier was in de zen tijd iemand om bang van te zijn en maar uit den weg te blijven. Al haar kwade hoe danigheden en haar boosaardige aard waren nu naar boven gekomen. Zij zou nu tot alles in staat geweest zijn, als zij er Aldred of Valga kwaad mee had kunnen berokkenen. Niemand had haar boosaardige gedachten kunnen raden. Heel parmantig stapte zij de groote trap af met Marie achter zich, die twee handkoffers droeg. In de schatting der bedienden was madame De Bernier niet alleen de persoon, die door Valga uit het kasteel werd verwijderd, zij was ook de zuster van den man, die hun meester vermoord had. Hun verachtelijke bilkken waren echter voor madame verloren. Zij ver liet het kasteel met waardige houding, even als zij het eerst betreden had. Zij gaf den koetsier last om naar het ho tel te Camelford te rijden. En haast je wat, zeide zij, want drin gende zaken noodzaken mij naar Parrijs te rug te gaan en ik wou den sneltrein naar Parijs nog halen. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1