TWEEDE BLAD. VRIJDAG 2f> SEPTEMBER 1936 No. TT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „WIERINGERMEER" WIER ING ER COURANT MOTORRIJTUIGEN EN PERSONEELE BELASTING door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 19. Het is volkomen begrijpelijk dat houders van motorrijtuigen, die deze geheel of gedeel telijk voor hun beroep of bedrijf plegen te gebruiken, trachten het voordeel van de hal veering der belasting deelachtig te worden door deze aan te geven „bedrijfsauto". Men zal echter begrijpen dat de inspecteur zoo maar niet iedere aangifte slikt. In de eerste plaats geeft het op het aangiftebiljet ver melde beroep van den aangever hem een aanwijzing ter beoordeeling of hier sprake is van „uitsluitend of nagenoeg uitsluitend' voor beroep of bedrijf, in de tweede plaats heeft hij zijn kommiezen, die er op uitge stuurd worden in twijfel-gevallen eens op nader onderzoek uit te gaan deze heeren zijn hun salaris heusch wel waard Blijkt dan dat de aangifte niet in overeenstemming is met de geconstateerde feiten, dan volgt natuurlijk een aanslag voor het volle pond, en mocht reeds een aanslag zijn opgelegd, een suppletoiren aanslag met als vergoe ding voor de moeite die men den fiscus ver oorzaakt heeft de verhooging met 10015 ingevolge het bepaalde bij art. 51 bis der wet op de personeele belasting. De „vaste standplaats" der werkzaamheden. éérst bedoelde arrest, minder scheutig. Hetjklaard. betrof, alwéér wat bezorgen onze aescu- De 1uc1t| lapen den fiscus toch een lasteen dok ter, die zijn auto natuurlijk speciaal voor zijn patiëntenbezoek bezigde, maar Zondags wat voor plezier placht te gaan toeren en, als het hem zoo gelegen kwam in verband met zijn reisroute in zijn vacantie den wagen ook wel eens meenam naar het buitenland. De Raad van Beroep nu, in tegenstelling met den inspecteur, achtte geen termen voor de verhoogingsaanslag aanwezig. Vergeleken het gebruik dat van den wagen gemaakt werd voor het beroep bij dat, dat ervan gemaakt werd voor genoegen, werden geen termen aanwezig geacht om te spreken van een niet- „uitsluitend of nagenoeg uitsluitend" voor beroep. Maar de Hooge Raad oordeelde an ders. Ten onrechte had de Raad van Beroep, naar oordeel van onzen hoogsten censor, het gebruik voor privé en voor bedrijf tegen elkaar afgewogen, de verhouding waarin het een tot het ander staat, aldus de H.R. is van geen belang men moe& het privégebruik op zich zelf beschouwen. En gezien het ge bruik dat de arts, naar de feitelijke vast staande gegevens, van zijn wagen maakte voor privédoeleinden, kon de wagen naar 's-Hoogen Raads oordeel niet beschouwd worden als te zijn gebruikt „uitsluitend of nagenoeg uitsluitend" voor zijn beroep zoodat de beschikking van den Raad van Be roep werd vernietigd en die van den inspec teur gehanhaafd werd. De Hooge Raad nam in deze uitspraak, men vergelijke haar met de eerste zijn Men houde vooral dit in het oog. dat de (jraai in eerstbedoelde uitspraak, is ter dege te constateeren dat de H. R. zelf óók het een tegen het ander afweegtimmers vergeleken wordt de drukke practijk met een ritje naar een concert. Het is niet te hopen dat de Hooge Raad crisis-allures heeft ge kregen, en nu de contribuabelen daarvan het slachtoffer worden. Iedere wetsbepaling i! ietwat rekbaar, speciaal waar geen nauwkeu rige afgebakende grenzen konden worden gesteld en de wetgever het dus met een min of meer vage term moest doen. Onze recht spraak heeft het in haar hand de wet loyaal toe te passen, zooals des wetgevers bedoeling is geweest, dan wel, wellicht onbewust beïn vloed door de nooden van den schatkist de grenzen eng te trekken, zoodat slechts in de meest evidente gevallen de contribuabelen aan den fiscalen greep ontsnappen. Nogmaals, wij hopen dat onze rechtspraak niet bezig is langzamerhand de wet naar den nood te zetten, waar het den schijn wél van heeft. wet nadrukkelijk rijden van de woning naar de „vaste standplaats zijner beroepsbezighe den" door den houder van een motorrijtuig uitschakelt als reden voor aangifte als be drijfsauto. Men zou zeggen, dat dit nog al duidelijk is, maar toch bevat de jurispridentie verschillende uitspraken, waaruit blijkt dat een procedure tot den Hoogen Raad toe nood zakelijk bleek. Zoo bijvoorbeeld in het geval van een dokter, die iederen morgen naar het lokaal waar hij spreekuur had placht te rij den, en af en toe ook wel eens naar het con certgebouw. De Raad van Beroep beschouw de het rijden naar het spreekuur-lokaal, con form de opvatting van den inspecteur als het rijden naar een „vaste plaats" zijner beroepsbezigheden, terwijl het rijden naar een concertgebouw, als hebbende niets uit te staan met een dokterspractij k de fiscale deur dicht deed. Weshalve onze dokter zijn verhoo gingsaanslag, inbegrepen de surprise van 100% gehanhaafd zag. I De Hooge Raad werd te hulp geroepen deze bekeek de kwestie wel iets anders. De bewuste arts hield spreekuur in een apart lo kaal, maar evenzeer, en waarschijnlijk wel hoofdzakelijk, te zijnen huize. Bovendien was hij na afloop der spreekuren steeds op stap beter op rit naar zijn patiënten. Om deze redenen achtte de Hooge Raad dan on juist om te spreken van het rijden naar „de" vaste plaats zijner beroepsbezigheden, waar hij in bedoeld spreekuurlokaal slechts een klein gedeelte van zijn dagtaak, vervulde. Bovendien was de H. R. van oordeel, dat de inspecteur en de Raad van Beroep wel een beetje pietluttig waren geweest in hun mee ning betreffende het rijden naar het con certgebouw als een arts met een drukke practijk, aldus ons hoogste rechtscollege zij het ook meermalen, zijn wagen bezigt om naar een concert te rijden, dan is dat nog niet voldoende om te beslissen dat die wagen niet „uitsluitend of nagenoeg uitslui tend" zou dienen voor des dokters beroep. Op welke voornoemde overwegingen de sup- pletoire aanslag werd vernietigd. Men wake er angstvallig voor dat de fis cus niet kan zeggen dat men een als be drijfsauto aangegeven wagen" veelvuldig ge bruikt voor privédoeleinden. Zoodra dit laat ste kan worden te laste gelegd, heeft men bij voorbaat het pleit verloren, en kan men zich dus de moeite van een procedure spa ren. Zulks ondervond ook een arts, die niet alleen zijn wagen gebruikte voor een vacan- tiereisje, maar bovendien zijn ega toestond ervan gebruik te maken om zich naar haar collegas te begeven. Dat vond de fiscus te kras. En de Hooge Raad oordeelde hier mét den inspecteur een „veelvuldig" privégebruik aanwezig. De kwestie van „de vaste plaats zijner be roepsbezigheden" en het „veelvuldig privége bruik kwam ook ter sprake bij den koopman, die des morgens van zijn huis naar zijn kan toor placht te rijden om de post af te doen, en vervolgens met zijn wagen de klanten ging afrijden. Wat doet dat kleine eindje van huis naar kantoor vice-versa er nu toe waar die koopman wellicht tweehonderd K.M. per dag voor zijn zaak op reis was zal men vragen. Men vergete echter niet dat de afstand van woonhuis naar kantoor geen rol speeltvoor den fiscus blijft het, qua criterium, precies hetzelfde of het woonhuis in Baarn ligt en het kantoor In Amsterdam, dan wel het woonhuis in het Sarphatipark eri het kantoor op het Rokin. De auto werd gebe zigd om van huis naar kantoor te rijden, en waar dit bovendien iederen dag geschiedde, achtte de fiscus hier een „veelvuldig" privé gebruik van den wagen aanwezig. En zag zijn meening bevestigd door Raad van Beroep en Hoogen Raad. In een arrest van Nov. 1933 toonde de Hooge Raad zich, in tegenstelling met het zoo juist iSkacti? van generaal Mola heeft opniwrw proclomatiea uitgewor-' pen boven Bilbao en Santander. Mola hoopt deze steden voor 25 dezer zonder verzet in handen te krijgen. Vliegtuigen der opstandelingen heb ben het hoofdkwartier der regeerings- troepen te Sama de Langreo (Asturié, gebombardeerd en daarbij groote scha de aangericht. Het te Sevilla verschijnende blad de „Correo de Andalucia" meldt, dat vliegtuigen der opstandelingen den rc- geerings-kruiser „Libertad" en den onderzeeër L) 6 tot zinken hebben ge bracht. Madrid meldt successen. Belastingzaken. Administratief. Directeur Mr. J. H. van DOORNE Adviseur C. P. Vergouwen. Kerkweg No. 3 Middenmeer. FRANCO'S TROEPEN NADEREN TOLEDO. De inneming van Maqueda, het be langrijke knoopunt ten Z.-W. van Ma drid, is naar de verslaggever van „Ha- vas" meedeelt, in versneld tempo ge schied. Na een bliksemsnelle manoeu vre der colonne onder Castejon, dron gen de nationale troepen de stad bij aanbreken van den dag binnen vanuit het Noorden, om direct een spervuur tc openen, gesteund door vliegtuigen, die den vijand van geringe hoogte met mi trailleurs bestookten. De bestorming van de stad vond te half tien plaats. Het zwakke verzet der verdedigers ver keerde onmiddellijk in een overhaaste vlucht. De Legionnairs en de „regula- res" richtten hun mitrailleurs op de groepen vluchtelingen, die een gemak kelijk doelwit vormden en waarvan de lijken den grond over een afstand van 2 Km. bedekten. De regeeringstroepen zouden naar men zegt, 900 dooden ver loren hebben. Talavera, het uitgangspunt van den sterksten aanval op Madrid, heeft het aanzien van een mierenhoop. Slechts 5000 van de 13.000 burgers zijn in dc stad gebleven de troepen der opstan delingen echter tellen 20.000 man. De aanvallen der regeerings-vliegtuigen zijn schaarsch en op den weg ziet men de overblijfselen van drie vliegtuigen van de regeering, die omlaag zijn ge schoten. Radio Cadiz deel mede, dat de colon ne van Yague 55 Km. is opgerukt in de richting van Madrid sinds Talavera door de troepen der opstandelingen werd bezet. Azana zou (volgens radio Cadiz al thans) besloten hebben zich over te ge ven, maar Largo Caballero heeft zich met beslistheid daartegen verklaard. Largo Caballero is van meening over voldoende middelen te beschikken om den strijd voort te zetten. Het garnizoen van Lerida in Kata- lonië, aldus Cadiz, zou zich voor de zaak der opstandelingen hebben ver- Het ministerie van binnenl. zaken deelt mede, dat aan het Noordelijk en N.VV. front de voorposten der opstande lingen ten Zuiden van Oviedo zijn aan gevallen. De vijand moest zich terug trekken. Aan het front van Aragon zijn de re geeringstroepen in den sector van Huesca 4 Km. opgerukt, nadat den op standelingen zware verliezen waren toegebracht en een belangrijke hoe veelheid oorlogs-materiaal in beslag was genomen. Aan het centrale front zijn de vijande lijke voorposten nabij Guardarrama aangevallen. Te Talevera en Santa Olalla hebben rechtsche colonnes gesteund door vlieg tuigen een hevigen aanval onderno men. Ondanks al hun pogingen heb ben zij geen vorderingen kunnen ma ken. De troepen hebben zich met groo te geestdrift verdedigd en den druk van den vijand weerstaan. Het ministerie van oorlog heeft per radio medegedeeld, dat in den sector van Tavalera een sterke aanval der op standelingen met groote verliezen voor den vijand werd afgeslagen. Een Moorsch eskadron zou geheel zijn ver nietigd. De toestand te Toledo heeft zich voo'1 de regeeringstroepen aanzienlijk verbe terd. De belegerden in het Aleazar moesten Woensdag de stellingen die zij nog buiten het Aleazar bezetten, opge geven, en in de kelders vluchten. Daar bij moesten zij de stallen, de graan zolders, en een groote galerij, waar zij hun dooden begroeven, in den steel' laten. De belegerden verdedigden zich hardnekkig. Zij maakten daarbij voor al gebruik van granaten en bommen van loopgraaf-kanonnen. De regee ringstroepen omringen thans het cen trale gebouw en den tuin en kunnen alle uitgangen onder vuur nemen. Naar het schijnt zijn de verliezen der opstandelingen aanzienlijk grooter ge weest, dan die van de regeeringstroe pen. Een attaché van de Argentijnsche ambassade te Madrid, die met verschei dene andere diplomaten naar Toledo was gekomen om den strijd om het Aleazar te volgen, is levensgevaarlijk gewond door een granaatsplinter. BINNENLANDSCH NIEUWS. Doodelijk ongeval bij manoeuvres. Infanterist getroffen door een zes veld. Een colonne van het Regiment In fanterie vroeg Woensdagmorgen in de nabijheid van Nispen, bij Roosen daal, om kwart over zeven, om te mo gen passeeren voorlangs een geladen zesveld zij kreeg daarvoor toestem ming. Door onbekende oorzaak ging het stuk plotseling af en trof den voor laatsten soldaat in den rug. Kort daar na is de man overleden. Een ongeluk; Het is te begrijpen, dat er bij deze groote troepen-concentratie met al die zware auto's, die snelle mo toren, de menschenmassa en vooral door het werken bij donker ongeluk ken kunnen gebeuren. Op manoeuvre even goed als elders.. Maar toch is dit ongeval extra triest het had op de colonne een diepen in druk gemaakt. De mannen waren ka pot de schrik was hevig geweest en allen voelden het gemis van den ka meraad, die de laatste uren van zijn leven in hun midden was, als een per soonlijk verlies. Intusschen valt het in hooge mate te betreuren, dat er zoo'n schaduw op de oefeningen moest vallen. Verder zijn enkele ongevallen van minder ernstigen aard voorgevallen, waarvan twee huzaren het slachtoffer werden. Twee paarden, die schrikten, wierpen hun belijder af. Een huzaar kreeg wonden in het gelaat, de andere liep een trap van een paard op, waar door hij een been brak. Voorts is een eskadron huzaren in het duister terechtgekomen in een aan tal rijwielen, die langs den weg ston den. Zeven rijwielen werden onder de hoeven der paarden vernield. De oorzaak van dit ongeval is ver- moedelijk, dat een der militairen, die het geschut bediende, struikelde over het touw, dat als trekker dient bij het vuren, tengevolge waarvan het geschut dat met los kruit geladen was, plotse ling losbrandde. liet stoffelijk overschot van den mili tair, den soldaat C. Berkenbosch uit Rhoon in Zd.-Holland, die 33 jaar oud en vader van drie kinderen was, is naar het militair Ziekenhuis te Breda vervoerd. „SCHAAI VAN DE MANEUVELS" Een Brabantsch verhaal. Het „Dagblad van N.-Br." vertelt Een groote Brabantsche boerderij met drie vensters, elk van negen rui ten en één kleine ruit in het „Opka- merke." Ze ligt achter een dijk, die op den grooten verkeersweg uitkomt. In de verte aan den horizont, 'n uitge strekt bosch van lage sparren. Daar nadert in draf een artillerie-colonne. Aan de andere zijde van den dijk wordt halt gehouden, de artilleristen stijgen af. Dan nadert van de tegen overgestelde zijde een afdeeling wiel rijders, die dienst moet doen als dek king voor de drie stukken geschut, die in stelling worden gebracht en ge richt op het sparrenbosch waarin de vijand zich genesteld heeft. De Stukken zullen oogenblikkelijk het vuur gaan openen, daarom zend: de batterij-commandant 'n ordonnans naar den eigenaar van de boerderij met de aanbeveling „Zet onmiddellijk al ramen open." De boer ziet den artillerist naderen. Hij is met z'n vrouw in den stal bezig. „Boer", roept de Rotterdammer met 'n typisch Bovenmoerdijksch accent, je mot je vensters open zetten „Me, watte openzetten „Je vensters De boer schijnt de waarschuwing nog niet te begrijpen, want de ordonnans roept er achter „Order van den batterij-commandant" Hij stijgt af, gaat met het paard aan het erf op, herhaalt voor den open- staanden stal zijn waarschuwing, maar de boer schudt koppig 't hoofd „Me ramen open zetten Ik zij niet gek Z' ebben nog nie genog aan me lei-peren gezeten Ik hou me ramen toe „Weis nou niet aigenwaais, man motte je ruiten kapot ,„Die motten in 't g'heel nie kepoi." „Ja maar, de kannonnen gaan schie ten „Laat ze schieten, daar moeien wij ons eigen nie mee. Ik eb in drie en ne gentig ook bij d'infanterie van 't zesde gelegen ik zij nie bang van n k'rnon Ik durf er genog dicht bij te komen. Ze schieten ommers toch nie mee wezelijke kogels „Ja maar, de luchtdruk Hij heeft het woord nog niet uitgesproken of op geen vijf meter van de woning, valt een donderende slag een vuurstraal spat uit den loop, 'n grijze wolk drijft over den stal, en op hei zelfde oogenblik klinkt 'n kletterend gerinkel de ruiten uit twee ven sters zijn aan stukkeu gesprongen en de boer die niet bang was, stormt den dijk op met beide armen in de hoogte: Ophouen ophouen mee schieten'. me ruiten springen kepot ophou en Er valt 'n tweede schot en het derde venster begeeft. De glasscher ven vallen rinkelend de woning bin nen „Agge nie sebiet ophoudt, gaai ik naar d'n burgemeester Gullie meugt mee oe meneuvels 'n mensch z'nnen boel niet rinneweeren Er wordt eenvoudig niet naar hem geluisterd, ze zien hem niet eens staan 'n Derde en 'n vierde schot valt. Dan stormen de wielrijders met de bajonet op het geweer, over den dijk, attaquee ren in de richting van het sparren- bosch. Eer de boer van z'n schrik en erger nis is bekomen, zijn de stukken weer aangespannen, de mannen stijgen op en de batterij verdwijnt in de richting vanwaar ze is gekomen. 'n Troep nieuwsgierigen die per fiets en te voet naderbij zijn gekomen, staat rond den schreeuwenden boer „Da noem ik ongeperremeteerd Da ze me kaar schieten, maar nie mijn ruiten Dat wil de Koningin nie, en ik laat het er niet bij Daar mot perses opge maakt worren En ze zullen me de centen van de schaai terugbetalen, al mot ik er voor odejense bij de koningin. Dan klinkt 'n stem „Gij zijt veruit gewaarschouwd geworren, Kees, ik zij er getuige van. Ge zit mee de stukken, en ge zul ze motten betalen da kan ik jou verassereeren." Crysta Ralace bij Londen, die Zaterdag werd gehouden, hadden de organis:«lu ren 500 kinderen verwacht, maar in kwamen meer dan 4000, die werden aangevoerd door de lieihebbonuo ou ders. Er waren erbij, die bijna een et maal hadden gereisd. De overvloed van welvarende zuigelingen leidde ui groote verwarring. De overstelpende aanvoer duurde van 10 uur in den och tend tot laat in den avond. De ouders, om van de babies, die zich alleen hui lend kunnen uiten maar te zwijgen, waren vol teleurstellend verdriet en ergernis, hetgeen misschien hun ver diende loon was. Er waren geen dokters en andere jury-leden genoeg om de kin deren te onderzoeken en te keuren Duizenden wichtjes konden niet aan de beurt komen. Tenslotte werden do zijnen jury's ingesteld uit de ouders der mededingende kinderen, hetgeen tot veel stekelige opmerkingen moest leiden tusschen trotsche vaders van de in schoonheid en gezondheid wedijve renede kinderen. Er was geen tijd prij zen te verleenen of prijsbekers uit ie reiken. Het werd een grooe mislukking die, naar verstandige menschen hopen een eind zal maken aan de baby shows, die in Engeland tegenwoordig veel critiek moeten doorstaan. Italië wil Roemeensche tarwe koopen. De helft zal echter worden be taald met goederen. Italië heett aan Roemenië aangebo den 50.000 wagons (elk van 10 ton) tai we te koopen. Deze hoeveelheid is iets meer dan de helft van den geheel en Roemeenschen tarwe-oogst. Italië zal de helft van deze tarwe betalen in buitenlandsche valuta en de andere helft met Italiaansche goederen. Men verwacht dat indien ei' bezwa ren tegen deze transactie bestaan, de ze van de zijde der Roemeensche Nati onale Bank zullen komen. Tusschen de bank en het ministerie van Handel en Industrie is in den laatsten tijd een ernstig conflict gerezen daar de direc tie van de bank van meening is, dai de handels-overeenkomsten de bank veel te weinig deviezen hebben opgeleverd, om aan haar buitenlandsche verplich tingen te kunnen voldoen. GEMEENTE WIERINGEN. BUITENLANDSCH NIEUWS. Londensche Baby-Show mislukt. Er kwamen acht maal te veel „inzendingen/' Op een baby-tentoonstelling in het BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Wierin- gen brengen ter algemeene kennis, dat ingaande 1 October 1936 ieder hoofdbewoner van een perceel gelegen binnen de kring waarbinnen geregeld huisvuil wordt opge haald VERPLICHT IS tegen de daarvoor vastgestelde vergoeding aan te sluiten aan de gemeentelijke vuilnisophaaldienst. Zij die menen voor ontheffing van deze verplichting in aanmerking te komen, kunnen zich hiertoe voor 7 October 1936 tot hun College wenden. Wieringen, 25 September 1936. Burgem. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. FILMNIEUWS. „Die lezten Vier von Santa Cruz" CINEMA DE HAAN a.s. Zaterdag en Zondag De film „De laatste Vier van Santa Cruz" die deze week in Cinema de Haan draait, geeft ons een frisch kijkje in de wereld der gewetenlooze groot-ka pitalisten en groot-speculanten Be halve de spelers Inkijinoff en Bruno Hubner, geeft ook Erich Ponto als de schatrijke zwendeaar goed spel te zien. Wat de Pers er van zegt Alg. Handelsblad. „Verreweg de beste rol van de heele film speelt Erich Ponto als Cha- zaroff, in uiterlijk en gebaar een volle dige hypocriet, gaat de millioenen- zwendelaar zijn gang „De Telegraaf" ja, de liefhebbers van een fraaie knokfilm komen met Speelmans en de zijnen op hun kosten. Doch de film is voortreffelijk gemaakt -- er zijn enkele prachtige rollen van Erich Ponto als een ouden financier, van Inkijinof als een verwoeden speculant en Bruno Hubner als een fantastischer! journalist Nieuwe Rotierdammer Crt. De film is technisch goed en men mag er den scenario-schrijver en den regisseur dank voor weten, dat zij het exappeal-motief niet tot zijn uiterste hebben uitgedolven Deze beper king is de film echter ten goede geko men." „De Voorwaarts" „De laatste vier van Santa Cruz' is een avonturenfilm van een bijzon der gehalte De fotografie is zeer fraai in deze film, die door knappe ac teurs wordt gespeeld. „De laatste Vier van Santa Cruz" is stellig een der bes te Ufafilms van den laatsten tijd."

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3