27e JAARGANG DINSDAG 6 OCTOBER 1936 No. 81 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN ONIS1 tf „WIERINGERMEER" HET MYSTERIE N V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER BOSKER WIE RING EN BUREAU Hippolytashoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 MOTORRIJTUIGEN EN HUN ERGERNIS door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 20. Het rijden van de vaste woonplaats naar kantoor of zaak. In het vorig artikel aan bovengenoemd onderwerp gewijd bespraken wij de beteekenis van „uitsluitend of nagenoeg uitsluitend" bezigen voor beroep of bedrijf en kwamen daarbij tot de conclusie dat een bepaalde grens niet was te trekken, doch in ieder ge val op zich zelf moest beschouwd worden. Men zou misschien geneigd zijn te denken dat de nadrukkelijke wetsbepaling, dat het rijden van woning tot vaste plaats van be roeps- of bedrijfsbezigheden geen reden voor aanslag naar lager tarief, op zich zelf toch wel duidelijk genoeg is, en kwalijk aan leiding zou kunnen zijn tot geschillen. Maar de praktijk leert het tegendeel. Allereerst moge worden opgemerkt, dat de bedoeling van den wetgever is geweest, dat wie zich de weelde kan veroorloven er een auto op na te houden om naar zijn kantoor of werkplaats te rijden, dan ook maar het volle pond belasting moet betalen. Welke ge dachte niet onjuist was toen de wet op de personeele belasing met den grondslag mo torrijtuigen werd aangevuld. Maar sindsdien is een auto een zoo veelvuldig voorkomend verkeers-en gebruiksmiddel geworden, dat men wel bijzonderlijk een luxewagen moet bezitten om te kunnen worden aangemerkt als houder van een weeldeartikel. Men ver- gete niet dat het karakter der wet op de per soneele belasting is „verteringsbelasing" die beoogt uitingen van weelde of welstand te treffen. Doch evenzeer als vroeger nog slechts een kwart eeuw geleden, het bezit van een rijwiel op luxe duidde, terwijl thans niemand er aan zou denken dit bezit als „weelde-uiting" te beschouwen, is het lang zamerhand ook met de auto gesteld. In den haast tijd waarin wij leven is voor velen een auto onontbeerlijk als vervoermiddel, terwijl iedere gedachte aan luxe of weelde daarvan verre is. Zoo houdt de zakenman die geen kantoor of zaak aan huis heeft (en hoevele tienduizenden verkeeren niet in dit geval) een auto om zich vlug te kunnen verplaatsen van huis naar kantoor, maar niet uit zucht naar weelde of luxe. Maar afgezien hiervan we moeten om aan de wet houden zoolang en zooals deze bestaat komt het toch niet met de voor noemde bedoeling overeen de belasinghef- fing naar het volle tarief zoover uit te rekken dat daaronder ook valt de zakenman die van huis naar kantoor rijdt en vandaar verder zijn klanten gaat bezoeken. Zeker hij rijdt van woning naar kantoor, wat volgens de wet een ten volle belast ge bruik van de auto is verhoudingsgewijs zal deze afstand doorgaans in het niet verzinken bij de zakenreizen. Maarhier was de H.R. weer „consequent", d.w.z. die verhouding werd uitgeschakeld, en de H.R. achtte hier alleen een „te veelvuldig gebruik buiten be roep of bedrijf" aanwezig. Zelfs in fiscale leringen vond dit arrest geen bevrediging. Zoo schreef Het Weekblad, voor de D.B. hier over „Hij die van een auto gebruik maakt om naar zijn kantoor in de stad te rijden omdat hij zich veroorlooft buiten te wonen, is het volle tarief verschuldigd, ook al rijdt hij daarna naar zijn klanten. Niet echter o.i. hij die in de stad woont en naar zijn kantoor in de binnenstad rijdt, om na een kort ver blijf vandaar uit zijn klanten te bezoeken." Wat overigens onder „de vaste plaats" van bedrijfs of beroepsbezigheden moet worden verstaan was ook reeds herhaaldelijk een onderwerp van geschil met den fiscus. In de eerste plaats mag er de aandacht op geves tigd worden dat de wet spreekt van „de" vaste plaats. Zijn er dus meer van dergelijke vaste plaatsen dan is de bewuste bepaling niet van toepassing. Aldus besliste de H.R. met betrekking tot een burgemeester die een auo hield en daarmede geregeld naar drie verschillende dorpen zijner uitgestrekte ge meente gelegen lokalen reed om aldaar werk zaam te zijn. Een beslissing die logisch is in /erband met het beginsel van de betrenenae wetsbepaling immers als er meerdere vaste plaatsen zijn is het onmogelijk om op „de' vaste plaats der beroeps- of bedrijfsbezighe den te wonen. „De vaste plaats" duidt voorts aan dat de beroepsbezigheden daar plegen verricht te worden. Vandaar dat het rijden naar een plaats waar slechts een gering deel der werk zaamheden verricht wordt niet als zoodanig in aanmerking komt. Aldus de H.R. in een arrest, een arts betreffende, die met zijn auto iederen morgen naar een zittingslokaal placht te rijden, waar hij spreekuur hield. Dit laatste omvatte slechts een gering deel van zijn beroepsbezigheden, zoodat het be wuste lokaal ten onrechte door den inspec teur als „vaste plaats" was aangemerkt. Dat deze terminologie duidt op een blijven de duurzame plaats in tegenstelling met plaatsen die telkens kunnen veranderen blijkt ook uit een arrest waarbij de H.R. besliste dat een uitlegging, waarbij alle plaatsen ir het arrondissement waar een notaris zijn be roepsbezigheden mag uitoefenen, zouden moe ten worden aangemerkt als de vaste plaats dier bezigheden, indruischti tegen del taal kundige beteekenis van het woord „vaste"; voorts achtte de H.R. het ongemotiveerd de plaatsen enkel omdat zij binnen het arron dissement van den notaris lagen, als „vast" aan te merken. Deze uitlegging is bovendien niet in overeenstemming met het karakter der personeele belasting, dit als verterings belasting bedoelt een uiting van zekere weel de of welstand te treffen, als zoodanig zeker niet kan worden beschouwd het door een notaris rijden per auto naar diverse plaatsen in zijn arrondissement tot het uitoefenen van zijn ambt- of beroepsbezigheden. Analoog werd beslist ten aanzien van een dokter die buiten de stad woonde, en vandaar naar de stad reed om in verschillende zieken huizen zijn beroepsbezigheden te verrichten en patiënten in hun woningen te bezoeken. Hiermede hebben wij enkele der belangrijk ste beslissingen aangestipt. Vaststaat dus dat als een motorrijtuig uitsluitend of hoofdzake lijk gebezigd wordt om te rijden naar kan toor of zaak en omgekeerd, dit geen reden tot verminderde belasting is, terwijl een eventueel daar nog bij komend gebruik van de auto voor ieder geval op zich zelf zal moe ten worden beschouwd. Belastingzaken. Administratief. Directeur Mr. J. H. van DOORNE Adviseur C. P. Vergouwen. Kerkweg No. 3 Middenmeer. ARTIKELEN, WAARVAN PRIJSVERHOOGING IS VERBODEN. Contracten, afgesloten voor 27 September, moeten volledig ge handhaafd blijven. Lijst der artikelen kan worden uitgebreid. In aansluiting op zijn circulaire van 1 Oct. en naar aanleiding van de vele vragen welke gesteld zijn, heeft de Mi nister van Binnenlandsclie Zaken een tweede circulaire aan alle burgemees ters doen zenden betreffende de uitvoe ring van de wet tegen prijsopdrijving. De minister zegt in deze circulaire, dat in het algemeen de volgende artike len, welke behooren tot de eerste !e- vevensbehoeften, in verband met getrof fen maatregelen niet in prijs verhoogd mogen worden, zoodat elke prijsverhoo ging daarvan als prijsopdrijving is te beschouwen. aardappelen, zoomede aardappel meel, stijfsel en puddingpoeder boter; brood consumptievetten eieren groenten kaas margarine melk roggebloem slaolie spek suiker tarwebloem vleesch huisbrand. Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. Zoo noodig zal zij te zijner tijd nog uitgebreid worden. Zij bedoelt den burgemeesters een richtsnoer te geven voor de prijzen der voornaamste levensbehoeften en geenzins mag de conclusie worden getrokken, dat de prij zen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen, willekeurig verhoogd mogen worden. De loopende contracten (afgesloten vóór 27 September) moeten volledig ge handhaafd worden, De daarin bepaalde prijzen mogen dus niet verhoogd worden. is 55 cent verhoogd is, dan mag de win keiier deze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal f 7 en f 0.55 is f 7.55. Deze mogelijkheid zal zich in de eerste plaats voordoen bij verschillende textiel-, hout- en metaal waren. Mochten er zich in de practijk ten aanzien ban de uitvoering dezer handleiding moeilijkheden voordoen, dan houden de ministers zich voor na dere vragen en mededeelingen aanbe volen. voor de met een gemerkte arti kelen behoudens geringe bij deze arti- elen steeds optredende marktschom- melingen. normale winterprijs. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. WINTER - DIENST - REGELING Nederlandsche Spoorwegen voorhanden in Boskers Boekhandel Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen lioogere offerten yan hunne leveranciers ontvari gen. Indien onvermijdelijk, zal in dit geval een geleidelijke geringe prijsver- hooging toelaatbaar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het bedrag, waarmede de winke lier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hij 'zelf meer aan den leverancier moet be talen. Indien dus b.v. een deken lot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor f 5.50 en werd verkocht voor f 7, terwijl de nieuwe offerte met 10 pCt Druiven naar het Koelhuis, Nu de aanvoer van druiven in het Westland zijn hoogtepunt heeft be reikt, is men begonnen met den opslag van dit product in koelhuizen. Dat de ze hoeveelheden van beteekenis zijn blijkt uit het feit, dat alleen reeds aan de veiling Westerlee 80.000 Kg., drui ven voor het koelhuis is geveild. Ook aan de andere Westlandsche veilingen, vooral te Naaldwijk en Honselersdijk worden groote hoeveelheden druiven van het bewaren aangekocht. De kwaliteit van de druiven is dit jaar voor dit doel bijzonder goed. Strooptocht van dieven. In den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben te Lutjewinkel onbeken den een schuurtje van een handelaar opengebroken en het hoofdzakelijk ge munt gehad op rijwielplaatjes. Voor zoover bekend werden er ongeveer 20 belastingplaat(jes gestolen, benevens eenige electrisehe fietslantaarns en 2 rijwielen. Uit een der schuurtjes wer den een aantal kilopakken roomboter gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Men meent dat drie personen met 'n auto deze strooptocht hebben onderno men, maar het is nog niet gelukt een spoor te volgen. Prins Bernhard-roos. De rozenkweeker de heer G. A. van Rossem te Naarden, die Vrijdag j.I. zijn 70 sten verjaardag heeft gevierd, ont ving dien dag bericht, dat hem toe stemming was verleend een nieuwe door hem gekweekte roos naar Z.D. II. Prins Bernhard te noemen. Devaluatie in het grensgebied. In enkele Belgische grensdorpen, waar een deel der bevolking in Neder land werkt, heeft de devaluatie van den gulden heel wat inkomens ver minderd. 42. Het is alles mijn schuld geweest, dacht hij, er zou niets gebeurd zijn, als ik het ge heim maar tot het einde toe bewaard had en toch, hoe kon ik toelaten, dat Dola en Fran- cois mijn land zouden verraden, zooals zij stellig zouden gedaan hebben. Ben jij daar, Aldred vroeg Valga met zachte stem, kom wat dichter bij, ik heb geen rust, voor ik eens met je gepraat heb. Hij kwam dichter bij en vatte haar uitge stoken hand. Mijn lieveling', zei hij, je moet heel rus tig zijn en niet om mij je kostbaar leven in gevaar brengen. Zij bewoog zich rusteloos, hij voelde, dat haar hand koortsachtig gloeide, haar oogen glinsterden van een onnatuurlijk licht. Aldred, zeide zij, ik kan niet rusten, zelfs als ik slaap hoor ik nog de laatste woorden van mijn vader tegen ons. Tracht die te vergeten, smeekte hij, nu is er geen reden tot vrees meer, kind. Dola de Bernier is gisteren naar Frankrijk vertrokken. De man heeft haar op de boot in het oog ge houden, tot die weg voer. De man kan zich vergist hebben, zei Valga, ik heb het telegram gelezen. Heb je wel opgelet, dat hij zei, dat madame alleen was, het kan heel goed wezen, dat het ma dame niet was, maar Marie, de kamenier. Neen, kind, je moet niet zoo tobben, zei hij, zij zou in dit land niet hebben durven blijven. Je hebt haar toch zelf gezegd, dat zij zou gearresteerd worden als zij bleef. Toch kan ik het denkbeeld niet van mij afzetten, dat zij hier is. Als ik mij omkeer, zie ik telkens haar gelaat en ik voel haar tegenwoordigheid. Zij is niet weg. Zij is een wanhopige vijandin en zij wil zich nog wre ken op jou. Valga, liefste, wat moet ik toch zeggen zei hij ontsteld, hoe kan ik die gedachten uit je brein verdrijven Je begrijpt toch wel, dat, al durfde zij weer verschijnen, zij mach teloos is Zij heeft tegen mij al op haar ergst gewoed en niemand zal ook maar een haar van je hoofd durven krenken, zoolang ik leef. Valga streek zich met de hand over het hoofd en riep Als je wist, wat ik voel. Ik heb zulke akelige droomen gehad en die waren zoo duidelijk en steeds ben jij aan het vechten zij houdt haar vingers stijf om je keel en jij hangt boven aan een afgrond, ik word zoo akelig van die droomen en ik kan ze niet af schudden. Ja, dat moet je toch, zei Aldred, het is heel verkeerd voor je gezondheid, Valga, en het is je plicht jezelf daarin te beheerscheir je moet het van je zetten, het zijn immers maar droomen. Ik zal het probeeren, zeide zij, maar be loof mij, dat je voorzichtig zult zijn en waar schuw de bedienden om op hun hoeden te zijn. Dat zal ik dadelijk doen, zei hij op kal meerenden toon, maar jij moet mij nu vast beloven om niet meer te denken aan Dola de Bernier. Zij is nu uit ons leven, lieveling, en zij komt nooit meer bij ons. Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringermeer - Medemblïk - Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. Zoo konden eenige honderden inwo ners van Arendonk hij Turnhout, die in Nederlandsche sigarenfabrieken, bij Eindhoven werken, hun loon dat 12, 14 tot 16 gulden bedroeg, Zaterdag j.1. niet in francs omzetten en thans zijn hun inkomens aanzienlijk verminderd. De neringdoenden voelden er al dade lijk den weerslag van en op de kermis te Arendonk was er Zondag, dan ook weinig vertier, daar de „rijkste" dor pelingen hun geld niet ingewisseld kregen. Aldus meldt het Brusselsche Laatste Nieuws." GEBREK AAN CITROENEN. Een complex van oorzaken. Het Hbld. schrijft Huismoeders klagen over het gebrek aan citroenen. Hoewel de tijd van de hausse en kwast e.d. reeds voorbij is, blijft er toch altijd voor huishoudelijk gebruik veel vraag naar citroenen be staan, maar in de winkels ziet men nu slechts bij uitzondering de bekende spanen kisten met gele vruchten. En de prijs per citroen bedraagt ten min ste negen cent tegen vroeger ongeveer vier. Wij hebben naar aanleiding van de klachten eens ge-informeerd naar de oorzaak. De schaarschte werd ons ver klaard in de eerste plaats door een verwijzing naar Italië, welk land nu al leen zaken wil doen tegen betaling vooruit, terwijl de Nederlandsche Re geering, de betaling via de clearing wenscht te laten loopen. En dan is er de burgeroorlog in Spanje, waardoor het zaken doen met dat land al uiterst moeilijk of onmogelijk is geworden. Italië en Spanje waren de voornaam ste leveranciers van citroenen. Voor de rest komen ze uit Tripoli en Califor- nië en den laatsten tijd neemt hier de import uit Tripoli weer toe. Maar niet voldoende om 'n eind aari de schaarsch te te maken en inderdaad brengen de citroenen op de zuidvruchtenmarkt gelijk een importeur het uitdrukte, „fantastische prijzen op", terwijl uit den aard der zaak nu ook de deprecia tie van den gulden haar invloed iaat gelden. Voorloopig zullen derhalve de citroe nen prijzig blijven en de beschikbare voorraden gering;. TE DURE FIETSEN. De politie te Apeldoorn heeft tegen den directeur van een fietsenfabriek al daar proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet tegen onrede lijke prijsopdrijving. Nieuwe candidaten voor S.D.A.P.- Kamerzetels. Ir. Alberda no. één in Amster dam en Noord-Holland. Zooals eenige weken geleden werd ge meld, zullen in de Tweede-Kamer fractie der S.D.A.P. in den loop van het volgende jaar een zevental vacatu res ontstaan. De zetels komen open van mejuffrouw Suze Groeneweg, en van de heeren J. E, W. Duijs W. H. Vlie gen K. ter Laan J. H. F. van Zadel- hoff ir. Ch. C. Cramer en dr. A. van der Heide. Valga zei niets meer en sloot de oogen. Na een oogenblik maakte Aldred weer plaats voor de verpleegster. Zij is erg opgewonden, fluisterde hij, misschien zoudt u haar iets kunnen geven. - De dokter heeft mij wat morphine ge laten, mompelde de verpleegster, ik wou er juist wat van geven, toen zij u liet roepen. U moet maar niet ongerust zijn. Alles aanmerking genomen, gaat zij goed voor uit. Zij is jong en heeft een sterk gestel, morgen zal het wel veel beter zijn. Aldred bukte over Valga heen en drukte haar hand aan zijn lippen en ging toen ter neergeslagen heen. Valga koestert nu dezelfde vrees, die haar vader bezielde, dacht hij, maar welke reden heeft zij er voor? Waar haalt zij al die denkbeelden vandaan Zou Dola de Ber nier hier werkelijk rondzwerven, maar wat zou zij nu hopen daarbij te winnen Hij keerde weer naar zijn plaats voor het open raam in zijn slaapkamer, toch gevoelde hij niet meer dien vrede en rust, die hem in den vooravond bezield hadden. De sluier van den nacht viel over land en zee, de scharla- kenroode horizon was nu grijs en de bleeke hemel was in duisternis gehuld. Een schreeu wende meeuw verbrak het stilzwijgen met luide tonen en onder hem vielen de golven met donderend geraas tegen de klippen alsof er telkens een uitbarsting was van losbran dend geschud. Er waren nu drie weken verloopen. In de kamer heerschte een verstikkende hitte. Voor Aldred, die zijn leven meestal buiten had doorgebracht, scheen die atmosfeer on draaglijk. Hij trachtte te rooken, maar zonder het gewenschte effect en hij gevoelde een over weldigende behoefte aan frissche lucht. Ik zal een eindje uitgaan, mompelde hij, de zuster zal wel boos zijn, maar ik kan er niets aan doen, ik moet uit, al was het maar voor een half uurtje. Als hij gehoopt had, zijn brein vrij te ma ken van de wilde kreten van Valga, dan had hij het mis, want zoodra hij het kasteel uit was, werd hij er weer door gekweld. Herinne ringen aan de laatste weken kwamen bij hem op en namen levende vormen in zijn geest aan. Hij bleef stil staan en staarde naar de plek, waar hij nog zoo kort geleden voor zijn leven gestreden had. Hij herinnerde zich het code-telegram en zijn gedachten dwaalden af naar de afschriften der documenten, die, met het lijk van Frangois d'Orvée verdwenen wa ren. Er was een groote belooning uitgeloofd voor het vinden van het lijk, maar waar diende dat toe als er niemand van de familie van den hertog in de nabijheid was, die het ont dekte als het aanspoelde Wie kon hun het recht op het lichaam be twisten En ook, als het door een buitenlan der gevonden werd, zou niemand dien per soon kunnen beletten om de papieren weg te nemen, die er op gevonden werden. Het was onwaarschijnlijk, maar niet onmo gelijk en er zouden wel vreemder dingen ge beurd zijn dan dat. En nu had Dola de Ber nier tijd gehad om haar kennissen te waar schuwen. Er kon nu wel iémand op staan loe ren en als zij het lichaam vonden Een heftige rilling greep hem aan, hij dui zelde er van. O, Valga dacht hij, die vrouw had niet vrijuit moeten gaan. Als die papieren handen van madame mochten vallen, dan waren wij even ver als eerst. Hij bleef naar de zee staren en er heerschte een volkomen stilte om hem heen. De nacht was donker, maar de volle maan bescheen de zee met een wijde zilveren streep. De kapen van Pennel- lick en Trevalgue waren duidelijk zichtbaar, maar de rotsen onder hem en de klippen wa ren in duisternis gehuld. Hij kreeg zoo'n gevoel dat een dreigende gestalte naar hem staarde en zich ergens tusschen de klippen verborgen hield. Hij vergat zijn ziekte en zwakte, de waar schuwingen van den dokter en de verpleegster en met groote schreden begaf hij zich naar de stille grot, beklom het tegenover liggende voorgebergte en begaf zich van daar in de richting van Tintagel. Steeds liep hij maar voort en keek telkens nauwkeurig tusschen de spleten der klippen, waar een menschelijk wezen zich had kunnen verbergen. Toen hij door Tintagel liep, vond hij het geheele dorp in slaap. Alleen liep er een agent over de kust te waken, maar Aldred ontweek hem. De klok van het postkantoor sloeg juist middernacht. Hij had nu al een groot eind geloopen, maar toch scheen hij de vermoeienis niet te gevoelen. Een geheime aandrang joeg hem voort, zonder om te zien liep hij door, tot hij half weg Boscastle was. Toen bleef hij opeens staan, want daar zag hij een neergehurkte gestalte en het was een vrouw. Op een paar honderd meters afstands stonden twee kustwachters naar een donker voorwerp uit te zien, dat zich nu en dan bo ven op de witte golven vertoonde. Aldred had echter geen oogen voor hen noch voor de zee. Met versteenden blik en bleek gelaat staarde hij naar de gestalte, die hij halfweg de klip zag zitten. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1