27e JAARGANG DINSDAG 13 OCTOBER 1936 No. 84 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN 4 HET MYSTERIE. N.V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN c BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN J Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 per 3 maanden f 1.—. BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. Rangschikking van gemeenten in drie gevarenklassen» In „Staatsblad" no. 386 is opgeno men een Koninklijk besluit ter uitvoe ring van de wet van 23 April 1936, be- trelfende bescherming tegen lucht-aan vallen. Bij dit besluit is een lijst gevoegd, blijkens welke de gemeenten gerang schikt zijn in drie gevarenklassen. In de eerste gevarenklasse zijn ge- ïangschikt de volgende gemeenten Amsterdam, Den Helder, Dordrecht, Gorinchem, Den Haag, Haarlemmei- meer, Muiden, Naarden, Papendreclit Rotterdam (behalve Hoek van Holland) Soest, Utrecht, Veere, Velsen, Vlissin- gen, Wele;sp, IJsselmonde, Zaandam, en Zwijndrecht. In- de tweede gevarenklasse zijn de volgende gemeenten gerangschikt Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Anna Paulowna, Apeldoorn, Arnhem, As sen, Bergen op Zoom, Bodegraven Boxtel, Breda, Brielle, Brunssem, Buurmalsen, Culemborg, Delft, Deven ter, Doesburg, Ede, Eindhoven, En schedé, Eijgelshoven, Geertruide- berg, Geldermalsen, Geleen, Gouda, Grave, Groningen, Haarlem, Harder wijk, Hattem, Hedel, Heerlen, Helle voetsluis, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Kerkrade, Resteren, Leeuwarden, Lei den, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Oldenzaal, Oost- en Wcst- Souburg, Ravenstein, Rhenen, Roer mond, Roosendaal en Nispen, Rotter dam (Hoek van Holland), Schaesberg, Schiedam, Sittard, Sliedrecht, Tilburg, Venlo, Vianen, Vlaardingen, Vrees wijk, Weert, Wieringen, Willemstad, Woerden, Zaltbommel, Zeist, Zeven bergen, Zutphen, Zwolle, Zwoller kerspel. In de derde gevarenklasse zijn de overige gemeenten gerangschikt. Artikel 2 van het besluit luidt Wanneer uitvoering is gegeven aan alle bijzondere voorzieningen, welke de Minister van Binnenl. Zaken voor het bouwen, het geheel of voor een ge deelte vernieuwen, het veranderen of het uitbreiden van woningen of ande re gebouwen,, op grond van art. 6, eer ste lid der wet betreffende bescherming- tegen luchtaanvallen, heeft gesteld, geeft de belanghebbende daarvan ken nis aan voornoemden Minister. Binnen een maand na ontvangst van de in het vorige lid bedoelde ken nisgeving biedt voornoemde minister den belanghebbende een bepaalde som aan ter vergoeding van de kosten, be doeld in het 2e lid van art. 6 van vo rengenoemde wet. Indien de rechthebbende binnen den in het vorige lid bedoelden termijn geen aanbod heeft ontvangen of dien hij het aangeboden bedrag niet voldoende acht, kan hij het geschil op de gewone wijze aanbrengen bij den rechter, binnen wiens rechtsgebied de woning of het gebouw ligt of komt te liggen. De minister is, indien daartoe naar Een nieuw Amerikaansch patent, heeft deze zijn oordeel aanleiding bestaat, be-methode iets gewijzigd. Het papier wordt n.1. voegd op verzoek van den belangheb- aan den onderkant voorzien van kunstmest benle een voorschot te verleenen inza ke de kosten, als bedoeld in het 2e lid. Art. 3 luidt Ten minste acht werkdagen vóór den aanvang van een oefening, als be doeld in art. 10 van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen, brengt de burgemeester bij openbare bekendmaking de tijdens de oefening geldende bepalingen en de noodige maatregelen ter kennis van de bevol king. Voor zooveel bedrijven en diensten of onderdeelen daarvan, aan oefenin gen metterdaad zullen deelnemen, ont vangen de daarbij betrokken hoofden of bestuurders van den burgemeester tenminste acht dagen vóór den aan vang, van de oefeningen een instructie, waarin is omschreven hetgeen in ver band met den aard van het bedrijf of den dienst met betrekking tot den oe fening in 't bijzonder wordt gevorderd. Art. 4 luidt De burgemeester, die het voornemen heeft, een oefening te doen houden, vraagt ten tenminste twee maanden tevoren de goedkeuring van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, on der vermelding in hoeverre medewer king van Rijksdiensten bij de oefe ning wenschelijk wordt geacht. met lijnoverigens worden er bij kunstmest rondegaten in geponst waar doorheen men zaad of kweekplanten in den bodem kan brengen. De kanten van het papier kunnen rechthoekig omgebogen' worden, om het ste vig in den grond te dóén vasthouden. Misschien dat in onze streken een dier methoden toegepast zou kunnen worden, als het gaat om het kweeken van planten van zeer hoogen prijs, die .anders te sterk door onkruid of anderszins jbedreigd zouden wor den. Wij vreezen echter dat de kosten voor dit middel erger zullen zijn dan die van de kwaal. Op kleine school probeeren behoeft echter niet zoo duur te zijn, al kost het zeker heel wat werk, om de juiste kunstmest op de juiste plaats aan te brengen, terwijl ons klimaat toch zeker gezorgd zou moeten worden, dat het hemelwater snel kan worden afgevoerd. Gebruik van papier in den landbouw. Reeds vrij lang wordt een papieren bedek king van een bodem gebruikt op Honoloeloe, waar men' in banen papier, die een geheel veld bedekken, insnijdingen heeft gemaakt waardoor bepaalde planten, gezaaid of gepoot onder die insnijdingen zich gemakkelijk doorheen kunnen boren. Onkruid echter, dat anders tusschen die planten in zou groeien en groote kosten zou veroorzaken voor het voort durend wieden, kan door het papier niet heen komen en krijgt bovendien geen licht, onmisbaar voor den groei. Natuurlijk is deze methode duur en het is een kwestie van af wegen der verschillende kosten, alvorens men ze kan toepassen. Een variatie op die methode is later voor gesteld voor den graanbouw. Men prepareer de n.1. papieren banden zoo, dat op bepaalde afstanden een graankorrel van prima soort werd vastgeplakt met lijm, waarin een afge paste hoeveelheid kunstmest van de juiste samenstelling was geroerd. Men stelde zich voor, dat door het beleggen van een veld met dergelijke banden van papier (ook op de juiste plaats voorzien van insnijdingen, ten einde de spruiten omhoog te doen komen) in de eerste plaats geen kostbaar zaad verlo ren zou gaan. Geen onkruid zou kunnen op groeien door gebrek aan licht en wegens de onmogelijkheid het papier te perforeeren, ter wijl ook allerlei plagen erdoor onderdrukt zou den worden en waterverlies uit den bodem voorkomen wordt. Of dit ooit is toegepast, weten we niet en vrijwel zeker is het, dat van algemeene toepassing geen sprake zou kunnen zijn. omdat er van de juiste kwaliteit papier op verre na niet voldoende hoeveelhe den te krijgen zouden zijn. CRISIS MAATREGELEN. Denaturatie fabrieksaardappelen: Van bevoegde zijde vernemer wij, dat in tegenstelling met het bericht van den 25en September 1936, besloten is, dat met ingang van 1 April 1937 ook voor de consumptie geschikte fabrieks aardappelen, voor zoover zij voldoen aan de door de Nederlandsche Akker- bouw-Centrale nader te stellen ei- schen, ter denaturatie kunnen wor den aangeboden met een vergoeding van f 1.- per 100 Kg. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON 44). Aldred zag als door een waas het donkere water onder zich en hij gleed langs de rots nu besefte hij het gevaarlijke van hun toe stand en riep als waarschuwing Pas op, als wij vallen beteekent dat de dood Hij had haar losgelaten, maar nu greep zij hem vast en hij zag, dat zij door moordlust bezield was. Zijn krachten begaven hem en hij riep luide om hulp. Help help riep hij. Wij komen riepen de kustwachters terug. Hun stem deed Aldred weer moed vatten. Hij rukte zijn armen los uit den verwoede greep van Dola, sloeg ze om haar heen, zette zijn hielen stevig in den grond en steunde zich tegen een rotsblok, terwijl hij haar bleef vasthouden. Een enkele seconde was zij stil. Bij het maanlicht zag hij haar gelaat, afschuwelijk verwrongen met een satanische uitdrukking in de oogen. Zij hield de tanden opeen ge klemd. Plotseling uitte zij een kreet en viel met haar volle gewicht tegen hem aan. Het rots blok bewoog zich achter hem, en vief met donderend geweld naar beneden. Daardoor verloren zij beiden hun evenwicht en vielen achter het blok aan in de diepte. De kust wachters keken ontsteld toe. Er steeg een akelige kreet op uit de diepte en toen was alles stil. Zij liepen samen, op zachten toon sprekend, naar beneden naar het pad. Thans 16.090 balen aardappelmeel naar België. Naar men meldt heeft de Ned. Aard appelmeel-centrale, die eenigen tijd ge leden 600.000 balen naar Engeland ver kocht, kort voor het gouduitvuerver- bod 16.000 balen atu'dappelmeel ver kocht naar België. Wederom vraagt men zich af, waar om aan zulke belangrijke transacties van een overheidsorgaan geen open baarheid wordt gegeven. Daarbij komt de vraag, of door zul ke groott verkoopen, ver beneden dei Nederlandschen marktprijs, aan het buitenland, geen schade wordt berok kend aan de Nederlandsche industriën welke aardappelmeel verwerken. De Engelsche fabrikanten van dex trine en glucose hebben bovendien vrij dom van invoerrecht op aardappel meel (10 pCt. ad valorem) maar de Ned. dextrine enz. worden bij import in En geland wél met 10 pCt. belast. Weliswaar heeft de regeering na de Engelsche transactie verklaard, dat het meel niet terecht zou komen bij de Engelsche derivaten-industrie, doch controle daarop is niet mogelijk, te minder omdat het Engelsche consor tium, dat de partij kocht, óók het mo nopolie bezit van Poolsch en Russisch aardappelmeel. Tenslotte is de Ned. de rivaten-industrie verplicht, om in- landsch meel te verwerken, met uit sluiting van buitenlandsche grond stoffen. De Belgische transactie zal de positie der derivaten-industrie in ons land er niet heter op maken. LAND- EN TUINBOUW. De Tarweprijs niet verhoogd. Beantwoording van vragen. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid Droesen Detrei- iende veriiooging van den tarvvericht- prijs, heelt de minister van Landbouw en visscherij geantwoord, dal deze via gen zijn ingezonden vóór de waai'de- verlaging van den gulden had plaats gehau. Deze verlaging en de daarop gevolgde regeerings^maatregelen heb- nen tengevolge gènad, dat iu de ouder Ilinge verhouumg der graanprijzen wij ziging is gekomen. Vóór het gouduit- voerverbou was ingesteld en bij de loen geldende prijsverhoudingen was er on getwijfeld reden om, zooais de heer Droesen stelde, te verwachten, dat de uitzaai van tarwe voor het oogst jaar 1937 aanzienlijk zou afnemen. Daar nij moge niet worden veigeten, dai de prijzen van rogge - en speciaal die van gerst toen vrij aanzienlijk waren op- geloopen boven die, welke de minister nad gegarandeerd. Door de op de de preciatie gevolgde maatregelen is aan deze bijzondere aantrekkelijkheid van den gerstprijs een einde gemaakt. De positie van. den haverbouw is thans wel iets gunstiger geworden. liet prijs verloop van dit gewas wordt zeer nauwlettend door den minister gevolgd. Ook in liet jaar 1937 dienen ue land bouwers rekening te houden met de prijzen, zooals de minister die voor den tijd van drie jaar heeft gegaran deerd, en dienen zij niet uit te gaan van de hoogere prijzen voor gerst er. rogge, die siechts korten tijd nebben gegolden. Dij de tegenwoordige prijsverhoudin gen op de wereldmarkt is het zonder eenigen twijfel in het belang van het land, dat de tarwebouw niet wordt in gekrompen. Men dient evenwel te be denken, dat deze prijsverhoudingen allerminst vastliggen, daar de moge lijkheden van verschuivingen verre van denkbeeldig zijn. Bij de vóór de depreciatie van den gulden geldende prijsverhoudingen stelde de vervanging van tarwe door andere granen inderdaad zwaardere eischen aan het landbouw-crisisfonds. Door de thans genomen maatregelen is dit sindsdien gewijzigd. Voor hei oogstjaar 1937 durft de minister gee- nerlei voospelling te doen. De minister vreest, zooals uit het bo venstaande volgt, 'n omzetting van den uitzaai niet. Hij vertrouwt, dat de land bouwers voldoende rekening zullen houden met het gegeven antwoord en niet tot een overgang, ais in de vra gen wordt verondersteld, zullen be sluiten. In verband hiermede heeft de minis ter niet het voornemen den tarwericht prijs te verhoogen. De onzekere toe stand voor het jaar 1937 maakt, dat hij tot zijn spijt nog geen toezeggingen voor het jaar 1937 kan doen. \Y el ligt het niet in zijn voornemen, belangrij ke wijzigingen aan te brengen en, zoo dra de toestand gestabiliseerd is, hoopt hij nader zijn standpunt bekend te maken. De prijs van druiven en tomaten. In het Westland zijn de prijzen voor de druiven en tomaten vrij plotseling gestegen als gevolg van het leit, ctat meer naar Duitschiand wordt gezonden Thans zijn de Genehmigungen voor het vierde kwartaal beschikbaar ge steld met het gevolg, dat zoowel de prijzen voor de druiven als die voor de tomaten stegen. Zoo liepen de tomaten vrij snel op tot f 1.50 per bak van 25 Kg. voor de goede druiven-soorten werd tot 34 ct. per Kg. betaald. GEMEENTE WIERINGEN. In lady Valga's kamer was het doodstil. De verpleegster, die zag dat het slaapmiddel werkte, had de lichten lager gedraaid en was op een divan gaan rusten. Na een paar uur werd de zieke wakker en zij zag dat de zuster sliep. Zij maakte haar niet wakker, want zij dacht dat zij wel vermoeid zou zijn en be hoefte aan slaap zou hebben. Valga bleef liggen en keek naar de maan die door het open venster naar binnen scheen. Zij was nog versuft door het slaapmiddel en zij bleef een poos in dien toestand liggen sluimeren Eindelijk sliep zij weer in en toen keerden de droomen terug en met een schreeuw sprong zij uit bed. De zuster was dadelijk op en Valga klemde zich aan haar vast en zei Ik droomde zoo akelig, mijnheer Baren- stowe, ik bedoel de hertog, maar waar is hij? Stil kind, zei de zuster, hij is natuurlijk in bed. Weet u dat zeker Ja. Waar zou hij anders zijn om één uur in den nacht Ik droomde dat hij op de klippen was en ik zag hem vallen, hij viel in de zee en verdronk, o, zuster die akelige vizioenen kwel len mij zoo. Het schijnt een phase van uw ziekte te zijn, zei de zuster, een natten doek op haar voorhoofd leggend. Tracht nu uzelf zooveel mogelijk te beheerschen. Al de dokters en verpleegsters ter wereld zouden u niet kun nen genezen, als uzelf niet uw best doet. Nu kind, wees stil en tracht te slapen. Dat durf ik niet, zei Valga rillend, ik ben bang voor slaap. Mijn gedachten zijn al erg genoeg, als ik wakker ben, maar als ik slaap, Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. i Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in 1 beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging chauffeurs. bij onze WIELERCLUB „WIERINGEN." Hegeman algemeen Kampioen 1936. Zondagmiddag werden de jaarlij ksche kam pioenschappen der Wielerclub „Wieringen" verreden. Begunstigd door prachtig herfstwe der, werd om ruim half drie aangevangen. Het spijt ons te moeten opmerken, dat de geest bij de renners totaal dood leek. Het pu bliek heeft dan ook een min of meer teleur gestelde middag gehad. Thans de wedstrijden. Sprintseries. Nadat de renners een 30-tal séries hebben verreden, waarbij vooral de slechte tijden opvielen, (kortste tijd over 200 M. 14 1/5 sec., hoogste tijd 20 sec.) ko men de sterksten in de eind-sprint In de fa- nale komen J. Kreijger, S. Lont, C. Hege man en Baardman. Hiervan J. Kreijger no. I in 13 2/5 sec. Verder staat een achtervolging van 15 ron den op het programma. Van de le serie werd Kreijger no. 1, (4 min. 12V* sec.) Kaptein no. 2 (verschil 20 M.) 2e serie 1 Baardman (4 min. 18 sec.) 2 Deijkers (verschil 10 M.) 3e serie 1 Hegeman (3 min. 55 sec.) Finale achtervolging 20 ronden. Deze finale leed aan onsportief rijden. Kreij- en Baardman begingen de zeer ontactische fout „en combine" te gaan, waardoor de Jury zich genoodzaakt zag beiden uit den baan te nemen Hegeman vergrootte op dit moment zijn kansen op het kampioenschap. Uitslag 1 Hegeman (5 min. 46 2/5 sec.) 2. Oostdijk (30 M. verschil). De 50-ronden-race werd gewonnen door Jan Kreijger, no. 2 Hegeman, 3 Deijkers, 4. S. Lont. In deze race werden tegelijkertijd 5 klasse menten gehouden. De winnaar van deze klas- sta ik nog veel meer uit. Als het die nachtmerries niet waren, dan zoudt u in een week hersteld zijn, zei de zuster, het is lastig, nu hebt u weer koorts. Gelooft u aan droomen, zuster Neen, tenminste niet in zulke droomen, als u hebt. Uw hoofd is niet in zijn normalen toestand op het oogenblik. U bent overspan nen. Toch geloof ik, dat een droom soms een openbaring is, zei Valga. Dat kan wel. Ik heb ook weieens vreem de droomen gehad en soms werden zij her haald, maar ik dacht dan dat dit toevallig was. Ik droom nu altijd hetzelfde. De man, dien ik liefheb, is steeds in gevaar en hij kan er niet aan ontkomen Dat is alleen, omdat u weet dat hij in gevaar is geweest. Wat u in uw hoofd hebt, betreft het verleden en niet het tegenwoordig oogenblik. Ik wou dat ik dit gelooven kon, maar ik kan niet. Ik ben koud van angst. Zuster hoe laat hebt u den hertog het laatst gezien Om negen uur, toen heb ik hem een kop bouillon gebracht en hem goeden nacht gewenscht. En was hij toen in bed Neen, hij zat voor het open raam, maar hij zei dat hij gauw naar bed ging. Ik moet er zekerheid van hebben, zei Valga, misschien zou ik wel rust kunnen vin den, als ik zeker wist dat hij in bed was en sliep. Dan zal ik even gaan kijken, zei de zus ter, ga maar stil liggen, ik ben gauw terug. Haastig liep zij naar Aldred's slaapkamer. De deur stond wijd open, zij ging de kamer in en keek rond bij het heldere maanlicht. Snel draaide zij het licht op en keek ontsteld naar het ledige bed. Neen maar mompelde zij, hij is heel niet in bed geweest, hij zal toch niet zoo dwaas zijn geweest om uit te gaan Zij liep haastig de trap af en zocht overal naar Aldred, zelfs in de kamers waar de li chamen van den vorigen hertog en Gerald Otterham nog lagen. In de groote stille hal hield zij een oogen blik stand en dacht er over of zij de bedien den ook wekken zou. Het was een moeilijke positie voor haar want Aldred was wel niet geheel hersteld, maar toch wilde hij niet al tijd nagegaan of als een zieke behandeld worden. Misschien was hij alleen uitgegaan om een luchtje te scheppen en dat kon toch geen kwaad. Het lastige van de zaak was, dat zij niet wist hoe zij lady Valga tevreden zou stellen. Zij durfde niet dadelijk teruggaan en zeggen dat de hertog er niet was. Zij zou maar moe ten zeggen dat hij lag te slapen anders zou de ontsteltenis van Valga al te groot zijn. Juist wilde zij de trap op gaan, toen hard gebeld werd. Zij was niet zenuwachtig van aard, maar die week was het zoo druk geweest, dat nu het geluid van die bel midden in den nacht haar schrik aanjoeg. Haar eerste gedachte was voor lady Valga, die zeker het bellen ook wel gehoord had en haastig liep zij naar boven. Valga zat in bed op en vroeg angstig Wat is er De wind, antwoordde de zuster. Neen, er wordt gebeld. Wat kan het zijn Ga gauw naar beneden. Zeg hun dat zij geen vreemden binnen laten. Het kan dat i mensch zijn, ik verlies mijn verstand nog van angst. U windt u op over niets, zei de zuster, u kunt niet beter worden als u zich zoo agi teert over elke kleinigheid. Op dat oogenblik kwam mevrouw Petersto- we binnen in een peignor en haar wit haar gevlochten. Ik hoorde je, zuster, zei zij, is het kind weer erger en kan ik ook iets doen De zuster fluisterde haar in de hertog is weg en er wordt buiten gebeld. Blijf u even hier, dan zal ik gaan zien wat het is. Er werd eindelijk open gedaan en op haar vragen kreeg de verpleegster ten antwoord Er is een gevecht geweest, wij weten niet precies wat, iemand moet naar Boscastle gaan. Goede hemel, dus de droomen van lady Valga zijn uitgekomen, zei de zuster ontsteld, hemel nog toe, er is anders in dit huis al ge noeg akeligs gebeurd. Ontdaan ging zij het nieuws aan mevrouw Peterstowe vertellen. De oude dame wierp een ongerusten blik op de gestalte in het bed en mompelde Zij moet er niets van weten, het zou haar dood zijn, houd haar zoo rustig moge lijk. Ik ga zelf naar Bostcastle en zal zien wat ik er doen kan. Geen drie kwartier later reed mevrouw Peterstowe in een automobiel langs de don kere, eenzame wegen, zichzelf afvragend, wat ter wereld er gebeurd kon zijn. Wat kon den jongen man bewogen heb ben om in zijn zwakken toestand midden in den nacht uit te gaan De hemel geve, dat hij niet dood is, dacht zij, wat een tragedies gebeuren er nu toch op Trebarwith Slot volgt.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1