27e JAARGANG ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 No. 86 Nieuws- EN ADVERTENTIES WIERINGEN EN OMSTREKEN LAD VOOR J 1 GRATIS CADEAU BERTELS' HET MYSTERIE. N.V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER W Hippolytusboef Wielingen ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden f 1.—. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 NIETIGHEID VAN SCHENKINGEN door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 22. Aan het doen van een schenking ligt vaak niet uitsluitend liberaliteit ten grondslag dikwerf beoogt men daarmede een fiscaal- of liever antifiscaal doel, namelijk het betalen van minder belasting en minder successie recht. Vooral dit laatste. Het is ook volkomen begrijpelijkwant deze rechten zijn te lande nog immer vrij hoog. en kinderen voelen het aan als een hard gelag wanneer van hetgeen zij van hun ouders erven, wat door dezen ge durende een leven lang moeizaam is bij een dus bij het huwelijk dier kinderen ieder f 10.000 meegeeft en voorts jaarlijks f 2000 per kind wegschenkt, dan is begrijpelijk dat zelfs een aanzienlijk vermogen vrij gauw slinkt. Wat de formaliteiten betreft, waaraan men bij schenkingen is gehouden, wete men aller eerst dat twee soorten schenkingen te onder scheiden zijn, die van hand tot hand, en andere welke niet van hand tot hand geschie den. De eerste soort is niet gebonden aan eenige formaliteitdeze schenkingen zijn echter beperkt tot lichamelijke roerende za ken (art. 1719 B.W.l Doorgaans zal er echter wel een of ander bescheid aanwezig zijn waar uit van de schenking blijkt b.v. een ont vangstbewijs van den begiftigde. Maar schen kingen van vermogensbestanddeelen welke gegaard, en waarvan door hen steeds het ntet van hand tot hand kunnen plaats vinden, volle belasting is betaald, nu na hun dood nog eens een flinke portie aan den schatkist moet geofferd worden. Hoewel het een specifiek Hollandsche ei genschap is zich „niet te uit te kleeden voor men naar bed gaat" komt het toch hoe langer zoo meer voor dat hiervan wordt afgeweken, en dat een vader tijdens zijn leven een aan zienlijk bedrag van zijn vermogen wegschenkt aan zijn kinderen, ten einde daarvoor tijdens b.v. van onroerend goed, voordracht van rechten, schenkingen van vorderingen, te goed schrijven in boeken, behooren om rechts geldig te zijn te geschieden bij notarieele acte. Het is speciaal met betrekking tot de laatstgenoemde schenking, die, bestaande uit te-goedschrijving, dat wij in dit artikel iets meer willen zeggen. Schenking door tegoedschrijving. Aanleiding is ons hiertoe een juist gepubli- zijn leven zijn belastingdruk te verminderen, ceerd arrest van den H.R. van 7 Mei 1934. Dit en de successierechten na zijn dood zooveelbetrof een beslissing omtrent een navorde- mogelijk te ontgaan. Verschillende malen heb ben onze lezers in de fiscale vraagrubriek vragen en antwoorden dit onderwerp betref fend aangetroffen wat begrijpelijk is, want den fiscus zijn dergelijke manipulaties niet bijster welkom, en hij zal dan ook niet nala ten, waar mogelijk, te trachten zijn vinger ertusschen te krijgen. Zijn schenkingen aan bepaalde vormen gebonden Dat den fiscus die kans gegeven wordt, ligt aan de belastingplichtigen zelve. Want wan- J neer men met fiscale boekje niet te buiten' gaat, en de vormen in acht neemt waar deze voorgeschreven zijn, staat de fiscus machte- loos en zal hij met leede oogen moeten aan zien dat een vermogen ieder jaar opnieuw meer versnipperd wordt. Welke soort schenkingen nu zijn er, en wat' heeft men daarbij in acht te nemen om tegen I een onverhoedschen fiscalen aanval gevrij-j waard te zijn Laten wij alvorens deze vraag te beantwoor-j den, echter even mogen opmerken dat men niet tot elk bedrag vrij van schenkingsrecht kan wegschenken. Artikel 80 der successie wet noemt alle vrijstellingen op; wij willen daar te dezer plaatse slechts uit vermelden 1 dat schenkingen tot f 2000.per persoon per jaar vrij zijn, behoudens zoodanige schen- kingen door denzelfden schenker aan den-1 zelfde begiftigde in twee achtereenvolgende jaren gedaan, (men zie art. 68 der succ.wet) j en iedere schenking van ouders aan kinde ren tot f 2000 per kind per jaar vrij is 1 waarbij de uitzondering van art. 68 niet geldt' terwijl in een jaar waarin een kind in het huwelijk treedt deze vrijstelling met het' viervoud verhoogd wordt en dus f 10.000 vrij van schenkingsrecht mag worden weggeschon- ken. Wanneer een vader met vijf kinderen ringsaanslag Inkomsten- en Vermogensbelas ting, opgelegd aan iemand die in zijn boeken ter een zeker kapitaal had geboekt, dat hij niet onder zijn vermogen had aangegeven, evenmin als hij voor de I.B. de rente van dat kapitaal had aangegeven. Dit kapitaal was ontstaan door jaarlijks een bedrag van f 2000 op rekening van die dochter te boeken, terwijl zij tevens voor de rente van dat kapitaal werd gecrediteerd. Zijn bedoeling was op deze wijze een spaarpot voor zijn dochter te vormen, en natuurlijk tegelijk om bij overlijden een be drag vanx maal f 2000 buien de successie te laten vallen. De inspecteur wierp hem tegen dat een zoo danige schenking nietig was, omdat appel lant ieder moment door terugboeking de schenking ongedaan kon maken, dus herroe pen, aangezien hij immers de boeken in zijn bezit hield. De Raad van Beroep deelde deze opvatting niet en stelden den vader in het gelijk, overwegende dat de overdracht van de bedragen die de vader aan de dochter van bedoelde bedragen, met den opzet dat deze onherroepelijk haar eigendom zouden wor den, een volkomen rechtsgeldige schenking vormt waar hij als vader de ouderlijke macht uitoefende, en die schenkingen van zijn doch ter had aangenomen hier had dus volgens den Raad schenking van hand tot hand van roerende lichamelijke zaken plaats gehad, welke vrij van eenigen vorm waren. Het feit dat de vader de boeken in zijn bezit hield, legden geen gewicht in den schaal, waar im mers bleek dat hij die gelden belegd had ten onder het hcofd van zijn minderjarige doch- behoeve van zijn dochter en die bedragen ORANJE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN 5 x SO K.G. BERTELS' KUNSTKORREL HET VOORDEELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE VOEDERBAK GRATIS BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIET VERKRIJGBAAR DIRECT AAN OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. nimmer had teruggeboekt en rechtens ook niet zou kunnen terugboeken tot herroeping van de schenking. De Minister vereenigde zich met deze uit spraak echter niet en stelde daartegen cassa tie in. En de Hooge Raad was met de minis ter van oordeel dat de uitspraak van den Raad van Beroep vernietigd diende te wor den zulks op de volgende gronden. Te-goed-schrijving isi geen schen king „van hand tot hand." Telkenmale als de vader de rekening zijner dochter voor een zeker bedrag crediteerde, kwam een overeenkomst tot stand, als be doeld in art. 1703 B.W. doch vond geen gift van hand tot hand plaats. Immers voor dit laatste is vereischt dat „overlevering" van het geschonkene plaats vindt, terwijl hier slechts een boeking plaats vond met het oogmerk vast te leggen dat de vader uit hoofde van bedoelde overeenkomst verplicht was tot be taling van een zeker bedrag aan zijn dochter. Waar echter, aldus de H.R. verder voor het tot stand komen van zoodanig verbin tenis vereischt is dat zij plaats vindt bij nota rieele acte, wat hier niet is geschied, is van een rechtsgeldige schenking geen sprake, en moeten de navorderingsaanslagen, zooals zij zijn opgelegd, gehandhaafd worden. De vader had het pleit niet behoeven te verliezen, als hij de zaak iets anders had in gekleed. Hij had jaarlijks zijn dochter een bedrag van f 2000 van hand tot hand kunnen overgeven, en daarna het bedrag voor haar kunnen beleggen, door haar in de boeken op voorzegde wijze te crediteeren. Dan had de feitelijke schenking terdege plaats gevonden, en was de boekingskwestie niet meer geweest dan een kwestie van belegging en admini stratie, evenzeer alsof hij het geld te haren name op een spaarbank had belegd. Waar navorderingsaanslagen over meerdere jaren steeds met het viervoud plegen te wor den opgelegd, zoowel voor de inkomsten- als voor de vermogensbelasting, is uit het boven staande de leering te trekken dat het wél zaak is, indien schenkingen plaats vinden 'anders dan van hand tot hand, een notaris te raadplegen, ten einde gevrijwaard te zijn jvoor onaangename verrassingen van fiscale zijde. De Wieringermeer krijgt zijn eigen marktcentrum. Woensdag werd te Middenmeer de eerste veemarkt in de Wieringer- meer gehouden, waarbij het vee werd aangevoerd uit de nieuwste landaanwinst, de Wieringermeerpolder FEUILLETON 45.) Steeds lager vielen de man en de vrouw en zij naderden meer en meer den diepen af grond, waar hun de dood wachtte. Onderweg grepen zij zich hier en daar vast en bezeer den zich aan de scherpe kanten der rotsen. Dola had haar prooi geen oogenblik los ge- laten.Nergens anders waren haar gedachten op gevestigd dan daarop dat zij hem vermoor den wou. Zij dacht er niet aan dat zij zelf ook den dood door verdrinking tegemoet ging. Een uitstekend gedeelte van een rots rukte de twee van elkander. Dola trachtte nog hem weer te grijpen, maar hals over kop stortte zij naar beneden in de diepte der zee. Het bruischende water sleepte haar mee tot on der de rotsen. Nog eenmaal kwam zij boven met uitge strekte armen, angstige kreten uitend, maar zij werd weer naar de diepte gesleept door een andere golf, waarop reeds een andere menschelijke gestalte dreef. Blindlings tastte zij naar die gestalte en greep er zich aar vast. Even had zij nog het hoofd boven wa ter en grijnsde Het is de dood voor jou, ik heb gewon nen, ontsnappen kun je niet Zij zocht naar zijn hoofd om dat onder water te duwen. Terwijl zij dat deed, zwiepte een hooge golf den arm van die gestalte om haar hals en wierp de beide personen neer onder aan de klip. Dola bleef een poos bewusteloos liggen en toen zij bijkwam, lag zij uitgestrekt op een rots. De maan scheen met helderen glans en bij dat licht zag zij het gelaat van de gestalte, die naast haar lag. Dit duurde maar een seconde, maar in dat oogenblik doorleefde Dola de Bernier een geheel leven van af schuw, dat niet met woorden te beschrijven was. Want de man, wiens arm om haar hals geslagen was, bleek niet Aldred, maar Fran- cois d'Orvée te zijn. Een vreeselijke schreeuw werd gehoord. Zij rukte zich los en een andere golf sleepte hen mee. De doode broeder en de levende zuster werden weer de zee ingesleurd en verdwenen in de zwarte diepte. Het laatste bedrijf van deze twee schandelijke levens was uitgespeeld en geen menschelijk oog was er getuige van geweest. De kustwachters hadden het lichaam van Aldred gekwetst en bloedend gevonden op een vlak stuk rots, dat hem gered had, en nu zij overtuigd waren, dat de vrouw omge komen was, wijdden zij al hun zorgen aan hem. Zij lichtten hem zachtjes op en droegen hem het pad op naar het hotel te Boscastle waar zij vertelden, wat zij van de zaak wis ten. Er werd een dokter gehaald en een bood schapper naar het kasteel afgezonden. Bin nen een kwartier was de nacht veranderd in dag en snelden de menschen overal heen. Toen mevrouw Peterstowe kwam, drukte de hotelhouder zijn blijdschap over haar komst uit. De hertog is er goed afgekomen, zei hij, hij schijnt op de klippen geweest te zijn en aangevallen te zijn door een vreemde vrouw. Hij riep om hulp, maar de kustwachters kon den zoo gauw niet bij hem komen, zij weten niet goed, wat er gebeurd is, maar zij bewe ren, dat zij den man en de vrouw samen za gen worstelen en toen naar beneden de klip af zagen vallen. Een vreemde vrouw, dacht mevrouw Peterstowe, zou dat die Dola de Bernier kun nen zijn, van wie zij zooveel gehoord had Zij vonden den hertog op een stuk rots liggen, ging de hotelhouder voort, als hij niet juist op die plek gevallen was, dan had hij stellig den dood gevonden, want bij vloed zou niemand zich daar in dat water durven wagen. Er zijn op die plek draaikolken. En wat is er van die vrouw geworden vroeg mevrouw Peterstowe. Die was nergens te zien. Zij is waarschijn lijk in de zee gevallen. Er wordt nog naar haar gezocht, maar zij zal niet gevonden worden, voor het daglicht komt. Mevrouw Peterstowe begaf zich koud en bevend met den hotelhouder naar Aldred's kamer, waar een dokter met zijn assistent bezig was om de wonden te verbinden, die hij bij dat vreeselijk gevecht opgeloopen had. Een paar uur na het aanbreken van den dag vonden de kustwachters de lijken van Dola de Bernier en Frangois d'Orvée. Zij la gen op het natte zand en de golven speelden nog om hen heen, alsof het hun speet, dat zij hun prooi moesten loslaten. Er verschenen een massa toeschouwers, maar niemand wilde later het akelige tooneel beschrijven, dat hij gezien had. Zelfs de kust wachters wendden zich rillend af, toen zij de uitdrukking zagen van het gelaat der vrouw, daaruit sprak zooveel angst en af schuw, dat die moeilijk te beschrijven waren. Na een langen verfrisschenden slaap ont waakte Aldred en vond mevrouw Peterstowe bij zijn bed. De middagzon scheen naar bin nen. Nu zijn uw moeilijkheden voorbij, zeide zij, dat kunnen wij nu wel zeggen, want uw vijanden zijn dood en de papieren zijn terug gevonden, dus nu blijft u niets over dan maar gauw geheel te (herstellen. God is genadig, zei Aldred met aandoe ning, toen ik viel, verloor ik alle hoop, want het scheen mij onmogelijk om te ontkomen. Het was wel een vreeselijk einde voor Dola de Bernier en het spijt mij toch, dat zij niet gespaard is om berouw te hebben en een beter leven te gaan leiden. Ik heb haar nooit ontmoet, zei mevrouw Peterstowe, maar volgens hetgeen ik van haar gehoord heb, geloof ik niet dat zij daar de persoon voor was. Dat kan men niet weten, zei Aldred, als iemand zooiets ergs doormaakt als Dola de Bernier, en ik deden op die klip, dan maakt dit een onuitwischbaren indruk. Maar wij waren beiden in Gods hand en nu ik gespaard ben, zal ik mijn best doen om mijn verder leven aan Hem te wijden en er steeds met dankbaarheid aan te denken, dat ik gespaard ben gebleven. En intusschen kun je Valga trouwen en haar gelukkig maken en je rechtmatige posi tie in de wereld innemen, zei de oude dame. Ja, dat kan ik nu doen, zei hij met tevre den gelaat, dank zij mijn lieveling hebben wij de bekentenis van madame en meer be wijzen, maar ik heb toch een hekel aan de publiciteit en als het niet was om mijn ouden naam Dan zou je zeker alles willen stilhouden. De heele wereld interesseert zich nu voor de lotgevallen van den hertog van Trebarwith en die persoon zelf wilt er niet van weten. Nu, een poos moet je maar op een stil plekje gaan om weer bij krachten te komen en dan trouwen en een lang, prettig huwelijksreisje doen. Dan komt het jonge paar terug en woont rustig in Engeland. De oude historie is geheel vergeten en een nieuwe begint. Hoe bevalt dat programma je Men kan zich het antwoord van Aldred wel voorstellen. En nu ga ik eens naar je aanstaande vrouw kijken. De dokters zeggen, dat die won den van u spoedig genoeg zullen heelen, maar uw gestel heeft "een schok gehad en u moet hier stil blijven liggen, tot u dat weer te bo ven bent. Tot nu toe bent u een lastige patiënt geweest. Maar nu zal ik heel gehoorzaam zijn, zei Aldred, het is waar, dat die taak mij opge legd is en daar moet ik niet vóór terugdein- VOOR DE VAKSCHOLEN PASSERDOOZEN BOSKER's BOEKHANDEL Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging chauffeurs. bij Goed. Morgen kom ik nieuws van Valga brengen. Wees maar niet ongerust over haar, zij zal nu gauw genoeg geheel hersteld zijn. Met een aanmoedigend lachje vertrok me vrouw Peterstowe en liet Aldred tevreden achter. Alles werd aan lady Valga verteld. Dat scheen de beste manier om een herhaling te beletten van de akelige droomen, die haar gekweld hadden. Zoodra zij wist, dat Aldred veilig was en hij niet langer in gevaar ver keerde kwam er een groote rust over haar en zij herstelde zoo spoedig als haar verzorgers maar hadden durven hopen. Het is moeilijk om de vreugde te beschrij ven van het paar, toen zij elkander voor het eerst terug zagen. Het was natuurlijk geen geheel onvermengd geluk, want er was een graf niet ver van hen, dat zij beweenden en zij misten den ouden hertog zeer. Maar na verloop van tijd werden de scha duwen weggevaagd en alleen de zonneschijn bleef. Dat was toen de hertog en zijn jonge vrouw na twee jaar van hun huwelijksreis te rugkwamen om zich op het kasteel te vesti gen en geheel Cornwall in feestdos was om hen welkom te heeten. Er zijn nu verscheide ne zomers voorbijgegaan sedert Aldred Ba- renstowe in het bezit is gekomen van zijn rechtmatige erfenis en nu zijn er kinderen op het kasteel met rozige wangen en heldere oogen, jongens en meisjes met heldere stem men en die vervroolijken het kasteel en drij ven de herinneringen aan de treurige kwade dingen weg. Het verleden was geheel dood en daarmede ook vergeten de tregedie, het leed dat er op het kasteel Trebarwith geleden was. Aldred en Valga waren overgelukkig in el kanders bezit. EINDE.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1