27e JAARGANG DINSDAG 20 OCTOBER 1936 No. 87 NIEUWS- EN ADVERTENTIES WIERINGEN EN OMSTREKEN LAD VOOR tv VERLANGEN. N V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: BOSBÜER BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. J ADVERTENTIëN Van 1 5 regels I 0.50 Iedere regel meer I 0.10 CRISIS - BUREAU. AANVRAGEN OF BEROEPSCHRIFTEN TUINBOUW. Daar meermalen gebleken is, dat degenen, die aanvragen of beroepschriften, den land bouw betreffende, hebben ingediend, hande len alsof hun aanvrage is toegestaan of hun beroep geldig verklaard, maakt de Nederland- sche Groenten- en Fruitcentrale bekend, dat het aanvragen van een nieuwe aanvullende teeltvergunning of van een erkenning, dan wel het in beroep komen tegen een beslissing van de Centrale, hetzij bij de Commissie van Beroep inzake tuinbouwaangelegenheden, het zij bij den Minister, geen recht geeft tot telen of handelen. De ambtenaren van den Centralen Crisis- Controledienst hebben de opdracht ontvan gen, indien zij een overtreding constateeren, een proces-verbaal of een tuchtrechtelijke verklaring op te maken ook in die gevallen, dat de betrokkene een aanvrage, beroepschrift of request terzake van het feit, waarvoor hij in overtreding is, heeft ingediend. TEELTPREMIE VLAS EN KOOLZAAD. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt het volgende bekend. Voor vlas van den oogst 1936, hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gege ven voorschriften, is verkocht in het tijdvak van 17 Augustus 1936 t.m. 26 September 1936 zal een teeltpremie worden uitgekeerd, over eenkomende met een bedrag van gemiddeld f 80.per ha. Voor koolzaad van den oogst 1936 hetwelk met inachtneming van de daartoe gegeven voorschriften is verkocht in het tijdvak van 23 Augustus 1936 tot en met 26 September 1936, zal een teeltpremie worden uitgekeerd, overeenkomende met een bedrag van gemid deld f 67.50 per ha. De steunvergoeding voor de laagste klasse groene erwten, alsmede voor andere erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 5 October t.m. 10 October 1936 zal f 1.10 per 100 kg. bedragen, terwijl voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde erwten van de kwaliteitsklasse C een vergoeding van f 1.60 per 100 kg zal worden betaald. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijdvak van 5 October 1036 tot en met 10 October 1936 zal f 2.20 per 100 kg. bedragen. BINNENLANDSCH NIEUWS. TURFMOLMOPSLAAGPLAATS TE ENKHUIZEN IN BRAND. Kinderen hadden een vuurtje gestookt. Zaterdagavond is brand uitgebroken in de turfmolmopslagplaats van de gemeentereini ging te Enkhuizen. Door den feilen wind liet de brand zich aanvankelijk ernstig aanzien. Toch was de brandweer het vuur vrij spoedig meester. De oorzaak was, dat kinderen na over de omheining te zijn geklommen een vuurtje hadden gestookt. Verzekering dekt de schade. Distributie van zeevisch voor werkloozen. De zee-provincies komen niet in aanmerking. In verband met daaromtrent gestel de vragen wordt vanwege het Depar tement van Sociale Zaken het volgen de medegedeeld De plannen betreffende de distri butie van verscbe zeevisch aan onder steunde en tewerkgestelde werkloo zen zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Onvoorziene om standigheden [voorbehouden, hoopt Minister Siingenberg binnen 2 a 3 we ken met de eerste verstrekking van zeevisch bij wijze van proef te kun nen aanvangn. Het ligt in de bedoeling de distribu tie in te stellen in die gemeenten, waarin zeevisch niet of slechts in ge ringe mate in den vrijen handel te ver krijgen is, dan wel de prijzen van dien aard zijn, dat de werkloozen geen visch kunnen koopen. Hierdoor wordt de mogelijkheid aan wezig geacht, dat een nieuw afzetge bied voor de zeevisch voor de toe komst. wordt verkregen, terwijl aan den middenstand geen schade wordt toegebracht. In de distributie zullen in verband daarmede ook voorshands alleen wor den betrokken gemeenten in Noord Brabant, Limburg, den Achterhoek, Twente en Drente. De opzet is voorts zoodanig geko zen, dat den vrijen handel door het opkoopen van de visch voor de distri butie geen enkele belemmering in den in den weg wordt gelegd. De vrije han dol zal op de veiling normaal kunnen functionneeren. EEN ZWARE MAALTIJD. Zekere S. uit Naaldwijk, die thans in het Huis van Bewaring in Den Haag vertoeft, blijkt een rare kostganger te zijn. De man is onlangs zijn zonderling menu begonnen met een aardappel mesje, dat hem maar matig bekwam. Het lag hem zelfs zoo zwaar op de maag, dat S. naar een ziekenhuis moest worden vervoerd, waar het mes je is verwijderd. Dit gebeuren deed zijn zonderlingen eetlust niet verminde ren en de jongeman werkte een lepel en een vork naar binnen. Hij moet zich wel een tijdje onbehaaglijk hebben gevoeld, doch ernstige gevolgen heeft dit klaarblijkelijk niet gehad. Op nor male wijze verliet het eetgerij zijn li chaam. Na dit menu goot S. den inhoud van een fleschje inkt in zijn keel en liet daarop volgen het inktfleschjs en de penhouder waarmede hij had ge schreven. Ook deze geschiedenis liep goed af en langs natuurlijken weg verlieten de voorwerpen weer het lichaam. BUITENLANDSCH NIEUWS. Pinkstermorgen in een van de vrouwenzalen van het groote ziekenhuis De electrische klok boven de deur wees pas tien uur, doch vaardige handen hadden hier reeds uren lang hun plicht gedaan en de lichte zaal was een toonbeeld van orde en netheid. De patiënten in haar heldere „jak ken" zaten of lagen in haar keurige bedden, de ruwe werkhanden, tijdelijk tot niets-doen gedoemd, rusten op het smetteloos witte laken. Er werd dezen morgen weinig gebabbeld. Door de wijd geopende ramen drong het ru moer tot haar door van den straatweg, die de stad uit leidt en die nu vol was met luid toeterende automobilisten en bellende fietsers. De vrouwen van zaal 14 luisterden naar de vroolijke stemmen, die boven alles uit klon ken en uit menigen blik sprak een groot ver langen. Vier van de zes zaalzusters waren een kop je koffie gaan drinken in de eetzaal beneden, de twee anderen waren druk bezig; de één bracht de bloemen binnen, de andere maakte den verbandwagen in orde. Toen snoot juffrouw Simonsen op bed 5 opeens hard haar neus en veegde tersluiks even over haar oogen. En dit scheen het aanvangssein, terstond kwam er meer bewe ging in de bedden van haar buren, juffrouw De Haan zocht opeens wanhopig naar haar zakdoek en juffrouw Theunis draaide zich op haar zij en trok het laken bijna tot over haar hoofd. Juffrouw Andewald in haar bed bij een van de open. ramen, bleef onbeweeglijk in de kus sens zitten, maar de handen op het witte la ken beefden even en er gleden twee trage tranen langs haar gerimpelde wangen. Pinksterenen zulk weer. Nu ging ie dereen er op uit, nu trok alles naar buiten, BOODSCHAP VAN STALIN AAN HET SPAANSCHE VOLK. Volgens de „News Chronicle" begint Rusland's houding in de kwestie der non-interventie in Spanje een meer positieven vorm aan te nemen. Stalin zou tot het Spaansche volk een bood schap hebben gericht, waarin hij zegt, dat het de plicht der Sowjet is het bij te staan in zijn strijd tegen hel fascisme. De correspondent te Moskou van ge noemd blad meldt, dat, gezien de pers campagne ten gunste van interventie, het niet waarschijnlijk is dat een ac tie nog lang zal worden uitgesteld. Moskou vreest dat een fascistische overwinning in Spanje het Fransch- Russische pact ernstig in gevaar zou brengen. Volgens een hoofdartikel in de „Prawda" zijn „de gevoelens en gcdacli ten, welke deze dagen de arbeiders van Sowjet-Rusland vervullen tot ui- drukking gekomen in het telegram, dat Stalin heeft gezonden aan het een trale comité der communistische par tij van Spanje." De muitende generaals, zouden reeds verpletterd zijn, indien zij niet den verregaanden steun zouden hebben ontvangen van buitenlandsche be schermers. Het fascisme, dat op koorts achtige wijze den wereldoorlog voorbe reidt, wil zich een nieuw opmarschge- bied verschaffen in Zuid-west Euio- pa. De Sowjet-Unie strijdt ais stoot troep der internat, solidariteisgroep. De arbeiders van ons land steunen met groote eensgezindheid het optr<* den van hun regeering tegen de pogin gen de Spaansche revolutie te verstik ken onder de vlag der „niet-inmen- ging." In tal van vergaderingen 011 betoogin gen verklaren de arbeiders, dat het tè- legram van den leider der vo'ken van de Sowjet-Unie Stalin, de gevoelens en gedachten van het geheeie volk lot uitdrukking heeft, gebracht. Door de hulp te vet'lecnen aan de revolution- naire massa van Spanje vervul en le arbeiders der Sowjet-Unie slechts hun plicht. BEWOONBAARHEID VAN DE POOLGEBIEDEN. In Alaska zouden 10 tot 20 millioen menschen kunnen wonen. „Millioenen menschen zullen eens gezond en comfortabel in het poolgebied leven," al dus de voorspelling van dr. Levine, een ont dekkingsreiziger en hoogleeraar aan de Creighton Universiteit te Omaha (Nebraska) in een rede voor het Amerikaansche congres van Physische Therapie. Met de gestadige toeneming der wereldbevolking van ongeveer 20 millioen menschen per jaar, voorzag hij, dat de komende generaties den blik zouden wenden naar de Noordelijke gebieden om dezen voor de menschelijke beschaving open te stellen. „Uitgestrekte gebieden in Groenland, Ame- rikaansch en Aziatisch poolgebied zijn zeer schaarsch bevolkt," verklaarde hij. „Alaska b.v. kan gemakkelijk een bevolking herbergen van 10 tot 20 millioen menschen." Dr. Levine, die teruggekeerd is van zijn derde bezoek aan het poolgebied, ziet in de uitbreiding van de vervoermiddelen door de lucht en over land de oplossing van de kwestie der voedselvoorziening voor degenen, die zich in de koude streken vestigen. Het eenige ern stige nadeel van het poolgebied acht hij van klimatologischen aard, wegens het gebrek aan ultra 1 violette stralen, als gevolg van de hooge breedten en de langdurige perioden van vol komen of bijna volkomen duisternis. Echter, zoo merkte hij op, komt de vitamine d. der zonnestralen ook overvloedig voor in de zeehonden- en walrussenolie. LIJST VAN VERKOOPINGEN EN BOELHUIZEN. Dinsdag 20 Oct. zal Notaris H. W. Smit een verkooping houden te Kalverdijk van twee perceelen bouw- en weiand. eigendom van den heer P. J. Tijm, des nam. 2 uur. Dinsdag 27 Oct., zal notaris van Veen te Zijpe des namiddags 1 uur een verkooping houden in het lokaal Buisman aan de Oude- sluis en in het openbaar verkoopen een dub bel Burgerwoonhuis met schuur, erf en tuin, eigendom van G. Geerligs, te Oudesluis. Woensdag 28 October voorm. half elf zal Notaris Obreen te Wieringen Boelhuis houden van 5 melkkoeien en boerengereedschappen, ten verzoeke van S. Lont Cz. te Den Oever-, op het terrein van Mej. Wed. Wit aan de Gester- weg. 28 October zal Notaris J. Koomen te Wie- ringerwaard Boelhuis houden des smorgens half elf ten verzoeke en ten huize van E. van der Horst te Barsingerhorn van 26 stuks Hoornvee, Werktuigen en Gereedschappen. Vrijdag 30 Oct. 1936 zal Deurw. van Huit Boelhuis houden aan de Boermansweg ten ver zoeke van KI. Stammis Heerhugowaard, van den geheelen Veestapel. Aanvang v.m. 9l/2 u. Notaris J. Koomen te Wieringerwaard zal op Zaterdag 31 October Boelhuis houden te Schagen van 24 stuks Hoornvee, werktuigen en gereedschappen. Aanvang boelhuis half elf ten verzoeke van de erven C. Schoorl. naar de bosschen of het stranden hier lagen zij, zieken, en niets van al dat heer lijks was voor haar weggelegd. De zusters, verkwikt door het kopje koffie, kwamen lachend en pratend de zaal binnen. En zuster Elbrink, de eerste verpleegster, stapte meteen op juffrouw Andwald toe. Kijkt u eens, een kaart voor u, die was per ongeluk tusschen de zusterpost terecht gekomenmaar juffrouw Andewald, wat is dat nu, tranen Zij had bij de laatste woorden haar stem laten dalen, maar haar rug naar de andere patiënten boog zij zich nu over de zieke heen. Juffrouw Andewald bekeek de prentbrief kaart in haar bevende hand. Van m'n kleindochtertje uit Nijmegen, zei ze dan en probeerde te glimlachen, het kind van m'n' oudsten zoon, zuster. Wat aardig, zei zuster Elbrink, maar nu moet u me eerst eens vertellen, waarom u verdriet heeft. Nu stroomden juffrouw Andewald's tranen opeens overvloedig. We hebben allemaal verdriet, allemaal, snikte ze, met haar zakdoek voor haar mond, kijk u maar naar juffrouw Simonsen en naar juffrouw Theunis en naar allemaal, omdat. omdat - Omdat het zulk mooi weer is en jullie hier moet liggen, maakte zuster Elbrink den zin af. Juffrouw Andewald knikte heftig. Zuster Elbrink's smalle, zachte hand rustte even op de groote, ruwe. Juffrouw Andewald, luistert u nu eens, bent u dan niet erg dankbaar, dat u weer aan het beter worden bent, dat u zeker binnen een paar maanden thuis zult zijn en dat u als het weer Pinksteren is, overal heen zult kunnen gaan, waar u maar wilt En kijkt u nu eens om u heen, u weet heel goed, dat er hier menschen liggen, die nooit meer naar huis zullen terugkeerenmag u dan wel GEMEENTE WIERINGEN. O.K.K. IN WOUDENBERG. Wat dit blad is voor deze plaats, is de „Holevoet" voor de Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijzlging bij onze chauffeurs. Woudenbergers, en in die Holevoet la zen we een recentie van bet optreden van O.K.K. voor de Oranje-vereeniging aldaar op de Herdenkings-avond op 1 Oct. j.1. Men schrijft daarin o.a. Prachtige, nummers werden ten ge- hoore gebracht. Waren de verwachtin gen hoog gespannen, zij werden niet teleurgesteld. Wat vertolkt werd gaf blijk van groote verzorgdheid, van era stige studie, van groote beschaving. Stemming, nuanceering, kortom al les getuigde van hooge kunstzin. Het publiek was onder den indruk. Dood stil, vol aandacht en spanning werd alles gevolgd, terwijl aan het einde van elk nummer 'n dankbaar applaus weerklonk. O.K.K. heeft blijk gegeven op hoog peil te staan waarvoor Direc teur en leden ongetwijfeld een woord van groote waardeering toekomt De muzieknummers werden afge wisseld door enkele alleraardigste voordrachten. Wij zullen ze niet. afzon derlijk bespreken. De spelers hebben uit het overweldigend applaus kun nen opmaken, dat zoowel zang als voor dracht in den smaak vielen. En het resultaat In het kort ge zegd, het was een mooie genotvolle avond, waarop de Oranje-vereeniging met groote voldoening kan terug zien." Tot zoover de Woudenbersche cor respondent. Het verslag getuigt wel van zeer groote waardeering voor het optreden van O.K.K. UITSLAG VERKOOPING. Zaterdag had in het café Wed. D. Heijblok, ten overstaan van notaris Obreen de openbare verkooping plaats van een woonhuis, met erf en boet, groot 10.07 A., 3.5245 sn., eigendom van Wed. J. Baijs Ezn., en kinderen. Koopster werd mej. Jannetje Kok te De Haukes voor de som van f 1485. WIELERCLUB „WIERINGEN." Zondag j.1. is de 2e rit van het weg- kampioenschap verreden, en wel een Handicaprace over 57 Km. Aan de start verschenen Jb. Visser P. Plooij Jb. Glim P. Kaptein J. Verbiest S. Lont en C. Hegeman, dit was niet te veel van de 16 ingeschrevenen. Jb. Visser de strijdlustige benjamin, die verleden jaar 2e werd in het kam pioenschap, wordt dit jaar wel door pech achtervolgd, hij moest in deze rit weder, zooals in de eerste rit opgeven door pech. P. Kaptein die de gevolgen van zijn val op Zondag; j.1. niet le bo ven is, 'moest opgeven. C. Hegeman, S. Lont Jb. Glim, P. Plooij en J. Verbiest hebben getoond uit 't goede hout gesneden te zijn, deze renners hebben ondanks de ongunsti ge weersomstandigheden getoond een goed gemiddelde te kunnen bereiken in een eigenkracht-race. Vooral Jb. Glim, P. Plooij en J. Verbiest verdie nen een woord van hulde voor bun kranig verweer tegen S. Lont en C. Hegeman die wederom hun superiori teit bewezen. Jammer was dat niet ontevreden zijn En heeft u al gezien, hoe gezellig de zaal er nu uit ziet met al die bloe men en vanmiddag is het bezoek, komt uw man dan niet bij u met een paar van uw kinderen Heusch, het wordt nog een gezel lige dag, dat zult u zien, wij werken vandaag zoo weinig mogelijk en gaan straks een beet' je voorlezen uit een aardig boek. En nu ga ik de radio aanzetten, vindt u dat prettig Juffrouw Andewald knikte. Ja, ze moest niet zoo verdrietig zijn, zuster had gelijk. Eén van de leerling-verpleegsters kwam haar een beker brengen en met een laatste knikje verliet zuster Elbrink haar. De melk was nog te warm om te drinken en stil lag juffrouw Andewald naar de blauwe lucht te kijken. Het was waar, ze mocht niet onte vreden zijn. Zij zou beter worden en weer thuis zijn bij haar man en kinderenen er waren menschen hier, die haar dat niet kon den nazeggen. En de zusters zouden vandaag voorlezen, ach, voor haar was het toch ook Pinksteren, zij zouden er ook wat graag op uit trekken en zij moesten immers ook hier blij ven, voor de patiëntenhet was hier niet kwaad, er werd goed voor je gezorgd, maar je wilde toch altijd weer heel graag naar huis toe, dat wilden ze toch allemaalhoewel, die juffrouw Smit van het bed 12 achter haar, die scheen er anders over te denken, stijf van de rheumatiek was die, tenminste dat zeien ze, maar juffrouw Theunis die al een uurtje in het „kamertje" had mogen zitten, had van de buurvrouw van juffrouw Smit gehoord, dat die zich veel ergér voordeed dan ze was, want wilde niet meer naar huis, ze had het hier veel beter, zei ze en zij had haar heele leven gezwoegd en geslaafd, nu moesten ze hier maar eens voor haar loopen Als de zusters haar hielpen, kreunde ze van de pijn en als de dokter wilde probeeren of ze nu niet eens kon opstaan, was er geen beweging in haar te krijgen. Maar die lange dokter met dien bril opdie scheen er erg in te krijgen, dat ze zich zat aan te stellen en dan zou je de pop pen aan het dansen hebben. Hoe was zooiets mogelijk, je zou toch Wat zegt u, juffrouw onderbrak ze haar gedachtengang en keerde zich om naar juf frouw Simonsen, die haar iets gevraagd had. Juffrouw Simonsen had een handwerkje te voorschijn gehaald en probeerde met haar bijziende oogen den draad in de naald te krij gen. Ja, meende juffrouw Andewald, zij kon ook wel eens een steekje haken aan de sprei voor Mien, die ging van 't najaar trouwen en het was nog een heel werkzoo, en nu maar niet meer treuren, volgend jaar Pinksteren zou alles beter zijn. Het werd heusch een prettige dag op de ziekenzaal, een van de zusters las voor uit een aardig boek en de radio gaf ook prettige af leiding. Op het bezoekuur kwam haar dochter van den-Overkant-van-'t-IJ met haar twee kin deren. U heb de complementen van Pa en de anderen, Moe, ze zijn met ze allen 't Gooi in. Nou en ik kon toch niet naar buiten, want Kobus moet vandaag werken, daarom kom ik nou maar bij u. Jammer, dat u niet met de anderen mee kon, hè Moe, maar wacht maar, volgend jaar, dan is alles anders Juffrouw Andewald knikte. Ja, volgend .arToen het bezoek de zaal af was en de zusters de thee rondbrachten, nam ze haar handwerk weer op en haakte ijverig verder aan de sprei voor Mien en Piet, die van 't na jaar gingen trouwen Pinkstermorgen een jaar later. Stralend voorjaarsweer, warm zelfs. Juf frouw Andewald vindt het benauwd in de kleine voorkamer van haar étagewoninkje. Lieve deugd, wat een rommel hebben die kinderen gemaakt, komt ze nu nooit klaar met opruimen 't Is ook wel behelpen in het kleine huisje, vooral nu Mien en Piet hier logeeren. Leni heeft op de canapé in de voor kamer geslapen en heeft alles maar laten slingeren. Enfin, ze is alleen en kan dus vlug ger opschieten, ze zal gauw voortmaken, al voelt ze nog altijd, dat ze niet meer zoo kan als vroeger, vóórdat ze naar het ziekenhuis ging. Het ziekenhuisEven gaat juffrouw An dewald zitten en kijkt peinzend in de smalle straat beneden haar, waar een paar kinderen spelen. Dat was nu een jaar geledeneen jaar geleden, toen ze zoo verlangde om naar buiten te gaan, maar niet kon. Nunu kon ze welmaar ze hadden haar thuis gelaten. Allemaal waren ze er met de fiets op uit. Pa kon best mee, die was nog zoo flink, trapte er op los als een jonge kerel, maar Moedat was lastigerin de bus was het zoo vol en waar moest je haar dan vinden, dan liep je elkaar natuurlijk toch mis. Zou Moe maar niet rustigvond ze het niet prettig zoo'n dagje heelemaal al leen voor d'r zelf, geen herrie aan d'r hpofd Juffrouw Andewald had stil geknikt, niet in staat iets anders te doen. Heerlijk zoo'n dagje alleen Er branden twee tranen achter haar geslo ten oogen. Kom, ze moet voort, ze hebben zoo veel rommel voor haar laten liggen, zal ze nog koffie zetten Ach waarom, voor haar alleen Langzaam glijden de tranen naar beneden op de gevouwen, rimpelige handen. Net als een jaar geleden En plotseling wéét juffrouw Andewald hetdat ze verlangt, hevig verlangt naai de witte ziekenhuiszaal, waar ze niét alleen was, waar de zusters haar verzorgden "en voorlazen en waar zij boven de sprei voor Mien en Piet plannen had gemaakt voor de zen dag

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1