1B 27e JAARGANG DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 No. ©3 NIBUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WI BR IN OEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. N.V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. CITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef W leringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BUITENLANDSCH OVERZICHT. Sombere wolken boven Europa. De toestand in Spanje. Het zware onweer, dat sinds me dio-Juli boven Spanje woedt en tenge volge waarvan groote gedeelten van het oude land in vlammen zijn opge gaan, houdt onverminderd aan. De he mel wordt hoe langer hoe zwarter. In heel Europa echoën de dreunende slagen en flakkert het weerlicht van den strijd, die Spanje tot een hel maakt. In plaats van te minderen, schijnt de krijg- heviger te worden, wan hopiger, beangstigend in hooge mate. Donkere wolken pakken zich samen boven heel het zuidelijk deel van Eu ropa. Zelfs buiten ons werelddeel gaat men zich bezorgd maken. Zeide niet Choughlin, de bekende Amerikaan sche radio-priester, dezer dagen „Het ziet er naar uit, dat het onvermij delijke conflict in Europa binnen niet al te langen tijd zal uitbreken En in het Verre Oosten hebben wijze Chi- neezen voorspeld, dat de „beschaafde wereld van „Oost en West" weldra op haar grondvesten zal schudden. Laat ons hopen, dat deze prognose onjuist zal blijken. De toestand, waarin Europa echter thans verkeert, is hoogst ernstig. Nog nooit is de tegenstelling tusschen uiterst-links en uiterst-rechts in ons werelddeel zóó scherp geweest als thans. Het heeft er soms allen schijn van, alsof er geen gulden middenweg meer bestaat. Maar laat ons niet vergeten, dat schijn bedriegt. CRISIS - MAATREGELEN. Monopolie-heffing op Granen. Van verschillende zijden is de ver wachting uitgesproken, dat binnen zeer korten tijd de monopolie-heffing op granen zal worden verlaagd. De monopolie-heffingen zijn, als on derdeel van de landbouw-crisiswetten, een tijdelijke maatregel en. er kunnen zich zonder eenigen twijfel omstandig heden voordoen, waardoor zij worden verminderd of afgeschaft. In de wijzigingen der graanprijzen, mede tengevolge van de monetaire veranderingen, heeft de Regeering geen aanleiding gevonden tot verla ging te besluiten. Naar wij van bevoegde zijde verne men, beslaat bij de Regeering niet. het voornemen vooralsnog tot verlaging van deze monopolie-rechten over te gaan. Steunvergoeding erwten en veldboonen De Nederlandsche Akkerbouw-Cen- trale maakt bekend, dat de steunver goeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 19 October 1936 tot en met 24 October 1936 f 1.60 per 100 Kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatu- FEUILLETON. f ROMAN VAN DE F; BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 4.) Fientje wist niet wat te zeggen, het korte uurtje was weer voorbij, waar zij dagenlang naar had uitgezien. Wan neer zou hij terugkomen Alleen als er vreemdelingen waren, die hij hier heen moest brengen. Juist wilde zij hem vragen nóg even bij, haar te blij ven, toen zij toevallig een blik in het dal wiei-p. „Ja, Xaver, ga maar vlug, dan kun je tenminste nog een paar uur sla pen", zei ze opeens. „Houd je van me „Meer dan van mijn leven. Zorg er voor, dat je ons geluk niet verstoort." „Vanzelf sprekend, lieveling Hij rukte zich los, sprong over de balustrade en ging met rustige schre den naar boven, alsof hij niet juist een klimpartij van den gletscher achter den rug had. Fientje volgde hem nog even met de oogen, wuifde hem na, hoorde hem nog eens jodelen, toen keerde zij zich niet een ruk om en begon de glazen op te ruimen, waar de toeristen uit gedron ken hadden. „Zoo, hoe gaat het, zwarte Fientje?" Een jonge man in de uniform van 'n douane kwam te voorschijn. „Goedenavond, Infanger." „Ben je nog zoo laat op „Er waren toeristen, die zoo juist naar Alm Glum vertrokken ziju. Hier reerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steun vergoeding f 1.10 per 100 Kg. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijd vak van 19 October 1936 tot en met 24 October 1936 zal f 2.20 per 100 Kg. be dragen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE VERKEERSREGELS HEDEN IN WERKING. Na tien uur des avonds geen getoeter meer. Verblindende verlichting Verboden. Wij brengen in herinnering, dat he den, 1 November, de voornaamste voor schriften van het Motor- en Rijwiel reglement en de Motor- en Rijwielbe schikking in werking zijn getreden. Van belang voor de rijdende wegge bruikers is voorloopig in de eerste plaats, dat het toeteren na tien uur des avonds nu verboden is en dat 3tren gere eischen betreffende niet-verblin- dende verlichting worden gesteld. De voornaamste der nieuwe bepalin gen, welke met ingang van lieden van kracht zijn geworden, zijn de volgende: Het is in het algemeen tenzij bij hoogste noodzaak, mits tegelijkertijd daarbij tevens behoorlijk snelheid ver minderd wordt aan bestuurders (of passagiers) van rijdende of stilstaande motorrijtuigen verboden, na 10 uur des avonds tot V2 uur voor zons-op- gang een geluids-signaal te geven. In de plaats hiervan komt het knipper signaal. Tusschen half uur na zons ondergang en 10 uur des avonds mag eveneens dit laatste signaal gebruikt worden. Versterkte en vacuumhoorns met groot geluid-volume mogen binnen de bebouwde kom niet meer gebruikt worden. Bestuurders van motorrijtuigen moe ten hunne lantaarns zóó kunnen dim men, dat de tegenliggers inderdaad door verblinding niet gehinderd kun nen worden, hetgeen beteekont, dat de gerichte stralenbundels bij dimmen, over een afstand van 10 Km. vóór het motorrijtuig, 10 cm. moeten neigen, Verblindende verlichting van rijwiel- lantaarns is voortaan, óók op den bui temveg, verboden. Verblinding is ge makkelijk te voorkomen, door den lantaarn zóó te monteeren, dat de lichbundel niet recht naar voren, doch schuins naar beneden is gericht. Ter vermijding van misverstand zij er hier aan herinnerd, dat de verplich ting, een rood achterlicht op fietsen te hebben, eerst op 1 Januari 1938 in gaat al is er natuurlijk alles vóór te zeggen, dat men zich reeds eerder zoo'n nuttig apparaat aanschaft. Wat het voorrangsrecht voor verkeer op hoofdwegen betreft men weet, dat de hoofdwegen waarop dit recht 2al gelden, door speciale oranje-bor- zijn hun glazen nog, als je het wilt weten." „Ben je boos „Weineen, maar ik houd er niet van uitgevraagd te worden." „Wie was de gids „Wat gaat mij dat aan Zoo, dus was het Xaver „Dat gaat jou weer niet aan." „Aha, clus hij was het. Ik begrijp niet, waarom je zoo nijdig bent." „Ik ben niet nijdig. Wat wil je heb ben, een glas wijn Koffie V „Niets Ik wil alleen maar wat met je praten." „Nu, praat maar, ik luister." Eerst was zij van plan geweest de hut binnen te gaan en de grendel voor de deur te schuiven, want zij had een hekel aan Infanger, die Xaver aange bracht had, doch ze besloot bij zich zelf, dat het beter was, als Xaver een goed stuk van den weg voor was, en beide mannen elkaar niet zagen. Daar om had zij Xaver ook weggestuurd. De beide jongelieden haatten elkaar en hadden elkaar nog niet teruggezien, sinds Xaver voor het gerecht had moe ten verschijnen wegens het schieten van den gems en vrijgesproken was door de verklaring van haar vader. „Geef me toch maar een glas wijn." „In orde." Drink een glas met me mee „Ik drink alleen maar als ik dorst heb, en dan drink ik water Ze stond voor hem met over elkan der geslagen armen, terwijl nu de wol ken werkelijk wegtrokken en de maan helder op den gletscherwand verscheen Infanger zweeg even, alsof hij met zich zelf overlegde, hoe hij het zou aanleg gen om te zeggen, wat hij op zijn hart) had. den en anderszins zullen worden aan geduid. Zoolang en waar dit niet het geval is, blijft dus de oude regel „rechts gaat vóór" in vollen omvang gelden. TRUCK DOOR TREIN VERNIELD. Twee inzittenden gedood. Trein verkeer gestoord in het Noorden Zaterdagnamiddag even hafdrie heeft de onbewaakte overweg bij Heiligerlee twee slachtoffers geëischt. De trein, die om 14.34 uit Winschoten naar Gro ningen vertrekt en daar te 15.26 moest arriveeren, heeft, toen hij te 14.41 Heili gerlee passeerde, op den overweg daar ter plaatse een truck met volgwa- gen gegrepen. De auto werd 250 M. mee gesleurd en geheel versplinterd. De locomotief ontspoorde en kwam met de voorste wielen naast de rails te staan. De gebroeders A. en J. Pinkster, bei den uit Groningen, werden Uit de truck geslingerd en moeten op slag zijn ge dood. Hun lichamen zijn voorloopig naar het Ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Daar een andere locomotief uit Win schoten moest worden gerequireerd, had de trein ruim een uur vertraging. De ontspoorde locomotief verspert, een der beide sporen, zoodat het verkeer Groningen—Winschoten vice versa over het eene vrije spoor moet worden geleid. Met het opruimingswerk is men terstond aangevangen. De burgemeester van Sclieemda was op de plaats des onheils ter onderzoek aanwezig. Spoedig 11a het gebeurde arriveerde ook het parket uit Gronin gen. LANDELIJKE RUITERSPORT. 10 Jaar landelijke ruitersport 1926—1936. De landelijke rijvereenigingen hebben naast hun economisch doel (liefde en kennis van het paard te bevorderen) ook nog als neven- opzet de lichamelijke en geestelijke ontwikke ling van de plattelanders. De lichamelijke ontwikkeling wordt door de beoefening derruitersport van zelf verkregen en heeft nut afgeworpen. Al heeft vrijwel elke plattelander voldoende lichaamsbeweging, zoo brengt toch het paardrijden heel andere spiergroepen weer in werking en het vroegtij dig krom loopen wordt b.v. tegengegaan. Het paardrijden is opvoedkundig, doordat de plattelander, die veelaal van nature een grooten vrijheidszin heeft (en die veelal mis bruikt) in de rijvereeniging aan discipline en orde moet gewennen en zich moet onderwer pen aan het commando van den instructeur. Ook moet hij leeren gevoel voor samenwer king te krijgen, hetgeen eveneens ten platte- lande nog wel eens te wenschen laat. Bij de landelijke rijvereenigingen heerscht n.1. een goede kameraadschappelijke geest, waardoor de organisatie juist zoo sterk is geworden. Ten slotte werkt de landelijke ruitersport mede aan de geestelijke ontwikkeling harer leden, doordat cursussen worden gegeven, le zingen worden gehouden, examens worden afgenomen en excursies worden georganiseerd. De waarde eener goedgeleide rijvereeniging die zonder veel kosten kan worden opgericht in elke plaats, is dan ook zeer groot. LIJST VAN VERKOOPINGEN EN BOELHUIZEN. Notaris J. Koomen zal op Maandag 9 Nov. des nam. 2 uur ten verzoeke en ten huize van Mevr. Wed. H. van der Woude te Wierin- gerwaard verkoopen Huisraad en inboedel. Notaris H. W. Smit zal op Vrijdag 13 Nov. verkoopen een perceel bouwland, nam. 6 uur in Hotel „Het huis van Brederode," te Oud karspel. Eigendom v. Mevr. Willemsen- v. Dijk. Notaris H. J. van Veen zal op Dinsdag 17 Nov, bij inzet en Dinsdag 24 Nov. bij afslag des. nam. 1 uur in café S. Kuiper verkoopen, 2 perceelen land. Eigenaar A. Schrieken te Schagerbrug. Notaris H. J. van Veen te Zijpe zal op Woensdag 18 Nov. des voorm. om 11 uur in café de Zwaan te Heerhugowaard verkoopen een woonhuis met erf en timmerwerkplaats ten verzoeke van Mej. de Wed. A. Kalf. GEMEENTE WIERINGEN. Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder - -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. ,Daar moet een eind aan komen begon hij. „Waaraan „Aan a.1 die bezoeken van Xaver Kernbacker „Wat gaat jou dat aan, wien ik zien wil ,Dat gaat me heel veel aan. Ik ben speciaal hierheen gekomen om met je te praten en heb er een grooten omweg voor gemaakt.", „Jammer van den omweg." „Kort en goed, ik was in Ponlresina en heb met je vader gesproken. Praat met mijn dochter, heeft hij gezegd." Ik heb niets tegen jullie verloving en ze zal daardoor die domme neiging wel te boven komen.' „Welke domme neiging bedoel je „Wel, je zwak voor Xaver Kernbacker natuurlijk. Je weet heel goed, dat jouw vader nooit een strooper als schoon zoon wil hebben." Bewijs me, dat hij een strooper is. Je heht je alle mogelijke moeite gege ven en toch is het je niet gelukt." ,Ik weet, wat ik weet. Je vader vindt het goed, dus aanstaande Zondag- zal de pastoor in Ponlresina onze on dertrouw afkondig ni. Luister eens, als je denkt, dat men zoo tegen Fientje praat, dan vergis je je leelijk. Als het Xaver niet kan we zen, jij hebt heelemaal geen kans. Nu weet je het. Vandaag niet en nooit niet, en betaal nu je wijn en laat me met rust." „Je weet toch, dat ik zooveel om je geef „Je kan zooveel om me geven als je wilt, maar trouwen doe ik je nooit, schiet nu maar op, want ik ben niet van plan ter wille van jou mijn goede naam te verliezen." (PERSIL -- SCHOOL.) Vrijdag j.1. bezochten 78 (Wieringer) dames de Persil-Sehool van de fa. Os- sterman en Co., Handel Mij. N.V. te Amsterdam. Tc ruim 7 uur, moest worden ver trokken, maar een hall uur vertra ging ontstond door te laat komen (een slechte eigenschap der dames.) Toen de tochtgenooten plaats hadden geno men, ging de rit met vier bussen van de firma's de Haan en Boersen, bij slager Rotgans de Wieringermeer door, maar helaas, bij 'aankomst te Slootdorp, was inmiddels Hotel Smit opgebeld, dat er nog 7 dames aan De Haukes waren blijven staan dus moest een Bus terug" om deze ver- latenen op te halen. Nu ging de tocht zonder stoornis verder lot Amsterdam met de vroolijke stemming „vol ver wachting klopt ons hart Nadat alle dames zich in het gebouw van Persil ontdaan hadden, van hoe den en mantels, was het woord aan den Bedrijfsleider den hr. J. J. Stomphorst, welke de goede hoedanigheden uitlag van liet waschmiddel, 't welk door de bezoeksters _met veel aandacht werd gevolgd. Na een heerlijke kop koffie, werden de bezoeksters naar de zaal geleid, waarin een normale cabine met twee toestellen 'was geplaatst. Wat wc kregen te zien Eerst eenige mooie kleine voorfilmen en dan de groote film „Wasch gemakkelijk Wascht voordeelig". Deze groote film werd 011 derbroken door een pauze om den in- „Je bent zeker bang voor Kern- bac „lq niet, maar jij mag wel op je hoe de voor hem zijn. Hij schiet niet op gemzen, maar enfin ik heb je gewaarschuwd." Terwijl zij dit zeide, kwam uit het duister een tweede douane-beambte naar voren. „Goedenavond, samen." ,Kijk daar is Thomasio Gicri Heb je gehoord wat 'I meisje zoo juist zei?" „Wat zou ik gehoord moeten heb ben, dat ze zei, bedoel je, dat ze je waarschuwde om op je hoede te we zen „Die Xaver Kernbacker loert op me. De gids. Zoo zie je, dat het soms wel eens goed is, iemand voor het schieten van een gems voor het gerecht te dagen „Pas op je woorden, Infanger „Goed, Fientje, goed, je bent nog mooier als je me zoo boos aankijkt. Dus aanstaande Zondag De twee mannen lachten hardop, groetten en gingen heen, den gletsclier op bijna denzelfden weg, dien Xaver, ongeveer een uur vroeger, gegaan was. Met de langzame geoefende pas van de bergbewoners was Xaver naar bo ven gegaan. De weg was steil en het ijs knarste onder zijn voeten. Overal om hem heen waren scheuren en sple ten, terwijl boven van de steile wan den groote sneeuwhoopen naar voren werden geschoven. Hier en daar hoor de men een geluid als het gerommel van den donder, wanneer zoo'n sneeuw lawine naar beneden stortte, en tot ver in den omtrek het lichte sneeuw- stof in het rond vloog. Geweldiger nog dan overdag was het doodsche zwijgen in dezen maannacht. wendige mensch te versterken met een warme lunch. Daarna werd de film afgewerkt, wel ke geweldig in de smaak viel. De bekende Nederlandsche artisten o.a. Mien van Kerkhoven-Klink, Paul Huf en Clinge Doornbos werkten er in mede en dat zegt genoeg. De buitengewone kwaliteiten van de Persil -Waschmiddelen kwamen er wel duidelijk in naar voren. Na afloop sprak Mevr. Thies, welke het gezelschap begeleidde, hartelijke woorden namens de bezoeksters tot den vertegenwoordiger der fabriek, welke op zulk een prachtige wijze de zen leerrijke dag aan de dames had bezorgd en overhandigde namens de be zoeksters een mooie bloemenmand. De bedrijfsleider de heer Stomphorst, kon niet nalaten nog een klein woord van dankbaarheid te uiten tegen Mw. Thies en haar gezelschap 0111 tenslotte met verheven stem te besluiten „Per sil blijft Persil." Na nog een paar uur winkelen, werd de tocht terug- naar Wieringen aan vaard, en tegen tien uur kwamen allen zeer voldaan, weer op de plaats van be stemming. JAC. VISSER. ZAKEN EN BEDRIJVEN WELKE MEEDOEN AAN DE BALLEROWEEK TE WIERINGEN. TE HIPPOLYTUSHOEF H. G. Rump, meubelen, goud en zilver. Joh. Klare, modeartikelen. De Koornschoof, Bakkerij. E. Sloothaak, Melkproducten. J. Timmerman, Drogisterij, tabak en sigaren. T. Takes, kleedingmagazijn. N. Wagemaker, Bakkerij, Elft. R. van Duren, Galanteriën. Jac. Oden, Bakkerij, Bitstraat. J. Bruinsma, Kruidenierswaren, Elft. J. B. Rijkers - Brinkman, wolhandel Elft. D. Minnes, meubelen, kruidenierswaren. Alb. Lont, groenten en fruit. J. C. de Haan, Kruidenierswaren, Tabak en sigaren. C. J. Bosker, Boekhandel. J. J. Bosker, Radio - artikelen. KI. Wit, Kruidenierswaren, Westerklief. C. Duijnker, Drogisterij. WESTERLAND N. Scheltus, Manufacturen. DEN OEVER EN OOSTERLAND Th. Deijs, Slagerij. W. D. van Treuren, Electr. Artikelen. S. Koorn, Bakkrij. Jb. de Ridder, Manufacturen. Fa. van Kalsbeek, Scheepsartikelen. P. D. Spaander, Electr. Artikelen. C. de Haan, Parfumeriën, coiffeur. Jb. Lont Jz. Modeartikelen. Jn. Kaleveld, Kruidenierswaren. J. Kat, Kruidenierswaren. S. Zomerdijk, Café. S. Lont, Manufacturen. Alb. Klein, caféhouder, Oosterland. T. Terpstra, Bakkerij. N. Metselaar, Manufacturen, rijwielen, enz. C. Cornelissen, Bakkerij. W. Kaan, Slagerij. H. Houwing, Bloemenmagazijn. J. Gielis, Coiffeur, parfumariën. Eenzaam vloog een adelaar door de lucht, zocht geluidloos zijn prooi, schoot dan ergens de diepte in, om met een jong dier weer op te stijgen en naar zijn nest te vliegen. Xaver ging rustig op een rotsblok zitten. Nu voel de hij het toch wel, dat hij reeds een dag klimmen achter zich had, maar zijn oogen waren open. Deze heerlijke, geweldige schoonheid, die met de maagdelijke sneeuw bedekte bergen, kwam hem als een machtige, indruk wekkende cathedraal voor. Toen dwaalden zijn oogen over een zwarte rots, vlak bij hem. Daar stond een gemsbok. Scherp teekende het sierlijke lichaam zich tegen het wit der omgeving af. Bewegenloos stond het dier daar, als hield de schoonheid der omgeving ook hem gevangen. Xaver was opgestaan, heel voorzich tig en langzaam sloop hij er heen. Hij had nog nooit een bok van zoo dicht bij gezien. Op de rots was één plek zon der sneeuw, zeker een kleine berg weide, zooals men deze zoo vaak in de bergen aantreft, waar nooit een mensch komt, en waar de bonte alpen- bloemen ongestoord hun pracht ten toon spreiden. En op deze weide graas de de kudde, die door zulk een bok werd bewaakt. Niet voor de mènschen, want hoe zou in zulk een nacht hier een mensch verdwalen, neen, voor de adelaars, die naar beneden vallen en een jong! hertje rooven. Op dat oogenblik had Xaver alles om zich heen vergeten, alle beloften, die hij nog slechts een uur geleden aan Fitntje had gedaan. De jachtkoorts gloeide in zijn aderen. Onwillekeurig gespte hij zijn geweer van zijn rug- tasch los en hield het, in zijn hand. Wordt vervolgd;

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1