Vlak SPAANDER niet uil VOOR GOEDE HEERENKLEEDING. ALKMAAR LANGESTRAAT. ZITTING FLINKE KNECHT BOERENLEENBANK WIERINGERMEER. WIJZIGING VAN ZITTINGSUREN. PRACHTIG GESLAAGDE FEESTAVOND VAN „SUCCES". Zaterdagavond drommen men- schen begeven zich naar Concordia romantisch verlicht en versierd is de zaal een feestelijke sfeer „Succes" viert haar koperen jubileum. De populaire vereeniging mocht zich wel verheugen in groote belangstel ling, want de zaal was eivol en toen te 8 uur het scherm opging zat daar het bestuur temidden van een heuvel van bloemen en klonk een hartelijk applaus van hulde. De voorzitter, de hr, D. Oden, sprak een hartelijk woord van welkom en uitte zijn blijdschap dat dit jubileum mocht worden gevierd met de gedach te, dat er door Succes hard in die jaren is gewerkt en zij haar naam eer heeft aangedaan. Dank bracht hij aan den secretaris, den hr. Daan Nieuwbuurt, die ook zijn jubileum als zoodanig viert en de ziel is van de vereeniging. (applaus.) De huldiging. Talrijke vereenigingen betuigden thans hun gelukwenschen. Allereerst de voorz. van H. 11. O. uit Den Helder, de hr. Vlam dan de voorzitters van „Harmonie" en „Zang en Vriendschap" de heeren <T J. Bosker en J. C. de Haan. Namens deze vereenigingen werd te vens een voetbal aangeboden. Ook sprak de hr. Bosker namens de Mid- denstands-vereeniging, waarvan te- eveneens '11 prachtige bloemenhulde op het tooneel prijkte. Verder de directeur der Gym.-vereeniging de hr. Penne- kamp, de voorz. van de Mandoline ver eeniging O. K. K., de hr. Klomp en de secr. der Wielerclub de hr. A. Duijn- ker. Cz. Al deze vereenigingen hadden het bestuur van „Succes" in de bloe men gezet en gaf getuigenis van de vriendschappelijke medeleving die hier onderling heerscht. De hr. Oden bedankte dan ook allen recht hartelijk voor zooveel hulde, die „Succes" op dit oogenblik onder vindt. Schriftelijke Gelukwenschen en Telegrammen waren binnen gekomen. De voorz. somde een reeks van geluk wenschen op van de K. N. Voetbal bond, van de N. H. Voetbalbond van de vereen, Alkmaar Assendelft, Vo- lewijckers, Wieringerwaard, B. K. C., Schagen, Purmersteijn, Watervogels, Hollandia, Verkade, Beverwijk, Sche- veningen en van Zeemacht. Dan van Mandoline-vereen. Oost- Wieringen en muziekvereen. „Apollo." Ook burgemeester Kolf! had bloemen gezonden, waarvoor voorz. zijn erken telijkheid uitsprak. Het feestlied. De hr. M. Kooij zong daarop een spe ciaal voor dezen avond door den hr. Klomp vervaardigd feestlied, en gc- componë'erd door den heer Toon de Hoogh, die zelf de zang op de piano begeleidde. Al spoedig had het publiek de melo die van het refrein te pakken en werd uit volle borst meegezongen. De feest stemming zat er in. Er was contact Toen kwam Willy Derby. Wij hebben dezen uitmuntende zan ger en voordrager meermalen gehoord, maar dezen avond gaf de kunstenaar zeker wel een top-prestatie van zijn kunst. Fijn, beschaafd, vol humor gaf hij 'n programma, waarvan de nummers zonder uitzondering insloegen en het contact met de zaal wist hiji zóó te on derhouden, dat wij de indruk kregen, dat hij er zelf verbaasd door was. Het publiek genoot en toen het reeds over het midder nachtelijk uur was eindig- digde hij echter hadden we nog gaar ne eenigen tijd naar hem willen luiste ren. Het was een avond vol kunstgenot en we hopen van harte, dat wij meer malen in de gelegenheid worden ge steld Willy Derby te kunnen bewon deren. De verloting en bal. Toen kwam de verloting, die velen met taart, tulband en wijn gelukkig maakte en daarna een geanimeerd bal onder leiding van den heer J. Bos ker Oz., die met mutsen en fluiten, werd gevarieerd en tot den dageraad duurde. Het was een pracht Succes-avond. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Ds. P. J. Smidts, consulent voor de Doops gezinde Gemeente zal catechisanten vooi deze winter gaarne verwachten Dinsdag te 7 uur in de consistoriekamer te H.-hoef. AFSCHEID Ds. MEIHUIZEN. Zondagmiddag j.1. preekte Ds. Meihuizen zijn afscheid in de Vermaning te Hippolytus- hoef. De belangstelling was zoo groot, dat het bedehuis de kerkgangers nauwelijks kon be vatten. Na het uitspreken van het veto en het zin gen van ps. 73 vers 12 en 13 en het lezen van 1 Cor. v».3 9 sprak de leeraar zijn af scheids-; rede uit, waarbij spr. als uitgangspunt had gekozen Judas 20 Maar Geliefden bouwt gij u zeiven op uw allerheiligst geloof, biddende in den Heiligen Geest. In zijn prachtige rede laat de voorganger uitkomen, hoe hij hier drie jaar heeft gear beid en hoe hij hoopt, dat door het gesproken woord fundamenten zijn gelegd, waarop ieder voor zich het geloof verder op moet bouwen. Spr. heeft bij Zijn intrede aan de Gemeente gepredikt, hoe het leeren bidden noodig is, om zich in het geloof te sterken, telkens heeft hij later in zijn prediking herhaald, dat ieder voor zich biddend aan de opbouw van dat geloof moet werken, omdat God rechtvaardig maar in zijn oordeel vreeselijk is. Door enkelen is die prediking van een „vreeselijk God" wel eens misverstaan, maar een vaste kern, van kerkgangers heeft hem begrepen en spr. is daar dankbaar voorhet is het mooiste geschenk dat men hem heeft kunnen geven. Dankbaar is de leeraar ook voor de buiten gewone hartelijkheid, die hij en zijn vrouw hier' hebben ondervonden. Na de tusschenzang, gez. 194 vs. 1, 3 en 5, richt de leeraar woorden van dank tot de Gemeente, de kerkeraad, aan de jongeren en zusterkring, van wien zijn vrouw zoo moei lijk afscheid heeft kunnen nemen. Verder dankte hij de kerkgangers uit dè Wieringermeer, Anna Paulowna, Westerland, en Oosterland, die zoovele malen spr.'s dien sten hebben willen bijwonen ook Ds. van Beek en Ds. Nijholt, de Ned. Herv. Predikan ten te Wieringen en Wieringermeer voor het beschikbaar stellen van de kansel in de ver schillende kerken voor Godsdienstoefeningen van spr.steeds aangenaam was de samen werking. Ten slotte dankte de leeraar koste res, organist en voorzanger voor de uitnemen de wijze waarop zij hun taak hebben opgevat. Nadat de gemeente gezongen had gezang 274 vers 5 nam de heer C. J. Bosker het woord, om namens kerkeraad en gemeente den scheidende leeraar hartelijk dank te zeg gen voor alles wat hij voor de gemeente en gemeenteleden had gedaan. Als jong predikant en uw eerste gemeente hebt ge U met al uw eenergie aan uw zware taak gewijd, en ge wèrktet zoolang het dag was. Vele talenten werden U gegeven, en nu eens als een zachte verfrisschende koelte, dan weer als een stormwind klonken uw woorden van den kansel, maar altijd weer om het evangelie ingang tot de harten uwer toe hoorders te doen vinden. U waart een bouwer, moge ook na uw vertrek een iegelijk verder bouwen. Dank voor alles wat U voor uw Ge meente gedaan hebt en ook mevrouw harte lijk dank. Eenvoudig en hartelijk heeft U zich in het vereenigingsleven ingewerkt en voor ieder stond de deur der pastorie open en waar uw eersteling hier werd geboren en Wieringen uw eerste gemeente was zijn dat heilige ban den, die wel nimmer zullen worden verbroken. Spr. verzocht thans de Gemeente den schei denden leeraar staande toe te zingen psalm 134 vrs 3. „Dat 's Heeren zegen op U daal." Daarna sprak Ds. van Beek dank aan Ds. Meihuizen voor de vriendschap en samen werking steeds ondervonden. Afstanden be staan er niet meer en al lijkt Veendam ver weg, toch is het met de moderne vervoer middelen betrekkelijk dicht bij. Het ga U wel in uw nieuwe Gemeente, zoo besluit Ds. van Beek. Dan bad Ds. Meihuizen het „Onze Vader" en daarna kwamen velen naar voren om Ds. Meihuizen en Mevrouw voor een vaarwel de hand te drukken. Hiermede was deze plechtige en ontroeren de middag ten einde. BUITENLANDSCH NIEUWS. Wat niet van rubber mag worden gemaakt. Het tekort aan rubber in Duitsch- land wordt weerspiegeld in een gepu bliceerde verordening, welke verbiedt rubber of asbest te gebruiken bij de vervaardiging van meer dan honderd soorten artikelen, als badschoenen, krui ken, doozen, ballonnetjes, pedalen, or namenten en carnaval-artikelen, gum mi-voorwerpen om op het strand mee tie: spelen, tabakszakken, geluiddem pers voor deuren, etc. de order geldt niet voor artikelen die voor uitvoer zijn bestemd. Communistische politiek. Overeenstemming zelfs met Duitschland. In een vergadering van de Parijsche afdeeling van de Communistische par tij heeft de secretaris-generaal van de partij, Thoresz, het woord gevoerd. TI ij zeide o.m. dat de moeilijkheden van de regeering het gevolg zijn van het wijken van deze voor het binnen- en buitenlandsche fascisme. Spr. verzet zich tegen de anti-comministische ac tie, welke door sommige radicalen en socialisten wordt gevoerd. Volgens hem draagt de regeering Blum de verantwoordelijkheid voor de capitulatie yoor Hitier en de niet-in- nienging in Spanje. De communisten willen overeenstemming met alle vol ken, ook met Hiüev-Duitschland, doch in het kader van den Volkenbond. De communisten wenschen geen onmiddeh lijke interventie, doch wel verlangen zij opheffing van het uitvoerverbod van wapenen naar Spanje. Tenslotte verklaarde Thorez dat de communisten alles zullen doen om het Volksfront te steunen tot eenheid van het Fransche volk. EEN HALF MILLIOEN ALS ERFENIS VOOR. DUIVEN. En een kwade neef. In dé Hongaarsche stad Györ, ook wel Raab geheeten, waar men door komt, wanneer men per auto van Weenên naar Boedapest rijdt, is dezer dagen een rijk grondbezitter gestor ven, Alekander Limbok, dl$ den bijnaam van „duivenvader" had, omdat hij jaar in jaar uit drie maal per dag op een groot plein ver scheen, waar hij de duiven met mais voeder de. De duiven kenden hem goed en kwamen van olie kanten aangevlogen of zaten al op hem te wachten. Voor zijn dood heeft Lombok in zijn testa ment vastgesteld, dat het gemeentebestuur in den vervolge voor „voeder en onderdak" van de duiven zorg moest dragen. Tot dit doel liet hij een bedrag van een half millioen pengo na. Het andere gedeelte van zijn ver mogen bestemde hij voor verschillende liefda dige instellingen en voor het crematorium. Een neef van Limbok, die in Duitschland woont, protesteerde tegen dit eigenaardige testament. Hij maakte aanspraak op het ge deelte van het veringen, dat de duiven van Györ geërfd hebbèT Afaar de rechtbank ver klaarde, dat de cQ^n de rechtmatige erfge namen zijn en bepaalde, dat de neef niets krijgt, maar wel de kosten van het proces zal moeten betalen. Ook gaf de rechtbank aan het gemeentebestuur opdracht, zoo spoe dig mogelijk voor een behoorlijk kwartier voor de duiven te zorgen. Drie keer per dag wor den de duiven nu nog steeds, net als vroeger, op het plein gevoerd. MARKTBERICHTEN. AMSTERAM, 2 Nov. 1936 Vee. Ter markt waren aangevoerd 490 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. 57-62 ct, 2c- kw. 48-56 ct.; 3e kw. 40-46 ct. per Kg. slacht gewicht t; 97 melk- en kalfkoeien f 175-220 103 vet te kalveren 2e kw. 46-52 ct. 3e kw. 40-46 ct. per Kg. levend gewicht 59 nuchtere kalveren f 6-9 i 56 schapen en lammeren resp. f 20-26 en f 15-18 i 381 vleeschvarkens 90-110 Kg. 52-53 ct. zwa re 50-51 ct. vette 49-50 ct. per Kg. slachtgewicht 4 paarden f 80-120 Twee wagons geslachte runderen uit Denemarken. Runderen aanvoer minder, handel zeer stug, prijzen voor le kw. iets hoo- ger. Melkkoeien gewone aanvoer en handel. Vette kaiveren ruime aanvoer, stugge handel, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren weinig aanvoer en handel constante prijzen. Schapen kor te aanvoer, zeer vlugge handel en iets hoogere prijzen. Varkens minder aan voer, vlugge handel, prijzen hooger. Paarden weinig aanvoer en iia^el- De Veemarkt. ALKMAAR, 2 Nov. Vee. aangevoerd 98 vette koeien f 125-2)25 14 graskalve ren f 20-38; vette kalveren f 30-70 per Kg. 50-80 ct.; 54 nuchtere kalveren f 6- 16 27 vette schapen f 20-25 266 vet te varkens 41-44 ct. Handel in koeien redelijk, overigens handel goed. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Bond voor Staatspensionneering. Zaterdag en Zondag heeft de afd. Anna Paulowna hare propaganda film avonden' gegeven. Zaterdag voor de leden was goed bezocht. Zondag was er echter weinig belangstelling. We gelooven dan ook, dat een looneel- stuk en e^n spreker voor deze avon den beter in de smaak valt, dan een film. Toch waren de vertoonde films zeer geschikt voor dergelijke avon den. Vooral de Bondsfilm „Oud en Arm" leende zich bijzonder voor der gelijke avonden. Ook de bijfilm Popje voldeed goed, zoomede de komische fims. We wenschen onze afd. de vol gende keer meer belangstelling. GEMEENTE Z1JPE. SCHAGERBRUG. Door het bestuur van de afd. Zijpe-Callantsoog van het Witte Kruis was j.1. Maandagavond een vergadering be legd om te komen tot de oprichting van een afdeeling Centraal Genootschap voor Kinder herstellings- en vacantiekolonies. Ongeveer 25 personen waren aanwezig. De voorz., de hr. J. de Moor opende de ver gadering met een woord van welkom, in het bijzonder aan den hr. Neven, die dezen a- vond een propagandarede zou houden toege licht door een film. Het woord was hierna aan den hr. Neven die op duidelijke wijze het doel van de kin deruitzending uiteenzette en een helder beeld gaf van het groote nut van kinderuitzending. Hierna vond een vertooning van een film plaats waardoor men een goed idéé kreeg van het leven der kinderen in een koloniehuis. Alles wat de kinderen, in de kolonie meema ken werd op een schitterende wijze te zien gegeven. Medegedeeld werd nog, dat het Ge nootschap thans 450 af deelingen telt en 11 koloniehuizen bezit, waarvan 6 aan de zee en 5 in de bosschen. Na de filmvertooning bracht de voorz. na mens allen hartelijk dank aan den hr. Ne ven voor zijn heldere uiteenzetting en wekte ieder op lid van de op te richten afdeeling te worden. De contributie bedraagt f 1.- per jaar en de uitzending is niet alleen voor stads maar ook voor plattelandskinderen 24 Personen gaven zich als lid op. Voor de op te richten afd. Zuid-Zijpe werden als be stuursleden benoemd de dames De Boer-Otter, en Baaijens-Vos. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Wieringermeer. DONDERDAG 5 NOVEMBER nam. 2 tot 3 uur door Dr. HOOGKAMER in het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk te Slootdorp. BIEDT ZICH AAN een VOOR VRACHT- EN SLEEPERSDIENST. Is met alle werkzaamheden bekend. Brieven aan N. HOEK, postkantoor Sloot- dorp. ONS Verbetering bij de ophaalbrugyen. Bij de ophaalbruggen in den Polder worden de kettingen vervangen door slagboomen, wat ons een heele verbete ring lijkt. Ontslagen voorloopig ingetrokken. Naar wij vernemen is bet ontslag aan de gehuwde arbeiders bij de Cultuur Mij. dié tevens inwoners van den Pol der waren, opgeschort. De wegen in den Polder. Er begin nen in den Polder weggedeelten te ko men die zeer slecht zijn en dringend behoefte hebben aan reparatie. Wan neer men op bet oogenblik het gedeel te Hoornsche weg naar Wieringerwerf als onbekende daar ter plaatse, met 'n bhoorlijke snelheid zou berijden, dan maakt men groote kans over den kop te vliegen, de inzakkingen in den weg die daar hebben plaats gehad, zouden een waarschuwingsbord niet overbo dig' maken, vooral nu men gezien de weersomstandigheden mogelijk niet di rect tot bet herstellen kan overgaan. Ook een gedeelte van de Alkmaar- sche weg is zeer slecht. Deze smalle weg heeft bovendien hoogst gevaarlijke ber men, ter hoogte van de hangars. Ongeluk. De dochter van den lieer Bodewiets te Slootdorp liad het ongeluk terwijl ze bezig was een stuk hout klein te kappen voor kachelhoutjes, zich met de bijl op de hand te slaan, en wel zoodanig dat een der vingers er bijna werd afgeslagen. Bekeurd. De knecht van den heer K- winkelier te W.-Werf liad nog geen ventvergunning, wel was de aanvrage daarvoor al eenigen tijd onderweg. Heden werd de knecht door de plaat selijke politie bekeurd, wegens overtre ding van venten zonder vergunning. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij U in Uw veel gelezen blad eenige plaatsruimte voor het volgende. Waarvoor bij voorbaat onze dank. In het bericht n.1. in Uw nummer van j.1. Zaterdag over het ongeluk te Slootdorp komt de volgende zinsnede voor „Onmiddellijk waren Dr. Hoogkamer en Tamsma ter plaatse, die overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar adviseerde hetgeen per ziekenauto geschiedde." Dit is onjuist M. de R.De ware toedracht is, dat de zwaar gewonde motorrijder geruimen tijd heeft moeten liggen in een vieze motre gen voordat eerste hulp werd verleend. Dat niet eerder hulp werd verleend is niet de schuld van de omstanders daar onmiddel lijk telefonisch Dr. Hoogkamer is gewaar schuwd. De echtgenoote van Dr. Hoogkamer deelde mede dat dokter spoedig ter plaatse zou zijn. Dus wachtte men de komst van deze af. Wat bleek nu echter Niet Dr. Hoogkamer verscheen op de plaats van het ongeval, doch diens echtgenoote. De echtgenoote van Dr. Hoogkamer heeft kans gezien, om de omstanders wijs té maken dat haar man direkt kon komen, zoodat wel twintig menschen in spanning de richting Middenmeer stonden uit te kijken naar de komst van den dokter. Na geruimen tijd te hebben gewacht kon men het niet langer met zijn geweten over eenbrengen de rrian nog langer te laten lig gen en heeft men Dr. Tamsma van Wierin gerwerf opgebeld. De echtgenoote van Dr. Hoogkamer maak te zich nog boos dat Dr. Tamsma werd ge waarschuwd. Zij was van oordeel dat men dan nog beter een dokter uit Wieringerwaard kon laten komen. En wat bleek ten slotte toen er eindelijk medische hulp op kwam dagen Dat Dr. Hoogkamer heel toevallig kwam aanrijden uit.de richting Wieringen en van het heele ongeval niets af wist. Dus nimmer onderweg is geweest. Gelijktijdig met Dr. Hoogkamer arriveerde Dr. Tamsma. De gewonde motorrijder had toen precies een uur en vijf minuten liggen wachten op hulp. Wij vragen ons daarom af M. dè R. had het niet de plicht geweest van de echtgenoote van Dr. Hoogkamer om direkt te zeggen dat haar man niet te bereiken was. In plaats van „Dokter is onderweg." De omstanders hadden dan andere maat regelen kunnen nemen, want hier was zicht baar dat het een zeer ernstige gewonde be trof. Mag hier de concurrentiestrijd ten koste gaan van de patiënten Want een andere reden, dat zoo werd ge handeld, kan het publiek hier niet in zien. Het is nu al het tweede geval in enkele weken tijds, dat bij een ernstig ongeluk een patiënt medische hulp wordt onthouden, die door Dr. Tamsma direkt verleend had kun nen worden. Van het vorige geval aan de Molenweg is zelfs een rapport op gemaakt door de politie en is nog in onderzoek. Men verbaast zich er dan ook over dat zich wederom zoo iets kon herhalen. Het gaat er in dit schrijven niet om, M. de R. tégen Dr. Hoogkamer of vóór Dr. Tamsma. Het gaat er ook niet om of twee dokters in den Polder noodzakelijk zijn. Dit kan allemaal gevoegelijk buiten beschou wing blijven. Doch nu er wel twee dokters in den Polder zijn, dan is het ook plicht dat als de een er niet is of niet kan komen, de ander onmiddellijk wordt gewaarschuwd. Want de hierboven geschetste handelwijze gaat werkelijk alle perken te buiten. Tot tweemaal toe heeft men nu de ervaring reeds moeten opdoen, dat het belangrijker is wie de patiënt helpt dan dat- hulp wordt ge boden. Het is echter van een groot algemeen belang dat aan een dergelijke handelwijze een einde komt daar het er anders in den Polder gauw op begint te lijken dat het belang van de patiënt wordt opgeofferd aan de concurren tiestrijd van twee dokters. U M. de R. nogmaals beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. Eenige omstanders. $a5?' 'C ?,r (Onze inlichtingen over dit ongeval hadden wij van de politie, die naar ons later is ge bleken, na de dokters op de plaats van h£t ongeval is aangekomen. Red). THANS WEER SLOOTDORP Dinsdags van 5l/ï7 uur. MIDDENMEER: BEURS van 10—12 uur. MIDDENMEERDorpshuis Vrijdags van 5Vs6V2 uur. Ingezetenen zonder invloed. Verschenen is de memorie aan de Tweede Kamer op liet wetsontwerp tot instelling van een openbaar li chaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJsselmeer. We ontleenen hieraan het volgende De Begeering onderschrijft de door verscheidene leden gemaakte opmer king, dat de lange duur van de voor bereiding van dit ontwerp een gevolg is geweest van de talrijkheid der voor stellen, welke haar omtrent de be stuursinrichting van de Wieringer meer bereikt hebben. De nauwgezette bestudeering daarvan heeft inderdaad veel tijd gekost. Men bewijst, naar gemeend wordt, de zich vormende gemeenschap een beteren dienst door overgangstijd in het leven te roepen, waarbij de bevol king de gelegenheid krijgt den gemeen schapszin te ontwikkelen en te leeren beoordeelen, welke personen in aan merking komen als vertegenwoordiger in een autonoom bestuur op te treden, dan wanneer men haar vroegtijdig plaatst voor de moeilijkheid personen te kiezen, die zij; nog niet voldoende kent. Bovendien mag niet uit het oog wor den verloren, dat de nieuwe gemeen schap mogelijk vooralsnog niet in staat zal zijn aan een der^eerste ei- schen voor een autonoom bestuur, na melijk de voorziening uit eigen kracht in de kosten van hare huishou ding, te voldoen. De Regeering moet zich alzoo de ze kerheid verschaffen van een voorzieh tig financieel beleid, waartoe zij slechts in staat is door de benoeming en het ontslag van de leden der be stuurs-commissie in handen te houden. De Wieringermeer zal tot de provin cie Noord-Holland behooren. Ophef fing van den Zuiderzeeraad ligt niet in de bedoeling. Het ligt niet in het voornemen den raad hoofdzakelijk uit ambtenaren te doen bestaan. Ander zijds zal dit college echter ook geen representief karakter dragen, daar bij de benoeming van zijn leden allereerst op bekwaamheden van technischen, financieelen en sociaal-economischen aard zal worden gelet. In dit verband komt het niet wcn- schelijk voor, bepaalde groepen aan te wijzen, waaruit de leden van den raad moeten worden gekozen, of be paalde personen aan te duiden, welke voor een benoeming in aanmerking zouden ku,nnen worden gebracht. De bestuurs-commissie heeft tot taak een autonoom en door de bevol king zelf gekozen bestuur voor le be reiden. JTet is gewenscht, dat de organen, welke elders op normale wijze hun beheerstaak uitoefenen, ook in de Wie ringermeer daartoe zoodra mogelijk worden geroepen. Aanvankelijk zal het openbaar lichaam daarvoor zijn aangewezen, doch gaandeweg zullen ook de rijkswaterstaat en de provincie kunnen worden ingeschakeld. Ter voldoening aan de dienaangaan de bij de behandeling van de begroo ting van het Zuiderzeefonds voor 1936 in de Tweede Kamer gedane toezeg ging is aan deze memorie van ant woord als bijdrage toegevoegd een no ta inzake beheer en uitgifte van de Wieringermeer en oprichting van een staatsbedrijf, teneinde de Kamer in de gelegenheid te stellen zich over de daarin ontwikkelde denkbeelden uit Conclusie der nota. Deze nota is samengevat in de volgende conclusie Uitgifte van bouwperceelen in dorpen. Zoodra de publiekrechterlijke organisatie van de Wieringermeer is geregeld worden de gelegenheid geopend bouwgrond in de dorpen in vollen eigendom te aanvaarden. 1. De cultuurgronden in de Wieringermeer, voor zoover deze niet voor staatsexploitatie zullen worden bestemd, worden, zoodra de cultuurtoestand dit mogelijk maakt, aan pariculiere landbouwers in pacht uitgegeven, waartoe met het stichten van behuizing voor zooveel noodig wordt voortgegaan. 2. Zoodra de conjunctuurverhoudingen dit naar het oordeel van de regeering mogelijk maken, zal tot uitgifte van cultuurgrond in koop of in erfpacht kunnen worden overge-

Wieringer courant | 1936 | | pagina 2