27e JAARGANG ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 No. ©8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN L. GOYARTS GEHEEL GEBIT vanaf f 35. DE VALSCHE AANKLACHT. VOOR GOEDE HEERENKLEEDING. ALKMAAR LANGESTRAAT. N.V. W. A. C. O. HOORN g WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. ITG E V E R CORN. J. BOSKER WIERINGEN K BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIêN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.1* TANDHEELKUNDIGE, Nieuwstr. 24 H.-hoef. SPREEKUREN iederen Dinsdag 10—3 uur. KUNSTTANDEN en GEBITTEN. Pijnl. behandeling. Volledige garantie. Vullen f 2.50. Trekken f 1.50, DE ECONOMISCHE POSITIE VAN NEDERLAND. De uitwerking van de valuta- maatregelen. De secretaris-generaal van de Ned. Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, heeft op een vraag van den Westdeutschen Rressedienst naar zijn meening omtrent de economische po sitie van Nederland verklaard Over de te verwachten uitwerking van de valuta-maatregelen der Ned. re geering op de economische positie van Nederland en in het bijzonder op den huitenlanschen handel van Nederland valt nog moeiijk iets te zeggen. Daar voor zijn de Nederlandsche handelsbe langen in groote mate van het buiten land afhankelijk. De internationale vraagstukken worden helaas nog al te zeer op onverwachte wijze door invloe den van velerlei aard doorkruist, zoo dat voor de naaste toekomst de voor uitzichten in het duister liggen. Voor ons is van het meeste belang de vraag, welke reacties de „zweven de" gulden in het buitenland veroorza ken zal. Omtrent den aard en den om vang van de reacties tast men nog vol komen in het duister. In ieder geval is het een gunstig lee ken, dat de valuta-maatregelen in Ne derland in een sfeer van vertrouwen tot uitvoering konden worden gebracht Dit geldt zoowel in nationaal als in in ternationaal opzicht. Het devaluatievraagstuk nam de tijd in Nederland hoe langer hoe moer den vorm aan van een strijdvraag, die met ongewone heftigheid werd bespro ken en zelfs naar politiek terrein werd verplaatst. Voor het Nederlandsche zakenleven culmineerde het devalu atie-vraagstuk sedert geruimen tijd niet meer de vraag Wordt de gulden gedevalueerd Veeleer diende men te vragen Wanneer en onder welke om standigheden zal de gulden van het goud moeten worden losgemaakt Gelukkig waren de omstandigheden, waaronder de depreciatie geschiedde, gunstig. Niettemin kwam de omzwen king in de valuta-politiek van Neder land onverwacht. Echter was er bij geen enkele bevolkingsklasse in Neder land sprake van een paniekstemming. Men kan zelfs zeggen, dat de koers wijziging van de regeering in de valu ta-politiek ook in de kringen, die steeds op de bres hebben gestaan voor de ver dediging van de goudwaarde van den gulden, instemming heeft gevonden. Ook de door de regeering Colijn op krachtige wijze nagestreefde aanpas sing heeft er toe bijgedragen, dal - toen de depreciatie van den gulden 'n feit was geworden, - het algerneene openbare leven zich in de gewone ba nen kon voortbewegen. De regeering voerde controle in op de prijzen van de belangrijkste levens middelen. De onmiddellijk tegen prijs opdrijving genomen maatregelen, die weliswaar tamelijk overbodig sche nen te zijn, oefenden een kalmeeren den invloed uit. Zoo kon in een sfeer van vertrouwen de bevolking er op wor den voorbereid, dat aangezien Neder land voor de fabricatie van Neder landsche waren afhankelijk is van den invoer van buitenlandsche grond stoffen geleideijke prijsverhoogin- gen onvermijdelijk zijn en men hier mede rekening dient te houden. Daar de mate van de prijsverhoo- gingeri voor een belangrijk deel afhan- lijk is van de mate van de waardever mindering van den gulden, is het ver trouwen in den gulden en de gunstige omstandigheden, waaronder de valu ta-maatregelen der regeering zich vol trokken, een gunstige factor voor rus tige en kalme beoordeeling van de naaste toekomst. De regeering heeft reeds maatrege len genomen, de prijsverhoogingen zooveel mogelijk te compenseeren. Voor den Nederlandschen handel met het buitenland blijft het een punt van het grootste belang, in hoeverre het mogelijk zal zijn, de stijging van de kosten van levensonderhoud binnen bepaalde grenzen te houden en de reeds tot stand gekomen daling van den rentevoet te bevorderen. In het algemeen beoordeelt de zaken wereld de toekomstige ontwikkeling van den economischen toestand met een gematigd optimisme. Wat onzen buitenlandschen handel betreft, is tusschen de Nederlandsche loonen en het niveau van het wereld- loon reeds een verhouding ontstaan, die de mogelijkheid schept, dat. Neder land op de wereldmarkt beter kan concurreereri. Het voortdurend krachtiger worden de internationale streven naar geleide lijke afschaffing van handelsbeperkin gen en opheffing van tariefmuren wordt in Nederland toegejuicht en be vorderd. De Nederlandsche regeering heeft reeds verschillende contingen- teeringen in verband mt de valuta maatregelen opgeheven. In de export-industrie kan reeds een grootere bedrijvigheid worden gecon stateerd. Zoo zijn betrekkingen aange knoopt met landen, waar Nederland sche goederen geheel van de markt waren verdwenen en met landen, waar onze producten in verband met den hoogen koers van den gulden geen af zetgebied konden vinden. FEUILLETON. ROMAN VAN DE j B1KSNDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 9. Middernacht was reeds voorbij, toen zij de hoogte bereikt had en even tijd had om uit te rusten. Weer verder gaand kwam zij bij den steilen wand, waar Xaver vanaf gestort was. Tot nu toe had zij zoozeer'haar aan dacht bij het klimmen zelf gehad, dat zij geen tijd had gehad om aan Xaver te denken nu echter greep de angst haar aan. Zij kroop, languit voorover liggend, tot aan den rand van den steilenrotswand, probeerde steeds of zij niet per ongeluk op een zwak gedeelte kroop en toen wèerklonk ineens haar, van Xaver zelf geleerde, schallende jodelroep door de bergen. Urenlang had Xaver al gewacht, nadat hij ontdekt had, dat zijn signaal op den Alp Sas- sal Masone' bemerkt was. Steeds weer had hij uitgekeken, of er niet een toeristen-troep zijn kant uit kwam, maar dat meisje alleen, dat zoo zonder lantaarn naar boven kwam geklau terd, dat had hij niet kunnen opmerken. Nu achter hoorde hij haar jodel-roep. Fientje Fientje Wie anders op den Alp Sassal Ma sone had zijn signaal kunnen zien. Daar kwam ze wist ze, dat hij een woordbreker was Hoe zou ze het kunnen weten Niets Niets, ook niet, dat hij een moordenaar was geworden. Hij wist immers niet, dat Giori zijn geweer had herkend. Nog verder waagde het meisje zich over den afgrond heen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Tegen onbewaakten overweg. De burgemeester van Scheemda, tle heer H. K. Venema, heeft een actie in gezet om te komen tot opheffing van den onhoudbaren toestand, dien de onbewaakte overweg te Heiligerlee op levert. De bedoeling is met lijsten in geheel Oost-Groningen rond te gaan. Prins Bernhard naar Parijs. Naar men meldt is Z.D.H. Prins Bern hard Woensdag naar Parijs vertrok ken, waar hij een bezoek hoopt te brengen aan den Nederlandschen ge zant jhr. Loudon. 28 SCHAPEN GESTOLEN. Dader gearresteerd. Een misdrijf, dat zeker te Amster dam weinig voorkomt, is dat van dief stal van vee uit de weide. In den nacht van Woensdag op Don derdag is in Noord dit misdrijf ge pleegd, er werden daar van een weide in de Buikslotermeer 28 schapen gesto len. De dief heeft ze met een vracht auto naar de markt te Schagen ge bracht om ze daar te verkoopen. Maar de politie van de Adelaarsweg was hem vóór de schapen werden er ge rechercheerd en de dief - iemand uit Ouderkerk - werd er gearresteerd. Het geheele „gezelschap" is vervolgens op transport gesteld naar Amsterdam. HUWELIJK DER PRINSES. Goedkeuring van de echtver bintenis door de Kamer. - Hel a fdeelings-onderzoek. Bij het afdcelingsonderzoek door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en regeling van de toelating, van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige gevolgen van deze echt verbintenis, verklaarde men algemeen, volgaarne te zullen medewerken aan het verleenen van de toestemming, waarvan in artikel 17 der grondwet sprake is. Men gaf daarbij uiting aan zijn vreugde, dat de verloving van het prinselijk paar, welke door het Neder landsche volk met zooveel blijdschap is begroet, weldra door een echiverbin tenis zal worden gevolgd. En men ver bond daaraan den wensch, dat rijke ze gen op dat huwelijk moge rusten. INGEZONDEN STUKKEN. Wielingen, Nov. 1936. Mijnheer de Redacteur, Gaarne een plaatsje in Uw "veelge lezen blad voor het volgende. Op Wieringen bezitten wij 'n pracht bioscoop-theater, dat zeker één der mooiste kino's van Noord-Holland ge noemd kan worden. Als film-liefhebber bezoek ik van tijd tot tijd nog wel eens een theater, zoowel hier als elders. En telkens valt mij dan op, dat het publiek der Wieringer bioscoop zich in één enkel opzicht onderscheidt van het publiek, dat men in andere theaters pleegt aan te treffen. Naast de muzikale begeleiding of. het gesproken woord van de film zelf, hoo- ren wij hier het „gezellig" knapperen van een bekend tropisch product de sausjes. Voor vele bezoekers is dit geluid een verschrikkelijk gehoor, hoe gezellig het thuis soms ook moge klinken. Toen eenige weken terug de prijzen werden uitgereikt aan de wielrenners, kon men de spreker bijna niet ver staan, vanwege de sausjes-knapperlj. Ik zou willen vragen of hier geen op lossing voor te vinden is. Bij verkoop van gepelde sausjes is het euvel ver dwenen, daar de sausjes in het the ater verkocht worden. Het zal tevens Maandagmorgen heel wat minder rom melig zijn op de vloer van Cinema de Haan. P. de G. CRISIS -- BUREAU. Uitpoten fabrieksaardappelen oogst 1937. Verbetering. In de publicatie d.d. 10 Nov. omtrent de regelingen betreffende het uitpo ten van fabrieksaardappelen oogst '37 moet in de tweede alinea voor den da tum waarop uiterlijk een vragenlijst zal worden toegezonden aan de hou ders van een uitpootvergunning voor fabrieks-aardappelen 1936, in plaats van 2 Nov. gelezen worden 23 Nov. '36. BÜITENLANDSCH NIEUWS. REGEERING VERONTRUST OVER DALING GEBOORTECIJFER. Op deze wijze zou bevolking na 50 jaar gehalveerd zijn. Het Kabinet van Engeland is verontrust over den ernstigen val van het geboortecijfer in Groot-Brittanië. Eenige ministers moeten de meening hebben uitgesproken, dat als de daling van het aantal geboorten aanhoudt, het handhaven van de weermacht moeilijk den zal opleveren. Deskundigen hebben verklaard, dat, tenzij het geboortecijfer weer stijgt, in de volgende tien jaar de bevolking sterk zal afnemen en over 50 jaar gehalveerd zal zijn. Het is waar schijnlijk, dat de regeering een beroep zal doen op kinderlooze gehuwde personen. Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- - Wieringen - Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. „Waar ben je Zou hij antwoordenach wat schaamde hij zich. „Hier Hij bevond zich niet veel bezijden haar, maar ongeveer een vijftig meter lager. „WachtZe zocht de plaats op vlak bo ven hem. Het geluk was mét haar. Hier stak een scherpe rotspunt naar voren over den afgrond heen en eenige heesters van taai hout stonden erop. Nog eenmaal waagde zij zich tot vlak bij den rand. „Roep nog eens Nu doordrong de wil om te leven hem ge heel. Ja, ook dat was een beschikking van den Almachtige, Fientje zou de eerste zijn, aan wie hij biechtte, wat hij had misdreven. „Hier „Ik sta hier vlak boven je en zal een touw laten zakken „Ben je alleen Dit kwam hem nu pas in zijn gedachten. „Ja, ik ben alleen. Niemand hoeft iets te weten. De Italiaansche grens is hier vlak bij." Hij schrok bij deze woorden, die zacht en bevend van de hoogte klonken. Zij wist het dus Wist het en toch kwam zij om hem te redden „Ik kan niet klimmen, mijn linkerarm is gewond." „Dan zal ik je naar boven trekken, hier is het touw." Ze durfde zich niet zóóver over den afgrond heen buigen, dat zij hem zien kon. Zij bond het zeventig-meter lange touw vast om den rotspunt en om het kreupelhout. ,Het touw ,Ik kan er niet bij komen Laat het nog wat vieren Er volgden eenige bange minuten. Boven was het op den grond liggende meisje, bene den de man, die op den uittersten rand van den afgrond stond en voor hem het redding brengende touw. „Ik heb het „Bind het om je heen, en roep als ik trek ken kan „JaTrekken Fientje drukte haar lichaam stijf tegen den rotswand, haalde diep adem en uitte een kreet. „Ja Ze trok. Beneden trok het touw zoo, dat ze bijna haar evenwicht verloor. Xaver was een zware, gespierde man. Opeens ge voelde zij haar machteloosheid deze zware vracht naar boven te trekken. Zij had hem willen redden, nu was hij verloren, hing aan het touw, dat zich draaide en hard tegen den scherpen rotskant schuurde. Het leek haar toe, dat de rots onder den zwaren last door boog, en als hij nu afbrak, dan zou Xaver door haar schuld in den afgrond vallen. Zij moest doorzetten Zij moest al haar krachten verzamelen, doch zij voelde, dat zij dat niet kon Ze durfde nauwelijks adem te halen, zoo doodsbang was ze. „Hé, hallo!" Een stem, een vreemde stem. „Wij komen In alle vroegte had een groep bergbeklim mers, die van Italiaansche zijde over den Palü-gletscher naar Diavolezza wilde, het gewaagd op te breken. Toen had de gids, een Duitscher, een kameraad van Xaver den man aan het touw zien bengelen. „Wij komen Houd vast Met al haar macht drukte Fientje zich tegen den rots, had het touw ook om haar middel geslagen en dacht, dat ze bijna stikken zou door het gewichf van den last, die het touw om haar lichaam steeds vaster deed aantrek ken. Er waren slechts eenige minuten verloo- pen, doch het schenen haar evenzooveel uren. Eindelijk zag zij hoofden van de mannen opdagen, die snel naar beneden sprongen. „Hier zijn we ROTTERDAMSCHE 6-DAAGSCHE De eerste Rotterdamsche zesdaag- sche is uiteindelijk gewonnen door liet populaire koppel Pijnenburg-Wa 1 s „Het touw, hij bengelt aan het touw „Dat hebben we gezien Beneden was het heelemaal stil geworden. Xaver was met zijn hoofd tegen den wand aangekomen en had het bewustzijn verloren. Nu grepen zes sterke armen tóe. Het meisje werd van het touw bevrijd, knielde zelf bijna bewusteloos van pijn en smarten op den grond; de tranen liepen haar over de wangen. Ter wijl nu de mannen voorzichtig en volgens de aanwijzingen van den gids het gespannen touw aantrokken, dat ieder oogenbük dreig de af te knappen. Lang duurde hetVijftig meter is een vreeselijk eind, wanneer iedere ruk slechts twintig centimeter groot is. Ein delijk verscheen Xaver. Als levenloos hing hij aan het touw, dat hij zelf om zijn middel had vastgebonden. Zijn oogen waren geslo ten, zijn haar zat vol geronnen bloed. Fientje lag nog op haar knieën, toen de mannen den bewusteloozen Xaver over den rand heen trokken en op den grond neerleg den. „Is hij dood De gids boog zich over hem heen, legde zijn oor tegen de borst van den ongelukkige en zei„Hij is bewusteloos." Toen kwam er ineens een uitdrukking van schrik over het gelaat van den gids. „Wat is dat Fientje voelde zich verbleeken. „Dat is je trouwe kameraad Xaver Kernbacker, Anton Wareiga." De toeristen konden geen verklaring vin den voor dien eigenaardig diepen blik, waar mede de gids en het meisje elkaar in de oo gen keken. De twee begrepen elkander echter. Wareige wist wat er gebeurd was en voelde, wat dit meisje had willen doen. „Wij moeten hem bij de menschen bren gen." Smeekend keek Fientje den gids aan. De naaste weg was naar Alp Sassal Masone, en met 478 pnt., dat op den laatsten avond schitterend heeft gereden. Twee de werden Slaats en Charlier met 311 pnt. 3. Pellenaars en Scliön met 215 pnt. 4. Walthour-Crotsley met 210 p. daar waren de gendarmes. Een oogenblik overlegde Wareiga met zichzelf wat te doen toen wendde hij "zich met de volgende woor den tot de toeristen „Het geldt hier een menschenleven te red den. Het wordt vandaag niets met de bergbe- klimmerij. Wij moeten terug naar de Itali aansche hut." Dankbaar keek Fientje den gids aan, die haar had begrepen. Waarom zou de eene kameraad den andere naar de gevangenis helpen Op dit oogenblik richtte Xaver zich op. Zijn oogen stonden wild en afwezig, toen hij weer tot bewustzijn kwam. „Breng mij naar Alp Masone." „Daar Daar Fientje uitte een kreet. „Breng mij naar Alp Sassal Masone en waar schuw de politie. Ik heb een gemsbok dood geschoten. Daarvoor wil ik boeten. Als ik had willen vluchten dan had ik allang in den afgrond gelegen." Zijn hoofd zonk weer achterover. De bewe ging had hem veel pijn gedaan en hij viel weer in onmacht. Fientje zat met groote afwezige oogen op den grond gehurkt terwijl de gids overlegde, wat hij moest doen toen knikte hij met zijn hoofd. „Hij heeft gelijk. Laten wij hem naar Sas sal Masone brengen." Toen sprong Fientje op. Er was iets uitbun digs, iets lichtends in haar oogen. Nu wist zij, dat ze goed had gevoeld Hij was geen moor denaar Hij had een gemsbok doodgeschoten, meer nietGeen moordenaarGeen moor denaar Ze had wel hardop kunnen zingen en het was toch niets anders wat zij nü wist, dan hetgeen zij reeds lang in haar ziel had gevoeld. Géén moordenaar Een man die een fout had begaan en die daarvoor wilde boeter^ „Breng hem naar Sassal Masone (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1