27e JAARGANG ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 No. tol NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN L. GOYARTS GEHEEL GEBIT vanaf f 35. DE VALSCHE AANKLACHT. N.V. W. A. C. O. HOORN BERTELS'n EEP.TEL& HET LANDBOUWCRISISFONDS. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. 01T GEVER: CORN. J. BOSKEK WIERINGEN BÜREAD Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTliN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.1Ö TANDHEELKUNDIGE, Nieuwstr. 24 H.-hoef. SPREEKUREN iederen Dinsdag 103 uur. KUNSTTANDEN en GEBITTEN. Pijnl. behandeling. Volledige garantie. Vullen f 2.50. Trekken f 1.50. Ons Lichaam en onze Gezondheid. GEEN KEEL SCHRAPEN. Bijna elke plotselinge weersverandering brengt verkoudheden en keelontstekingen met zich mede, doch niet alles wat verkoudheid lijkt, is het inderdaad. Dikwijls ziet men voor een keelontsteking aan, wat niet anders is dan een lastige gewoonte, die velen menschen eigen is, namelijk het voortdurend schrapen van de keel, dat men gewoonlijk aan een be staande keelaandoening toeschrijft. Doorgaans beweert de patiënt, dat hij eerst een beetje verkouden is geweest en dat hij teveel van zijn stem heeft gevergd. Vooral in beroepen als leeraar, predikant en tooneelspeler heeft men daar last van. Daarbij komt nog opwinding en psychische stoornissen, zorgen van allerlei aard, het gevoel kunnen verergeren, zoodat de patiënt oprecht meent, dat er „iets in zijn keel niet in orde is"„ een gevoel, dat de be trokken persoon door herhaaldelijk schrapen tracht op te heffen. Doch in plaats van beter wordt het daardoor juist erger de keel wordt steeds meer geprikkeld en de slijmklieren daardoor tot steeds grooter werkzaamheid de geprikkelde plek kan tenslotte zelfs pijn gaan doen en er kan een werkelijke ontsteking ontstaan. We hebben hier dus niet te doen met een verschijnsel van een keelaandoening, doch met een verkeerde „functie", een aan- wendsel, dat men goed zal doen zoo spoedig mogelijk af te leggen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. EEN STAATSGEVAARLIJKE JAPON. Een merkwaardig principieel geval kwam Woensdagmorgen in behandeling voor het Utrechtsche kantongerecht. Het betrof hier een dame, die, gekleed in, een zwarte japon met roode strikken, met „Volk en Vaderland" had gecolporteerd op de Biltstraat te Utrecht en die geverbaliseerd was wegens overtreding van het Uniformverbod. Verdachte gaf toe, deze japon gedragen te hebben, doch ontken de daarmede uitdrukking te hebben willen geven aan een bepaald staatkundig streven. Op de vraag van den kantonrechter, waar om zij die japon dan gedragen had, antwoord de verdachte Omdat ik geen andere japon met korte mouwen had. Wel had de dame een mantel, maar die v/as niet zoo mooi als de japon en naar haar zeggen, „zag zij er graag netjes uit op straat." Bovendien, de japon in kwestie was al vier jaren oud en de verdachte droeg deze japon al geregeld, voor zij lid werd van de N.S.B. Ook op de zitting droeg verdachte de zwart roode combinatie en op aanvallige wijze draaide zij voor den kantonrechter in het rond om het corpus delicti te toonen, hetgeen den kantonrechter in verbazing de vraag deed stellen, of zij dus heusch nu al vier jaren met dezelfde japon liep. De ambtenaar van het O.M. was van mee ning, dat het hier een duidelijk geval van overtreding van het Uniformverbod betrof. Er moet wel degelijk rekening gehouden worden met de omstandigheden, waaronder de japon gedragen werd en die wezen hier wel degelijk op een politieke demonstratie, zooals ook het dragen van een rood polohemd op zichzelf geen politieke demonstratie hoeft in te hou den, maar dat wel wordt, wanneer het hemd gedragen wordt in een socialistischen op tocht. Acht gulden boete, luidde de eisch. De verdediger was van meening, dat het te ver ging, wanneer men nu zelfs al de dames mode op haar politiek karakter ging onderzoe ken. Zwart-rood is tegenwoordig mode. In iedere modezaak kan men zwart-roode japon nen in de etalages vinden. Zwart-rood is bo vendien in het geheel geen politieke kleuren combinatie, trouwens tallooze sportvereni gingen dragen kleedingstukken van deze kleur. Volgens spr. is het slechts de bedoeling van den wetgever, de politieke uniform uit het openbare leven te weren, doch hetgeen hier thans geschiedt, gaat toch te ver. Spr. concludeerde tot vrijspraak. De ambtenaar van het O.M. repliceerde, dat de strekking van het Uniformverbod nu eenmaal zeer ver reikt. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. BU1TENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. ROMAN VAN DE BBKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. ii.) „Infanger was mijn verloofde niet." „Wees een verstandig meisje en schiet een beetje op." „Vader „Schreeuw niet, kom vooruit „Komen zal ik, vader, maar niet zoolang Xaver hier nog is. En ik zeg het u ik ben de verloofde van Xaver, en niet van Infan ger, die ik heb gehaat, zoolang ik me kan herinneren. Nooit heb ik hem het recht ge geven iets anders te denken.'. „Och niet, toen hij 's nachts aan je raam...." „Zij slaakte een kreet. „Heeft hij dat ge zegd, de schoft, de ellendeling „Kom mee „Neen, en ik laat mij ook niet dwingen, want ik ben meerderjarig." „Kom je „Vandaag niet De vader vloog op. „En morgen hoef je ook niet meer te komen. Wie niet luisteren wil „Toe, o vader, schei uit „Ik vraag het je voor den laatsten maal, „ga je mee „Neen „Blijf dan maar waar je bent. Voor de ver loofde van een moordenaar is bij mij in huis geen plaats." Siegmond Collina draaide zich om en liep met zwaren stap den weg naar het dal weeg terug. Fientje viel huilend op een bank neer, vlak DE TOESTAND IN SPANJE. Madrid een groote vesting. De Amerikaansche journalist Knicker boeker meldde Donderdagavond uit Talavare de la Reina De verbitterde tegenstand van de Rooden maakt het voor de Witten on mogelijk zich bij den aanval op Madrid le beperken tot gebouwen, die voor mi litaire doeleinden geschikt gemaakt kunnen worden. De geheele stad is thans om zoo te zeggen een verzameling van forten en van een burgerbevolking kan men ei genlijk niet meer spreken. ITet is thans duidelijk dat geen humane wijze van op treden tot gevolg zal hebben dat de be volking zich zonder verzet overgeeft en dat Madrid gespaard zal kunnen blij ven. Indien de strijd doorgaat, zooals hij op het oogenblik woedt, en elk gebouw dat bezet is door de Rooden, verwoest moet worden voordat men verder kan, blijft er van Madrid zeker niet veel meer over, want tot nu toe is elk ge bouw op het gevechts-terrein door de militie bezet. Het bombardement, waaraan Madrid nu onderworpen is, heeft iels helscli 's Nachts kan men op verschillende punten van de stad vlammen waarne men van gebouwen, die in brand staan, maar zonder genade beginnen de witte bombardementsvliegtuigen elke mor gen opnieuw metSiun moorddadig bom bardement. Uit particuliere bron wordt verno men dat een 24-jarige prins Bourbon Orleans, een neef van ex-koning Alfon- so, die zich als vrijwilliger bij de natio nalistische vliegers had aangestoten, op zijn eerste vlucht naar het gevechts terrein om het leven is gekomen. Hij was in Sevilla opgestegen en kwam boven Monestaria. in een wolk terecht. Blijkbaar kreeg hij een defect aan zijn motor en trachtte een noodlanding te maken. Daarbij sloeg liet toestel over den kop en de prins en de sergeant- vlieger kwamen in de vlammen om. GEMEENTE ZIJPE. SCHAGERBRUG. Donderdagavond werd in een der lokalen van de O.L. School een Ouderavond gehouden. Te ruim 7 uur opende de heer King- ma de bijeenkomst en heette de aan wezigen hartelijk welkom, daarbij de wensch uitsprekende dat de bespre kingen van aangenamen aard zijn. De secretaris, de heer P. Veuger. leest hierna de notulen van de verga dering d.d. 24 Juli 1936 voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt bestuursverkiezing wegens af treden van de heeren E. Rentenaar en Wi Bijl. Hiervoor worden gekozen Mevr. K. Ooms en de heer B. Baaiens. Het St. Nicolaasfeest werd hierna be sproken en besloten dit weer te hou den. Voor de financiën zullen verschil lende personen met lijsten bij de inwo ners rondgaan. Hierna leest Mej. W. Krul een ge deelte voor uit „Marijntje Gijzen's Jeugd", waarvan door de aanwezigen ten volle werd genoten. De heer King- ma bedankt Mej. Krul hier dan ook voor. Hoewel de rondvraag eerst niets op leverde, ontspon zich een heftige dis cussie, nadat de heer Ivingma een dos sier had voorgelezen aan het adres van den heer Jb. Nieuwland, als voorz. der Ouder-commissie. De heer Nieuwland werd n.1. kwalijk genomen, zonder medeweten van het waarn. Hoofd der School, vergaderin gen te hebben belegd, waarin diverse klachten dei- verschillende ouders wa ren besproken. De heer De Graaf meent dat de heer Ivingma dom gedaan heeft dit punt aan te roeren, wat ook wel bleek, daar zich heftige discussies ontsponnen, jwelke de verhouding tusschen het per soneel en de ouders er niet op verbe- -Wieringen - Wieringerraeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. tert. De heer Baaiens zou gaarne zien, dat de kinderen de vaderlandsehe lie deren geleerd werden, om deze met de a.s. Nationale feestdag te laten zingen. De heer Kingma doet de toezegging, dat dit zal gebeuren. Hierna sloot voorz. de vergadering en werden de ouders in de gelegenheid gesteld liet werk der kinderen te aan schouwen. BURGERLIJKEN STAND Gem. Zijpe van 13 t.m. 19 Nov. '36. Getrouwd Hendrik Toes, 23 jr., timmerman te Barsingerhorn en Engel tje Schoen, 25 jr. te Zijpe. Overledeu Cornelia Slijkerman, 69 jr., weduwe van Pieter Strooper Pe trus Dekker, 58 jr., van echt gescheiden van Guurtje van Savoijen Leendert de Jager, 21 jr., ongehuwd Aaltje Koning, 64 jr., weduwe van Arie Nieuw land. „JjJ KUNSTKORREL Hooqe eierproaiuclie 6y tape uoec/erkoshn J wX tiet aak tat ptuvruseeuoecter meMen Z>ex/('n. aten Aanetet u/orctf peArouAt •Z/ teycootocA ate meester hunner yeven u/esniy yroej en Aracht. Met.. 3ertèts "tCunslAorret "is 'taneters; .Utoptiumveegroeitts nimmer zieA, llcv Aippen yeLyken teyrruz.cAisies Utn ren een eieren/aJrrieA f L_ o LIEFABRI EKEN n v.AMSTERDAMj bij de balustrade de schildwacht was bij Xaver naar binnen gegaan, waar men de woorden, die tusschen vader en dochter ge wisseld werden, niet kon hooren. Den volgenden dag kwamen de mannen van het gerecht weer terug. Twee mannen droe gen een baar bergopwaarts, 's Nachts had Fientje, die op een kermisbed in de gelagka mer had moeten slapen, geen oog dicht ge daan. Zij had den gevangene zelfs geen eten meer mogen brengen. „Leg den man op de baar." Xaver schudde het hoofd." Niet noodig. Ik ben krachtig genoeg om te loopen." Dat is niet noodig, maar als U er plezier in hebt...." Er was vandaag iets anders in hem, een lachende trots, die de commissaris als ver stoktheid van den misdadiger uitlegde. Zij kwamen het huis uit. Fientje stond in de deur en raapte al haar krachten bijeen. „Dag Xaver, ik wacht op je, ik blijf je' trouw." „Dag Fientje, lieveling Langzaam liepen de mannen naar het dal terug. Fientje keek hen na. Onwillekeurig dacht zij aan de woorden, die zij eens tegen hem had gezegd „Denk je, dat ik het pret tig vind als mijn verloofde wegens strooperij wordt opgebracht", en nu werd hij als moor denaar weggevoerd en zij voelde niets anders dan medelijden en liefde. Maar wat nog eigenaardiger was. Sinds gisteren de oude vrouw in de hut was geweest, sinds de oogen van Xaver niet meer zoo wild in het rond dwaalden, was er trots alle narigheid een sprankje hoop in het hart van Fientje gekomen, dat zij zelf niet begreep. De terugweg vorderde langzaam. Xaver hinkte, maar schudde trotsch het hoofd als een van de soldaten hem wilde ondersteunen. Hij liep tusschen twee soldaten in, twee an deren liepen, met het geweer aan den schou der achter hem. Een paar vreemdelingen die toevallig den berg opklommen, bleven ver wonderd staan en keken den stoet na. Toen verdween het transport in de kromming van den weg. Tot nu toe had Fientje rechtop gestaan, met starren blik had zij hem nage keken, nu liep zij haar hut binnen, wierp zich op haar bed en snikte het uit, tot zij over al haar leden beefdè. Het was voor het eerst dat er vreemdelingen in de gelagkamer kwamen en tevergeefs om een verfrissching riepen, zoodat zij tenslotte onverrichter zake weer vertrokken. In Alp Glüm reed de trein het station bin nen, waarin Xaver moest plaats nemen. Ook nu had hij nog steeds dat raadselachtige lachje om zijn mond. Wantrouwige oogen keken hem aan, hem, den moordenaar, die nog durfde te glimlachen. Fientje vermoedde hier niets van. Eindelijk waren haar tranen gedroogd en werd zij wat rustiger. Zij werd geroepen De eigenaar van de berghut stond voor haar. „Je kunt hier niet blijven, Fientje. Het spijt me voor jou, je bent een handig meisje, maar ik kan je hier niet houden, nu de menschen over je praten. Ga daarom naar huis naar je vader Zij stond langzaam op. „Goed, morgen zal ik naar huis gaan." De boer legde geld op tafel, haar karig loon en zij stak het bij zich. Nu had zij op haar gezicht een harde, bittere trek. Was het soms niet goed zoo Met de verloofde van een moordenaar zou immers niemand iets te doen willen hebben Dien nacht bleef de boer boven op den Alp en rommelde nog lang in de herberg. Fientje zou graag naar hem toegegaan zijn om hem te helpen, omdat zij toch niet' slapen kon, maar de boer weerde haar af. Toen sloeg plot seling het weer om. Er kwamen wolken aan den hemel en het weerlichtte over poschiave. Zoo zat zij bij het aanbreken van den dag in Opmerkingen van Kamerleden, Met verwondering en ontstemming hadden vele leden kennis genomen van de geldverspillingen, welke de algc- rneene Rekenkamer haar blijkens haar verslag over 1935 bij sommige crisis diensten en -organisaties heeft gecon stateerd, lezen we in het vooiiöopig verslag, van de j Tweede Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisis fonds voor 1937. Verscheidene leden meenden de op merking niet achterwege te mogen la ten, dat zij van het aftreden van den vroegeren commercieele adviseur van het college van regeeringscommissaris sen met voldoening hadden kennis ge nomen. Zelfs de schijn dat iemand, die een zoo groot mogelijk persoonlijk be lang heeft bij de uitvoering van som mige crisis-maatregelen, daarop ten eigen bate invloed zou kunnen uitoefe nen, behoort immers te worden verme den. Sommige leden oordeelden het be drag van f 2 millioen uitgetrokken voor steunuitkeeringen aan kleine boe ren, te laag. Gaarne zouden sommige leden van den Minister vernemen, waarom na de depreciatie van den gulden niet overgegaan tot verlaging van de mono polie-heffingen op ingevoerde granen. Verscheidene leden achtten den richt prijs voor de groene erwten onvol doende. Sommige leden vestigden er de aan dacht op, dat de prijs van de aardappe len nog steeds zoo laag is, dat hij den producent geen bestaan geeft. Zij had den vooral bezwaar tegen de hef- fing van f 30 per ha. Verscheidene leden drongen er op aan, dat aan de varkenshouders een loonende prijs voor hun product zal worden gegarandeerd. Verscheidene eden achtten het ver loop van zaken ten aanzien van de ba- haar kamertje en had de enkele bezittingen, die zij bij zich had, bij elkaar gepakt. Het bed, waarop Xaver had gelegen, was nog niet. opgemaakt, het lag nog net, zooals hij het verlaten had en hier en daar zag men op het bonte overtrek enkele bloeddruppels van den wond, die hij aan zijn schouder had ge kregen bij den val van den rots. Weer lachte Fientje bitter nu niet hui len niet weekhartig worden nu. HOOFDSTUK 4. Gedurende de geheele reis naar Pontresina had Xaver zwijgend tusschen zijn beide be wakers gezeten en niemand had er iets van gezegd, toen hij zijn pijp stopte en rookte. Zijn bewakers waren twee oude politie beambten, die reeds tientallen jaren in Pon tresina dienst deden en Xaver van nabij heel goed kenden. Hemel, dat iemand een gems schoot, dat was toch niet zoo erg maar een moordenaar Infanger was toch een geschikte kerel ge weest en het was toch vanzelfsprekend, dat Collina liever een gendarme als schoonzoon had dan een vreemdeling, de zoon van een ouden gek, die daar boven bij de Berninahui- zen allerlei geheimzinnige dingen deed al was Xaver ook nog zoo'n goede gids. In ieder geval waren de bewakers heel ge schikt tegen Xaver alleen zij waren verant woordelijk er voor, dat zij hem aan de ge vangenis afleverden zij mochten hem niet boeien, als hij daartoe geen aanleiding gaf, en zij wisten, dat als als hij op een gegeven oogenblik zou opspringen en bij een van de vele krommingen van den spoorweg plotseling uit den trein zou springen, zij hem niet zou den kunnen tegenhouden. Maar Xaver was gemoedelijk, hij deed niets van dien aard en at met smaak mee, toen zij met hem hun brood en koffie deel den. con-industrie hoogst onbevredigend, thans is ingeschreven voor f 2.60 per Kg. terwijl vroeger f 4.80 betaald werd. De bacon-fabrikanten hebben op deze wij ze, behalve de normale winst, enkele millioenen extra verdiend ten koste van de gemeenschap. Een ernstig bezwaar tegen de gevolg de zuivelpolitiek was voor verscheide ne leden gelegen in de omstandigheid, dat als gevolg van die politiek het mar garine-etende gedeelte van de bevol king (da wil zeggen in het algemeen 't minst draagkrachtige deel) zwaarder wordt belast dan het boter-etende gedeelte. Van verschillende zijden werd be toogd, dat de tuinbouw nog steeds in 'n zeer slechten toestand verkeert. Dat we derom f 12 millioen wordt uitgetrok ken voor steunuitkeeringen werd alge meen gewaardeerd, doch deze uit.kee- ringen kunnen in den hoogst ongunsti gen toestand geen afdoende verbete ring brengen. Opgemerkt werd nog, dat de depre ciatie van den gulden voor den uit voer naar Duitschland waarschijnlijk nadeelig zal blijken, daar zij tot daling van den invoer uit dat land zal moeten leiden, hetgeen met het oog op het evenwicht in de vrijwel au tomatische vermindering van den uit voer ten gevolge zal hebben. Van verschillende zijden werd er ver der op aangedrongen, de minimum-prij zen aan de veilingen te verlioogen. Naar de meening van verscheidene leden is de nood in den tuinbouw zoo hoog gestegen, dat dezen winter aan vullende hulp naast de steunuitkeerin gen niet kan worden ontbeerd. Verscheidene leden verwachtten, dat de sierteelt van de depreciatie van den gulden in niet onaanzienlijke mate zal kunnen profiteeren. Verscheidene leden drongen opnieuw aan, de graanrechten te verlagen of aan de pluimveehouderij een ruimere compensatie te verschaffen voor de lioo ge kosten, welke van die rechten een gevolg zijn. „Je hoeft niet bang te zijn, dat ik vlucht", had hij gezegd, „daar heb ik heelemaal geen reden voor. Ik weet wel, dat ze me voor het schieten van dien bok drie maanden kunnen geven maar dat met Infanger was niets dan een toeval. Julli ehoeft mij niet te schu wen, want ik ben geen moordenaar." Het was donker toen de trein het station te Chur binnenliep, Onwillekeurig had Xaver weer dat geheimzinnige lachje om den mond, toen hij zag, dat er een groot aantal mare- chausseés klaar stonden om hem in ontvangst te nemen. De verschillende luxe hotels in de stad waren hel verlicht, want nog was het seizoen, hoewel dat nog een kwestie van een paar dagen was. Het hotel waar Xaver afsteeg was echter volkomen in het duister gehuld. Het was een oud gebouw, aan een kant was de muur steil opgetrokken bij de rivier Ples- sur. Nu kwamen in de gevangenis de ver schillende formaliteiten. Hij had niet veel aan te geven, want hij was bij zijn gevangen neming reeds gevisiteerd en daarbij was het al laat. „Ik verlang dadelijk voor den rechter te worden gevoerd, want ik ben geen moorde naar", zei Xaver. „Dat kan wel tot morgen wachten." Men bracht hem naar een cel. Het was een kleine ruimte met een getralied venster, een brits, een stoel en een tafel. Xaver be kommerde zich daar in het geheel niet om en ging op zijn brits zitten. „Hier heb je brood, water en een stuk spek", zei de wacht, „en droom maar lekker den eérsten nacht." Er was een spottende klank in die woor den, maar ook daar trok Xaver zich niets van aan. Eerst toen de celdeur achter den man gesloten was en nog lange tijd daarna was verstreken, blies Xaver de kaars uit, die de bewaker had achtergelaten. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1