27c JAARGANG DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 No. ios NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. N.V. W. A. C. O. HOORN WIER1NGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOb&ER WIERINGÊ V BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.14 CRISIS MAATREGELEN. Steun vergoeding erwten en boonen. De Ned. Akkerbouwcenti ale maakt bekend, dat de steunyergoeding, voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 9 Nov. 1936 tot en met 14 Nov. 1936 f 1.50 per 100 Kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatu reerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steun- vergoeding f 1.- per 100 Kg. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen welke volgens de dateering van bet doschbrielje zijn gedorscht in bet tijd vak van 9 Nov. 1936 tot en met 14 Nov. 1936 zal f 2.00 per 100 Kg. bedragen. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN NUTTELOOS INSTITUUT Waarde van bevolkingsonder zoek in de Zuiderzeepolders in twijfel getrokken. Dr. A. A. Beekman, poiderdeskundi- ge bij uitstek en lid van den Zuidcrzee- raacl, heeft naar aanleiding, van de op richting van de Stichting voor bevoi- kings-onderzoek in de Zuiderzeepolders een brochure geschreven, waarin bij de noodzakelijkheid en de nuttigneid van dit instituut in twijfel trekt. Laat af, zoo roept de schrijver aan liet slot van zijn boekje liet bestuur toe, laat af van al dat liyperweten- scappelijke gedoe en die gewichtdoe- nerij Immers daarmede wordt noch de ware wetenschap noch de kolonisa tie in het drooggelegde Zeegebied ge baat. Een halve ton gouds wordt gevraagd Geeft de regeering wat volgens den schrijver zeer te betreuren zou zijn een gunstig antwoord, dan moge de volksvertegenwoordiging zoo verstan dig zijn geen kostbare guldens voor al die kostbare gegevens weg te werpen REMPROEVEN BIJ AUTO'S. En de controleerende ambte naren. Naar aanleiding van ontvangen klachten van automobilisten over bet feit, dat, hij bet nemen van remproe ven, de conroleerende ambtenaren soms zelf de auto wenschen te bestu ren, heeft de A.N.VV.B. zich tot de be voegde autoriteiten van de Marechaus see en Rijksveldwacht gewend met bet verzoek te willen bevorderen, dat een dergelijk optreden beperkt blijft tot die gevallen, waarin dit om rede nen van veiligheid van het verkeer of b.v. wegens tegenwerking van den be stuurder onvermijdelijk mocht zijn Reeds is bericht ontvangen, dat cle be trokken autoriteiten zich geheel met bovenvermelde zienswijze vereenigen en dat de ambtenaren, zoowel van de Marechaussée als van de Rijksveld wacht, dienovereenkomstig zijn ge- instrueerd. PIJN ENBURG--SL AATS WINNEN. Drie-uurs koppelwedstrijd te Berlijn. In het Berlijnsche Sportpaleis werd Zaterdagavond een drie-uurskoppel- wedstrijd gehouden, welke door bet Nederlansch koppel Pijnenburg-Slaats met een ronde voorsprong op de kop pels Aerts-Pelissier en Zims-Kuster werd gewonnen. HUWELIJK VAN DE PRINSES. Geschenk van bollenkweekers. Het ligt, naar men meldt in de bedoe ling dat namens de organisaties in bet bloembollenvak, als huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bern- hard zal worden aangeboden een be planting met bloembollen van de tui nen van het paleis te Soestdijk, waar het vorstelijk bruidspaar zich na de huwelijksvoltrekking zal vestigen. Vrachtaulto in de vaart gereden. Drie man uit cabine gered. Zaterdagmorgen tegen vijf uur is een groenten-auto uit Rijnsburg, die op weg was naar de centrale markt te Am sterdam, op den Haarlemmerweg op hoofdstedelijk gebied, in de Haarlem mervaart gereden. Een paar betonnen paaltjes en een lichtmast sneuvelden en dwars over de rails ging de wagen de vaart in. In de cabine zaten drie mannen en de bestuurder is óf door slaap over mand óf versuft geraakt door de be nauwde atmosfeer in de cabine, wel eer raampjes vanwege de kou geslo ten waren. De vrachtauto verdween gedeeltelijk onder water. De inzittenden sloegen de cabine-raampjes stuk en konden, ge holpen door te hulp gesnelde tuinders, die eveneens naar Amsterdam onder weg waren, zonder veel moeite den wagen verlaten. Zij kwamen derhalve met den schrik en een ijskoud bad vrij, later is de groentenauto weer op het droge getrokken. STIJGENDE WOLPRIJZEN. In de eerste maanden geen da ling waarschijnlijk. De eerste dagen van de Londensche wol-veilingen zijn aan de gang. De prij zen zijn vergeleken, met de vorige veilingen, hooger 10 tot 20' pCt. De kooplust komt vooral van de zijde van het Continent, waar aanvulling der voorraden dringend noodig is, maar ook in groote mate van de Britsche wol industrie. In het algemeen is men van opvat ting, dat, al zal de prijsstijging niet in hetzelfde tempo aanhouden, de vraag toch groot genoeg zal blijven om de prijzen op het tegenwoordig niveau te handhaven. Voor de eerstvolgende 3 a 4 maanden behoeft men naar het schijnt niet op lagere wolprijzen te re kenen. Dordrecht, Breda en de brug over het Hollandsch Diep. Den 12en December a.s. zal H.M. de FEUILLETON. Koningin de nieuwe Moerdijkbrug over het breede Hollandsch Diep openen en het verkeer zal dan gaarne afscheid ne men van het veer en zijn route kiezen over de nieuwe brug. Aan de toegangs wegen wordt thans nog druk gewerkt, maar een belangrijke schakel in het ver keer tusschen Noord- eii Zuid-Neder land zal nu weldra tot stand zijn geko men. ij* Toch krijgt de Moerdijkbrug eerst haar vole beteekenis, als over ruim een jaar ook de brug bij Zwijndrecht vol tooid zal zijn, want zoolang dit niet het geval is, moet men tusschen Zwijn drecht en Dordrecht nog altijd van een veer gebruik maken. Inmiddels begroet men in het Zuiden van Zuid-Holland en in West-Brabant de Moerdijkbrug met groote vreugde en men zai haar ingebruikneming met klinkende feesten vieren. Voor het lian dels- en toeristenverkeer zal de nieu we doorgaande verbinding van groote waarde zijn en ook uit militaire over wegingen hecht men er veel waarde aan. Vaster aaneengesloten worden weer de landsdeelen onder en boven de groote rivieren een machtig na tionaal ingenieurswerk is tot stand ge bracht. DE BLOEMKOOL BLIJFT PRIJZIG. Aan verschillende Streeker- veilingen waant men zich in het verleden verplaatst. De hoop in de gelieele Streek is vrij wel op de bloemkool gevestigd en geluk kig blijft het met het product, dat. hier bij millioenen wordt geteeld, goed gaan. De aanvoeren worden de laatste dagen geregeld grooter, zoodat aanvan kelijk werd gevreesd, dat de vrij goede prijzen zich niet zouden handhaven, doch deze vrees is door grootere vraag uit Duitschiand gelukkig beschaamd geworden. Aan de verschillende Streeker veilin gen waant men zich zelfs zoo nu en dan in het verleden verplaatst, toen doordraaien en minimum-prijzen nog tot de onbekende grootheden behoor den. Ook de bloembollen geven gelukkig- geen reden tot klagen, daar de belang stelling groot blijft met zeer goeden kooplust. Jammer is bet, dat het met de an dere producten nog heelemaal mis is. De mooie gele en witte kool blijft bijna waardeloos en de meeste dagen zijn de kosten in West-Friesland hiérvan he laas de grootste afnemers. Ook voor bieten, uien en wortelen ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 12.) Nu eerst keek Xaver om zich heen. Hij be vond zich niet in de eigenlijke gevangenis, maar in het gebouw, waar de lieden in voor arrest zaten om dicht bij het gerechtshof te zijn, als hun zaak voorkwam. In de zware eikendèur was zelfs geen luik je, waardoor de bewaker naar binnen kon zien en het venster was wel met tralies bezet, maar het was een goed raam zonder houten spijlen. Daar het raam op de gewone hoogte was, kon hij naar buiten kijken en zag, dat de muur van de gevangenis loodrecht naar beneden liep, terwijl de Plessur er langs stroom de. Hier was nauwelijks een weg, het riviertje kabbelde tegen den muur aan, terwijl aan beide zijkanten van het gebouw doornenstrui ken groeiden, enaan den anderen oe ver ook een muur den weg afsloot. Met zijn ook in het donker scherpe oogen keek de gids in het rond. Toen kwam er een lachje om zijn mond, hij had gezien, wat hij zien wilde. Met zijn sterke rechtervuist greep hij een van de spijlen vast en gaf er een har den ruk aan. Het metselwerk begon te brok kelen. Hij bukte zich. Om zijn eene voet zat het verband, dat de dokter er om gelegd had, Dicht tegen zijn been aangedrukt zat een vijl, die zijn moeder hem gegeven had, toen zij hem op Alp Sassal Masone had bezocht. Voorzichtig begon hij te vijlen, maar hield op, toen het gekras te hevig werd. Hij luis terde ingespannen, maar alles bleef stil. Het was elf uur geworden, toen hij twee van de -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Vanaf 3 October uitbreiding dor dienst Helder- Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijaiging bij onze chauffeurs. blijft de vraag beneden Eet middel matige, hetgeen wel opvallend mag worden genoemd daar juist deze sta pelgroenten een zeer belangrijk volks- voedsel vormen. Blijft de vorst nog eenige weken uit, dan bestaat er een redelijke kans, dat de meeste Streeker bouwers hun rekening nog zoo ongeveer sluitend kunnen maken. De schietpartij te Broek op Langendijk Na ongeveer twee maanden in voor arrest te hebben gezeten, zal Dinsdag 24 Nov. des voorm. 10.45 uur de zaak worden behandeld tegen de drie ver dachten K., SI. en G. verdacht van ver- zetpleging tegen den brigadier v.d. B. te Broek op Langendijk, waarvan het zoo droevig verloop algemeen bekend mag worden geacht door hetgeen er reeds over geschreven en gezegd. De zaak die van den beginne af met zooveel belangstelling en interesse is gevolgd zal ook nu niet nalaten een groot aantal ingezetenen van den Lan gendijk en daarbuiten naar Alkmaar te doen gaan om ter terechtzitting*het verdere verloop te volgen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE „DIGNITAS" VERGAAN. Alle opvarenden verdronken. Thans is bevestiging ontvangen van den ondergang van het Italiaansche stoomschip „Dignitas" dat met een la ding ijzererts op weg, was naar hef hoogovenbedrijf te IJmuiden. Op de pier van Rottingdean nabij Brighton is een reddingboei van do „Dignitas" aangespoeld. Alle opvaren den van het schip moeten als omgeko men worden beschouwd. Tevens is bekend geworden, dat om streeks denzefden tijd in de golf van Aan boord heerschte onder een groot deel van de bemanning eveneens on rust daar de lading niet zou bestaan uit rails, zoosls was opgegeven, maar uit munitie, o.a. kisten met granaten. Deze veronderstelling werd gestaafd door de aanwezigehid aan boord van een supercargo met een zuidelijk voor komen. Twee mannen sprongen over boord in een langszij gekomen boot, die den vertrouwensman der zeelieden naar het schip bracht doch keerden terug. Met een gedeeltelijke bemanning zette de „Rona" de reis voort. FRANSCHE VRIJWILLIGERS TE BARCELONA. Donderdagavond zijn 2000 Fransche vrijwilligers, meest jongelieden. uit Frankrijk aangekomen te Barcelona, om zich bij de roode militie aan te sluiten Voorafgegaan door muziek marcheerden zij over de Rambla, hartstochtelijk toegejuicht door de be volking. Voor het eerst sinds het begin van den oorlog is ook een oefening voor bc scherming tegen aanvallen uSt de lucht gehouden. Door de kranten en de radio was de bevolking op de^,hoogte gesteld van wat haar te doen 'Stond. Alle lichten werden gedoofd, de be volking moest de wijk nemen naar kei ders en openbare schuilplaatsen, de brandweer reed bellend door de stra ten en vracht-auto's met vliegtuig- afweergeschut snelden naar de strate gische punten. Barcelona is tot nog toe gespaard gebleven voor een aanval uit de lucht. LOSSE OPMERKINGEN. Economische aanpassing. I Meer dan tot dusver dient de veefok Biscaye eveneens met man en muis isl ^er tG Jatten op betere aanpassing van vergaan het Spaansche stoomschip ft voeding* aan de door Elanchove", dat met een lading erts op weg was naar Cardiff. Dit schip kwam eveneens vaak in de haven van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Ook de opvarenden van dit schip zijn ver dronken. MUNITIE VOOR SPAANSCHE NATIONALISTEN Bemanning, van Noorscli stoom schip komt in verzet. Twaalf leden van de bemanning* van het Noorsche s.s. „Rona" zijn, te Dant- zig van boord gegaan, omdat het heet te, dat 't schip munitie vervoerde voor de Spaansche nationalisten. De zer dagen is het schip op de reede van Elseneur aangekomen waar het zijn bemanning zou aanvullen. Er waren o.m. twee Deensche stokers aangemon sterd doch hun orgauisatie verbood hun aan boord te gaan omdat het schip onder valsche papieren voer daar het contrabande vervoerde naar Spanje hoewel het volgens den kapitein gechar terd was voor een reis naar Vera Cruz in Mefico. spijlen zoover had doorgevijld, dat hij ze er tusschen uit kon nemen. Toen wachtte hij weer, De man, die honderden keeren in zijn leven met rustig overleg den dood in de oo gen had gezien, moest zich nu met geweld beheerschen. Hij hoorde voetstappen in de gang. Voorzichtig zette hij de staven er weer los in, wierp zich op zijn brits en snurkte alsof hij in een diepen slaag lag. Juist had hij nog tijd genoeg om den deken over zich heen te trekken, toen de bewaker binnentrad en even het licht van zijn lantaarn over Xaver heen liet schijnen. Even later was de bewaker weer verdwenen. Nog een paar minuten wachtte Xaver. Toen sprong hij als een roofdier op, greep de sta ven en haalde ze voor het raam weg, heesch zich op en wrong zich naar buiten. Voor een man, die gewoon was langs gladde rotswanden te klimmen, was" het afdalen niet zoo moei lijk, want de oude muur had allerlei spleten en voegen, waar de kalk uit gevallen was. Xaver stond beneden en wachtte even. De doornen bleven aan zijn kleeren haken, zijn linker hand deed hem weer veel pijn, maar hij sloeg er geen acht op, keek nog even naar boven, maar alles bleef stil. Toen drong hij door de doornenstruiken en liep als een man, die een vast doel voor oogen heeft, sprong op een rotsblok, dat in de rivier lag en kwam door het springen op andere steenen zoo aan den overkant. „Xaver „Ik kom zoo Daar stond, dicht tegen den muur aange drukt het kleine vrouwtje, dat hij reeds van uit zijn raam had gezien. „Vlug, je kleeren uit. Ik heb een broek, een kiel en en een hoed." Een half uur later ging een gebukte man in een smerig boerenpak, een groote blikken melkemmer in de hand en een ouden hoed op het hoofd, met rustige, bezadigde schre den door de buitenwijken, die in den nacht eenzaam en verlaten waren, niemand lette op den eenzamen man, die over den Rijnbrug naar Haldensteiri ging. Om ongeveer twee uur in den morgen ging er een vroegtrein naar Rohrschach aan het Bodemmeer. Er zaten slechts een paar boe ren in de derde klasse coupé, die naar Rohr schach gingen. Op het laatste oogenblik steeg er een man in, die een groote blikken melk emmer bij zich had en aan wiens kleeding men kon zien, dat hij een verre reis achter zich had. „Ga je ook naar Rohrschach? „Ik wil een heerlijke bijenhoning naar Stützli in Rheineck brengen, die betaalt toch altijd nog het meest en met de vreemdelingen in de bergen is het tegenwoordig toch niets meer gedaan. „Bijenhoning „Moet je eens proeven, buurman De man opende het deksel van de melkem mer, haalde een lepel uit zijn zak, waarop hij een beetje honing dèed en gaf dit aan zijn buurman. Deze smulde er van en zei „Dat is fijne honing." „Dat zou ik ook denken." Ook de andere drie proefden even, waarna het gesprek verder werd voortgezet met ve- halen over bijenteelt en het verzorgen van de bijen in den winter. In Rheineck stegen de mannen uit en Xa ver begaf zich naar de aanlegplaats, want om tien uur vertrok er een stoomboot van Bregenz naar Lindau in Beieren. De honingkoopman scheen het met den koopman Stützli niet eens te zijn geworden, anders had hij be paald de stoomboot niet genomen. Hij bleef staan. Er waren veel politie-agen- ten !En gendarmes, die lederen reiziger met scherpe blikken monsterden. Een oogenblik overlegde hij bij zichzelf wat te doen, dan liep selectie ver kregen erfelijk hoögere prestatiemoge- lijkheden. Dit is een uitspraak door Dr. Grashuis gedaan op de laatst gehou den landbouwweek te Wageningen. De lioogere melkproductie is ten zeer ste afhankelijk van het voeder, dat ge geven wordt. Het gehalte aan voeden de stoffen, aan mineralen, aan vitami nen moet anders zijn, moet heter zijn dan voor jaren, toen wij niet die pro ductie zagen als wij nu hebben. Ook met de voeding van het vee moeten wij ons aanpassen aan de hoogere eischen, die, wij aan ons vee stellen. Men is zelf in staat om eiwitrijk gras of ander groenvoeder te verkrijgen. Door een doelmatige beweiding en daarnaast een goede bemesting is dat mogelijk. Vooral sedert de luchtstik- stofmeststoffen zoo'n grooten opgang maakten en kalk- en kalkamonsalpe- ter hun overwinningstocht deden is de stikstof niet duur meer en kan men zelf heel goedkoop eiwitrijk krachtvoe der verkrijgen. Door het bij betere be weiding verkregen overtollige gras in te kuilen, heeft men in den winter een eiwit-, mineraal-en vtiaminenrijk hij rustig verder op een gendarmes toe. „Goedendag Is dit de stoomboot naar Lindau ,Ja, maar je mag je wel haasten, want hij vertrekt dadelijk." „Neen, deze man met de melkemmer had niets van een moordenaar, die, zooals er zoo even uit Chur was getelefoneerd, 's nachts kans had gezien, uit de gevangenis te ont vluchten. Deze zeker nietTrouwens zijn hee- le hoofd moet in verband zitten, terwijl zijn eene hand lam was. Zoodoende had de gen darme in het'geheel geen argwaan en daar bij op de stoomboot was de pascontrole. Wie wat op zijn kerfstok had ging heusch niet met de stoomboot mee. Xaver zette ech ter de melkemmer naast zich neer en be taalde de overtocht. Nu deed hij alsof hij moe was en gluurde door zijn half gesloten oogen. Toen de pascontrole op het voorschip was, had Xaver juist, iets op het toilet te doen en toen de ambtenaar op het midden dek was, stond hij met de douane bij de ho ning en liet het zien. Xaver wist/ wel, dat het niet gemakkelijk zou zijn de passencontrole te vermijden. In Lindau kwam niemand van boord die geen geviseerde pas kon toonen. Xaver wist, dat zijn vlucht reeds ontdekt was, nu zou iemand zonder pas heelemaal niet van boord komen. Volkomen beheerscht en rustig zat hij op een bank en rookte zijn onafscheidelijke pijp, toen echter daar doken reeds de toren spitsen van Lindau op het schip maakte een bocht en was tamelijk dicht bij den oever kwam er een ander toeristenschip vooibi) en alles drong naar dien kant om de voorbij gangers met zakdoeken en sjaals toe te wuiven. Toen het schip voorbij was, bleek de man op de bank verdwenen te zijn. Niemand had daarop gelet, dat uit het patrijspoortje van het toilet een man zich naar buiten werkte, die dadelijk onderdook en in de golven ver dween. Toen riep plotseling een toerist„Daar zwemt iemand De passencontroleur schudde geërgerd het hoofd. „Zeker een lichtzinnige badgastDie zwem men wie weet hoe ver van de kust af, en dan begeven zich hun krachten, het is bij het lichtzinnige af." Even later legde het schip in Lindau aan en toen alle gasten van boord waren gegaan verwonderde, de steward er zich over, dat een groote melkemmer met honing, waaraan een douanezegel geplakt zat, eenzaam en verlaten op het dek stond De inspecteur der gevangenis in Chur liep nijdig in zijn kantoor heen en weer. Voor hem stond de bewaker met een zondaarsge zicht. „Weet je dan niet, dat je alle twee uur moet controleeuren „Om tien uur sliep de kerel als een otter, hij werd niet eens wakker toen ik mijn lan taarn op zijn gezicht liet schijnen." „Om twaalf uur is hij gevlucht." „Hij zag er heelemaal niet naar uit als ie mand, die zoo iets van plan was, want hij verlangde gisterenavond nog te worden ver hoord. „Je bent een stommeling, een ellendeling Een agent trad binnen. „Inspecteur, wij hebben een oude vrouw gevangen genomen, die hier vreemd is in de buurt. Zij heeft een papier bij zich een oude pas, ten name van Loisll Kernbacher, maar de pas is al jaren verouderd." (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1