jN 27e JAARGANG ZATERDAG 29 NOVEMBER 1936 No. IO-4- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN L. GOYARTS GEHEEL GEBIT vanaf f 35. DE VALSCHE AANKLACHT. N.V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: BOS KEK WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.51 1 0.10 t brengen. Eindelijk brak de lang verwachte TANDHEELKUNDIGE,! avond van 5 December aan. Bij de fa milie Verbeek heerschtte een opgewon Nieuwstr. 24 H.-hoef, SPREEKUREN iederen Dinsdag 10—3 uur. KUNSTTANDEN en GEBITTEN. Pijnl. behandeling. Volledige garantie. Vullen f 2.50. Trekken f 1.50. HET GESCHENK. Om den datum van 5 December zweeft altijd een geheimzinnige sfeer. Deuren worden afgesloten, geuren van houtwol, lijm en stijfsel hangen in het huis, er wordt fluisterend gesproken en hier en daar worden veelbeteekenen de knipoogjes gegeven, leder probeert z'n cadeau of zijn surprise zoo goed mo gelijk te doen slagen. De verrassing, die Bob Verbeek had uitgedacht, ging alle verrassingen te boven. Dat kwam, doordat Bob verliefd was, al een jaar lang hopeloos verliefd op Hannie Wa genaar, de boezemvriendin van zijn zuster. Omdat hij hard studeerde voor zijn tandarts-examen, hield hij zijn liefdebuigingen voor zich en wachtte, tot hij afgestudeerd was. Toen de dag er was, dat hij zijn harde werken be loond zag, besloten zijn ouders hem de rust en ontspanning te geven, die hij verdiend had, en bespraken een reis voor hem naar Itaië. Als je kort, nadat je je examen hebt gedaan, naar het buitenland gaat, kun je niet hals over kop een meisje vragen, om haar daarna weer twee maanden lang alleen te laten, dacht Bob en stelde zijri liefdesbetuiging voor den tweeden keer uit. Op 5 Dec, •echter, een der ouderwets gezellige avonden van de lange wintermaanden zou hij weer thuis zijn en dan Toen Bob vertrok, was de heele fami lie op het station aanwezig. Van zijn ondeugende, kleine tweelingbroers tot zijn zuster met haar onafscheidelijke vriendin. Mag ik je schrijven, Hannie vroeg Bob zacht, toen hij haar de hand tot afscheid reikte. Verrast keek ze hem aan en een zon nige lach verhelderde, haar gezichtje, toen ze „ja" zei. De twee maanden vlogen om en toen de dag naderde, dat hij weer in Holland zou arriveeren, ontvingen zijn ouders een brief, waarin hij mededeelde, een week later te vertrekken, zoodat hij op den avond van 5 December thuis zou komen. Ook schreef hij hun voor het eerst over zijn verlangen naar Hannie en de verrassing, die hij haai* had voor bereid. Naar Hannie schreef hij, dat hij nog twee weken te Rome bleef en ver ontschuldigde zich, den Sint NicoJaas- avond niet met haar te kunnen dooi den stemming. Verscheidene vrienden en kennissen waren uitgenoodigd en vooral bij de jongere leden van het ge zelschap steeg de vreugde ten top. toen ze vernamen, dat Sint Nicolaas dien avond in hoogst eigen persoon zou verschijnen. Hannie was natuurlijk ook van d£ partij, maar haar gezichtje dat er anders zoo vroolijk en opgewekt uilzag, scheen nu stil en somber. Er werd hard gebeld. De kleintjes kregen een kleur en verscholen zich achter moeders stoel. Even later trad de heilige man het vertrek binnen. Mevrouw Verbeek schoof hem haastig een stoel toe, waar de oude man zich zwaar ademhalend, op neerzette. De kinderen keken met groote oogen naar den geheimzinnigen man met den lan gen purperen mantel, die onder zijn grijze, borstelige wenkbrauwen, onder zoekend de kamer rondkeek. Wat was die Sint toch goed Ieder werd over laden met geschenken en Hannie kreeg er zelfs twee brieven bij, die geheimzin nig met 1 en 2 waren genummerd. -- Eerst nummer één openen, kind lief, sprak de Sint en Hannie scheurde nieuwsgierig de enveloppe open. Voorlezen gelaste haar vriendin en Hannie las „Voordat jij, Hannie- lief, den tweeden brief wilt uitpluizen, ben je verplicht, het overige deel van het gezelschap naar hiernaast te doen verhuizen Sint Nicolaas' hevel moet opgevolgd worden, sprak mijnheer Verbeek en len verlieten gehoorzaam de kamer. Verward keek Hannie den goeden Sint aan. -- Nu den volgenden, kindje, sprak hij, goedig, glimlachend. De tweede brief luidde „Ik trek liever een rijtje kiezen, dan dat ik voor een gedicht mijn hersens ga zitten verkniezen. Maar voor één keer bijt ik door den zu ren appel heen. Mijn allerliefste, kleine Hannie, zeg alsjeblieft geen „Neen." Ja maar Onthutst staarde ze den Sint aan, die in dien tusschentijd een doosje te voor schijn getooverd had. Kom eens hier vroeg hij vrien delijk. Langzaam trad Hannie naar voren. -- Steek je linkerringvinger eens uit? vroeg hij weer en zijn stem klonk een beetje vreemd. Verwonderd stak Hannie haar vin ger uit, waaraan de Sint een gladden, gouden ring schoof. -- Nu, zeg je neen, Hannie De stem van den heiligen man trilde Perplex staarde ze van den glanzen- den, smallen ring naar 't glimlachende gelaat van den Sint. Nu Hij nam haar zacht bij de schouders FEUILLETON. en keek haar recht in de oogen. - Bob juichte ze plotseling en sloeg haar armen om zijn hals, de waar digheid van zijn baard en zijn mijter in gevaar brengend, -- Lieveling, fluisterde Bob en nam haar stralend gezicl'ije in de handen. Wat duurt dat lang, fluisterden de tweelingbroers tegen elkander. Pope lend van ongeduld en nieuwsgierig heid openden ze de schuifdeuren op een kier. Toen holden ze met vuur- roode gezichtjes naar de wachtende familie-leden en riepen - Moeder, vader, Sint Nicolaas en Hannie kussen elkaar BINNENLANDSCH NIEUWS. WERKLOOSHEID IN ONS LAND. Het aantal geheel werkloozen in de verschillende beroepsklassen, einde October 1936. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekt hieronder, per beroepsklasse, opgave van de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van Oct. 1936 bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland ingeschreven werkzoekenden. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekenden bij de Open bare Arbeidsbemiddeling laten inschrijven. Bij eventueele vergelijking met opgaven van vorige perioden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking en door maatrege len van administratieven aard, die beoogen de Arbeidsbemiddeling te bevorderen. DE STIJGING DER KLEINHANDELS PRIJZEN. Voorloopig tot staan gekomen Eieren en griesmeel vooral sterk gestegen. Het secretariaat van den Centr. Bond van Ned. verbruiks-coöperaties schrijft ons Uit de gegevens, dj.e het economische bure au van den bond deze week van 19 coöperaties ontving voor de wekelijksche prijs-enquête van dit bureau, kan blijken, dat de stijging, die in de kleinhandelsprijzen van 25 levens middelen viel waar te nemen, en die tot nog toe steeds sterker werd, voorloopig tot staan schijnt te zijn gekomen. Bedroeg de gemid delde stijging voor de week van 9—14 Nov. j.1. 1.78 voor de week van 1621 Nov. is zij 1.79 Mogelijk laat zich hier de lichte ont spanning, in de groothandelsprijzen, die men de laatste paar weken kan waarnemen, gel- dep.. Afgezien van de verhooging van den eer prijs, is vooral de prijs van griesmeel zeer sterk gestegen, sinds 24 September j.1. name lijk met 15.8%. Voorts ondergingen de prijzen van bruine boonen, vermicelli, goudsche kaas; en boter verhoogingen van 4—7 De prij zen van capucijners, groene erwten, tarwe bloem en zachte zeep zijn sinds 24 September met ruim 2 gestegen. ,De overige prijzen ble ven gelijk, of nagenoeg gelijk. Ter voorkoming van misverstand zij er nog eens op gewezen, dat bovengenoemde gemid delde prijsstijging uiteraard niet aangeeft, hoeveel de kosten van levensonderhoud sinds de depreciatie van de gulden zijn gestegen. Het cijfer heeft slechts betrekking op de prij zen van 25 voorname levensmiddelen. De ver hoogingen, die de prijzen van kaas, eieren (verhooging 29.2%) en boter ondergingen, worden mede veroorzaakt door seizoen-invloe den. Aantal werkloozen op het einde van Oct. Sept. Aug.'36 aardewerk, enz. 10.437 9.395 8.451 w. o. steenfabr. 8.158 6.973 5.840 diamantindustrie 1.679 1.990 2.160 drukkersbedr., enz. 3.397 3.435 3.402 bouwbedr., enz. 86.259 83.056 79.876 houtbew., enz. 11.735 12.241 12.002 kleding, enz. 5.485 6.660 6.783 leder, enz. 3.657 3.796 3.884 oer, turf 6.100 5.446 6.123 w. o. mijnwerkers 1.587 1.625 1.662 metaalnij verheid 44.597 46.583 46.331 papier 2.231 2.132 2.135 textielnijverheid 9.441 10.991 11.385 voed. en genotmiddelen 14.037 14.3Q2 14.119 lan'db. bedr. 40.357 34.988 34.155 visscherij 1.541 1.550 1.654 handel 14.210 14.264 13-824 verkeer 46.12$ 45.774 43.937 vrije beroep (o.a. kan toorbedienden) 16.129 16.802 16.006 hulsel, diensten 10.024 10.125 9.719 ongeschoolde fabr. e.a. arbeiders 63.056 62.534 61.747 zonder voorkeur (geen handarb.) 2.073 1.967 1.846 ov. beroepsklassen 1.877 1.970 1.888 minder aangenaam. Rood duidt voor Spoorwegen immers onveilig aan, zoo dat de kans groot is, dat hier of daar een trein zonder noodzaak voor rood licht tot stilstand komt. In verband hiermede hebben de Nederlandsche Spoorwegen het personeel voorgeschre ven, liet roode licht te dooven of af te dekken op spoorweg-terrein. Ook de personen, die recht hebben op den toe gang; tot den spoorweg moeten zicli, zoodra zij zich op den spoorweg bege ven, aan dit voorschrift houden. In Duitschl-and is voorgeschreven, dat auto's een oranje achterlicht moeten voeren om - verwarring met spoorwegsignalen te voorkomen. BU1TENLANDSCH NIEUWS. ROMAN VAN DB BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 14.) Xaver sloeg onwillekeurig met de hand op de tafel, zoodat niet alleen de inktpot, maar ook de rechter rechter en de gendarmes op sprongen. „Neem me niet kwalijk, ik ben wat wild. Maar dat gaat niet. Wegens wilddiefstal, en dat was het niet eens, want ik heb de gems laten liggen, kan men niet worden uitgeleverd „Maar wel wegens het dooden van een douane." „Mijnheer de rechter, als U een geweer in Uw hand hebt, U schrikt en het geweer gaat af en de kogel treft onverwachts een van de omstanders, bent U dan een moordenaar of niet De rechter stond op. „De man wordt in hechtenis genomen. Maar opgepast, dat hij weer niet ontvlucht." „Daarvoor hoeft U niet bang te zijn, dan was ik hier toch niet gekomen." „Hierover kan ik geen oordeel vellen, wij zullen met het gerechtshof in München be raadslagen en de stukken uit Chur aanvra gen." „Dank U wel, mijnheer de rechter, dat is alles, wat ik wil. Mijn moeder is uit München en heeft me verteld, dat men in Bieren er voor zou zorgen dat een Beier er geen onrecht ge schiedt." Hij liet zich rustig door de bewakers naar een cel voeren en toen de bewaker later door het luikje naar hem keek zag hij hem op zijn krib zitten, terwijl hij een liedje floot, De rechter keek de andere heeren hoofd schuddend aan. „Weet U, collega, de man heeft zoo iets openhartigs over zich, die komt mij werkelijk niet als een moordenaar voor." Hij vroeg een telefonische verbinding met München en sprak daar met den president van den Hoogen Raad. „Eenvoudig is het geval niet. Natuurlijk heeft de man den gendarme in een vlaag van woede of van angst voor een arrestatie be schoten, maar hij liegt hij beroept zich op zijn Beiersche nationaliteit en dat moeten wij natuurlijk eerst onderzoeken. Het beste is, dat de man naar München wordt overge bracht, het geval zal trouwens wel hier voor de rechtbank moeten komen." Reeds dienzelfden middag ging de deur van de cel weer open. „Maak je vlug klaar, je gaat weg." Xaver sprong op. „Willen jelui me uitleve ren „Zoover is het nog niet. Voorloopig ga je naar München." „O, dat is goed." Hij volgde zeer gewillig, werd geboeid en liep zwijgend tusschen de beide bewakers naar den wagen, waarna hij rustig tusschen hen in zat in den trein, die hem naar München bracht. In Chur had de rechter den inspecteur bij zich ontboden. Het heeft geen zin, die oude heks hier vast te houden. Zij heeft op haar geweten, dan dat zij haar zoon den raad heeft gegeven te vluchten en waarvoor zij hem een vijl, klee- ren en geld heeft bezorgd. Een dergelijke hulp van een moeder is nu eenmaal niet strafbaar. Laat de vrouw binnen leiden." Barbara Kernbacker kwam binnen en had -Wieringen - Wieringermeer - iVIedemblik - Hoorn - Amsterdam. Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Totaal 394.444 390.091 381.427 Bij indeeling van de werkloozen volgens de grootte van de gemeenten, waar zij zijn in geschreven, verkrijgt men het navolgende overzicht Gemeenten met 100.000 en meer inw. 50.000—100.000 inw. 20.00050.000 inw. minder d. 20.000 inw. I Oct. Sept. Aug.'36 163.697 167.505 164.113 52.093 53.549 51.722 49.619 48.240 47.459 129.035 120.797 118.122 Vraagt gratis dienstwijziging chauffeurs. bij onze een strak gezicht. „Vrouw Kernbacker, U wordt voorloopig op vrije voeten gesteld." „In orde, mijnheer de rechter, ik wist, dat U mij niet vast kon houden." Op dat oogenblik werd er een telegram bin nen gebracht. Nu kwam er een cynisch lach je om den mond van den rechter terwijl hij zei„Het heeft niets geholpen, Uw zoon is weer gearresteerd." „Zoo, nu ik hoop, dat het niet al te ver weg is." „Dat is het wel, want hij is zoo verstandig geweest zich in Lindau vrijwillig aan te ge ven." „De hemel zij dankzuchtte de oude vrouw. De rechter keek haar verwonderd aan. „Bent U daar blij om „Nu alles geloopen is, zooals het moet, na tuurlijk. En omdat U het zult weten, mijn heer de rechter, Xaver is niet iemand, die er tusschenuit knijpt als hij straf verdient en zijn moeder zal de laaste zijn, om hem dan te helpen. Straf zal hij hebben voor het schie ten van den gems en dat wil hij ook. Maar het Beiersche gerecht zal geen Beier wegens moord of doodslag veroordeelen, als hij die misdaad niet begaan heeft. Anders niets. HIJ wilde alleen naar Beieren. Goeden dag, mijn heer de rechter, U hebt me op het laatste oogenblik een prettige boodschap gegeven." Met hoogopgericht hoofd en een triomfee rend lachje om den ingevallen mond ging de oude vrouw weg en de rechter haalde zijn schouders eens op. In denzelfden nacht dat Xaver naar Mün chen werd overgebracht, zat moeder Kern backer weer in de trein, heelemaal in een hoekje gedrukt en reisde naar Pontresina te rug. Nu eerst, nu alles gelukt was, braken Zooals uit deze cijfers blijkt, daalde sedert September 1936 het aantal werkloozen in de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Dit is in tegenstelling met het vorige jaar, toen het aantal werkloozen op het einde van Octo ber in die gemeenten hooger was dan op 't einde van September. HET ROODE ACHTERLICHT. Als straks alle bakfietsen van roode achterlichten zullen zijn 'voorzien, zullen er millioenen roode lichten meer op den weg zijn. Voor den weg, mag dit zeker noodza kelijk zijn, voor de Spoorwegen is het Partij diamant verdwenen. Vermoedelijk gestolen in Har- wichboot. Bij aankomst yan de Harwichhoot „Bruges" werd door een der passagiers diamanthandelaar Modeska uit de Con scipncestraat te Antwerpen, aangitte gedaan bij de politie van de vermissing van een partij diamanten ter waarde van 870.000 francs. Modeska verklaar de, dat hij tijdens den overtocht meer malen naar het toilet moest gaan. Tel kens droeg hij de diamanten bij zich. De laatste maal vergat hij de edelstee- nen in zijn hut en toen moet hij op het toilet in slaap zijn gevallen. Toen hij ontwaakte, vond hij zijn hut open. Toch legde hij zich zonder achter docht ter ruste, maar des morgens stelde hij de verdwijning vast. Een uitgebreid onderzoek heeft de politie ingesteld. De verdwenen partij diamanten was tegen diefstal verze kerd. ITALIË. 1.500.000.000 Kg. marmer opgeblazen. Men maakte er een volkfeest van. Te Carrara, de plaats van het beroem de marmer, is een enorme hoeveel heid gesteente in de lucht gevlogen. Dit geschiedde opzettelijk en het is zelfs een waar volksfeest gewerden. Het Carrarische marmer wordt ge vonden in den berg Monte Teccione en in den loop van de tijden had men zoo veel uitgehouwen of met dynamiet uit een berg gehaald, dat men reeds in hoogere liggingen het marmer moest uitbreken, waardoor de transportkos ten enorm hoog werden, terwijl hoven- dien het materiaal in te kleine deelen versplinterd beneden aankwam. Daar om werd besloten, den geheelen top van den Monte Teccione ineens op te blazen. Dit was een blok van de groot te van den Milaneeschen dom met een gewicht van naar schatting anderhalf millioen ton va.i het kostare materiaal. 700 arbeiders hebben haast een vol jaar er aan gewerkt om de opblazing voor te bereiden. Zaterdag waren nu de bergen in de omgeving reeds vroeg door duizenden haar Kraohten en tranen liepen over haar wangen. Tranen, toen zij de trotsche bergtpp zag en de witte sneeuw op den gletscher, waar Xaver zoo vaak over heen geklommen was. Nu zat hij in München en keek door de getra liede vensters naar buiten naar de grauwe huizenmassa's, die hij niet kende, want hij was nog een klein kind geweest, toen zij meti haar man en Xaver naar Zwitserland was getrokken. Vier volle dagen had Fientje intusschen in St. Moritz in de herberg gewoond. Geen ho tel, of zij had er aangeklopt. „Wil je nu een betrekking, nu de vreemde lingen vertrokken zijn Je bent niet goed wijs. Je kunt het omstreeks Kerstmis nog eens probeeren als hier de wintersport aan den gang is. Den vierden dag stond zij 's avonds heele maal in elkaar gedoken voor het huis van haar vader te Pontresina. Haar vader kwam naar buiten. „Kijk eens aan Daar is Fien tje Wat wil je Ruw klonk de stem van den boozen man. „Ik wil naar huis." „Dat heb ik je gezegd. Waarom ben je niet met me meegegaan toen ik je kwam halen Je weet zeker nu ook, dat Xaver een moor denaar is." „Hij is geen moordenaar." „Hij is uit de gevangenis ontsnapt. Je bent slim genoeg om te weten, dat iemand met een gerust geweten niet vlucht." Fientje, die van dit alles niets wist, keek hem aan. „Wat Keeft hij gedaan „Ben je doof geworden Ontsnapt is hij De staven voor het raam heeft hij doorge- vijld Naar beneden door de rivier Hij is er van door, je kunt hem achterna gaan als je wilt." „Ik kan het niet gelooven." „Dan geloof je het niet. Ik zal je eens wat zeggen. Den gendarme Niklas heb ik vandaag gesproken. Die oude heks, Barbare heeft haar zoon geholpen bij de vlucht. Er is reeds een bevel tegen haar uitgevaardigd om haar over den grens te zetten, naar Beieren, ze zal wel al onderweg zijn. Trouwens daar is die schurk ook heen gegaan." „Naar Beieren „Naar München, als je het precies weten wilt. Totdat hij wordt uitgeleverd. Blijf hier niet zoo rondhangen. Ga naar binnen, ik ben geen onmensch, die zijn eigen dochter laat omkomen maar denk er om, iedereen weet, dat je met dien schurk hebt omgegaan. Een betrekking krijg je nooit meer. Van het voor jaar moet je zien, dat je net als Pia naar de Italiaansche grens gaat, waar men de ge schiedenis niet kent. Er is in Pontresina niet veel vraag naar verloofden van moordenaars." Als gloeiende tangen boorden deze woorden zich in het hart van het meisje, en toch wist zij niet wat zij moest antwoorden. Zij moest toch een dak boven haar hoofd hebben. Zwijgend volgde zij haar vader het huis in. In haar ouderlijk huis, dat haar zoo vreemd geworden was, sinds haar vader, na den dood van haar moeder de jonge Afra getrouwd had, die bijna net zoo oud was als zij zelf en waar door ook haar jongere zuster Pia naar den vreemde was vertrokken. Nu stond Afra op den deel en keek Fientje met een boozen blik aan. Zij had den vader bezworen zijn doch ter niet meer in huis te halen, doch zij had niet den moed er nu iets tegen te zeggen. „De kamer van Lies is vrij. In den winter hebben wij geen dienstbode." Huilend zat Fientje, de trotsche Fientje op haar bed en kon 's nachts geen oog dicht doen. Nu zij zelf onschuldig leed, begreep zij pas wat er in Xaver moest omgaan, die onder zoo'n vreeselijke verdenking stond. (Wordt vervolgd),

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1