Ml /f 27e JAARGANG DINSDAG i DECEMBER 1936 No. loe> NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HOE DE NEDERLANDSCHE ARBEIDER ZIJN VRIJEN TIJD BESTEEDT. DE VALSCHE AANKLACHT. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT ABONNEMENTSPRIJS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG, per 3 maanden f 1. UITGEVER BObKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTlëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f O.SC f 0.19 Het gebruik van tien vrijen lijd is een probleem, dat de aandacht ver dient. Tengevolge van de werkloos heid beschikken velen over een teveel aan vrijen tijd. Daar dit evenwel een abnormaal verschijnsel is, waarvan men mag verwachten, dat het zich op den duur zal wijzigen, is het van meer belang, het probleem van den vrijen tijl door den werkenden arbeide r na te gaan. Een enquete. Een commissie, waarin ook bestuurs leden zaten van organisaties. die in dit onderwerp belangstellen, heeft een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop de arbeider zijn vrijen tijd besteedt. De Nutsboekerij van de Maat schappij tot Nut van bet Algemeen geeft in haar nummer 16 de uitkomsten van deze enquête onder 621 arbeiders, door dr. A. Blonk en dr. J. P. Kruijt, met medewerking van E. W. Hofstee. De onderzoekers bepaalden zich tot de arbeiders, die regelmatig arbeiden en sloot dus uit de crisis-werkloozen en de bouwvakarbeiders en anderen, die in sommige perioden geen loonar beid verrichten. Als laagste leeftijds grens werd 18 jaar aangenomen. Na drukkelijk werd vastgesteld, dat bet onderzoek en de verwerking van de ge gevens geen enkel politiek, doch uit sluitend een sociaal wetenschappelijk oogmerk zou hebben. Nadat eenige lijsten om verschillen de redenen niet voor het onderzoek ge schikt werden geacht, bleven over de vragenlijsten, die door 621 personen waren ingevuld. De vragenlijsten wa ren zeer uitgebreid, hetgeen misschien oorzaak is, dat er zoo betrekkelijk wei nig ingevuld zijn terug ontvangen. Ook is het niet te voorkomen geweest, dat er een zekere eenzijdigheid in de en- puéte is voorgekomen. Wel 44 pCt. van de invullers bleek bestuurslid te zijn van een of meer vereenigingen Volgens de samenstellers van liet rapport gecfi de enquête niettemin een goed inzicht in de vraag, hoe de ont wikkelde arbeider, althans naar ont wikkeling strevende arbeider zijn vrij en tijd besteedt. De rapporteurs achten de betrouw baarheid van de hun verstrekte gege vens zeer groot in verband met de con trole door de plaatselijke leiders. Het was niet te vermijden, dat sommige in vullers bezwaar maakten tegen het op geven van hun naam en hun inkomen. Men dacht aan een invulbiljet voor de belasting Echter hebben slechts 37 personen hun inkomen niet ingevuld. Het resultaat van het onderzoek Een van de meest opvallende ken merken van het resultaat van het on derzoek is het groote verschil in het besteden van den vrijen tijd door agrarische en niet agrarische arbei ders. De landarbeider heeft over het algemeen minder vrijen tijd dan ande ren. De werktijden zijn lang, vooral in den zomer. Landarbeiders besteden den minsten tijd aan lectuur, aan studie thuis of in een leeszaal, aan uitstapjes, vereeni- gingsleven of liefheberijen. Daaren tegen besteden zij mee dan andere groepen hun vrijen tijd aan het bezoe ken van kerken, bals en dancings. Ten gevolge van hun lichamelijke moeheid hebben zij een groote behoefte aan stil zitten in den huiselijken kring. Uit het rapport blijkt verder, dat de tijd, aan slaap besteed, zeer varieert. In de groote s.teden is deze tijd bet grootst. Men gaat er laat naar bed, ter wijl het uur van opstaan wordt bepaald door bet aanvangsuur van den ar beid. Met het ouder worden neemt de duur van den slaap toe. Nachtarbeid verkort den slaaptijd. Liefhebberijen. Slechts 6 pCt. van de 621 arbeiders gaf op, min of meer regelmatig te vis- sclien. Deze liefhebberij blijkt met de grootte van het gezin toe te nemen en het meest voor te koinen bij fabrieksar beiders. Meestal vischt de arbeider op een maaltje baars of karper feitelij1< ish et dan een soort bijverdienste. Spelen met de kinderen doen 207 van de 389 huisvaders in de kleinere ge zinnen meer dan in de grooteve. Hulp bij het schoolwerk bieden het meest de kantoorbedienden, het minst de landarbeiders. Schakelen we het cafébezoek voor gaderingen uit, dan bezoekt slechts 14 pCt. van de arbeiders min of meer regelmatig een café. Het percentage bedraagt voor ongehuwden meer, n.1. 27. De enquêtes leverde omtrent spelen een frappant resultaat Te Kromme nie werd opgemerkt, dat 93 pCt. van de Katholieke arbeiders geregeld kaart speelt tegen 68 pCt. van de onkerkelij ke en 40 pCt. van de Geref. arbeiders. Deze uitkomst bevestigt, dat de R.K, arbeider dit spel zeer in eere houdt, terwijl voor den Gereformeerden ar beider juist het tegengestelde geldt. Slechts 25 pCt. van de arbeiders be zit geen radio. Bij landarbeiders was dit percentage 50. De radio blijkt het te hebben gewonnen van het hoek, want 25 pCt. van de enquête-personen waren geen radio-luisteraar, terwijl 36 pCt. opgaf geen boeken te lezen. De Amsterdamsche diamantbewerkers zijn trouwe radio-luisteraars. Aan uit zendingen van de Italiaansche Opera hebben zij hun hart verpand. Wat het lezen van kranten betreft leest 33 pCt. van de arbeiders een plaat selijk of provinciaal blad, vaak ge combineerd met een ander blad. In de groote steden is de neutrale pers het sterkst vertegenwoordigd. De krant speelt een groote rol in de lectuur van de arbeiders. De omgang met familie is over liet algemeen sterker dan burenbezoek. De zucht naar bezoek neemt toe met den zeer hoog. Er was gelegenheid tot in- leeftijd en is het sterkst hij de hoogste schrijving voor zeven kavels. Het hoog FEUILLETON ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 15.) Onwillekeurig had zij haar kleerenbundeltje geopend, nam de voorwerpen er uit, die zij van Alp Sassal Masone had meegebracht. Die prachtige Alp, waar zij zoo'n vrij leven had gekend. Opeens viel er een stukje papier op den grond, zij bukte zich en een nieuwe gedachte kwam bij haar op. „Mevrouw Minister Schwedler, München, Schellingstrasse 47." Dat was het adres van een dame die een paar maanden geleden eenige malen op den Alp was geweest. „Als je ooit naar de stad wilt komen, dan kun je bij mij terecht. Ik heb graag een meis je van buiten en je bevalt me wel," had de dame tegen haar gezegd. Fientje herinnerde het zich nog helder. Een keurige dame was het met een vriendelijk gezicht. Toen een van de volgende dagen haar va der een boodschap liet doen, ging zij tegelij kertijd naar het postkantoor en schreef daar een briefkaart. „Lieve Mevrouw Als U mij hebben wil kom ik zoo. U heb maar te schrijven. Harte lijke groete van Josephina Collina in Pontre- sina, bij boer Collina, als zomers op Alp Sas sal Masone." De letters stonden schots en scheef door elkander en ook de taal was haar sterke zijde niet, maar toen de kaart werkelijk op de plaats van bestemming kwam, lachte de vrouw van den minister hartelijk en haar loonklasse (87 pCt.) het minst bij de landarbeiders (52 pCt.) Het derde deel van de arbeiders be zoekt regelmatig een bioscoop. Daarop volgen de uitvoeringen en feestverga- deringen, die met het klimmen van de jaren minder worden bezocht. Onmid dellijk volgt het bezoeken van wed strijden, dan het bezoek aan schouw burg en concert en tooneel. Wandelingen en fietstochten worden door 83 pCt. van dea arbeiders gemaakt vooral door de jongeren en gehuwden zonder kinderen. Voor een deel is hier bij de sport inbegrepen. Vanwege hei betrekkelijk eenzijdige materiaal, zeg gen de gegevens omtrent kerkbezoek en vereenigingsleven niet veel. Hiermee hebben we do voornaamste punten uit de enquête aangestipt. Daar slechts de antwoorden van 621 arbei ders zijn ingekomen, bewijst het onder zoek alleen iets omtrent het besteden van den vrijen tijd door een gering aan tal personen. Niet uit her, oog moer. worden verlo ren, dat bijvoorbeeld het tijdverdrijf visschen schijnbaar een grooter per centage aanhangers heeft, omdat het een bij uitstek druk door werkloozen beoefende bezigheid is. Wanneer er een enquête werd inge steld, waarop eenige duizenden lijsten zouden binnenkomen, dan zouden som mige percentages wellicht anders wor den, daar de 621 lijsten slechts een zeer vaag beeld geven van de wijze waarop de arbeider zijn vrijen tijd ge bruikt. Niettemin verdient de publica tie van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aandacht, omdat het vraag stuk niet alleen voor sociologie, maar ook voor de arbeiders zelf van groot belangs is. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het huwelijk van Prinses Juliana. Hooge pachtsommen voor de tribunes. Er bestond Zaterdagmiddag in de ou de raadszaal van het Haagsche Stad huis groote belangstelling voor het openen van de biljetten, waarop ver meld waren de namen van de inschrij vers voor het pachten van grond langs den weg, die de Koninklijke stoet op 7 Januari zal volgen. De bedragen van inschrijving waren man, die de briefkaart ook even wilde lezen, moest eveneens lachen. „En wat zal de „lieve Mevrouw" antwoor den Laat je haar komen „Waarom niet. De meisjes uit de stad deu gen over het algemeen niet voor het huiswerk. Wat geeft het, als zij ons niet bevalt, dan geef ik haar congé." Drie dagen later kwam boer Collina binnen en riep Fientje bij zich. „Wat is er, vader Zijn gezicht stond op onweer. „Er is een brief voor juffrouw Josephina Collina uit München. Die zal wel uit de ge vangenis zijn." „Maak hem open, vader." Toen begon het gezicht van den ouden man wat bij te trekken, toen hij las dat de vrouw van een minister Fientje in betrekking- wilde nemen. Want een heelen winter met Afra samen, dat werd niets." „Mag ik, vader „Voor mijn part, je bent meerderjarig, je kunt dus doen en laten wat je wilt zonder mijn toestemming." Zoo gebeurde het, dat toen de eerste win tersneeuw over de dalen van de Engadin dwarrelde, de laatste spaarduiten bij elkaar werden gedaan om er een spoorkaarjte voor te koopen om de wijde wereld in te vliegen. HOOFDSTUK 5. „München, Centraal Station Allen uit stappen Fientje werd uit een diepen slaap wakker. Het eerste gedeelte van de reis door Zwit serland tot Rohrbach was naar verhouding vlug gegaan. Er waren een paar meisjes in de coupé geweest, een uit Bazel en een uit Konstanz, die 's zomers in een hotel in be trekking waren en nu weer'naar huis terug keerden. Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp Keulen Antwerpen Brussel en Parijs. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor. BREED 35 TEL. 184 HOORN. ste aanbod was f 82.000 Voor het totaal aantal kavels ten na me van de Handelmaatschappij C. de Ruyter te Amsterdam voor f 75.000 schreef A. Tailleur te Amsterdam in. Vermelding; verdient nog, dat de K.N.A.C. voor de 60 m. Torens traal- Noordwal voor f 10.500 inschreef. Binnen enkele dagen zullen Burgem. en Weth. de gunning hekend maken. Het gunningsnedrag zal worden afge staan aan liefdadige instellingen, waar aan de naam van de Prinses is verbon den. Bededienst in aiie kerken te A'dam. Te Amsterdam zal in verband met het huwelijk van Prinses Juliana een bededienst worden gehouden op Woens dagavond 6 Januari half negen. Up den huwelijksdag 7 Januari zal het beieren van alle kerkklokken gedu rende tien minuten de burgerij verkon digen, dat de inzegeningsplechtigheid is geëindigd. Prinses en Prins naar Indië Een uitnoodiging. Aneta seint uit Bandoeug Aan de officieele instanties zal mede werking worden verzocht voor de be weging, die beoogt liet jonggehuwde Vorstelijke paar uit te noodigen voor een reis naar Ned. Indië. Het ligt in de bedoeling, dat voor dit doel een buiten huis zal worden aangeboden bij Nagrek op Java, om tot verblijf van de Prinses en den Prins te dienen. Landbouwer door stier gewond. Zijn toestand zorgwekkend. Toen de landbouwer Verbeten te Linden (N.-Br.) bezig was in den stal het vee te voederen, werd hij plotseling aangevallen door een stier. Het woeste dier nam hem op de horens en wierp hem in een hoek. waarna het hem met de horens en pooten bewerkte. Op het tumult kwamen zijn twee zoons toege- loopen. die er met groote moeite in slaagden den stier te overmeesteren en hun vader te bevrijden. De landbou wer. die het bewustzijn had verloren, waar, er deerlijk aan toe. Hij bloedde uit verscheidene wonden en had. zoo als later bij geneeskundig onderzoek bleek, zware inwendige kneuzingen be komen. De toestand van het slacht offer is hoogst zorgwekkend. Roodvonk te Grubbenvorst. Meisjeskostschool gesioten. In verband met een roodvonk-epide mie, is op advies van den. huisarts het pensionaat der Zusters Urselinen te Grubbenvorst gesloten. Twee patiëntjes uit deze kostschool zijn overgebracht naar het R.K. Zieken huis te Venlo. waar zij in de barak voor besmettelijke ziekten zijn opgeno men. Enkele patiëntjes worden thans nog, in het pensionnaat Grubben vorst verpleegd, zij zullen binnenkort naar hun huis terugkeeren. Het pensionnaat telt 70 leerlingen, die nu, op de zieken na, allen naar huis zijn gezonden. PHILIPS IN ROEMENIë. Plan tot oprichting fabriek van radiolampen. De Philips Mij. is voornemens in Roemenië een fabriek op te richtten voor den bouw van radio-lampen. De productie zou zoo groot worden, dat in het geheel Roemeensche gebruik zal kunnen worden voorzien. De Mij. heeft dan ook bij de Regeering een verzoek ingediend, in overeenstemming met het decreet van 19 Augustus 1936, inza ke het monopolie voor de productie van radio-lampen. Het Tungsram-con- cern heeft eenzelfde verzoek ingediend. De drukte van het grootestation brandde op Fientje in. Het fluiten van de locomotieven het gehaast en gedring van de menschen, de kleine met motoren gedreven lorries, waarop bergen bagage werden weggereden, het ge roep van de krantenjongens, alles was zoo vreemd voor haar. Zij moest een oogenblik blijven staan en om zich heen kijken. Als laatste passagiere uit dezen trein passeerde zij de kaartencontrole en stond nu in de groote hal, die op het stationsplein uitkwam. Op de treden van het portaal sond zij stil. Voor den eerste maal steeg het geroezemoes van het groote stadsleven bij haar op. Zij was steenkoud en had het gevoel van verla tenheid, een angst voor dit leven, voor al die vreemde menschen. Maar Fientje, die gewoon was op eigen bee- nen te staan, schudde met een trotsche bewe ging het hoofd. „Belachelijk van me, om bang te zijn, daar is toch geen reden voor." Lang overlegde zij, wat zij moest doen. Hoe zou zij de straat kunnen vinden waar de vrouw van den minister woonde Daar ston den een paar agenten, maar sinds Xaver door de gendarmes was weggevoerd, had zij een afschuw van allen, die bij de politie waren. Zou zij het aan een van die menschen vragen die allemaal zoo'n haast hadden? „Wees voorzichtig, in een groote stad zijn heel veel schurken," had de geestelijke ge zegd, toen zij voor haar afreis nog eerst in een kleine bergkapel te biecht was gegaan. Misschien was dat niet heelemaal waad", maar de menschen zagen er niet al te vrien delijk uit en zij hadden schijnbaar allemaal even veel haast. Eindelijk zag zij een oudere vrouw met een band om den arm, die naar haar keek en nu op haar toetrad. „Bent U vreemd in München „Ja, heelemaal." „Zoekt U een betrekking Ik ben van de stationsmissie." LANDBOUW. BOERDERIJ. TUBERCULOSEBESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE. Algemeene vergadering op Vrijdag 27 Nov. In „Het Gulden Vlies" te Alkmaar is de 9e Algemeene Vergadering gehouden van de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noordholland. De vergadering was druk bezocht. Uit de gegevens blijkt, dat met inbegrip van het onderzoek der veestapels van de B.-leden, die echter toch geheel volgens de Rijksvoorschriften, als het merken der reac- tedieren, enz., werken, in totaal 69136 dieren werden onderzocht, dat is 4054 dieren meer dan in het voorgaande jaar, toen er 65082 werden behandeld. Voor hen, die hiermee nog niet op de hoog te waren, zij vermeld, dat door het besluit van de regeering tot stopzetting van het aannemen van nieuwe leden-bestrijders ver schillende veehouders die nog toegel. wensch- ten te worden, hierdoor werden gedupeerd. Na de hiervoor verkregen toestemming kon den deze B.-leden tot de Rijksbestrijding wor den toegelaten mits zij zelve de kosten van het onderzoek betaalden. In vergelijking met het vorige jaar blijkt, dat van de toen 43 aangesloten organisaties 34 ten opzichte van deze situatie vooruit zijn gegaan, 6 bleven" gelijk en 3 gingen er ach teruit. Als grootste totaal in de verbetering- moet Texel worden genoemd met van 275 vrije stallen en 2654 dieren tot 351 stallen en 3301 dieren. Alzoo meer 76 stallen, waarin 647 dieren. In vergelijking met het vorige jaar ging van de toen 43 plaatselijke vereenigingen in 26 het reactie-percentage omlaag, in 3 bleef het gelijk en in 14 steeg het. Ten opzichte van de verdere werkzaamhe den zij nog melding gemaakt van het onder zoek inzake den omvang van het niet be vruchten en het verwerpen bij het vee in de fokvereenigingen. Dit onderzoek geeft geen ongunstige uit komst, maar waar de cijfers niet absoluut be trouwbaar zijn,moet een en ander onder voor behoud worden aanvaard. Aan de hand van de ervaring zoowel met Nu viel het Fientje in, dat de geestelijke haar over die missie had gesproken. „Een betrekking heb ik al bij mevrouw Schwedler, in de Schellingstrasse, maar ik weet niet, hoe ik daar komen moet." „Dat is zoo ook niet te vinden, U zult beter met den tram kunnen gaan. Ik zal het U wel even wijzen." Nu liep zij naast de vrouw, met moeite haar angst bedwingend, over het groote plein naar de tramhalte recht tegenover het station. „Conducteur, wilt U zoo goed zijn de juf frouw te wijzen waar zij uit moet stappen voor de Schellingstrasse „Stapt U maar in, ik zal U wel waarschu wen." Daar zat zij nu in de tram en keek naar de drukte buiten. lederen keer als er een auto in snelle vaart voorbij gleed, schrok zij op, hoewel zij veilig buiten het gevaar zat. Scherp lette zij op hetgeen de conducteur bij iedere halte riep, want zij was bang, dat zij anders te ver mee zou rijden. Wat sprken de men schen hier een heele andere taal Daar tikte de conducteur haar op den schouder. „Schel lingstrasse, vlug, ik heb al driemaal gewaar schuwd,wij hebben geen tijd." Zij nam haar koffertje op en stond even later op het vluchtheuveltje. Radeloos keek zij om zich heen. Zij kon zich niet begrijpen waarom al die menschen hier zoo'n haast hadden. Eindelijk had zij moed genoeg ver zameld om aan een van de voorbijgangers te vragen waar de Schellingstrasse was. „Kunt U niet lezen Het staat daar toch op het naambordje Kort en stug was het antwoord geweest, maar zij schaamde zich eigenlijk, dat zij hee lemaal niet op het naambordje had gelet. Ja, daar stond het. De Schellingstrasse was een rustige zijstraat en spoedig had zij het huis nummer gevonden. Ook de portier was een brommerig mensch. „Bij wie moet U zijn „Bij Mevrouw Schwedler." „Boven, derde etage, maar ga over de bin nenplaats de achtertrap op." Hijgend en met kloppend hart ging zij naar boven. Wat woonden hier veel menschen in een huis bij elkaar. De binnenplaats met zijn smerige, grijze muren deed haar erg somber aan. Eindelijk was zij boven en vond zij de deur, drukte op de electrische schel. De oude mevrouw deed haar zelf open en keek haar eerst even verbaasd aan. „Ik ben Fientje „Kom binnen. Het is goed, dat je er bent. Kathi is reeds vertrokken. Hier is je kamer, zet je koffer daar maar neer en maak het je gemakkelijk, als je klaar bent, kun je wel komen helpen." De dag vloog om, want Fientje had steeds iets anders te doen en te zien. Onder leiding van de oude dame moest zij leeren tafeldek ken, het eten opdienen en allerlei andere din gen doen. Terwijl zij in de eetkamer bezig was, zag zij ook den Minister, een norsche, door ischias geplaagde oude man, die heele maal geen notitie van haar nam. Toen leerde zij bedden opmaken en de slaapkamer een beurt geven, terwijl zij 's avonds in het café, recht tegenover het huis een flesch bier voor den ouden heer moest halen. Eindelijk was het negen uur en Mevrouw Schwedler stuurde Fientje nu naar haar kamer. ,,'s Morgens om zes uur moet je opstaan, hier is een wekker zei ze. Maar Fientje schudde het hoofd. „Ik heb geen wekker noodig." Mevrouw ging naar haar man in de huis kamer. „Als het meisje zoo blijft dan heb ik het getroffen." Haar man bromde wat bin nensmonds en nam een slok bier. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1