27e JAARGANG DINSDAG DECEMBER 1936 No. los NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT, REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN -t BUREAU: Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADTERTENTIiK Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.5C f 0.19 B1NNENLANDSCH NIEUWS. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. De plechtigheid in de Groote Kerk. De gang van den dienst in de Groo te Kerk te 's-Gravenliage, waar het hu welijk van Prinses Juiiana en Prins. Bernhard plechtig zai worden ingeze gend, zal waarschijnlijk als volgt zijn geregeld Om ongeveer 11 uur 40 zal het Prin selijke paar hij den ingang van de kerk, aan de zijde van de Biviervischmarkt worden ontvangen. Van het oogénhiik af, dat de Prinses en de Prins het stadhuis zullen hebben verlaten, zuilen de klokken van de kerk beginnen te luiden. liet paar betreedt de kerk. Aan den ingang van de Kerk zal een commissie van ontvangst het Prinse lijke paar begroeten. Terwijl het orge'. speelt, zullen Prins en Prinses, gevolgd uoor bruidsjonkers en bruidsmeisjes en de Vorstelijke per sonen het bedehuis binnenschrijden. De gemeente zai zich van haar zetels verhellen. Madat het Vorstelijk paar en de of- ficieele personen de voor hen bestem de zetels hebben ingenomen, zal prul. dr. Obbink, die de leiding van den dienst heelt, over de gemeente den zegen uitspreken. De Motet- en Madrigaalvereeniging onder leiding van Sem üresden zal hierna zingen, gevolgd door gemeei schappelijken zang. De zang der ge meente zal worden gesteund door de Koninklijke Ziangvereen. „Excelsior." Dan zal prof. Obbink voorgaan in ge bed en voorlezing doen van een gedeel te uit de Heilige Schrift. Wanneer de gemeente wederom heeft gezongen volgt de predikatie. Nadat deze ten einde is, zai de voorganger het Huwe lijksformulier voorlezen. De vragen Terwijl het Vorstelijk paar zich van zijn zetels zal verheffen, zal aan den Prins de volgende vraag worden ge steld „Bekent Gij hier voor God en deze Zijn Heilige Gemeente, dat Gij geno men hebt en neemt tot Uwe wettige huisvrouw Juiiana Louise Emma Marie Wflhelmina, hier tegenwoordig {laai* belovende, d&t Gij Haar nim- |ner züft verlaten, Haar lief te hebben en getrouw te onderhouden, als een trouw en Godvreezend man aan zijn wettige vrouw schuldig is dat Gij ook heilig met haar leven wilt, haar trouw en geloof hou dende in alle dingen, overeenkom stig het Heilig Evangelie Aan de Prinses zal de volgende vraag worden gesteld „Jiekent Gij nier voor God en deee Zijn Heilige) Gemeente, dat Gij geno- men hebt en neemt tot Uw wettigen man Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kun Karl Gottfried Peter, hier tegenwoordig en belooft Gij hem gehoorzaam te zijn, hem te dienen en te helpen, hem nimmer te verlaten, heilig met hem te leven, hem trouw en geloof in alle dingen houdende gelijkerwijs een vroom en getrouw huisvrouw haar wettigen man schuldig is overeenkomstig het Heilig Evangelie De inzegeningen. Wanneer deze vragen bevestigend zijn beantwoord, zal het Vorstelijk paar neerknielen. Ds. W. L. Weiter zal dan den zegen uitspreken. Terwijl 't paar in geknielde houding- ligt, zingt de gemeente Psalm 134 4 „Dat 's Heeren zegen op IJ daal." Uit handen van ds. Weiter ontvangt het paar den Bijbel. Hierna volgen koorzang van de Ma drigaal en Motet-vereeniging en dank gebed, waarna met het uitspreken van de Apostolische zegenbede de dienst zal worden besloten. Militaire rangen van Prins Bernhard. Op den huwelijksdag de blauwe huzaren-uniform aan. Teneinde tegenstrijdige berichten over de benoeming van Prins Bernhard bij de diverse onderdeelen van de Ko ninklijke weermacht recht te zetten, kan worden medegedeeld, dat Z.D.H. bij geen enkel wapen, troep of ander legerdeel in het bijzonder is ingedeeld, doch dat hem vermoedelijk door H.M. de Koningin de bevoegdheid gegeven zal worden tot het dragen van die uni formen en aan zijn rang verbonden on- derscheidingsteekens, waartoe aanlei- leiding zal zijn. In dit verband kan worden gemeld, dat het thans wel vast staat, dat de Prins op den huwelijksdag de blauwe huzaren-uniform zal dragen, waarbij deze bijzonderheid van belang is, dat ook wijlen Z.D.H. de Prins van Lippe- Bieserfeld, zijn vadër, caveierie-officier geweest is. Beëediging van den Prins. Naar vernomen wordt, ligt het in de bedoeling de beëediging van Priijis Bern hard in zijn rang bij. de. Koninklijke weermacht op nader' te. bepalen datum 'te doen geschieden bij een garnizoens parade onder leiding van den gouver neur der residentie. Een wande,- en een cavalerïe- sabel. Naar men meldt, heeft de comman dant van hei veldleger namens het veldleger aan Prins Bernhard een spe ciaal te vervaardigen wandelsabel aan geboden en is dit geschenk door Z.D.H. aanvaard. De officieren van de cavelerie zullen aan Prins. Bernhard van Lippe-Biester- feld bij zijn' intrede in de weermacht als kapitein (ritmeester; een cavahrie- sabel aanbieden. F E U I L L E T O N ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETT? CARR, Fientje was het huis' uitgegaan, en draaide haar hoofd om toen zij langs de portiersloge liep, want zij zag, dat de nieuwsgierige poi- tiersvrouwhaar hoofd al uit het raampje stak, Natuurlijk was het bezoek van de 'postbode met het officieeï.e stuk en daarna de woeden de uitval van den Minister opgemerkt gewor den hoe wak het te rijmen, dat. het meisje zoo maar midden m de maand rtiet behuilde pogen én rood 'gezicht met de koffer in AUTO TE WATER. Twintigjarige inzittende ver dronken. Zaterdagavond omstreeks half tien eed de 30-jarige landbouwerszoon Ta- nis uit Sommelsdijk met 'n auto uit de richting Dirksland naar Sommelsdijk. Nabij de Halve Maan is door onbeken de oorzaak de auto van den dijk gere den en ondersteboven in de sloot ge raakt. Door toegeschoten hulp konden de inzittenden uit de auto worden ge haald. Bij den ruim 20-jarigen heer Das uit Den Bommel, die ook in de auto zat, bleken de levensgeesten ge weken te zijn. De overige inzittenden bekwamen lichte verwondingen. Hoogere prijzen stroop en druiven- suiker. Verlaging der crisisheffingen thans wederom urgent ge worden. Naar men meldt, zijn de prijzen van druivensuiker (massé) verhoogd met 55 cents, van blanke stroop met 80 cents en van confiseursstroop met 25 cents. Met het ook op de belangen van den consument en van de verwerkers (bak kers, fabrikanten van koek, banket, limonade, jam enz.) dienen thans de cri sisheffingen op deze producten, welke f 2.75 bedragen, te worden verlaagd, overeenkomstig het door de regeering uitdrukkelijk aangekondigde streven om prijsstijgingen zooveel mogelijk te compenseeren door heffingsverlagin- gen. Meisje door otter aangevallen. Onaangenaam avontuur bij Gramsbergen. Terwijl het dochtertje van den land bouwer G. van der Haar te Loozen in de gemeente Gramsbergen van de lagere school te Den Velde huiswaarts keer de is het bij het Almelosche kanaal aan gevallen door een vischotter, die plotse- ding uit het water opdook. De otter greep het meisje met de heide voorpoo ten in deh rug en trachtte haar mee te trekken in het water. Het kind schop te en sloeg het dier echter van zich af en wist zich zoodoende te bevrijden. De otter verdween even in het water om daarna weer op den wal te verschijnen en het meisje andermaal aan te grijpen Ook nu weer wist het meisje, zij het met de grootste inspanning, los te ko men. Het zette het op een loopen en wist zoodoende te ontkomen. Uitgeput van den doorgestanen angst bereikte zij het ouderlijke huis, dat iets verder op aan het kanaal gelegen is. Het kind was geheel overstuur. W:at den visch- .otter 'betreft, deze was van normale af metingen. Het dier was zeker wel een jmeter lang. Men zal nu trachten het te jdooden, daar de vrees niet cjenkb.eei- idig is, dat het door den honger- gedre- jven er toe zou kunnen tornen ook an dere kinderen aan W vallen. nen uitspuiten. Tóen zaten zij samen in de halfdonkere, kale ruimte, die naar ou$.; bier rook èn waarvan de blankgegehuurde, tafeltjes nu heelemaal leeg waren, in een hoek ën Fiy^tje vertelde. 'Niet alles. Goede help, zij zoti het" niét hébben,' verdragen, ajs nog ie mand Xaxer ëen haK 'genffigftfl. Maar va$ <ie gems vertelde en dat Xaxer in de opwinding van het eerste oogen- biik over de grens gevlucht was en zich toen in zijn vaderland bij het gerecht had aange meld. En dat hij een samentreffen më\ pen gendarme had gehad De vrouw \cylkte en vroeg niets. Zij was zelf een meisje uit de bergen en wist, dat hoe eerlijk een bergbewoner ook kan zijn, hij soms een gems schiet of een pakje over $e tracht te brengen om ep$ paar eeriten extra te verdienep én bat het dan kan gebeuren, dat hij de gendarme tegen het lijf loopt. „Dat is toch niet zoo erg. Ik geloof je. Ik heb een goede kijk op de menschep, en ~kd- himd de straat op ging Inister Schwedler -is W oudé Ambtenaar en Fientje stond op straat en nu zij ergers heen denfct das over die dingen heel anders. Als moest viel het haar in, dijt zy nergeni êai er niets anders aan de hand is, dan die op- de,: onderkomen, kon vinden. „Kijk, daar is Fientje, en met een koffer?" Wil de Minister midden in den winter op reis Het was de dikke waardin, die haar verschil lende malen over de bergen gesproken hac(, als de waard een nieuw vat bier móest aan slaan als Fientje voor den Minister de flesch met bier kwam halen. Fientje keek op. Zij was in zoo'n wanhopige stemming, dat alles haar onverschillig liet. Zii zei„Neen, m^ar ifc bpn er pit gegooi^1 „Dat is belachelijk, want mevrouw was toch zoo tevreden met je. Kom binnen, het is nu juist een beetje stil en vertel wat er ge beurd is." Fientje wist niet of hst hieuwsgierlgheid of medelijden, was dat uit de vrouw sprak, maar -- zij was de eëriige ie medelijden met haar had. - en zij moest zich tegen iemand kun- DE HEFFINGEN KRACHTENS DE WARENWET. Nadere motiveering van den K.N.M.B. Het Bureau van den Koninkl. Nederl. Mid denstandsbond verzoekt ons opname van het volgende Het Departement van Sociale Zaken heeft dezer dagen aan de pers een mededeeling ver strekt, naar aanleiding van ons persbericht inzake de heffingen krachtens de Warenwet. Zij heeft oogenschijnlijk het karakter van een tegenspraak, doch in feite is zij niet anders dan een bevestiging van hetgeen door ons is vermeld. Ieder kan zich daarvan over tuigen door beide berichten naast elkander te leggen. Duidelijk blijkt dan, dat in het persbe richt van den K.N.M.B. GEEN SPRAKE is van eenige mededeeling, dat de heffing of de ver plichting tot betaling van het recht OVER 1936 zou worden opgeschort. Waar dit niet beweerd is, had het Departement van Sociale Zaken het in zijn publicatie ook niet anders mogen doen voorkomen. Ook ten aanzien van het gedeelte, dat het regeeringspersbericht tegenspreekt, handha ven wij ten volle de mededeeling, dat wel degelijk bij den Minister van Sociale Zaken het voornemen heeft bestaan om op korten termijn een regeling te treffen voor de zaken, waarvan onder de huidige omstandigheden de Kamer van Koophandel en Fabrieken geen bijdrage kan vorderen en welke wel een hef fing ingevolge de Warenwet moeten betalen. Uit ambtsberichten moet den Minister zijn gebleken, dat op het oogenblik allerwege de onbillijkheid daarvan wordt gevoeld, doch hij heeft naar uit officieele stukken blijkt eerst de financieele consequenties van een concessie te dezen opzichte willen overwegen. Wij nemen terstond de mogelijkheid aan, dat deze nadere overweging inmiddels tot de conclusie heeft geleid, dat deze billijke tege moetkoming aan de allerkleinste zaken ten slotte toch niet kan worden toegestaan al ware zulks uit sociaal oogpunt volkomen ver antwoord. Het is echter niet juist het te doen voorkomen, alsof de K.N.M.B. op dit punt ver keerd ingelicht was en nog minder kan aan vaard worden de suggestie, als zou door ons beweerd zijn, dat ten aanzien van laatstge noemde categorie REEDS OVER 1936 een concessie is overwogen. Slechts is gezegd, dat „vermoedelijk op korten termijn een regeling zal worden getroffen," hetgeen geheel in over eenstemming is met de officieele berichten, welke door welwillende tusschenkomst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bij verschillende instanties zijn ingekomen. In elk geval; staat nu vast, dat de heffings regeling in 1937 gedurende het eerste halfjaar wordt opgeschort en dat zij in dien tijd aan ieen herziening wordt onderworpen. Dat is dan toch voorshands het voornaamste resulttaat !van het optreden van verschillende instanties. Uiteraard zullen de organisaties inmiddels haar standpunt te dien aanzien nader bepa len, hetgeen er wel toe zal leiden, dat er mede met het oog op de depreciatie ruimer vloeiende Rijksmiddelen en de noodzakelijk heid van verlaging der bedrijfslasten tiaar zal worden gestreefd om de heffing van het bedrijfsleven geheel te doen vervallen en de kosten der keuringsdiensten, zooals principi eel ook juist is, wederom ten laste van Rijk en Gemeenten alleen te doen komen. roeping, dat je Xaxer mag gaan bezoeke.V< maar." Fi.enty,^ eiacht êr op dit oogenblik heelemaajl niët'aaK dat de "Minister van woe$e héi pa pier verfrommeld, en, ih een hoek van de ka mér gègppjd had en dat zij vergeten had het op te rapen en mee te nemen. „Juffrouw Statler, weet u misschien een betrekking voor me Ik wlij niet naar' huis. Zij moeten ^uvei; vrij. laten en ik wil op hem wachtèhj zpódat hij mij dadelijk ziet, als hij uit de gevangenis komt." De vrouw overlegde met zichzelf. hefc je niet schelen wat voor ^fèïk. je te doen hebt „Als ik maar mijn brood verdien en ëen. dak boven mijn hoofd- heb.' „Weet je wat, in de brouwerij kunnen altijd meisjes geplaatst worden voor het schoonma ken van {En, vronen kan je in de brouwerij niet,, die 'betalen het loon per uur uit, maar, als. jmet een klein kaïperGje. tevreden, pent Eten kun je. hi$r." De. vrouw had vjyg uitgerekend, dat zij aan dat leege kamertje een paar centen kon ver diepen „Ik zou heel blij zijn." „Goed, dan zal ik dadeijjik even kijken of de brouwmeester isJv De vrouw ging het buffet. Upgs'd'óor <je achterdeur naar de .brouwerij toe. Hier rook het naar mout ejj, naar teer, waarmede de arbeiders de, -schoon gemaakte vaten aanstreken. „Goeden middag,. piehèer de brouwmeester!" De i$an stónd midden op de plaats, groot en sterk en zich volkomen bewust van zijn waar digheid. Met den blik van een veldheer, bp-. heerschte hij het werkvolk „Ik heb een flink sterk "meisje, dat graag hier kom'ën werken." „Waar is het meisje Fientje werd geroepen en een paar. tellen liet de geweldige reus zijvs bifk op. haar rusten. „Acht uy- <jag wérken, .gn, Vée_rt-ig eent pet, uur, Als jé ér zin in, hebt kun je komen, Wij' kijken hijer ni$t pp, iemand meer of min-' dei;, ei; K werk in overvloed." „Ik wil graag." „Ga dan even naar ^toor en geef je tiaar je papie;'rn Maandag kun je begin- npTV" Fiéntje wist niet, hoe zij de waardin moest bêdanken. De brouwmeester was weer ver dwenen. „Niet te danken, hoor. lederen dag gaan ét\ karnen hier de meisjes. Wie een betere be trekking vindt, blijft hier niet, want licht is het werk niet. Maar in tijd van nood is het toch niet te versmaden. Het was Zaterdagmorgen, dat Fientje na de ruzie op straat was gezet. Zij liep naar het kantoor en de oude boekhouder nam onver schillig haar invaliditeitskaart in ontvangst. LOSSE OPMERKINGEN. Schijn bedriegt. De prijs van de fosforzuurmeststoffen. Men moet de dingen nemen, zooals ze zijn en niet, zooals ze voorgesteld worden. Dit was een van de vele wijze lessen, die mijn vader ons meegaf door het leven. En daar dachten wij dezer dagen weer eens aan, zooals wij vaak reden hebben gehad eraan te denken. Want zij, die ergens belang bij hebben zullen een bepaalde zaak voorstellen zooals dienstig is voor hun belang,. Daarom is het tegenwoor dig vooral goed om steeds te bedenken, wan neer wat beweerd wordt, dat het wel eens op bepaalde wijze belicht kan zijn. Want er zijn zooveel tegenstrijdige belangen, waarbij de waarheid wel eens in het gedrang komt. Zoo zagen wij kort geleden beweren, dat met superfosfaat goedkooper fosforzuur gegeven werd dan met slakkemeel. Toen wij dat lazen dachten wij eraan wat vader ons leerde en waarmede wij dit artikeltje begonnen. Be doeld werd, volgens later geplaatste mede deeling, want de eerste was niet vol te hou den, dat Ultrasuper van 20 percent de goed koopste fosforzuurmest was. Alweer een voor stelling, die slechts schijnbaar waar is. En dat geeft wel te denken, want de leveranciers hebben tot schade van den verbruiker, die niet veel in tel is bij sommige leveranciers, eerst bewerkt, dat de invoer van superfosfaat is gecontingenteerd en bij de depreciatie van den gulden de prijzen gauw ingetrokken en daarna verhoogd. Men moet de marktberich ten van het Centraal-Bureau maar eens na gaan. En volgens de officieele noteeringen zijn de prijzen thans nu wij dit schrijven 11 ets per voor Ultrasuper van 20% en voor die van 14%, 12V2 ets. Nu wordt verreweg het meest die van 14% verkocht en slechts het vierde deel van het geleverd komt boven de 18%. Dus het duurste wordt het meest gele verd. De officieele noteeringen van slakkemeel geven aan, dat dit 12,7 ets per kost. Dat lijkt iets hooger. Maar dat is het niet, want er. zit in slakkemeel een hoeveelheid waarde volle kalk. En dat is geen overbodigheid. Dat weet ieder verbruiker. Alle gronden kunnen kalk gebruiken en verreweg de meeste gron den in ons land hebben het beslist noodig. Er zit namelijk evenveel kalk in als een baal mer gel. Wanneer men de prijs daarvan op 50 ets stelt, wat belachelijk laag is, dan kan men de prijs van het fosforzuur per procent met 3 ets. verminderen. En komt deze bij slakken- meel op geen dubbeltje. Men moet de dingen nemen zooals ze zijn en niet zooals ze vaak worden voorgesteld. Alles maar aannemen wat belanghebhenden believen te beweren, kost menigmaal geld. de biervaten... Zou ie dat willen? Naar een getuigschrift werd niet gevraagd. Waarom had een vatenschoonm&akster, die dagelijks weg kon gaan, een getuigschrift noodig Ook van het wérk zelf was niets meer te zien, want Zaterdagsmiddags werd er niet gewordt, en zag de binnenplaats er heldjer uit, want de brouwmeester hield van orde en net heid. Teen Fientje nu In, de kleine, donkere ka mer zat, die: de- waardin haar had verhuurd, waarvan, het venster op een binnenplaats -uitzag, waar het ook naar mout rook,, kramen de tranen te voorschijn en,, huilde zij eens flink uit. De harde woorden van den Minis ter brandden ha^u,-- in de ziel en hadden haai: eergevoel; beleetjigd. Maar wat kon zij, er apK doen Toen werd zij wat kalmei Er waren toch ook goede menschgi^ in de we reld. Die goede waardin tientje telde haar geld eens na en dat zij bijna genoeg had voor een naar haar vaderland-. Zij had ■fcebt heimwee öaar de berSen- Toen dacht zij weer aan Xaver O help. zij had de dagvaar ding niet meegenonifen, zou 3Ü dat mevrouw Schwedler gaarn halen, O neen, naar dat huis. ging zij nooit meer terug. Maar zij had een {middag, in de week vrij, dat had de, waardin haar verteld. Zij zou dan naar de gevangenis toegaan en vertellen, dat zij het papier kwijt was geraakt, er zou, daar dan wel iemand zijn, die haar te woord zou staan. Zaterdagsavonds en Zondags w«s het druk in het café. Het was gewoonte dat de werk lieden van de brouwerij ook het eigen bier dronken. Het ging er vroolijk toe in de gelag kamer. Daar klonk de muziek van de cithers, en werd er bij gezongen. Het werd Fientje warm óm het hart, want het waren bijna allemaal liederen, die zij Xaver meermalen had hooren zingen. Zij hield het niet langer uit in haar kamer tje. „Juffrouw Statler, kan ik u misschien hel pen „Als je zoudt willen helpen met bedienen?" Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp Keulen Antwerpen Brussel en Parijs. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor. BREED 35 TEL. 184 HOORN. „Graag Fientje droeg nu de volle bierglazen naar de tafels, zooals zij dat op den Alp gewend was geweest, al had zij daar dan ook hoofd zakelijk wijnglazen aangebracht. Door de warmte in het lokaal werden haar wangen tood en zij zag er knap uit met haar kort ge knipte krullen en haar groote, blauwe oogen. „Wat een aardig meisje. Blijft zij voorgoed hier bedienen Een groote, krachtige man, die bij het buf fet stond, richtte deze vraag tot de waardin. Juist kwam Fientje weer met een leeg blad terug en hoorde wat de man vroeg. „Neen, Maandag ga ik in de brouwerij wer ken" antwoordde zij. Zij wist, dat zij nu, als serveer juffrouw de klanten moest antwoorden. „Zoo, nu ik werk ook in de brouwerij." Toen de man het buffet verlaten had,, lachte de waarin en zei tegen Fientje „Weet je, wie dat is, tegen wie je daar sprak Dat is de zoon van den brouwmeester. Als je ver standig bent, zorg je er voor goede vrienden met hem te blijven." Nu werden de tafels en stoelen naar den kant geschoven want er zou gedanst worden. Daar kwam de zoon van den brouwmeester naar Fientje toe en vroeg of zij met hem wil de dansen. „Ik kan niet dansen," zei ze zacht. Zij was bang voor de doordringende oogen van dien grooten man en toen zij de kans veilig zag, ging zij naar haar kamertje en grendelde de deur. 'Maandagsmorgens vroeg om zes uur stond zij met twintig andere meisjes en vrouwen op de binnenplaats en reinigde de vaten. Ge makkelijk was het niet en een schoon werkje ook niet, hoewel juffrouw Statler haar een leeren schort geleend had. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1