27e JAARGANG DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS O ITGEVER CORN. J. BOb&EB WIERINGEN JS BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVE RTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f O.öt f 0.11 per 3 maanden f 1. CRISIS - BUREAU. Reoganisatie Ned. Zuivelcentraie. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zal een dezer dagen een reorgani satie van de Nederlandsche Zuivei-cen trale tot stand komen. De Ned. Zuivel Centrale bestond tot dusverre uit twee afdeelingen, de afdeeling „Zuivelsteun" en de afdee- ling „Zuivelexport". Deze afdeelingen zijn thans samengevoegd tol de afdee ling „Zuivel", terwijl daarnaast is ge vormd een afdeeling „Margarine, Vet ten en Oliën", welke afdeeling in het bijzonder belasi is met het voorberei den en uitvoeren van maatregelen ten aanzien van margarine, vetten en olién en producten hieruit of hiermede gefa briceerd. De voormalige besturen van de afdee lingen Zuivelsteun en Zuivelexport, te zamen beslaande uit pl.m. 50 personen zijn thans vervangen door een bestuur van 14 leden, door den Minister van Landbouw en Visscherij benoemd, ge hoord verschillende organisaties op landbouw en zuivelgebied. Uit dit be stuur is een dagelijksch bestuur van 6 leden benoemd. De verwachting be staat, .dat, nu het aantal bestuursleden zeer beperkt gehouden is, een doeltref fender samenwerking zal worden ver kregen. De zaken, den uitvoer van zui- vel-producten betreffende, kunnen door het dagelijksch bestuur worden opgedragen aan een commissie uit zijn midden van drie leden. De afdeeling „Margarine, Vetten en Oliën" wordt be stuurd door een college van 6 personen, waarin het ambtelijk element door drie leden, waaronder den voorzitter, is ver tegenwoordigd. Aangezien het gewenscht werd ge acht de voormalige bestuursleden aan de Centrale verbonden te doen blijven, is voorts een Commissie van Advies voor Algemeen© Zaken ingesteld, waar in dezen, voor zoover zij niet in een an dere functie zijn benoemd, zitting heb ben genomen. BINNENLANDSCH NIEUWS. DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. De werken bij den Noord-Ooste lijken polder. In de memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroo ting van het Zuiderzeefonds deelt de Minister van Waterstaat mede, dat zijn ambtgenoot van Sociale Zaken een commissie heeft ingesteld, onder voor zitterschap van den directeur-generaal van de volksgezondheid ter bestudee ring. van de muggenplaag, welke in den afgeloopen zomer langs den Af sluitdijk en op enkele andere punten aan de IJsselmeerkust heerschte. Aan deze commissie is opgedragen maatre gelen ter bestrijding te overwegen. Het komt den minister van Waterstaat voor, dat allereerst het advies van de ze commissie zal moeten worden afge wacht. De minister, erkentelijk voor de door vele leden geuite waardeering, geeft gaarne de verzekering, dat bij de werken tot droogmaking van den Noord-Oostelijken polder de noodige voortvarendheid zal worden betracht. Naar het zich laat aanzien kan in den aanvang van het komende jaar de aan besteding van belangrijke werken voor den dijkbouw tegemoet gorden gezien. Daar het aantal arbeiders, dat in 1937 bij deze inpoldering te werk zal worden gesteld, afhankelijk is van de werk wijze van de aannemers, kan een nauwkeurige opgaaf daarvan thans niet verstrekt worden. Intusschen kan veilig worden aange nomen, dat zeker 2500 man recht streeks werkzaam zullen kunnen zijn. Het ligt in 's ministers bedoeling voor steenleveringen ten behoeve van den Noord-Oostelijken polder de voor waarde te stellen, dat het vervoer voor ten minste 75 pCt. moet geschieden met Nederlandsche particuliere sche pen, waarmede naar zijn meening in voldoende mate met de belangen van de schippers dezer vaartuigen rekening- wordt gehouden. Zuiderzeesteunwet Medegedeeld kan worden, dat thans, in verband met de Zuiderzee-steunwet op 2482 aanvragen om tegemoetko ming wegens waarde-vermindering is beschikt. Ofschoon nog enkele aanvra gen inkomen, kan wel worden aange nomen, dat de toepassing van dit steunmiddel vrijwel geëindigd is. Indien voor verlate indiening goede gronden aanwezig zijn, wordt een aan vrage ook thans nog in behandeling genomen. Op 1 Nov. 1936 waren nog 64 aanvragen in behandeling. Tusschen tandwielen vermorzeld. De 70-jarige arbeider H. Hamstra, in dienst bij de N.V. Ennemaborgh te Mid wolda in Groningen, is gegrepen door de tandwielen van den watermolen, waardoor hij een gruwelijken dood vond. Omstreeks halftien Dinsdagmorgen bemerkten omwonenden, dat de molen bleef draaien, hoewel het peil reeds was bereikt. Bij onderzoek vond men in den kop van den molen aan flarden ge scheurde kleedingstukken en toen men verder keek, kwam men tot de vreese- lijke ontdekking, dat het totaal vermink te lijk van den arbeider zich tusschen de tandwielen bevond. Het ongeluk moet kort na kwart over acht zijn geschied, daar het horloge van den man op dit uur was blijven stil staan. Een olie-spuit werd gevonden in de nabijheid van het slachtoffer, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat H. den in beweging zijnden molen heeft ge smeerd en daarbij mtt de kleeren in de wielen is geraakt. Rijdt niet in file op gladde wegen. Uiterste voorzichtigheid. In verband met de gevaren, welke de FEUILLETON. ROMAN TAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 19.) Het oude", zure bier in de vaten rook vies, en daar zij nog de handigheid niet had een vat leeg te gooien, stroomde het drab eenige malen over haar voeten. Bij de middagpauze was zij al doodmoe en had nauwelijks de kracht haar eten op te eten, dat juffrouw Statler haar gebracht had. Zoo lang het weer niet te koud was aten de vrouwen haar bo terham onder een soort van glazen waranda op. Eenige keeren zag zij Wastl, zooals de an deren hem gisteren genoemd hadden, voorbij gaan, maar hij nam van de vrouwen hee- lemaal geen notitie en dat was haar wel zoo lief. 's Middags kwam de boekhouder en riep de nieuwe arbeidsters op. „Josephina Collina, Collina, Donderdag heb je je vrije middag." „Zoo, dus over vier dagen zou zij naar Xa- ver kunnen gaan. Toen zij 's avonds thuis kwam, waren haar knokken stuk en zij was zoo moe, dat zij i lijk naar bed ging, zij kon zelfs niet eten, doch rekende alleen even „Acht uur tegen veertig cent, dat is drie gulden twintig per dag, dat is bijna twintig gulden per week. Dat was geld en het werk, och, daar zou zij wel aan wennen." Zij was zeer tevreden toen zij spoedig daar op insliep. plotseling opvriezen van wegen, welke kort te voren nog nat waren, acht de Iv.N.A.C. het nuttig vooral te wijzen op de gevaren, voortvloeiende uit de ge woonte van velen om in file te rijden. In vele gevallen wordt vooral bij avond, wanneer men voor een gesloten spoorweg-overgang of brug heeft moe ten waihten, een lile gevormd, waarbij de auto's vlak achter elkander blijven rijden. Het is duidelijk, dat daarin groo te gevaren schuilen, omdat, wanueer een der voorste wagens plotseling moet remmen en zou slippen, de daarachter rijdende bestuurders vrijwel niet meer in staat zijn een botsing le voorkomen. De K.N.A.C. maant dus nogmaals tot uiterste voorzichtigheid. Veerboot Sckiermonnikoog-Oostmahorn vastgeloopen. Post en passagiers per sloep naar het eiland. De veerboot „Brakzand", van Oost- mahorn naar Schiermonnikoog, is Dinsdagavond op de terugreis naar het vasteland, buiten de vaargeul geraakt en vast blijven zitten. Post en passagiers zijn per sloep naar het eiland teruggebracht. Griep in het garnizoen te Amersfoort. Geen reden tot ongerustheid, Onder de tt Amersfoort in garnizoen liggende manschappen van de infante rie en van de bereden wapens heerscht een griep-epidemie. Tot dusver is geen enkel geval van ernstigen aard gecon stateerd en er bestaat dan ook, zooals van militair-geneeskundige zijde werd verzekerd, geen reden tot ongerustheid. Een aantal patiënten is opgenomen in het militair hospitaal, de andere ver blijven in de kazernes. In verband met de vele ziektegevallen is liet uitrukken van de troepen zooveel mogelijk be perkt. Estland blijft onze rogge koopen. Evenals de vorige week is er door Estland opnieuw rogge in Nederland aangekocht, samen nu reeds een vier tal kleine scheeps-ladingen. Men koopt alleen de beste kwaliteiten, die gele verd kunnen worden en betaalt daar voor f 5.55 a f 5.60, waarvoor thans ook Denemarken gekocht heeft. Estland voert in andere jaren rogge uit. Thans is daarvan geen sprake, evenmin als in Litauen, dat den export van rogge heeft stopgezet. Nu men ook van Rus land niets bemerkt, is het aantal rogge exporteerende landen sterk afgenomen. Het drama te Broek op Langendijk, Naar men meldt wordt door den offi cier van justitie geen liooger beroep ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij K., S. en G. uit Broek op Langendijk werden veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf, zoodat het vonnis onherroepelijk is geworden De caféhouder A. H. te St. Maartens- viotbrug, die oneenigheid kreeg met een van zijn klanten, wilde dezen uit zijn café verwijderen. Daarbij gebruik te de klant als verdedigingswapen een bierglas, waarmede hij den caféhouder aan het gelaat verwondde, zoodat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Van dit voorval is procesverbaal op gemaakt. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Italianen openlijk voor Spaansch legioen aangeworven. Zij zouden reeds in Italië van uniform en wapenen voorzien worden. Een bijzonderen medewerker van het Hbld. meldt uil Venetië Ik meen niet te mogen verzwijgen, dat ik, tijdens 'n auto-tocht door Noord Italië' in verscheidene steden een groot aantal soldaten heb gezien in de speci ale uniform, olijfgroene overall, van het Spaansche vreemdelingen-legioen. Deze soldaten zijn vrijwilligers, die ech- van uniform en wapenen worden voor zien voordat zij met Italiaansche sche pen uit de havens van Genua, Livorno, andere Italiaansche steden naar Span je vertrekken. Zij ontvangen een soldij van 50 lire per dag, waarvan de helft aan de jongelui zelf en de andere helft aan hun betrekkingen in Italië wordt uitbetaald. Voor het vertrek krijgen zij de soldij over ruim twee maanden in handen. Het gaat hier om troepen transporten van grooten omvang. In den regel zijn deze vrijwilligers solda ten, die teruggekeerd zijn uit den oor log in Abessinië en die misschien geen keuze hadden tusschen werkloosheid en vertrek naar de Spaansche hel. ESPERANTO NIEUWS. Het over de geheele wereld gelezen Esperantoblad „La Praktiko" is begon nen met iederen maand een artikel te schrijven over „Het sluiten en droogma ken van de Zuiderzee." Zeer waarschijnlijk is het verschijnen van deze artikelen-reeks te danken aan de Esperantisten die dezen zomer op n rondreis in Nederland, de Zuiderzeewer ken bezochten en hierover in genoemd blad hun bewondering toonden. De stadsbibliotheek in Rio de Ja- neirs, de hoofdstad van Brazilië, open de een aparte Esperanto-afdeeling. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, Dinsdag 8 Dec. Vee. Aanvoer in totaal 2875 stuks; 1918 mag. underen, 85 vette kalveren, 174 grar- kalveren, 981 nuchtere kalveren, 35 var kens, 189 paarden, 545 schapen en lam meren. Vette koeien le soort 60, 2e s. 54, 3e s. 38-46 ct. per Kg. vette ossen le s. 55, 2e s. tot 48, 3e s. 44 ct. per kg. le s. f 275, 2e s. f 220, 3e s. f 120 per stuk; vette kalveren le s. 90, 2e s. 80, 3e s. 55- 65 ct. per Kg. graskalveren le s. 2e s. 52, 3e s. 42 ct. per Kg. f 60-40-20 per stuk slacht- nuchtere kalveren le s. 45, 2e s. 40, 3e s. 35 ct. per Kg. f 12-9-6 per stuk fok- nuchtere kalveren f 17- 15-13 per stuk slachtpaarden le s. 44, 2e s. 38, 3e s. 32 ct. per Kg. f 180-135- 80 per stuk slachtpaarden les. 44, 2e s. 38, 3e s. 32 ct. per Kg. f 180-135-80 per stuk werkpaarden f 230-140-100 hitten f 130-105-/0 schapen le s. 45, 2e s. 38, 3e s. 29 ct. per Kg. f 24-16-12 per stuk lammeren le s. 44, 2e s. 34, 3e s. 28 ct. per Kg. f 17-12-10 per stuk; kalfkoeien f 230-185-120 melkkoeien f 240-190-135 varekoeien f 155-125-95 vaarzen f 140-95-75 pinken f 110-85-70 Vette koeien en ossen handel levendig prijzen voor koeien hooger, ossen on veranderd, prima koeien tot 62, dito ossen tot 60, stieren handel matig, goed prijshoudend. Vette kalveren han del vlug, prijzoo hooger. Graskalveren handel redelijk, prijzen stijgende. Nuch tere slacht- en fokkalveren handel wil lig. prijzen eveneens stijgende Schapen en lammeren, handel matig, prijshou dend Kalf- en melkkoeien handel kalm beste melkkoeien duurder. Varekoeien handel vlot, goed prijshoudend. Vaar zen en pinken handel matig, prijzen als vorige week. Paarden handel matig, le soort slachtpaarden iets stijver, ove rigens onveranderd. GRONINGEN, 8 Dec. Vee. Vette Kalf- en melkkoeien le s. f 210 - 230 2e s. f 180-200 3e s. f 120-140 kalf- vaarzen le s. f 180-190 2e s. f 130-150 vare koeien le s. f 130-150 2e s. f 90- 120 vaarzen f 120-130 f 80-100; stieren le s. 4-46, 2e s. 40-42 ct. per Kg.; slachtvee le s. 53-54, 2e s. 48-50, 3e s. 32- 34 ct. vette kalveren le s. 68-70 2e s. 60-62 ct. per Kg. weideschapen f 15- 18 vette lammeren f 13-16 vette schapen f 20-24 biggen le s f 5-8 2e s. f 1-1.20 de week vette varkens le s. 39-40 2e s. 35-37 ct. zouters 36- 37 ct. Met de Kerstdagen i Nieuwjaar Keulen Dinsdag werd het werk al iets gemakkelij ker en Woensdags weer. Nu begon Fientje wat meer aandacht aan haar omgeving te schen ken en een paar maal was het haar als had de brouwmeester zelf haar vriendelijk toege knikt. Doch opeens schrok zij en haar knieën knikten. Er was een politie-agent op de binnenplaats gekomen, die met den brouwmeester sprak, toen riep deze luid „Josephina Collina." Bevend kwam zij naar hem toe. „Je bent, ondanks je officieele dagvaarding- niet als getuige voor het gerecht verschenen. Deze agent heeft de opdracht je nu mee te nemen. Het werd haar geel en groen voor de oogen zij zou wel van schaamte in den grond hebben willen verzinken maar nu kwam Wastl en bleef staan, de agent echter legde zijn hand op haar arm. HOOFDSTUK 7. Met hoogroode wangen en haar oogen strak op den grond gericht, liep Fientje naast den agent over de binnenplaats van de brouwerij. Op straat was het gelukkig erg druk, zoodat niemand zich om Fientje bekommerde. Toen stonden zij op het leege voorbalcon van de tram. Ook toen zij voorbij het sombere gebouw van de gevangenis liep, waarvoor het meisje dien bewusten Zondag vol medelijden met Xaver gestaan had, liep zij nog als in een droom en wist zij nog heelemaal niet, wat er met haar ging gebeuren. „Mijnheer de rechter, hier breng ik Jose phina Collina om gehoord te worden." Een onvriendelijke blik uit de scherpe oo gen, met een hoornen bril er voor, trof haar. „Kom wat dichter bij. Bent U Josephina Collina „Ja, mijnheer." „Hebt U papieren bij U „Ik heb mijn pas in mijn koffer." „Wanneer geboren „Tien Augustus 1919." „Waar „In Pontresina." „Vertel eens, hoe komt U er bij, om niet op tijd hier te komen als U een daarvaarding ontvangen hebt Zij schrok van den snauwenden toon. „Ik dacht ik heb juist een paar dagen geleden een nieuwe betrekking gekregen en ik heb het vergeten." „Een dagvaarding vergeten Laat U het gerecht wachten Ik zal U een dag hech tenis geven, dan zult U het wel nooit meer vergeten." Fientje vocht wanhopig tegen de opkomen de tranen." Ik wist toch niet, dat er zoo'n haast bij was." „Geen haast bij, als U voor het gerecht moet komen als getuige „Ik dacht, dat ik antwoord zou krijgen op mijn brief, waarin ik gevraagd heb of ik Xaver Kernbacker zou mogen bezoeken." „De brief laten wij hier buiten beschouwing. U zult als getuige gehoord worden in de moord- en beroovingszaak van Xaver Kern backer." Van schrik was Fientje doosbleek geworden. „Maar Xaver heeft heelemaal geen moord begaan." De rechter las voor „Xaver Kernbacker heeft in den nacht van vijf Augustus den douane-beambte Thomas Infanger, die hem bij het stroopen betrapte, doodgeschoten en het lijk, na het beroofd te hebben, in den afgrond gegooid." „Dat is niet waar, dat is absoluut niet waar." Fientje riep het luid en de rechter lachte. „Nu goed, vertelt U ons, hoe het gegaan is, als U er bij was. Ik maak er U opmerkzaam op, dat U later rijden wij naar Dusseldorp Antwerpen Brussel en Parijs. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor. BREED 35 TEL. 184 HOORN. VOOR KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Humoristische Scheurkalender voor eiken dag f 0.50 Christelijke Volksscheurkalender f 0.75 De beroemde Krusemans Kinderkalen- der, met boekpremie en prijsraadsels f 1.30 Enkhhuizer Almanakken 35 en 45 ct. Agenda's Visitekaarten, enz. enz. BOSKER's BOEKHANDEL H.-HOEF - MIDDENMEER. een eed zult moeten afleggen en dat meineed wordt gestraft met gevangenisstraf van twee jaar." Opeens was het meisje woedend geworden. „Al zou er ook twintig jaar tuchthuisstraf op staan, Xaver is nóch een roover, noch een moordenaar „Hoe weet U dat zoo precies „Omdat ik Xaver ken." De rechter verwisselde van toon en zei nu, bijna vaderlijk „Wees nu eens verstandig. Maak U zelf niet ongelukkig. U bent tot nu toe een onbespro ken meisje geweest. U weet, dat Infanger dood is. Dat hij Kernbacker bij het stroopen heeft verrast, dat geeft deze zelf toe, ook dat hij geschoten heeft. Het behoeft nog geen moord te zijn, het was een daad van opwin ding, maar zoo komen wij niet verder. Als Kernbacker bij zijn ontkenning blijft, dan zal hij waarschijnlijk wegens moord worden ver oordeeld. Hoe de straf uitvalt, hangt van het gerecht af. Misschien krijgt hij vijftien jaar tuchthuisstraf, in ieder geval is hij voor zijn heele leven verloren. Het verhaaltje, dat hij Infanger niet gezien heeft, dat Infanger plot seling verdwenen is, zonder dat hij hem in den afgrond wierp, dat gelooft niemand. Als hij echter nu bekend: „Ja, ik heb uit angst, zelf doodgeschoten te worden in de opwinding- mijn geweer overgehaald en ik heb daarna, uit angst het lijk in den afgrond geworpen, ja, ik heb het geld, dat Infanger in zijn zak had er uit gehaald, maar ik heb van gan- scher harte berouw over mijn daad, dan zou het oordeel misschien wat milder uitvallen." „Eerst nu begreep Fientje, wat de rechter met den roof bedoelde. „Wat was dat voor geld „De zakdoek van Infanger is gevonden, evenals zijn portefeuille en de meerdere dui zenden franks, die hij moest afrekenen, zijn verdwenen." Haar oogen stonden vol tranen. „En zou Xaver dat geld gestolen hebben Xaver, die nooit een cent zou aanraken van wat niet van hem was „Zegt U eens, U bent in de bergen toch goed bekend, nietwaar? Wat verdient zoo'n gids gewoonlijk „Een paar duizend franks maakt hij wel in den zomer." „Nu luister dan eens." Maar Fientje ging verder „Bijna vijftig maal is Xaver dezen zomer de Alpen overge- klommen, want iedereen wil hem als gids hebben. En of hij iemand nu over de Piz Ro- seg voert of over den Palü, dat kost honderd franks, terwijl de fooi meestal ook niet slecht is, zoo heeft hij dus bijna vijfduizend franks opgespaard." „Vertelt U nu eens precies wat U weet." Twee volle uren duurde het verhoor en ten slotte werd haar ook het protocol voorgelezen. „Wij zullen U pas beëedigen als de rechts zitting plaats vindt. U bent de verloofde van Xaver Kernbacker „Ja, mijnheer." „U hebt den wensch te kennen gegeven hem te zien „Ja, ik, zou U er om willen smeeken." Terwijl de rechter in den vriendelijken toon tegen haar had gesproken, was zij ook wat toeschietelijker geworden. „Ik sta U een onderhoud van tien minuten met hem toe. Als U verstandig bent en het beste met hem voor hebt, probeer hem dan tot een volledige bekentenis te krijgen. Gaat U maar even zitten en wacht U maar, tot een veldwachter U komt halen. De rechter wendde zich tot zijn assistent. „Het heeft geen zin haar nu den eed af te nemen. Zoo'n dom kind doet gerust een meineed. Zoo'n gids zou in één zomer vijfdui zend frank verdienen Belachelijk Ik ge loof, geachte collega, dat wij beiden dan be ter gids kunnen worden." (Wordt vervolgd."

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1