20e JAARGANG DINSDAG 15 DECEMBER 1936 No. in NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 3 DE VALSCHE AANKLACHT. REISBUREAU W.A.C.O WIERINGER CO URM ÉT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringei Telef. Intercomm. No, 19. ADVERTENTIiN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.5C 1 0.1* CRISIS - BUREAU. Afname varkens boven 't bacongewicht De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 14 Dec. a.s. aan haar te leveren varkens hoven het bacongewicht, met 3 cent per kg. geslacht gewicht zijn verhoogd. Deze prijzen zijn dan tot wederopzegging toe als volgt: prijs p. Kg. geslacht gewicht in centen: a. Varkens, wegende bij opgave 95 tot 120 kg. levend, voor zoover deze var kens reeds eerder als baconvarkens aan de zaakvoerders der Nedeil. Veeh. Centr. waren opgegeven kw. A. 54 cent per kg geslacht gewicht kw. B. 52 cent per kg geslacht gewicht kw, C. 50 cent per kg geslacht gewicht b. Varkens, wegende hij opgave van 95 tot 200 kg. levend van 95 tot 110 kg geslacht 51 cent p. kg van 111 tot 125 kg geslacht 50 cl. p. Kg. van 126 tot 140 kg geslacht 49 ct. p. kg van 141 tot 165 kg geslacht 18 ct. p. kg. van 166 kg. en daarboven b? ct p. kg. alles berekend per geslacht. De opgave in districten waar geen zaakvoerders zijn kan schriftelijk wor den gedaan bij de kringzaakvoerders tier Nederl. Veehouderij Centrale Geleverde varkens, welke niet aan de bekende voorwaarden voldoen, wor den naar waarde uitbetaald. Voorts wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat met ingang van 28 Dec. 1936 geen varkens meer zul len kunnen worden opgegeven, welke zwaarder wegen dan 120 kg. Het ligt niet in de bedoeling de gelegenheid daartoe in de toekomst wederom open te stellen. 's Gravenhage, 12 Dec. 1936. Minimum Maaswijdte van Kuil- en Snurrevaad netten. Ten gevolge van de in November i936 genomen besluiten door een intématio-1 nale conferentie, te Londen, bijeen goko' men op uitiioodiging van de Begeering van Groot Brittanriië, ter bespreking van het stellen van een maai op netten en op sommige vischsoortcn, ligt het in liet voornemen van den minister van Landbouw en V'isscherij spoedig te be- vorderen, dat hei Crisis - Zeevischbe- sluit 1936 in dien zin zal worden gewij zigd, dat de maaswijdte van bovenge noemde netten ten minste 7 c.m. zal moeten bedragen in plaats van 71/* c.m. Hierbij zij opgemerkt,, dat de contro le zal gescieden, nadat het ïiei bcvischt is en dat daarbij de lengte van de ge strekte maas tusscben haar eindknoo- pen, nat gemeten, len minste 7 c.m. zal moeten bedragen. Bij het breien der netten boude men du,s rekening, zoowel met het krimpen tengevolge van het nat worden, als met het rekken ten gevolge van de krach ten, die er tijdens het visschen op wor den uitgeoefend. Men neme het vooral niet te krap, aangezien de maaswijdte ten minste 7 c.m. zal moeten bedragen en dus niet minder. GEMEENTE WIERINGEN. DEN OEVER. Ook daar een kleuterschool Naar wij vernemen is men te Den Oever bezig om te trachten ook daar een kleuter school op te richten. Nu men geconstateerd heeft, dat de school in Hippolytushoef zoo gunstig floreert, wilde Den Oever ook niet achter blijven. Het goede resultaat in Hippo bereikt heeft dan ook tengevolge gehad, dat men thans Mevr. de HaanBosker heeft aangezocht om zich te willen belasten met de oprichting, al thans haar medewerking daaraan te willen verleenen, waarin zij inmiddels heeft toege stemd. Wij twijfelen niet of Den Oever zal met deze school slagen, temeer waar men daar immer eendrachtig samenwerkt wanneer iets op touw gezet wordt. BENOEMD. De heer O. J. Bosker is be noemd tot Kerkvoogd der Ned. Hervormde Kerk te Hippolytushoef, welke deze benoe ming heeft geaccepterd. Deze benoeming houdt verband met het bedanken van den heer H. Smit. MET DE TURNSTERS NAAR DE RESIDEN TIE-STAD. Zondag reed een volle bus met turn-enthousiasten naar Den Haag om daar de Nationale kampioenschappen bij te wonen, waaraan onze plaatselijke favorieten de dames G. Snooij en T. de Wit zouden deelnemen. Ge zien het resultaat van Mej. Snooij het vorige jaar behaald, was er zeer veel kans dat deze nu op de tweede plaats zou komen te staan, hetgeen ook de voorspelling van de groote dagbladpers was. En zulks zou zeer zeker ge beurd zijn als mej. Snooij geen last had ge kregen van het pechduiveltje. Want op het toestel waarin zij altijd het beste was, en vo rig jaar het hoogste cijfer behaalde, dat men iemand in Nederland toekende, maakte zij een onvoorziene misgreep hetgeen haar pun- tental dusdanig schaadde, dat zij van de tweede plaats op de vijfde kwam te sta Het paardwerk was haar deze keer noodlottig. Maar wij beseffen, dat dit niet wegneemt dat mej. Snooij een ernstig candidaat is en zal blijven voor de kampioenschappen. Een ieder kan een ongelukje hebben en daarom zijn wij niet teleurgesteld. Het is al een behoor lijk resultaat om vijfde van Nederland ge noemd te kunnen worden. Daarom hulde voor je keurige prestaties, Geer. De moed niet la ten zakken want er is een spreekwoord dat zegt„De aanhouder wint." Hierbij onze fe licitaties. En dan gaan wij naar de Jeugdafdeeling toe. Ook daar deed een plaatsgenoote mee dit jaar voor het eerst, n.1. Mej. Trien de Wit. Wie het soepel turnen van deze dame al eens heeft bewonderd, zal het met ons eens zijn dat het eigenlijk geen wonder is dat zij tot de besten der besten mag behooren. Want ook zij behaalde in haar klasse de vijfde plaats. Wij kunnen op deze plaats niet nalaten ook mej. de Wit in de hulde te doen deelen, het v/as verdiend En dan komt last but not least, de kracht „achter de schermen" naar voren, de heer Pennekamp, die hun toch zoo ver heeft gebracht. Natuurlijk is hem een FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 21.) HOOFDSTUK 8. Toen Fientje weer in de stad terugkwam, sloeg het van den toren van de Frauenkirche vijf uur. Zij schrok en het was haar, alsof zij uit een diepen langen droom ontwaakte. Het was druk op straat want de werkplaatsen en kantoren stroomden leeg en iedereen haastte zich huiswaarts. Verbaasd keek Fientje om zich heen, het was bijna avond geworden. Had zij dan den lieelen dag met die getuigenverklaring doorge bracht 's Morgens was zij door een agent afgehaald, toen moest zij lang wachten, voor dat zij bij Xaver werd toegelaten maar on danks dat, moest zij zeker een paar uur rond de gevangenis hebben geloopen, want nu was het tegen den avond. De brouwerij was gesloten, de arbeiders v/aren weg, zij had dus een vollen dag ver zuimd. Nu kwam weer het gevoel van schaam te over haar. Zij was door de politie gehaald dat had iedereen gezien Wat zou de brouwmeester wel van haar denken, en wat zou haar kostjuffrouw wel voor oogen opzet ten Automatisch was zij doorgeloopen en nu stond zij voor het café. De gelagkamer was grijs van de rook en aan de tafeltje zaten de arbeiders van de brouwerij, om vlug een glas' bier te drinken voor zij den nachtarbeid be-' gonnen in de mouterij. Fientje liep, zonder om aich heen te kijken door de gelagkamer groot deel van het succes te danken. Onze Gym en inwoners kunnen trotsch op dit drietal zijn, dat zoo waardig onze eer weet hoog te houden. Een aardige geste van het publiek was wel, toen men weer in „Concordia" arriveerde. De danslustigen staakten en de heer Nieuw- buurt overhandigde namens „de zaalbezoekers" elk der drie bovengenoemde sportmenschen een mooie bloemenmand. Wel een bewijs hoe zij „erop" staan. Thans enkele uitslagen (voor den naasten omtrek). Turners. 1 P. v. Dam 98 p., 2 V. Genderen 95Va p., 3. E. Melkman 93 p., 4. J. Molenaar 86V21 p., Noord-Scharwoude. Jeugdturners 1 M. Werkendam, Amsterdam 86 3/4 p., 2 J. J. Munten, Blerik, 83'Ai p., 3 S. Groen, Amsterdam, 77V4 p., 5 W. Veldsera, Alkmaar, 69 p., 7 Spaan, Alkmaar 65V-I p. Turnsters. 1 Tony Paezens, Amsterdam 95 p., 2 N. Peeman, Vlissingen 93'/2 p., 3. Las- schuyt, Den Haag 90'A p., Fieseler, Amster dam 88 p., 5 G. Snooij, Wieringen, 87Va p. Jeugd-turnsters. 1 B. Hoekstra, Huizem 69'A p., 2 G. de Boer Huizum 62 3/4 p., 3 D. Haantjes, Amsterdam, 56'/j p., 5 Trien de Wit Wieringen. VISSCHERIJ. Een levendige vergadering in hotel Kaan. Gaven wij in ons blad van Za terdag j.1. reeds een uitvoerig verslag van de groot e vergadering te Amster dam over de kwestie van de maaswijd te, thans weer vergaderden te 11.lioef op Zaterdagmiddag de besturen der vis schersvereenigingen van Ilarlingen, Den Helder, Makkum. Wieringen en Texel. De afd. Ilarlingen en Makkum had den deze vergadering in kort tijdsbe stek aangevraagd. Om 2 uur neemt de hr. Stcvonson (voorz. vissehersboiid) het woord. i\a het welkom, spreekt hij zijn leedwezen er over uit, dat de wijze waarop deze vergadering werd uitgeschreven zoo on gewoon verloopen is. Er was echter te kort tijd en daarom volstrekt niet mo gelijk het anders te doen Vervolgens geeft spr. een kort resu mé over de vergadering der Ned. Vis- scherij Centrale te Den Haag. Dc heer Stevenson verwijst eveneens naar het gepubliceerde in de Telegraaf van Vrij dag (zie ons blad van Zaterdag) betref fende de regeling voor de Waddenzee- visscherij, waarin vermeld werd dat met 1 April 1937 het kuilverbod in wer king zou treden. Spreker, zooals bekend een vlot en ge vat causeur, merkt op, dat hij deze da tum te vroeg acht en zou alsnog willen verzoeken deze op 15 April te stellen Wat betreft verder het kuiiverbod, en door de keuken, maar zij had de heldere stem van Wastl gehoord. In de keuken was de waardin met de kannen en kruiken bezig, zij wierp een korten blik op Fientje en zei „Zoo kom je eindelijk nog terug Het meisje voelde, dat de stemming van de vrouw ten opzichte van haar veranderd was. „Ik was bij mijn verloofde, U weet, dat hij wegens het stroopen in voorarrest zit." „Ik zal je eens wat vertellen, juffertje ik weet niet, of je morgen in de brouwerij weer zult kunnen werken. De brouwmeester heeft twee maal naar je laten vragen. Misschien denkt hij wel, dat men je daar vastgehouden heeft. Ik wil heelemaal niet van je zaken hooren, dat gaat mij niets aan, maar nog nooit heb ik de politie bij mij in huis gehad. Het liefste zou ik willen, dat je maar een an dere kamer zocht. Ik ben geen onmensch die je zonder verder pardon op straat zet, maar tegen volgende week zoek je maar wat anders. Tot zoolang hebje betaald, maar als er in dien tusschentijd nog eens een agent voor je komt, dan vlieg je op slag de deur uit." Fientje was zoo ontdaan, dat zij er geen woord kon uitbrengen. „Ga nu naar de gelagkamer, dan zal ik je je eten brengen, dat heb ik warmgehouden." Het angstzweet brak Fientje uit. Zij kon geen brok eten door haar keel krijgen, zij legde vork en mes neer en staarde voor zich uit. Toen viel haar oog op een groepje man nen, dat aan één van de tafeltjes zat en daarbij was ook Wastl, de zoon van den brouwmeester. Terwijl Fientje nog steeds voor zich uit staarde kwam haar als een reddende gedach te „Wastl en niemand anders zou haar kunnen helpen." Opeens boog zij het hoofd en werd vuur rood. Als zij dezen jongen man over haar leven vertelde, hem alles toevertrouwde als zij hem om hulp vroeg, dan dan zou hij zeker een tegenprestatie van haar ver Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp Keulen Antwerpen Brussel en Parijs. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor. BREED 35 TEL. 184 HOORN. zou spr. alvorens daarover verder zijn meening uit te spreken in de eerste plaats de geest der vergadering willen leer en kennen. De heer Posma (Makkum, wethouder Wonseradeel) merkt op dat de agenda vollediger had kunnen zijn. - Voorz. antwoordt, dat Ilarlingen op het laatste moment opbelde en het dus in dat geval niet anders kon De hr. Buys (Exporteur Harlingen) zegt dat men vorig jaar een voorverga dering had gehouden en vraagt waar om nu niet t?) Voorz. repliceert, dat waar van de af deelingen geen verzoek tot een vergade ring was ingekomen het niet op zijn weg lag dit zelfstandig te doen De hr. Elle (Texel) stelt voor om te ver zoeken het kuilverbod in zijn geheel te laten vervallen, daar tevens dan het stellen van een datum overbodig wordt Voorz. zegt dat hiertegen bezwaren zullen komen door de kamervisschers. De hr. Tijsen (Wier.) merkt op dat deze datum werd gesteld in verband met de sleepbooten De hr. Van Urk (Harl.) wil een ieder laten visschen hoe hij dat zelf wil. Een komvisseher vischt langer dan een kuil visscher, hetgeen hij een onbillijkheid acht. Voorz. De heer Jansen van de Ned. Vissch. Centr. wil zich met alle geweld vasthouden aan een datum. De hr. Tijsen heeft de hr. Jansen in overweging gegeven voor de bonafide vischers een beroep open te iaten hij den minister. De hr. Halfweeg (Kuilder Wieringen) vestigt de aandaent er op. dat lnj al heel veel jaren deelneemt aan de kuil- visscherij en vertelt iets van vroegere toestanden. De hr. Van Urk (Harlingen) zegt dat een vaste basis hier moeilijk is te trek ken. Vorig jaar maakte spr. goecle en ook heel slechte weken Na eenig over en weer pralen stelt voorz. voor de datum voor de kuiivis- scherij van 15 April aan de Visscherij- Centrale voor te leggen. Er moet tevens dispensatie open staan hij den Minis ter vóór honaiicle visscliers. De hr. Vis van Texel gaar volkomn met het voorstel van voorz. accoord. maar zoo zegt nij. moeten de kuilvis- schers nu wijken voor de visschers die na de afsluiting zijn begonnen Voorz. zegt dat de minister een basis jaar heeft vastgesteld te dien opzichte. Overigens heelt de minister laten blij ken dat hij de belangen der beroepsvis schers niet over het noofd ziet. De hr. Jn. Lont (Wier.) gaat hier ook op in en zegt dat er vele visschers zijn, welke vroeger vischten en nu niet meer Hij zelf b.v. vischte vroeger op wulken; dat is nu verboden. „Maar waarom ei igenlijk??" vraagt hij. De heeren Buijs en Veltman (Harl.) geven te kennen dat zij tegen de rege ling als thans is opgesteld zullen stem men. Uit de vergadering gaan stem men op dat indien dispensatie mogelijk langen een tegenprestatie waaraan zij nooit zou kunnen voldoen. De waardin kwam naar haar toe, nam zwijgend de schalen waarin het eten nog beid bestaat de datum wel op 1 April kan blijven staan. Weth. Tijsen geeft hierop repliek en merkt op dat men een wettige reden moe hebnen om dispensatie te verkrij gen. Daarop komt het in stemming of liet voorstel van den voorz. al dan niet zal doorgaan. Vóór zijn vier afdeelingen, terwijl Harlingen en Makkum blanco stem men. Aldus aangenomen. Een typisch incident doet zich dan aan onze taiel voor, waar de aid. Ilar lingen is gezeten. De heer Van Urk (Voorz.) stemt eerst voor, doch wan neer zijn mede bestuursleden lel daar tegen ageeren en een kleine onderling' ruzie ontstaat, zegt deze zich vergist te hebben en pnve gestemd te hebben. Dit ieit had zijn oorzaak daarin dat het eene bestuurslid belangen had bij kom-visschenj en den ander bij de kuilvisschenj. (Nu kan men zelt eens nagaan hoe moeilijk het is uniforme regelingen te treffen bij visschers de bestuurleden van Ilarlingen zijn het nota-bene zelt onderling niet eens op een vergadering waar zij i stem heb ben. Verslagg.) Voorz. spreekt vervolgens over orga nisatorische punten welke hij de leve ring van viscn naar voren komen. Wan neer een ieder op zijn plaats zorgt, dat er per kist 53 Kg. wordt geleverd, is al les in orde. Er zal hierop toezicht worden uitge oefend en desnoods zal een strafbepa ling ingevoerd moeten worden (inhou ding van vergunning.) De kooper kan, zulks naar aanlei ding van een opmerking in de verga dering, moeilijk straffen. Want wan neer hem verboden wordt te koopen stelt hij een commissionnair in zijn plaats Een visscher mag dus vooral r.ïe. MEER haring aan een kooper leveren met het oogmerk bij hem in den pas te kunnen komen. Hier zal dus controle op gehouden moeten worden. Systeem van verdeeiing. Voorz. geeft een keurig opgebouwde inleiding, waaruit hoofdzakelijk komt vast te staan, dat in alle afdeelingen wat betref de visscherij als zoodanig een vaste lijn loopt. In Den Helder maakte men een on derscheiding van goede cons.-haring, puiharing en afgekeurde haring. Vorig jaar aldus de voorz. had men in Den Helder geen last. Wat echter betreft het systeem van Harlingen deelt spr. mede dat dit absoluut voor Den Helder ondoenlijk is. Hij stipu leert hierbij eenige praktijkgevallen. Dan noemt hij het verschil tussclien Wieringen en Harlingen. Op Wieringen heeft men een z.g. pot. Daar komt in 1. de gelden voor cons.-haring (dus van den koopman.) 2;. de gelden van de puf (dus van de Visscherij-Centrale.) De bedragen ontvangen van den lv dacht niet meer bij het spel bepalen, dat' de mannen aan het spelen waren. Wat zou er met het meisje aan de hand zijn Er was iets niet in orde Zij had hem reeds van het onaangeroerd was, mee naar de keuken, wierp eerste oogenblik af aangetrokken, omdat het meisje een kwaden, beleedigenden toe en verdween weer naar het buffet. zij blik zoo geheel anders was dan de andere meisjes, j die hij kende. Hij had den korten tijd, dat De verachtelijke blik van de vrouw kwetste zij op de brouwerij werkte, goed op haar ge- Fientje diep. Bij haar vond zij geen medelij- let zonder dat zij er iets van had gemerkt, den, dat voelde zij instinctief, het had geen Zij was van de complimentjes van de arbei- zin zich te vernederen en de waardin alles te1 ders niet gediend geweest, alles aan haar was vertellen, haar tot deelgenoote van haar on-zoo zuiver en frisch, alsof zij zoo uit de ber- geluk te maken, dan nog liever zou zij hetgen kwam, alsof de dennengeur nog aan haar Wastl vertellen, die zou wellicht meer gevoel kleeren hing. voor haar toonen. Mannen zijn dikwijls niet' Wastl verwonderde zich over zichzelf. Was zoo hard als een vrouw. Ondanks haar leed hij dwaas geworden, hij leek wel verliefd, wist het meisje niet hoe lief zij er in haar'Deksel nog aan toe, hij de vlotteWastl, die ongeluk uitzag. elke vrouw achterna liep, zou hij zich nu Haar smalle gezicht was rood van innerlij- door dat meisje laten inpalmen Aan de deur ke opwinding, de groote oogen leken wel diep- bleef hij nog even staan toen de anderen zwart door de pas vergoten tranen. Haar ver-reeds vertrokken waren. Een oogenblik was warde haren bekransden haar gezicht. het alsof hij iets met zichzelf overlegde, toen Vol afgunst keek de waardin naar het knap- rukte hij eens aan zijn vest en ging met vaste pe meisje, zij was zelf nog trouwlustig en met schreden naar het meisje toe. verliefde blikken keek zij dikwijls den kant van Wastl uit, die als een echte meisjesgek bekend stond. De groep ging uit elkander en luid lachend en schertsend gingen de mannen weg. Fien tje boog zich diep over de tafel heen in de hoop, dat men haar niet zou bemerken. Maar de mannen gingen door een kleine zijdeur naast het buffet weg en hadden heelemaal niet gezien dat er achter in het lokaal nog iemand zat. Alleen Wastl, wiens oogen hel hadden opgelicht, toen Fientje binnen was gekomen, had haar niet uit het oog verloren. Hij sprak extra hard om haar aandacht op zich te vestigen. Hij kon niet verstaan wat de waardin tegen zijn meisje sprak want in gedachte was zij reeds „zijn meisje" maar wel had hij be merkt, dat Fientje leelijk keek, het leek wel of zij uit haar humeur was. Hij kon zijn aan- „En vertel eens wat is er eigenlijk met je aan de hand Wat moest die politieagent vanmorgen van je hebben, arme meid. Je ziet er heelemaal verslagen uit." Zijn woorden drongen bij Fientje door merg en been, het was de eerste vriendelijke toon, het eerste medelijdende woord dat tot haar gericht werd sedert zij in München was aan gekomen. Zij keek den jongen, gemoedelijken Beier vlak in het gelaat. Zij beantwoordde dankbaar zijn handdruk, maakte haar hand toen zacht uit dé zijne los, streek zich een paar maal verlegen over het haar en opeens snikte zij het uit. Wastl draaide zich geschrokken om, hij zag echter tot zijn geruststelling dat ze beiden alleen in de gelagkamer zaten. „Kom, kom huil niet zoo, wat is er dan toch Hij was opgestaan en ging nu dicht naast haar zitten, maar deze keer streelde hij vol medelijden haar arm en deed gefen poging op dringerig te worden. Fientje trachtte met geweld haar tranen te bedwingen, toen zei Fientje voelde zijn nabijheid meer dan zij ze met horten en stooten, want zij dacht, dat hem zag. Zij draaide op haar stoel heen en weer, alsof zij wilde opstaan en wegvluchten, zooals zij reeds meerdere malen gedaan had, toen echter bleef zij vastbesloten zitten. Voor zichtig hief zij het hoofd op. „Juffrouw Satler, breng mij nog een glas bier en het meisje hier ook." Met een smak zette de vrouw de beide gla zen op de tafel, krulde verachtelijk de lippen en liep naar het buffet terug. ..Nu proost wil je met me klinken Fientje keek hem nu aan, nam het glas in beide handen, klonk met hem, wierp een snellen bük op zijn gezicht en nam een slok je van het frissche bier. Wastl zat onrustig op zijn stoel, greep over de tafel heen de hand van Fientje. Haar vuist verdween in zijn hand en hij drukte die ste vig. zij de liefde van dezen man op die manier wel zou kunnen bedwingen „Mijn verloofde zij legde op het woord „verloofde" een bijzonderen nadruk, „mijn verloofde zit hier in voorarrest, en ik ben vandaag als getuige gehoord." „Wat zeg je Een oogenblik was hij ge schrokken, liep een paar maal heen en weer, trok zijn vest weer eens af, bleef voor het ongelukkige meisje staan, hief haar kin om hoog, en keek haar scherp en vorschend in de oogen. ï'siYJL Zij hield dezen blik uit, ofschoon de tranen weer naar voren drongen, maar zij voelde, ditkeer wilde Wastl niets van haar, hij wilde alleen weten, of zij de waarheid had gespro ken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1