20e JAARGANG ZATERDAG i© DECEMBER 1936 No. H3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOft WIERINGEN EN OMSTREKEN MINISTER DECKERS OVER ZIJN DEPARTEMENT. REISBUREAU W.A.C.O. DE VALSCHE AANKLACHT. „BERTELS' x BERTELS WIERINGER COURAÏ1T VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. APONNEMENTSPKIJ8 oer 3 maanden f 1.— CITGEVEB CORN. J. BOSKER WIERINGEN s TWEEDE KAMER. De begrooting, aangenomen. Woensdagavond laat heelt de Minis ter van Landbouw, de heer Deckers, in de /Tweede Kamer geantwoord op hetgeen er over de begrooting van zijn departement te berde was gebracht door de parlementsleden. Hij deelt mede, veel zorg te hebben gehad met den afzet van aardappel meel. Zonder veel praten is dat echter gelukt. Met den heer v.d. Heuvel is spr. het eens, dat het gewone landbouwbedrijf wel eens in het gedrang komt door de crisismaatregelen. De heer Hienislra had het over de gevolgen der depreci atie op de melkpositie. Spr. verklaart, dat daar elders anders over gedacht wordt. Er is speciaai gesproken over de stijging der kosten voor veevoeder. Dat komt hpt volgend jaar in nadere beschouwing. Het is spr's streven verbetering te brengen in de maatschappelijke en economische positie der landarbeiders. Verplichte arbitrage kan een goeden invloed hebben. Dit blijkt uit de erva ring. Vrijwillige arbitrage heelt inmid dels de voorkeur. Er is nu echter een wetsontwerp inzake verbindend verkla ring van arbeids-contracien. Misschien is later van dit middel gebruik te maken. De bezwaren tegen de kaiverbeper- king besprekend, verklaart spr., dal de stamboek-bedrijven en speciaal die welke zich bezig hielden met t.b.c.-be- strijding, wel eens extra bedacht wor den. De goede naam van ons vee in het buitenland worde nog verbeterd. Spr. is het eens met den lieer Ebels dat er geen plaats meer is voor achter lijke landbouw- en veeteeltbedrijven. Spr. is niet bereid een varkenscrisis- winst-beiasting voer te bereiden. Het is onjuist dat er weinig wordt ge daan voor de kleine boeren. Kan men aangeven hoe 'n hooger bedrag beschil- haar te stellen Het is al heel moei lijk geweest twee "millioen voor de kleine boeren uit te trekken. Tewerkstelling boeren in eigen bedrijf. Met het „tewerkstellen van kleine hoeren in eigen bedrijf" is spr. al aan gevangen, wat de voorbereiding be treft. Deze zaak ressorteert echter ook onder het Dep. van Sociale Zaken. Aog pas enkele dagen geleden hebben heide ministers mei anderen geconfe reerd. Spoedig zal een grondige proef worden genomen, liet verwijt van tal men wijst spr. af, lemeer daar het een moeilijk probleem betreft. Het vernietigen van groenten heeft spr. steeds tegengestaan. Een onder zoek deed spr. zien, dat dit vele jaren lang ook al in normale omstandighe den van tijd tot tijd moest gebeuren. Spr. heeft steeds alles gedaan om het verbruik van groenten te bevorde ren, met medewerking van de gemeen ten. Er worden thans doorgedraaide groenten verbruikt in ongeveer hon derd gemeenten, in goedkoope distri butie. Nog vele gemeenten hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt. Slechts bij uiterste noodzaak wordt tot het vernieigen van groenten over gegaan. Doch ook werkloozen eten lie ver niet driemaal per week sla. Verlenging der crisis-pachtwet is zeer binnenkort te verwachten. Er wordt ook hard gewerkt aan een ontwerp be treffende de goudclausule. De looneu. Er is cenige wanverhouding tus- schen de loonen van arbeiders ten plat telande en elders. Dit is altijd zoo ge weest en door de eeuwen heen vonden de eersten een deel van hun loon niet in geld. Er zijn hier in geld niet waar deerbare factoren. Spr. zal er echter steeds naar streven, het loon van den landarbeider te verbeteren, waar moge lijk en noodig. Het is een moeilijk pro bleem. Bevordering van export is een goed middel en daarvoor spant de mi nister zich steeds in, temeer omdat onze tuinbouw steeds op een grooten export ingesteld was. Onze export. Spr. streeft steeds naar bet schep pen van een goede sfeer om den afzet onzer producten te bevorderen. Spr. schetst de moeilijkbeden voor den ex port naar Engeland van geconden seerde magere melk. De belangen van 'den Nederlandschen uitvoer worden 'steeds zoo goed mogelijk behartigd. Met de beschouwingen van den heer v.d. Sluis over het streven naar autar kie is spr. het eens. Het gevaar be staat dat een economische Europeesche oorlog eindigt in een nieuwen oorlog met de wapenen. Dat vele algevaardigden ingenomen zijn met het samenwerken met de orga nisaties tot verbetering van den toe stand, verheugt spr. Doch in bijzonder heden kan spr. thans niet treden. Later kan spr. met de Kamer over details van gedachten wisselen. Ook de stem men der landarbeiders-organisaties bc hooren te worden gehoord. Om verbetering der belooning voor landarbeid in het algemeen is het toch te doen. De coöperaties woiden piet meer ingeschakeld dan normaal is. Ook de bedrijfsorganen zullen hun taak hebben. JONG HOLLa^L "v I W IN_J' III- BUREAU Hippolytusboef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVE RTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.51 f OAö NAAR WERK. FEUILLETON Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp Keulen Antwerpen Brussel en Parijs. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor. BREED 35 TEL. 184 HOORN. het internaatswerk, de arbeid van de vrou wen van de werkloozen, zal thans voor de duur van één jaar een bedrag van rond f 150.000.- noodig zijn. Gezien de resultaten van de voorgaande jaren 1935 ca. f 72.000.- 1936 ca. f 125.000.-, lijkt het niet onmogelijk het groote bedrag van anderhalve ton bijeen te brengen. Een bijzondere activiteit is dan wel gewenscht, niet alleen van de nog be staande plaatselijke comité's die reeds de voorgaande jaren zoo bijzonder veel arbeid hebben verricht, maar ook door medewerking- van plaatsen waar tot dusver nog weinig of geen activiteit voor deze arbeid is ontwikkeld. Het ligt in het voornemen der „Centrale" om na 10 Januari a.s. op een tiental plaatsen te vergaderen met de gedelegeerden der plaat selijke comité's ten einde de actie uitvoerig te bespreken. Persconferentie's zullen weer in de werkkampen plaats hebben. Zeer waar schijnlijk komt er weer een radioavond van wege de N.C.R.V., terwijl de schriftelijke pro paganda op breede schaal wordt voorbereid. Vanaf 13 Mei 1936 hebben tot het einde van de thans loopende kampperiode 5500 jeugdi ge werkloozen deelgenomen aan onze kampen. Moge het zoo zijn, dat dit werk, waarvan de noodzakelijkeheid maar al te zeer is geble ken, wederom voor geruimen tijd zal kunnen worden voortgezet, teneinde onze jongeman nen te steunen in den strijd tegen de nadee- lige gevolgen van de crisis. Op deze uiteen zettingen volgde bespreking, waaruit bleek, dat de vergadering zich geheel achter de nieuwe actie plaatst. ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. HOOFDSTUK 9. Wastl liep eenigen tijd zwijgend naast Fien-j tje en wees met zijn hand iederen keer als j zij de straat moesten oversteken of een hoekj moesten omslaan. Sommige gedeelten waren hel verlicht door de groote winkelruiten, ter- wijl andere gedeelten bijna volslagen duister waren. Onwillekeurig pakte het bange meisje hem bij den arm. „Ja, in München leert men den weg niet zoo gemakkelijk." Zij liepen verder over een plein, toen nog door een tamelijk eenzame straat, waar door de open deuren muziek naar buiten klonk. De maan scheen helder, het was een prachtige avond, in den omtrek sloegen de verschillende torenklokken en onwillekeurig vouwde het jonge meisje de handen. Wastl nam ouder gewoonte even zijn hoed af. Plotseling overviel Fientje een vreeselijk heimwee naar de bergen, hoe zacht en helder klonk het kapelklokje hoog in Pontresina. Maar dapper liep zij naast den jongen man voort. Eindelijk stond hij stil. „Zoo, hier is het." Zij keek naar de straatdeur, waar Wastl binnentrad en liep schuchter achter hem aan, de krakende trap op. Toen liepen zij over een donkeren gang en Wastl moest haar bij de hand houden om te voorkomen dat zij strui kelde. Eindelijk bleef hij voor een deur staan en klopte aan. Na een paar tellen werd de deur geopend en Fientje kneep de oogen dicht om door het donker van de gang iets te ontwa ren, het was alsof zij droomde, alsof zij een slag had ontvangen. Zij hoorde zingen, een zacht, weeke melan cholieke vrouwenstem. Daar tusschendoor tikte ergens een oude muurklok, zachte schre den liepen heen en weer, gedempt spreken en daartusschen steeds weer dat zachte gezang, waardoor Fientje tot tranen toe werd geroerd. Zij had zoo wel altijd willen staan blijven luisteren naar die tonen. Wastl met zijn nuch- teren aard had geen aanleg voor sentimenta liteit en terwijl hij Fientje voorging, klopte hij hard op een kamerdeur. De stem hield onmiddellijk op deur werd geopend en men zag een kleine, behagelijk ingerichte kamel en een slanke vrouwengestalte, die onder de lamp stond. Nu kon Fientje de vrouw met de zachte stem goed opnemen. „Wie breng je daar mee, Wastl vroeg zij zacht. „Dit is Josephine Collina uit Pontresina, die bij ons in de fabriek werkzaam is, zij zoekt een kamer en ik breng haar bij jullie, omdat ik weet, dat jullie een kamer willen verhuren. Bliksemsnel overlegde de vrouw. Wastl, de zoon van den brouwmeester kwam zelf, dus had dit iets te beduiden. Zeker een nieuwe liefde van hem. Zij was blij, dat zij hem een genoegen kon doen. „Graag als de juffrouw tenminste met het kamertje tevreden is. Ik zal het U even laten zien. Wil je even wachten Wastl Fientje volgde de vrouw, die een kaars had aangestoken en haar voorging. ,Uw kamertje ligt een etage hooger. Ik verlang ook geen hooge huur, want in dezen tijd moet men met eiken gulden tevreden zijn. DE DERDE COLLL^JR-ACTIE 1937 De Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, vergader de Woensdag 16 Dec. 1936 in Hotel Pays Bas te Utrecht. Tot deze bijeenkomst waren niet alleen uitgenoodigd de leden van het Algemeen Be stuur, maar ook Vrouwen-Crisis-Zorg, de Financieele Advies-Commissie en het Comité van Bijstand. De voorzitter, de heer W. J. Hemmes, heeft na opening van de vergadering op de gebrui kelijke wijze, en verrichting van enkele huis houdelijke zaken, een uitvoerig overzicht ge geven van den arbeid der „Centrale" in 1936. Spreker verheugde er zich over, dat in het afgeloopen jaar het plaatselijk ontspannings- en cursuswerk voortgang heeft kunnen vin den in sommige plaatsen niet in die mate als men zich had voorgesteld, in andere plaat sen op breedere schaal dan voorheen. Door het in 1935 op zoo ruime schaal aangevangen en in 1936 nog meer uitgebreidde kampwerk voor jeugdige werkloozen, was het niet steeds mogelijk het plaatselijk werk dermate te sti- muleeren als vaak wenschelijk bleek. Toch stemt de tot heden verrichte arbeid tot groote dankbaarheid en is er groote waar deering voor alles wat de plaatselijke com missies op dit terrein hebben gedaan. In 1935 reeds met de z.g. lange of acht- weeksche werkkampen voor jeugdige werk loozen te Ede, Rockanje, Bussum, Ommen, Roden, Oude-Mirdum en Rumpen aangevan gen, kon de Centrale in 1936 er toe overgaan nog de kampen te Chaam en Beekbergen te openen. De reeds lang gekoesterde wensch om een Internaat voor opleiding van meisjes tot huis houdelijke beroepen op te richten, is in de tweede helft van 1936, dank zij de voortva rendheid van Vrouwen-Crisis-Zorg werkelijk heid geworden. Op 15 September j.1. kon de eerste groep van 40 meisjes in dit Internaat, voorloopig gevestigd in de Jeugdherberg Jan Gij sen te Haarlem, voor het volgen van een driemaan delij ksche cursus, worden ondergebracht. De commissie voor de geestelijk-zedelijke zorg in de kampen heeft een uitvoerig rap port uitgebracht en zal in samenwerking met het secretariaat de denkbeelden uiwerken. Verschillende personen uit het C.N.V., de chr. Jeugdorganisaties en zendingskringen zorgen voor interessante lezingen en voor drachten in de kampen, die een goed onthaal vinden bij de jongens. De Voorzitter van de Financieele Advies- Commissie heeft daarna er op gewezen dat, om deze veel omvattende arbeid ook in de naaste toekomst voort te kunnen zetten. Onvoorzichtige vlieger gestraft, evenals in de voorafgaande jaren wederom Twee jaar gevangenisstraf, een beroep op de daadwerkelijke medewerking De Nederlandsche reclame-vlieger, van Christelijk Nederland zal moeten worden die op 20 Juni j.1. over het Belgische gedaan. Het plan voor een nieuwe collecte- strand vloog en daarbij een jongedame actie in 1937 is reeds door de Financiëele-Ad- raakte, tengevolge waarvan de jonge vies-Commissie bestudeerd. Deze nieuwe actie vrouw overleden is, werd dezer dagen zal evenals in 1936 in het voorjaar gehouden te Brugge tot twee jaar gevangenis dienen te worden, n.1. van 31 Maart tot 6 straf veroordeeld en tot betaling van April 1937. Voor het werk van de kampen en 50.000 francs aan de civiele partij. KUNSTKORREL Hoóqe eierproo/ucl/e by 'fage uoeo/erkoshn f y tóx/ ptuinuttauoecter /rtes-Aen, 2>a/en Aanofet wmxtf yeArcxcAt Sb /eyio t otocA Ue mees£en Aunner yeven u/et/Uy yroeS en ArcicAt. 3er£ek 'V(un. séAorrei "es 'tancAers; Uto p£uisn.t/eeyroeiét's nimmer zieA, Ucv Ayopen yeti/ken iey/nxccAirirs Uw ren een eiere/t/tt&nteA f vt£ ÓLlÊFABRIÉkEN: *.v. AMSTERDAM _L J BINNENLANDSCH NIEUWS. CRISIS - BUREAU. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland vestigt er de aandacht op, dat biggen die nog gemerkt moeten worden met biggenmerken van 1936, geboren moeten zijn in 1936. Wjanneer de aangifte van geboorte na 31 Dec. 1936 wordt gedaan, moet de ze uiterlijk op 2 Jan. 1937 vóór des mid dags 12 uur bij den kantoorhouder aan gekomen zijn. Bovendien moeten deze biggen op het eigen bedrijf geboren zijn. Geboortekaarten welke later bij den kantoorhouder komen, worden in geen geval meer aangenomen voor 1936. Overdracht van biggenmerken van 1936 blijft nog mogelijk tot 20 Jan. '37. Aanvragen welke na dien datum bin nenkomen, worden niet meer behan deld. Meisje door vrachtauto aangereden en gedood. Donderdagmorgen was een drie-ja rig meisje aan de Bornschestraat te Almelo op bet trottoir aan bet spelen met haar zusje. Op het moment, dat 'n vrachtauto zou passeeren, stak de klei ne den weg over. Zij liep tegen de auto op, viel en was terstond dood. OM EEN BAL TE HALEN. Jongen gevallen en zwaar ge wond. Donderdagochtend omstreeks half negen wilde de 15-jarige G. Ponders, die te Leiden werkzaam is, doch een dag vrij bad, een bal balen, welke op bet dak van de R.Iv. School aan de Pa radijslaan te Alpben a.d. Rijn terecht was gekomen. De jongen kroop tot dat doel over het hek van de nog gesloten school en vervolgens langs een regen pijp naar boven, doch toen hij bijna de dakgoot had bereikt, brak het boven ste gedeelte van de pijp af met bet noodlottig gevolg, dat bij van een hoog te van circa 12 M. viel op de betegelde binnenplaats van de school. Met een schedelbasis-fractuur en gebroken le dematen werd de knaap opgenomen. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij naar het St. Elizabeth Zieken- huis te Leiden overgebracht. GEMEENTE WIERINGEN. Zij liepen de trap op en behoedzaam open de de vrouw nu een deur en trad het ver- trek binnen. Daar stak zij een staande petro- leumlamp aan en verlichtte hiermede het vertrek. Er staat niet veel in maar gezellig is het( hier wel. Alleen is het uitzicht hier niet fraai, maar U bent er toch alleen maar om te, slapen. Zooals ik zie, hebt U Uw bezittingen! al bij U, dat was toch uw koffer, die meneer. Schindhammer droeg „Ja", antwoordde Fientje", en ik zal maar meteen boven blijven, ik ben doodmoe van het verre loopen." „Goed, nu droomt U dan den eersten nacht in mijn huis maar prettig," zei de vrouw. „Wilt U meneer Schindhammer van mij groeten, ik dank hem wel voor zijn hulp en zal morgen vroeg in de brouwerij zijn." HOOFDSTUK 10. De volgende drie weken verliepen heel rus tig. Na de vele moeilijkheden die Fientje in het begin van haar verblijf in München had ondervonden, voelde zij deze rust bijna als iets onheilspellends aan. In de brouwerij ging alles zijn gewonen gang. Wastl groette haar, als hij haar zag, doch met een verlegen terughoudendheid, die zij ook vaak bemerkte, als hij boven op de gaanderij stond en op haar neer keek. De menschen waar zij bij in huis woonde, waren nette lui en vooral de vrouw was haar lief geworden, 's Avonds zat de man veel te lezen, terwijl de vrouw kant kloste en zweeg om haar man niet te storen. Toch was het, alsof de vrouw een geheim leed in zich om droeg, maar hoe vriendelijk zij ook tegen Fientje was, zij sprak nooit over haar eigen zorgen. Alleen stonden haar groote oogen dik wijls zwaarmoedig. „Ik heb heimwee naar mijn vaderland", was het eenige eens dat zij eens zei. En dat kon Fientje zoo goed begrijpen, want het was haar ook dikwijls zoo droef te moede als zij aan haar mooi bergen dacht. In die oogenblikken stond het beeld van haar vader haar duidelijk voor oogen, den ouden man, die ondanks alles toch haar vader was en waarvan zij in een niet al te goede ver standhouding was gescheiden. Toen Fientje op zekeren avond van de brouwerij naar huis kwam, was er een brief voor haar gekomen uit Pontresina. Bevend las zij het adres, dat geschreven was door iemand, die zij niet kende. Na lang aarzelen scheurde zij de enveloppe open en las „Lieve dochter Daar ik niet zoo gemakkelijk de pen han teer, doet de meester dit voor mij en schrijft je een brief. Ik heb je dadelijk wel gezegd, dat het niet goed was om naar de stad te gaan. Een meisje, dat haar vaderland verlaat, om zoo iemand achterna te loopen, die we gens moord en diefstal in de gevangenis zit, is ook niet veel waard. Ik wist reeds, dat je niet meer bij den Minister werkte, want ik heb je een briefkaart geschreven, die hij mij heeft teruggestuurd, omdat hij je adres niet wist. Hij moet een keurig mensch zijn, want hij heeft me geschreven, dat hij je heeft moe ten onslaan, omdat je daar zoo de beest uit hing, dat zelfs de politiei er aan te pas moest komen en hij heeft mij den raad gegeven, dat ik mij tot de politie zou wenden om je uit het land te laten zetten. Ik wil echter met de politie niets te doen hebben en met jou ook niet. Je lieve stiefmoeder zou zich voor je moeten schamen. De oude vrouw Kernbacker schijnt weer thuis te zijn, maar ik zal er wel voor waken haar op te gaan zoeken. Ik wil mijn handen niet in de modderpoel steken. Het is al erg genoeg dat mijn oudste dochter zooveel schande over mijn huis brengt. Je liefhebbende Vader." Op voor het Bio-Vacantie-Oord I Volgende week wordt de hulp inge roepen van bioscooptheater-directies en hare personeelen, om weer mede te werken aan die schoone liefdadigheids arbeid, die wij belichaamd zien in ons Bio-Vacantie-Oord. Kerstmis, we we ten het, maakt de menschen steeds out vankelijk om uiting te geven aan hun weldadigheidszin en de stichting Bio- Vacantie-Oord heeft zich door liaar ar beid in de steeds stijgende belangstel ling en waardeering mogen verheugen. Met groote voldoening kunnen wij „Lieve Josephina Het is mij zeer zeer moeilijk gevallen deze brief aan een meisje te moeten schrijven, dat bij mij op de schoolbanken gezeten heeft en van wie ik gehouden heb. Verbeter jezelf, Josephina, zoolang het nog tijd is, denk aan je brave, goede vader en aan je lieve over leden moeder in het graf en laat het zondige leven ver achter je. Jemeester, Gebaldus Hofmeester." Fientje zat langen tijd strak voor zich uit te staren met den brief in haar hand. Eigen lijk had de brief haar geen leed berokkend, alleen kwaad gemaakt. Toen zij eindelijk het briefje van haar meester nog eens overlas, lachte zij schel. Ja, ja, dat was prachtig. Aan haar moeder, die in het graf lag, moest zij denken. Aan die arme lieve moeder, die haar brave vader zoo spoedig na haar lange ziek bed en sterven vergeten had. Haar lieve stief moeder zou zich moeten schamen. Die lieve stiefmoeder, die in hun huis gekomen was, toen haar moeder nauwelijks dood was. Die lieve stiefmoeder, die haar zuster en haar het huis had uitgedreven Fientje liep op en neer. Zij hing de beest uitNetjes was dat van den Minister om zoo iets aan haar vader te schrijvenMisschien had hij het goed gemeend. Maar wat ging haar dien vreemden man aan Maar vader Haar eigen eigen vader Toen kwamen de waterlanders en zij snikte het uit. Op dat moment kwam haar kostjuffrouw binnen, ging naar haar toe en vroeg met haar mooie zachte stem „Heb je zulke slechte berichten gekregen?" Fientje lachte bitter. „Leest U hem zelf maar, dan kunt U zien wat voor een slecht meisje U in huis genomen hebt." Zij had zich reeds spoedig aangewend de jonge vrouw als haar vriendin te beschouwen en had haar van haar ouderlijk huis verteld. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1