20e JAARGANG DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 No. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN KERSTFEEST. GEMEENTERAAD WIERINGEN. DE VALSCHE AANKLACHT. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURAfiT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 1.—. VITGAVE CORN. J. BOSKER WIERINGEN Van de gezelligheid, die de Kcrstda gen ons brengen, willen wij dankbaar genieten en als zij voorbij zijn goeds moeds verdei- gaan in afwachting van de dingen, die komen zullen. Maar ook als Kerstfeest in den Chris telijken zin van het woord, hebben wij deze herinneringsdagen lief. Voor een oogenbiik weggenomen uit al de drukte en de beweging, die ver moeit, willen wij dan ook ons hart openstellen voor het. Kerstlied, dat alle stilte en zoo machtig toch door de aardsche velden heenklinkt. De zegen van den Kerstdag is deze immers, dat wij den hemel geopend zien over het kleine, het woelig, en ons rekenschap geven van de beteekenis en den adel van ons leven, opdat de waarheden uit liooger wereld, die er in geopenbaard worden, haar werking doen aan ons hart. Dat zijn wij verplicht aan ons zelf, maar ook aan de wereld, waarin wij leven. Velen zijn er onder ons, wien de armoede aan geluk, aan zede lijke macht en aan liefde dier wereld innig ter harte gaat, die somtijds het gevoel van roeping niet ontgaan, om naar hun klachten in die armoede te voorzien. Nog meer zijn er onder ons, die in die wereld enkelen hebben, aan wie zij zich door banden der liefde verbonden gevoelen, en wier geluk zij beschouwen als hun taak. Wat de en kelen, zoowel als allen noodig hebben, zoo roept het Kerstfeest ons toe dar is de blijde boodschap der goddelijke liefde. Welnu, moge ook op dit Kerstfeest weer blijken, dat Jezus Christus die niet gekomen is om gediend te worden maar om te dienen en te helpen, wo ning gemaakt heeft in ons hart. Onder- vinde dat menige hulpbehoevende, wiens leven zoo zeldzaam door een zonnestraal van barmhartigheid wordt verhelderd Ondervindn dat menig eenzame en verlatene, doordien ook hem het groote Christusfeest cenige vreugde brenge. Vergadering van den raad der gemeente Wieringen op Dinsdag 22 December 1936. Afwezig de heeren M. Bakker, D. Boersen met kennisgeving, terwijl de heer M. de Haan nog steeds wegens ziekte de vergadering niet bij kon wonen. Vervolgens wordt overgegaan tot installatie van den heer F. Bontkes, als opvolger van den heer Oden. De voorzitter deelt mede dat geen bezwaren tegen toelating aanwezig zijn, waarna de heer Bontkes wordt binnengeleid door den Secreta ris en in handen van de voorzitter de ver- eischte beloften aflegt. FEUILLETON ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 25.) „Het is mogelijk, dat ik Infanger doodge schoten heb, maar ik weet het zelf niet. Ze ker ik heb geschoten, toen ik den gemsbok voor me zag staan maar het was mij alsof ik twee schoten hoorde, op dat moment. Toen stond Infanger plotseling voor me, ik schrok zoo, dat ik struikelde en toen is mijn geweer afgegaan. Infanger was weer verdwe nen, en ik dacht, dat ik een spook gezien had, maar ik vond zijn pet, dus wist ik, dat hij er werkelijk was geweest, hoewel ik niéts meer van hem heb kunnen ontdekken. Met voorbedachte rade heb ik zeker niet op hem geschoten. Ik weet, dat niemand mij zal ge- looven, ik weet dat de eenige getuige op de ze wereld, die mij zou kunnen redden Infan ger zelf is. Verder kan ik niets zeggen, daar ik verder niets weet. En doet U nu maar met me, wat U wilt De voorzitter ging verder „U wordt er ook van beschuldigd Infanger, nadat U hem gedood hebt, beroofd te hebben van het geld dat hij in zijn portefeuille bij zich droeg. Deze hebt U later ook in den afgrond gewor pen die is aan een boomtak blijven hangen!" „Dat is niet waar. Ik heb van Infanger geen geld genomen. Het geld, dat ik bij me had, heb ik eerlijk verdiend als gids dezen zomer. Ik heb het expres niet achter gelaten, toen ik mij hier vrijwillig bij het gerecht heb gemeld, omdat ik hoopte, dat men mij hier wel vertrouwen zou." De notulen worden uitgesteld tot een v<^- gende vergadering daar deze wegens ziekte niet gereed zijn gekomen. Mededeelingen en ingekomen stukken Van de ingekomen stukken vermelden wij bericht van de N.V. Spoor (Tram) Wieringen Schagen" dat van het nog niet terugbetaal de gedeelte van het destijds verstrekte rente loos voorschot ad f 500.- nog als einduitkee- ring een bedrag van f 65.99 zal worden terug betaald. Van S. Wiegman verzoek om ontheffing van hondenbelasting. Wordt verleend voor Va ge deelte. Van den Ned. Bond tot Bescherming van Zuigelingen en Kleuters een verzoek om toe te treden als lid B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. (Wordt goedgev.) Van de afd. Wieringermeer van de Noord- hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" het verzoek om een subsidie van f 100.- Totaal wordt van de gemeenten, waaronder de Wieringermeer resorteert f 300.- gevraagd, zoodat de gemeente Medemblik f 200.- zou hebben bij te dragen. B. en W. vinden deze verdeeling, die blijkbaar gebaseerd is op de groote der beide gebiedsdeelen niet juist. De bevolkingscijfers in die deelen lijken hun een betere maatstaf. De bijdragen zouden dan worden Medemblik f 250.- en Wieringen 50.-. Zij stellen daarom voor over 1937 f 50 subsidie te verleenen. Wordt aangenomen. Subsidie aan de Openbare Leeszaal. Over het voorstel om subsidie te verleenen aan de openbare leeszaal waarover in de vo rige vergadering de stemmen staakten wordt thans opnieuw gestemd. Het voorstel van B. en W. om geen subsidie te verleenen wordt nü verworpen met 5 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Lont, Doves en Tijsen. Mevr. WitSlikker stelt voor om f 10.- te geven, hierover staakten echter wederom de stemmen, dus in een volgende vergadering wederom behandeling. Voorloopige vaststelling van de rekening der Zeegras-exploitatie over het dienstjaar 1935 1936. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over het dienstjaar 1935. Conform besloten. Reinigingsrechten. Ontheffing van reinigingsrechten stellen B. en W. voor te verleenen aan A. Bosman en J. Wagenaar en op verzoek van P. Halfweeg afwijzend beschikken. Conform besloten. Besmettelijke ziektengelden. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing en invordering van besmettelijke- ziektengelden. Dit zijn kosten van vervoer, afzondering, onderzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting van lijders aan een smettelij- ke ziekte. Conform besloten. Verleenen van steun aan de Ned. Vereeni ging voor luchtbescherming. B. en W. stellen voor de gemeente als begun stigster tot deze vereniging te doen toetreden met een bedrag van f 10.- per jaar. De heer Wigbout merkt op~ dat zijn fractie nog niet voldoende is georiënteerd, over dit punt. Spr. fractie zal haar stem moeten ont- BUREAU Blppolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTI Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.5C f 0.10 „Wij zullen met het getuigenverhoor begin nen", deelde de voorzitter nu mede „Jose- phina Collina komt U naar voren." De heer Collina wordt verzocht tijdens het verhoor van zijn dochter de zaal te verlaten." Fientje moest eerst een eed afleggen, zooals de gezworenen te voren hadden gedaan, en volkomen doordrongen van de zwaarte van dezen eed, sprak zij de woorden met bevende lippen na. „Vertelt U nu, wat U van de geschiedenis weet." Fientje moest al haar moed bijeen rapen. Een innerlijke stem zei haar, dat zij de eeni ge was, die Xaver geloofde. Dat van haar woord alles afhing, dat er ónder al die, strak ke, koude gezichten voor haar er niet een was, dat voor Xaver sprak. Zij wist zelf niet hoe het haar mogelijk was zoo luid en vast te spreken „Ik weet, dat Xaver onschuldig is, want ik ben immers zijn verloofde." „Hoe lang bent U al met hem verloofd Verliefd waren' wij al eenige jaren, maar dat ik zijn verloofde ben, die ik hem trouw zal blijven tot aan mijn dood, dat heb ik hem voor het eerst gezegd, toen hij dien nacht verwond bij mij in de hut lag. Ik weet, dat hij onschuldig is. Ik ken hem als niemand anders. Ik weet, dat Xaver misschien in jachtkoorts een gems kan schieten, maar een mensch zeker niet." De voorzitter maakte een einde aan dit verhoor en liet nu Collina voorkomen. De oude man in het bewustzijn van een vlekke loos leven, stond wijdbeens voor de rechters. „U bent de vader van de getuige Josephina Collina „Ja, die ben ik." „Wat hebt U te zeggen „Van de zaak zelf weet ik niets, ik weet al leen, dat Xaver Kernbacker altiid. een eerlijk mensch is geweest en dat mijn kind zich niet zijn verloofde zou noemen, als zij niet van houden aan dit v-^rstel. De voorziter zegt, dat men in raadsverga deringen geen blanco stemmen kent, doch alleen voor of tegen stemt. Spr. zegt dat deze vereeniging voorlichting geeft aan het ge meentebestuur inzake luchtaanvallen. Cur sussen geeft aan plaatselijke leiders enz. Indien het gemeentebestuur niets hieraan liet gelegen liggen zou men later, indien wij onverhoopt in den oorlog zouden worden be trokken het verwijt krijgen dat er nimmer maatregelen zijn getroffen ter bescherming van de burgerij. De heer Wigbou zegt geen reden'te hebben om zijn houding door het gesprokene van den voorzitter anders te bepalen. Het staat nog geenszins vast dat de midde len die zullen worden aangewend baat geven De heer Bosker dus jij wilt ze zoo maar laten stikken. Men verwacht van onze regee ring geen daad van oorlog, doch wat van ons gevraagd wordt is bescherming van de bur gerbevolking. Mevr. WitSlikker zegt dat men de bevol king er dan wel een zak zelfbeheersching bij mag geven. Spr. heeft de overtuiging dat er in de praktijk weinig van terecht zal komen en dat de bevolking totaal van streek zal zijn. Spr. zou willen dat het geld hieraan be steedt beter voor Cultureele en Sociale zaken gebruikt kan worden. De heer Kooij vraagt of Mevr. Wit geen voorstel kan doen om de bommenwerpers af te schaffen. De heer Bontkes zegt dat het een Rijkszaak is de luchtbescherming, de doelmatigheid is nog niet aangetoond, zoodat het niet opgaat om hiervoor een beroep te doen op de berooi de gemeentekas. De heer Wigbout zegt dat de consequenties van dit voorstel is het in de kaart spelen van hen die oorlog willen. De heer Lont zegt dat als een bom in een bebouwde kom valt het misschien honderd menschenlevens zal kosten, terwijl als men een luchtbescherming heeft georganiseerd er mogelijk negentig van gered kunnen worden. Spr. begrijpt het verzet van de S.D.A.P.- fractie niet. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aan genomen met 5 tegen 3stemmen. Tegen' stemde de S.D.A.P.-fractie. Vermindering personeele belasting voor motorrijtuigen. Naar aanleiding van een door de Koninklijke Automobiel Club ingediend adres, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd om te geraken tot verlaging van het wettelijk tarief der, personeele belasting voor motorrijtuigen, stel len B. en W. voor vast te stellen een veror dening tot vervanging van belastingbedragen, voorkomende in de wet op de personeele be-' lasting, door andere, waarmede bereikt wordt, Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp Keulen Antwerpen Brussel en Parijs. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor. BREED 35 TEL. 184 HOORN. jn onschuld overtuigd was." „Dus over de daad zelf kunt U niets zeg gen „Neen, Edelachtbare." Nu werd het protocol voorgelezen, waarna het getuigenverhoor afgeloopen was. De verdediger kreeg nu het woord. Met angstige verwachting hingen Fientjes blikken aan den jongen advocaat, die door het ge recht met de verdediging van Xaver was be last. Zij had geen hoop, na de woorden, die hij vroeger eens tot haar had gesproken. De redevoering was kort en volkomen kleurloos. Het was duidelijk dat de advocaat zich niet eens de moeite had gegeven, de stof te ver werken. Nadat de rede uitgesproken was, besloot de Voorzitter en de gezworenen zich in de kamer terug te trekken om over het vonnis te beslissen. Op dit oogenbiik trad een van de ambte naren de zaal binnen en ging onmiddellijk naar de tafel van de rechter toe. .Neemt U mij niet kwalijk, Edelachtbare, er is een dringend telegram gekomen van de Zwitsersche Bondsrechtbank in Chur. Wij hebben den inhoud dadelijk door telefonische ruggespraak in Chur laten bevestigen." De voorzitter wilde deze onderbreking eerst streng berispen toen hij echter den ambte naar aankeek, zag hij, dat het iets dringends was hij nam het telegram aan las het las het nogmaals toen sprong hij op. „Mijne Heeren, er is een algeheele omme keer in het proces gekomen. Ik zal het tele gram van de Zwitsersche Rechtbank voorle zen „Door een persoonlijke bekentenis van den na een langdurige ongesteldheid, teruggekeer den douane-beambte Thomas Infanger, die door geen schotwond verwond is, doch slechts door een ongelukkig toeval in den afgrond viel, is de algeheele onschuld van Xaver dat de belasting ongeveer tot de vroeger ver schuldigde bedragen wordt teruggebracht. Mevr. Wit-Slikker zegt haar licht eens op gestoken te hebben bij een belastingdeskundi ge en zegt dat de meening van deze is dat andere belasting, die zwaarder drukt op de bevolking, eerder voor verlaging in aanmer king komt, De verlaging zal alleen voor de luxe auto's, die uitsluitend voor plezier gebruikt worden, een vermindering van beteekenis zijn. Voor de bedrijfsauto's is de vermindering niet zoo groot. De heer Lont zegt er ook zoo over gedacht te hebben, maar het is ook weer zoo, dat velen hun auto verkoopen er in het geheel geen belasting binnenkomt. De heer Bosker zegt dat ook voor de be drijfsauto's de belasting nog flink hoog is. In spr. eigen bedrijf wordt als het even gaat een vrachtwagen uit bedrijf genomen. Men heeft kunnen zien dat velen hun auto hebben opgeruimd, o.a. de bakkers omdat de belasting niet meer te dragen is. Op Wieringen rijden practisch geen auto's die voor plezier worden gebruikt. Het voorstel wordt hierop in stemming ge bracht en het resultaat is wederom 4 tegen 4 zoodat ook dit punt in een volgende vergade ring zal worden beslist. Wijziging algemeene politieverordening. Van ae plaatselijke Vereeniging van café houders alhier is ingekomen een verzoek om het sluitingsuur der café's op Zaterdag en Zondag in plaats van op 10 uur, op 11 uur des avonds te bepalen, dit in verband met de slechte tijdsomstandigheden. Gezien de omstandigheid, dat een sluitings tijd van 11 uur gedurende de zomertijd tot geen bezwaren heeft aanleiding gegeven, stel len B. en W. voor het voorstel in te willigen en de algemeene politieverordening in dien geest te wijzigen. Mevr. Wit-Slikker zegt dat als men het voorstel en verzoek goed leest het met zich zelf in tegenspraak komt. Er wordt gewezen op de tijdsomstandigheden. Spr. is van oor deel, dat het het oog hierop, het nog beter zou zijn als de café's om 8 uur gesloten zijn. Dat des zomers met het oog op het vreem- delingenbezoek de zaken wat langer open zijn kan spr. zich begrijpen, doch als men Maandagsmorgens de moeders aan de deur spreekt dan wordt er schande van gesproken zooveel als er tegenwoordig te doen is van bals en uitvoeringen en dan kan men niet begrijpen dat de Burgemeester hier niet eens wat paal en perk aan stelt. De paar ongeluk kige guldens die men nog heeft als ze die om 10 uur nog niet op hebben aan dat vocht, dan hebben ze om elf uur toch ook nog niet genoeg. Spr. heeft dezer dagen nog een café houder gesproken, wiens naam niet op de lijst voorkomt van het verzoek en die er niets op gesteld was dat het sluitingsuur wordt ver laat. Je zit, zegt deze man om 10 uur al te wachten of de laatste kwajongen nog niet weg gaat. De heer Lont zegt het volkomen met Mevr. Wit eens te zijn. Het voorstel wordt hierop in stemming ge bracht met alleen de stem van den heer Tij sen voor wordt het verworpen. Uitgaven ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juiiana. B. en W. deelen mede, dat het de bedoeling- is aan de schooljeugd een herinneringsvoor- werp aan te bieden, vermoedelijk bestaande in een draagpenning en een „huwelijks cahier." In noodlijdende gemeenten mag besteed v/orden ten hoogste 25 cent per leerling en verder voor uitgaven, anders dan voor de schooljeugd gedaan, hoogstens 1 cent per in woner. De bestemming van laatstgenoemde uitgaven staat nog niet vast, doch B. en W. stellen zich voor dit bedrag aan te wenden b.v. tot dekking van het eventueel tekort, die de door de Oranjevereeniging georganiseerde feestelijkheden mogelijk kunnen opleveren. B. en W. stellen voor credieten tot boven genoemde bedragen te verleenen. De heer Wigbout zegt dat waar gezien de tijdsomstandigheden allerlei sociale en cul tureele zaken moeten wijken of worden uit gesteld, de S.D.A.P.-fractie haar stem daar niet aan kan geven. Dit moet echter niet als een principe-kwestie bekeken worden. De heer Lont meent dat waar het busje al eens rond is gegaan om een bijdrage, het niet verantwoord is om nog eens een bedrag uit de gemeentekas hiervoor te gebruiken. Spr. acht het dan maar beter als de Oranjeveree niging haar contributie wat verhoogd. De heer Bosker zegt dat dit geld niet bij de gemeentenaren vandaan wordt gehaald, doch dat het een gift is die van het rijk komt en via de gemeente wordt verstrekt. De heer Lont is bang dat het een schuld blijft aan het rijk. De heer Bosker bestrijdt dit. Mevr. Wit zegt dat, gezien de toelichting- van den heer Bosker zij geen bezwaar heeft. Het voorstel wordt hierop aangenomen met algemeene stemmen. Vleeschkeuringsdienst. Naar aanleiding- van het in een vroegere vergadering genomen besluit tot instelling van een afzonderlijke vleeschkeuringsdienst voor deze gemeente, welke beslissing een ver volg was op het besluit tot opzegging der met de gemeentebesturen van Den Helder en Anna Paulowna gesloten overeenkomst, werd door het gemeentebestuur een brief ontvangen van Gedeputeerde Staten. Deze schrijven daarin, dat zij zoowel tegen de opzegging der overeenkomst als tegen het vormen van een eigen dienst bezwaren moe ten maken, op grond waarvan zij in overwe ging gevende beide genoemde raadsbesluiten in te trekken. Naar het oordeel van de vétéri- nairen Inspecteur van de Volksgezondheid, waarmede zij zich vereenigen, dient de keu ring van vee en vleesch plaats te vinden door zelfstandige ambtenaren, die geen nevenbe trekkingen bekleeden, aangezien anders het gevaar bestaat, afgezien van de persoon in kwestie, dat zich invloeden op de keurings uitspraak kunnen doen gelden, die niet in het hygiënisch belang zijn van een richtige uit voering van den keuringsdienst. Slechts als uiterste concessie kan, meent de Inspecteur, in dit geval, om tegemoet te komen aan de wenschen van de veehouders te Wieringen en gezien de goede reputatie van den betrokken veearts, slechts worden toegestaan, dat deze onder toezicht en verantwoordelijkheid van Kernbacker bewezen. Het uitvoerige protocol over deze bekentenis is als expresse verzon den. Het Zwitsersche Gerecht heeft iedere verdenking tegen Kernbacker opgeheven en verzoekt hem oogenblikkelijk in vrijheid te stellen." Fientje moest, daar zij huilkramp kreeg bij het vernemen van dit nieuws, uit de zaal worden gebracht. Xaver was opgestaan. Lang zaam liep hij voorwaarts, niet meer door de bewakers vastgehouden, en trad naar den rechtertafel toe. Met beide handen hield hij zich aan het tafelblad vast, keek den voorzit ter aan met oogen, waarin verrassing, hoop en ongeloof lagen. De voorzitter zei„Zooals U gehoord hebt, is de echtheid van het telegram reeds onder zocht en bevestigd vanuit Chur. Daar wij hier in zekeren zin in opdracht van de Zwit sersche Rechtbank hebben gehandeld, is hiermede het proces geëindigd." Hij wendde zich nu tot de overige aanwe zigen en sprak „Ik deel hierbij mede, dat de beschuldiging tegen Xaver Kernbacker is opgeheven, de beklaagde wordt onmiddellijk in vrijheid gesteld en de zitting is hiermede gesloten." Xaver Kernbacker stond nog steeds midden in de zaal, toen de rechter en de gezworenen reeds vertrokken waren. Hij kon de plotselin ge overgang van diepste vertwijfeling naar geluk niet vatten, begreep ook niet hoe het mogelijk was, dat Fientje en haar vader plot seling waren verdwenen. Toen gebeurde er echter iets anders. Een vreemde, groote man, die hij nog nimmer had gezien en in wiens oogen groote tranen glin sterden, pakte hem bij den arm. „Gaat U mee, mijnheer Xaver Kernbacker, ik ben Wastl en zal U bij Fientje brengen." Zonder er iets van te begrijpen nam Xaver de aangeboden hand, drukte die en liet zich door Wastl uit de zaal leiden. HOOFDSTUK 13. De moeder van Xaver had het zoeken naar het lijk van Infanger nog steeds niet opgege ven. Zij was er voor dei Alm Glüm opgeklom men, en daarna de Italiaansche grens over getrokken naar het stadje Ccalino. Doch de moeilijkheden van den tocht hadden het oude lichaam ondermijnd. Zij kon niet meer verder en bleef daarom in een van de Chion- huizen enkele dagen rusten. Op den tweeden Kerstdag had de Kern- backerin, zooals zij door iedereen werd ge noemd, een eigenaardige beleving. Zij lag op een bed, dat de boerin haar had afgestaan, nadat zij haar had uitgelegd wat zij om de zen tijd van het jaar hier boven zocht en nadat zij de vrouw een aantal goede frank- stukken in de hand had geduwd. Zoo lag zij dan in de eenige kamer van de boerderij in het daar opgeslagen bed, toen plotseling de deur openging en. De oude vrouw riep „Fientje Collina Daar stond zij warempel, die Fientje, maar jong, frisch, met roode wangen en lachend, zooals zij er altijd had uitgezien, toen zij nog op de Sassal Mosane in de hut de toeristen bediende. Verbaasd keek het meisje naar de oude vrouw en lachte. „Ik ben Fientje Collina niet, maar Pia Collina „Groote hemel, dat ik oude vrouw daar niet meer aan denk. Pia Ja, nu zie ik het. Maar wat doe jij hier in Tirano „Van den zomer was ik op de berg bij de Chionshuizen en de boerin hier is een zuster van mijn baas te Tirano. Zij is ziek geworden en nu blijf ik van den winter hier om voor haar te zorgen." „Ken je me niet meer „Ach ja, U bent de Kernbackerin van de Berninahuizen. Hoe komt U hierboven (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1