WARME KLEEDING Haken en Breien. Stof, de vijand der huisvrouw. ONS PATRONENHOEKJE. Indien men bij gekookte stijfsels een theelepeltje borax voegt zal het resultaat zijn, dat het strijkgoed er mooi glanzend uitziet. Men rekent een afgestreken lepel op 1/2 L. stijfsel. Zuurkool is veel smakelijker indien men bij het stoven eenige aardappelen toevoegt, b.v. 1 flinke aardappel op 1 K.G. zuurkool. Indien men een warm-water-kussen heeft, dat lekt, kan men het uitstekend ge bruiken om met de knieën op te leggen bij het werken, nadat het eerst is opgevuld met smalle reepjes zijde of aan reepen ge knipte kousen. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. De maand der koopjes. Bed jakjes, gehaakt of gebreid zijn on misbaar voor herstellende zieken. Ze moe ten van zuivere wol, doch in een niet te zwaar patroon uitgevoerd worden. Waschzijde b.v. gevoerd met wattine is eveneens zeer geschikt en zoowel in effen als gebloemd te krijgen. Het kleine flanellen of vyella manteltje rechts is uit een lap geknipt, de zijnaden modellen, dan is hierin een wending ten goede gekomen. Veel heeft zich gewijzigd van hetgeen wat te kras bleek en weinig instemming vond op verschillende mode shows. De casaque blijft zich handhaven even als de meer aansluitende modellen, de min of meer klokkende schootjes en de hooge halslijn. Klokrokken verschenen op het tooneel doch we zien ze slechts in zeer ge matigden vorm uitgevoerd. Heel begrij pelijk, want om deze modellen inderdaad te doen slagen moet men lang en slank zijn en de rok iets korter zijn, dan de gang bare lengte. Slechts dan staat een klokken de rok inderdaad elegant. Kleine staande kraagjes, hoog opgeknipte hals, met geen andere garneering dan een bont gekleurd sjaaltje, aan deze en nog andere details hebben we ons reeds aangepast De mouwen blijven ruim aan het boven deel en nemen naar de pols toe een aan sluitende vorm aan. De ruimte over de bovenmouw wordt nu eens verdeeld over uitnaadjes en dan weer ingehaald. Gebreide kleeding, zoowel met de hand als machinaal uitgevoerd, blijft zich hand haven. Ook hier is een moderne lijn waar te nemen, heel begrijpelijk ontleent aan de stoffen modellen, Hooge halzen, ruime bovenmouwen en- lange modellen, die in alle mogelijke materiaal en kleuren ge werkt worden. De wollen stoffen bieden een groote ver scheidenheid voor de middagjaponnen en terstof wat de kleur betreft. Wollen jersey wordi ook veel verwerkt, terwijl wollen cioqué niet alleen in effen, doch ook in bewerkte stoffen, soms met zijden draad gecombineerd, zeer in den smaak valt. Noppen en moezen worden overheerschend veel gezien, soms kleur op kleur geweven b.v. van zijde op wol. Tressen, knoopen en ceintuurs vragen de bijzondere aandacht als garneering, even als zijden, fluweelen en zelfs bonte sjaaltjes en dassen, clpis, e.d. Hetgeen bij deze uiterst eenvoudige din gen van groot belang is om een geslaagd geheel te vormen, is de coupe, die inder daad onberispelijk moet zijn. Thans noemen wij ten slotte nog even de modellen, die wij hier weergeven en wel in de eerste plaats de zeer eenvoudige, doch bijzonder flatteus gebreide jumpers, half gekleed, half sportiel in geribd patroon uitgevoerd. Het garnituur, bestaande uit Sweater, das, kousen en handschoenen is heel eenvoudig te breien en zeer geschikt voor de ijssport. De eerste japon is van noppé stof, een eenvoudig, aansluitend model, dat met flu weelen of leeren bandjes sluit, welke door nesselgaten gehaald worden. Angora japon met sjaaltje als halsafwer king, opgestikte deelen, die en dwarse ver deeling doen zien. Casaque japon met opgestikte stopreep langs half en voorzijde van cloqué. worden evenals de mouwen dichtgestikt, daarna omgehaakt of gefestonneerd met een kleine versiering in het midden. Manteltjes, slabbetjes en mutsje zijn aardige cadeaux voor jonge moeders. Toch is een theemuts eveneens een welkom ge schenk als een shawl, handschoenen of modern ceintuur. Goed uitkijken bij de uitverkoopen. De seizoen-uitverkoopen zijn er weer en daarmee het gevaar, dat men zich laat beet nemen. Er zijn nu eenmaal handelaren, die van de gelegenheid om minderwaardig goed in de handen der goedgeloovige koopsters te kunr.en stoppen, niet laten voorbijgaan. Oppassen is de boodschap en waar U vooral voor op moet passen, kunt U lezen in „de Huishouding in Crisistijd", dat zelfs hierover een en ander zegt. Deze waarde volle premie ligt op U te wachten een practisch boekje, dat U voor veel teleur stelling zal behoeden. Vraag het aan bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag ondt7- bijsluiting van twintig cents aan postzegels of per giro op postrekening 203203 van Het Practisch Modeblad. De invloed van vroegere tijdperken op de mode. Wanneer wij de thans heerschende mode eens nader onder de loupe nemen en daar bij vergelijkingen maken met die van vroe-j gere. tijdperken, dan zal men bemerken,1 dat er aan deze laatste veel ontleend is. Zulks is nagenoeg altijd het geval ge- weest, zij het dan ook, dat men nu eens meer, dan weer minder het geheel als uitgangspunt neemt of slechts details volgt. Zelfs de moderne vrouw komt nog on der de bekoring der romantiek van lang vervlogen jaren. Mevrouw Mode weet op bijzonder kunstige wijze een harmonisch geheel te vormen van oude en nieuwe tij-1 den en past zich door dit feit geheel aan den tijdgeest aan. De toenemende sportieve geest is een ideale verbinding met de Grieksche inslag der mode, die zich tot dusverre slechts uit in de lange avondjaponnen. Het sobere dezer modellen geeft een klassieke lijn, die buitengewoon voornaam aandoet. Mooie soepele weefsels vallen in rijke plooien naar omlaag en worden door een ceintuur bijeengehouden om in een kor ten sleep te eindigen. Kleine, coquette krulletjes omlijsten het gelaat om zelfs bij groote feestelijkheden het heele hoofd te bedekken. Een gouden of zilveren band, vaak ook een diadeem, houdt ze in be dwang. Sandalen, de voetbekleeding der Grieken, worden ook thans door elegante, slanke vrouwen bij deze avondjaponnen gedragen om het geheel zoo harmonisch mogelijk te doen zijn. Soms zien wij deze, aan Griekenland ontleende modellen, ook een weinig onder den invloed van het Empire tijdperk staan. Te verwonderen is dit niet, want ook des tijds zag men wijde, golvende gewaden, die met breede écharpes bijeengehouden werden en het lichaam omsloten. Voor de meer eenvoudige japonnen heeft mevrouw mode zich door verschillende epachen laten inspireeren. Noemen wij b.v. de Renaissance, die de strenge, hooge even uitstaande kragen met zich bracht, verder de Biedermeier tijd met de ronde hals uit snijdingen en wijde pofmouwtjes. Het klok kende'schootje der aansluitende manteltjes en casaque, de sleep, de coquette mofjes en veel meer nog, is ontleend aan het laat ste deel der voorgaande eeuw. Reeds vroeger, doch ook thans nog zien wij verschillende dingen terug, die ons aan de Barok doen denken, o.a. de gesteven kanten garnituren met nauw sluitende, hooge machetten en de kappen der hand schoenen. Een der meest tijdroovende onderdeden van de huisvrouw of haar hulp is haar strijd tegen stof. Wanneer men nagaat is alle huishoudelijk werk als het kamers doen, kasten en laden in orde brengen en nog veel meer, niet iets, wat in enkele oogenblikken gedaan kan worden, omdat stof zich overal neer zet. Stof en vuil zijn vrijwel hetzelfde en daarom is het geen wonder, dat de huis vrouw deze vijand gaarne zoo practisch mogelijk bestrijdt. De moderne hunsvrouw heeft gelukkig vele hulpmiddelen tot hare beschikking, die vrijwel in ieder gezin dan ook, zij het soms ten deele aanwezig zijn. De stofzuiger heeft een groot aandeel in het werk en wel niemand behoeft meer in ronddwarrelende stofwolken, veroorzaakt door het schuieren van een reeds veel ge bruikt vloerkleed, te werken. De zeil veger en minder in gebruik zijnde geoliede „Mops" maken het eveneens mogelijk de stof op alleszins practische wijze van den vloer te doen verdwijnen. Kamers op de beneden verdieping' ge legen zullen, vooral in straten met veel verkeer, eveneens door de geopende ramen veel stof vangen en is luchten aan de ach terzijde aan te bevelen. Op dagen, dat loopers en kleedjes of mat ten geklopt worden, moeten alle ramen en deuren vanzelfsprekend dicht blijven. Moiet dit werk op een balcon geschieden, dan worden zij over de balustrade gehan gen en op den verkeerden kant geklopt. Niet over de leuning, doch telkens het ge deelte, dat over het balcon komt, waardoor de benedenburen zoo min mogelijk last van de stof zullen hebben. Hetzelfde geldt ook voor het uitschudden van zeilvegers, stof doeken e.d., die zonder nadenken dikwijls over het balcon of uit het raam van boven huizen worden uitgeklopt waardoor de stof door de openstaande ramen van be nedenburen binnenwaait. Wat het afnemen in huis betreft, kan men het best een vochtigen, doch, niet natte, zeemleeren lap gebruiken. Stof ver spreidt zich eveneens veel minder, wan neer men regelmatig de wanden afneemt, b.v. om de vier of zes weken. Evenzeer is het noodig om op gezette tijden over het vloerkleed te gaan met een vochtigen doek, doe om een langen stoffer of zeilveger ge bonden is, liefst streeksgewijze in een rich ting. Verder spaart het iederen dag veel tijd indien men breekt met de sleur en alle voorwerpen uit de kamers verbant, die veel stof vangen of geven, alle z.g. stof nesten. De tijd van overvolle kamers behoort reeds grootendeels tot het verleden en maakt het de huisvrouwen gemakkelijker om den strijd tegen stof aan te binden! VEGETARISCHE KOUDE SCHOTELS. Regels voor het bakken. Tegenwoordig, nu de huisvrouwen meer en meer op de hoogte zijn van de eischen die aan een moderne voeding gesteld wor den, zullen zij ook gaarne vleeschlooze ge rechten aan hare huisgenooten opdisschen. Vooral ook, wanneer men een eenvoudige maaltijd klaar maakt, zal zoo'n koude scho tel een aangename aanvulling zijn. Ook aan en daarna druppelsgewijze slaolie toe te voegen, later kan men er iets meer bij doen. Schotel met tomaten quark en asperges. Men legt op sohotel een laagje goed ge- wasschen slablaadjes, plaats hierop kleine uitgeholde tomaten, gevuld met quark en bestrooid met peper, zout en peterselie. As perges uit de bus worden in kleine bundel de koffietafel, zelfs als men gasten heeft, is zoo iets in het minst niet te versmaden. Radijs, kaas, eieren, tomaten sla, nog en kele groenten wellicht, aardappelen enz. vormen de voornaamste bestanddeelen. Het best kan men een ronden of ovalen schotel opmaken, die belegd wordt met een bedje van sla. Mayonaise kan men zelf ma ken door een eierdooier met een lepel azijn, zout en peper enkele minuten te kloppen tjes bijeen gebonden en daarna tusschen de tomaten geplaatst. Hier en daar komt een toefje peterselie. Aardappelsla met kropsla, eieren. In het midden van een ronde schotel stapelt men een bergje aardappelsla op en legt er een rand van slablaadjes omheen; garneeren met in waaiertjes gesneden augurken, plak jes ei, bieten en kleine uitjes. HUIS- EN KANTOORJAPON. Succespatroon VKK 2033. Prijs per patroon 0.25 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Geruite wollen stoffen zijn zeer modern en we zien de bekende Schotsche, doch ook andere mooie blokruiten in twee en drie kleuren, die bijzonder goed kleeden. Als garneering zouden wij bij voorkeur fluweel of effen wollen stof verwerkt willen zien, omdat een lichte kraag en manchetten te gauw vuil zijn. Het afgebeelde japonnetje heeft een even aansluitende taille met aan de rok opgeknipt, puntig voorstuk, dat op het bovendeel gestikt wordt. Om het mid del smalle ceintuur met gesp, die echter ook weggelaten kan worden. Achterbaan tot de taille met smalle figuurnaadjes wordt op gestikt. Aansluitende mouwen. Patronen in de maten 40 t/m 46, Bakblikken mogen nimmer worden af- gewasschen, doch slechts met papier en zout worden schoongemaakt. Deeg, waar in veel boter verwerkt is wordt op een met bloem bestrooid bakblik gelegd, dat niet ingevet wordt. Voor amandelgebak, macarons en schuim wordt het deeg slechts even gevet met spekzwoerd of met was. Vormen, voor het bakken van cake, taar ten enz, worden met een penseel met boter ingevet, terwijl voor brood salolie gebruikt kan worden. Vormen voor koude pud dingen worden met koud water omgespoeld vóór het vullen, terwijl voor enkele room- puddingen met gelatine eiwit gebruikt wordt. Om meelspijzen te bakken wordt de vorm met fijne poedersuiker ingevet, terwijl voor warme puddingen na het in vetten, paneermeel gebruikt wordt. Het meeste gebak laat zich na afkoeling van zelf los van het blik, anders maakt men het voorzichtig los van het blik, een an dere methode is om een doek over den vorm te doen, deze om te keeren en flink schudden, waarna het gebak in de meeste gevallen los laat. Kleine gebakjes of koekjes, die op een ingevet blik gebakken zijn worden lauw warm van het blik genomen. Alle gebak moet steeds langzaam afkoelen, opdat het niet neerslaat. Het beste is de temperatuur van de oven te verminderen, daarna kraan uitdraaien en deur opdn openen om eerst na een minuut of vijf het gebak er uit te nemen. Gebak is gaar, indien men er een inge stoken breinaald vokomen droog uithaalt. MEISJESJURK. Succespatroon VKK 2046. Prijs per patroon 0.25 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Van vyella, flanel, fluweel of stof ge maakt staat dit vlotte modelletje alleraar digst. Het gladde lijfje heeft aan de voor zijde knoopjes en sluit met drukknoopen. Klein omliggend kraagje, waarvan de bui tenomtrek evenals die van de manchetten omgefestonneerd of omgehaakt is (1 losse 1 vaste). Ruim ingehaald rokje, waarop het lijfje gestikt wordt. Patronen voor meisjes van 24 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag. giro 203201! NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels Indien u tevens het laatste nummer van ..Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2. 3 of 6 cents) Inderdaad gaat er van de thans heer schende mode voor winterjaponnen een zekere rust uit. De lijn is sober en de gar neeringen passen zich aan in dezen zelfden zin. Waren we oorspronkelijk min of meer bevreesd voor een zekere onrust in hetgeen als fashioned uitkwam bij de eerste herfst- vele mooie, warme weefsels liggen ter keuze. Angora staat aan den spits, hetgeen niet te verwonderen is, want het valt mooi en heeft een groote verscheidenheid van tinten. Trouwens over te weinig variatie van kleuren hebben we ons niet te bekla gen, want zelden is er zoo'n enorm ver scheidenheid geweest in najaars- en win-

Wieringer courant | 1937 | | pagina 6