28e JAARGANG DONDERDAG 14 JANUARI 1937 No. 4 NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDH. INRICHTING CAFE 'T CENTRUM M HET PRINSELIJK PAAR TE KRYNICA. ZIJN KLEINE MEISJE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. MARKT SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9'u1 uur. GEHEELE GEBITTEN f 30.—. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVE RTENTIÏN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.56 f 0.1Q Ongestoord genieten in zon en sneeuw. TE MIDDEN VAN DE GASTEN. Het Vorstelijk bruidspaar heeft Maandag een grooten tocht op de ski's gemaakt in de om geving van Krynica. Prinses Juliana was ge kleed in een modern skicostuum met donker blauwe sportpantalon en staalgrijze sweater. Ze had een kersenroode shawl om. Haar vaardigheid bij het skiën wordt door de plaatselijke autoriteiten op dit gebied, die zeer critische opmerkers zijn, algemeen ge prezen. Doch ook Pirns Bernhard toont zich een bekwaam sportsman, die door zijn koene houding opvalt. Het jonge Paar bevindt zich in de allerbeste stemming. Ver is de vroolijke lach van den Prins te hooren. En Prinses Juliana, die voort durend een uiterst geanimeerd gesprek met haar echtgenoot onderhoudt, amuseert zich blijkbaar uitstekend. Ter afwisseling van de skitochten aldus De Telegraaf worden nu en dan sledevaar ten in de omgeving ondernomen. Tot de uit rusting behooren echter ook de schaatsen, zoodat de exploitanten van de ijsbanen uit de omgeving er naar haken het Prinselijk paar tot hun bezoekers te mogen rekenen. Intusschen zijn de Prinses en de Prins zeer belangstellende toeschouwers geweest bij en kele ijshockey wedstrijden, die hier in een internationaal tournooi worden gehouden. De aangeboden plaats in de eerelogie hebben zij echter afgewezen. Hun plaatsen bevinden zich tusschen de andere toeschouwers. In hotel Patria heeft het Prinselijk paar de maaltijden in de gemeenschappelijke zaal gebruikt. Prinses Juliana, die zich in deze omgeving blijkbaar buitengewoon goed op haar gemak bevindt, klaagde slechts schert send, dat het eten wel wat al te rijkelijk was. Mevrouw Kiepura, de moeder van den zan ger en directrice van het hotel, staat zelf in de keuken om haar hoogen gasten het beste te geven, wat de toch reeds zoo uitgelezen Poolsche kookkunst kan bieden. Den Haag opgebeld. Dadelijk na aankomst zond de Prinses een telegram naar Den Haag aan H. M. de Ko ningin om de goede aankomst mede te dee- len. De Prins had later een telefoongesprek met zijn moeder. De Prinses heeft Maandag met Den Haag getelefoneerd en met H. M. de Koningin ge sproken. De rust niet gestoord. De personen, die het Vorstelijk paar verge zelden behalve de drie rechercheurs en een oude bediende ook een Nederlandsch kamermeisje bewaren natuurlijk tegenover alle nieuwsgierigen, die vragen stellen, het FEUILLETON ROMAN NAAR HET ENGELSCH. EERSTE HOOFDSTUK. DE HAND VAN HET NOODLOT. Het witte lint van den weg streepte door het landschap als een rechte, nergens uitwij kende lijn, die geen spoor van een bocht toonde en zich tenslotte verloor in de onge ziene verte, niet omdat het zijn loop veran derde, maar omdat Giles Tredman's oogen niet verder het punt konden zien waar de weg en de blauwe bergen zich in elkaar oplos ten. Aan beide zijden van het witte lint van den weg lagen weilanden gespreid en iets verderop lagen heuvels, uitloopers van de bergen, bedekt met berken, beuken en kas tanjes terwijl hier en daar een eik den reizi ger aan zijn Engelsch vaderland herinnerde. In de weilanden verhieven slanke populieren hunkruinen in de helderblauwe Meilucht meidoorns, als bruiden in den roomig-witten tooi hunner bloesems vervulden de lucht met hun zoeten geur, droomerige waterlelies schit terden blank op de plassen tusschen de wei den, waarvan de oppervlakte door de zachte wind fijntjes gerimpeld werd, de eeuwige sneeuw op de Mont Cenis-groep blonk verblin dend in den zonneschijn die vloeide over de bergen, de valeien en de weilanden. Terwijl hij zijn blikken liet gaan over het vriendelijke landschap van Savoye, glimlach te Giles Tredman en zette zijn hoed af. Hij had een intuïtief gevoel van dankbaarheid diepste stilzwijgen. De Poolsche bladen, die voltrekking ongezien in de vol staan met berichten over het verblijf van de Nederlandsche Kroonprinses en haar ge maal, houden zich daarom voornamelijk be zig met den levensloop van de twee hooge gasten. De rust van de hooge Nederlandsche gasten is tot nu toe nauwelijks gestoord. Op grond van een stilzwijgende overeenkomst tusschen de autoriteiten, de hoteldirectie en de leden van het Nederlandsche gevolg wordt iedere ongewenschte bezoeker geweerd. De Poolsche regering vernam eerst Zater dagmorgen dat Prinses Juliana en Prins Bernhard besloten hadden, hun wittebroods weken in West Gallicië door te brengen. Alle schikkingen waren te voren getroffen met den jongen Poolschen tenor Jan Kiepura, die eigenaar is van het hotel Patria en die de vorige week in Den Haag is geweest. Toen de aankomst van Prinses Juliana en Prins Bernhard definitief bekend werd, gaf het Poolsche ministerie van Binnenlandsche Zaken onmiddellijk instructie aan de pers, dat het Koninklijk paar niet lastig mocht worden gevallen door journalisten en foto grafen. Verschillende bladen uit Warschau hadden echter reeds reporters naar Krynica gezonden, maar hun werd daar onmiddellijk medegedeeld, dat de Graaf en Gravin Van Sterrenberg niet lastig gevallen mochten worden. Prins Bernhard heeft evenwel Zondag avond de correspondenten ontvangen en praatte op ongedwongen wijze met hen. De Prinses, Die zich uitstekend scheen te vermaken, sloot zich bij het gezelschap aan en poseerde voor de fotografen, terwijl ze bezig was de meubelen in de suite te verzet ten. Er ligt te Krynica ongeveer 45 cm. sneeuw in het dorp en meer in de bergen. Zondagavond hebben de Koninklijke gas ten niet gedanst, doch zij zaten in de lounge met andere gasten. Populaire gasten. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn op het oogenblik in Polen zoo populair als zelden met buitenlandsche bezoekers het geval is geweest. Het gesprek van den dag, niet alleen van de bezoekers van Krynica, doch van klein en groot in geheel Polen, loopt uitsluitend over de twee bezoekers uit Nederland en men heeft zelfs voor een oogenblik de andere zor gen over de groote politiek en den economi- schen toestand vergeten. De appartementen, die het Vorstelijk paar bewoont, zijn beza^d met lichtgekleurde ty pische Poolsche meubelen van jasmijnhout, met geriefelijke zetels, vele kleine ronde ta feltjes en kleedjes, die elk voor zich getuige nis afleggen van Poolsche volkskunst en een karakteristiek Poolsch aanzicht aan de ka mers geven. De eigenaar van het hotel, Jan Kiepura, bevindt zich op het oogenblik niet in Polen. Hij is op tournée in West-Europa. Het verluidt echter, dat hij ter gelegenheid van zijn hooge gasten de volgende week in gezelschap van zijn vrouw, de filmster Mar- tha Eggerth, naar Krynica zal terugkeeren. PRINSELIJK ECHTPAAR TE KRYNICA IN POLEN. Het jonge echtpaar heef: kans gezien nog ruim een etmaal na de huwelijks- Residentie te blijven en daarna, in alle stilte zicli naar Polen te begeven. De Prinses en Prins hebben n.1. Vrij dag j.l., eerst laai in dcri middag, Den Haag verlaten zij hebben zich per au to naar Brussel hegeven Daar zijn zij in den trein gestapt en doorgereisd naai Polen. Zaterdag avond laat is liet jonge paar te Krynica aangekomen het jonge paar heeft zijn intrek genomen in „Patria", het hotel van den Poolschen zanger Jan Kiepura. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben in „Patria" hun intrek geno men onder den naam van Gravin en Graaf Von Sternberg. Krynica is het Poolsche Vichy. Als wintersportplaats heeft het niet die beteekenis, welke b.v. Zakopane heeft. In Krynica is de natuur niet zoo grootsch, doch wel liefelijk. Zoowel in den zomer als in den winter vertoeven talrijk Poolsche families daar. Het ligt op ruim 500 M hoogte, in een dal, afge sloten naar het Noorden, Oosten en Westen. Naar het Zuiden is het open, zoodat de zoele Zuidenwinden onge hinderd kunnen binnenkomen. Krynica heeft een zeer mild en zon nig klimaat. VOOR HET PRINSELIJK JACHT. Huisvrouwen geven keuken inrichting. Het hoofdbestuur der Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen is met het Algemeen Comité tot aanbie ding van een nationaal huwelijksge schenk overeengekomen, dat het aan deel der vereeniging in voornoemd ge schenk zal bestaan in de keuken-in richting van het prinselijke jacht, we: ke geheel door liaar zal worden ver zorgd. Het Prinselijk Paar naar Engeland Bij de kroning van Koning George. De „Evening Standard" heeft verno men, dat de Nederlandsche Regeering een speciale missie zal zenden voor de kroning van Koning George en dat Prins Bernhard aan het hoofd zal staan van deze missie. Het blad voegt er aan toe, dat de Prins natuurlijk vergezeld zal zijn van Prinses Juliana en dat Lon den hun zeker een warm welkom zal bereiden. BEZICHTIGING TROUWKAMER Heeft f 1800 opgebracht. Van de dezer dagen gebóden gelegen heid de kamer van den burgemeester en de trouwkamer van het Haagsche stadhuis waar het burgerlijk huwe lijk tusschen Prinses .Juliana en Prins Bernhard is voltrokken te bezichti gen, hebben ongeveer 7.400 personen gebruik gemaakt. Het hierbij geheven entree-geld heeft een totaal van ruim f 1800 opge leverd, welk bedrag ten goede komt aan de algemeene armen te Den Haag. Gelukwensch-telegramnien voor Koninklijk Huis. Circa 9000 afgeleverd. Door den Nederlandschch telegraaf dienst zijn ter gelegenheid van het hu welijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard rond 9000 felicitatie-tele grammen aan het Koninklijk Huis afge leverd. Hierbij waren verscheidene zeer lange telegrammen. Van het totaal aantal waren onge veer 5000 stuks op het bijzondere daar voor ontworpen formulier aangeboden De overige waren deels gewone tele grammen, deels werden deze aangebo den op een der bestaande vijf soorten van geluks-telegrammen. BUITENLANDSCH NIEUWS. voor de lieflijkheid van het lachenhde land, voor de heerlijkheid van het frissche lente groen, dat vooral bijzonder frisch en groen scheen aan iemand die pas uit 't Oosten was teruggekeerd. Er waren een boel dingen zijn leven die een glimlach op zijn lippen konden brengen, bedacht Giles, terwijl hij langzaam liep langs den witten weg, die bij Aix-les-Bains begint en voert tot in Italië, maar ook veel dingen waarvoor hij dankbaar moest zijn. Want ofschoon hij een gesloten man was en karig, zeer karig in het uitspre ken van zijn diepste gevoelens, was hij zich bewust dat een machtig dichterlijk senti ment onder zijn nuchter uiterlijk van jong militair verborgen lag en dat achter zijn zon gebruind gezicht met de rustige grijze oogen 'n ziel leefde overvloeiende van schoone ge dachten en hooge idealen. Ofschoon hij een kranig officier was, vol toewijding aan zijn beroep en aan de Britsch- Indische soldatexr die hun jongen „sahib", wiens eenvoudigste wensch hun een bevel was, verafgoodden, verlangde hij toch vurig naar zijn langdurig verlof in Engeland en een kort oponthoud in Italië op zijn thuisreis, had zijn verlangen naar zijn vaderland bij de Noordzee alleen maar aangewakkerd. „Mooie, zonnige streek hier'", zei hij in zichzelf, opkijkend naar de blinkende sneeuw op den Mont Cenis en zijn blik latende gaan over de weilanden met de room-witte bloesems en over de heuvelruggen waarvan de jonge boomen iedere kleurschakeering van de jon ge lente toonden, „precies de soort gelukkige vallei waar zorg en kwaad niet behooren te komen. Waarachtig, ik moest Grace hebben om deze wittebroodsweken hier door te bren gen. Wat zou ze die zonneschijn en die schit tering en de vriendelijkheid van de streek hier, mooi vinden," en de gedachten van de jonge man gingen uit naar het slanke meisje De arrestaties in de Sowjet-Unie. Nu twee Nederlanders gevan gen genomen Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, uit Moskou, dat aldaar dezer dagen weer twee buitenlanders zijn gearres teerd. Deze twee zouden van Neder landsche nationaliteit zijn en als spe cialisten in de Sowjet-Unie werkzaam zijn. (Naar men weet, is onlangs ook reeds een Nederlandsch ingenieur in arrest gesteld. Weer een vliegongeluk in Californië. Dertien dooden, o.w. de onder zoekers mr. en mrs. Johnson. Naar Reuter d.d. 12 Januari uit Los Angeles meldt, heeft npm op 8 Km. van San Fernand in Californië de wrak stukken gevonden van een vliegtuig dat van Salt Lake City naar Los Ange los ging en dat reeds eenigen tijd ver mist was. Behalve de drie leden der beman ning waren er 10 passagiers aan boord, o.w. de de explorateurs mr. en mrs. Johnson, de bekende verfilmers van het leven der wilde dieren. Al staat het in het telegram niet ver meld, is de conclusie gewettigd, dat al len om het leven zijn gekomen. Het echtpaar Johnson. Martin en Osa Johnson, die thans zijn verongelukt, verwierven alom be kendheid door hun merkwaardige ex pedities in de oerwouden, vanwaar zij wonderlijke filmreportage's meenamen naar de bewoonde wereld. Osa vroeger soubrette verliet de planken om met haar echtgenoot het leven dei- dieren te bestudeerer.. Met hun amphybie-vliegtuig bestreken zij uitgestrekte deelen van de wereld. Ze bezchten Afrika, ze filmden op Bor- neo. Tijden waren ze onvindbaar, om dan weer terug te keeren mei het prach tigste film-materiaal, dat men zich denken kon. Avonturen zonder tal, van het. eene gevaar in het andere, zoo was het leven der JohnsoiTs. Het succes, dat -zij vroeger met films van kleineren opzet hadden geoogst, deed hen besluiten een film te maken over het leven der bavianen menig- met blauwe oogen die voor zijn dichterlijke ziel de vleeschwording was van het schoonste en volmaakste. Giles was vroeg wees geworden en had geen andere familie gehad dan een aardigen hoffe- iijken ouden oom die voor zijn opvoeding had moeten zorgen en zoo was hij opgegroeid met een ridderlijken eerbied voor de vrouw en met een rotsvast geloof in haar aangeboren goede eigenschappen en dit geloof was ook in de jaren van zijn Indischen dienst niet geschokt. Grace Cardew, zijn verloofde, was in zijn oogen de verpersoonlijking van alle eigen schappen die een vrouw behoorde te bezitten. Langs den ganschen, langen witten weg was geen levende ziel te zien en hij kon zijn gedachten vrij en heerlijk laten uitgaan naar wat hem het liefst was. Eindelijk werd aan den kant der bergen een zwarte stip zichtbaar die met razende vaart dichterbij kwam en grooter werd en een auto bleek te zijn waarin echter maar twee mannen zaten. „Die heeren hebben ook een aardig vaartje zei Tredman bij zichzelf, terwijl hij op den berm van den weg stapte, om minder last te hebben van het stof dat de groote wagen deed opwolken „op een rechten weg als deze is zoo'n vaart nóg ongepermiteerdGod wat is dat." Deze uitroep werd veroorzaakt door een vreeselijken slag achter hem, gevolgd eerst door een hartverscheurenden angstkreet en daarna weer niets dan het geluid van den nog steeds doorloopenden motor. Giles draai de zich terstond om, snelde weer naar den weg en trachtte te zien wat er gebeurd was, maar hij zag niets dan een groote dichte stofwolk. Dat duurde zoo een paar seconden maar in dien tijd was de jonge officier in volle vaart naar de plaats geloopen, waar 't vreeselijke gekraak was vandaan gekomen en die vreeselijke gil. En terwijl hij nog liep, strui kelde hij en viel bijna over iets dat op den v/eg lag tegen een bank, iets dat langzaam omhoog kwam met een zachten, meelij-wek- kenden kreet. „Och kom.... komt U alsjeblieft." De stofwolk trok op en Giles, die zich buk te, zag een klein, bleek gezichtje naar zich opkijken het gezicht van een klein meisje, dat haar handen ophief en haar eersten uit roep herhaalde „O, komkom toch alstublieft." „Wat wil je.? Wat is er gebeurd ant woordde hij, terwijl hij neerknielde naast het meisje op den stoffigen weg en haar handjes, die zij in angst wrong in de zijne nemend, zei hij „was je Ikweet het niethijgde zij bijna geluidloos, „de auto kwamalles was in een oogenblikmoeder en ikmoeder en iktoe, ga moeder zoeken, toe, ga dan toch De kleine handen dreven hem voort en op hetzelfde oogenblik hoorde hij een verward stemmengegons en daar de stofwolk nu ge heel en al was opgetrokken, kon hij zien welk een tooneel van verwoesting er voor hem lag. De groote auto, nog trillend en hijgend als een roofdier, dat zijn slachtoffer overmand heeft, stond midden op den weg en aan bei de zijden van het monster lagen de overblijf selen verstrooid van wat een ponnywagentje geweest scheen te zijn. Wielen, kussens, hout werk, het lag alles in een kluwen door elkaar en vlak bij de zitbank lag een kleine ponny te zieltogen, alleen nog in staat om zijn droe vig-vragende oogen op te slaan naar het ge heimzinnige monster, dat dit onheil had aangericht. De beide passagiers van de auto stonden midden tusschen de verwoesting en toen Tredman met het kind naderbij kwam, hoor een zal zich de rolprent „Babovna", die in Nederland werd vertoond, nog herinneren. Sneeuwstormen in Bulgarije. Stadje geheel van de buiten wereld afgesneden. De hevige sneeuwstormen, die in de laatste dagen over geheel Bulgarije ge woed hebben, hebben vijf menschenle- vens gekost. Overal was het verkeer ernstig gestoord. Tal van lieden, die uit stapjes maakten, werden er in de ber gen door verrast. Allerwegen moesten redding-colonnes uitgezonden worden. Het stadje Sevlijevo is geheel van de buitenwereld afgesneden. Dc bevolking werd opgeroepen om in ,de eerste plaats den toevoer van levensmiddelen te waarborgen Gevreesd wordt, dat 't aantal slacht offers grooter zal zijn, dan tot dusver bekend is. MARKTBERICHTEN. PURMEREND 12 Jan. 1937. Op de ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt Kaas. Verhandeld 21 partijen, wegen de 14000 Kg. Hoogste prijs f 19. Handel matig. 4 stapels Kleine boeren f 18, handel goed 1 stapel Middelbare 1' 19 en 1 stapel Volvette f 22 390 Kg. Boter f 1.59-f 1.60 weiboter f 156-1.58. 351 st. runderen, w.o. 190 Vette koeien f 50-65 95 Geldekoeien f 80-160 45 Melkkoeien f 110-225 handel stug; 21 Stieren 35-45 cent per Kg. handel matig 9 Paarden f 60- 130, handel stug 57 vette kalveren f 30-60 han del matig 279 Nuchtere kalveren slacht f 12 en fok f 10-15, handel vlug 297 Vette varkens 40-45 cent per Kg. 61 Magere varkens f 16-24 248 Biggen f 9-14 1265 Schapen 1' 15-30 27 Bok ken f 14-16, handel matig kipeieren f 3.20-3.40 Eendeieren 1' 2.75 per 100 stuks Piepkuikens 60-67V2 cent en Oude kippen en Hanen 35-75 cent per Kg. Eenden 35-55 cent GRONINGEN, 12 Jan. Granen De prijzen waren als volgt Rogge f 8.50-8.90 Wiiitergerst f 8.00- 8.35 Zomergerst f 8.00-8.50 Witte haver f 7.25-7.70 Zwarte haver f 7.00- 7.15 Groene erwten f 7.50-9.50 Kar- wijzaad 1 17-24 Kanariezaad f 11.00- 15.75 Wit Lijnzaad f 8.00-11.00 id. Blauw f 8.00-11.00 De korting en hijbetaling bedragen thans 5 cent per Kg. voor rogge (na- tiiurgewicht 68 Kg. kanariezaad id. 70 Kg. wintergerst id. 65 Kg. zo mergerst id. 65 Kg. en alle havens id. 46 Kg. ROTTERDAM. 12 Jan. Vee. Aan voer 740 vette runderen, 1005 magere runderen, 78 graskalveren, 1103 nuchte re kalveren, 4 varkens, 5 veulens, 133 paarden,' 420 schapen en lammeren. Vette koeien le soort 65, 2e soort 57, 3e soort 42-50 cent per Kg. vette os- de hij een van de mannen in het Fransch te gen den ander zeggen „Haal zoo gauw je kunt een dokter. Ze is er erg aan toe." Op dat oogenblik drong het tot den jon gen Engelschman door, dat er nog een an der persoon in deze vreemde tragedie, waar mee hij zoo plotseling in aanraking was geko men betrokken was, en met een gevoel van afgrijzen zag hij tusschen de brokstukken van het verbrijzelde wagentje, de gestalte van een bewustelooze vrouw. „Ga mee naar moeder," schreeuwde het kind dat haar hand in de zijne klemde, „zij is op den weg gevallen. Ik viel op de bank maar moeder.... moederen met een ge- smoorden snik, die hartroerender klonk dan een wilde uitbarsting van smart liet ze zich op den grond naast het beweginglooze lichaam neerglijden. „Is ze dood fluisterde Giles in het Fransch den slanken man in, die zwijgend stond te kijken naar de verwoesting die zijn auto had aangericht. ,Dood Neen", was het scherpe antwoord in dezelfde taal„mijn chauffeur heeft ver stand van die dingen hij heeft haar hart onderzocht hij zegt dat ze nog leeft. Hij gaat nu een dokterhalenzoo gauw 't maar kan." Hij wendde zich tot den chauffeur ter wijl hij een paar woorden tot hem sprak in een taal, die Giles als Russisch herkende. De chauffeur nam weer in den wagen plaats en een oogenblik later suisde de auto weer over den weg in de richting Aix, met een vaart die Giles deed bidden dat niet een tweede onge val direct op het zooeven gebeurde zou vol gen Hij keek den vreemdeling naast hem scherp aan en zei „Uw chauffeur rijdt roekeloos, meneer." (Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1