Kleediipagazp Wieringermear Voortzetting Balans-opruiming W.G.v. VLIET (Hotel Smit) MIDDENMEER. SPORT. van B. en W. hem niet bevredigd heeft. Spr. komt er bij de begrooting op terug. Wat betreft de loopweek voor de georgani seerde arbeiders constateert spr. een techni sche fout in de steunregeling, waar B. en W. echter niet voor verantwoordelijk zijn. 1. Mededeeling inzake kosten straatverlich ting. Ingevolge de allarmeerende mededeeling van den heer Doedens in de vorige raadsver gadering waarin deze mededeelde, dat de gemeente Oude Niedorp 50% verlaging zou hebben verkregen van het P.E.N. op de elec- triciteit van de straatverlichting, deelt de voorzitter mede, dat men te Oude Niedorp inderdaad 50 omlaag is gegaan, doch niet omdat het P. E. N. voor die gemeente voor- deeliger is, doch omdat Oude Niedorp een aantal lantaarns buiten dienst heeft gesteld. m. Mededeeling inzake eventueele subsi die-cursus voor jeugdige werkloozen. De voorziter zegt dat B. en W. de R.K. Pro- pagandaclub hebben geschreven, om een be grooting in viervoud in te dienen, daar sub sidie voor deze cursussen slechts wordt ver leend als het Rijk meewerkt. Tot op héden is geen gevolg aan dit verzoek gegeven. n. Mededeeling inzake verhuring van ge meenteland te Schagerbrug. Medegedeeld wordt dat het land is ver huurd aan den heer C. Kuit voor f 80.— per H.A., als hoogste inschrijver. o. Mededeeling inzake niet-uitbreiding van de commissie ter beoordeeling van te verlee- nen bijdragen in de contributie van "het zie kenfonds. De voorzitter zegt dat de commissie unaniem van oordeel is dat de commissie niet moet worden uitgebreid. In de commissie zijn de verzekerden hoofdzaak en die zijn behoorlijk vertegenwoordigt in de commissie. De heer Doedens zegt, dat de voorzitter de vorige maal betoogt heeft dat de heer v. d. Sluis er vooral in moest namens het Burg. Armbestuur. Spr. acht daarom het R.K. Arm bestuur gepasseerd en zal daar steeds voor opkomen. De voorzitter antwoordt den heer Doedens, dat hij dit niet ontkent, doch als de heer Doedens goed geluisterd had, hij gehoord zou hebben dat spr. zei„de commissie acht geen uitbreiding noodig." Niet ik, of B. en W.„ doch de commissie zelf. En dan kan spr. de heer Doedens nog mededeelen, dat speci aal de R. Kath. afgevaardigden tegen uitbrei ding waren. Er werd niet de minste prijs op gesteld. De heer Veldman vraagt of de goedkeuring niet gevraagd is aan den Minister. B. en W. doen hier toch ook iets wat bui ten de circulaire omgaat van den minister. De voorzitter zegt dat de heer Veldman abuis is. B. en W. hebben niet in strijd met eenig voorschrift van den Minister gehandeld. B. en W. waren gerechtigd om deze regeling niet alleen tot de werkloozen te bepalen. In dien we noodlij dehd waren, zou het niet mo gen. p. Mededeeling inzake eventueele verbete ring van het „Oosteinde" te Petten. De voorzitter'zegt dat deze nog opgenomen zal worden onder het j aarlij ksche werk üi 't voorjaar. Aan de heer Jansma antwoordt spr. dat de Middelbuurt onderhanden genomen wordt in dien de steen vrij is gekomen van het rijwiel pad. Dat deze weg nog niet onder handen is v/as een kwestie van zuinigheid in verband met het materiaal wat daar voor niets vrij komt. q. Mededeling inzake gunning bouw Bur- gemeesterswoning. De voorzitter deelt mede dat B. en W. na ingewonnen advies van de architect de bouw hebben opgedragen aan op één na de laagste inschrijver de fa. Kingma en Zoon te Sloot- dorp. De heer Doedens zegt, dat de commissie vergadering ook weer een wassen neus is ge weest. De heer Doorn zegt dat weer f 500.- wordt weggegooid. Om financieele redenen heeft men het de laagste inschrijver niet mogen onthouden. Als spr. even gebeld had zou hij het heele terrein met alle materialen voor het huis hebben gekregen. De voorzitter zegt er in Comité gaarne meer dere mededeelingen over te doen. DeheerDoorn C heftigj nee, doe het maar in het openbaar. Wat doet het er toe of de man nooit op het werk komt, als hij er een prima uitvoerder heeft. De voorzitter, nu goed als de heeren dit dan persé willen. De architect heeft B. en W. me degedeeld, dat hij geen verantwoording kon dragen bij gunning aan de laagste inschrijver. De heer Veldman zegt dat op kletsen uit Comité-vergaderingen zware gevangenisstraf staat. We zullen voortaan moeten vragen in het openbaar deze zaken te behandelen. Spr. stelt deze uitspraak van B. en W. teleur en stelt vast, dat niet overeenkomstig de afspraak is gehandeld. De voorzitter zegt dat de gunning aan B. en W. was. Dan had de raad de gunning aan zich moeten houden. B. en W. hebben zich op het standpunt gesteld, dat degeen die de gun ning heeft technisch ook de verantwoording draagt. Na de Comitévergadering heeft de architect 3 dagen bedenktijd gevraagd om zijn onderzoek in te stellen. Daarna heeft de architect op grond van zijn verkregen inlich tingen B. en W. geadviseerd om het niet aan de laagste inschrijver te gunnen. Indien men tegen advies van den architect opdracht zou geven zouden B. en W. alleen de verantwoor delijkheid dragen. Moreel achten wij ons ge bonden aan het advies van den architect. Hoewel het niet geheel con a more ging in B. en W. De heer Doorn zegt dat de architect weinig vertrouwen in zich zelf heeft. Men had de laagste inschrijver nooit mogen passeeren. Men schuwt hier de waarheid. De voorzitter dit zult U moeten bewijzen, mijnheer Doorn De heer Doorn hier is een architect naar toegehaald en stelselmatig sinds Augustus 1935 worden de zaken verdraaid. De heer v. d. Sluis zegt, dat hij in B. en W. aanteekening heeft verzocht van zijn be zwaren om het niet aan de laagste inschrijver te gunnen. Spr. had de f 500.- die nu worden meer be taald voor dagelij ksch toezicht willen gebrui ken, bij gunning aan de laagste inschrijver. Spr. deelde niet de meening van de archi tect dat hij zonder meer de verantwoording van hem af kon schuiven als tegen zijn ad vies werd gehandeld. Aan de tweede aanne mer is de eisch gesteld zooveel mogelijk men- schen uit den Polder op het werk te nemen. De heer Doedens zegt dat de heer Veldman en c.s. zich wel mogen beraden als weer gel den worden gevraagd op de begrooting voor de adviescommissie. We hebben thans ken nis gemaakt met de architect Wieger Bruin. De voorzitter dit is niet aan de orde ik hoop er t.z.t. ook iets van te zeggen. r. Balans en winst- en verliesrekening der woningbouwvereeniging „Zijpe." s. Mededeeling inzake verlaging der huren van woningwetwoningen. t. Schrijven van Dijkgraaf en Heemraden van het waterschap „Zijpe en Hazepolder" inzake de kosten van het plaatsen van waar schuwingsborden voor het verkeer bij de groote brug te Schagerbrug. i. Idem inzake het stofvrij maken van een gedeelte van den weg aan de Oostzijde van het Noordhollandsch Kanaal te 't Zand. v. Mededeeling van verzonden gelukstele grammen aan het Koninklijke Bruidspaar en aan H.M. de Koningin. Wat punt s. betreft, kan worden medege deeld dat de Minister geen bezwaar heeft te gen de voorgestelde verlaging. De huur voor deze woningen zal met 50 cent worden ver laagd. T.a.z. van T. zegt de voorzitter dat het wa terschap geheel onverplicht de helft bij draagt. Van punt U wordt de begrooting gereed ge maakt, zoodat in principe dit ook door gaat. Aanvrage ingevolge Landarbeiderswet van G. van der Stoop te Burgerbrug tot een bedrag van f 1575, terzake van de verkrijgingvan een plaatsje, n.1. land met woning, groot 0.32.10 H.A., gelegen aan de Grootesloot. B. en W. stellen voor aan G. van der Stoop voornoemd, voor bovengenoemd doel van ge meentewege een bedrag van f 1575.- te ver strekken, mits door het Rijk aan de gemeen te een gelijk voorschot wordt toegekend. Z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het continueeren van het restant van de in 1931 gesloten 4V2% geldleening, oorspronkelijk groot f 157000.- (per resto groot f 130045.-) tegen een lagere rente. De Algemeene Friesche Levensverzeke- rings-Maatschappij, waarbij deze leening is aangegaan, heeft zich hiertoe bereid verklaard tegen een rente van 4'/2% per jaar. Z. h. st. aangenomen. Medegedeeld wordt nog dat dit het eerste jaar een financieel voordeel voor de gemeente wordt verkregen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het in de vergadering van 8 Dece. 1936. genomen besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 57600.-, tegen welker rente percentage Ged. Staten bezwaar hadden. Aangezien het B. en W. is gelukt de lee ning te doen plaatsen tegen een rente van 4% 'sjaars, af te lossen in 30 jaren (afsluit- provisie 'U stellen zij voor het Raadsbe sluit van 8 Dec. 1936 te wijzigen. Z. h. st. toe besloten. De leening is afgeslo ten met de Middenstandsbankbank te Scha- gen. Voorstel van Burgemeester en Weth. tot wijziging van het in de vergadering van 8 December 1936 genomen besluit tot het aan gaan van een overeenkomst van rekening courant met de Boerenleenbank te Schager brug, inzake bezwaar van Ged .Staten tegen rentevoet. Na onderhandeling met de Boeren leenbank wordt in het besluit bepaald, dat de rente over debetsaldi niet meer mag bedragen dan 1'/j% boven het promessendlsconto der Nederlandsche Bank. Conform besloten. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een nieuwe verordening op de hefiing van schoolgeld met bijbe- hoorende invorderings-verordening. Het is noodig, dat een nieuwe scliool geld-verordening wordt vastgesteld. Op grond van het oude art. 62, lid 2, der wet, waren de gemeenten gebon den aan het voorschriit, dat de heffing moest worden geregeld naar het be lastbaar inkomen. In de practijk bleek deze maatstaf te eenzijdig. Het geval deed zich, vooral in den laatsten tijd voor, dat goed gesitueerden, door be paalde tegenslag in zaken of door an dere oorzaken, over eenig jaar niet in de rijksinkomsten werden aangesia gen. Dit had automatisch tot gevolg, dat zij ook vrijgesteld waren van de betaling van schoolgeld, hoewel dik werf uit levenswijze of uiterlijken staaf was op te maken, dat zij zeer wel tot betaling van schoolgeld in staat konden worden geacht. Aan deze onbillijkheid is thans een einde gekomen. De gemeenten hebben nu de bevoegdheid gekregen de draag kracht te bepalen zoowel aan de hand van gegevens, door 's Rijks belasting administratie verstrekt als aan de hand van feiten en omstandigheden van gemeentewege verzameld en vast gesteld. Volgens de ontvangen circuiaires ligt het ook in de bedoeling dei1 Regeering, dat op deze wijze de schoolgeldlieffing zal geschieden. Het door B. en W. ont worpen tarief komt hierop neer, dat voor de lagere inkomens ongeveer het zelfde schoolgeld moet worden betaald tau'd als voorheen, doch voor de hoo- gere inkomens een sterkere progressie wordt toegepast, waarbij dan eventu eel nog het element van het vermogen in aanmerking komt. Na eenige inlichtingen wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verlaging van de huur der door de gemeente aan C. Speelman verhuurde woning te Oudesluis, met een be drag van f 0.25 per week. ("Speelman betaalde f 3.Aangenomen. Onderzoek der geloofsbrieven en beslissing omtrent de toelating van het in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Hr. P. de Boer Ez., benoemde lid van den Raad, den Heer W. Bos, te Oudesluis. De heeren Doedens, Doorn en Veldman wor den met dit onderzoek belast en adviseeren, nadat de vergadering een oogenblik is ge schorst geweest tot toelating van den heer W. Bos. De voorzitter zegt dat B. en W. overeenkom stig dit advies de heer Bos in kennis zullen stellen van zijn benoeming. RONDVRAAG. De heer Doorn geeft de Voorzitter in over weging om het volgend^ de comité-ver- gadering, waarin de Reorganisatie van de in richting van het gemeentehuis en bouw van een ambstwoning voor den gemeente-secreta ris zal worden besproken, in het openbaar te doen. De voorzitter zegt, dat in deze vergadering de Gem. Opzichter eenige mededeelingen zal doen. De wet verbiedt, dat een dergelijke functionaris in het openbaar spreekt. De besprekingen zullen trouwens gaan over de verandering van plaats van een deur of loket, waar het publiek toch weinig belang stelling voor zal hebben. Ook de pers heeft wel iets beters te doen dan te luisteren naar een dergelijk vraagstuk. De heer Doorn informeert naar de werk zaamheden van het Middenstandsborgstel- lingsfonds. De voorzitter zegt dat a.s. Vrijdag deze Commissie vergadering heeft. Spr. weet er zelf ook weinig van. De heer Doedens is het met de heer Doorn eens, dat de organisatie van het gemeentehuis in het openbaar wordt behandeld. De voorzitter antwoord dat, waar de ge meente secretaris er bij betrokken is, hij het beter acht dat dan de zaak in het openbaar wordt besproken. De heer Doedens dan is deze comité-ver gadering ook overbodig, mijnheer de voorzitter. De Commissie is benoemd, die de ver schillende mogelijkheden zou onderzoeken voor de reorganisatie van het raadhuis, hier was toch bij bepaald dat de woning van den secretaris in het raadhuis zou blijven. Thans is wel gebleken dat de heer de Boer zegt niet langer als Conciërge van het raad huis te willen optreden. Spr. staat hier ver baasd over. De voorzitter antwoordt dat de bedoeling is geweest om in het belang van de gemeente administratie de reorganisatie aan te bren gen, waar het belang van het gezin van den gemeentesecretaris nauw mee verband houdt. Spr. gaat er liever niet verder op in, als de secretaris er niet bij is. Aan de discusiën wordt over deze zaak nog in ertenso doorgepraat door den raad, waarin een vrij geprikkelde stemming in is te be luisteren. De heer Doedens, constateert zelfs dat de raad verkocht wordt waar hij bij zit waar de voorzitter ernstig tegen protesteert. En de heer Dignum' merkt op dat het een zeer vervelende vergadering is. De comitévergadering gaat echter door, doch zal een spoedig einde hebben is het ^ordeel ten slotte. De heer Veldman vraagt of de uitvoering van het Werkloozenbesluit in handen is ge legd van de Controleur. De voorzitter antwoordt dat dit met de agent van de arbeidsbemiddeling en B. en W. is geregeld. Mevr. Vriesman-Slot zegt dat Jonker ver gunning is verleend tot het bouwen van wo ningen die beschikbaar zouden zijn voor ar beiders. Nu heeft Jonker er één verhuurd aan een arbeider en één aan een niet-arbei- der. De voorzitter antwoordt dat was overeenge komen dat wanneer een aanvraag zou komen aan de arbeiders verhuurd moet worden. Spr. heeft de indruk dat er geen aanvragen waren. Tevens merkt de voorzitter op dat als het particulier initiatief in gebreke blijft de ge meente zelf arbeiderswoningen zal moeten bouwen. Nadat de heer Nannis nog op verdaging van de comité-vergadering heeft aangedrongen volgt sluiting. ONS WIERING ERMEERHOEKJE. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Biljarten. Dinsdagavond werd in Café Alkc-made, Spoorbuurt, een wed strijd gehouden tusschen groep 5 en 6. Groep 6 won 11 partijen, groep 5 won 5 partijen. A.s. Dinsdag de laatste wed strijd. B.K.C.-NIEUWS. Te spelen wedstrij den Zondag 24 Jauari a.s. 10 uur uit Succes 3 - B.K.C. 3. 10.30 uit Watervogels 1 -B.K.C. 1. 2 uur thuis: B.K.C. 2 - Oude Schild 1 Zooals we vernemen is de speler K. Steen voorden door de Bond geschorst voor 2 wedstrijden vanwege gedrag in den wedstrijd in Den Helder. Daar dit geval absoluut niets was, is dooi- B.K.C. hiertegen geprotesteerd. R.K. Volksbond. Door onze afd zal Zondag a.s. in de Zaal Kossen een uit voering worden gegeven met mede werking van de R.K. Tooneelvereen. Bavid Wijnkoop. Maandag a.s. zal in de zaal van den heer Kossen het Tweede Kamerlid de heer D. Wijnkoop komen spreken voor de Comm. Partij Holland. Demonstratie. Door de Radio-firma Scheltis uit Dén Helder zal Woensdag een demonstratie worden gegeven in Zaal Kossen met de nieuwste toestel len van Philips en andere zeer bekende merken. Tevens zullen er de nieuwate DE GRAANBEURS. Behoudens een flinke aanvoer van partijen viel \Yoesdag wederom een groote omzet van zaaizaden te consta- ren. Er was zeer veel belangstelling op de Beurs. De noteeringen waren Rogge f 8.50-8.75 Wintergeist 8.50- 8.75 Zomergersi 8 50-9.00 Witte ba ver 7.50-8.00 Zwarte haver 7.00-7.25; Groene erwten 8.50-9.25 Paardeboo- nen 6.80-7.00 Duive boonen 9.25r9.75 Kanariezaad f 16-17 Blauw maanzaad f 23.50-25 Karwijzaad f 23.50-25. Uitslag aanbesteding. Voor de Woens dag j.1. gehouden aanbesteding van het onder architectuur van den heer F. Klein te bouwen winkelpand en ko lenbergplaats te Kolhorn, voor reke ning van de Coöperatie „De Tijdgeest" was de heer W. Uiterdijk de laagste inschrijver voor 'n bedrag van f 19662. Ingekomen waren 14 biljetten. De gunning werd aangehouden. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 24 JANUARI. NED. HERV. GEM Slootdorp v.m. 10 uur Ds. B. Nijholt. NED. HERV. EVANGELISATIE. Middenmeer vm. 9.30 uur Ev. K. Kiewiet. Wieringerwerf v.m. 9.30 uur Cand. H. v. Vliet Slootdorp nam. 2 uur Cand. H. v. Vliet. In alle drie diensten extra collecte. GEREF. SLOOTDORP. Slootdorp vm. 9 uur Cand. J. v. d. Linden van Leeuwarden. Slootdorp nam. 2 uur Cand. J. v. d. Linden. Politie. Verloren een zilveren scha kel armbandje een lederen motor handschoen aan de Sclielpenbolweg. Inl. politie Middenmeer. VOOR DIRECT GEVRAAGD EEN FLINKE DIENSTBODE, voor dag en nacht, G.G. A. C. DE GRAAF, Koggenrandweg, MIDDENMEER. VOOR UW T UIN G RIN D of ander Verhardingsmateriaal PROPAGANDA - AVOND voor het LANDBOUWTÜIGPAARD op VRIJDAG 29 JANUARI, des n.m. 8 uur, te SLOOTDORP Café SMIT. VOORDRACHT, door den heer A. W. HEIDEMAN, Insp. van het Stamboek dei- Nationale, en vertooning der film van de Kon. Ned. Fed. v. Lande lijke Rijvereenigingen door de H.H. W. SLOB en J. STOK. Toegang vrij. Bussen a f 0.25 retour p.p. vanaf 1. Burgerbrug via Wieringer- waard. 2. Schagen via Barsingerhorn, Kolhorn, Nieuwe Niedorp en Aartswoud. 3. Den Oever, via Haukes. Opgave en inlichtingen voor route 1. bij D. de Graaf, Scha gerbrug 2. bij D. Rempt, N. Nie dorp en F. A. Melchior, Winkel 3. bij G. W. Waiboer, Anna Paul. Vertrek der bussen om half 7. Namens het Nationale Stamboek, D. REMPT. G. W. WAIBOER. F. A. MELCHIOR. TE KOOP DE HELFT IN EEN VET VARKEN, wegende 450 pond. Te bevragen bij J. ONDERDIJK, Koggenrandweg, Wieringermeer. GEVRAAGD NETTE WERKSTER, voor Vrijdagmorgen. Adres te bevragen Bureau Wieiïngermeerbode Brugstraat, Middenmeer. ALLES MET GROOTE KORTINGEN. COSTUUMS NAAR MAAT GEDURENDE DEZE MAAND 10% KORTING. Prima pasvorm. Coupeur met vele onderscheidingen. MIDDENMEER. waschmachines enz. worden gedemon streerd. Voor Premievrij Staatspensioen. De afd. Anna Paulowna van den Bond voor Staatspensionneering ver zoekt ons le willen meedeelen, dat nog gelegenheid bestaat mee te gaan naar het demonstratief congres in Den Haag op 20 April a.s. Met de a.s. verkiezingen zal men hiermee rekening houden, daar alle po litieke partijen premievrij Staatspen sioen op hun program hebben. De kosten naar genoemd congres zijn slechts f 1.25 retour. Men kan ook in termijnen betalen. Geeft U op bij het bestuur. De Maggi's Fabrieken geven Maan dag 1 Februari een film-avond in de zaal van Vlas- en Korenbeurs. Een film zal worden vertoond met Neder landsche artisten, tevens wordt een causerie gehouden over het nut der Maggi's producten. Deze avond staat onder uitnoodiging van de afd. „Het Witte Kruis." GEMEENTE WIERINGEN. Programa 3e klasse A K.N.V.B. Assendelft Alkm. Boys Succes Purmersteijn Helder Hollandia Zaandijk Beverwijk Kinheim Alkmaar. Politie. Verloren een bruine porte- minnaie inh. vijf gulden. Verloren een portefeuille inh. fo to's. Inl. bij den Gem.-Bode. Begrafenisvereniging Westerland. Op 19 Januari 1937 heeft het voorlo pig bestuur der op te richten begrafe- nis-vereeniging te Wieriugen een ver gadering gehouden. Medegedeeld werd, dat zich thans 82 leden hadden opgege ven. Deze leden zijn echter bijna al leen te Westerland woonachtig. Bij de besprekingen bleek ook, dat sommigen zich niet goed konden ver enigen met de bepaling, dat de zetel der vereniging te Westerland moet blij ven gevestigd. Men oordeelde, dat cle vereniging meer succes zou hebben, in dien deze bepaling werd opgeheven. Dat wil zeggen, de leden over geheel Wieringen verspreid, mqeten zegging schap hebben over de samenstelling en de zetel van liet bestuur. Daarom is het van plan, om op Woensdag 27 Ja nuari een algemene vergadering- der leden van de Bouwkoetsdienst te be leggen ten liuize van den Heer K. Half- weeg te De Haukes des avonds te acht uur, om de zetelkwestie te bespreken. Hierna hoopt het voorlopig bestuur door huisbezoek over geheel Wielingen het aantal leden uit te breiden, opdat de vereniging zo spoedig mogelijk als definitief opgericht kan worden be schouwd. Het voorloopig bestuur. Loop der bevolking in December 1936 Ingekomen personen Gezin A. W. Soesbergen uit Stoutenburg (Utr.) Mw. E. v.cl. Ploeg-Leij uit Dokkum A. van Daatselaar uit Barnevek! Mw. G. Hoekstra geb. Duursma uit Den Helder H. Westrate en gezin uit An na Paulowna J. van Licre en gezin uit Anna Paulowna P. Oberman uit Tjietjerk A. T. Baan uit. Barsinger horn H. Hoek uit Medemblik J. v.d. Schuur uit Grijpskerk F. v.d. Schuur en gezin uit Grijpskerk. H. Ko ning uit Winschoten N. Blok en echt genoote uit Anna Paulowna Mw. II. Ottens-Bos uit Scliagen Mw C. P.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2