BLACKBIRD PEN Hoofdpijn. Kiespijn. ^Itwat "Ti VOOR UW TUINGRIND W. G. V. VLIET (Hotel Smit) MIDDENMEER. BELGISCHE MERRIES, KOSTHUIS Dankbetuiging De „Assumij" van 1896 D. üarisholt te Slootdorp BUITENLANDSCH NIEUWS. HET DRAMA TE MOSKOE Hun laatste uur. Het Russisclie persbureau Tass heeft officieel medegedeeld, dat de 13 door het militaire gerechtshof te Moskou uitgesproken doodvonnissen zijn thans voltrokken. Tooverkunsten der zielkunde. De Krakauer ge illustreerde Koerier onthult, dat in iy30 twee psychiaters in Rusland een nieuw soort suggestie hebben uitgevonden, dat sedertdien door de G.P.Oe is toegepast. De beide zielkundigen hadden een groen licht in de cel van den beklaag de laten aanbrengen en zij hebben toen op eentonige wijze de verklaring voor gezegd, die de beklaagde moest afleg gen. Eerst geschiedde dit met alle be klaagden gezamenlijk, daarna her haalde zich dit bij ieder afzonderlijk. In de cel waren ook radio-toestellen ge plaatst, die door de luidsprekers de zelfde eentonige redevoering met de zelfbeschuldiging dikwijls 200 uren achter elkaar, onafgebroken herhaal den. Dag en nacht hoorden de beklaag den, wat zij bij het geding hadden te verklaren, tot tenslotte hun wilskracht volkomen was gebroken en zij eenvou dig zelf vertelden, wat hun zoo lang was voorgezegd. Volgens het Poolsche blad is dit ook de verklaring, waarom de beklaagden vijf maanden lang in de gevngenis waren gehouden. De excecuRe. Toen de Russen het vonnis verna men, stroomden zij naar het Roode Plein om de „ontsnapping van het land aan de lage Trotskistisch-fascis- tische complot" te vieren. Men demon streerde voor LeniiVs mausoleum. De Warschausche correspondent van de „Daily Express" geeft een dra matisch verslag van de executie en de laatste uren van de veroordeelden Zondag, om even vijf uur, hoorden de menigten, die zich voor de Loebijan ka-gevangenis te Moskou hadden ver zameld, achter de muren der gevange nis schoten weerklnken zij wisten toen, dat op Pjatakof en zijn twaalf lot genooten „de hoogste maatregel van so ciale verdediging" was toegepast de dood voor het vuurpeloton. Een der leden van het executie-pelo ton verklaarde na afloop „Zij stier ven als soldaten. Slechts Bogoeslafski zakte kort voor het einde ineen." Stalin liad de gratie-verzoeken afge wezen, aldus de „Daily Express"-repor ter en dus was het einde van de bolsje wisten van de oude garde onvermijde lijk geworden. Drie uren achtereen werd in het Kremlin geconfereerd om de gratie-verzoeken te bestudeeren. Na afloop hiervan stond Stalin op en verklaarde „Het is mij niet mogelijk de verzoeken van deze mannen in te willigen. Zij moeten hun leven beeindi gen voor het vuurpeloton. Een half uur later begaf de proc. generaal Wisjinski zich naar de gevan genis,, Hij gaf bevel, de dertien veroor deelden voor te brengen. Twee gehelmde leden van de G.P.Oe, de bajonet op het geweer, brachten daarop de gevangenen in een groot, koud vertrek. Toen zij allen aanwezig waren verhief Wisjinski zich van zijn zetel en verklaarde toonloos In naam van de Unie van socialis tische sowjet-republieken deel ik mede, dat de regeering geweigerd heeft uw verzoek om gratie in overweging te nemen. Derhalve zult u worden te rechtgesteld door middel van den kogel. Een korte pauze daarop vervolgde Wisjinski Ieder van u kan thans een laat- sten wensch kenbaar maken. Bogoeslafski was ineengzakt tijdens de woorden van den procureur-gene raal. Platakof zeide rustig Ik zou mijn zoon willen zien. Breng mij honderd sigaretten. Serebrijakof, de vroeger chef van den Chineeschen Oosterspoorweg, lach te bitter. -- Breng mij een goeden maaltijd en een groote flesch rooden wijn, zoo luidde zijn laatste wensch. Wisjinski antwoordde Uw wenschen zijn toegestaan. Norkin zeide op kal men toon Dit is het einde. Pjatakof schreeuwde Vertel Sokonikof dat hij een verra der is. Doch de procureur-generaal nam er geen notitie van. -- U kunt thans uw laatste woor den met elkander wisselen, zei hij met dezelfde toonlooze stem. De veroordeelden draaiden zich naar elkander toe en het leek alsof zij zich niet ten voile realiseerden wat er ge beurde. Werktuiglijk zeiden zij elkan der goeden dag. Enkelen omhelsden el kander anderen volstonden met het schudden van de hand. Tweemaal dertien G.P.Oe-mannen stonden om hen heen, met gevelde ba jonet en sloegen hen gade. Wisjinski begaf zich naar de deur. Ik laat u in de handen van Peter solui, zei hij nog, toen hij langs de ver oordeelden schreed. Dan sloot de kring van G.P.Oe-mannen zich om de gevon nisten. soorten men moet nemen. Vraag 1 is gemakkelijk te beantwoor den. Men kan iil Dec.-Jan.-Febr. het best planten. Vraag 2 is moeilijker te beantwoor den. Immers, er zijn soorten, welke niet in elk klimaat of bodemgesteld heid even goed groeien. Neem b.v. de peer „Winterlouwtje." Deze wordt alleen voor Noord-Holland aanbevolen. Daarentegen zijn er weer soorten, wel ke elders goede resultaten opleveren, doch voor ons hier ongeschikt blijken te zijn. Vandaar dat het zoo'n verheu gend verschijnsel is, dat de N.A.K', (een Nederlandsche Algemeene Keu ringsdienst weer opnieuw de brochu re deed verschijnen „Rassenlijst voor Fruit." Hierin wordt in beknopte, doch duidelijke vorm beschreven, welk soorten vruchtboomen men het best in een bepaalde streek zou kunnen planten. Zoo wordt Nederland in zes gebieden verdeeld, wat klimaat, bodem gesteldheid enz. betreft. Vooral is dit ook van belang voor wat het optreden der verschillende ziekten enz. betreft. Zoo zal een be paalde vruchtboom niet in elk dei- zes gebieden evenveel last van kanker of schurft vertoonen. Van groot belang is het dus, dat men bij aanschaffen van vruchtboomen daar ook ter dege rekening mee houdt. Men dient hierin dus bij voorkeur 'n vakman te raadplegen. Van belang is verder, dat men uitsluitend vrucht boomen betrekt, welke onder controle der N.A.K. worden geleverd. Vroeger nam men het hiermee niet erg nauw. B.v. men bestelde een 10-tal soorten appels en peren, terwijl het dan later; andere soorten bleken te zijn dan was besteld en bovendien nog soms wrak ke, zieke boomen. Thans is dat alles anders. De N.A.K. draagt zorg voor soort-echtheid en ziektevrijheid van onderstammen en plant-materiaal. Op welke wijze de N.A.K. te werk gaat, zou te ver voeren, hier mede te deelen. Echter, men onderschatte deze instelling niet, en 't is beslist uw voor deel met eventueele aankoop van vruchtboomen hier rekening mee te houdern Een ander belangijk iets is, dat men bij aanplanting ook moet letten op het feit, of .de boomen zelf steriel zijn, een bestuiver noodig hebben, zoo ja, welke enz. enz., doch daarover de vol gende week. B. H. N.B. Men vrage natuurlijk gerust het een en ander. GEMEENTE WIERINGEN. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. LANDBOUW ZELF TUINIEREN. Het aanplanten van vruchtboomen. Er wordt ons zoo doorgaans nogal vaak gevraagd, wanneer men vrucht boomen moet planton, en wat voor" Chocolademeel als Veevoeder gevaarlijk Ondanks verschillende waarschu wingen is ei- in Noord-Holland in de afgeloopen maanden vrij veel choco lade-meel vervoerd, o.m. aan rundvee en varkens. De waarschuwingen in de afgeloopen maanden betroffen litte ratuur mededeelingen en dan veelal nog van buitenlandschen oorsprong. Ruim een week terug ontving ik be richt van den Assistent van den Land bouw voorlchtingsdicnst, werkzaam op Texel, dat de eerste vergiftigings verschijnselen tengevolge van het voe ren met chocolademeel daar waren ge constateerd. Ik heb dienaangaarfde na dere inlichtingen ingewonnen bij den dierenarts, die zoo welwillend was, mij enkele bijzonderheden mede te deelen. De betrokken dierenarts werd bij 5 gevallen geroepen, waarvan twee bij koeien en de overige bij, varkens. De verschijnselen varieerden huid aandoeningen, verlamming, plotse linge dood. Geval 1. De betrokken dierenarts werd ontboden bij een veehouder, die meende., dat een schot lijdende was aan „melkziekte", wat natuurlijk niet het geval kon zijn. Deze schot had plot seling een verlamming gekregen, had gedurenden geruimen tijd pl.ni. 750 gr. chocolademeel per dag naast ander voer gehad. De koe werd tegen vergif tigingsverschijnselen hiervan behan deld en genas. Geval 2. Hulp ingeroepen bij zieke varkens een zeug was reeds gestor ven, 's-avonds gezond, 's-morgens dood. Geval 3 en 4. Hulp ingeroepen hij nog gezonde koeien, gezond wat be treft eetlust enz., welke lijdende wa ren aan veel jeuk, de huid vertoonde een vieze korstige uitslag. Ook hier werd chocolademeel gevoerd. Geval 5. Hier betrof het een veeliou der, die in 3 jaar tijds pl.m. 6000 Kg. cacaomeel vervoerd had en voortdu rend om de waarschuwingen gelachen had. Deze had plotseling een varken van pl.m. 350 pond dood, de andere varkens waren afwijkend. Deze voerde pl.m. 700 gram per dag per dier. Na be handeling knapten de andere varkens op. Wij gelooven, dat de mededeelingen van deze recente gevallen uit eigen provincie als waarschuwing meer ef fect zullen sorteeren dan arikelen met litteratuur mededeelingen. Ten over vloede deelen wij nog mede, dat het ge vaar of wel de giftige werking wordt veroorzaakt door de Lbeobromine, een alkoloid, zooals de the-ine in thee enz. Chocolademeel moet. dus als een niet ongevaarlijk voedermiddel worden be schouwd. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. de VRIES. ONS WIERINGERMKERHOEKJE. UITVOERING HARMONIE op a.s. ZATERDAG EN ZONDAG. Door het slechte weer werd verleden Zon dag de uitvoering van „Harmonie" uitgesteld, en nu lag het aanvankelijk in de bedoeling de uitvoering a.s. Zondag voor gehuwden en ongehuwden te combineeren. Echter van ver schillende zijden werden van gehuwde kunst lievende leden daartegen bezwaren vernomen, en ook de vereeniging zelf zag dat in, temeer ook, waar het tooneelspel, waaraan zooveel kosten zijn besteed, dan maar éénmaal voor het voetlicht zou worden gebracht. Thans is besloten a-^nATERDAG-AVOND de uitvoering voor orT_. duwden en ZONDAG voor gehuwden te gf n. We hopen dat dit besluit in goede aarde-^al vallen en de zaal beide avonden geheel bezet zal zijn. Zooals men weet is het programma iets heel bijzonders en wordt het spel in historische eostumes opgevoerd. Wil men zich nog als lid opgeven, men kan dit doen bij den Secretaris of aan de ingang der zaal. POLITIE. Gevondeneen belastingplaatje, een kinderschaats, een kinderportemonnaie en een bril. Verloren een Vulpen. Inlichting Gemeentebode H.-hoef. Plaatselijke Centrale van Ouder commissies. Maandagavond kwamen de Ouder-commissies van Den Oever, Oosterland, H.-Hoef en Westeriand, hij een in de O. L. S. te H.IIoef, ter bespre king van een voorstel van de Ouder commissie te Oosterland, om te komen tot stichting van een Plaatselijke Con trole van Ouder-commissies der O.L.S. op Wieringen. De heer A. II. J. van 't Hof, die de leiding van de vergadering op zich had genomen, hield een korte inleiding, en liet daarin duidelijk uitkomen, het nut van een Centrale Ouder-commis- sie, die zich ten doel stelt i. een schakel te vormen tussshen de gezamelijke ouders van de leerlin gen dei- Openbare Scholen eenerzijds en het Gem.-bestuur en het schooltoe zicht anderzijds b. de belangstelling voor het Open baar Onderwijs op te wekken en gaan de te houden c. de Oudercommissie en de Ou ders van voorlichting te dienen. Na deze inleiding werd uitvoerig van gedachten gewisseld met als resultaat dat er in beginsel tot oprichting van een Plaatselijke Centrale van Ouder- commissies werd besloten. Besloten werd dat iedere Ouder-com- missie zoo spoedig mogelijk twee van haar leden 2al aanwijzen die zitting in de Centrale Commissie zullen nemen, waarna 'n bestuur zal worden gekozen. In afwachting hiervan werd voorloo pig met het secretariaat heiast de heer E. Zetzema, M.U.Z.-Park te Oosterland. Bijtijds gered. Te Den Oever zijn Dinsdag twee zoontjes van den heer Polet in de Hofmanshaven door het ijs gezakt. De heer v.d. Herik hooide het hulp geroep en wist kruipende over het ijs de kinderen te bereiken en te redden. ALGEMEENE VERGADERING „SUCCES." Feestelijkheden in zichter komt een Oud-Holl. Kermis. Het is ruim half negen als voorz. Oden de hamer opheft en zijn openingswoord uit spreekt. De spreker heet allen van harte wel kom op deze eerste vergadering in 1937. De redenen van deze bijeenkomst zijn tweeërlei. In de le plaats vereischt het vertrek van G. Blom een verkiezing van een nieuw lid van de elftal-commissie en ten tweede ligt het in de bedoeling een oud-hollandsche ker mis te houden in het voorjaar tot stijving der geldmiddelen. Wij lichten slechts inog een klein puntje van den sluier op, wanneer wij zeggen dat dit feest iets aparts, geheel in Wieringer stijl, pleegt te worden. En wij we ten dat als Succes fêteert er inderdaad goed feest wordt gevierd. Mochten er dames en beeren zijn die iets bruikbaars voor de hand hebben voor de kermis, een wenk aan een bestuurder en het wordt afgehaald. Alle hulp is eveneens welkom. Er is een dankschrijven van G. Blom bin nengekomen. Voorz. wenscht den schrijver ge luk met zijn betrekking in Amsterdam. Het spijt het bestuur dat Blom was vertrokken! Doch zaken gaan voorvoetballen. De vereeniging Zonnestraal verzoekt weder om of er ten bate van haar kas een wedstrijd mag gespeeld worden. Het behoeft geen betoog, dat Succes daarin toestemt. Er wordt met alg. stemmen besloten dien dag entrée zoowel van leden als dona teurs te heffen. Het is voor een schoon doel. En dan leest Montulet op verdienstelijke wijze de notulen, welke onveranderd, onder dankzegging worden goedgekeurd. De verkiezing van een nieuw lid der elftal commissie brengt twee candidaten naar vo ren, n.1. Halfweeg en Rijkers. De laatste wordt met 17 stemmen gekozen. (Halfweeg 15). Voorz. deelt mede dat de kermis wordt ge houden om de financiën op pijl te houden. Men wil het volgende seizoen wederom een goede trainer en dat vraagt money. Staande ter vergadering geven zich vele leden op om daadwerkelijk aan de oud-holl. kei-mis (in costuum) mede te werken. Het Bestuur zal afzonderlijk met hen vergaderen. De rondvraag stelt Blaauboer in de gelegen heid op te merken, dat de verbandtrommel aanvulling behoeft. Zal aan worden vol daan. Jn. Lont vraagt nog iets over de terrein- verbetering. Voorz. deelt mede dat hieraan wordt ge werkt en getracht zal worden een en ander met Rijkssubsidie te laten uitvoeren. En dan wordt na eenig heen en weer ge praat deze uiterst vlotte en zakelijke verga dering gesloten. Wie nam een verkeerde hoed mee. Op de feestelijke bijeenkomst in het Gymnastiek-lokaal van de gezamen lijke vereenigingen, heeft iemand een ceintuur laten liggen. Ook nam iemand een verkeerde hoed mee. Mej. Janna Blijdorp geeft inlichtingen GRAAN- EN ZAADMARKT TE ALKMAAR. (Uit het verslag Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier, gev. te Alkmaar). Ook dit jaar is er geen kenmerkend ver schil met voorafgaande jaren geweest. Steeds treft men er weer dezelfde bekende landbou wers aan, vooral die uit de Anna Paulowna en de Wieringerwaard zijn steeds present. De voorspelling als zou de Woensdagsche markt in Middenmeer allengs alles naar zich toe trekken, is dus nog niet uitgekomen. Ook dit jaar wa^en de aanvoeren der gra nen en zaden niet vroeg, bijkans nog later dan in 't vorige jaar, terwijl door het slechte zomerweer de qualiteiten beneden het mid delmatige bleven, dus met gering natuurge- wicht en van fijne korrel. De beschotten wa ren slecht met veel uitval. Reeds direct kon men aan de fletse en bonte kleur der zaden zien, dat de zon te weinig het gewas had beschenen. Een geluk is het geweest, dat over het algemeen de oogst droog binnen gehaald kon worden, zoo dat er weinig „schot" in de granen waarge nomen is. Ook dit jaar zag men geen kanariezaad op de markttrouwens de fijne zaden toch in geringe mate. Als gevolg van de regeeringsmaatregelen ontbraken nog steeds de aanvoeren van tar v/e. Toch schijnt de tijd niet ver meer, dat bedoelde crisismaatregelen uitgeschakeld kun nen worden. De prijzen vielen in den beginne niet mee. Direct viel natuurlijk na de devaluatie een merkbare prijsstijging te constateeren in de graannoteering, waarvan de peulvruchten mede profiteerden. In December zette deze prijsstijging door en werd een niveau bereikt, dat boven dat van de crisisjaren uitkwam. Feestelijke jaarvergadering van de Geref. Jongel.-vereen. Knapen-vereen, en Meisjesvereen. Bovengenoemde vereenigingen heb ben op feestelijke wijze Dinsdagavond hun jaarvergaderingen gezamenlijk te Middenmeer in het Gymnastiek lokaal gevierd. Van de talrijke uitnoodigingen aan ouderen hadden velen gebruik maakt, zoodat het lokaal geheel ge vuld was. Te half acht opent Z.-eerw. Ds. Ch*. v.d. Vliet en laat zingen I's. 95 1 en leest vervolgens Pred. 11, het laatste gedeelte, en hoofdstuk 12 liet eerste gedeelte, waarna hij voorging in gebed. Ds. v.d. Vliet spreekt vevolgens eeni ge woorden van welkom, lot de feest vierende vereenigingen en de belang stellenden. Ook sprak Zijn eervv. eenige woorden Lot de jeugd in verband met het voorgelezene en spoort hen aan tot activiteit in het vereenigingseven, om dat God het vraagt. Hierna gaat men over tot. het afwer ken van het programma. Uit het jaarverslag der Jongel.ver een. blijkt, dat deze vereeniging hoewel niet met een groot leden-aantal toch krachtig werkt. Hierna volgt inleiding, van G. v.d. Veen „Paulus' bekeering". In duide lijke trekken schetste Inl. ten eerste, Saulus voor zijn bekeering, ten tweede als ijveraar voor Christus na zijn bekee ring. De bespreking die op dit ondel- werp volgde liep niet druk, één gaf zich hiervoor 'op, welke ook door lui. vlot beantwoord werd. Na deze inlei ding werd spontaan het Bondslied der J. v. aangeheven. Na voordracht der Kil. Vereen, en propaganda-stukje der M. V., welke beiden goed in de smaak vielen, volgde Pauze, in de welke de droge keelen gesmeerd konden worden Na de pauze werd gezamenlijk het Luther-lied gezongen. Daarna volgde Jaarverslag der K. V'. welke ook de toe stand der vereen, zoo nauwkeurig mo gelijk schetste. Hierop volgde een pro- za-stukje der J. V. Naar bet onderwerp Kerk. Geschiedenis over „Augustinüs" ingeleid dooi- Mej. S. Schoolmeester, werd ook met belangstelling geluisterd Duidelijk schetste inl. de strijd van de zen grooteu Kerkvader. Hierop werd gezongen het .Meisjeslied. Een samen spraak dooi- de J. V. „Een lastige Klant", viel zeer in de stnaak. Uit het Jaarverslag bleek dat deze ook goede vorderingen maakte onder hare ieilstn*. Verder inleiding van W. Iloeks na, door de K. V handelen de over 2e Engelsche oorlog, werd duidelijk naa- voren gebracht. Na voor dracht der M. V volgde do tweede pauze. Na de pauze, werd wederom ge zamenlijk gczonge.ii. Daarna volgde een reeks afgevaardigden van ver schillende zusterverenigingen. Een inleiding der J. V. volgde daarna. Dit onderwerp handelde over dienst baarheid. Inl. P. de Wit. Inl. schetste de oorsprong van het gezag de ver houding tusschen werkgever' en werk nemer; de positie der arbeiders. Na de ze volgde een reeks van samenspraken voordrachten door de verschillende vereenigingen, welke allen schitterend naar voren gebracht werden. Ten laatste werd door de M. V. nog een tableau ten beste gegeven, liet punt Varia, werd, doordat het over middernacht geworden was, over liet hoofd gezien. Voorz. brengt nog dank aan de leid ster der M. V., Mej. Blijdorp en de lei der K. V., lliemstra, voor het moeilijke werk, dat ze vrijwillig op zich geno men hebben, en tenslotte een woord van dank aan allen, die dezen avond hebben doen slagen, en ook de talrijke aanwezigen, waarna hij Cand. Fijn van Draai verzocht om voor te gaan in dankgebed. Deze brengt namens allen dank aan Mej. v.d. Vliet, dat ze deze avond aangenaam bezig gehouden heelt op het orgel, en Ds. v.d. Vliet voor zijn voortreffeijke leiding. Na het zingen van de avondzang, gaat hij vervolgens voor in dankgebed. DE GRAANBEURS. Geen aanvoer van beteekenis, doch zaaigranen werd zeer veel gedaan. De belangstelling was ook nu weer zeer groot op de Beurs. Het was er zeer druk. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 7 FEBRUARI. NED. HERV. GEM W.-werf Gymlokaal nm. 7 uur Ds. B. Nijholt. (In tegenstelling met bericht Klokketouw). Slootdorp nam. 7 uur de heer C. Korndörffer (voor Ds. B. Nijholt). In de school W.-werf Donderdag 's avonds half 7 Catechisatie door den heer C. Korn- döffer, (tijdelijk hulppr. van ds. Nijholt). NED. HERV. EVANGELISATIE. Middenmeer vm. 9.30 uur Ev. K. Kiewiet. W.-werf nam. 2 uur Ev. K. Kiewiet. Slootdorp nam. 2 uur Cand. H. v. Vliet. WARE VREUGDE VOOR BEWONERS VAN WIERINGER WERF. Het nieuwe Gymnastieklokaal te W.-werf kan Zondag a.s. voor kerkdiensten worden gebruikt. De diensten, diè anders in de Cantine wer den gehouden, vinden nu plaats in het Gym nastieklokaal. of ander Verhardingsmateriaal TE KOOP 2 beste 6 en 7-jarige beide zichtbaar dr., vosblessen, kl. maat, lijnpaarden. gegarandeerd mak en eerlijk. GEBR. KUIPER, Heerhugowaard N. GEVRAAGD een net zindelijk met huiselijk verkeer voor net persoon in boerenstand, liefst in Slootdorp. Brieven onder no. 7, aan het Bureau Wie- ringermeerbode, Hippolytushoef. QzefcU/iJanpen e&i Ondergeteekende betuigt langs dezen weg zijn tevredenheid over de correcte uitbetaling van zijn paard door Algemeene Paarden- en Vceverzekering, Brandverz. v. Boerderijen en Burger- risico's, 's-Graveiihage, Pieter Bothstraat 3438. Vertegenwoordiger Th. H. Tijsma, Slootdorp.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2