I BET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het PractLscb Mo deblad" Postbus 36. Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, f 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Goed kleedende modellen voor gezette figuren. Iedere dame, wier maten van 4852 va rieeren, weet bij ervaring hoe uiterst moei lijk het is om te slagen met het koopen van confeetiejaponnen. Zeer vaak bepaalt men zijn keus op een of ander model om dan de teleurstellende mededeeling te hooren. dat dit slechts in 44 of 46 voorhanden is. Geen wonder dan ook, dat de categorie van vrouwen genoodzaakt is japonnen te laten maken, hetgeen echter allerminst geen be zwaren me» zich zal brengen plooiengroepen. puntige garneeringen in den vorm van vesten e.d. Soepele wolier weefsels, zijde in verschillende uitvoerin gen, die b.v. in smalle ervures worden ge werkt, die tevens een mooie garneering geven. De prinsessevorm wordt eveneens over genomen voor mantels, waarbij den nadruk gelegd moet worden op niet te zware bont- garneering en kragen. Glad bont als Breit schwanz PprsianeT en Seal komen in d 397 Een feit is, dat men aan japonnen, die men zelf, of met behulp van een huisnaai ster aan de hand van goed passende patro nen maakt, een veel persoonlijker aan zien kan geven. Veel zal buiten het bereik van vol-slanke of gezette dames blijven, noemen wij b.v. korte bolero's, breede ceintuurs, opstaan de boordjes en hooge halzen, tenzij men een lange hals heeft. Groote bloemen, casaques met ruim klokkende schootjes, dwarse garneeringen, alles is niet geschikt om een af kleedende lijn in de hand te werken. Toch blijft er nog genoeg over, dat er het figuur ten goede komt, het ver- eischt alleen een weinig nadenken. Noemen wij in de eerste plaats het prinsesse-model, dat een lange lijn geeft, verder de puntige halsuitsnijding, aansluitende mouwen, op gestikte plooien, ingezette plissé's of eerste plaats in aanmerking. De meest linksch afgebeelde japon is ge dacht van wijn roode crêpe en heeft een écru-kleurig vest met revers van stof; klei ne overtrokken knoopen dienen als garnee ring; afkleedend model rok. De japon er naast is van wollen georgette en heeft een aangezette klok, die midden vóór en achter langer is en met een schulp wordt afge werkt evenals de garneering van de taille. He derde model is in prinsessevorm en heeft een geplisseerde chabot, terwijl de stof of zijde van de schouders af in gedeel telijk opgestikte plooien valt. Inderdaad zijn deze modellen eenvoudig, doch buitengewoon smaakvol en gekleed en wij twijfelen dan ook niet of zij zullen bij zonder aantrekkelijk gevonden worden en navolging vinden. REPARATIES AAN PARAPLUIES. Wanneer het oude, getrou we regenscherm wellicht in de laatste jaren door de moderne regenkleeding minder onmis baar is geworden dan voor heen, zal het toch niet geheel op den achtergrond geraken. Wij zullen er daarom bij voortduring onze zorgen aan moeten blijven besteden en in dit verband willen wij dan ook eenige wenken ten béste geven. Vroeger was het gewoonte, dat een parapluie, indien hij niet in gebruik was, keurig voorzien werd van een fou- draal. Men was zuinig op tfn „scherm", want de prijzen en veelal ook de qualiteit we ken af van thans, nu goed- koope kunstzijden parapluie reeds voor enkele guldens te koop zyn. Qualiteit! Zeker, het was een aantal jaren ge leden een groote uitgaaf, in dien men zich een goede para pluie aanschafte en ongetwij feld zijn deze thans ook nog te krij gen, maar.de inhoud van de beurs maakt het vaak gewenscht bij de aanschaffing in lagere prijzen te vervallen. Thans bepalen wij ons tot het eigenlijke doèl van ons onderwerp en laten om te beginnen een waarschuwend woord hooren in verband met het dikwijls zorgelooze openklappen met één ruk, in plaats de pa rapluie eerst gedeeltelijk langzaam te ope nen en daarna even te schudden, waardoor de plooien langzaam uit vallen en niet plotseling strak gespannen worden. Natte parapluies moeten steeds met het handsvat naai- beneden afdruipen, voor men ze ge heel ontspant om ze te laten drogen. Zet men ze met den punt naar beneden weg. indien ze erg nat zijn, dan verzamelt z;ch *1/j.ar al het water en gaan de baleinen va- hei 'Mt spoed:roesten. Het repareeren van effen parapluies brengt minder moeilijkheden met zich me de dan van gestreepte en het minste moei te leveren zwarte overtrekken op. Zoodra de punten loslaten is het zaak deze met dikke zijde weer in de knopjes vast te hechten. Wacht men te lang, dan is het euvel veel minder gemakkelijk te verhel pen. In de vorm op den hoek gerafeld, dan wordt, zoo mogelijk een stukje andere zijde onder genaaid, zoodat op deze wijze punt van overtrek en knopje van baleinen weer verbonden kunnen worden. Is dit niet mo gelijk, dan is de eenige oplossing, dat stof en uiteinde van balein met lange sterke draden verbonden worden. (Zie afb.). FEESTTAFEL OP KINDER VER JA AR DAGEN. Veelal weet men niet op welke wijze men een kinderverjaardag aardig kan vieren met vriendjes van gelijken leeftijd als de jarige. Middagen, waarbij alle mogelijke spelletjes gedaan worden zijn heel aardig, doch vereiscihen veel inspanning van de zij de der huisvrouw, wil zij althans voorko men, dat de kinderen druk en opgewonden worden. Zeer in den smaak valt steeds een feestelijke koffietafel of middagdisch. In dien aan de laatste de voorkeur wordt ge geven wordt reeds om 5 uur of half 6 be gonnen mei aan tafel te gaan en worden de gerechten niet zwaar gekozen. De toespijs is steeds iets, wat zeer op prijs gesteld wordt en hieraan zal dan ook extra zorg besteed worden. Op ieder bordje staat een aardig verpakte verrassing, die enkele bon bons en andere snoeperijen inhoud en ver der voor de meisjes een sieraadje en voor de jongens een ander klein geschenkje. Verder zullen pistaches met mutsen de feestelijkheid verhoogen en worden tus- sehen de gerechten door tafelspelletjes ge daan. Voor de versieringen werken slin gers en wat serpentines van de lamp af „reusachtig" feestelijk evenals papieren ballons e.d. Valt het feest in het middaguur en wordt er een koffietafel aangericht, dan zullen kleine Weener- en krentebroodjes besteld kunnen worden en verder enkele schaaltjes Voor handwerkende dames. Strijkpatroon STP 7 De ware grootte van dit motief is 6 X 16 c.M. Ieder vel bevat meerdere motieven Het strijkpatroon is verkrijgbaar in blauv. (voor lichte stoffen) en geel (voor don kere stoffen). Te bestellen bij het Prac- tisch Modeblad. Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs is 0.18 S.v.pl nauwkeu rig het nummer vermelden. Door onvoorzichig wegzetten van andere parapluies of wandelstokken krijgt men vaak scheuren in het overtrek, die men het best kan repareeren met een plakmiddel, dat men door verhitting met een strijkijzer op de stof kleeft. Het stof reepje moet niet te groot zijn en de hoeken worden bij voorkeur afgerond. Men leg de te reparee ren plek, nadat de parapluie is uitgespan nen op de strijkplank, met de kleefstof, die zich op het sukje zijde bevindt naar bene den. Eerst zorgt men, dat de rafelkanten elkander zooveel mogelijk raken, legt het reepje er op en strijkt er met 'n warm ijzer oveifaeen tot het vasgehecht is. Op de vouwen ontstaan vaak kleine gaatjes, doch men kan deze eveneens repa reren, door het opnemen met kleine oomsteekies van stukjes ziide of lint in de met sandwiches gemaakt worden, verdei cakejes, muisjes, hagelslag, jam e.d. no ten en vruchten vallen steeds in den smaak, terwijl desgewenscht kleine puddinkjes, versierd met zilveren balletjes en vruch ten onder gejuich ontvangen zullen wor den. RECEPTEN. Visch in deeg. 1 K.G. zeevisch, zout, citroensap. Voor het deeg: 125 gr. bloem, 1 ei, prise zout, 1 eetlepel olie. 1/2 L. bier. Men snijdt filets 5. an de visch, zout deze en bedruppelt ze met citroensap. Het beslag van de genoem de ingrediënten wordt gemaakt en olie wordt kokend heet gemaakt, n.1. zoo, dat een druppel water sissend verdampt. Tel kens worden eenige stukken visch eerst in het deeg gedompeld en daarna in het heete frituurvet gaar gebakken en op een bord, dat op een pan kokend water is geplaatst, warm gehouden. Koffie likeur. 75 Gr. gemalen koffie wordt zachtjes ge trokken met 3/4 L. warm water en een prise natron gedurende 15 a 20 min., daar na door filtreerpapiei afgegoten in ver mengd met 400 gr. suiker. In een pannetje doen en een kwartier zachtjes laten koken, daarna vanille essence toevoegen en 1/4 L. alcohol 90% in gekurkte flesch bewaren. MIDDEL TEGEN ZUUR. Iedereen, die aan die euvel lijdt weet er van mede te praten hoe hoogst onaange naam dit kan zijn. Een goed middel is het trekker van duizend gulden kruid en dit zonder suiker en ieder en avond voor het slapengaan te drinken. Men kan hieraan nog een mespunt dubbel koolzure soda aan toevoegen. Het is eveneens goed nu en dan op een stukje gemberwortel te kali wen of op een theelepel rauwe havervlok ken. Straks komt het voorjaar. De winter is een echte kwakkel winter ge weest. Zoo erg veel wol hebben we niet behoeven te dragen en met de kleeren van aen vorigen winter hebben velen het nog kunnen doen. Maar al heel spoedig komt het voorjaar! Vreugde is er dan alom! Alles hernieuwt zichook de inhoud van uw kleerkast. Althans: hij zou moeten Hernieuwd worden en er is geen betere tijd in het laar om dit te doen dan juist nu. Immers: de stoffen zijn nu goedkoop en wat meer zegt: er ligt een prachtig mode blad voor u klaar om u van dienst te zijn. „Uitverkoopmaand" zoo is de titel ervan, aoudt zich natuurlijk niet alleen bezig met de uitverkoopen, maar beweegt zich ook op ander gebied. Geen betere kleeding dan kleeding. gemaakt aan de hand van dit modeblad. Maai ook geen goedkoopere! Denkt u daar maar aan en vraag dan deze modepremie aan bij Het Practisch Mode klad, Postbus 36, Den Haag, onder bijslui- ling van Twaalf cents aan postzegels. Of gireer twaalf cents op postrekening 203203 van Het Practisch Modeblad te Den Haag Vergeet het niet. Doe het vandaag nog! MODEPRAATJE Middagklecding. De meer eenvoudige middagjaponnen zijn nu eens wijd dan weex gedeeltelijk aanslui tend. De onderwijdte der rokken springt door ingezette of opgestikte plooien uit of vormt een klokkende lijn. De taille en heuplijn is echter aansluitend. Deze wijze van verwijden der rokken maakt het moge lijk dat genoeg bewegingsvrijheid wordt verkregen, hetgeen bij de kokervormige modellen van een jaar of tien, twaalf terug ,eel moeite gaf, vooral bij instappen van •r.ito's e.d. Thans zijn de modellen zóó, dat edere vrouw zich desnoods met ietwat '-sche stappen kan voortbewegen en geen nnoozele dubbelpasjes behoeft te nemen angst, dat de rok remmend zal werken. Je schouderlijn is vierkant en de mouwen ■:?er verschillend van vorm, terwijl de hooge Halsuitsnijdingen zich blijven handhaven. De zijden japonnen worden door allerlei details verlevendigd. Nu eens zijn het zak ken, die op allerlei plaatsen worden aan gebracht-, soms zelfs aan ceintuurs of op -.nawis. Nu eens dienen zij inderdaad tot practische doeleinden en staan sportief, ioch meestal is het alleen bij wijze van lecoratie. Enkele Parijsche huizen geven zeer bijzonderen vorm aan de op rokken gezette zakken, die nu eens aan een peper huisje doen denken, dan weer veel weg hebben van een regen- of valscherm om een andere maal weei uit waaiervormige plooien te bestaan. De ontwerpen op dit punt zijr inderdaad vele en velerlei. Het is al precies het zelfde gesteld met de sluitingen, gespen, clippen, enz. enz., terwijl wij onder anderen een soort ambts keten zagen dragen op een prinsesse japon. Koord en bandfluweel worden door nes- selgaten geregen om japonnen te sluiten, terwijl dikke koorden, zooals die om een monnikenpij gedragen worden, zeer mo dern zijn om het middel en met linge, in knoopen gelegde einden afhangen. Gespen ziet men in eenvoudige galalith en nikkelen uitvoeringen zoowel als van staal, verguld metaal en oud zilver; de laatste in ouderwetsche uitvoering. Zeer in den smaak vallen combinaties van ver schillende stoffen en kleuren, zooals flu weel en wol, kunstzijde en wol e.a. Zwart wordt gecombineerd met paars, purper, steenrood en helgroen en zooals altijd met wit. Bruin en groen vormen een mooi, harmonieerend gehee. mits de juiste toon getroffen wordt, terwijl bruin en honing- kleur, écru. kanariegeel en terra eveneens samengaan. Middag japonnen worden meest van wol len of van gemêleerde wol en zijden weef sels gemaakt, ook van fluweel en matte zijde, naar gelang van het min of meer ge- kleede geheel, dat men zich wenscht. Overheerschend veel ziet men gladde, zoowel als ruime schootjes, die zeer vari- eeren in lengte, daarbij tevens aan rug zijde dikwijls heel veel langer zijn. Casa ques verkrijgen steeds meer burgerrecht en worden in groote verscheidenheid van weefsels en ontwerpen uitgevoerd Zeer in den smaak vallen de aansluitende lijfjes, met staand kraagje en knoopsluiting in het midden, waaraan een lange, even klok kende /clant gezet is en waarvan de coupe doet denken aan oude tijden. De eenvoudige middagjaponnen worden met kleine hulpmiddelen waarbij kant een groote rol speelt tot een flatteus ge heel gemaakt, terwijl het hierdoor tevens mogelijk is telkens een andere garneering aan te brengen. Oude tandenborstels moeten niet weg geworpen worden, doch eerst in sodawater 'gereinigd en daarna gedroogd worden om goede diensten te bewijzen bij het poetser, van bewerkt zilver. Hardsteenen randen onder vensterramen worden door den invloed van het weer vaak leelijk van kleur. Wanneer men ze eenige malen behandelt met een tamelijk sterke zout-oplossing in kokend water, zullen ze er weer frisch uit gaan zien. Wanneer deeg in het midden te veel rijst steekt men er een pijpje rauwe maca roni in, dat een flink stuk boven het deeg uitkomt. ONS PATRONEN HOEKJE. MIDDAGJAPON VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon VKK 2072. i ijs per patroon 0.25 f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Zeer geslaagd mag bijgaand model on- Atvvijfeld genoemd worden voor dames. :ie in de grootere maten vervallen. De japon kan van een der vele stoffen .veefsels zoowel als van zijde of velour ge maakt worden. Het rechter voorpand, dat .en afkleedende lijn aangeeft sluit met één nooie sierknoop. Ruimte van schouders •ordt over drie uitnaadjes verdeeld. Pos- u naden arm zijnaad. Als halsgarneering Kan bij stof b.v. een reep velours chiffon gekozen worden, terwijl dan eveneens uit de manchetten een glad reepje te zien komt. Een andere mogelijkheid is b.v. een zijden plissé, die het eveneens goed doet. Vierbaan rok en smalle ceintuur, die plm. 5 c.M. onder de normale taille lijn komt, hetgeen het bovenlijf langer maakt en ■slanker kleedt. Patronen in de maten 46 tot en met 52. NACHTJAPON VOOR MEISJES VAN 4—6 JAAR. Succespatroon VKK 1991. Prijs 0.25. Gebloemd katoen flanel is heerlijk om in den winter gedragen te worden, daarbij gemakkelijk te wasschen en te strijken. De ronde boven pas heeft nog als halsafwer king een smal boordje en sluit, ook gedeel telijk over de nachtjapon met knoopen. De ruimte aan voor- en rugzijde wordt ver deeld over enkeel plooitjes. Kleine pof mouw jtes. Patronen 25 cent. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer vén Het Practisch Modohiad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefs! vzn 112, 3 of 0 een'

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4